Weekblad voor Waddinxveen i Iflaedec de Vrouw i jiili.n de> SfiLeqd van de week Dicfonj 3 maanden (IRITIS een ACCORDEON Vreeken-Bodegraven NIEUWS uit £H!ze Huidgenezing klein spaar-offer GROOT vaeantieg'enot NUTSSPAARBANK nr 687 vrijdag 22 augustus 1958 14e jaargang Adres redaktie en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden In ons land werden de gebeurtenis sen in het Verre Oosten op de achter grond gedrongen door de grote ramp met de „Hugo de Groot", waarbij 99 personen het leven verloren. De berichten dat vanuit vliegtui gen vlotten waren gezien waarop zich nog overlevenden bevonden en die nog enige hoop gaven, bleken niet juist te zijn. Uit een onderzoek, dat door medi sche deskundigen in het stadje Gal- way wordt verricht, is komen vast te staan, dat de slachtoffers reeds dood waren voor het vliegtuig de wa teroppervlakte raakte. Vermoedelijk is de oorzaak van de ze ramp een gat in de cabine, waar door er zo'n groot drukverschil ont stond dat binnen een seconde de dood moet zijn ingetreden. Het heeft nogal enige verbazing gewekt, dat alleen de familieleden van de bemanning op de hoogte werden gebracht en de KLM verzuimde de nabestaanden der passagiers op de hoogte te brengen. Dit was echter niet mogelijk omdat de papieren romp slomp bij het boeken der passagiers zo is ingekrompen dat alleen de fa milienaam voluit en de voornamen als initialen werden opgegeven. De nati onaliteit en het land van herkomst bleven dus onbekend. Wellicht dat hier na de ondervinding bij deze ramp in de toekomst weer verandering zal worden gebracht. De Hugo de Groot is heit eierste Verongelukte vliegtuig waarvan de schade uit het eigen KLM risicofonds moet worden betaald. De verzekering voor de passagiers is bij de combinatie van assuradeuren on dergebracht. Niet alleen de Oceaan eiste slachtoffers. Een sportvliegtuig dat van Knokke was opgestegen met bestemming Zestienhoven bij Rotter dam, stortte bij Breskens in zee en verdween in de golven. De bestuur der van dit toestel - Poseph Pal Kiphe uit Rotterdam - kwam hierbij om het leven evenals zijn beide pas sagiers, de heren G. Hameetman en de 29-jarige Rotterdammer J. de Bruin, in de bokswereld bekend als „Snucky" de Bruin. Hoewel onmiddellijk een redding en een loodsboot op onderzoek uit gingen was er van de slachtoffers geen spoor te vinden. Van het lijkje dat in het bos te Driebergen is gevonden wijst het spoor naar de sinds 22 juni van het vorig jaar verdwenen 8-jarfge Wil lem de la Parra, uit Utrecht. Waar schijnlijk is het door de staat van ont binding waarin het lijkje verkeerde niet meer mogelijk, bevestiging van dit vermoeden te krijgen. Misdrijf wordt niet uitgesloten geacht. De Nederlandse huisvrouwen heb ben nog niet geleerd dat de flessen, die' aan de melkslijters terug worden Dit ene weet U kleedt U gegeven schoon behoren te zijn. Bin nenkort zal daarom weer een aktie „Spoel om die fles" worden gevoerd. Eigenaardig is het dat voor de Hol landse huisvrouw die om haar zin delijkheid bekend staat, een dergelij ke aktie nodig is. De Velser raad oor deelde het nodig, dat burgemeester Kwint aangaande zijn houding tegen over de Duitse jeugd, zijn verontschul diging aan het gemeentebestuur van Bergisch-Gladbach zou aanbieden. De burgervader die eerst kort geleden weer voor zes jaar werd benoemd, voelde hier niets voor, waarop de raad van Velsen, zijn spijt over de houding van de burgemeester van Bergisch-Gladbach betuigde. Dit muis je kon toch voor de burgemeester nog wel eens een staartje hebben. Een staartje heeft ook de uitspraak van de jury over het toekennen van de Jac. Marisprijs aan een 13-jarige scholier. Dit is niet de eerste keer, dat men het niet eens is met de beslissing van de jury wij denken hierbij aan de be kroning van Ouborg's „Vader en Zoon", die in 1950 zo'n stof heeft doen opwaaien. De duivenhouders te Nijmegen zul len het ook niet eens zijn met het duiventransport door een transport ondernemer. waar in die auto 800 duiven gestikt zijn. Ook waren de inwoners van Hans- weert het niet eens met de beslissing van de ouders van een minderjarig meisje, die wilde huwen met een 19 jarige kasteleinszoon. De woning werd zoiets als belegerd en de muren met veri beklad, met het gevolg dat de winkelier enkele weken op vakantie ls gegaan. Dat uiteindelijk nergens veilig zijn, ondervonden enkele mensen, die ver toefden op de heide nabij Brunssum in Zuid-Limburg of aan het vissen waren in de nabijgelegen vijver. Plot seling merkte de acteur Wim van der Wijden, die een paard bereed, dat het wegzakte in de grond. Toen hij en Inlichtingen over accordeontest- cursus in Waddinxveen bij Telefoon K 1726-2188 zijn gezellen het arme beest uit zijn netelige positie wilden verlossen, werden zij opgeschrikt door het ge roep der vissers. Achter hun rug was de grond in beweging gekomen. Duizenden kubieke meters zand stortten zich naar beneden en sleep ten alles wat zij onderweg tegenkwa men mee. Het paard verdween in het moeras, terwijl de mensen, sommige met achterlating van hun bezittingen, op de vlucht sloegen. Gelukkig deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De oorzaak van de aardverschuiving moet vermoedelijk gezocht worden in de aanwezigheid van onderaardse mijngangen. Twee jaar geleden vond in dezelfde omge ving een soortgelijke verschuiving plaats, waarbij het gemeentelijk zwembad bijna geheel werd vernield. Od verschillende plaatsen in ons land is of wordt een melkoorlog ge voerd, zo bijvoorbeeld m Zwolle en Haarlem. In verschillende gevallen gaat het er om, of de melkhandelaren hun produkten in flats aan de deur zullen afleveren, ja dan neen. Maar in Haarlem was een zeven tal melkslijters hun edel vocht gaan betrekken van een andere fabriek, wat hen in staat stelde de melk drie cent per liter goedkoper aan de man te brengen. Uiteraard wilden de an deren toen niet achterblijven. En dit alles resulteerde in het feit, dat ver schillende huisvrouwen twee melk boeren aan de deur kregen. NAAR DE KLEUTERSCHOOL? De heel kleine en tegelijk toch weer zo bijzondere grote wereld van de kleuter kan op zeker tijdstip worden uitgebreid met de kleuterschool, die, als het goed is, niet al te veel lijkt op de grote school, waar stilzitten en leren wordt geëist, althans bij het oude en overgeërfde systeem. De kleuterschool behoort een eigen karakter te dragen. De leidsters moe ten begrip hebben voor de alles be heersende invloed die het gevoels leven in de kleuterjaren nog heeft en de voordurend aanwezige behoefte tot spelen. Niet alle kleuterscholen voldaan aan het te stellen ideaaldé gebouwen zijn vaak ongeschikt, het materiaal is onvoldoende, de leerkrachten zijn soms niet voorbereid voor haar taak. Tot voor kort had iedereen de mo gelijkheid een kleuterklasje op te zet ten, zodat het merendeel van het per soneel en dikwijls zelfs het hoofd ge heel onbevoegd was. Dit is landelijk bedoeld, plaatselijk zien we hier gunstige uitzonderingen. De eerste schreden, die tot sanering Ingezonden stukken AAN DE INWONERS VAN WADDINXVEEN. Op zaterdag 23 augustus nam. 3 uur houdt de afd. Waddinxveen der Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. een grote buiten oefening, waar aan mede werken al le bij de kring Gouda aangesloten af delingen. Deze oefening is bedoeld om de bevolking te tonen dat de E.H.B.O. ten alle tijde en onder alle omstandig heden in staat is hulp te verlenen. Want de E.H.B.O. is in de huidige sa menleving een onmisbaar element ge worden. Iedere dag wordt er ons door middel van de krant op gewezen, lees de ongevallenkolom maar na en u be merkt dat een goed georganiseerde E.H.B.O. niet gemist kan worden. Het is bewezen dat in de afgelopen paar iaar honderden slachtoffers door het tijdig en deskundig ingrijpen van E.H.B.O.e'rs gespaard zijn gebleven voor een langdurig lijden, invaliditeit, in enkele gevallen gespaard zijn ge ven voor een nog erger lot. Deze E.H.B.O.ers hebben deze hulp kun nen verlenen, dank zij een grondige opleiding hun gegeven door doktoren die zich met hart en ziel hiervoor in gezet hebben. Deze oefening is dan ook bedoeld om u te laten zien wat er in geval van een ongeval mag en kan gedaan worden. En ook om u te waarschu wen dat u in geen geval aan een slachtoffer hulp moogt verlenen, al is dit nog zo goed bedoeld, als u niet weeft hoe een slachtoffer behandeld moet worden. In de meeste gevallen wordt meer schade berokkend dan nodig is, met alle nare gevolgen van dien. Het is zo jammer dat vooral in Waddinxveen zo weinig animo bestaat voor dit zo menslievend en nuttig werk. Wij hopen dan ook dat u zaterdag aan onze oproep gehoor geeft, en naar deze oefening komt kijken. Vraagt u gerust om uitleg van de verschillende verwondingen en de be handeling die toegepast wordt en ga na afloop mee naar het verenigings gebouw waar een nabeschouwing ge geven wordt over deze oefening. U bent van harte welkom. En neem dan gelijk het goede besluit, geef u op als lid van onze afd. Gij zult er geen spijt van hebben. Dus afgesproken tot zaterdag. Wij verwachten U. Het bestuur der Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Waddinxveen. van het kleuteronderwijs moeten lei den, zijn nog niet zo lang geleden ge daan schooltjes die niet aan de mi- nium-eisen voldoen, krijgen geen sub sidie van de overheid. Toch mogen de ouders zich nog wel heel goed op de hoogte stellen van de schoolmogelijk- heden voor hun kleuters. Als het er op neer komt, dat de kin deren stijfjes in banken worden neer gezet, htm mondjes niet open mogen doen, behalve om zoet een versje te zingen als de juffrouw het beveelt, is dat niet zo gunstig. Wanneer de kinderen dan ook nog niet buiten komen behalve om in keurige rijtjes hand in hand te mogen wandelen, beantwoordt zo'n school eigenlijk niet aan het doel. Vooral voor een kleuter, die in de buurt van zijn eigen huis volop gele genheid heeft om met andere kinde ren te ravotten, kan het sehooblezoek dan best nog wat worden uitgesteld. Is er echter een goede of tenminste redelijk goede kleuterschool, die zon der al te ver lopen te bereiken moet zijn dan is het gewenst, dat vijf jarigen daar naar toe gaan. Jongere kleuters behoren nog bij moeder te zijn in de beslotenheid van de eigen omgeving; bovendien zullen die 's middags veelal nog een slaapje doen Op deze eenvoudige en wel zeer al gemene regels moet helaas vaak een uitzondering worden gemaakt. Natuurlijk kan men als overgangs maatregel een kleuter, die jonger is, naar het schooltje laten gaan, maar hoe vaak nopen bijzondere omstandig heden er niet toe, het kind te vroeg naar school te doen. We denken daarbij aan de noodge vallen, dat er niemand thuis is om zich met het kind bezig te houden. Dat kan komen omdat en vader en moeder overdag werken, dat kan zijn in het onvolledige gezin, waar of de vader of de moeder ontbreekt en waar de overgeblevene de kost moet ver dienen. In zulke gevallen wordt het naar omstandigheden handelen. Als de be langen van de kleuter zelf daarbij maar niet uit het oog worden verlo ren Dr. Alfr. B. De ondergang van de Super Constellation De trotse Super Constellation is in het ochtenduur vergaan. Het starte van 't vliegveld te Shannon en bleef voorgoed in d'oceaan. De vleugels maaiden met gebaren al vallende de dampkring door, in afweer, d'ene naar de golven, als smekend, d' andere om gehoor sps. Recht naar de hemel. Het startte van 't vliegveld Shannon zich stortende op brekende levens en 't sleurde negenennegentig mee. Eén schreeuw steeg op„Redt onze zielen" in 't uiterste van wrede dood, terwijl ze dieper, dieper zonken, totdat de oceaan zich sloot. Misschien was 't zo dat het gebeurde. God Almachtig weet slechts hoe het noodsein door de hemel scheurde. En hoe Zijn engelen ze vonden in 'n flits van licht om twaalf voor vijf. De tijd van God, toen de horloge's stonden. M. J. Sliedrecht v. d. Laan Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder UITSLAG PUZZELRIT „GOUWE-RIJDERS" Donderdag 14 augustus werd door de Gouwe Rijders een puzzelrit ge houden, waarvan de uitslag is Auto's niet leden 1 Wezelenburg, Boskoop. Auto's leden 1. A. Jongejan; 2. Sj. Beijland, beiden Waddinxveen. Motoren niet leden 1 C. van Os, Bodegraven, 2 Beijland, Motoren leden 1. P. Versloot; 2. Sj. Berends, beiden Waddinxveen. Brommers niet leden 1 J. Bakker, Moerkapelle; 2 H. van Soest, Boskoop; 3 A. Stam. Boskoop; 4 J. Pijpers, Waddinxveen. Brommers leden J. van der Berg, Moerkapelle; 2 G. Oskam, Waddinxveen; 3. G. van Til burg, Waddinxveen. GESLAAGD Te Leiden slaagde voor het examen kantoorstenografie Mej. Andrea de Bruin. Zij werd opgeleid door insti tuut de Jong, Regentesseplantsoen te Gouda. JEHOVAH's GETUIGEN De heer N. Zweere opziener van de gemeente Jehovah's getuigen alhier, heeft zoals hjj ons mededeelde ook dit jaar een zeer belangrijke aanstel ling ontvangen van de Watch Tower Bible Tract Society. Vanaf 1 sep tember zal hij de functie vervullen als hoofd van het centrale magazijn tijdens het nationale congres dat van 4 tot en met 7 september a.s. in Rotterdam wordt belegd. Het congres zo zeide hij, zal een weerspiegeling zijn van het interna tionale congres dat van 27 juli tot en met 3 augustus jl. in de stad New York is gehouden. Daar veel van het welslagen van dit congres afhangt van een snelle en accurate voorziening, beschouwt de heer Zweere d'eze vertrouwenspost die dagen als zijn voornaamste zorg. Het meeste organisatorische werk, zal echter vóór de zondag moeten ge schieden. Om 3 uur n.m. zal er een openbare lezing worden gehouden ge titeld: „Gods Koninkrijk heerst - Is het einde der wereld nabij?", waar voor alle inwoners van Rotterdam worden uitgenodigd. Tussen de 12 tot 15.000 bezoekers worden in de Ahoy- hallen verwacht. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN. 937 Aalfs, G. H., Dierenarts, Vijver laan 5 (b.g.g. 01820-2203). 937 Slager, J., Dierenarts, Vijverlaan 5, (b.g.g. 01820-2203). 750 Kievit, J. H. de, Lijsterbesst. 14. HEROPENING R.K. VERENIGINGSGEBOUW De foto in ons vorig nummer deed de gerestaureerde zaal van het R.K. verenigingsgebouw aan de Burgem. Trooststraat zien. Nu is een foto altijd betrekkelijk, de werkelijkheid is meest anders, zo ook hier. Het is frappant te zien, welke verandering deze zaal heeft ondergaan. Was het voorheen een somber, ouderwets in gericht lokaal, nu is het een modern, gezellig en kleurrijk geheel geworden. Alles maar ook alles heeft verande ring ondergaan. Hoewel men sinds lang overtuigd was van de noodzakelijkheid het ver enigingsgebouw zo op te knappen, kon hier door verschillende omstan digheden niets van komen, tot dat de Z.E. Pastoor van Dijk het initiatief nam er een begin aan te maken. Hij wist een aantal mensen te aktiveren er werd een commissie gevormd, on der voorzitterschap van de heer H. A. van Berkesteijn, welke zich verstond met het architectenbureau Stuurman Zn. Uit al deze besprekingen en voor bereidingen is een zaal ontstaan, waar in het prettig is om te vergaderen. (vervolg op pag. 2) 6e Vliegerwedstrijd 1958 De belangstelling voor deze wed strijd belooft enorm te worden. Verschillende fabrieken zijn al weer aan het werk gegaan om met een nieuwe vlieger en een nieuw mo del uit te komen. Ook de jeugd laat zich niet onbe tuigd, gezien het grote aantal vlie gers welke er dagelijks in de lucht staan. Van de zijde der organisatoren werd ons de mededeling gedaan dat er contact is opgenomen met de Ned. Televisie Stichting reporiagedienst. Deze dienst heeft een voorlopige toezegging gedaan om de wedstrijd in haar programma op te nemen. Jongens en meisjes, ook de oude ren, doet allen mee om deze wedstrijd tot een succes te maken. De wedstrijd wordt evenals vorig jaar gehouden op het terrein in de Puttepolder achter Dobbelmann N.V. op zaterdagmiddag 6 september. De wisselbeker voor de scholen welke beschikbaar is gesteld door de Firma M. Heemskerk is te bezichtigen in de etalage van genoemde firma. Spaar geregeld voor uw vacantie, voor een bromfiets, scooter of andere grote uitgaven bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1