Weekblad voor Waddinxveen Kqü i de> SpUqd van de week PRinses wiLheLmiri&| VeRJÓARt êmiêmr In blij verwachting ÜUtedec de Vrouw TDictonj NIEUWS uit owze, waonfdaate Aan de ólay klein spaar-offer GROOT vaeantieg'enot NU URoaNK nr 688 vrijdag 29 augustus 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden We leven in een tijd van atoom energie en ruimtevaart. 400 geleerden uit 22 landen zullen op het ruimtevaartcongres, dat in Amsterdam wordt gehouden van ge dachten wisselen. Zou een dergelijk congres enige jaren geleden ons onwezenlijk hebben voorgedaan, thans na het afschieten van de Spoetnik zullen we met span ning naar het resultaat van dit con gres uitzien. Uitzien kunnen ook in 1960 de Rotterdammers. De gemeente Rotterdam wil name lijk een hoge uitkijktoren bouwen, waar in 1960! een tuinbouwtentoon stelling zal worden gehouden. Op on geveer 95 meter hoogte zal 'een re staurant met geheel glazen wanden worden aangebracht en kunnen de be zoekers van een uniek uitzicht genie ten. Twee elektrische liften zullen de bezoekers naar boven brengen. De sardines lagen voor de Neder landse kust tussen Egmond en IJmui- den als hetware maar voor het naar boven brengen. Dankbaar werd daar dan ook door de vissers van 12 kot ters gebruik van gemaakt. De spe ciale treilnetten van nylon waarmee werd gevist moesten, doordat zij spoe dig vol waren, veel vlugger dan men gewoon was. worden opgehaald. Vismeelfabri'eken kochten de sardi nes - een kleine vette vis, ongeschikt voor de consumptie - voor 120 gul den per ton. Een buitenkansje voor de vissers. Een buitenkansje voor de winkeliers in de Limburgse grensplaatsen is wel, dat er duizenden Duitse huisvrouwen zijn die er - ondanks de invoerrech ten die ze moeten betalen om weer in hun land terug te keren - him voor deel in zien in Nederland him inko pen te doen. De winkeliers hebben het door deze invasie zo druk, dat zij menigmaal voor bepaalde artikelen nee moeten verkopen. Van januari van dit jaar af hebben cingeveer 420D mannelijke zowel als vrouwelijke repatrianten uit Indone sië geen nee ten antwoord gekregen. Mede doordat het Rijk zich over vele van deze mensen ontfermt heeft, Op vier september 1948 deed Ko ningin Wilhelmina afstand van de troon ten behoeve van haar enige dochter en opvolgster Prinses Juliana Reeds tien jaar leeft de beminde oranjevrouwe, die vijftig jaren lang de teugels van het bewind vast in handen hield, als Prinses Wilhelmina vredig op Het Loo. Het is de kracht der persoonlijk heid, die „de moeder des vaderlands" deed besluiten, plaats te maken voor een jongere telg uit het geslacht der oranjes. Het was ook haar uitdrukke lijke wens, zich na haar langdurige regeringsperiode zoveel mogelijk uit het publieke leven terug te trekken en alle aandacht te vragen voor haar dochter. Hier is Prinses Wilhelmina in ge slaagd. Zij, die 31 augustus a.s. de gezegende leeftijd van 78 jaar hoopt te bereiken, leeft en werkt thans in stilte, maar het volk van Nederland is de moeder van Koningin Juliana stellig niet vergeten- Geve God haar een rijke levensavond. hebben zij over het gehele land ver spreid werk kunnen vinden. Het is voor veel Hollanders die in Indonesië royaal hebben geleefd wel eens moei lijk zich hier op een lager niveau in te stellen, doch de verstandigen onder hen hebben zich daarbij neergelegd. Er zullen echter ook heel wat repatri anten uit Indonesië, die nu hier in Nederland wonen, hun geluk in de Verenigde Staten kunnen beproeven. Ruim 3000 gezinnen zullen een visum krijgen; er wordt namelijk verwacht, dat President Eisenhouwer nog deze Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke iaje. maand een wet zal tekenen, die deze emigratie mogelijk maakt. Toen in januari door de regering een verzoek daartoe tot de V.S. werd gericht, was dit nog niet mogelijk. Nadat Koningin Juliana enige maanden geledien een gesprek met de heer Fr. Walter had, volgde overleg tussen hem en de emigratieorganisaties met het boven staande resultaat. Als resultaat van de voorgestelde algehele verbindingverklaring van de c.a.o. gingen honderden bouwvakar beiders uit protest een halve dag in staking. Dit had voor ongeveer hon derd van hen het ontslag tot gevolg Wat het gevolg zal zijn van de voor gestelde preistatietoesl ag voor Amb tenaren, bij het Rijk, de Provincies en de Gemeenten, is nog te niet te zeg gen. Wel staat vast dat hier weer heel wat extra werk voor wordt gevraagd en dat er weer heel wat mensen voor de beoordeling van de prestaties zul len moeten worden opgeleid en aan gesteld- Voor de toeslag die van 8 tot 1 zal bedragen gelden de volgende be oordelingen 1. De kwaliteit van de verrichte arbeid. 2. hoeveelheid van het verrichte werk 3. Zorg voor het materiaal. 4. Hou ding tegenover meerderen en minde ren. Wij zouden nog wel graag als 5de punt zien Houding tegenover het pu bliek. De waardering wordt in punten uit gedrukt. Naar het aantalpunten dat wordt behaald, zal het percentage der toeslag worden berekend. Geen toe slag wordt berekend voor de kolen die vóór september worden gekocht. Daarna zullen ze weer duurder wor den. Er wordt bovendien gewaar schuwd dat verschillende soorten huisbrand schaars zijn. ZULT U OOK BLIJ ZIJN? Zul jij ook weer blij zijn als die vervelende vakantie weer voorbij is? Het duurt veel te lang en je weet op het laatst helefaiaai niet mieer, wat je de kinderen moet laten doen. Met dit geklaag kwamen verschil lende vriendinnen bij mij aanlopen. Zij vinden allemaal, dat de grote vakan tie zo langzamerhand wel wat al te groot geworden is. Dat geldt vooral voor de kinderen die op middelbare scholen zijn en ook voor hen die dit jaar de lagere school verlaten duurt het zo ongeveer twee maanden eer zij weer aan de slag kunnen gaan. Het is ook wel moeilijk, zo'n lange vakantie - vooral als je niet over een ruime beurs beschikt. Als je in de ge legenheid bent, met de kinderen een mooie vakantiereis van een paar we ken te maken en als je de jongelui dan ook nog met de een of andere jeugdreis van een reisvereniging mee kunt sturen, zullen ze zich de tijd die dan nog rest. niet zo gauw vervelen. Gelukkig zijn er ook kinderen die de een of andere vakantiebaan heb ben gevonden en die van het geld dat ze daarmee verdienen, zelf de rest van de tijd prettig kunnen doorbren gen. Ook de vakantiebezigheid zorgt voor de nodige afleiding, hoewel de wat groteren daar niet veel meer voor voelen. Maar in een heleboel andere geval len is het wel eens een vraagstuk, wat de jongelui al die tijd moeten uitvoeren. Hebt u er wel eens over nagedacht, dat het heel vaak aan de ouders ligt, of de kinderen zich ver velen Er zijn heel wat grote men sen, die net als de kinderen eigenlijk met hun vrije tijd geen raad weten, die na het eten een slaapje doen en die op vrije dagen maar zo'n beetje rondhangen. Dat is natuurlijk heel wat anders dan het dolce far niente, het nietsdoen waarin de Italianen meesters zijn. Maar andere (grote) mensen komen altijd tijd tekort. Ze hebben naast hun werk nog zoveel liefhebberijen en interesseren zich voor zoveel onderwerpen, dat ze een voudig niet weten wat verveling is. Ik wil helemaal niet zeggen dat zich nooit vervelende ouders altijd kinde ren hebben met een veelzijdige be langstelling. Maar in heel veel geval len is het toch wel zo. De appel valt nu eenmaal niet ver van de boom; ook in de gunstige betekenis. Wan neer de kinderen zien dat moeder en vader zulke gezellige liefhebberijen en in ieder opzicht midden in het vol le leven staan, zullen ze over het al gemeen ook wel voor dergelijke din gen gaan voelen. Er zijn kinderen genoeg, die wel initiatief hebben, maar die van thuis niets mogen, u mod uol. „i te bezorgd zijn. Laat ze gerust eens een fietstochtje maken met een vriendje of vriendinnetje. Gun ze de pret dat ze mee gaan zeilen, wanneer ze tenminste hun zwemdiploma heb ben. Ze zullen heus niet in zeven slo ten tegelijk lopen. En als de kinderen zelf niets weten te verzinnen, dan is er met een beetje vindingrijkheid altijd toch wel iets leuks te bedenken - ook dingen die niets of maar een klein beetje geld kosten. Denkt u er maar eens aan, wat u vroeger leuk hebt gevonden. Dan kunt u vast wel een aardig plan netje maken. En als u dat helemaal niet lukt, dan heeft u nu toch in ieder geval de (schrale) troont dht |de vakantie al zo goed als voorbij is, als u dit leest. PAULA DE HAAS. 6e VLIEGERWEDSTRIJD. Nu de datum 6 september nadert en er steeds meer vliegers het lucht ruim opzoeken, zal het comité, dat de wedstrijd organiseert, de richtlijnen bekend maken van deze wedstrijd. De Heemskerk-wisselbeker is voor die school, welke met de meeste vlie gers aan de start verschijnt. De kampioen wisselbeker is voor die deelnemer, die op de waardering de meeste punten behaalt. De vliegers worden gewaardeerd op: lste de mooiste; 2de de orgineelste; 3de het staan in de lucht. Tevens is er een prijs voor de grootste vlieger welke in de lucht staat. Fabrieksvliegers zijn hierbij uitge sloten. Ook is er een prijs voor de kleinste vlieger beschikbaar, onder voorwaarde dat deze vlieger minstens op 10 meter afstand van de deelnemer in de lucht staat. Buiten deze prijzen zijn. er nog vele andere prijzen be schikbaar gesteld. Naar wij vernemen worden er bij verschillende fabrieken wachten ge- plaats om hun vliegers te bewaken. Dit is begrijpelijk, want het gaat bij de fabrieken om de grootste en de origineelste. Voor deze laatste is thans een medaille beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur. De wisselbeker voor de fabrieken is voor de grootste vlieger, welke de lucht in gaat. De wedstrijd wordt gehouden op 6 september a.s. des nam. 2 uur op het bekende terrein in de Puttepolder achter N.V. Dobbelmann. TDicforx) Dit ene weet U kleedt U GROTE E.H.B.O. OEFENING WERD EEN GEDEELTELIJK SUCCES. Wij stellen ons zo voor, dat degene die zich jl. zaterdagmiddag toevallig in de nabijheid van het Stationsplein of Stationsstraat bevond, wel de ge dachte moet hebben gehad, dat daar ter plaatse een ramp van grote om vang had plaats gevonden. En inderdaad had het daar veel van weg een lange rij van „slachtoffers" werd per brancard naar het geimpro- viseerde ziekenhuis vervoerd. (Dit ziekenhuis was dan in dit geval het Geref. verenigingsgebouw) en het was een bedrijvig heen en weer geloop van doktoren en E.H.B.O.-mensen. Maar gelukkig, laten we U gerust stellen, als men goed op de hoogte was geweest, had men kunnen zien, dat het hier een grote oefening van de plaatselijke E.H.B.O. betrof met versterkte medewerking van verschil lende afdelingen van naburige plaat sen. We schreven echter dat het hier een oefening betrof; helemaal juist is dit echter niet - demonstratie was beter gezegd. Maar aangezien men bij een de monstratie een publieke belangstel ling mag verwachten en dit in dit ge val ontbrak kunnen we beter het woord: oefening gebruiken. Zo kan men dan ook gelijkertijd verklaren, waarom we boven dit verslag gedeel telijk succes plaatsten. Want. die gro te belangstelling die men zo graag had willen zien, was er niet. Jam mer! Dit neemt echter helemaal niet weg dat de E.H.B.O.-ers zich uit het veld zouden hebben laten slaan. Natuurlijk niet, met veel enthousiasme heeft men aan de enkelen die er wel waren laten zien, hoe en op welke manier een mens die hulp van nod'e heeft, op menslievende wijze wordt geholpen. Beenbreuken, hoofdverwondingen, schedelbasis fracturen etc. werden op deskundige wijze verbonden en be handeld en de diverse patiënten wer den door speciaal daarvoor bestaande vervoersploegen naar het verenigings gebouw gebracht. Na deze oefeningen werd door het college doktoren, dat bestond uit dok toren Kortenoever, van der Linde en de Geus commentaar op de verschil lende verrichtingen gegeven bij mon de van dr. Kortenoever. Hoewel men enige critiek moest uit. oefenen waren ae ook toren uien niet ontevreden en het voornaamste is, zo zeide dokter Kortenoever. ,,Als het werkelijk menens is dan zijn de E.H. B.O.-ers in staat om daadwerkelijk steun te verlenen" en zijn allen voor hun taak berekend, aldus het com mentaar van de doktoren. Het lijkt ons. dat deze uitspraak moedgevend is geweest, om met dit mooie werk door te gaan en we ho pen daarom, dat meer en meer in woners onzer woonplaats doordrongen zullen zijn dat de E.H.B.O. een on misbare schakel in onze samenleving is en moet blijven. Helpt daarom de E-H.B.O, helpen en geeft U op als donateur. Aan het einde van deze oefening sprak de heer R. H. Bezoen namens de afdeling Waddinxveen de erkente lijkheid uit jegens de doktoren, die zich op deze zaterdagmiddag beschik baar stelden. Hij overhandigde als blijk van waardering een attentie. Ook de heer A. G. Wassing te Gou da, die een groot aandeel had in de organisatie van deze oefening, kreeg een dergelijke attentie aangeboden. 't Geluier is nou afgelopen, september is zowat in 't land; Nee, wie niet heel ver weg kon reizen heeft heus zijn huid niet erg [verbrand. Waar was jij? vraagt de hoofddirektie van een of andre maatschappij, Want wie als baasje kan bevelen drukt dat heel dikwijls uit in jij. O. stamelt kleintjes Piet, de tuinman, Ik was een week in Appelsga, Niet slecht, zo prijst meneer [van Zanten, Ik heb toch liever Florida! Zijn vrouw zit thuis met suikerzakjes van drie en tachtig kopjes thee, Gelebberd in diverse tenten van Palm Beach ergens aan de zee. Och ja, zo zal het altijd blijven, de een reist naar het Gardameer, De ander is al opgetogen met weekends in Kiel-Windeweer. Maar nu loopt alles op een eindje, de rust keert weer in Berg en Dal, De scooters en de grote sleeën staan nu toch merendeels op stal. De fotowinkels zijn druk bezig, dit is de drukste tijd van 't jaar, En wie het meeste opgejaagd wordt is heden de ontwikkelaar. Hij ziet de films van duizend mensen, brunettes na en blondjes voor; Soms peinst hij. Nou. dat is er eentje! maar dan moet hij gekleurd weer [door. Gelukkig dat de man diskreet is, want als men wist wat hij soms zag! 't Geroddel is nou afgelopen, september roept ons aan de slag! Jaap Mijderwijk. AANRANDER GEVAT. De rijkspolitie heeft een man gearresteerd die bekend heeft in de laatste weken enige aanrandingen te hebben gepleegd, voornamelijk aan de Bloemendaalseweg en de Henegou- werweg. De rijkspolitie verzoekt daarom aan meisjes en vrouwen, die in de afgelo pen weken lastig zijn gevallen, en daarvan nog geen aangifte bij de rijkspolitie hebben gedaan, zich als nog te melden. GROOT ZWEMFEEST, a.s. Zaterdagavond organiseert de Gouwe een groots zwemfeest als van ouds. U behoeft zich slechts 1948 en 1955 te herinneren hoe het er zal toe gaan zaterdagavond. Welnu het be gint om 7,30 uur. Wij rekenen ook op uw komst. Voor het onderdeel sprietlopen kan ieder zich opgeven bij de badmeester. Het moet geheel gekleed gebeuren! Spaar geregeld voor uw va voor een bromfiets, scooter of and**0 grote uitgaven mj TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1