Weekblad voor Waddinxveen Ht&edee de Vrouw De ïytie&d van de week Dictonj Eerste zitting van de nieuwe gemeenteraad Pracht handen Tube95ct Hemes Gelei Xaptae MAAKT LASTEN SPAREN LICHTER NUTSSPAARBANK nr 689 vrijdag 5 september 1958 14e jaargang Adres redakile en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Zowel zomer als winter eist het water slachtoffers. Ook deze zomer zijn talrijke baders in zee verdronken. Onder hen zijn vele buitenlanders, die met de gevaren van de Noordzee niet op de hoogte zijn en die zich daardoor te ver in zee wagen, hetgeen in de meestei gevallen met de dood moet worden bekocht. Vaak zijn het jongelui die, de een voor de ander niet onder willen doen en het stoer vinden, wanneer er wat waaghalzerij aan te pas komt. Gelukkig voor die waaghalzen zijn er langs de Noorzeekust mensen die, de gevaren van de zee goed kennen extra waakzaamheid geboden is. Aan deze badmeesters hebben tal van ba ders hun redding en daardoor hun le ven te danken. Waagt iemand zich te ver in zee, dan klinkt het waarschu wingssignaal voor de "baders. Badmeester Zwaag uit Castricum bracht dezer dagen weer een redding op zijn naam. Twee Duitsers, broers uit Duisburg, logeerden in een jeugd herberg in Castricum. Op twee ge leende luchtbedden, lieten de Duitsers zich zeewaarts drijven. Door de waak zaamheid en het resolute optreden van de badmeester, die in allerijl het tweetal naroeide, konden ze aan land worden gebracht, zelfs de luchtbedden waren gered. De vraag of de redding van een on geveer 13-jarige jongen in Den Hel der wel echt is en niet door de bad meester in scene werd gezet om een telefoon te krijgen, zal door de Hel- derse politie worden onderzocht. Een feit is, dat de jongen zich inderdaad te ver in zee had gewaagd en door de badmeester werd gered. Is er werke lijk van een in scene gezette redding sprake, dan is hier toch wel op on verantwoordelijke wijze met de dood gespeeld. Een wel heel tragisch verdrinkings- geval had in het dorpje Ossenzijl plaats. Het slachtoffertje was het 4- jarige zoontje van de familie J. De moeder zag het ventje in het water vallen. Op haar hulp geroep, sprong een zeiler te water, doch slaagde er niet in het kind boven te brengen. Toen het kind later werd bovenge bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Ongeveer acht jaar geleden is op dezelfde plaats een zoontje uit dit gezin verdronken. Eveneens tragisch was de botsing tussen een Duitse en een Iraakse auto Hierbij werden een Iraakse dame, de bestuurder van de Duitse auto en een drie-jarig meisje gedood, terwijl vijf personen werden gewond van wie vier ernstig. Een ernstig karakter had het ruim* tevaartcongres dat in het Universiteits gebouw te Amsterdam werd gehou den. Afgevaardigden van 22 landen lieten hun licht schijnen over de ruim tevaartproblemen IDicfort) Dit ene weet U kleedt U Dat deze problemen nog zeer groot zijn ondervond o.a. Dr. von Braun, die zijn jarenlange studie op dit ge bied naar het rijk der onmogelijkhe den zag verwezen. Dr. von Braun moest toegeven, dat het door opgeda ne ervaringen blijkt, dat de aarde op een 2000 km hoogte door een dode lijke radioaktiviteit is omgeven en dat plan op deze hoogte een bemande satelliet om de aarde te laten cirkelen onmogelijk is. Dat het overigens lang geen pretje is om als ruimtevaarder de lucht in te gaan, bleek wel uit de films die voor de congresleden wer den vertoond. Dit waren films, die te zien gaven, hoe personen in gewichtsloze toestand zich gedroegen. Het was werkelijk niet aanlokkelijk. Men ziet de vrien delijke glimlachende gezichten ver storen. De mannen krimpen in elkaar of zij door hevige krampen worden bevangen en tot slot vallen zij bewus teloos achter over. Er valt dus nog heel wat te experimenteren en te ver beteren voor men met mensen be mande satelieten de ruimte in kan sturen. Prins Bernhard had deze week het ongeluk door met zijn auto tegen een boom op te rijden, waarbij hij zelf noch zijn chauffeur letsel bekwam. Erger was het lot van drie mannen te Hoek van Holland, die bij 'n ont ploffing in het engelse militairekamp om het leven kwamen. Den Haag stond in de afgelopen dagen in het teken van Osborn. Dui zenden kwamen van heinde en ver °m deie evangelist te horen spreken. Zijn optreden heeft in het gehele land grote deining veroorzaakt, daar voor- en tegenstanders hun gevoelens niet onder stoelen of banken gestoken heb ben. Onder grote belangstelling opende de jaarbeurs te Utrecht weer haar poorten. Van 2 tot en met 11 septem ber vindt men in het hart van Neder land weer een industriële show die honderdduizenden belangjstejllenden trekt uit alle delen van de wereld en waar vooral het Nederlandse bedrijfs leven een manifestatie geeft van haar kunnen. Men vindt er van alles vanaf speelgoed en huishoudelijke artikelen tot zware landbouwmachines en ma terialen voor de bouwnijverheid. Ieder jaar weer blijkt er voor de Nederlandse Jaarbeurs een grotere belangstelling te bestaan. Steeds meer zijn er meer aanvragen voor stand ruimten en steeds weer moet er meer ruimte beschikbaar komen. In de loop der jaren verrees de ene enorme hal naast de andere om aan de behoefte aan expositieruimte te voldoen. Het is een goed teken en een bewijs, dat onze industrie en verwante bedrijfs takken springlevend zijn. THEEZETTEN IS EEN KUNST DIE IEDEREEN LEREN KAN Dat thee zetten zowel als thee drin ken, liever nog thee genieten, een ga ve en kunst zijn die niet iedereen ge geven is ,zal ieder uit eigen ervaring volmondig kunnen bevestigen. Want wie is het nooit overkomen, dat hij een kop lauwtjes gekleurde vloeistof voorgezet kreeg, die meer de smaak had van gekookt regenwater, dat langs een roestige regenpijp het be treffende kopje was komen binnen druppelen De beleefdheid gebiedt helaas, in zulke gevallen een bedroefd stilzwijgen te bewaren en te medite ren over de vraag hoe het komt, dat er mensen zijn. die alle goede en no bele gaven van de natuur botweg ont halzen. Men zou eigenlijk zulke huis moeders een exemplaar moeten toe zenden van het grote Chinese hand boek Ch'a king, dat zoveel wijze les sen bevat, dat de 17e eeuwse kooplie den er al datgene uit konden puren wat de Chinezen zelf over hun troetel kind niet wilden vertellen aan die bleekneuzige vreemde snoeshanen. Altijd gaaf huidje POEDER •ZALF-OLIB'ZEEP Hoe dient men nu op de enig juiste en volkomen verantwoordde manier thee te zetten Het handboek Ch'a king (anno 780) zegt, dat men om te beginnen in één theepot nooit voor meer dan ten hoogste drie a vier men sen thee moet zetten. Voorts, dat el ke theepot een eigen vuur en eigen bediende behoeft. Hebt ge dus meer gasten, dan dient het aantal vuur- plaatsen en dienaren naar rato ver hoogd te worden. Het begin bestaat uit het voorver warmen van de theepot. Niet zomaar elke pot is een theepot, ook al wordt ze onder die naam uitgestald en aan geprezen .Porcelein is natuurlijk het meest nobele materiaal. In geen geval mag een theepot gebruikt worden die een bijsmaak aan de thee geeft. Zoals zeep een doodsvijand is voor een bierglas is het dit ook voor de theepot. Stromend helder water zijn de beste methode om uw pot te rei nigen. Dan krijg ik er de neerslag niet uit zal de propere huismoeder zich be klagen. Neen, inderdaad niet, maar 6e Vliegerwedstrijd 1958 Nog enige dagen en het is weer zo ver, dat de vliegerwedstrijd gehouden kan worden, tenminste als het droog weer is. Dat de wedstrijd in de belangstelling staat, zowel bij de jeugd als bij de ouderen, is een voldongen feit, gezien het enthousiasme waarmede iedere dag weer geoefend wordt. Vandaar dat het comité een grote deelname verwacht, het verzoekt dan ook dat iedere deelnemer goed op de jury wil letten en doen wat er ge vraagd wordt, dan kan niemand ver geten worden bij de beoordeling van de vliegers. Deelname is geheel gratis, zowel voor de jeugd als voor de bedrijfs- vliegers. Laten de bezitters van de wisselbekers deze even bezorgen bij: M. C. Kloet, Jan Dorrekenskade 53. De inschrijving vangt aan om 2 uur in de tent welke op het terrein aanwezig is, en sluit om 3 uur. Het comité verzoekt de kijkers om de jeugd een handje te helpen met het oplaten van de vliegers. Er is weer aan iedere deelnemer gedacht, zodat ieder die buiten de prijzen valt. toch nog een troostprijs ontvangt. Laten de kinderen er wel aan den ken dat er naast de individuele wed strijd ook een wedstrijd in schoolver band is. Dus ieder kind dat deel neemt, wordt gevraagd op welke school het gaat, dit wordt genoteerd en na afloop van de wedstrijd worden de punten opgeteld. De school die de meeste punten behaald, wordt hou der van de Heemskerk-wisselbeker, dus kinderen doe je best, en voor je zelf en voor de school, met dezelfde vlieger. Tot ziens dus a.s. zaterdagmiddag op het terrein achter Dobbelmann. dat is het nu juist. Die neerslag of hoe ge het noemen wilt, moet dan ook bewaard blijven. Dat is precies eender als bij een pijp, waar zich de inrookperiode een fraaie korst gaat vormen, die door de pijproker wel af en toe binnen de perken gehouden wordt maar nooit of te nimmer ver wijderd zal worden. Wanneer nu de theepot plezierig van temperatuur geworden is. doe men er de thee in: één lepel per kop. Als ge liefhebber zjjt moogt ge er een extra lepel in doen voor de pot. Over dreven zuinigheid werkt alleen maar nadelig. Voor een kop warm regen water is een enkel theeblaadjes, hoe minuscuul ook, weggegooid geld. Het water moet ge vers getapt aan de kook brengen, d.w.z. kokend en niet alleen maar tamelijk heet, en over de theeblaadjes uitgieten. Dat het zogenaamde tweede treksel een onding is, waaraan verder geen woorden vuil gemaakt worden, zult ge zonder meer willen accepteren. Men zal over de thee en alles wat er aan vast en om heen zit nooit uit gesproken en leeggeschreven komen. Dat geldt voor alle goede dingen des levens, waarbij het leven zelf en de liefde voorop gaan. De thee heeft daar ook recht op. De heren Oudijk en Pille tot wethouders gekozen Histo rische dag voor de P.v. d. A. Benoeming raadscommissies Geldlening en schoolbanken In de dinsdagavond onder voorzit terschap van burgemeester A. War- naar Jz .gehouden openbare voltalli ge raadsvergadering vond de beëedi- ging plaats van de nieuwe raad. In deze raad deden vier nieuwe leden hun intrede in het Waddinxveense politieke leven, nl. de heren P. Lips, (arb.), T. Ververs (arb.), P. Noor- dam (AR) en C. van Beek (AR). Nadat de vereiste eden en beloften waren afgelegd in handen van de voorzitter, ging de raad over tot de verkiezing van wethouders. Het was te verwachten, dat hierbij wijzigingen zouden komen. Met uitzondering van de tijd der noodgemeenteraad, werden na de oorlog de beide wethoudersze tels bezet door leden van de Prot- Christ. Partij. Deze gToep bezette tot op de laatste verkiezing 7 van de 13 zetels. In een dezer dagen gehouden voorbespreking waaraan alle fracties van de raad hadden deelgenomen was de koek reeds verdeeld, zodat in de ze raadsvergadering de stemming een zeer vlot verloop had. Bij de uitslag der verkiezing bleek dat de uitslag van dè gemeenteraadsverkiezing hadden doorgewerkt. De heer A. Oudijk werd met 12 stemmen herkozen tot wethouder. De heer S. Pille werd met 10 stemmen gekozen in de vacature van de heer Venema. De heer Venema heeft slechts korte tijd als zodanig zitting gehad. Hij werd in de tussentijdse vacature van de heer Buitelaar inder tijd tot wethouder gekozen. De burgemeester wenste alle leden van de raad geluk met him herver kiezing resp. verkiezing. Het is een verheugend verschijnsel merkte de voorzitter op, dat in ons vrije Neder land er altijd weer mannen en vrou wen gevonden worden die bereid zijn zich te geven in het belang van ons volk. Ieder heeft daarbij zijn eigen idealen. Het is van groot belang te weten, dat elk, zij het vanuit eigen Het is de Hamamelis die 't 'm doet overtuigingsrichting meent de belan gen van de gemeente te behartigen. Hij hoopte op dezelfde goede geest van verstandhouding als in de voor gaande raadssamenstelling. Hij wenste de heer Oudijk geluk met diens herverkiezing tot wethou der. De heer Oudijk bezet deze post reeds zoveel jaren met de grootste toewijding. Ook de heer Pille wenste hij geluk. spr. noemde dit een mooie bekroning van het bijna 25-jarige lid maatschap van de heer Pille. Hij dankte de heer Venema voor de pret tige wijze waarop deze zijn taak als wethouder had verricht. Alvorens tot verkiezing van de le den van de commissies over te gaan verklaarde de heer Okkerse dat de heer Noorlander de voorkeur had ge vraagd voor diens verkiezing tot lid van de financiële commissie. Dat toen dit niet mogelijk bleek, de heer Noor lander ook geen enkele andere com missie wenste zitting te nemen. De heer Okkerse maakte deze opmerking om te voorkomen dat er gedacht zou worden dat de heer Noorlander met een bepaalde bedoeling uit alle com missies zou rijn geweerd. De heer Noorlander bevestigde deze opmer king. Hij blijft het betreuren dat hij als vertegenwoordiger van zo'n grote groep met de ervaring als raadslid niet in de financiële commissie kon plaats nemen. Bij de verkiezingen van de com missie voor de gemeentebedrijven werden gekozen de heren Okkerse, Kooijman, Noordam en Ververs. Tot leden van de financiële com missie de heer Venema (voorzitter), Mevr. van der Torren-Veendorp, de heren van Egdom en van Oosten. Tot leden van de bouwcommissie werden gekozen Mevr. van der Tor ren (presidente) de heren Lips, Kooij man en van Beek. Tot leden van de verordeningen commissie werden gekozen de heren van Beek, van Oosten en Lips. De leden van de commissie voor de woonruimteverdeling werden allen herkozen. De nieuwe raad ging hierna over tot de afwerking van het verdere deel van de agenda, die vrij kort was. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot het aanschaffen van 21 banken en een bureau met stoel, voor de openbare lagere school B ondervond bij de raad geen bezwaar. Hiervoor werd een crediet beschik baar gesteld ad 1850, Eveneens ging de raad akkoord met het voorstel tot het aangaan van drie geldleningen tot een totaalbedrag van 136.000,bij de n.v. bank van Ne derlandse gemeenten. Deze geldlenin gen werden aangegaan tot een rente van 4g%> en 4 7/8%. De voorzitter deelde mede. dat B. en W. een kasgeldlening sloten in verband met de aflossing van lopende kasgeldleningen tot een totaalbedrag van 400.000,Deze nieuwe kasgeld lening werd aangegaan voor drie maanden tegen een rente van 3%>. De heer Ververs, een van de vier nieuwe leden hoopte, dat het vertrou wen van de voorzitter in de goede samenwerking niet beschaamd zal worden. De heer Pille noemde deze dag een Als het in Delft taptoe is, commanderen officieren en dan rukken de soldaten klik-klak op de klinkers aan. Eén gestap, stram in de houding omdat lopen streng taboe is, als het in Delft taptoe is. Maar die knappe tamboer-maitre, paradeert geweldig kranig, links-rechts voor het korps uit, dat van uniformen schittert. En het toetert en dat roffelt, dat het stadje er van davert, en de meisjes vrolijk worden. Maar die drommelse soldaten lonken naar de mooie meisjes omdat kijken streng taboe is. als het in Delft taptoe is. Voorwaarts mars. De troep marcheert. Rechtsomkeert en dan weer halt! Maar de ware dicipline in de Nederlandse trant. Geeft acht! Zonder te verroeren en voor 't plechtige Wilhelmus presenteert het zijn geweer, omdat militair de clou is als het in Delft taptoe is. M. J.Sliedrecht-v. d. Laan. historische dag voor Waddinxveen omdat nu een vertegenwoordiger van de arbeidsbeweging is doorgedrongen in het college van B. en W. Wethouder Oudijk hoopte zijn taak als wethouder te kunnen vervullen in diepe afhankelijkheid van Hem, Die alles regeert. Deze zitting ondervond grote be langstelling van de zijde van het pu bliek. ORANJEMIDDAG OP DE BEJAARDENSOCIëTEIT. Evenals het vorig jaar, is ook dit maal de verjaardag van H.KH. Prin ses Wilh'elmina voor de bejaarden niet onopgemerkt voorbijgegaan. Na een vakantieperiode kwamen de le den van de bejaardensociëteit maan dagmiddag voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen. Deze bijeenkomst werd gehouden in het Geref. verenigingsgebouw aan de Stationsstraat, stond in het teken van de verjaardag van prinses Wilhelmi- na en werd aangeboden door de Oranjevereniging Waddinxveen. De voorzitter der Oranjevereniging, de heer H. K. van der Loo sprak in zijn openingswoord er rijn vreugde over uit, dat het bestuur deze middag weer had kunnen aanbieden. Hij zou wel willen spreken van een traditie, doch dit zal afhankelijk blijven van de positie van de verenigingskas. Mevrouw F. T. van der Torren- Veendorp dankte als presidente van de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening het bestuur van de Oranjevereniging voor deze geste. Zij wees op de grote plaats die prin ses Wilhelmina steeds heeft ingeno men, juist in de harten ook van de bejaarden die zo'n groot deel van hun leven hadden doorgebracht onder de regering van deze grote Landsvrouwe. Het programma dat aan de bejaar den werd aangeboden bestond uit 'n zevental korte films. Eerst werd ge- Spaar GEREGELD kleine bedragen voor uw grote uitgaven bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 'De Spaarbank voor groot en klein

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1