ü@ekblad voor Mfaddinxveen NIEUWS tfla&dec de Vrouw SPAREN LASTEN NUTSSPAARBANK nr 690 vrijdag 12 september 1958 14e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden dc We^ei van dp wppIï Moesten we in ons vorige overzicht medelijden hebben met de vakantie gangers, die zo weinig zon en zulke ontstellende hoeveelheden regen te yerwerken kregen, thans kunnen zij die een late vakantie namen, van on gewoon warm weer genieten. Het is gedurende de gehele zomer nog niet zo lang achter elkaar zulk warm weer geweest. Hoewel zaterdagavond na een dag met een temperatuur van ongeveer 42 graden boven Oostelijk Nederland een noodweer losbrak, was het zondag toch nog een zomerse dag. Het schijnt dat wij in ons klimaat al leen maar van het ene uiterste in het andere kunnen vallen. De hotels en de neringdoenden, die het van de zo mer moeten hebben, hadden het deze dagen nog druk. Verschillende hotel houders, die met zorg na de slechte zomer, het naseizoen tegemoet zagen, moesten aanvragen om kamers afwij zen. Ze waren vol. Voor velen die dachten in het naseizoen nog zonder bespreken gemakkelijk een hotel te kunnen krijgen, is dit een tegenvaller. Al was het dan niet direkt een te genvaller, het zal toch wel met enige verwondering zijn geweest, dat de heer Lautenbach zijn jonge gezin met vier kinderen zag verrijkt. De jonge moeder die een dag later haar 21ste verjaardag vierde zal het er druk ge noeg mee krijgen. De zaal in het zie kenhuis te Leeuwarden was in een bloementuin herschapen. Van alle kanten stroomden cadeaus binnen, zelfs de Zwolse vierling bracht cadeaus voor de Friese vierling. De vier baby's maken het uitstekend. De vader kreeg bij aangifte van de geboorte van de burgemeester van Menaldumadeel een spaarbankboekje met 100 gulden. Minder vriendelijk hoe kan het ook anders, werd de 30- jarige Amsterdamse glazenwasser door de rechtbank van de hoofdstad be- handeld. Er werd 18 jaar gevangenis- straf tegen de man geëist. In januari I van dit jaar had hij, naar hij zegt om zijn vrouw schrik aan te jagen en naar huis te lokken - de gaskraan open- I gezet .Hierbij kwamen zijn drie kin- I deren om het leven. De man hoorde I een en ander aan en bleef ontkennen, I dit opzettelijk gedaan te hel&en. Voor zijn vrouw, die ook aanwezig was, was deze zitting een kwelling en meer dan eens barstte zij in hevig snikken J^^HJeneesmiddel Mijnhardt's Zenuwtabletten uit. Een kwelling waren voor velen ook de bijeenkomst gehouden door de Amerikaanse evangelist Tommy Lee Osborn. Zieken en invalieden lieten zich naar deze bijeenkomsten brengen in de hoop daar hun plotse linge genezing te krijgen. Osborn be weerde dat hij de Duivel, die deze ziekten veroorzaakte kon uitdrijven, waardoor lammen zouden kunnen lo pen en blinden weer ziende zouden worden. Trad er geen genezing op, dan hadden volgens de evangelist de zieken niet voldoende geloofd. De in specteur van de Volksgezondheid in Drente en Groningen noemde het op treden van Osborn een gevaar voor de volksgezondheid. Via de voorzitter van het actie-comité van Osborn en zjjn manager heeft hij de evangelist te verstaan gegeven, dat deze zich zou moeten matigen. Hij zou o.a. niet meer met nadruk op een direkte genezing mogen wijzen en degenen, die zich genezen voelden, naar hun huisdok ter verwijzen. De minder dringende betogen van deze prediker zullen er de oorzaak van zijn. dat zijn bijeen komsten minder publiek dan voorheen trekken. Wel was veel publiek in Dordrecht aanwezig toen door Konin gin Juliana, de drie nieuwe industrie havens, waarmede het havencomplex in deze stad is uitgebreid, in gebruik werden gesteld. Voor Hare Majesteit de officiële in gebruikstelling van de haven verrichtte, had zij een rijtour door deze stad gemaakt en bezocht zij het nieuwe protestantse ziekenhuis Refaja. Tot slot van dit overzicht nog een bericht van een 16-jarige jongen die een mislukte overval op een meis je van 23 jaar pleegde. De knaap kon een tweede-hands bromfiets voor 20 gulden kopen. Hij zag geen kans aan dit geld te komen en besloot op de donkere Schipholweg de eerste dj beste voorbijganger van zijn geld te beroven. Het was een 23-jarig meisje uit Haarlem. De jongen trok haar van de fiets. Het meisje verzette zich ech ter hevig waarna de knaap haar met vuistslagen in het gezicht bewerkte. Een passerende automobilist deed hem op de vlucht slaan. Achteraf bleek dat het meisje slechts enkele kwartjes bij zich had. In plaats dat de knaap zich nu op een brommer kan voortbewegen, zal hij nu wel een tijdje op een andere manier moeten brommen. Besluiten moeten we ditmaal met een (betreurenswaardig vliegtuigonge luk, in N. Guinea, waar een militair vliegtuig verongelukte en waarbij 10 doden te betreuren zijn. Vliegerwedstrijd 1958 Het was zaterdagmiddag jl. voor velen een grote teleurstelling, dat de vliegerwedstrijd werd uitgesteld tot azterdag 13 september, n.m. 2 uur. Uit de reacties op deze beslissing bleek overduidelijk dat niet alleen de jeugd op deze jaarlijks terugkerende wedstrijd is gesteld, maar het waren vooral de vaders die wel eens fel protesteerden tegen het uitstel. Wat heeft het vliegercomité het dan soms zwaar te verduren en wat heeft Waddinxveen op zulk een ogen blik toch veel bekwame meteorologen, die allen wisten dat er die middag genoeg wind zou komen en uitstellen beslist een verkeerde beslissing is ge weest van het comité. Zo blijkt dat niet alleen een goede vlieger maken een kunst is. maar ook het uitstellen van een vliegerwedstrijd zonder te worden becritiseerd. Daarom zal voor zaterdag de be slissing voor een eventueel uitstel pas om 2 uur oo het vliegerterrein worden genomen. Nu nog iets betreffende de fa- brieksvliegers. Over de grootte van deze vliegers wordt alleen beslist door het comité, dit in tegenstelling tot een eerder geplaatst bericht. Heren vlieger-enthousiasten en jongelui tot zaterdag in de Puttepol- der. Het comité. OPBRENGST COLLECTE. De collecte van de vereniging „Het Zonnehuis" heeft de som van 273,53 opgebracht. EERSTE PAAL VOOR CHR. ULO. Hoofd, personeel en leerlingen van de chr. ulo-school verlieten maandag morgen het schoolgebouw aan de Kerkweg en begaven zich naar de Oranjewijk .In dit uitbreidingsplan stond aan de Beatrixlaan een heistel- WAAR BLIJFT DE FLES LEVERTRAAN De meesten van ons zijn grootge bracht met iedere avond één eetlepel levertraan van september tot en met april. Ook onze kinderen trekken weer trouw dezelfde vieze gezichten in al die herfst- en wintermaanden wanneer zij dit edele vocht moeten innemen. I Thans wordt alle ouders de vraag I gesteld, wat voor levertraan zij hun I kinderen eigenlijk moeten voorzetten. I Er wordt immers veel reclame ge- I maakt voor mengsels en emulsies I met schoonklinkende namen en in I aantrekkelijke verpakkingen. Wat te denken van aanprijzingen als betere smaak, lichtere verteerbaarheid en I hoger vitaminegehalte? I Ook zijn er tegenwoordig tal van geconcentreerde levertraanpreparaten I in de handel in de vorm van drup- I pels en capsules. In deze doolhof, waarin het een nog beter lijkt dan I het ander, mogen nu de zorgzame ou- I ders en opvoeders trachten hun weg te vinden. I In medische kringen geeft men over het algemeen nog steeds de voorkeur aan de ouderwetse gele I stoomtraan boven alle moderne pre- I paraten. Krijgt men echter de indruk I dat het vet nadelig werkt op een toch al niet te grote eetlust of dat het huiduitslag veroorzaakt, dan komen andere preparaten wel in aanmerking. Soms geeft de minder aangename n j 'smaak aanleiding tot al te grote hui- Kf'selijke conflicten, een andere maal wordt de levertraan telkens uitge- spuugd. omdat de maag het niet ver- draagt. In al zulke gevallen kan men het beste met de dokter overleggen of er H op een speciale levertraanpreparaat B moet worden overgegaan, en zo ja, op welk. Oorspronkelijk was de levertraan hoofdzakelijk geneesmiddel. Bij de behandeling van engelse ziekte, wer den door toediening van traan goede resultaten bereikt. Daarna is men ook de betekenis van levertraan als voorbehoedmiddel tegen ziek worden gaan inzien. Levertraan verbetert na melijk de voedingstoestand, het ver hoogt, ook bij gezonde personen, de weerstand van het lichaam. In ons klimaat met zijn vochtige koude en gure winters is dit niet zonder betek?nis. Het is daarom niet vreemd, dat er in verschillende boe ken over voedingsleer ook een plaats voor de levertraan is ingeruimd. Paracelsus, de grote geleerde uit 't begin van de zestiende eeuw, heeft reeds toen zo treffend gezegd; onze voedingsmiddelen moeten geneesmid delen en onze geneesmiddelen moeten voedingsmiddelen zijn. De traan wordt bereid uit de olie houdende organen van kabeljauwach tige vissen, voornamelijk uit de lever van deze dieren. Vooral de kleine dorskabeljauw. die bij de bank van New Foundland en bij de Lofoten wordt gevangen, is steeds een be langrijke levertraanleverancier ge weest. De onzuivere bruine traan is in ge bruik om leer zacht te maken; de medicinale traan wordt op bijzondere wijze verkregen. Verse kabeljauwle vers worden daarvoor in dubbelwan dige ketels verhit, het vloeibare vet dat eraf druipt wordt verzameld. Door sterke afkoeling laat men ver volgens uit deze oliemassa zich het stearine afscheiden. Zo wordt de gezuiverde gele stoom- levertraan verkregen, het bekende produkt, dat 's winters in zo menig Nederlandse provisiekast te vinden is. dr. A.B. ling die de eerste paal voor de bouw van een nieuwe ulo-school de grond in sloeg. De ulo-school is thans onderge bracht in het schoolgebouw aan de Kerkweg, waarin ook de lagere school is gevestigd. De huisvesting van de beide scholen is evenwel veel te klein geworden. Bjj de opzet van de plan nen voor een nieuw schoolgebouw is overeenstemming bereikt tussen de besturen van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en de Hervormde Schoolvereniging. Er is een stichting ontstaan. Het nieuwe schoolgebouw zal ver rijzen op een bijzondere geschikte plaats in het uitbreidingsplan in de onmiddellijke omgeving van het sta tion. Het terrein waarop de school gebouwd wordt heeft een oppervlakte van ca. 2700 m2. De één-verdieping- school heeft vietr leslokalen en een natuurkundelokaal. Bij het slaan van de eerste paal waren ook aanwezig wethouder S. Pille en de gemeentesecretaris H. Jenné. ZONDAGSSCHOOL. De zondagsschool der Rem. Geref. gemeente begint weer op zondag 21 september a.s. en niet op 14 septem ber a.s. zoals eerder werd gemeld. FLORAUA TENTOONSTELLING. De Floralia tentoonstelling in de openbare lagere school A op 13 sep tember a.s. is geopend van 1,30-6 uur en van 7,30-10 uur. Er zijn veel at tracties en de toegang is vrij. EERSTE WONING IN PUTTEPOLDER BEWOOND. Vandaag wordt in het plan Puttepol- der het eerste huis officieel aan de huurder overgedragen. De gelukkige bewoner is de heer D. Oskam, welke nu de beschikking over een nieuw huis heeft. Zowel de burgemeester en de gemeentesecretaris, alsmede het bestuur van de Chr. Woningbouw vereniging „Ons Begin" wareh van daag in de Amalia van Solmsstraat aanwezig om de bewoning van dit eerste huis van het grote plan Putte- polder een fleurig tintje te geven. „Ons Begin" heeft reeds 34 huizen aan de Ieplaan onder beheer en in het nieuwe plan worden dit er voorlopig 51 waarvan er binnenkort 26 opgele verd worden. Voor een nog zo jonge vereniging een prachtig resultaat. Wat de „bouw van de huizen betreft dit geschiedt onder de bekwame ar chitectuur van de heer B. Treffers. De bouw wordt verzorgd door de fa. P. Rehorst Zn. Zowel de architec tuur als de bouw van deze huizen is zeer mooi. De huizen zjjn luchtig en licht met een mooi balkon en gele genheid om een fraai tuintje aan te leggen. We wensen de a.s. bewoners toe, dat ze er met genoegen in zullen wonen en dat het aanzien van deze straten zowel achter als voor niet vertroebeld wordt door de bouw van hutjes en hokjes. WEER EEN PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Aangemoedigd door het grote suc ces van het vorige jaar is het bestuur van de raspluimvee_ en konijnenfok kersvereniging „Nieuw Leven" voor nemens op 13, 14 en 15 november a.s. weer een tentoonstelling te organise ren. VERKEERSONGEVALLEN. Behalve het ernstige verkeersonge val dat zich zaterdagmiddag op de rijksweg voordeed, hebben het afge lopen weekeinde nog twee verkeers ongevallen plaats gevonden. Zondag morgen omstreeks kwart voor tien botste een klein autobusje met negen inzittenden onder het spoorwegviaduct aan de Henegouwerweg op tegen een met 70 bussen melk geladen vracht auto. Het autobusje, dat bestuurd werd door de heer van Dijk te Bleis- wijk kwam uit de richting Gouda en had voorrang moeten verlenen aan de uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto. Als gevolg van deze aanrijding moesten de negen in zittenden van het autobusje naar een ziekenhuis te Gouda worden overge bracht. Zeven van hen, waaronder een met een gebroken pols, konden na be handeld te zfjn naar hun woning worden vervoerd. De bestuurder, de heer van Dijk met een gebroken pols en een hersenschudding en zijn moe der met enkele ernstige hoofdwonden moesten in het ziekenhuis achterblij ven. Het autobusje dat zwaar bescha digd was, werd met een kraanwagen weggesleept. Een derde verkeerson geval weed zich zaterdagavond voor op de Kerkweg. Door de gladheid van het wegdek kwam de heer G. van Tilburg met zijn bromfiets te vallen. De berijder kwam er met enkele lich te verwondingen af, maar zijn brom fiets werd zwaar beschadigd. „DE VREK" Ten bate van het plaatselijk Gere formeerd jeugdwerk werd zaterdag avond in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een opvoering gege ven van het levensspel „De Vrek". De bijeenkomst werd geopend door de heer A .van Noort, als voorzitter van de oudervereniging. Naar aanlei ding van de inhoud van het op te voeren spel hield vervolgens mej. P. Vermeulen, leidster van een der ver enigingen een inleiding met als onder werp „Margaritha". Het spel „De Vrek" geschreven door onze plaats genoot, de heer R. H. Bezoen, kreeg hierna een goede vertolking van een voor deze gelegenheid gevormde re- citeerclub. BEROEPEN. Als predikante bij de Remonstrants Geref. Gemeenten te Boskoop, Wad dinxveen en Alphen a.d.'Rijn is be roepen mej. A. Visser, proponente te Leiden. BEJAARDEN BIJEENKOMST. De eerstvolgende bijeenkomst voor de bejaarden wordt gehouden dins dag 16 september a.s. in het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat. G.V. T.O.O.S. Heerlijk is het even turnen als de dagtaak is volbracht na een dag van zware arbeid geeft het U weer nieuwe kracht als U aan een brug of rekstok of aan ringen of aan 't paard Uw spieren eens geducht laat werken wordt weer nieuwe kracht vergaard. Dames en Heren senioren al bent U bijna 60 jaar ook voor U is er nog ruimte en 't is gezellig met elkaar gaat U nu al krom gebogen dat moet toch niet nodig zijn komt dan regelmatig turnen en het doet U heel geen pijn verder zijn er vele groepen voor elke leeftijd is een uur als U eens bent wezen turnen wordt U lid voor lange duur draal niet langer komt eens kijken en komt turnen in de zaal de deur staat altijd voor U open dus tot ziens dan in 't lokaal. Kieifte ujieA Wat een deining daar in Deinum; geeft de eersteling plezier, hoeveel meer nog als de dokter tegen ma kan zeggen: Vier! Het blijkt vruchtbaar in het noorden. de familie Lautebach werkt er in de sektor baby's al echt met de friese slag. Zustertjes zjjn in extase, vette kopjes in de krant, bovendien is het een kolfje naar de dokter Kolf zijn hand. Pa krijgt nu een grote woning, eerset vrucht van het kwartet, de commissie van de huizen heeft een groot oog opgezet. Ook ons kinderbijslagwetje krijgt een goeie klant erbij, en wat ben je met een vierling nog in ander opzicht blij: Geen getob met namen geven. door zulk kroost, ineens beroemd zijn de oma's en de opa's van weerskanten meteen [vernoemd. Ytje, Dirkje, Meint en Willem, het karwei was wel wat zwaar; in een weiland blaast nog hijgend uit de brave ooievaar. Hij leest blijkbaar ook de kranten, wat zegt het gevederd dier? Laat die Grote er maar blijven, geef mij maar de kleine vier! Jaap Mijderwijk. Draagt elkanders lasten In de week van 11 tot 17 septem ber a.s. zal het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" weer een beroep op Uw offervaardig heid doen. bi deze periode wordt in onze gemeente een openbare collecte gehouden voor dit fonds. Naast de t.b.c.-bestrijding verleent dit fonds hulp bij tal van andere, no den op het terrein van de Volksge zondheid, o.a. asthma, rheuma, kan ker. polio, kinderuitzending, rusthuis- verpleging enz. Gaarne willen wij de nood, die in vele gezinnen heerst helpen dragen. Dit is echter alleen mogelijk, wanneer U hierbij helpt door Uw medewer king en Uw offer. Gezondheid is een groot goed, waarvoor we dankbaar moeten zijn. Toon dan deze dankbaarheid door enige uren van Uw vrije tijd beschik baar te stellen voor hen die dit grote goed moeten missen. U kunt zich aan melden als collectant(e) aan onder staand adres; H. de Goey, Ieplaan 33. Veel kan worden bereikt mits U Uw steun óók geeft. SAMENVOEGING „BE FAIR" EN „SALVO" IS EEN FEIT GEWORDEN. In een zeer druk bezochte leden vergadering heeft de Chr. Sportver eniging „Be Fair" woensdagavond met algemene stemmen besloten de Volleybalclub „Salvo" aan haar ver eniging toe te voegen. Spaar GEREGELD kleine bedragen voor uw grote uitgaven bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voor groot en klein

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1