Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week TDictorij de Vrouw N UTSSPAAR B AN K NIEUWS uit awze wwnyilaat& Huidgenezing l Jïa/rijpsTere huid LICHTER LASTEN SPAREN MAAKT NUTSSPAARBANK nr 691 vrijdag 19 september 1958 14e jaargang Adres redaktie en administratie Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal 1 1.— bij vooruitbetaling. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Hare Majesteit de Koningin heeft op traditionele wijze de gewone zit ting der Staten-Generaal voor het nieuwe parlementaire jaar met het uitspreken van de troonrede geopend. De rede, die, zoals meer en meer ge bruikelijk wordt, kort was, stond vrij wel geheel in het teken van de vraag: hoe houden we het hoofd boven wa ter Gewezen werd op de moeilijke situatie in het nabije verleden, op enige ontspanning in het heden en op de vele en grote problemen voor de toekomst. De minister van financiën bood aan de Staten-Generaal de rijksbe groting aan, met langzamerhand ver ouderde naam nog steeds miljoenen nota geheten - miljardennota zou be ter op zijn plaats zijn. Als fopspeen gold daarin eerst, dat voor de gewone dienst een overschot geraamd werd van 50 miljoen. Maarrrr - de bui tengewone dienst zal vermoedelijk sluiten met een tekort van anderhalf miljard En hoe dat komt De ontwikkeling .in Indonesië legt bijzondere lasten op de nationale eco nomie en rijksbegroting, aldus de troonrede. En verder. Bedrijven bezit tingen zijn zonder enige vergoeding in beslag genomen. Verplichtingen IDicforij Dit ene weet U kleedt U worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soevereini teitsoverdracht verleende kredieten en gesloten overeenkomsten. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate beinvloed is de omstandigheid, dat het rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiëring van de woning- wetbouw te dragen krijgt. Wilt u en kele cijfers De voorschotten Voor de woningbouw, door het rijk te be talen, zullen in het komende jaar 670 miljoen belopen. Maar hier komt nog eens 380 miljoen bij aan subsi dies op de huren. Bij elkaar meer dan een miljard. Hoe pijnlijk het ook is, de huren moeten wel drastisch verhoogd wor den, willen wij uit deze miljardenmi- sere komen. Maar de regering aarzelt. Want dan eist het volk loonsverhoging dan stijgen de prijzen en dan zijn we nog verder van huis dan tevoren. Wij produceren veel te veel melk. En wie wil er een redelijke prijs voor betalen De 50 miljoen, die het ko mende jaar op voadergraan zullen moeten worden bijgepast, zijn nog maar iets. 350 miljoen geeft de re gering als subsidie aan de producent en 110 miljoen aan de consument. Dat is bij elkaar weer een half mil jard. Maar de melk duurder maken? Dan gaan wij weer roepen om loonsver hoging, niet waar. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfs leven naar middelen om het moeilij ke vraagstuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zui- velprodukten, zo mogelijk in samen werking met andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te bren gen. Dat is de belofte van de Troon rede. Ik geef u de naam Rotterdam en wens u een behouden vaart. Aldus sprak koningin Juliana, toen zij op de werf van de Rotterdamse Droogdok maatschappij met een bijltje het koord doorhakte, dat de laatste belemmering vormde voor het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika lijn om in het water te glijden. Meer dan 100 miljoen gaat de reus kosten. Maar daarvoor werken een duizend man gedurende drie jaar eri komen 13.000 ton staal, 4500 m3 hout en 250 ton aluminium te pas aan de bovenste opbouw, de radarmast, de rookkanalen en de reddingsboten, om over de rest nog maar niet veel te zeggen .Wat dunkt u van schroeven met een middellijn van 6 m. en een gewicht van 24.000 kilo of van schroef assen, die elk al zo'n 18 ton wegen Op dezelfde dag stelde hare maje steit de koningin met een druk op de knop een sirene in werking, die het begin aangaf van de werkzaamheden tot uitvoering van het enorme Euro poortplan op het eiland Rozenburg. Rotterdam bouwt aan zijn toekomst en het doet dat op grootse wijze De heer W.F. van Tilburg, secreta ris van het N.V.V., heeft op de hoofd bestuursvergadering van zijn vakver bond gezegd Het verbondsbestuur van het N.V.V. staat op het standpunt dat arbeidstijdverkorting haar kans moet hebben verwezenlijkt te worden Dat betekent een geleidelijke, etap- pegewijze, bedrijfstakgewijze, zonodig ondernemingsgewijze, invoering. Maar de heer Van Tilburg was wel voor zichtig in zijn uitlatingen. En dat is maar goed ook, want voorlopig zullen we alleen met hard werken iets ver der kunnen komen. Zie het voorbeeld van Duitsland. Het vinden van een geschikte wo ning is een van de grootste proble men van deze tijd. En het betrachten van rechtvaardigheid bij de verdeling van het nog steeds veel te kleine va derlandse woningbezit is wel een van de noodzaakkelijkste na te streven doeleinden. Met ingang van 1 oktober zullen de huisvestingsbureaus van alle gemeen ten dezelfde gedragslijn volgen bij de inschrijving van woningzoekenden. Dit is het gevolg van een door minis ter Klompé, op grond van de woon- ruimtewet 1947 genomen maatregel, inhoudend, dat op zijn minst als wo ningzoekenden dienen te worden in geschreven gehuwde mannen, die niet over redelijke woonruimte beschik ken, alsmede kostwinners, die elders wonen, maar binnen de gemeente wer ken OUDERS KUNNEN SOMS VAN KINDEREN LEREN. In het gezin van Korremans wordt met twee maten gemeten. D.w.z. door vader. Moeder heeft er verdriet van, maar kan er niet veel tegen doen. Er zijn twee dochtertjesJannie van 9 en Mies van 7. Miesje is vaders lie veling. Ze kan geen kwaad doen in zijn ogen; maar Jannie is steeds de zondebok. Waarom ?Wie zal het zeggen Misschien is vader het zichzelf niet meer bewust, hoe hij, toen zijn vrouw van de eerste in verwachting was, al zijn zinnen op een zoon had gezet. Het moest en zou een jongen worden; iets anders accepteerde hij niet. Maar de natuur spot met zulke dingen en de baby werd als meisje geboren. Misschien heeft die teleurstelling zich indertijd wel zo diep in vader Korre man ingevreten, dat hfj het Jannie onbewust altijd is blijven verwijten en daarom nu niets van haar ver dragen kan. Moeder doet wat ze kan, om haar oudste te vergoeden, dat ze bij vader zo slecht in de gunst staat; maar Jan nie is bang en schuw geworden. Liefst Re£any>iij& B&iicPit imwJi Utaddin^cu-een In verband met de steeds toenemende belang stelling, zal met ingang van 1 oktober a s. de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 - Telefoon 668 5jehelz dag£n voor het publiek zijn geopend, t.w.: maandag t.e.m. vrijdag van 9 tot 1 uur en van 2,30 tot 4 uur zaterdag van 9 tot 1 uur. Er is nog een verbetering: Inlagen per postcheque- en girodienst moeten van 1 oktober a.s. af uitsluitend rechtstreeks geschieden op gironummer. 4 5 8 6 2 2 ten name van DE NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN dus niet meer op giro 157127 ten name van de Nutsspaarbank te Gouda. Spaart regelmatig kleine bedragen voor uw grote uitgaven bij uw NUTSSPAARBANK TE WADDINXVEEN. zou ze vader zo ver mogelijk uit de weg blijven, om zijn ergenis maar niet op te wekken. Maar dat gaat natuur lijk niet altijd. Het ergste is, dat hoe ze ook probeert, het hem naar de zin te maken, het toch altijd verkeerd uitvalt. Vader kan nu eenmaal geen goed in haar zien. Altijd vindt hij wel iets om op te vitten of haar voor te straffen. Ontwakend verzet A-te de twee kinderen kattekwaad uithalen, moet Janny er altijd voor opdraaien, terwijl Miesje vrij-uit gaat. Miesje heeft hier tot dusver handig profijt van weten te trekken. Ze liep hard kans ,een kleine schijnheilige te worden als tenslotte het natuurlijke reehtsvaardigheids-instinct. dat ieder kind eigen is, niet een woordje was mee gaan spreken. De zusjes houden veel van elkaar en trekken steeds met elkaar op. Op zekere dag ontwaakt er in Mies je een gevoel van verzet, dat Janny HuidzuWerheld Huidgezondheid I zo vaak straf krijgt voor dingen, die ze samen uitgehaald hebben en waar voor ze dus ook samen zouden moe ten boeten, als ër niet ergens iets scheef zat. Zo kan het gebeuren, dat er, ter wijl het gezin aan tafel zit, weer een of andere ongerechtigheid aan het licht komt. Zoals gewoonlijk richt va der zich uitsluitend tot Janny bij zijn reprimande en ontlaadt zijn volle toorn zich boven haar hoofdje. Neem je bord mee naar boven. Ik wil je aan tafel niet meer zien, gebiedt hij. Een lesje. Als Janny in tranen en met gebo gen hoofdje naar de deur schuifelt, neemt Miesje haar bordje op en volgt haar zusje. Ik heb het net zo goed gedaan. Dan moat ik ook naar boven, klinkt het uit de kindermond. Het blijft een ogenblik doodstil tussen de ouders, nadat de kindeken verdwenen zijn. Als moeder eindelijk voorzichtig naar vader gluurt, ziet ze. dat zijn gezicht ongewoon peinzend staat. Mies heeft me een lesje gegeven, zegt hij die avond onzeker. Ik ver moed dat ik er dankbaar voor moet zijn. Ik ben dikwijls onrechtvaardig geweest en dat verdraagt het kind niet langer. Ik wist het wel, maar wil de het niet toegeven. Dat heeft Mies je me nu pas geleerd. Vermoedelijk heb ik niet alleen Janny maar ook haar er kwaad meegedaan. Gelukkig dat ze zoveel karakter heeft, dat ze er niet langer mee accoord kon gaan. Ik ben blij, dat ze het me heeft laten zien. En moeder was er niet minder blij om. MARCELLE. Bel Bij Brand No. 300 CONCERTEN VOX JUBILANS. Dinsdag a-s. zal Vox Jubilans me dewerking verlenen aan de Bondsdag van de Herv. Vrouwenvereniging op G.G., welke Bondsdag in de Jaar beurshallen te Utrecht wordt gehou den. Voorts zal deze vereniging, daar toe uitgenodigd, met Feike Asma het herdenkingsconcert verzorgen, in de Wilhelminakerk te Rotterdam, dat ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van dit kerkgebouw, onder auspiciën van de kerkeraad en kerkvoogdij zal worden gegeven. Ook in onze ge meente blijkt grote belangstelling voor dit concert te bestaan. In verband met het 50-jarig toon kunstenaarsschap van haar dirigent Mar. Egberts zullen door dit koor een tweetal zangavonden worden belegd, op resp. 16 en 18 oktober te Waddinx veen en te Rotterdam. FLORALIA SCHOOL A. Evenals vorig jaar heeft school A weer een expositie gehouden van de in het voorjaar gekochte stekjes. Daarnaast konden vrije inzendingen in de vorm bouketten en vaste plan ten en werkstukken worden ingele verd. Het is verbazingwekkend, hoe sommigen in een tijdsbestek van ruim 3 maanden zulke prachtige planten weten te kweken. Het geheel, dat bestond uit onge veer 250 inzendingen, bood weer een fraai aanzien en toverde het lokaal in een ware bloementuin om. Het was voor de jury een moeilijke taak, om de prijzen te bepalen, vooral bij de werkstukken van de kinderen, die volgens de jury met nog meer zorg dan het vorig jaar waren klaarge maakt. Tenslotte zijn de volgende prijzen toegekend: Planten kinderen; Hedera: 1 Willy Blom. 2 Toon Bies heuvel, 3 Corrie van der Hengst, 4 Lola van Offeren; Begonia: 1 Hennie van der Berg, 2 Janneke Verwaal, 3 Nelleke van Leeuwen, 4 Gert van Straalen; Fuchsia: 1 Hans van Leeuwen, 2 Piet Bonefaas, 3 Nia Biesheuvel; Werkstukken: kleuterklas: 1 Addie Anker, 2 Gert van Straalen. Lokaal 1: 1 Ada Trouwborst, 2 Gert van der Zijden, 3 Wim van der Hengst; Lokaal 2; 1 Erna van Straalen; 2 Bep Sanner; Lokaal 3: 1 Jaap van Leeuwen, 2 Martien Ripping. 3 Suze van der Berg. Lokaal 4: 1 Trees Verheul, 2 Emmy Cederhout; Kransen: 1 Arian van Straalen; Ouders; Phalangium: 1 mevr. Bras, 2 mevr. van Tienhoven, 3 mevr. Vis; Begonia: 1 mevr. Trouwborst; Coleus: 1 mevr. Nieumeijer, 2 mevr. van Offeren; Boukuetten: 1 mevr. van 't Slot, 2 mevr. van Tienhoven, 3 Jan Matse; Vaste planten, vrije inzending: 1 mevr. Anker, 2 mevr. van Dijk, 3 mevr. Bulder. De tentoonstelling trok zaterdag middag en -avond weer veel bezoe kers. Naast het tentoonstellingslokaal was een lokaal ingericht voor attrak- ties. Hier kon men naar hartelust op verschillend gebied een kansje wa gen. Van de opbrengst worden de kosten bestreden, zoals prijzen enz. Gezien de belangstelling kan school A weer op een geslaagd floraliafeest terugzien, en wij zijn van mening dat een expositie als deze zeer zeker kan medewerken om bij de jeugd liefc^p tot plant en bloem aan te kweken. JEUGDRAADAVOND. Voor de eerste maal in dit seizoen zal donderdag 25 september a.s. een avond worden belegd in het Herv. Wijkgebouw. uitgaande van de Herv. Jeugdraad, welke hiermede haar win terwerk wil openen. Het aantrekkelij ke programma, dat voornamelijk op de jeugd is afgestempeld, vermeld o.m. een causerie van Ds. P. P. J. Monster van Gouda, over zijn bele venissen als visserij predikant, op het hospitaal-Kerkschip „De Hoop". Voorts zijn er diverse programma nos. welke door de jeugd zelf zullen worden verzorgd o.m. zullen een 70- tal kinderen, zijnde de jongste groep van De Zangvogels o.l.v. Mar. Eg- UJUJ/LVV). Babyderm.zeep Zelfdoen is een nieuwe slagzin, die 't naiëve mensdom pakt, tot waar men het wereldeinde met oude kranten zelf beplakt. op 't bevel van: „Doe het zelf". En wie niet tot tien kon tellen, leert het nu gladweg tot elf. Je moet je eigen peultjes doppen, manlief, zegt moeder de vrouw. Gehoorzaam gaat hij kousen stoppen. Daar zit vader in de kou. Maar als vrouwlief straks gaat gillen: „Man daar zit een dikke spin!" Wie moet dan het monster villen? Zo vliegt iedereen er in. 'k Heb het zelf gemaakt van triplex, zegt opschepperig de zoon. Maar dochter die een heks is, vindt de prestatie heel gewoon. Zelf doen tot je oren tuiten, de leuzen snijden door de ziel. O, ja, zelfs je neus uitsnuiten voordat die ene droppel viel. Zelfdoen is toch. vanzelfsprekend. Waar wordt dat nog meer gehoord? „Zelfdoen", zegt de kleine kleuter achter het bordje pap verstoord. Wat je leert met de paplepel, wordt nu met veel tam-tam geleerd en dan hoor je stikum fluisteren: ,,Hij doet het nog steeds verkeerd". Je moet het aan je laarzen lappen! Ze kennen 't klappen van de zweep en je eigen naadje naaien. Daar zit van 't zelfdoen de kneep. Al is 't elke dag een draadje, 't is een hemdsmouw in een jaar. Als je het maar jong geléerd hebt, krijg je oud het hemd wel klaar. M. J. Sliedrecht-v. d. Laan. Spaar GEREGELD kleine bedragen voor uw grote uitgaven bij de TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Spaarbank voof groot en klein

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1