Weekblad voor Waddinxveen MEEK PK SPAAR BIJ DE Doet tnee }eu>$cUpaacactie SPAAK MET fHoedu de Vrouw NUTSSPAARBANK De Syitityd van de week NIEUWS uil o*uze. wo-OHplaats Ook Spierpijn Coöp. Boerenleenbank teAe/ieetx 1 £le fioMode TDictonj nr 698 vrijdag 7 november 1958 14e jaargang Adres redaktie en administratie Oranjetaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De jeugd trad de afgelopen weekl weer op de voorgrond, zij het niet bepaald in de goede betekenis van' het woord. In Hilversum wilde een een zestien-jarige jongen zijn moeder door middel van elektrische stroom om het leven brengen. De knaap kreeg ruzie met zijn ouders, omdat zijn va der hem een mes had afgenomen. Na dat de jongen zijn vader de deur had uitgelwerkt, dreigde hij zijn moeder met twee ijzeren pennen, welke hij op het lichtnet had aangesloten (de jon gen zelf droeg rubber handschoenen) te elektrifieeren, als de vader ook maar de moed had het huis weer bin nen te komen. De laatste achtte zijn zoon er best toe in staat en waar schuwde de politie. Deze zette de wijk waar het gezin woont zonder stroom. De moeder vluchtte. De jongen ver zette zich hevig tegen de arrestatie en moest door liefst zeven man overmees terd worden. Een automaniak die uit de Bijzon dere Strafgevangenis te Zutfen wist te ontsnappen verzette zich ook te gen zijn arrestatie. Hij deed dit ech ter op een geheel andere wijze. In Zutfen wist hij een auto te ontvreem den, waarmede hij met een snelheid van ongeveer 150 kilometer per uur naar Amsterdam reed. De rijkspolitie deed allerlei pogingen om de jonge man te pakken te krijgen, maar de wagens van de politie bleken toen niet snel genoeg. In Amsterdam aar zelde hij even met het kiezen van de weg. Hierdoor kon de politie de knaap arresteren. het jongmens op de trein gezet en naar zijn woonplaats teruggestuurd. Het was van de Delftse studenten een minderwaardig optreden. Waarom de verontwaardiging met mishandeling geuit Zolang men nog een mond heeft om te spreken en handen om te schrijven Bovendien was het nogal brutaal te zeggen, dat zij dit namens heel r.k. Nederland deden. Waren de studenten behoorlijk op getreden, dan hadden zij naar alle waarschijnlijkheid zeker 'n groot deel van het Nederlandse volk op hun hand gehad. Professor Woerdeman heeft in een brief aan de redaktie van C.S. verzocht geen artikelen meer op te nemen, waar andere studenten aan stoot aan zouden kunnen nemen. On dertussen is hier het laatste woord nog niet gesproken. Een ander geval van ergerlijke mis handeling vond plaats te Geldrop. Daar was een landbouwer enige tijd verloofd met de dochter van een an dere landbouwer. De verloving raak te uit. Dit maakte de jongeman zo boos, dat hij besloot wraak te nemen op zijn ex-verloofde. Hier werd het paard, waar het meisje aan was gehecht, de dupe van. Op een avefcd verwondde hij het dier met een mes zo hevig, dat het de vol gende morgen stervend werd aange troffen en moest worden afgemaakt. De landbouwer werd aangehouden en nadat er van het een en ander proces verbaal was opgemaakt op vrije voe ten gesteld. DR. PAUL JULIEN SPREEKT. Woensdag 12 november komt deze grote verteller naar Waddinxveen. U kent hem niet? U hebt zijn drie boeken over de mysteriën van don ker Afrika nog nooit gelezen? Julien heeft U dan veel te geven in woord en beeld, want wat Dr. Julien ver telt, laat hij ook op de film zien. Hij zal U deze avond brengen in de boei ende wereld der oerwouddwergen, de Pygmeeën. Daar is het zo geheel an ders dan bij ons in het Westen. De vrouwen dragen hun baby's met dichtgekoekte, etterende ogen in boomschors gepakt op de rug. Toch is het leven van deze dwergen veel rijker dan hun primitieve be schaving doet vermoeden. en rheumatische pijnen wrjjft U weg met wrjjxt u weg met De eisen van een bungalow in de Haarlemmermeer zijn hoger. Om het lawaai van straaljagers tegen te gaan moet de bungalow geluid vrij zijn. 1 December begint Schiphol met de bouw van een van de eerste geluid- vrije bunker-bungalow. In de achter muur is geen enkele ruit aangebracht en de ramen in de andere wanden zijn klein en dubbel. Het verschil van afstand tussen de dubele ramen bedraagt 10 cm. De mu ren zullen niet dunner zijn dan 30 cm en zelfs het dak zal lawaaiwerend zijn. De n.v. Schiphol betaalt aan de kosten van deze bungalows mee, daar de aanleg van de nieuwe startbanen de bouw van de bungalows noodza kelijk maakt. Wij vragen ons anders wel af, wie de schade zal betalen die een Amster dams student in Delft heeft geleden. Deze student had in P. C., een blad dat door een groep studenten wordt uitgegeven, een nogal fel artikel over de paus geschreven. Nu is het niet fijn, direkt na de dood van iemand een afbrekend artikel te schrijven. Doch het is ook niet behoorlijk op te treden zoals de Delftse studenten meenden te moeten doen. Wij leven niet meer in de middeleeuwen. De Amsterdamse student werd na melijk door een groep R. K. Delftse studenten ontvoerd en in hun stad, Delft, geslagen, gestompt en geschopt. Met totaal vernielde kleding werd VOOR JONGS MSNSSN van 15-16-17-18-19 en 20 iaar (na militaire dienst t/m 23 jaar) ligt een JEUGD-SPAAROVER- EENKOMST gereed met een WETTELIJKE TOESLAG van 10%> op het gespaarde bedrag... PLUS DE RENTE I VOOR ALLS SPAARDSRS een hoge rente gemakkelijk opvraagbaar tegoed! TE WADDINXVEEN Het wordt een onvergetelijke avond voor jong en oud. Het aantal plaat sen is beperkt. Voorziet U daarom tijdig van een toegangsbewijs a 1, Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit blad. TOOGAVOND CHR. LANDARBEIDERS. In het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan werd een toogavond ge houden voor de' streek midden-Zuid- Holland van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond. De heer R. van Wensum uit Moer dijk hield een causerie over het on derwerp „nader beraad". Spr. legde er hierbij de nadruk op, dat niet al leen het christen zijn, maar ook het christen blijven noodzakelijk is. Voor al in de tegenwoordige tijd dient op de christelijke levenshouding de na druk gelegd te worden. In dit ver band wees spr. er ook nog op dat „men" op de houding van de christe nen let, zodat wanneer men zijn roe ping ontrouw is, dat niet alleen tot schade is voor zichzelf, maar voor de gehele christenheid. De vooruitgang van de sociale om standigheden besprekende, merkt spr. Ot> dat het vroeger was voor u, over Vervolg op pagina 2. Daar sjouwt hij met zijn zware taa Dag in. dag uit, dag in, Met regelmatig ferme pas Van huis tot huisgezin. En straatje in en straatje uit, Stoep op, stoep af, stoep öp Een bellentrek, een bellendrukt Een korte roep, een klop. Voordelig aanbod broekenstof, Verzeek'ring tegen brand, Een circulaire Eet meer vis 'n Sigarenprijseourant. En Mientje krijgt een brief van hem En Mina evenzo. En pa een beer met dubbel port Van Robes et Manteaux. Mama krijgt van haar hartsvriendin Uit 't luxe-badhotel Ken mooie foto-prent-briefkaart, Papa een dwangbevel. Een briefkaart, dat mijn tante komt (De trein staat er al bij) Een invitatie voor de thee (Verkapte bridge-partij). Zo heeft de post voor ieder wat, Men staat al op de wacht, Men grist de brieven uit zijn hand Voor hij ze heeft gebracht, Een gast; die altijd welkom is. Zijn komst is ons een feest En telkens klinkt de vraag door huis: De post nog niet geweest Geboorte-vreugd, Verloof-geluk, Trouw-, Onder-trouwbericht, Hij brengt het leven in ons huis, Dat is zijn bode-plicht Soms brengt hij 'n zwart-gerand couverf Een oude vriend. Een traan; Dan kijken wij hem. onverdiend, Verwijtend even aan. En verder sjouwt hij met zijn tas, Geen vraagt er is hij zwaar En ieder juicht er zit veel in Vooral aan 't eind van 't jaar. Stoep op, stoep af - totdat hij komf Waar geen brief wordt verwacht; Een ander neemt zijn zware tas Zijn ronde is volbracht. Clinge Doorenbos BANG IN DONKER Anneliesje was bang in donker. Of vader en moeder al met haar praat ten en haar trachtten te overtuigen, dat er geen enkele reden was om bang te zijn, niets hielp. Anneliesje was en bleef bang in donker. Met een strak snoetje kon zij ernstig toeluis teren naar al die vermaningen en op de vraag Zal je nu een grote meid zijn en niet meer roepen 's avonds, beloofde de vierjarige altijd grif en gewillig, dat zij het nooit meer zou doen, maar vaak was het dezelfde avond al weer mis en werd ze na een kort hazeslaapje gillend wakker. Vaak klaagde moeder haar nood bij de buur vrouw, wier gezonde robbedoezen nooit last van angst hadden. We zijn erg flink met 'r en we gaan er streng tegenin, vertelde de moeder. Mijn man zegt altijd, dat het maar larie en aanstellerij is en dat we er vooral niet aan moeten toegeven, soms zendt hij haar midden onder ta fel naar boven of naar de donkere vestibule om iets te halen en ze weet wel, dat ze niet hoeft te proberen om niet te gaan, want dan vallen er klappen Is dat nu wel verstandig om een kind, dat zo bang is, opzettelijk het donker in te sturen weifelde de buurvrouw. O, jawel hoor, dat is juist goed, meende de moeder van Anne liesje, dan went ze er aan. Maar het was helemaal niet zo Koed en Anneliesje wende er volstrekt aan. Wel werd zij ogenschijnlijk moediger, maar zij deed maar zo in een opperste poging om vooral flink te lijken en niet te worden uitgela chen door de anderen. Als zij met een wild bonzend hartje klam van het angstzweet terugholde van de keuken en weer in de vertrouwde kamer trad waar ze allemaal rond de tafel zaten, dan leek het erge en angstaanjagende waarvoor zij geen naam wist,, op slag verdwenen en was alles weer goed en veilig en prettig. Maar als zij dan op zo'n avond in bed lag in de stikdon kere kamer, dan kroop haar de wur gend angst om de ergheden, die zij in de kamerhoeken vermoedde naar haar keel en als een lawine stortte de ontzetting zich over haar. En dan gilde zij het uit. Vader begon er genoeg van te krij gen 's Avonds willen wij ook wel eens rustig zitten, mopperde hij en hij stel de een strenge straf in voor elke keer dat Anneliesje riep om moeder. Toen riep Anneliesje niet meer. Na een poosje begon er toen van allerlei te gebeuren. Anneliesje begon met nagelbijten. Zij werd schichtig en schrikachtig. Meermalen werd zij op een leugen betrapt en tot haar eigen ontzetting begon zij in bed te plassen. De afgedwongen zelfbeheersing, die die zij niet staat was op te brengen, bleek te duur gekochtzij werd ma ger en ble^k en verloor haar eetlust. Eindelijk kwam de huisdokter eraan te pas. Na geduldig vragen begreep hij wat er hier aan de hand was. Hij verwees het kind naar een kinder psychologe en dat was de redding van Anneliesje. De ouders van Anneliesje hadden het goed bedoeld, maar zij hadden de zaak volkomen verkeerd aangepakt. Bij de spanning van de angst was de spanning van de vrees voor straf en de vernedering gekomen en dat was te veel voor een klein mensje. Ge- weldadigd onderdrukte angstcomplexen kunnen ernstige reacties na zich sle pen, die er ogenschijnlijk helemaal geen verband mede houden, maar die 'iDicfori} Dit ene weet lx kleedt U toch steeds wortelen in een verdron gen emotie. Angst laat zich niet verbieden, angst is een zeer reeële belevenis voor ban ge, nerveuze kinderen. Straffen en honen zijn al een zeer slechte remedie Beter is het de oorzaak van de angst voorzichtig op te sporen en weg te nemen en voor gepaste afleiding te zorgen. Laat steeds het laatste voor het slapen gaan iets prettigs zijn. Geef uw kind als het bang is in don ker een klein nachtlichtje. Het zal hem heus geen kwaad doen en het zal hem helpen zijn angst te overwinnen. Marcelle vraagt inlichtingen ten kantore van d« TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 De Nutsspaarbank is gehele dagen voor het publiek geopend

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1