Weekblad voor Waddinxveen Coop. Boerenleenbank Wl&edec de Vrouw De Spiegel van de week TDicfonj Eeri Jeugd- Spaarovereenkomst schoolsparen. NIEUWS uit owzt VehJUeA en Utinit nr 700 vrijdag 21 november 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijt Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Koniraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De internationale federatie van trans portarbeiders heeft een boycot van drie dagen (van 1 december) afge kondigd, tegen schepen, die onder goedkope vlag, varen. Het is de bedoeling dat de arbeiders weigeren deze schepen te laden en te lossen om de reders hierdoor te dwin gen arbeidsovereenkomsten te teke nen, die acceptabel zijn voor het ver bond. Buiten de vakbonden van havenar beiders zullen ook de vakbonden van spoorwegarbeiders, de georganiseerde arbeiders in de olieindustrie en de metaalbewerkers op scheepswerven zich aansluiten bij een ak'ie tegen de schepen onder goedkope vlag. In Nederland heeft een en einder fel verzet ontketend. Men verklaart zich volkomen tegen deze internationaal op touw gezette aktie, die slechts stag nerend in de haven zal werken en tot geen enkel sukses zal leiden. Men gaat hier dikwijls van het stand punt uit, dat het ontoelaatbaar is, dat men in het buitenland vertelt, wat er in de Nederlandse havens gebeuren moet. Men zal nu evenwel alles in het werk ste len deze boyeot-aktie te doen mislukken. Of - indien die komt - de Neder landse reklametelevisie zal slagen is slechts een open vraag. Vast staat echter dat in 1959 de reklame-televisie in het zuiden en oosten van ons land haar intrede zal doen. Via de zender Langenberg namelijk. Diverse rekla- mebureaus hebben talrijke voorberei dingen getroffen, om bij een eventu ele Nederlandse reklametelevisie di- rekt van start te kunnen gaan. Ook de Amerikanen hebben voor bereidingen genomen, zij het op een ander gebied. De Verenigde Staten namelijk zullen een contingent van ruim drieduizend gerepatrieerde Ne derlanders uit Indonesië met hun ge zinnen toelaten. De gerepatrieerden moeten in het bezit zijn van een Ne- iDicfort) Dit ene weet la kleedt U derlands paspoort, in Indonesië ver blijf hebben gehouden en naar Neder land zijn gekomen tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Bovendien moeten zij op 2 september in Neder land gevestigd zijn. O.a. de Wereld raad der Kerken en de Katholieke Vluchtelingenhulp in Amerika hebben zich bereid verklaard medewerking te verlenen bij het verkrijgen van de no dige borgstellingen. Ander nieuws komt van de P.T.T. De postdienst zal op dagen rond kerstmis en nieuwjaar op beperkte schaal worden uitgevoerd. Op de twee kerstdagen, a.smede op nieuwjaars dag zal de postdienst worden uitge voerd gelijk dit on zondagen het ge val is. De nachtposttreinen zullen niet rij den in de nachten van 24 op 25 de cember tot en met 28 op 29 decem ber, van 31 december op 1 januari en van 1 januari op 2 januari. En om dan nog even bij de P.T.T. te blijven. Met ingang van 1 april zal dit Staatsbedrijf het postboxengeheim opheffen. Dit in verband met de groei ende belangstel.ing voor het opr.ch- ten van postordercentrales. Aangezien het pubhek vaak naam en adres wil weten van degenen, die achter derge lijke centrales staan, heeft de P.T.T hiertoe besloten. Belangstelling was er tevens voor. een gouden ring. Talloze mensen na melijk meldden zich aan als de juiste eigenaars van de opgeviste goudenring Toen een Zwolse hengelaar enige tijd geleden in de buik van een baars, die hij gevangen had, een gouden ring aantrof, zal hij er niet aangedacht hebben dat deze ring ooit bij de eige naar de vinger zou sieren. Maar zie Nadat het bericht van de gouden vangst via de dagbladen ongeveer heel Nederland had bereikt, meldde zich de eigenaar. Deze had de ring verlo ren op nog geen zeshonderd meter van de plaats, waar de vinder zat te hengelen. Ook de eigenaar was aan het vissen. En tot slot het volgende. Twee in woners van Landsmeer zochten met behulp van brandende lucifers naar een gaslek. De zware explosie, die hierop volgde, vernielde het meubi lair, het dak werd opgelicht, terwijl de deur tientallen meters ver werd weggeslingerd. Het driejarig zoontje van de familie Fennema, die onder het puin kwam, bleef ongedeerd. Z'n moeder kreeg een beenbreuk en de vader liep een gebroken kuitbeen op. De man werd de keuken in geslingerd en kwam op z'n buik terecht. VERANDERING VAN SPIJS DOET ETEN Als er iets een prettige verandering in ons dagelijkse menu kan aanbren gen, dan is het de peulvrucht. Er is werkelijk meer van te maken dan de overbekende erwtensoep met kluif en de bruine bonen met spek. In dit artikel zullen wij u daar wat voorbeelden van geven. Zeker eenmaal per week een maaltijd met peulvruchten Zouden wij willen zeggen. Waarom? Peulvruchten zijn belangrijk in on ze voeding, omdat zij rijk zijn aan bouwstoffen, o.a. eiwit. Bovendien be vatten zjj vrij veel beschermende stof fen, zoals ijzerzouten en het vitamine B. U doet er daarom goed aan ze re gelmatig op het menu te plaatsen. Peulvruchten zijn dus rijk aan be langrijke voedingsstoffen. Zij missen echter het vitamine C. Wil een peul vruchtenmaaltijd dus werkelijk goed zijn dan mag er geen groente in ont breken. Verwerk daarom een flinke portie groente in de peulvruchten soep en dien ook groente op als er peulvruchten worden gegeten. Wordt er geen vlees, worst of ei in de peulvruchtenmaaltijd verwerkt, geef dan een meikgerecht toede waarde van 'het peulvruchteneiwit wordt er door verhoogd. Wat de bereiding betreft: om peul vruchten v.ugger gaar te krijgen, zoeken sommige huisvrouwen hun toevlucht tot het gebruik van dubbel- koolzure soda of ammonia. Deze ou de gewoonte heeft bezwaren, want bet vitamine B, waaraan peulvruch ten voor een deel hrrn waarde ontle nen, gaat erdoor verloren. Week de peulvruchten liever. Hoe langer ge weekt, hoe sneller gekookt. Voor nieuwe erwten en bonen is een nacht voldoende. Algemeen recept voor het koken van peulvruchten 250 gram (2 kopjes) peulvruchten b.v. erwten, bonen, kapucijners, linzen, J liter water, 2 theelepels zout. De peulvruchten uitzoeken, wassen bet water weken. De peulvruchten 12 - 24 uur, heel oude 2 x 24 uur in ®et het weekwater en het zout op zetten en zachtjes gaarkoken, met het deksel op de pan. Kooktijd: nieuwe erwten en bonen 2 a 1 uur oude erwten en bonen 1| uur overjarige erwten en bonen 2 uur grauwe erwten, schokkererwten en kapucijners 2| uur Peulvruchten in een hogedrukpan Bij gebruik van een hogedrukpan de geweekte peulvruchten in de pan aan de kook brengen en in ongeveer 25 minuten gaar laten worden. Erwtensoep van gewone erwten met spek 400 gram groene erwtgn, Ij liter water, 750 gram aardappelen, 250 gram mager spek, 1 kg prei of uien, 1 selderijknol met groen, 100 gram wortel, een scheutje melk, zout, 2 bouillonblokjes. De erwten uitzoeken, wassen, we ken en opzetten met het weekwa*er en zout. De erwten aan de kook brengen en het spek toevoegen. De erwten 2 uur zachtjes laten ko ken. De, aardappelen, prei of uien, selderijknol en wortel schoonmaken, wassen, klein snijden en na li uur bij de erwten voegen. Het spek uit de soep nemen, in blokjes snijden en weer toevoegen. De melk aan de soep toevoegen en de soep nog een paar minuten laten doorkoken. Het selderijgroen wassen, klein snijden en in de soep strooien. Erwtensoep van spliterwten met worst 200 gram spliterwten, 1 liter water, rookworst of verse worst, kg uien, 1 kleine selderijknol, peterselie, 50 gram boter of margarine, zout. De erwten wassen, weken en op zetten met weekwater en zout en voorzichtig aan de kook brengen, de erwten schuimen gemakkelijk over. De groente schoonmaken en klein snijden. Na een half uur de groente, behalve de peterselie, toevoegen. De worst wassen en samen met de groen te in de soep doen. Het geheel nog ongeveer een uur zachtjes laten ko ken. De soep op smaak afmaken met boter of margarine en klein gesneden peterselie. Desgewenst dobbelsteen tjes gebakken brood er apart bij pre senteren- Bonensoep een rest 2 kopjes gekookte brui ne bonen, 1 liter water, 1 laurierblad, 25 gram boter of margarine, 1 kg prei, 150 gram gehakt, half varkens- half rundergehakt, zout, een scheutje melk, selderijgroen, peper. De prei schoonmaken, wassen en klein snijden. De boter of margarine smelten, de prei fruiten. Het gehakt aanmaken met peper, zout en paneer meel en er kleine balletjes van vor men. De balletjes gehakt even mee- fruiten. De bonen zeven. De bonen- puree vermengen met het bonenwa ter, het zout, een laurierblad en nog i uur laten doorkoken. Dë ge- frui'e uien de gehaktballetjes 5 minuien in de soen laten meekoken. De soep op smaak afmaken met een scheutje melk, fijngesneden selderij groen, peper en zo nodig wat zout. Kapucijnersoep 1 liter kapucijnerwater, een rst ka pucijners, 2 kopjes, 1 ui, 30 gram boter of margarine, 30 gram bloem een scheutje melk, selderijgroen, bouillonblokjes, aroma, zout. De boter of mararine smelten. De ui schillen, snipperen en bij de bloem toevoegen en licht bruin frui ten. De massa samen verder frui ten tot ze hazelnootkleurig is. On der roeren langzamerhand bij kleine beetjes tegelijk het kapucijnerwater bij de bloemmassa gieten. De kapu cijners hierin opwarmen. Desgewenst de soep op smaak afmaken met een scheutje melk, gesneden selderijgroen, bouillonblokjes, aroma en zout. bij de te Waddinxveen is een ideale aansluiting op het Boven de normale rente ontvangt u een pre mie van 10 pCt over het gespaarde kapitaal met rente. BRANDSCHADE Door de brand op dinsdagmiddag jl werd de werkplaats van de heer H. van den Bor, rijwiel- en bromfietsher steller aan de Zuidkade, geheel ver woest. Hoewel de schade grotendeels door verzekering is gedekt, is de heer van den Bor toch zeer gedupeerd, daar zijn klanten-administratie geheel ver loren is gegaan. Ik heb echter de overtuiging dat ieder die weet aan de heer van den Bor iets schuldig te zijn wegens leve rantie of gedane werkzaamheden, hier van aan hem betaling of opgave zal doen. U geeft daardoor blijk van uw plicht als medeburger van onze gemeente en u zult ongetwijfeld de voldoening heb ben een goede daad te hebben ver richt. De burgemeester van Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. „NIEUW LEVEN" De door de bovengenoemde ver eniging gehouden tentoonstelling van hoenders, konijnen, cavia's en sier- duiven in het r. k. Verenigingsge bouw is een groot succes geworden. Ruim 600 bezoekers bewonderden de bijna 400 dieren, die in lange rijen netjes ras bij ras en kleur bij kleur stonden gerangschikt. Langs deze weg dankt het bestuur allen, die op eni gerlei wijze aan het slagen van deze show hebben meegewerkt. De prijzen van de verloting zijn ge vallen op de volgende nummers. 1373, 547, 1465, 2494, 1249, 577, 41, 909 377, 1009, 644, 356, 308, 16, 907, 680, 185, 2321, 1717, 952, 1724, 836, 70, 1310 670, 1561, 1222, 1093, 1395, 1257, 2346, 1463, 1263, 1288, 534, 2011,, 2302, 1198, 620, 451, 2404, 662, 2466, 933, 1066, 2450, 1440, 1480, 957, 1806. Prijzen afhalen bij Th. H. Bouman, Acaciastraat 47, Waddinxveen. Installatie in werking voor zuivering van rioolwater Het moet voor burgemeester A. Warnaar Jz., zaterdag een zeer aange name taak geweest zijn om de, nieu we rioolwaterzuiveringsinstallatie of ficieel in gebruik te mogen stellen. In de eerste plaats omdat dit een be langrijk hoogtepunt is in de voort schrijdende uitbreiding van onze ge meente doch niet minder, omdat nog juist een van de grootste werkactivi- teiten in de gemeente is bekroond vóór hij op 1 december a.s. zijn ambt neerlegt. Er bestond voor deze inge bruikneming grote belangstelling. In de raadszaal bracht de burgemeester aan de hoogheemraadschappen Rijn land en Schieland, de polders Ach- terof en de Putte, de Voorofsche pol der en de Zuidplaspolder in Schie land dank voor de medewerking die zij hadden verleend bij de totstand koming van deze nieuwe voorziening. De polders ontvingen tot op heden het vuil, zij het onder bepaalde voorwaar den. Het is een genoegdoening voor de gemeente dat vuil te kunnen overne men. Einde van lozing op open water Brugemeester Warnaar memoreerde, dat het ingenieursbureau P. D. Stuur man Zn alhier, reeds in 1940 een rioleringsplan voor de gemeente had ontworpen. Op 18 februari 1941 was dit ontwerp gereed en op 6 oktober 1942 uitvoeringsklaar. Door de oor logsomstandigheden is dit werk niet tot uitvoering gekomen. Toen de burge meester op 1 december 1947, zijn ambt alhier aanvaardde, noemde men hem toen de raming der kosten ca. l'/a miljoen. Toen was hij geschrok- Wat de een verliest, kan de ander winnen, De verliezer mag dan opnieuw beginnen Willemstad heeft in dit geval verloren De Burgemeester die is uitverkoren. Hij gaat uit onze oude veste heen. Door zijn benoeming te Waddinxveen. Deze promotie is hem gegund, Wat u wel begrijpen kunt. Willemstad ziet hem node gaan In verband met het vele wat hij heeft gedaan Wij denken aan windhoos, kerkbrand, watersnood, Wat was zijn activiteit toen groot. Als men in die dagen 'n beroep op hem deed Was hij steeds tot hu't> gereed. Vele andere dingen kwamen door zijn besturende hand, In ons mooie plaatsje tot stand. Drie nieuwe scholen, het is een pracht, Getuige de vele bezoeken die er worden gebracht. Duizenden vreemdelingen komen ieder jaar Naar Willemstad kijken, eerlijk waar I Ook dit hebben we te danken aan Burgemeesters beleid. Hij ziet vooruit, gaat mee met de tijd.. Wij moeten tot onze spijt Waddinxveen feliciteren, U krijgt een burgemeester om te vereren. Wij zul'en dit verlies proberen te dragen, Vertrouwend dat ook wij zullen slagen, Overtuigd zijnde wat ons wordt ontnomen, Er straks bij ons een waardig plaatsvervanger zal komen. Een inwoner van Willemstad. verkrijgen van de polders om een noodmaatregel te treffen voor de af voer van het vuil. Was dit niet mo gelijk geweest, dan zou de woning bouw te zeer afgeremd zijn en had Waddinxveen niet kunnen bouwen zoals thans. Vervolgens schetste de burgemees ter de grote moeilijkheden waarmede het gemeentebestuur had moeten kampen. Het werd een race met de tijd, die juist on tijd werd gewonnen. In de nieuwe Oranjewijk werd de rioolwaterzuiveringsinstallatie ge pland. Van stank verlost In 1949 verrees in de bomenwijk het kleine gemaaltje, dat de lozing ver richtte op de Petteplas. Dat het daar een onhoudbare toestand werd, liet zich denken. Er verspreidden zich al spoedig zeer kwalijk riekende geu ren. Dankbaar was de burgemeester daarvoor, dat in december 1955 met de uitvoering van het eerste straten plan in de Oranjewijk begonnen kon worden. Juist op tijd zouden toen de materialen worden aangevoerd voor het nieuwe rioolgebouw. Toen de be stedingsbeperking haar zware schadu wen dreigde uit te spreiden, was het gemeentebestuur dolblij, dat het aan Den Haag kon medede.en, dat een be gin gemaakt was met dit werk. Zo doende kon dit toch doorgang vinden. En nu na alle moeilijkheden, is het thans zover, dat dit gebouw in dienst kan worden genomen en zelfs de nieuwe toegangsweg de Beatrixlaan kon worden geopend. De burgemees ter dankte allen die aan de totstand koming van het grote werk hebben medegewerkt, in het bijzonder het in genieursbureau Van Bruggen (ont werp) en de N.V. Panagro (aanne mer). Het gezelschap begaf zich hierna naar het kleine gemaal aan de Es doornlaan. Wethouder A. Oudijk sloot daar in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de Voorofsche polder de af voer van het rioolvuil naar de Pette af en opende de aansluiting op het diepriool naar de Kerkweg. Daarop stroomde het vuil via dit riool door de nieuwe riolering langs de Kerk weg, langs de Beatrixlaan naar het nieuwe gebouw. Daarna ging het gezelschap onder de vrolijke tonen van een pittige mars van de muziekvereniging Voorwaarts naar de Kerkweg. Hier knipte het ken, thans schrikt men niet meer bij deze bedragen. Intussen is er in de bomenwijk een grote woonwijk gekomen met ca. 500 woningen, met een inwoneraantal van ca. 2400 personen. Gelukkig kon het gemeentebestuur de medewerking Foto Sjook Noteboom vrouwelijke raadslid mevr. van der Torren-Veendorp het lint door, dat toegang verschafte tot de nieuwe Beatrixlaan. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar het nieuwe riool waterzuiveringsgemaal, dat de burge.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1