weekblad woon Waddinxveen Coöp. Boerenleenbank De St\ityd van de week ZENUWRUST Gemeenteraadsvergadering van woensdag 26 november 1958 Een Jeugd- Spaarovereenkomst schoolsparen. tilcmdec de Vrouw TDictorij nr 701 rijdag 28 november 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk s woensdagsavonds inzenden Door - tot op heden - onbekende oorzaak is bij Kerk-Avezaath (Tiel) een autobus plotseling in brand ge vlogen en totaal verwoest. Uit de mo torkap van de betrekkelijk nieuwe bus zag de chauffeur plotseling een grote steekvlam opkomen, waarna hij krachtig remde en zich met de vijf en twintig passagiers ijlings in veilig heid stelde door de bus uit te gaan. Even later sloegen de vlammen door de sterke wind hoog boven de bus uit. De brandweer van Kerk-Ave zaath stond praktisch machteloos. De bus was verzekerd. In een nota over de behoefte aan onderwijzers bij geheel het lager on derwijs komt minister Cals tot de ge volg trekking, dat voor het komende jaar nog een toename van het onder wijzerskorps met meer dan duizend personen nodig zal zijn tot een totaal van 54.700. In de volgende jaren neemt de behoefte aan een uitbrei ding ras af en voor de jaren 1962- 1968 over te gaan in negatieve waar de, waarna tot 1970 weer een gelei delijke toenemende behoefte aan uit breiding van het onderwijzerskorps uit de cijfers blijkt. De stakende Amsterdamse heiers zullen weer aan het werk gaan. Ze hebbèn de bemiddeling van burge meester van Hall in het conflict met de werkgevers aanvaard. Een en ander werd besloten tijdens een vergadering van de Amsterdamse Heiwerkersvereniging „Broederschap". Sinds half september zijn de zeven tig heiers in staking gegaan uit pro test tegen de nieuwe e.a.o. voor het bouwbedrijf, waarin voor hen een loon plus 15 is vastgelegd. De heiers hervatten het werk nu op basis yan het c.a.o.-loon plus 25%. Sint Nikolaas heeft weer zijn in trede in Amsterdam gedaan. Dit jaar lijks terugkerende feest heeft onge veer een half miljoen mensen op de Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven doo' MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig been gebracht. Dit jaar vooral waren het de kinderen die zich langs de wegen schaarden. Hun aantal was groter dan ooit te voren. Een buiten lands reporter werd onder de voet ge lopen en zijn toestel beschadigd. St. Nikolaas heeft hem een excuus-tele- gram gezonden. Een meisje dagvaardt haar vader. Ja. deze niet alledaagse gebeurtenis vond maandag plaats. Het meisje na melijk loopt met huwelijks plannen rond, haar vader evenwel weigert hiervoor toestemming te geven. Daarop heeft zij via een procedure voor de kantonrechter inmiddels toe stemming gekregen. Maar een nieuwe hinderpaal staat haar in de weg. de vader weigert haar nu het toege zonden geboortebewijs af te geven. Het meisje vroeg nu per kort ge ding aan de Amsterdamse rechtbank, haar vader te verplichten het geboor tebewijs aan haar af te geven, op straf fe van een dwangsom van 100 gulden per dag. De mogelijkheid bestaat dat Neder land over enkele jaren een atoom vrachtschip rijk zal worden. Geruch ten gaan rond dat Nederland een' atoom-onderzeeboot gaat bouwen. Kos ten ongeveer honderd miljoen gulden De ziekenfonds-coupon gaat ver dwijnen en zal worden vervangen door een zogenaamde „verkorte werkgever verklaring", die de verplicht verze kerden bij de boden van de zieken fondsen moeten inleveren als bewijs van verzekering. De nieuwe regeling heeft als voor deel, dat de voorschot-premie nu niet meer door de werkgevers door mid del van de schutbladen van de cou ponboekjes wordt betaald, maar di- rekt aan de bedrijfsverenigingen wordt afgedragen. Verheugend voor de ouderdoms pensioen trekkenden is het bericht dat de uitkering zowel voor gehuw den als voojr ongehuwdjen ingaande 1 november verhoogd zal worden. In Amsterdam wilde een scholier zelf een raket vervaardigen. Het ding ontplofte, wat de jongen een hand kostte. In Eindhoven kwam een jon ge weduwe om het leven door gas- verstikking. Wethouder Pille in de bloemen - Weer 76 woningen - Groe ne Kruis krijgt extra subsidie - Bedrijfsbegroting - Gemeente begroting en een reeks van wensen en verlangens - Nieuwe begraafplaats? - Een tekort van f 132.150.47 De gemeenteraad kwam woens dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar. Na de opening der vergadering richtte de voorzitter zich tot de heer Pille, bij wiens zitplaats een drietal bloemstukken stond opgesteld, om hem te feliciteren met het feit, dat hij deze maand 25 jaren lid van de ge meenteraad was. Al die jaren, aldus de voorzitter heeft U kracht en ge zondheid gevonden dit werk te doen en een kiezerskorps, dat steeds weer Uw mandaat verlengde. De heer Pil le, zei spr. heeft een levendige be langstelling aan de dag gelegd voor de gemeente en met volle toewijding de gemeentelijke zaken gediend. Na mens het college van B en W en de raad bood spr. de jubilaris een vul pen en potlood aan. De heer Pille, die door dit geschenk kennelijk ver rast was, dankte met enkele welge kozen worden. Na afhandeling van de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten op een des betreffend verzoek van B en W had den medegedeeld, dat de gemeente niet f 8000,beschikbaar mag stel len voor de aankoop van gasgeijers, bij de te Waddinxveen is een ideale aansluiting op het Boven de normale rente ontvangt u een pre- mie van 10 pCt over het gespaarde kapitaal met .rente. MAAK PRETTIGE EN PERSOONLIJKE PAKJES Wat fijn toch, dat er zo iets als Sinterklaas bestaat! Ik bedoel, dat de. ze feestdag ons vrouwen zo'n uitge zochte gelegenheid biedt, ons hart te laten spreken. Dat wij deze dag aan grijpen, om hen die ons lief zijn te verrassen, spreekt vanzelf. Maar er zijn ook nog die anderen, die ons in de loop van het jaar iets aardigs heb ben aangedaan, gastvrijheid hebben verleend, kleine diensten hebben be wezen, of gewoon maar eens heel hartelijk voor ons zijn geweest, ons wat troost en bemoediging hebben gegeven op een ogenblik, dat we dat nodig hadden. Met Sinterklaas heb ben we zo'n aardige gelegenheid, om hun te laten zien, dat we dat niet vergeten hebben. Nu kunnen we iets terug doen. Dan is er nog een categorie, die in aanmerking komt voor de goedheid van ons hart, die tegen Sinterklaas het meest tot uiting komt, omdat het willen verrassen dan in de lucht zit. We kennen allemaal wel zo'n paar mensen in onze omgeving, die verge ten raken. Mensen, die nog maar wei nig zonnestraaltjes in hun leven ken nen, successievelijk van alle kleine vreugden afstand hebben moeten doen en eigenlijk niets meer verwach ten. Sinterklaasavond gaat maar al te vaak ongemerkt aan hen voorbij. Wat heerlijk, als heel onverwacht op die avond dan toch de bel bij hen gaat en er een pakje oD de stoep ligt! Ze be hoeven niet eens te weten, van wie het komt. Het is al genoeg als ze besef fen, dat er toch nog mensen zijn, die aan hen denken. En juist de geheim zinnigheid, het raden, van wie brengt nog een extra glans van opwinding aan de belevenis. Laten we nu eens bij het kiezen en kopen van onze cadeautjes alle ge dachten aan nuttigheid en nodigheid opzij zetten. Laat het een vleugje luxe mogen zijn, dat we schenken. Al zou iemand een stukje dergelijk huishoud gerei ook nog zo goed kunnen ge bruiken, bedenk dan toch, dat het hart van iedere vrouw uitgaat naar die ragfijne nylons, dat luxe flesje parfum, dat prachtige poeierdoosje, dat kleine sieraad of dat vlinder sjaaltje, waar zij niet aan denken kan, om het voor zichzelf te kopen, juist omdat er zoveel degelijke dingen no dig zijn, waar zij ook al nauwelijks aan toekomt. Dat ene luxe-dingetje op sinterklaasavond, dat helemaal voor haarzelf en op haar persoonlijke smaak afgestemd is, brengt immers de glans aan de avond en de blijheid in het hart. En dan komt het er nog zo heel erg op aan, hoe het geschenkje verpakt is. De waarde van een duur cadeau gaat voor een groot deel veirloren, als men het door de winkel, waar het verkocht is, laat verpakken en be zorgen. Maar een eenvoudig, beschei den geschenkje kan oneindig veel te zeggen hebben, wanneer men het met liefde en smaak inpakt en er de persoonlijke noot aan weet te geven, leuker en smakelijker U bent bij het maken van de pak jes niet uitsluitend aangewezen op het traditionele Sinterklaaspapier, dat in de handel is. Een bijzonder aardig ef fect en nog origineler maakt ook ge woon wit papier, dat beplakt is met allerlei uitgeknipte toepasselijke fi- zonder dat daar een geldlening te genover staat. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente de gelden beschikbaar heeft uit de verkoop van gronden bij de Vijverlaan, die niet voor andere ka pitaaluitgaven nodig zijn. Daarom werd besloten een raadsbesluit in te zenden waarbij de genoemde 8000,- worden geraamd, teneinde een offi ciële beslissing van Ged. Staten uit te lokken en tegen die beslissing, mocht zij ongunstig zijn, in beroep te gaan bij de Kroon. De aftredende leden van 't bestuur van de gemeentelijke dienst voor so ciale zaken, de heren H. P. Gerts en C. Graafland werden herkozen. B. en W. ontvingen machtiging om in 1959 kasgeldleningen te sluiten tot een bedrag van 3 millioen gulden. De guurtjes. En vergeet u ook de surprises niet! Sinterklaasavond is immers een avond waarop graag en gul gelachen wordt. Waarbij u elkaar op vriendelijke wij ze ertussen moogt nemen. Eigenlijk zou je er het hele jaar door aanteke ning van moeten houden, welke zwak heden van familie en vrienden voor een leuk plagerijtje in aanmerking komen. Dan kost het, als de Sinter klaastijd aanbreekt, niet veel moeite en inspanning, om grappige surprises te bedenken. Ten slotte nog dit: stel uw inkopen niet uit tot de laatste dagen. Neem er de tijd voor. Dan behoeft u niet haast-je-rep-je en klakkeloos te ko pen, maar kimt u er uw volle aan dacht aan geven, of degene, die u wilt bedenken, ook werkelijk olezier zal hebben aan het cadeautje dat u voor hem uitzoekt. Ook wat dit be treft zou het goed zijn, als wij het hele jaar door eens goed opletten en ons oor te luisteren legden. Paula bedrijfsruimten aan de gasfabriek werden verhuurd aan de firma van den Berg, fabriek voor molenbouw, voor de tijd van 2 jaren voor de prijs van 1840,per jaar. De raad verleende verder mede werking voor de bouw van 76 wo ningwetwoningen door de woning bouwvereniging „Waddinxveen". De bouwkosten voor deze woningen worden geraamd op 1.160.321,en de grondkosten, inclusief bouwrijp- maken op 217.984,—. Verder werd nog geraamd 15000,voor de bouw van 5 autoboxen. Mevr. van der Torren vroeg of het werk thans openbaar aanbesteed zal worden. De voorzitter antwoordde, dat hij daartegen zou zijn, indien de fa. Rehorst met een redelijke prijs te voorschijn zou komen. De bouw is tot dusver altijd tot de grootste tevredenheid uitgevoerd en er is ze ker geen aanleiding daarin verande ring te brengen. Op een tweetal verzoeken om toe kenning van reisgeld werd gunstig beschikt, terwijl voor het gemeente- personeel een nieuwe salarisregeling werd vastgesteld met terugwerkende kracht tot 1 april 1958. Het verzoek van het bestuur van het Groene Kruis om een extra sub sidie van 6000,ontmoette bezwa ren bij de heer Ververs. Spr. stelde uitdrukkelijk dat hij niet tegen het verlenen van het bedrag was, maar hfj noemde het een onjuist beleid van het bestuur, dat men 4 jaren heeft gewacht deze aanvulling te vragen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur niet heeft gewacht, maar eerst een overzicht moest heb ben over de afwikkeling van de bouw kosten voor magazijn en conciërge woning. Bovendien heeft de gemeen te altjjd minder subsidie gegeven, dan waarom werd gevraagd, ook al omdat het Groene Kruis statuair de begroting pas kan maken, als de ge meentebegroting allang gereed is. Mevr. van der Torren was van me ning, dat de begroting dan enkele maanden vroeger moest worden inge diend, hetgeen ook weer op statuaire moeilijkheden stuitte. De voorzitter gaf mevr. van der Torren in overweging deze zaak aan hangig te maken op een algemene le denvergadering, waarop mevr. van der Torren repliceerde, dat zij daar toch geen stemrecht had, omdat de mannen lid zijn van de vereniging en niet de vrouwen. Het extra subsidie werd daarna zonder hoofdelijke stemming ver leend. Voor de oostzijde van de Zuidkade tussen raadhuis en Jan Dorrekens- kade werd een wachtverbod vastge steld, ten behoeve van de bewoners van de Bodegraverstraatweg zal aan gedeputeerde Staten worden verzocht dat gedeelte van de gemeente ook als bebouwde kom te beschouwen. De auto's zullen dan op dit gedeelte, evenals te Gouda en Reeuwijk gebon den zijn aan maximum snelheid van 50 km. Na voorlopige vaststelling van de gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1957 kwamen de diverse begrotingen voor 1958 aan de orde. Ten aanzien van de begroting voor sociale zaken, merkte de heer Vene- ma op, dat het subsidie van de ge meente, nl. ruim 129.000,— weer hoger is dan voorgaande jaren. Dit cijfer vervulde spr. met zorg, want nu kan het geld er nog voor worden opgebracht, maar wat moet het wor den als de economische toestanden ongunstiger worden. De heer Kooijman bepleitte her ziening van de steunnormen, omdat de verschillen in uitkering voor een echtpaar en een alleenwonend per soon te gering zijn. De heer Ververs toonde aan dat deze verschillen niet te groot waren en dat bovendien nog met toeslagen wordt gewerkt, die niet altijd duide lijk tot uitdrukking kunnen worden ge/bracht. Overigens zijn de normen getoetst aan de uitkeringen in ande re gemeenten en dat slaat Waddinx veen beslist een gunstig figuur. De begroting voor het grondbedrijf werd goedgekeurd, waarbij mevr. van der Torren er op aandrong, reeds rente over koopsommen te gaan be rekenen, zodra al een claim óp grond is verleend. B« de begroting voor het gasbedrijf vroeg mevr. van der Torren of de gasfabriek in Boskoop, gezien de gro te uitbreidingen in de Puttepolder, wel in staat is voldoende ga6 te blij ven leveren. De voorzitter antwoordde, dat mo menteel onderhandelingen worden ge voerd over de levering van supple- tiegas en dat daarover in een volgen de vergadering nadere voorstellen zullen worden flednnn De heer Venema vestigde er de aandacht op dat de winsten van alle bedrijven minimaal zijn en hij vroeg of de tijd niet was aangebroken voor een kleine tariefsverhoging. De voorzitter antwoordde dat juist in de vorige vergadering voorlopig van een tariefsverhoging was afge zien en dat daarom de aansluitings- kosten waren verhoogd. Vermoedelijk zullen de rekeningen over 1958 gun stiger uitvallen. Zodra die cijfers be kend zijn, kan de raad zich nader over de tarieven uitspreken. De bedrijfsbegrotingen werden daarna goedgekeurd. Aan de orde was daama de ge meentebegroting 1959 met het ver zoek van de fractie van de P. v. d. A. weer algemene beschouwingen te hou den. Over dit laatste punt zeide de heer Venema geen behoefte aan algemene beschouwingen te hebben. Indertijd heeft de raad besloten geen beschou wingen te houden maar een rond vraag in te stellen, zodat men 10 keer per jaar gelegenheid krijgt bepaalde wensen naar voren te brengen. Spr. vergeleek de situatie met de 2e Ka mer, alwaar de leden hun wensen aan de regering kenbaar maken. Hier is dat anders, omdat de raad zelf re geert, dus ook zelf met voorstellen kan komen. Overigens zijn de alge mene beschouwingen een middel van propaganda, die hier niet nodig is, aldus spr. De heren Oudijk en Kooi man sloten zich by deze zienswijze aan. Mevr. van der Torren wilde de al gemene beschouwingen niet zien als een politiek middel; zij kunnen zich beperken tot het gemeentebelang. Spr. vroeg of bij invoering van de al gemene beschouwingen de rondvraag weer zou vervallen, hetgeen niet ge wenst zou worden. Zij had overigens aan deze beschouwingen geen behoef te, ofschoon zij het anderen niet wil de ontnemen. De heer Noorlander zeide het standpunt in te nemen, dat een ieder moet kunnen zeggen, wat hij wenst, zodat hfj de beschouwingen wilde la ten doorgaan. De heer Lips meende, dat de alge mene beschouwingen niet behoefden te leiden tot verstoring van een een heid, hetgeen sommige leden schijnen te vrezen. Het moet mogelijk zijn het beleid van B. en W. eens te bespre ken en dan kan het ook, dat er ge wezen wordt op taken, die B. en W. niet ter hand nemen en die naar de mening van de raad wel noodzakelijk zijn. 'TDicfortj Dit ene weet U kleedt U „Sint, wat denkt u van de gulden?" Vroegen wij de monseigneur, Die je al heel ver kon ruiken Aan zijn pepernotengeur. Niks gedaan, zo was zijn antwoord, Al noemt iedereen hem hard, Wanneer ik ga vergelijken Mocht-ie zacht zijn voor mijn part! Ons Kapoentje Het zich zachtjes Op een zak vol lekkers neer; Vroeger dee je wat met guldens, Kom daar nou-es om, meneer! Voor een beetje manspantoffels Ben je al een tientje kwijt, En wel vijftien voor een truitje Voor de lieve kleine meid. Dikke spekulazenvrijers Kosten bijna een kaptaal; Boterletters een fortuintje, Ook al bak je ze wat schraal Marsepein is toch het minste Voor een leuke, kleine guit; Aan dat goed geef ik vandaag haast Heel mijn kinderbijslag uit! Vroeger was dat heel wat anders: Voor vijf gulden per gezin Kwam je met twee volle zakken En het mooiste goed er in! Ja, toen had je hier nog paarden, Ruiters waren er genoeg, Altijd kreeg je goed geleide Als j' er eventjes om vroeg. Kom daar nou eens om, mijn waarden De politie heeft een ros En die brandt, of ik het leuk vind, Op de fotografen los Noch de gulden noch de paarden Geven Sinterklaas veel baat, Als er dan eerst nog een Duitser Ergens voor de vlakte gaat. Jaap Müderwijk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1