Mfeekblad voor Mfaddinxveen 7-7- Coöp. Boerenleenbank WINKELGALERIJ „DE SNIEP" Jletotet/etUafylnfy ftlacdee NUTSSPAARBANK de, van het jaar TDicfonj van cLev <-JLgg S n 3 procent Een Jeugd- Spaarovereenkomst schoolsparen. de Vrouw Met dank voor het genoten vertrouwen in het jaar 1958 wensen wij u allen een gelukkig en voorspoedig 1959 no. 705 woensdag 31 december 1958 14e jaargang Adres redaktle en administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden OUD EN NIEUW Nu dra weer 'n jaar vergleden is. Verdriet dat 't bracht geleden is En ook veel gevreesd' vermeden is, Moet 't Geluk erkend dat heden is. Nu ons wéér een taak gegeven is, Een nieuw jaar te doorleven is, Waarin lief én leed verweven is. Dat goéd volbrengen ons streven is. Putten was dit jaar wel het belang rijkste plaatsje in Nederland. Een 5- jarig inwoonstertje van dit stadje im mers bleek met radio-aktieve stoffen besmet te zijn, na een behandeling met radium in een ziekenhuis. Het gehele gezin werd ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Dan had den we afgelopen jaar in Hilversum het goochelconcours, waaraan onge veer vijtfig landgenoten deelnamen. De massale evacuatie van Nederlan ders uit Indonesië deed eveneens veel stof opwaaien. De D A.F.-personenauto kreeg plot seling grote bekendheid en niet alleen in ons land. De helmenkwestie mag in dit korte overzicht allerminst ont breken. De helmen van het Neder landse leger geleverd door de N.V. Verblifa bleken niet deugdelijk. Vele verduisteringen kwamen het af gelopen jaar aan het licht. Het goede heertje weet daar ongetwijfeld van mee te praten; het bedrag dat hij verduisterde, sloeg iedereen met stomheid. En dan het officiële bezoek van prinses Beatrix aan de West, dat ruim een maand in beslag nam. Het staat- siebezoek van koningin Elisabeth en prins Philip van Engeland bracht hier te lande veel mensen op de been. Maanden tevoren werden al voorbe reidingen getroffen. In dezelfde week maakten we de verkiezingen van de provinciale staten mee. Voor het eerst mochten (moesten) de ex-poli tieke delinquenten hun stem uitbren gen. De KLM-staking bracht niet alleen ons land schade, doch ook het bui tenland. Twee gezagvoerders werden ontslagen op beschuldiging van laster, waarna de KLM-piloten tot staking overgingen. Pas toen de twee weer werden aangenomen, werden de vlie gers iets rustiger dat „iets" met nadruk, omdat hun looneisen nog niet besproken waren. Een nieuw vlaggeschip werd in Rotterdam te water gelaten. Hat was de Rotterdam, met een dubbele bo dem, veertien dekken en een beman ning van schier achthonderd koppen. De besprekingen op het atoomcon gres te Amsterdam bezetten enkele dagen da voorpagina's der dagbladen. Ruim vierhonderd geleerden uit 22 landen namen aan dit congres deel. Onze Koningin bracht haar jaar lijks bezoek aan de hoofdstad. O-a. werden maquettes, foto's en plannen bekeken en besproken voor de uit breiding van Amsterdam. Dan de bouw van de T.V.-toren bij Lopik. Het eerste gedeelte van 100 meter heeft een middellijn van 11 meter. Voor de brommers werd een snel heidsbeperking ingesteld. Er werd daartoe tenminste een voorstel inge diend om deze bromfietsers niet har der dan 30 kilometer te laten rijden. Nederland werd plotseling en tege lijk vier kindaren rijker. De 21-jarige moeder kreeg het er druk mee. De vierling Lautenbach maakte en maakt het nog steeds uitstekend. Twee van de vier konden na de couveuse met vader en moeder mee naar huis. De ouda zilveiren rijksdaalders werden uit de omloop genomen. Het betrof de munten, die werden geslagen na 1839. Er kwamen echter nieuwe biljetten van duizend gulden er zullen wel mensen zijn die deze nog niet hebben gezien in omloop De biljetten ver tonen een zelfportret van Rembrandt, een palet met penselen en een molen. Het watermerk draagt de beeltenis van Saskia en Titus. OUD EN NIEUW Op oudejaarsavond zijn wij gewend een verscheidenheid van zoete en har tige lekkernijen op tafel te brengen. Voor de huismoeders volgen hier nog enige recepten. Sneeuwballen. 2 dl (ruim 1 kopje) water, zout, 50 gr. (5 eetlepels) botar of margarine, 120 gr (1| kopje) bloem, 4 kleine eieren (no 3), 50 gr rozijnen, 50 gr giesnedien sukade, oliei, poeder suiker. Het water met zout en boter of mar garine aan de kook brengen. Alle bloem tegelijk in 't water storten en roeren tot een bal verkregen is. Van het vuur af één voor één da eieren door ze in de olie te dompelen. Met en sukade toevoegen. De massa niet meer verwarmen. Van het deeg sneeuwballen vormen. De olie ver warmen totdat er een witte damp De Bescherming Burgerbevolking heeft niet het verwachte aantal vrij willigers aangemeld gekregen. De dienst bij de B.B. werd in het najaar verplicht gesteld voor dienstplichtigen zonder militaire oorlogsbestemming. Bromfietsen met kentekens werden per 1 oktober op de wegen gesigna leerd, omdat dit van hogerhand werd voorgeschreven. Op genoemde datum moesten alle bromfietsen op het voor spatbord een gele plaat hebben. Door deze plaat zijn de bromfietsen op een grote afstand te onderscheiden van wielrijders. Ter gelegenheid van de 47ste ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard werd een geslaagd tuinfeest op Soest- dijk gegeven, waaraan honderden ge nodigden uit alle rangen en standen hadden deelgenomen. En dan kersvers De minister van Oorlog zal zich na da vervroegde verkiezingen niet meer beschikbaar stellen voor een kabinets zetel. Tevens zal hij geen candidaat zijn voor de Tweede Kamer bij de C.H.U. De mogelijkheid bestaat echter aldus minister Staf dat ik in de eerste Kamer kom Hij staat namelijk als eerste op de nominatie om een eventuele vacature in de C.H.-frak- tie van de Earste Kamer te vervullen. De ministers verklaarde een massa andere dingen te doen te hebben. afkomt. Twee eetlepelg vet maken door ze in de olie te dompelen Met de lepels van het beslag ballen vor men. De ballen in het warme vet laten glijden en in plm. 8 minuten gaar laten worden. De sneeuwballen laten uitlekken en koud laten wor den. De sneeuwballen bestuiven met gezeefde poedersuiker. Vruchtenbeignets Behalve van schijven appel kunnen we beignets maken van diverse an dere vruchten, bijvoorbeeld van ana nas, bananen, abrikozen. Hiertoe de ananasschijven desge wenst halveren en zo nodig enige uren tevoren met wat suiker be- strooien-, de bananen in 5 cm lange stukken snijden en met wat citroen sap besprenkelen; de gedroogde abri kozen een paar uur weken in een suikerstroop, even opkoken en goed laten uitlekken. Voor ongeveer 25 stuks: 125 gr bloem of zelfrijzend bakmeel, IJ dl melk, 1 ei zout, frituurvet of olie, poedersuiker. Van bloem, melk en (ei) een glad beslag maken. Een weinig zout er door roeren. Het frituurvet of de olie heet laten worden. De vruchten door het beslag halen en laten uitdruppen. De beignets vlug bruin bakken in het hete vet. Het gebak laten uit lekken in een vergiet of op grauw papier en warm of koud opdienen, met poedersuiker bestrooid. Oudejaarsflapjès De deegkorst Hoeveelheid deeg voor 8 stuks. 200 gr (2J kopje) bloem, 100 gr (2/5 pakje) boter of margarine, zout, plm 2 dl (1 1/3 kopje water. Voor het bereiden van het deeg gaat men als volgt te werk. De bloem in een kom zeven. De koude boter of margarine in grote strikken (van IJ a 2 cm) in de bloem snijden. Het zout en Ji dl watar toevoegen, zodat een samenhangend deeg ver kregen wordt. Vooral niet het deeg kneden, maar het mengen met een mes. De tafel of het aanrecht en de deegrol met bloem bestuiven. Het deeg zonden hard tar drukken uit rollen tot een dikte van plm. 1/3 cm. De deeglap in een rechthoekige vorm houden Het deeg in drieën vouwen, dwars leggen, weer uitrollen en in drieën vouwen; deze bewerking nog eens harhalen. Het deeg plm. J uur op een koele plaats laten rusten. Dit uitrollen en laten rusten nog twee maal herhalen. Het deeg moet dus 2 x rusten en wordt 3x3 keer ge rold en gevouwen. De laatste keer het deeg uitrollen tot een dunne viarkante reep van plm. 1/4 cm dikte. De deeglap in stukjes snijden van plm. 10 bij 10 cm. De vulling (zie hieronder) in het midden van elk deeglapje leggen en daarna de lapje als deksel te gebruiken, dichtvouwen. b.v. zakjes maken, door de viar punten naar het midden te vouwen. of driehoekjes door één punt van da lapjes naar de tegenoverliggende kant te brengen, of vierkantjes door een ander deeg lapjes als deksel te gebruiken. De deegranden met water op elkaar plakken. Het deeg met iets losgeklopt ei bestrijken en met een vork in- prikken. Een bakblik nat maken. Het gevulde deeg er op leggen en in een vrij warme oven in plm. 30 minuten gaar en bruin laten worden. Zoete vulling voor 8 stuks 50 gr rozijnen, 25 gr krenten, een klein stukje sukade, 100 gr. zure appel, 150 gr (plm. Ij kopje) sui ker, 10 gr (2 eetlepels) kaneel, enige druppels citroensap. De krenten en de rozijnen wassen en laten uitlekken. De sukade in stuk jes snijden. De appel schillen en in stukjes snijden Een mengsel maken van suiker en kaneel, hierdoor de krenten, rozijnen, sukade, appelstuk jes en het citroensap roeren. Op ieder deeglapje een hoopje leggen. Na het bakken desgewenst een gar nering aanbrengen met wat verdun de arikozenjam en een geconfijt vruchtje. Cocktails Wilt u een iets minder bekend ge rechtje precenteren, dan zal één van de volgende; cocktails zoals cocktail 'TDicfortj Dit ene weet U kleedt 11 van garnalen, tonijn of kalfsvlees ze ker in de smaak vallen. Cocktailsaus 2 eierdooier, 1 eetlepel slaolie, zout, flesje (a 0,3 dl) slasaus, 3 eet lepels tomatenketchup, 2 eetlepels koffiemelk. De eierdooier vermengen met slaolie en zout. De slasaus, tomatenketchup en koffiemelk er door roeren. Deze hoeveelheden leveren 2J dl saus, dit y^^fccauntAntisLantGae jtveen wendt cliënten en vcienden een gezegend 1969 TE WADDINXVEEN Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Ingaande 1 januari 1959 zal de aan inleggers te vergoeden rente worden verhoogd en ge bracht op (geen rentegevend maximum) bij de te Waddinxveen is een ideale aansluiting op het Boven de normale rente ontvangt u een pre mie van 10 pCt over het gespaarde kapitaal met rente.

Weekblad voor Waddinxveen | 1958 | | pagina 1