Van hem OP UW 6EZ0IM0 voor haar F de Rentebijschrijving op de spaarboekjes HET KIND MET VELE VADERS EN MOEDERS OPENHEID I „SPIEGEL VAN DE WEEK” ranenburg 7 e dam- en scliaaktournooi van Waddinxveense Sportweek h.k.h. ppinses m&pqpiet veRjaaRt yiegrum ’n mooie Bel 3003 Verschijnt elke vrijdag centrifuge f 228,- f 149,— f 149,50 „RUBRIEK VOOR DE VROUW” 1 Coöp. Boerenleenbank, Waddinxveen RUTON AMCO Principal Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 9 Waddinxveen, Te lef. 2238 :n i scb Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. -- n. P zal plaats hebben van MAANDAG 16 tot en met ZATERDAG 28 JANUARI a.s. Het kantoor is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.0012.30 uur en van 24 uur. Vrijdagavonds bovendien van 79 uur. Zaterdags van 912 uur. HET BESTUUR. x bij Veilig Verkeer! Moskou waarschuwt Den Haag Nieuwe huurverhoging op til Spoedige kernenergie in ons land Bioscoopstaking 29 9®, VRIJDAG 13 JANUARI 1961. No. 811. ARI 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen I b trai N Kerkweg 131 Waddinxveen men. De ondergetekende: klasse. Ondertekening vliegensvlugge klantendienst verkoop service reparatie voorlichting Adres: wenst deel te nemen aan het Dam/Schaaktournooi* in de ’Doorhalen wat niet van toepassing is. Kerkweg 131 Waddinxveen Telefoon 3003 >ij HET PROBLEEM HUURVERHOGING. d,| Toen onze jongen een jaar of zeven was, begon dat gecommandeer van de hele familie hem te vervelen. Hij werd brutaal en prikkelbaar. Op een keer reageerde hij aldus. „Ach Inderdaad toen de kleine man zijn intrede had gedaan, was het een hele toer voor mij er voor te zorgen dat hij de vereiste rust kreeg. Hoe teleurstellend dit voor de grote broers en zusters ook was, zij moch ten tussen de voedingen in de baby niet uit de wieg halen. Zodra het kindje maar piepte, stond zijn lijf wacht om de wieg geschaard. Op alle mogelijke manieren werd ge probeerd mij ertoe te brengen, hem even op te nemen. „Kan er geen speld prikken?” vroeg de een. ,Zou hij misschien nat zijn?’ vroeg de ander en nummer drie dacht dat hij waarschijnlijk niet ge noeg had gegeten. Ik was echter niet te vermurwen. De oudsten waren zoete kinderen geweest en ik voelde er niet veel voor, van ons nakomertje een las tige baby te maken, al had ik voor hem veel meer tijd beschikbaar dan destijds voor zijn grotere broers en zusters. Na enige dagen begrepen de kinderen dat dan ook. Zij be paalden zich er later alleen maar toe, de kleine uit de wieg te halen wanneer hij moest worden ver droogd en gevoed. Zij mochten dit medemens Het glas heffen op an dermans gezondheid is een teken dat het persoonlijk welzijn van onze naas ten ons ter harte gaat. Maar die goe de bedoelingen krijgen - hoezeer de inhoud van het glas onze tong ook vermag te strelen - wel een wrange bijsmaak, wanneer men ziet hoe ve len na een gezellige borrelpartij dat persoonlijk welziin van anderen aan hun laars lappen Door met een ge zicht van wie-doet-me-wat achter het stuur, op de scooter, motor of brom fiets te stappen in een stemming die (Vervolg op pagina 2) Het gemeentebestuur denkt er echter niet over, want een dergelijke verla ging zou de gemeentekas, die toch al een enorm tekort toont, niet minder dan een ton of wel 100.000,— kos ten. De gemeente heeft in verband met haar noodlijdende kas reeds een beroep gedaan op Den Haag om meer subsidie. En in afwachting daarvan de gemeentelijke belastingen verhoogd. De vroede vaderen van' de Prinsen stad prakkizeren er niet over om de bioscoopexploitanten hun zin te ge ven. Deze op hun beurt weten de Ne derlandse Bioscoopbond achter zich en besloten tot het bittere einde door te vechten. voor gemeenschappelijke rekening en risico worden gesticht. Voorlopig zul len de electriciteitsmaatschappijen echter nog waar het gaat om uitbrei ding van produktiemiddelen gebruik maken van conventionele apparatuur. EEN ACHTERGEBLEVEN BELASTINGGEBIED. Tot schrik en verbazing van de inwo ners van Delft hebben de vijf biosco pen in deze plaats hun deuren voor onbeperkte tijd gesloten. Dit betekent, dat de bioscopen in staking zijn ge gaan. De reden tot deze merkwaardi ge staking moet gezocht worden in de achtergebleven heffing van vermake lijkheidsbelasting in de stad Delft. De bioscopen hier betalen nog steeds 35 pCt vermakelijkheidsbelasting, terwijl in de loop der jaren, op advies van Den Haag, in het gehele land deze vermakelijkheidsheffing, die dateert van kotr na de oorlog toen de biosco pen een conjunctuurperiode door- Het eigenaardige is dat toen de jon gen merkte dat er door de ouderen niet meer zo op hem werd gefit, hij zich veel beter ging gedragen. Het was voor ons gelukkig nog niet te laat toen wij tot deze ontdekking kwamen, dat er eigenlijk maar een kanitein op een schip kan zijn. Heeft u ook een nakomertje, laat deze dan niet door zijn broers en zusters opvoeden, doch neem en houdt zelf de teugels in handen. Dit kan niet anders dan uw kind ten goede komen. CORA OOSTLAND. eerlijk om de beurt doen en dat werkje lieten zij zich vast niet uit handen nemen. Als echte vaders en moeders waakten de broers en zus ters over het welzijn van hun klei ne broertje. Dat wist het kleine ventje o zo goed, als hij zich had bezeerd of om de een of andere reden' verdrietig was, vond hij altijd wel iemand die hem wilde troosten. HULP BIJ DE OPVOEDING. Toen onze jongen groter werd en naar de lagere school ging, bleven de broers en zusters mee opvoeden. Er moest een flinke man uit hem groeien en ieder wilde daar op zijn of haar manier toe bijdragen. Onder het eten waren dan ook de opmer kingen niet van de lucht als: „Ga eerst je handen wassen.” „Wat heb jij een vuile nagels”. „Kun je niet met vork en mes eten „Hang niet zo in je stoel „Prop je mond niet zo vol”. „Eet met je mond dicht enz. Ik had dikwijls medelijden met het ventje en het gevolg was dat, als ik iets ontdekte, ik daar zeker aan tafel maar over zweeg, omdat ik bang was, dat hij weer aan alle kanten zou worden aangevallen. jö, waar bemoei jij je mee Jij bent ook nog maar een kind van papa en mama.” De grote broer werd boos en zei: „Wil jij je brutale mond wel eens houden, kleine aap.” De anderen vonden het optreden van hun kleine broer echter heel vermakelijk en schoten in een lach. Ik zelf vond, dat het kind gelijk had en ik nam de grote kinderen toen de kleine naar bed was daarover onder handen. Enige dagen had onze jongste een vriendje op bezoek. Juist toen ik de kamer binnenkwam hoorde ik dit vriendje zeggen: „Ik wou dat ik Grotere openheid is een kenmer kend verschijnsel van een gewijzig de denkwijze in onze moderne, de mocratische tijd. Wanneer men ’s avonds een stad nadert ziet men al van uit de verte een zee van licht uit de onaf gesloten vensters stralen. Bijna nie mand doet bij avond de gordijnen als ze er nog zijn dicht. Loopt men door de stille en meer drukke dorps- en stadsstraten dan ziet men merendeels open, verlichte kamers, het is een symbool van een veran derde levensstijl, openheid. De tijd van het loeren achter de bloempotten en half gesloten gor dijntjes schijnt voorbij te zijn; zelf achterbaks blijven en tegelijk ande ren besnieden is niet bepaald open heid te noemen. Zoudt U naar die tijd terug verlangen Goed gezien zijn het de jonge mensen die naar de openheid streven, we achten dat voor onze samenleving een winst punt, want van al dat achterbakse gespioneer uit vroeger dagen is niet veel moois gebrouwen. We staan dus, wat betreft de open heid, achter de jonge generatie. Het ligt voor de hand dat deze openheid op tal van andere levens gebieden eveneens tot uitdrukking komt. Er zijn bijna geen vraagstuk ken meer te noemen die in strenge afzondering en grote geheimhou ding afgedaan worden. Televisie^ radio en pers bevorderen het open en eerlijk gesprek. Behalve nog vele andere facetten mogen we er tenslotte op wijzen dat alle oudere mensen die voor de toekomst een taak te vervullen hebben, ’t zij in het gezin, in het bedrijfs- en orga- nisatieleven, in de jeugdarbeid, ja zelfs in het kerkelijk leven, ver standig doen met deze gewijzigde „stijl” goed rekening te houden. De tijd van de half gesloten gor dijntjes is voorbij. Dat bedoelen we even op te merken. B.T. ook zulke grote broers had als jij. Ze kunnen je zo fijn met je som men helpen”. Mijn zoon keek hem eens aan en zei toen: „Nou, dat kunnen vaders en moeders toch ook en die moppe ren lang niet zo erg als je het niet goed doet.” Dit antwoord bracht mij tot nadenken. Ik vertelde mijn man hetgeen ik had gehoord en wij spra ken met de grote kinderen af, dat zij zich eens wat minder bemoei zuchtig ten opzichte van hun broer tje zouden tonen en zij de opvoe ding verder maar aan ons moesten overlaten. ELECTRICITEITSBED RIJVEN BOUWEN KERNREACTOR. Een aantal belangrijke electriciteits- oedrijven werkt samen in de n.v. SEP. Deze vooruitstrevende groep heeft zijn gedachten laten gaan over de mogelijkheid van winning van elec- trische energie doormiddel van kern- i energie. Het bleek echter, dat win ning van energie op een dergelijke wijze althans in de praktijk te duur l is- ?et ^8t echter in de verwachting, dat m de toekomst de kernenergie toch k een ^langrijke rol zal gaan spelen voor de electriciteitsproduktie. Daar- I °ni menen de aangeslotenen, dat het verstandig zou zijn alvast ervaring op te doen met kernenergie. Zij hebben m beginsel besloten tot de bouw van I kleine kernreactorcentrale. De I kleine experimentele kerncentrale zal Hoe vaak zal dit gevleugelde woord weer klinken tijdens feest- en ver jaardagen. „Op uw gezondheid!” Dat is de gezondheid van de gastvrouw en van de gastheer aan de borreltafel. Dat is gezondheid van, noem maar op. Proost! Op uw gezondheid. Bij het uitsoreken van deze woorden plegen wij het glas te heffen en goede wensen uit te spreken aan het adres van onze Nieuwe problemen in het nieuwe jaar maakten, werd verlaagd. De Delftse bioscoopexploitanten staan hierdoor voor een zwaardere opgave dan hun collega’s elders. Zij verlangen nu van bet gemeentebestuur, dat dit de ver makelijkheidsbelasting tot een nor maal niveau zal terugbrengen. De Sowjet Unie waarschuwde deze week in een officiële nota de Neder landse regering tegen de gevolgen van haar besluit atoomwapenen op Neder landse grond toe te laten. Door te wijken voor de druk van de Ameri kaanse regering, aldus de nota, zou Nederland de twijfelachtige primeur voor het continent van Europa heb ben en zich aan een geweldig risico, namelijk dat van een vergeldingsactie met atoomwapenen, bloot stellen. Bo vendien zou de met deze politiek be oogde veiligheid van ons land er be slist niet op vooruitgaan. Op ernstige toon wijst het Kremlin het onmondige kind Nederland op het feit, dat van nu af het lot van Ne derland niet langer in handen is van de nationale regering, maar van de militaristische kringen in de Verenig de Staten, die zeker niet zouden schromen hun doeleinden te realise ren met behulp van kernwapens. Aan een tegenaanval met gelijke middelen van de sowjet-unie. zou Nederland dan niet kunnen ontkomen. Uit de ge hele nota spreekt een toon van een vaderlijk vermaan, met op de achter grond een verwijzing naar de oorlogs zuchtige kringen in de VS, die van alles de schuld zouden zijn. In Mos kou wordt Nederland trouwens ge heel in een kwaad daglicht gesteld, want wij zouden ook behoren tot een van de laatste overblijfselen van het kolonialisme aangezien wij nog steeds niet voldoen aan het redelijk verlan gen van Indonesië om west-Irian (Ne derlands Nieuw-Guinea) terug te ge ven. Deze uitspraken van de sowjet- regering kwamen na het bezoek dat de Indonesische delegatie aan Moskou bracht en waar zij de morele en ma teriële steun van de Russen kregen met betrekking tot hun aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea. Moskou speelt het spelletje van de zenuwoorlog te gen Nederland braaf met Djakarta mee. I Voor de zevende maal begint het dam- en schaaktournooi weer in onze woonplaats. Het is een tournooi geworden, die in de omgeving een goede naam heeft gekregen. Laten wij hopen dat er ook nu weer vele deelnemers zijn die deze mooie sport willen beoefenen. Ook onze nieuwe inwoners zullen wij gaarne op dit tournooi ontmoeten. Het gaat hier niet om een partij te winnen, maar voor allen zit er winst in. Winst in ervaring en spel in zich, maar bovenal winst in vriendschap. Deze vriendschap is de hechte band die het tournooi steeds weer doet slagen. Het tournooi wordt gehouden in samenwerking met de Damvereniging Excelsior en T.O.G. en de Schaakvereniging W.S.V. en wel op: dinsdag 31 januari, dinsdag 7 februari en maandag 13 februari Aan het tournooi kan door alle dammers en schakers worden deelgeno- De wedstrijden beginnen om 7.45 uur. Gespeeld zal worden in groepen van 4 en wel le - 2e en 3e klas. Voor elke groep zijn twee prijzen beschikbaar. Alle dam- en schaak- inschrijfgeld bedraagt 1,50 per deelnemer. Inschrijving met inleggeld worden gaarne ingewacht vóór 28 januari a.s. Dammen: C. H. Kramp, Henegouwerweg 50, Waddinxveen. Schaken: P. Perdijk, Zwarteweg 3, Waddinxveen Hierlangs uitknippen HET JAAR 1961 is voor h.k.h. prinses Margriet niet bijzonder goed ingezet. Zij is lijdende aan de zg. „ziekte van Pfeiffer”, een virus aandoening die weliswaar niet gevaarlijk genoemd kan worden, doch die haar langer ge bonden houdt dan aanvankelijk ver wacht werd. Alle feestelijkheden op en om Soestdijk zijn daarom afgelast. Toch neemt dit niet weg, dat het ge hele Nederlandse volk deze achttiende verjaardag van h.k.h. - zij het dan in stilte - zal vieren en blij is, dat de derde dochter van onze koningin en prins deze belangrijke leeftijdsdrem pel gaat overschrijden. Want grond wettelijk is het achttiende jaar voor ons vorstekind het begin van de meerderjarigheid. Wij wensen onze prinses van harte beterschap en in de rest van het jaar een goede gezond heid. Zoals bekend bereidt het kabinet De Quay een nieuwe huurverhoging voor, doch het heeft eerst advies ingewon nen bij de Sociaal Economische Raad. Ook deze raad is overtuigd van de noodzaak van huurverhoging teneinde op deze wijze tot een gelijktrekken van de huren van oude en nieuwe woningen te komen en bovendien de huren op een voor huiseigenaars re delijk niveau te brengen. De Raad is het echter niet eens over de manier waarop dit zal moeten ge schieden. De werkgevers in de SER menen, dat dit optrekken der huren zou kunnen geschieden door een huur verhoging van 15 pCt in 1962 en een verhoging van 15 pCt in 1965. De werkgevers daarentegen wensen een dergelijke verhoging langzaam tot stand te zien gebracht en wel door een jaarlijkse verhoging van 4 pCt gedurende 7 jaren, waarbij de huren in verhouding gebracht zouden moe ten worden, met de inkomens der ar beiders en waarbij de huren van nieuwe woningen niet hoger mogen komen dan 15 pCt van het gemiddel de loon van een ongeschoolde arbei der. Een derde groep in de SER voelt veel voor de gedachte van de werk nemers. doch meent, dat gedurende zeven jaar de huren van nieuwe wo ningen met 4 pCt en die van oude met 5 pCt moeten worden verhoogd. De regering zal dus voor de moeilijk heid komen te staan, zelf de knoop te moeten doorhakken, aangezien het advies van de SER niet eensluitend is. De jongste van ons viertal was al tien jaar, toen een nieuwe baby werd geboren. De oudste meisjes van veertien en zestien jaar vonden het geweldig leuk en zij hielpen ijverig mee het baby-uitzetje zo fraai mogelijk te maken. Toen alles gereed was de kleine medeburger te ontvangen zag alles er zo snoezig uit, dat ik van alle kanten opmer kingen hoorde: „wat beeldig, het lijkt je eerste wel” of „wat zal dat kindje met die grote broers en zus ters worden verwend”. In 4 keer zonder prijsverhoging, 1 de koop en telkens na 1 maand.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1