s Nieuwjaarsrede, uitgesproken in de raadsvergadering van gisteravond ■I 1960. LOOP DER BEVOLKING „EXCELSIOR” FEESTELIJK OP HET RAADHUIS ONTVANGEN. am 1 L j M' 1 ft Frach G. Loc I yo gra t gra I j Pagina 4 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 13 JANUARI 1961. 5LAD V rima I teer v weg 9 (Verkort weergegeven.) Ie kan id voo RAAG voor in 1960 overleden In 1960 afgevoerd 11156 5524 5632 Povei haakjes geplaatste Bestuu rissen HEED< adstof ADHA e Dan mode nog g ;elijk 5857 225 86 2 5749 225 11606 450 Bijpassi Gebloei DAMES Keperf] DAMES INVESTERINGSPLAN. Op 5 april 1960 heeft uw raad het investeringsplan aanvaard. Op ons rust de taak het tempo van de uitbreiding van onze ge meente niet alleen bij te houden maar ook vóór te blijven. We moeten helaas constateren, dat in 1960 niet alles gerealiseerd werd, wat was gepland. Financiële oorzaken waren wel d'e voornaamste. WONINGZOEKENDEN. En Waddinxveen telt er helaas nog zeer velen. Op de onlangs nog gecontroleerde wachtlijst van de woonruimte commissie staan nog 282 namen ingeschreven. Wel werden in het afgelopen jaar 173 ingeschreven woningzoekenden aan een woning geholpen. Maar desondanks steeg het aantal aanvragen in verge lijking tot vorig jaar nog met 18. 5889 32 11665 59 )ERSC inten I Totaal 10834 257 574 LOPEf Graslint Graslini KEPER! KINDEl SPORT EN RECREATIE. De sport en recratie blijven zorgenkinderen, die onze aandacht vragen. Ik prijs mij gelukkig, dat zateradg a.s. het nieuwe sportveld aan de Kanaaldijk in gebruik zal kunnen worden genomen. Ik ben er evenwel van bewust, dat er nog veel meer zal moeten ge beuren. De Sportraad ben ik erkentelijk voor hetgeen in het afgelo pen jaar werd gedaan. e m. 1 janu SLOT. Mevrouw en mijne heren, evenals voorgaande vergaderingen heb ik ook deze vergadering de heer Okkerse node in uw midden moeten mis sen. Het is echter zeer verheugend te weten, dat zijn spoedige terug keer niet lang meer op zich zal doen wachten. Zo ligt er weer een jaar voor ons en meestal vraagt men zich af: Wat zal dit jaar brengen! Maar beter lijkt mij ons af te vragen: Wat zullen wij dit jaar geven! Allereerst onszelf in ons werk voor alles. Niet afwachten maar door gaan - streven naar welvaart voor allen - goede huisvesting voor allen en zo zou er nog veel op te noemen zijn. Wij weten ons allen daarbij afhankelijk van God. Ik bid u toe wijs heid en voorzichtigheid, zoals in ons ambtsgebed staat en Gods zegen bij uw, bij ons werk. ■ESPUT te MEIS (5160) 139) 411) (5710) 39) (5671) 217) (5454) (5101) 136) 405) (5642) 33) (5609) 229) (5380) PERSONEEL. Aan de hoofden van dienst, de chefs der afdelingen en alle ambtenaren tot de laagste toe werden in 1960 hoge eisen gesteld. Ons en hen allen trof een zware slag toen de heer Jenné voor lange tijd ziekteverlof moest nemen. Eerst in de komende lente mogen wij hem terugverwachten. Ik ben er van overtuigd namens u allen te spreken wanneer ik hem een spoedig algeheel herstel toewens. Dankbaar zijn wij, dat het verloop van zijn ziekte zo gunstig is. Op een wijze, waarop ik zeer veel waardering heb, werd het secretariaat waargenomen door de heer Koopman. Ik ben hem daar dankbaar voor. De taak, hem op de schouders gelegd, was niet gemakkelijk. De wijze, waarop hij zich ervan kweet, was voor treffelijk en dwong respect af, zowel bij ons college als bij de ambtenaren. Allen, die werkzaam zijn in het gemeentelijk apparaat in de meest ruime zin van het woord, dat wil zeggen van de wer kers in de buitendienst tot de hoogste bureelambtenaar, verdienen lof voor de uitvoering van hun taak. In vele gevallen was dat lang niet gemakkelijk, wat veelal een gevolg was van personeels tekort. Ik doe een beroep op hen allen om in 1961 met onvermoei de ijver door te gaan. Willen wij als gemeente bereiken wat ons voor ogen staat en willen wij al onze bewoners een leefbaar bestaan bieden dan is de hulp van allen, die in dienst der gemeente staan, dringend nodig. OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID. Ik wil niet nalaten met een enkel woord dank te brengen aan het Rijkspolitiepersoneel. Het tekort bij dit korps steeg tot 4 man, en bedraagt thans 36%. Dit is aanmerkelijk meer dan het landelijk gemiddelde. Dat ondanks het korps zijn taak zo goed vervult, stemt mij tot grote voldoening. De verkeersonveiligheid neemt hand over hand toe. De politie werd in 1960 betrokken bij 155 aanrijdingen, dit is 50% meer dan het daarvan voorafgaande jaar! De vrijwillige brandweer, die 18 maal werd gealarmeerd, bleek steeds paraat te zijn. Ernstige branden in eigen gemeente bleven, mede daardoor, gelukkig uit. GEZONDHEIDSZORG. Het stemt tot voldoening dat, ondanks de veel gelaakte „ver- gadermoeiheid", in Waddinxveen toch steeds weer blijkt, dat er nog talrijke mensen zijn, die een goed gevoel voor gemeenschaps zin kunnen opbrengen. Dit bleek onlangs weer, toen vrijwilligers nodig waren voor de voorbereiding van het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Een ruim voldoende aantal personen melden zich aan. In samenwerking met het Groene Kruis en plaatselijke com missies werd dit jaar veel voor de gezondheidszorg gedaan. Ik denk hierbij bijv, aan de massale inentingen van 1700 school kinderen. Een groot deel van deze werkzaamheden komt neer op het gemeenschappelijk apparaat. De mogelijkheid van de exploitatie van een ziekenauto is in studie genomen. De schooltandverzorging behoort nog steeds tot de verlangens. bleek hiervoor zeer grote belangstelling te bestaan. Zo groot zelfs, dat - in tegenstelling tot de aanvankelijke opzet - reeds 96 van deze 142 woningen door de industrieën werden ge kocht ten behoeve van de huisvesting van hun personeel. De nog resterende woningen zullen bijna alle aan plaatselijke ondernemingen worden verhuurd ten behoeve van de huisvesting van personeel. Met nog enkele andere particuliere woningen daarbij gerekend zijn zodoende thans reeds 193 woningen in aanbouw. Daarnaast mo gen wij verwachten, dat ook die woningen nog klaar zullen komen, met de bouw waarvan dit kwartaal nog zal worden aangevangen. Juist vandaag kon een begin worden gemaakt met de werk zaamheden voor de bouw van 24 woningwetwoningen. Ook de 24 woningwetwoningen voor bejaarden zullen dit jaar nog worden gebouwd. Beide aantallen behoren tot het contingent van 1960. Het bleek zeer moeilijk voor genoemde contingenten woningwetwoningen aan de gestelde curveprijs te komen. Plannen voor particuliere woningbouw zijn er nog ruim vol doende in portefeuille. Voor de bouw van 346 woningen zijn de plannen reeds in ons bezit. WERKBEZOEKEN. Hoogtepunten in het afgelopen jaar acht ik de bezoeken van drs J. H. D. van der Kwast, toen nog directeur-generaal voor han del en nijverheid van het Ministerie van Economische Zaken en van ir J. H. Buskens, directeur-generaal van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Beide bezoeken acht ik daar om zo belangrijk, omdat zij de plaatselijke handel en nijverheid in nauw contact bracht met de plaatselijke overheid. I VAI i GE Bevolking op 1 januari 1960 In 1960 geboren, behorende tot de bevolking In 1960 opgenomen UITGEVOERD WERDEN OF IN UITVOERING ZIJN DE STRATENPLANNEN VII, VIII en IX GEDEELTELIJK. Met de werkzaamheden tot verbreding en riolering van de On derweg werd begonnen en is men inmiddels ver gevorderd. Het plan tot verbreding en riolering van de Noordkade ligt reeds geruime tijd in Den Haag en wacht op goedkeuring. De aan besteding van het plan zal op 1 februari a.s. plaatsvinden. Inmiddels werd ook opdracht verleend voor het ontwerpen van een garage, waarin naast de brandweer ook al het rollend mate riaal van de gemeente geplaatst kan worden. Tevens werd opdracht gegeven om een muziekkiosk te ont werpen, die gedacht is in het ..Warnaarplantsoen”. De plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis kregen ook meer gestalte. Juist deze week zijn de rapporten en de tekeningen, die als richtlijnen moeten dienen, aan de opstelling waarvan vele werkzaamheden en besprekingen vooraf zijn gegaan, aan de drie plaatselijke architecten toegezonden met het verzoek een schets ontwerp te maken. Door het aktie-comité algemeen verenigingsgebouw wordt met voortvarendheid gewerkt aan de plannen om te komen tot de bouw van een cultureel- en verenigingscentrum. Het ingenieursbureau van Bruggen c.s. werd gevraagd de uit breiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie voor te bereiden. Ook werd opdracht gegeven enige rioleringsplannen te ontwerpen. Aan de riolering van de gehele gemeente wil ons college dit jaar een hoge prioriteit toekennen. Daarmee hangt samen verdere demping van enige sloten, waaronder de Kerkwegvaart. Uit dit alles blijkt wel, dat er voldoende plannen in portefeuille zijn. Rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat het er met de gemeentelijke financiën niet al te rooskleurig voor staat. Voor de realisatie vnn veel wat onzerzijds noodzakelijk blijkt, zal dan ook een verhoging van Rijkssteun onontbeerlijk zijn. N.B. De tussen cijfers zijn van 1959. Vrouwen 5381 114 281 5776 27 Mannen 5453 143 293 in eigendom van de gemeente waren overgegaan, werd door de raad inmiddels besloten. Over de aankoop van enige nog resterende gron den in dat gebied is vrijwel overeenstemming bereikt. Voorstellen tot de aankoop van de gronden van de Stichting voor Ouden van Dagen, alsmede nog enige andere percelen grond in het uitbreidingsplan Zuidkade zullen u zeker spoedig bereiken. Momenteel hebben wij nog opdracht verleend tot het aankopen van grond gelegen in het uitbreidingsplan Groenswaard, het uitbreidings plan Zuidkade en het recreatiegebied het Weegje. Onder andere werden door de raad in 1960 vasgesteld het uitbreidingsplan in hoofdzaak Putte Noord, waaraan inmiddels door Gedeputeerde Staten goedkeu ring werd verleend, het uitbreidingsplan in hoofdzaak Groenswaard en het uitbreidingsplan in onderdelen Zuidkade. Ten aanzien van de vaststelling van uitbreidingsplannen en de soms- tijds ten gevolge daarvan te nemen besluiten tot onteigening wil ik u gaarne wijzen op de bestuursverantwoordelijkheid. Een verantwoor delijkheid, die enerzijds noopt tot het mogelijk maken van woningbouw en alles wat daarmede samenhangt een verantwoordelijkheid, die an derzijds de bestuurders de last oplegt er voor te waken, dat landelijk gebied niet wordt aangetast door een naargeestige lintbebouwing, of andere uit een oogpunt van welstand onaanvaardbare bebouwing. Mevrouw, mijne heren, het vaststellen van een uitbreidingsplan is een wettelijke vereiste. Dit wordt door de hogere organen mijns inziens wel eens uit het oog verloren. Te grote beperkingen worden de ge meente opgelegd. Ik wil uiteraard niet voorbij gaan aan de onmiskenbare moeilijkheden van de planologen. Graag zou ik zien, dat men niet te lang aarzelde. Over Wilsveen lieten Gedeputeerde Staten van Zuid Holland een dui delijk neen horen. De Rijksoverheid nam nog geen beslissing. Wils veen bracht het slechts tot een oriënterende bespreking in de Tweede Kamer, hetgeen ik en vele met mij zeer teleurgesteld heeft. Graag zag ik, dat de overloop van de Haagse en Rotterdamse agglo meratie opgevangen kon worden door meerdere gemeenten, die daar toe bereid en in staat zijn, mede omdat hun gemeentelijke apparaat daarop is berekend. Hoewel ik meen dat men als leek moeilijk over de ruimtelijke orde ning en alles wat daarmee samenhangt kan oordelen, geloof ik wel met zekerheid te mogen oordelen, dat in de gehele randstad, ook in Waddinxveen, nog veel cultuurgrond gebruikt zal moeten worden voor woningbouw en industrieële doeleinden. Hoezeer ik mij kan indenken hoe moeilijk het valt voor in de agra rische sector werkende mensen hun land te moeten afstaan, het ge meentelijk beleid zal er op gericht moeten zijn tijdig de beschikking te krijgen over voldoende gronden. (10261) 275) 816) (11352) 72) (11280) 446) (10834) Het behalen van een kampioen schap vindt in Waddinxveen altijd z’n bekroning door een feestelijk onthaal van het gemeentebestuur op het raadhuis. Enkele weken ge leden plaatste de damvereniging Excelsior zich als eerste in het 81) 1) EEN TUINBOUWCENTRUM. Binnenkort zal u worden gevraagd te participeren in een op te rich ten stichting, die zich ten doel stelt de tuinders, die ten behoeve van de woningbouw en anderszins hun grond moeten missen, aan een nieuw bedrijf te helpen. De resultaten van een bodemkundig onderzoek, verricht door het Proefstation te Naaldwijk worden thans bestudeerd. Over de samenwerking terzake met het bestuur en de directeur van de Goudse veiling zijn wij zeer tevreden. In tegenstelling tot vele ge woonten, die een sleur worden, liikt mij het uitspreken van de nieuwjaarsrede in de eerste raadsvergadering van ieder jaar een goed gebruik. Getracht wordt immers niet alleen terug te zien op het jaar, dat voorbij ging, maar ook om een blik te werpen in de toekomst. UITBREIDINGSPLANNEN EN GRONDVERWERVI NG. Goede vorderingen werden in het afgelopen jaar gemaakt bij de ver werving van gronden. Tot de aankoop van vrijwel alle gronden, ge- legenin het uitbreidingsplan Putte Noord, voorzover deze nog niet LOOP DER BEVOLKING. Dat in het afgelopen jaar slechts 121 woningen konden worden betrokken, komt ook tot uitdrukking in de vrij gematigde toename van het ledental van Waddinxveen. Wel boekten wij op 27 september 1960 de 11.000 ste inwoner, maar er was toch ruim 2 jaar nodig om dit laatste duizental vol te maken. Het aantal inwoners steeg dit jaar met 321 en bedroeg op 1 januari j.l. 11.155, Het vestigingsoverschot beliep in 1960 124 personen tegen 370 in 1959. DE WONINGBOUW. Een houdende kwestie, die ons nog steeds bezig houdt en die zeer onlangs bredere belangstelling trok door de nu alweer ge ëindigde kabinetscrisis, is de woningbouw. In de particuliere sector kwamen in het afaelopen jaar slechts 59 woningen gereed. Dit aantal bleef aanmerkelijk achter bij dat van 1959 toen 193 huizen in de particuliere sector werden opge leverd. Wat de woningbouw betreft lag het cijfer iets gunstiger dan vorig jaar. Thans kwamen 62 woningen klaar tegen 25 in het vorig jaar. Hierin zijn evenwel begrepen de 28 Rijkswoninen. Voor het eerst deed ook de étagebouw in drie woonlagen in trede in Waddinxveen. DE GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR SOCIALE ZAKEN. het jaar I960 heeft zich ook voor de gemeentelijke instelling voor sociale zaken gekenmerkt door grote aktiviteit. De vraag naar arbeidskrachten in onze gemeente bleef groot, dit had mede tot gevolg, dat een gering aantal werklozen ingevolge de Rijksrege- lingen ondersteuning genoot. Er werden in totaal dertien personen geholpen, waaronder vier emigranten, die elk slechts voor twee weken een uitkering ontvingen. In de loop der jaren vestigden zich in deze gemeente een veer tigtal gerepatrieerden, grotendeels in zogenaamde voorkeurswonin gen, een klein gedeelte door vrije vestiging. Door tussenkomst van het Commissariaat voor Ambonezenzorg heeft men in Waddinxveen een nieuw iniatief ontwikkeld. Er worden hier nl. 28 Ambonese gezinnen gehuisvest in woningen, verspreid over de gehele gemeente zulks om e enbetere integratie met de Nederlandse bevolking te bewerkstelligen. Als compensatie heeft het Rijk te Waddinxveen 28 woningen gebouwd. Tot op heden vestigden zich in het kader van dit plan 15 Ambonese gezinnen met in totaal 48 personen. Ook voor deze vestigingen werden meubelvoorschotten verleend. Ik behoef u niet te zeggen, dat dit alles veel werk met zich mede brengt. Onder deze vestigingen bevinden zich een zeer groot aantal jonge mensen, die zich gelukkig goed aanpassen. Het is verheugend, dat een zeer groot aantal hun weg reeds bij plaat selijke industrieën gevonden heeft. Onze maatschappelijk werkster, die de gehele plaatsing in samenwer king met het Commissariaat Ambonezenzorg vorrbereidde, onderhoudt een voortdurend contact met deze groep. Het ligt in het voornemen van de directeur van sociale zaken in de loop van dit seizoen een ontmoetings- en bindingsavond te beleggen met de hier gevestigde Ambonezen. Met dankbaarheid wil ik gewag maken van de aktiviteiten van de Fe deratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die de bejaarden sociëteit organiseert. Mij ontroerde de gemeenschapszin, welke gede monstreerd werd b'i de verkoold ag en niet het minst bij de Kerst viering. Reeds in november 1958 bracht de directeur van sociale zaken een rapport uit, waarin hij aandrong op de bouw van bejaardenwo- ningen en een verzorgingshuis. Voor deze plannen meer gestalte kre gen zijn er verschillende moeilijkheden te overwinnen geweest. Ik prijs mij gelukkig, dat nu een stichting op basis van interkerkelijke samenwerking de ontwikkeling der plannen, naar ik hoop met grote voortvarendheid, ter hand wil nemen. Dat ook de woningbouwvereniging Waddinxveen daadwerkelijke steun verleende stemt tot grote voldoening. RUM lUO gra BOUWPLANNEN. Het laat zich aanzien, dat 1961 een topjaar zal worden voor wat betreft de gereedkomende woningen. Ik noemde reeds het bouwplan van de 66 woningen, waarvan er in 1961 nog 48 zullen moeten worden opgeleverd. In het derde kwartaal van 1960 werd een aanvang gemaakt met het bouwen van 142 woningen in de z.g. A.-sector. Wij hebben zoveel mogelijk getracht juist de bouw van de gcekopere woningen te bevorderen. Pü het p’eat<?«liike bedrijf s- 1 zen en ook bij een aantal bedrijven in aangrenzende gemeenten (Foto Sjaak Noteboom) Goudse damdistrict en dat hield dus in dat ook de dammers in het ge meentelijk zonnetje moesten wor den gezet. Welnu, dat is woensdag avond dan ook gebeurd. In de raadszaal werden de kam pioenen ontvangen door loco-burge- meester S. Pille, het Sportweekco- mité en enkele genodigden. Daar de burgemeester verhinderd was, sprak de heer Pille de feestrede uit. Deze zei het bijzonedr op prijs te stellen dat Waddinxveen een dam vereniging rijk is die het zover had weten te brengen. Temeer daar het steeds moeilijker wordt de jeugd enthousiast te maken voor de dam sport. Als blijk van waardering overhandigde de heer Pille een ge schenk onder couvert. Waarna een dronk werd uitgebracht op het be haalde succes. Ook de voorzitter van het sport- weekcomité, de heer T. Ververs, was verheugd over het kampioen schap, ook hij onderstreepte dit met Bevolking op 1 januari 1961 Aantal voltrokken huwelijken in 1960: Aantal ingeschreven vonnissen echtscheidingen KaaSEES&Sd AL3L1 l I I

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 6