Centrifuges Voor 74 gulden per maand een Zal er staatsbonden verkocht worden r eigen woning* „SPIEGEL VAN DE WEEK” I 14 dagen gratis op proef SERVICE Bel 3003 all-round I vakkundig actief Nieuw financieringssysteem opent perspectieven voor Waddinxveen Verschijnt elke vrijdag ruin**® Kranenburg Odenruin ©L D „RUBRIEK VOOR DE VROUW” üleër zelfsïauiliglieid We liebben veel te weinig vrijheid! pF Uli) Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 Vele voordelen DE VEILIGE KOERS Weinig eigen geld nodig Financiering Magazijn ,.JL>e Gunst”, Nesse, Waddinxveen uiterlijk ’s woensdagsavonds inzenden r r i'; 1 STICHTING NUTSSPAARBANK XX. Welke huizen Na 30 jaar eigendom la VRIJDAG 27 JANUARI 1961 No. 813. 16e JAARGANG Weekblad voor Waddin veen Adres redaktie en administratie: i! in Friesland r In een paar minuten is uw was strijkdroog. BEVREEMDING IN NIEUW GUINEA en 1 Waddinxveen Kerkweg 131 SER OP DE VINGERS GETIKT. (Vervolg op pagina 2) Ze worden er „knettergek’ Bijdragen, verslagen, etc. Heus Mevrouw, Uw werk wordt veel gemakkelijker en een voudiger. Neemt U eens 14 dagen de proef en U wilt hem niet meer missen. Kerkweg 131 Telefoon 3003 Waddinxveen of in 4x. Een koop en telkens maand. verkoop service reparatie voorlichting vliegensvlugge klantendienst wijzing is in ieder geval ten enenmale onvoldoende. Situatieschets van de 90 flatwoningen aan de Willem de Rjjkelaan. ER VERANDERT IETS IN FRIESLAND. Er is in Friesland wat aan het veran deren; de op verscheidene wijzen na gestreefde bevordering van het indus- trialisatieklimaat begint in snel tempo vruchten af te werpen. Het aantal in- dustriearbeiders is in de periode 1958/ ’60 gestegen van 22.000 tot 26.000 het- rente kosten vrij worden gemaakt. Zodra het z.g. claimrecht van de werkgever is ko men te vervallen, is de bewoner in voorkomende gevallen volkomen vrij de woning te verkopen aan wi» hij wil. -4 s it Bevreemding in Nieuw-Guinea SER op de vingers getikt it Veranderingen Het Kabinet heeft zich in beginsel ak koord verklaard met het standpunt van de meerderheid van de Tweede Kamer, neergelegd in eeji motie van een der A.R.-afgevaardigden, dat naast uitgifte in pacht en erfpacht van agra rische domeingronden ook uitgiften in eigendom in aanmerking komen. zijn aan te merken bevreemding Abonnementsgeld per kwartaal f 1.» bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per man. Kontraktprijs op aanvraag. Reeds 45 van de negentig aan de Willem de Rjjkelaan te bouwen flatwonin gen, waarvoor een nieuw financieringssysteem zal worden toegepast, zijn door Waddinxveense bedrijven gereserveerd voor eigen werknemers. Maan dagavond is het gezamenlijke initiatief van gemeente en het N.V. Bouw fonds Nederlandse. Gemeenten voor dit bouwplan op het raadhuis met de belanghebbenden nader bespreken. Het gemeentelijke voorstel vond direct veel bjjval, getuige het feit, dat de helft van de beschikbare woningen aan het eind van de avond reeds was verzegd. Bovendien worden de mogelijk heden bij andere bedrijven op het ogenblik nauwkeurig bestudeerd. De minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra verklaart uitdrukkelijk in zijn nemorie van antwoord over de begro- :ing van Financiën aan de Tweede Ka ner, dat het algemeen belang op zich zelf niet het in eigendom van de staat laten van alle landbouwgronden, wel ke thans staatsbezit zijn vordert. Dit betekent echter niet, dat er reeds op korte termijn met de uitgifte in ei gendom een aanvang zou kunnen wor den gemaakt. In de eerste plaats acnt de bewindsman dit niet verantwoord op dit ogenblik in verband met de be staande onzekerheden over het toe komstige prijspeil van landbouwgron den. In de tweede plaats dienen bij verkoop bepalingen te worden opgeno men, o.m. met betrekking tot het te gengaan van onderlinge splitsing van ligendom en gebruik omtrent even tuele doorverkoop aan een derde. Ten slotte zullen er richtlijnen moeten worden opgesteld voor de keuze van gegadigden, waarbij onder ogen moet worden gezien, of de uitgifte al dan liet beperkt moet worden tot land- 'ebruikers. Met het oog op al deze vraagstukken is onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het de partement van financiën een commis sie ingesteld, die het overleg tussen de diverse departementen over de do meingronden zal voorbereiden. geen relatief een zeer sterke toene ming betekent. Deze lijn zal stellig worden doorgetrokken, want alleen reeds de nieuwe vestigingen in 1960 zullen binnen enkele jaren werk ver schaffen aan ongeveer 5000 arbeiders. Ook het buitenland heeft grote be langstelling voor vestigingen in Fries land. Binnenkort verwacht men in Heerenveen de vestiging van een groot buitenlands bedrijf. Voor Friesland als geheel geldt, dat de bevolkingstoename van ongeveer 6000 per jaar thans ten dele in de ei gen provincie wordt opgevangen. Er migreren nog ongeveer 4500 Friezen per jaar, in hoofdzaak naar het wes ten van het land. In het kader van deze regeling ont wierp het architectenbureau Stuurman voor Waddinxveen de drie blokken flatwoningen, die komen te staan in de Oranjewijk aan de westzijde van de Willem de Rijkelaan, langs de daar geprojecteerde sportvelden en vijver, zodat aan de achterzijde een blijvend vrij uitzioht is gewaarborgd. Afhan kelijk van de grootte der gezinnen zijn drie-, vier-, vijf- en zeskamer- flats beschikbaar. De twee- en drie kamerflats komen in de tweede en derde woonlaag. De eerste woonlaag is gereserveerd voor de grotere flats, mede in verband met het feit, dat zo wel van de vijf- als zeskamerflats 2 slaapkamers zijn ondergebracht in de begane grond, waar de bewoners van de tweede en derde woonlaag verder hun berging hebben. Van alle wonin gen hebben de woonkamers een af meting van 5,75 x 3,60 meter. De keu kens meten ruim drie bij bijna twee meter en in alle gevallen is de douch- cel bereikbaar zowel vanuit de keuken als uit de grootste slaapkamer. voorzitter van de Industrialisatie- |aad der Friese kernen heeft zijn te- ■redenheid betuigd over het verloop an de industrialisatie in zijn provin cie. Dit verloop is zelfs zo bevredi gend, dat men thans vreest dat de Jvoningbouw het tempo niet zal kun- ®en bijhouden. De normale woningtoe- OPGERICHT 1857 GOUDA - WADDINXVEEN - BOSKOOP - MOORDRECHT - OUDEWATER dragen, die ongeveer gelijk liggen aan de huidige huur voor een woningwet woning. In de toekomst zal dit door huurverhogingen waarschijnlijk zelfs lager zijn. Bovendien is zijn woning na dertig jaar schuldvrij en resten al leen nog de jaarlijkse vaste lasten, tot een bedrag van ongeveer vijftien gul den per maand. \ls om dringende redenen wegens lienstbelang het vakantieverlof met ïeheel kan worden gegeven, zou de werknemer recht hebben op een scha deloosstelling van 1/300 deel van zijn jaarsalaris per niet opgenomen vakan tietoeslag. Drs. Schmelzer wijst er op, Pat dit P.B.O.-toporgaan zelf in zijn advies over een wettelijke vakantie- egeling het geven van schadevergoe ding voor niet verleende vakantie Beeft afgewezen. Tegen dit meten met wee maten komt de staatssecretaris bp en terecht. Het dagelijks bestuur tan de SER stelt nu voor de desbe treffende bepaling te schrappen. Bij velen begint het al op hun vijf tiende jaar, bij anderen wat later, dat ze gaan klagen over hun ouders die hen zo strak houden. Ze moeten aan de leiband van pa en ma lopen, ze worden doodziek van het bedil len zoals: „Dat kan beter, Ansje,” „Dat vinden we niet goed Piet,” „Maar Els, dat hadden we toch niet afgesproken!” „Denk erom, dat je om tien uur thuis bent.” „Je gaat niet te laat naar bed, want dat hou je niet vol!” En al die dingen meer. 7a tiTAvrlan Irn ofir»T,crp»VHH die wl] varen leverde onze spaarders in 1960 meer dan f 600,000 aan rente op. Laat Uw aandeel bijschrijven. Ais U nog geen spaarder bent neem dan ook een boekje bij de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. Tenslotte heeft het Bouwfonds een financieringsschema uitgewerkt, wat inhoud dat de werkgever slechts een gerjng bedrag behoeft te investeren. De werknemer, tevens toekomstig ei genaar van de betrokken woning, be hoeft slecht weinig geld ineens op ta fel te leggen en kan hypotheek, de daarop, alsmede onderhouds- aflossen in maandelijkse be- gelegd van 350. De werkgever doet daar 500 bij, terwijl het N.V. Bouw fonds Nederlandse gemeenten aan de werkgever tevens een toplening van 2000 verstrekt. Het overblijvende bedrag van 13.650 komt beschikbaar in de vorm van een hypotheek, waar voor krachtens het „besluit bevorde ring eigen woningbezit” de gemeente zich garant stelt. Administratief worden de woningen eigendom van een streekcoöperatie, waarvan de leden (bewoners) na be taling van een inschrijfgeld van 10,- het recht ontvangen op uitsluitend ge bruik en uitsluitende bewoning. Aan „huur”, inhoudende rente, aflossing, onderhoudskosten en belasting be taalt de bewoner een maandelijks be drag van 74. Men is van mening, dat het vooruit gang zal zijn, wanneer over enkele maanden de Nieuw-Guinea-Raad in functie zal treden, waardoor een dis cussie mogelijk zal zijn over dergelij ke beleidszaken. De tijd zal dan voor bij zijn, dat alleen -de gouverneur zeg genschap heeft in kwesties van be stuursbeleid. Enige tijd geleden circu- 'eerden berichten, dat mr. Genzalves, een Nederlands bestuursambtenaar, in de Baliemvallei niet juist zou zijn op getreden ter handhaving van orde en rust. Hierover ontstond een contra- verse tussen gouverneur Platteel ener zijds en de procureur-generaal Von Meyenfeldt anderzijds. Naar aanleiding waarvan de procureur-generaal zijn ontslag heeft aangevraagd. Ie staatssecretaris vam algemene za ten, drs. W. K. N. Schelzer, heeft de sER op de vingers getikt wegens een intwerpverordening die een vakantie regeling voor het SER-personeel in- loudt. En in weerwil van die beperkte vrijheid hoor je zoveel ouders maar zeggen: „Die jeugd van tegenwoor dig, die doet maar, die wil meer vrijheid om alles te doen wat in die gekke koppen opkomt. Maar dat kan toch altijd nietEn zo ont staat het touwtrekken tussen ons jongeren en de ouderen. Wij zijn er van overtuigd, dat we te weing vrij heid hebben en zijn het beu om maar steeds in onze vrijheid beknot voorzien in het tekort aan goedkope woningen voor handel en industrie. Het door het N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten ontwikkelde sy steem kan nu een belangrijke bijdra ge gaan leveren om dit tekort in te lopen. Reeds geruime tijd werd door het bouwfonds gezocht naar een op lossing van de woningnood bij han del en industrie. Hoewel tal van grote bedrijven in de loop der jaren zelf de woningbouw ter hand hebben genomen, mag dit toch geen ideale toestand worden ge noemd, omdat de in deze woningbouw te investeren gelden aan de bedrijfs investeringen worden onttrokken. Bo vendien ontstaan hierdoor zowel voor werkgever als werknemer een onge lukkige situatie wanneer bijv, de ar beidsovereenkomst tussen beide par tijen wordt beëindigd. Als voorbeeld voor de financiering van de huizen gaan we uit van een vierkamerflat, waarvoor de netto- stichtingskosten (dit zijn de bouw-, grond en andere kosten die overblij ven na aftrek van rijksbijdragen) 16.500 bedragen. In dat geval wordt door de werknemer een bedrag in- De verklaring van de minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxo- peus over de ontslagaanvrage van mr. Von Meyjjfeldt als procureur-generaal bij het gerechtshof te Hollandia, waarin de minister zegt, dat op het gevoerde bestuursbeleid in de Balliem vallei niets zou beeft op Nieuw-Guinea gewekt. In tegenstelling tot andere woning- coöperaties, die zich meestal beper ken tot een bepaald blok huizen en bovendien geen eigendomsrecht, maar alleen maar gebruiksrecht kennen van de woning, draagt de coöperatie van het Bouwfonds een streekkarakter. Niet alleen houdt dit in, dat wonin gen, verspreid staand over een groot gebied, deel kunnen uitmaken van de coöperatie, maar bovendien wordt hiermede bereikt, dat niet de werkne mers van eenzelfde bedrijf allemaal naast elkaar komen te wonen, maar automatisch een menging van werk nemers uit verschillende bedrijven ontstaat. Belt U ons even en U krijgt de centrifuge thuis bezorgd. AMCO149,— PRINCIPAL 149,50 RUTON 228,— keer bij de na een «SM Zoals wij vorige week reeds in het kort berichtten, betreft het hier de bouw van drie blokken van ieder dertig flatwoningen door het archi tectenbureau Stuurman, die op zeer gunstige voorwaarden in eigendom van de werknemers van de deelne mende bedrijven kunnen overgaan, zonder enerzijds omvangrijke investe ringen van de werknemers te vragen en anderzijds de werknemer te veel aan zijn werkgever te binden. Het jaarlijkse beschikbare contin gent woningwetwoningen is voor Waddinxveen niet voldoende om te De 500, die door de werkgever is betaald, wordt met jaarlijkse bedra gen van 25,voor rekening van de werkgever afgschreven. Voor dit be drag verkrijgt de werkgever een z.g. claimrecht, waardoor hij een werk nemer als lid-bewoner kan aanwijzen. Bovendien behoudt de werkgever tij dens de looptijd van de claim (twin tig jaar) het recht van eerste koop van de woning, indien deze door het lid-bewoner zou worden verlaten. De bewoner kan dit claimrecht eventueel eerder bij zijn werkgever afkopen, door betaling van het bedrag van 500 minus 25 voor ieder jaar, dat men de woning heeft bewoond. De toplening van 2000 die de werkgever van het Bouwfonds ontving, wordt in tien jaar terugbetaald door de werkgever, die dit eventueel weer verrekent met zijn werknemer in de vorm van inhouding van in verband met te verwachten huurverhogingen nog toe te kennen looncompensaties of op andere wijze. Er zijn reeds tal van gevallen, waarin de werkgever deze lasten geheel voor eigen rekenng heeft genomen. Indien de bewoner gedurende dertig jaar zjjn maandeiijke „huur” heeft betaald is de woning schuldvry en kan hij zich eigenaar noemen. Indien hij dit wenst kan door een hoger te betalen maandelijks bedrag of op an dere wyze de woning eerder schuld- 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1