Hunt it wel luisteven 7 NeJ^DAMPO X.V. Verheul voortaan op liet Goudse grondgebied g ga®Bru,n h.k.h. ppinses voor uw PHILISHAVE „SPIEGEL VAN DE WEEK” md'Rijke VeRJd^Rt veilig verkeer de LasF van zenuwen? I JT 6 Kranenburg veertien jaar een feit Bel 3003 Echtpaar S. Pille-Pille 40 jaargetrouwd Verschijnt elke vrijdag „Rubriek voor de vrouw” Grenswijziging na --^7- Adres redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 I DOE HET DUS ZO Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden 't Bonte buitengebeuren. Minister Luns vocht eenzame strijd. Nederlanders ontslagen. De belastingambtenaren.. Goedkoper bellen. Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per num. Kontraktprljs op aanvraag. Mijnhardt’s Zenuwtableften helpen U er overheen DIT DOET UMIET... Passage 133 Telefoon 30 03 PHILISHAVE N f 75,— [_2 ...WAAROM DIT DAM WEI? H j VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961. No. 816 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen i De Tankvaart- :J Elly Martius WIJ GELOVEN HET WEL. (Foto Sjaak Noteboom) l'iever DE GROTE GAVE. Loop op een buitenweg ALTIJD links, óók bij avond. Dan heeft U geen gevaar >n de De nieuwe NIET WORDT of 4x 18,75 Kerkweg 131 Waddinxveen 11 vliegensvlugge klantendienst verkoop service reparatie voorlichting Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer Hiervan meenten dwijnen, kendorp, MINISTER LUNS VOCHT EENZAME STRIJD. Indonesië duldt blijkbaar geen en kele Nederlander in zijn territoir, ook al werken ze voor niet-Neder- landse firma’s. OOK WAT GEZEGD. GOEDKOPER BELLEN IN STILLE UREN. WAAROM NIET RECHTSHOUDEN Dat moge allemaal waar zijn, vast staat dat er ook een behoorlijke dosis nonchalance in het spel is. Dat we dikwijls eenvoudig verge ten, dat zoveel mogelijk rechtshou- den een van onze eerste plichten op de weg is. Een plicht die een belangrijke garantie inhoudt voor onze en andermans veiligheid op de weg. NEDERLANDERS ONTSLAGEN. rug en U ziet ook het gevaar vóór UI1 gebied zullen zich binnen drie we ken moeten uitspreken over het voorgestelde ontwerp en hun ge voelens moeten kenbaar maken. Men is van plan de grenswijzigin gen op 1 januari 1962 van kracht te doen worden. Op 18 februari wapperen al voor de derde maal dit jaar de rood-wit- blauwe vlaggen met de oranjewim pel, want dan hoopt de benjamin uit ons koninklijk gezin haar veer tiende verjaardag te vieren. Voor on sallen is dit een echte feestdag. Niet alleen omdat een lid van het koninklijk gezin verjaart, doch wel. in het bijzonder omdat het nog een jong prinsesje ,de jongste telg van ons Oranjehuis is, die hier in alle onbevangenheid van haar jeugd de geschenken ontvangt en een ware feestdag beleeft. Wij wensen prin ses Marijke op deze heerlijke dag veel geluk en voorspoed toe voor de komende jaren. Gelukkig het kind dat een moeder of vader heeft die kan luisteren, die zó kan luisteren, dat hij of zij achter de vaak branie-achtige en smalende woorden de bange toon hoort van een jong mensenkind, dat niets van node heeft dan de ge ruststelling van zijn ongeuite ang sten en vrezen. Zo te kunnen luis teren, is een bijzonder grote gave. Het is een van de mooiste dingen die wij ouders onze kinderen kun nen schenken. Met veel moed en geduld kunnen - neen moeten - wij ons hierin oefenen in het belang van onze kinderen. Ook voor sommige katholieke in woners van Waddinxveen zijn sinds kort veranderingen ingetreden, wat betreft de parochie waartoe zij be horen. De bewoners van de Middel- burgseweg, Zwarteweg en Bloemen- daal, die vroeger werden gerekend te behoren tot de St. Victorparo- chie, zullen in het vervolg deel uit gaan maken van de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Reeuwijk. Een en ander betekent voor de betrokken parochianen een welkome verbetering, vooral omdat ze toch al voor een groot deel op Reeuwijk waren georiënteerd. De maatschappij die het verdwij nen van de bekwame Nederlanders zeer ter harte gaat, heeft lange tijd al het mogelijke gedaan het Ne derlandse personeel te behouden. De Indonesiërs maakten het de maatschappij in de Indonesische wateren echter dermate moeilijk, dat tot het massale ontslag moest worden besloten. moeten nemen. Waarom? Dat is een vraag, waarop maar niet zo een twee drie antwoord te geven is en waarover zelfs psychiaters en soci ologen zich het hoofd breken. Ver klaringen van uiteenlopende aard zijn er voor gegeven. Het te onpas midden op de weg rijden zou wijzen op bermvrees, op onzelfstandigheid, of imponeerzucht, of behoefte aan leiding, op „onderontwikkelde” ruimtebeleving, op geldingsdrang en ga-zo-maar-door. i De minister van verkeer en water staat heeft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van de PTT me degedeeld, dat binnenkort een voor stel kan worden verwacht tot ver laging van het tarief voor automa tisch afgewikkelde interlokale te lefoongesprekken gedurende be- i tisch afgewikkelde interlokale tele foongesprekken gedurende bepaal de uren met gering verkeer, zoals bijv, in de avond, de nacht, op za terdagmiddag en zondag. Gedacht wordt aan een reductie van een derde op elk der drie be staande interlokale tarieven voor automatische gesprekken. In ver band met de noodzakelijke techni sche voorbereiding zal de tariefs verlaging op zijn vroegst op 1 mei a.s. kunnen worden ingevoerd. Veertien jaar, nadat het Goudse gemeentebestuur (in 1947) pogingen in het werk heeft gesteld, om haar gemeentegrenzen gewijzigd te krijgen, zijn deze met succes bekroond. De minister van Binnenlandse zaken heeft een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt en dit is door Gedeputeerde Staten aan de besturen van de betrok ken gemeenten toegezonden, om hen daardoor in de gelegenheid te stellen hun meningen kenbaar te maken. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat Gouda zal worden uitgebreid met maar liefst 640 ha. Een en ander betekent voor de Pijpenstad een gebiedsvergroting van 70%. De grenswijzigingen zijn als volgt: De Goudse gemeentegrens in het noordwesten, dwars door de polder Bloem endaal wordt opgeschoven, tot waar deze wég de omloopkade omkruist. Voor Waddinxveen bete kent dit dus dat de N.V. Auto-indu- strie Verheul voortaan op Gouds gebied komt te liggen. De grens tussen Waddinxveen en Gouda, bij de plas ,,’t Weegje”, wordt iets te ruggeschoven naar de spoorlijn, waardoor de toegangsweg naar deze Waddinxveense plas, waarvan aan vankelijk was vastgesteld dat de weg bij Gouda zou komen, toch Waddinxveens terrein blijft. Het kruispunt van de vier wegen aan het einde van de Zijde te Boskoop (nabij de watertoren), zal bij het kwekersdorp blijven, doch de wo ningen buiten de overgang komen te liggen op Waddinxveens gebied. Bij deze grenswijzigingen zijn niet minder dan 20 gemeenten in de onmiddellijke omgving van Gouda betrokken, o.a.: Boskoop, Bodegra ven, Woerden, Alphen aan de Rijn, Zwammerdam, Waddinxveen, Moor drecht, Gouderak, Stolwijk, Haas trecht, Reeuwijk, Hekendorp, Pa- kop, Lange Ruige Weide, Waarder, Rietveld, Barwoutswaarder, Hazers- woude en Oudewater. zullen zeven kleine ge- van de kaart gaan ver- t.w.: Zwammerdam, He- Papekop, Lange Ruige Weide, Waarder, Rietveld en Bar en Woerden worden verrijkt met Barwoutswaarder en Rietveld, ter wijl Jhet gebied van Zwammerdam in handen van Reeuwijk, Bodegra ven, Boskoop en Alphen aan de Rijn zal overgaan. Vooral Boskoop ziet zijn gebied hierdoor aanmerkelijk vergroot, terwijl Bodegraven voor de helft groter wordt. Ook Woerden heeft door deze grenswijzigingen aan merkelijk aan oppervlakte gewon nen. Gouda krijgt behalve ruim 450 ha. van Waddinxveen, 32 ha. van Moor drecht (tot over Julianasluis), 3 ha. van Stolwijk, 64 ha. van Gouderak, 64 ha. van Haastrecht (o.a. Stol- wijkersluis) en 31 ha. van Reeu wijk (o.a. Wethouder Venteweg en Oostboezemkade De gemeenteraden in het betrokken Luisteren in zichzelf vergetende aandacht - luisteren met de volle persoon, dat is luisteren met het hart. kant rijden en blijven rijden. Het is onbegrijpelijk, dat velen - op wier rijstijl overigens niets is aan te merken - het met dat „rechts- Het echtpaar S. Pille-Pille vierde don derdag haar 40 jarig huwelijksjubi leum. Ter gelegenheid hiervan wend in het verenigingsgebouw aan de Sta tionsstraat een zeer druk bezochte re ceptie gehouden. De heer Pille die al meer dan 25 jaar in de raad zit voor de P. v. d. A. en thans wethouder en loco-burgemees- ter is, heeft steeds in het plaatselijk politiek en maatschappelijk leven een zeer actieve plaats vervuld evenals zijn echtgenote. Dat de heer Pille de algemene achting van vriend en (po litieke) tegenstanders heeft weten te verwerven bleek wel bij de gehouden receptie. Vrijwel de voltallige raad, het college van burgemeester en wet houders, hoofden van dienst, gemeen- tepersoneel en tal van organisaties kwamen het echtpaar gelukwensen. Economisch is Nederland aangewe zen op samenwerking der zes E.E. G.-landen. De Euromarkt die zich snel realiseert is een groot Neder lands belang. Het Nederlands be drijfsleven richt er zich volkomen op en als klein land liggen hier inderdaad onze belangen. Maar er werd in Parijs een „topconfe rentie” der zes E.E.G.-landen ge houden en die heeft een bedenke lijk verloop gehad. President De Gaulle wil geen su pranationale politieke organen. Het liefst zou hij de bestaande gemeen schappen terug brengen tot tech nische uitvoeringsorganen, die hun directieven krijgen van de geza menlijke nationale regeringen. Een dergelijke vorm is slechts in het belang van de twee grote landen in dit gezelschap, te weten Frank rijk en Duitsland. Gezien het feit, dat deze beide elkaar nu gevon den hebben, willen zij dit systeem graag doorvoeren, want op dit ma nier wordt de politieke invloed van de vier kleine geëlimineerd. Tegen over dit standpunt staat het Ne derlandse, dat de gemeenschappe lijke politiek wil inbouwen in de bestaande gemeenschappen. Tot dusver was dit trouwens het stand punt van de vijf E.E.G.-landen. Bel gië en Luxemburg hebben zich ech ter snel gewonnen gegeven voor het standpunt der twee grote lan den. Italië was iets minder gedwee, doch capituleerde ook en zo stond Nederland alleen. Minister Luns heeft als woordvoerder voor Ne derland fel gestreden doch hij stond eenzaam. De heer Luns - het gevaar ziende, dat de kleine landen politieke satellieten van de groten I zouden worden - pleitte er voor, ook Engeland in het politiek over leg te betrekken. De Fransen tor pedeerden dit door te stellen, dat dit slechts mogelijk zou zijn, wan neer Engeland ook lid van de E.E. G. zou worden. De Nederlandse af- I tevaardigden bevonden zich in een I weinig aantrekkelijke positie. Voor- I lupig is het nog niet duidelijk I waarop dit zal uitlopen. Het lijkt I er op dat De Gaulle zijn zin zal I «rijgen. Terwijl benoorden de rivieren het dagelijkse leven deze week zijn ge wone gang ging, stortten de zui derlingen zich opgewekt in het bonte buitengebeuren dat carnaval heet. Daar regeerden drie, vier da gen de prinsen der zotheid ,daar sloten de middenstanders hun za ken en openden clubhuizen en ca- fé’s hun grootste zalen om de ge- costumeerde bezoekers te ontvan gen. Daar trokken onder regens van serpentine en confetti en on der de carofonie van tegelijk spe lende muziekkorpsen krakende boerenwagens en schitterende praalwagens rond, daar werden standbeelden onthuld en stiekum weggehaald, kortom, daar heerste de jaarlijkse leut. In ’t noorden grepen de Amster damse belastingambtenaren - zon der enig plezier - naar de blanco aanslagbiljetten om Den Haag een extra aanslag op te leggen. Naar blijkt zijn naast de politieambtena ren ook de ambtenaren van de be lastingen ernstig achter geraakt bij het optrekken van de lonen. Er mankeert in die kringen nog al het een en ander aan samenwerking tussen de diverse bonden en daar om meende een aantal Amsterdam se ambtenaren het lot maar in ei gen handen te moeten nemen. Zij willen het ministerie van financiën belasten met 100 loonsverhoging voor ongeveer 20.000 collega’s in den lande. De groep stelt voor de 100 per man per maand tot 1 januari 1962 te verkrijgen als voor schot en daarna als definitieve ver betering en brengt een actiepro gramma naar voren, dat er toe moet leiden dat de vertegenwoor digende bonden eensgezind dit doel gaan nastreven. De bijval van col lega’s uit het gehele land is enorm. Alleen de vakman kan U een snelle en degelijke rA service verlenen: ’smorgens defect, ’savonds perfect. {f Daarom kochten reeds honderden hun PHILISHAVE bij Thans kunnen wij U de bekende Philishave nog leveren voor de extra lage prijs van 44,50 of 4x 11,15 Zij die menen dat de jeugd wer kelijk niet beter verlangt dan al leen maar zichzelf te horen praten, leggen een ontstellend gebrek aan begrip aan de dag. Het kind - de kleuter zowel als de opgeschoten h.b.s.-er - verlangt vee! meer. Het begint bij de kleuter met zijn mammie luister es en die be- hoefte groeit met het kind mede tot lang na de vlegeljaren, als de vaak stugge en zwijgzame jonge ling of het jonge meisje in stilte zo intens hunkert naar echte war me ongeveinsde belangstelling en medeleven met geenszins denk beeldige moeilijkheden. Dat is de tijd dat er niet wordt gevraagd om belangstelling, dat is de tijd, dat er verbeten zwijgend in stilte wordt gewacht en verlangd en geleden, omdat het zo vurig gehoopte me deleven uitbleef. Zij die niet heb ben leren luisteren, zullen nimmer in staat zijn de grote gave der on verdeelde spontane belangstelling aan hun kinderen te schenken. Netjes rechtshouden d.w.z. niet midden op de weg, maar óók niet met twee wielen op de berm is een punt in het weggedrag, dat de rij stijl van de evenwichtige wegge bruiker kan typeren. Nu willen wij allemaal voor nette en correcte ver keersdeelnemers doorgaan, onge acht of wij op de fiets, op de brom mer of in een auto zitten, danwel alleen maar „lopen”. De beste weg gebruikers zijn eigenlijk zij die op vallen door niet op te vallen, als wij het zo mogen zeggen. Die - zo veel als mogelijk - rechtlijnig op 30 a 40 cm van de rechter weg- Op een middag na het boodschap pen doen geraakte ik bij een schoql plotseling midden tussen de kris en kras door elkaar fietsende jon gelui, die lachend en schreeuwend, eveneens op weg naar huis waren. Uiteraard probeerde ik er zo snel mo gelijk doorheen te komen, wat ook wel lukte. In een van de zijstraten reed ik achter twee jongens, die luid met elkaar aan het converse ren waren. Natuurlijk kon ik het grootste deel niet verstaan, maar toen ik ze passeerde hoorde ik de een tegen de ander zeggen: „Nou ja, thuis ze horen natuurlijk wel wat je zegt, maar ze luisteren niet, niet écht, bedoel ikDe rest ging door de groter wordende afstand verloren. Maar even later realiseerde ik me, dat dit onbe merkt af geluisterde gesprek bij zonder interessant had kunnen zijn, want hier werd de gedachte van jongeren geuit over het naar hen luisteren van ons, ouderen. Het liet mij niet los en ik heb er die per over nagedacht. Vooral dat laat ste: ze luisteren niet niet echt” Luisteren wij inderdaad niet naar onze jongeren? Och, laten we het maar eerlijk bekennen, maar al te vaak geloven we het wel! Ze zijn dikwijls zo druk en zo lawaaierig, ze zijn zo eigengereid en zo ontoe gankelijk voor een verstandig woord. Ze kunnen op zo’n hin derlijke wijze het hoogste woord voeren met hun onbekookte theo rieën en hun al te vrijmoedige af keer van en spot over volwasse nen. Wij latij ons liever niet uit onze tent lokken, wij doen er maar het zwijgen toe, overtuigd dat dit wel het verstandigst is. Wij laten hen maar praten om onenigheid en ge harrewar te vermijden. En dan zijn we achteraf tevreden over onszelf, omdat we zoveel zelfbeheersing hebben getoond. Leut en ernst in ‘t binnenlands gebeuren Standard-Vacuum maatschappij N.V. heeft - om haar positie in Indonesië te kunnen be houden - haar Nederlands varend personeel ontslagen. Ongeveer 140 officieren en telegrafisten hebben hun ontslagbrief gekregen. Namens de raad bood burgemeester van der Hooft na een hartelijke en waarderende toespraak een fraaie schemerlamp aan, terwijl namens het personeel, de heer van Steijn een ont bijtservies aanbood, en namens het be stuur van Sociale Zaken een theeser vies. gemeente komt hiervoor in de plaats, namelijk Driebruggen, dat gevormd wordt door het gebied van Hekendorp, Lange Ruige Weide, Papekop en Waarder. Bodegraven

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1