Prins Bernhard ontving de gouden erepenning van Waddinxveen I Werkbezoek begon met officiële opening f van het Citosa-complex lelaiie tussen Citosa en uladdinKueen Per straallielikopter geinteresseerd in plaatselijke nijverheid. Prins Bernhard serieus I Ia. I A Verschijnt elke vrijdag Prins voelde zich schuldig Gouden erepenning Prinselijke felicitatie Bedrijfsleven dankte Prins Nog geen heimwee Officiële opening L fc' "W Bijdragen, verslagen, etc* Adres redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Oranjelaan 9 I 1 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per man. Kontraktprijs op aanvraag. 18 Interessante expositie van handel en nijverheid I I VRIJDAG 31 MAART 1961 No. 822 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen t i' 1 I deze streek nog i «BBBSS™ een Twee leden van het personeel met is dit zag naar „Ik heb dit bezoek gaarne op mijn programma gezet’’ zeide de Prins, even voordat hij de witte knop indrukte, waardoor de nieuwe Citosa- g ar age officieel in gebruik werd gesteld. Een vrolijk zingende kinder schare verwelkomde Z.K.H. Prins Bernhard dinsdagmid dag bij de Kempkes' Meubel fabrieken. gemeentelijke apparaat voor aide me dewerking die tot dusverre was on dervonden. „De emigratie naar Wad dinxveen is tot dusverre zeer aange naam verlopen” zo zeide de heer Kok „en we hebben beslist nog geen heim wee”. FOTOREPORTAGE OP PAGINA 5. Z.K.H. de Prins der Nederlanden is dinsdagmiddag tijdens zijn werk bezoek aan vlaggend Waddinxveen als eerste Nederlander de gouden legpenning van de gemeente toegekend. Dit bijzondere ereteken werd de Prins overhandigd door burgemeester C. A. van der Hooft bij de ontvangst in de toonzaal van de N.V. Kempkes, waarmede het hoge bezoek aan Waddinxveen werd afgesloten. Voor het eerst in de historie van deze gemeente, heeft men een Koninklijke bezoeker binnen de gemeentegren zen mogen verwelkomen. Het enorme enthousiasme, waarmede Prins Bernhard tijdens zijn werkbezoek in onze gemeente werd ontvangen was een bewijs voor de grote genegenheid, die ook hier voor ons Koninklijk gezin leeft. Hartelijk begroeten twee ou de bekenden elkaar. Burge meester C. A. van der Hooft schudt de Prins de hand, vlak nadat deze uit de mili taire straalhelikopter is ge stapt. In het midden de com missaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz. onderneming voor eens onderstreepte. Een druk op de knop deed een rood licht op groen springen. Gelijktijdig rolden de grote garagedeuren open en rolde een glanzende Citosa-bus, de UB 23-45, naar binnen, gevolgd door de 'Harmonie „Concordia” met drum band, die „In n>aam van Oranje doe open de poort” speelde. „U maakt het me wel erg moeilijk om nee te zeggen” antwoordde Prins Bernhard lachend. „Ik voel me wei een beetje mede schuldig aan het feit, dat hier nimmer een Koninklijke be zoeker is geweest”. Hij hoopte echter dat zijn bezoek, dat hem zelf veel ge noegen had gedaan, iets zou hebben goedgemaakt. „Ik apprecieer dit ge baar bijzonder en met genoegen zal ik thuis over deze dag vertellen” zo be sloot de Prins, waarop jhr. Op ten Noort een dronk uitbracht op het wel zijn van Zijne Koninklijke Hoogheid, gevolgd door een driewerf hoera. Enthousiast klonk het „Waddinxveense volkslied” uit honderden kinder keten, toen Z.K.H. Prins Bernhard dinsdagmiddag omstreeks vier uur, nadat hij de Citosa-garage had geopend, te voet via de Schielandstraat en de Jan Dorrekenskade-Oost bij het fabrieksterrein van de N.V. Kemp kes aankwam. Het waren Wim Koopman (12), Janny van der Hooft (12) en Mieke Meyer (9), die de Prins bij het hek, waar een erewacht van padvinders stond opgesteld, staande hielden. Wim Koopman stelde de beide meisjes en zichzelf aan de Prins voor en overhandigde hem daarna de tekst van het „Waddinxveense volkslied”, waarmede de Prins even tevoren was verwelkomd. foto’s van andere Waddinxveense be drijven. Ook deze expositie mocht zich in een meer dan gewone belangstelling van de Prins verheugen. zijn vertrek heeft Z.K.H. dinsdagmiddag veertig dienstjaren, de heren A. van Vreedendaail en J. Kroon, alsmede de leden van de ondernemingsraad wer den tijdens de rondgang aan de Prins voongesteld. Bijzonder verrast toonde de hoge gast zich, toen Ci tosa -directeur Kok de Ondertussen had zich in het andere deel van de toonzaal een groot aantal genodigden verzameld, onder wie de wethouders, leden van de gemeente raad, directeuren van tal van bedrij ven, directeuren van de gemeentelijke diensten, de vrijwel geheel herstelde gemeentesecretaris H. Jenné, diens plaatsvervanger, de heer J. L. Koop man en vele anderen. Toen de Prins en zijn gevolg zich in dit gezelschap de heer Hb. Waddinxveense uiting aan de Vervolgens werd, nadat de Prins was voorgesteld aan de president-commis- saris van de N.V. Kempkes, jhr. A. H. Op ten Noort en de heren H. K. en H. Th. Kempkes, een rondwandeling ge maakt langs de machinale houtbewer king, de meubelmakerij, de afwerkerij en de expeditie, waar de heer H. van Egdom (veertig dienstjaren) en drie leden van de ondernemingsraad aan de Prins werden voongesteld. In een der kantoren werd later nog de pro curatiehouder, de heer J. de Gelder, die dit jaar 42 jaar bij Kempkes in dienst is, aan de Koninklijke bezoeker voorgesteld. In een deel van de toon zaal was een binnententoonstelling in gericht van produkten, modellen en Het werkbezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Wadldinx- veen was een bijzondere gebeur tenis. De plaatselijke fotograaf Sjaafc Noteboom maakte van het gehele bezoek een fraaie foto reportage. Een deel hiervan drukken wij af op deze pagina, alsmede op pagina 5. Voordat de Koninklijke bezoeker een rondgang door het nieuwe bedrijf maakte werd hij door de heer Kok voorgesteld aan diens tachtigjarige moeder, mevrouw N. M. Kok-de Jong, met wie de 'Prins zich enkele ogen blikken onderhield. Tijdens de rond gang werd Prins Bernhard door hoofd conducteur N. Versluis een speciaal kaartje aangeboden uit het Beckson plaatskaartenapparaat. Voorts bezocht de Prins de mobilofoon-centrale van Citosa en had een kort gesprek met een der chauffeurs 'langs de route, die de Koninklijke gelukwensen in ver band met de verjaardag van zijn echt genote via de mobilofoon in ontvangst mocht nemen. Citosa is het enige au- tobusbedrijf in West-Europa dat ge bruik maakt van een mobiflofooninstal- latie en voortdurend met site bussen verbinding kan onderhouden. voor dit doel beschikbaar komen. Wat betreft de vestiging van Citosa in Waddinxveen vernemen wij nog, dat officieel de vestigingsplaats voor lopig nog Boskoop blijft, zoals in da statuten van de maatschappij is vast gelegd. Pas na een statutaire wijziging, die binnen afzienbare tijd is te ver wachten, zal Citosa volledig in deze gemeente zijn gevestigd. Het nieuwe gebouwencomplex, een creatie van de Ermelose architect A. van der Meyden en gebouwd door de fa G. Rehorst is in ongeveer ander half jaar tijd verrezen. Het volledige wagenpark van Citosa, vijftig bussen kan hierin worden ondergebracht. De gemiddelde jaarproduktie van Citosa bedraagt op het ogenblik ongeveer vier miljoen kilometer, terwijl per jaar zes miljoen passagiers worden ver voerd (ongeveer de helft van de totale Nederlandse bevolking). Sedert 1947 was Citosa in Boskoop gevestigd in een oud gebouw, dat nimmer als ga rage was bestemd. hadden gevoegd gaf Kempkes namens de handel en nijverheid grote waardering voor het werk, dat de Prins voor het Nederlandse bedrijfs leven doet. De heer Kempkes meende, dat het in grote mate aan de Prins is te danken, dat Nederland kan bogen op zulk een welvarende economie. Burgemeester C. A. van der Hooft zei de in zijn toespraak, dat was gepoogd Prins Bemhard deze middag iets te laten zien van Waddinxveen. Hij her innerde er aan, dat zolang dit dorp oud is, nog nimmer een bezoeker van Koninklijke bloede deze gemeente heeft bezocht. „Er is een reglement in deze gemeente” zo zeide de burge meester verder, „dat er erepenningen mogen worden uitgereikt. Pas twee zilveren erepenningen zijn sinds het bestaan van deze onderscheiding uit gereikt en wel aan de heren H. Ver heul en P. van der Linde.” De heer van der Hooft verzocht zijn Koninklij ke gast te willen toestaan, dat de ge meente thans haar hoogste onderschei ding, de zuiver gouden erepenning aan hem zou mogen overhandigen als blijk van erkentelijkheid en dankbaarheid. Speciaal om Prins Bemhard tijdens zijn werkbezoek aan Waddinxveen in vogelvlucht een indruk te kunnen ge ven van de activiteiten van handel en nijverheid in deze gemeente was on der auspicieën van de Kamer van Koophandel te Gouda een buiten- en binnenexpositie ingericht op het ter rein en in de toonzaal van de N.V. Kempkes. Aan deze interessante ten toonstelling werd deelgenomen door de landbouw met een „levendige” geza menlijke stand, Kempkes’ Meubelfa brieken N.V., Kaashandel F. M. van Tol, Lak- en Vemisfabriek Wed. Boon- stoppel Zonen N.V., Coöp. Woon- vereniging Waddinxveen met een etand over het gezamenlijk woonpro ject van bouwbedrijf Stuurman en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, fa C. P. Broer, T. de Waardt N.V., N.V. Meubelfabriek Stolker, N.V. Ap paraten en Machinefabriek H. Glas beek Jr., N.V. Auto-industrie Verheul, N.V. G. Okkerse Speelgoed- en Hout- warenfabriek, N.V. Stoel- en Meubel fabriek H. A. van Berkesteijn, Machi nefabriek Vander Loo, W. A. Slie- drecht Speelgoedfabriek, Fa A. Noor- lander Houtdraaierij en Houtbewer king, N.V. Mulder Waddinxveen Tran sportmiddelen, Fa J. Roggeveen Be- tonfabriek, Fa J. van den Berg Zn Molenbouw en Transportwerktuigen, Fa P. Both Zn Timmerfabriek en De Coöperatieve Tuiniersvereniging in samenwerking met de Witlofkwekerij. Een half uur later dan op het pro gramma stond kwam de Djinn straal helikopter van de Koninklijke Lucht macht, die de Prins van Tilburg, waar hij eerder op de dag een werkbezoek had gebracht, naar Waddinxveen bracht, in zicht. Een luid gejuich steeg op uit de kelen van honderden school kinderen, toen de helikopter met zijn gierende motor landde op het naast het nieuwe Citosa-complex aan de Hoogeveenseweg gelegen voetbalveld. Ze groot was het enthousiasme, dat even een wilde bestorming van de he likopter dreigde. Hierna verzocht hij Prins Bernhard de officiële opening te willen verrichten. Alvorens hiertoe over te gaan dankte de Prins voor de hartelijke ontvangst en merkte op, dat hij deze opening en het bezoek aan Waddinxveen bij zonder gaarne op zijn programma had gezet. En dat niet alleen om de bur gemeester weer eens terug te zien, die hij al zo lang uit het oog was verlo ren omdat hij ver in het zuiden van ons land verbleef. Prins Bernhard sprak zijn gelukwensen uit met de opening van het nieuwe bedrijfspand, dat het grote belang van de vervoer- Vervolgens maakte Prins Bemhard kennis met de dragers van de zilve ren erepenningen en hun echtgenoten. Tevens werden aan hem voorgesteld oud-gemeentesecretiaris A. Kreupeling, het oudste raadslid, de heer A. Kooij- man, gemeentesecretaris H. Jenné en echtgenote, de directeur van gemeen tewerken, de heer A. C. Kraneveld, alsmede drs. B. W. Buenk, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Gouda. De exposities bij Kempkes waren onder auspicieën van de Kamer van Koophandel tot stand gekomen. Voordat Prins Bernhard het fabrieks terrein met de hofauto verliet onder hield hij zich in de directiekamer van Kempkes in kleine kring met zijn gastheren. Een juichende schare kin deren en belangstellenden alsmede met vlaggen gesierde gevels vormden een laatste groet voor deze eerste Konink lijke bezoeker aan Waddinxveen, toen de Prins en zijn particulier-secretaris de terugreis naar Soestdijk aanvaar- De op het fabrieksterrein ingerichte expositie, waarop alle facetten van de Waddinxveense nijverheid waren ver tegenwoordigd, had de bijzondere be langstelling van de Prins. Uitvoerig liet hij zich voorlichten over de vee teelt, de agrarische en tuinbouwsec tor, waartoe een levende have land en tuinbouwprodukten, enige land bouwmachines, alsmede een hoeveel heid zuivelprodukten werden tentoon gesteld. Verder maakte de Prins hier kennis met de Ponmy-club van De Gouwe Ruiters. De rijvereniging De Gouwe Ruiters had zich reeds op de Kerkweg nabij de spoorwegovergang voor de stoet gevoegd tijdens de rit van Citosa naar Kempkes. Ook de industrie kreeg een geïnteres seerde Prins op bezoek, die zich bij voorbeeld bij de expositie van d-e N.V. Auto Industrie Verheul niet alleen te vreden stelde met een buitenaanzicht van het opgestelde materieel, maar dit ook van binnen uitvoerig bekeek. Waddinxveense jeugd verwelkomde zingend Koninklijke bezoeker Wethouder Pille wees erop, dat deze vestiging voor de gemeente ook ver plichtingen meebrengt door o.m. zorg te dragen voor huisvesting van Citosa- Personeel. Reeds konden woningen Prins als erkentelijkheid voor zijn aanwezigheid bij de opening een cheque namens de Citosa aanbood, be stemd voor het Prins Bernhardfonds. In hetzelfde toespraakje bracht de heer ICok zijn grote dank over aan burge meester van der Hooft en het gehele De commissaris der Koningin in Zuild- Holland mr J. Klaasesz, en 'burgemees ter van der Hooft verwelkomden de Prins, terwijl tevens ter begroeting aanwezig waren de heren drs. D. J. Wansink, president-commissaris van Citosa en directeur van de Nederland se Spoorwegen, J. Kok, directeur Ci tosa, J. G. Hooftman, algemeen be drijfsleider, A. van der Meyden, ar chitect van het gebouw, G. Rehorst, alsmede burgemeesters van enkele om liggende gemeenten. Prins Bemhard was vergezeld van zijn particulier secretaris dr F. A. de Graaff. Een grote schare genodigden wachtte in een afgesloten gedeelte van de nieu we garage de komst van de Prins af. Onder hen bevond zich de directeur- generaal van het verkeer, de heer C. J. G. J. Vinkesteyn die de staatssecre taris van verkeer en waterstaat ver tegenwoordigde. Drs. Wansink noemde het in zijn welkomstwoord een voor recht, dat dé Prins de opening wilde verrichten. Naar zijn mening gold de aanwezigheid van de hoge bezoeker echter niet alleen Citosa, maar was het tevens een blijk van daadwerke lijke belangstelling voor het Neder landse vervoerwezen in zijn geheel. Zich, richtende tot de directeur van de Citosa zeide drs. Wansink: „Nadat het bussenpark van Citosa thans vrij wel geheel is vernieuwd, past het goed, dat dit nieuwe materieel nu ook een onderkomen kan vinden in dit nieuwe gebouw. Het oude tentoonstel lingsgebouw, waarin het bedrijf tot heden was ondergebracht, was ook weinig geschikt voor het doel, waar voor het bij Citosa moest .dienen en reeds lang veel te klein. In dit alles omvattende complex kan nu ook het tot nog toe in Zoetermeer gestalde materieel worden geconcentreerd. I J PRINS BEDANKT WADDINXVEEN. Kort voor zijn vertrek naar Soestdijk heeft Z.K.H. Prins Bernhard dinsdagmiddag aan burgemeestr van der Hooft ver zocht zijn erkentelijkheid te willlen overbrengen aan allen, die er toe hebben bijgedragen, dat het werkbezoek van de Prins zo soepel is verlopen, ter wijl de enthousiaste ontvangst zowel bij Citosa als bij Kemp kes, waarbij de Prins de school kinderen niet wilde vergeten, het werkbezoek tevens een feestelijk karakter had gege ven. Tijdens het bezoek van Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan het nieuwe be drijfspand van Citosa heeft wethou der S. Pille namens het Waddinxveen se gemeentebestuur zijn gelukwensen aan de directie van de vervoeronder- neming aangeboden. De heer Piile her innerde daarbij aan het feit, dat de relatie tussen Citosa en de gemeente al dateert van 1956. Reeds toen men zich genoodzaakt uit te zien andere plaats voor de stichting van een nieuw bedrijf. Op 29 februari 1956 verklaarde de Waddinxveense ge meenteraad zich akkoord met een wij ziging van het uitbreidingsplan, waar door vestiging van Citosa in Waddinx veen mogelijk werd. Nog hetzelfde jaar kreeg dit besluit de goedkeuring van alle instanties. •i

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1