w iw 4 Een leerling- verpleegster vertelt. Unieke tentoonstelling bij eeuwfeest van Vereniging Boskoopse Culturen I, llll KONINKLIJK BEZOEK 78 MIDDENSTANDSWONINGEN met en zonder garage f' Sgi i I Nieuwe creaties Zevenhonderd kwekers I 1’ I 1 ISi ■I O Op de binnenexpositie kreeg de fraaie lichtgewicht kam- peerstoel van de fa. Slie- drecht extra aandacht van de Prins. Geheel rechts de heer Sliedrecht. Op de ach tergrond de waarnemend ge meentesecretaris, de heer J. L. Koopman. 1' "j 'f L f- WW, Export f 30 miljoen Wim Koopman, in gezel schap van Janny van der Hooft en Mieke Meyer over handigt Prins Bernhard de tekst van het „Waddinxveen- se volkslied" waarmede hij op het terrein van Kempkes werd ingehaald. Oprichting in moeilijk jaar Wat staat er op de oorkonde? Gedurende enkele uren heerste er deze week in Waddinxveen een stemming, die we maar al te goed kennen van de traditionele Prins jesdag in Den Haag, of andere ge legenheden, waarbij leden van de Koninklijke familie in de publieke belangstelling traden. Waddinx veen had alle reden de vreugde over het bezoek van de Prins tot uiting te brengen middels vlaggen, zingende kinderen, toespraken en t toekennen van de gouden ere penning aan de Prins. Het was ten slotte het eerste Koninklijke be zoek in de toch al lange historie van deze gemeente, die teruggaat tot de dertiende eeuw. Ondanks de korte duur was het echter meer dan een oppervlakkig bezoek. Prins Bernhard vereerde Waddinx veen met een werkbezoek en dat betekent dat aan zulk een bezoek een diepere betekenis moet wor den toegekend. 'Zichtbaar verrast bekijkt Prins Bernhard de hem even te voren door de burge meester overhandigde gou den erepenning van de ge meente. Links van de Prins, de commissaris van de Ko ningin mr. J. Klaasesz en jhr A. H. Op ten Noort, presi- dent-commissaris van Kemp kes N.V. WADDINXVEEN VRIJE VESTIGING Koopsom f 23.800,00 en hoger Firma D. Kok Co. - Makelaars Erepenning, aangeboden aan Z.K.H. Prins der Ne derlanden bij zijn werkbe zoek aan Waddinxveen op 28 maart 1961 als blijk van grote eerbied en dankbaar heid", luidt de inscriptie op de gouden erepenning. De ponneyclub De Gouwe Ruiters, geleid door de heer en mevrouw P. Kroes, (op de achtergrond) maakte een goede indruk op de Konink lijke gast. •H r 1961 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 5 VRIJDAG 31 MAART 1961 13 april om half drie de opening i 1 i "1 '.1 van Tuinlaan 18 - SCHIEDAM - telefoon 010-64800* Inlichtingen worden tevens verstrekt iedere donderdagmiddag 2-5 uur in de directiekeet op het bouwterrein. 'A Prinses Irene opent 13 april a.s. expositie Flora Nova 1961 in Boskoop Een groot gedeelte van de Nederlandse bevolking weet nauwelijks waar Boskoop ligt. In alle delen der wereld heeft de naam Boskoop daaren tegen een bekende klank en spreekt men van „Leiden en Gouda bij Boskoop”. Dat Boskoop die wereldnaam met recht verdient gaan de ge zamenlijke Boskoopse boomkwekers van 13 tot en met 22 april bewijzen in de beurszaal achter hotel Florida alsmede in een tijdelijk op te richten gebouw. „Flora Nova 1961” is de naam van de tentoonstelling, die daar ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de Ver eniging voor Boskoopse Culturen wordt gehouden en waarvan H.K.H. Prinses Irene op donderdagmiddag zal verrichten. Geinteresseerd luistert Prins Bernhard naar de technische uitleg van de heer Hk Kempkes tijdens de rond gang door de fabriek. hier z’n hart zal ‘kunnen ophalen. De organisatoren, die van mening zijn dat Flora Nova enig in zijn soort is, ver wachten zeer grote belangstelling voor deze bijzondere expositie uit het bui tenland. Aldus vastgesteld door de raad der gemeente Waddinxveen in zijn vergadering van 16 maart 1961. De secretaris, De burgemeester, J. L. Koopman, wnd. C. A. v. d. Hooft REPORTAGE KONINKLIJK BEZOEK. Wij vestigen er de aandacht van de lezers op, dat een reportage van het Koninklijk bezoek aan onze gemeente is opgenomen in het weekj ournaal van de Nederlandse Televisie Stichting, dat vrijdagavond tussen 8 en 8.30 uur wordt uitgezonden. Eveneens is een reportage opgenomen in het bioscoopjournaal, dat' vanaf za terdag a.s. wordt vertoond. In die tijd legde men zich speciaal toe op de vruchtbomenteelt, die vrij pri mitief was georganiseerd, overigens toen nog niet wetende, dat de Bos koopse grond juist voor dit soort teelt het minste geschikt was. Desondanks worden in Duitsland en Zwitserland de goudreinetten nog steeds Boskoop- JAAR EN ZEVEN MAANDEN VOOR RECIDIVIST. Met een straflijst van in totaal twin tig jaar achter 'zich, stond 14 dagen geleden de 64-jarige koopman-boek- binder P.F.S. voor de rechtbank be schuldigd van diefstal. In de nacht van 21 op 22 november 1960 had hij slui pend op zijn sokken - uit een winkel in onze gemeente een grote partij he renmodeartikelen gestolen. Verdachte had een volledige bekentenis afgelegd. S. was op 17 juli 1959 voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zijn zwakke ge zondheid hinderde hem in de uitoe fening van zijn 'beroep en van de steun, die hij kreeg, kon hij niet rond komen, zo zegt hij. De officier van justitie eiste tegen verdachte een ge vangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek. De rechtbank veroordeelde hem jil. dinsdag tot een jaar en 7 maanden met aftrek. De 30- jarige classificeerder H.J.B., huisbaas van P.F.S.die tien overhemden en ’n aantal handschoenen van zijn huurder kocht voor een bedrag van 100, moest zich verantwoorden wegens schulldheling. Tegen hem luidde de eis: 3 wek engevangenisstraf. De uitspraak was een maand voorwaardelijk met ’n proeftijd van 3 jaar en 100,of twintig dagen. Wegens schuldheling in deze zaak stond ook terecht de 28-ja- rige chauffeur V.J.S. De rechtbank •achtte het hem ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem derhalve vrij. (Eis: 14 dagen voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en een geldboete van 75,-.) De Vereniging voor Boskoopse Cultu ren werd in 1861 opgericht onder de naam Vereniging tot Regeling en Ver betering der Vruchtsoorten te Bos koop. Overigens was het geen gunstig jaar om in deze toen nog maar twee duizend zielen tellende gemeente het initiatief tot de oprichting van een nieuwe vereniging te nemen. Het dorp werd geteisterd door een cholera epi demie die aan 68 inwoners het leven kostte, overstromingen dreigden enige malen, enige verbindingen van bete kenis waren er niet, tussen de kwe kers onderling heerste een grote broodnijd en de arbeiders leefden on der zeer slechte omstandigheden. Bij slecht weer stonden voor deze laatste groep de verdiensten stil. Als reizend ambassadeur voor de Ne derlandse handel en industrie heeft Prins Bernhard in de jaren die ach ter ons liggen de Nederlandse econo mie uitermate belanglrijke diensten bewezen. Tal van nieuwe exportge- breden werden verworven of Neder landse vestigingen elders in de wereld kwamen tot stand dank zij de activi teiten van de Prins. Ook in eigen land heeft de Prins vele bindingen met het bedrijfsleven. Om zijn taken in binnen- en buiten land zo goed mogelijk te kunnen ver vullen moet de Prins ook op de hoog te zijn van de mogelijkheden van han del en nijverheid. Deze maal was het Je zieter is een heleboel te vertellen. Ik ga dan ook de volgende week verder. Maar... Je kunt ook naar onze directrice gaan, dat weet je toch. dus het werkende Waddinxveen, dat zijn bijzondere belangstelling kreeg. Het bezoek aan Citosa kan worden ge zien als een handhaving van de band met de Nederlandse streekvervoerbe- drijven. De bezichtiging, van de expo sitie op de terreinen van Kempkes lag meer in het kader van de exportbe vordering. Niet dat het plaatselijke bedrijfsleven .ineens een enorme stij ging in de export zal gaan constate ren, Maar wel heeft dit werkbezoek van de Prins tot gevolg, dat deze op een volgende goodwill-missie naar Z.- Ameri'ka of een ander deel van de wereld ook de Waddinxveense moge lijkheden ergens zal hebben genoteerd. Een tweede facet is de algemene be langstelling, die door de publiciteit rond het bezoek van de prins voor televisie en in dagbladen, voor Wad dinxveen is gewekt. Vooral voor een gemeente, die zich in een groei stadium bevindt is het van groot belang niet in het vergeetboek te geraken. Het uiterlijk vertoon bij een dergelijk bezoek zal misschien niet bij iedereen evenveel waardering ondervinden. Wanneer men echter door al dat pro tocollaire vertoon heenziet kan men aMeen maar waardering hébben voor het feit, dat het Waddinxveense ge meentebestuur zich voor dit werkbe zoek zulk een bijzondere grote inspan ning heeft getroost. Zo léért een leerlinge... buiten het leslokaal. En in ons lokaal onder de hanebalken? Ik doe een greep uit het lesroosterwassen van de pa tiënten, verbandleer, geschiedenis van de verpleegkunde, algemene ont wikkeling en oók ...bloemschikken! Jazekerl Dat is reuze leuk werk. Je moet de patiënten zien kijken als je een bouquet omtovert tot een sierlijk bloemstuk. Hier is weer zuster Driesen, die blij is dat ze op een goeie dag leerling- verpleegster werd in het Van Iterson Ziekenhuis in Gouda, en die je daar alles over vertellen wil. Je hebt toch, hoop ik, mijn vorige ontboezemingen in deze krant ge lezen? Na de eerste zes weken is er een oudermiddag. En je bent zo trots als een pauw, als je dan ten overstaan van je ouders het huisinsigne krijgt opgespeld. Over de opleiding heb ik het al even gehad. De eerste zes weken zijn na tuurlijk het moeilijkst. Je moet je leren aanpassen aan je nieuwe omgeving, maar dit wordt je gemakkelijk ge- magkt door dat je meteen al een rondleiding krijgt door het ziekenhuis en je voorgesteld wordt aan de dok toren, de hoofdzusters, de andere verpleegsters en de mensen van de huishoudelijke dienst. Van de eerste dag af merk je daarbij hoe gezellig die ziekenhuisgemeen schap eigenlijk is. Een leerlinge merkt dan ook dat ze bij ons iemand is. Er wordt aandacht aan je besteed en iedereen is bereid je te helpen en je vragen te beantwoorden. Boskoop telt op het ogenblik zeven honderd kwekers, die jaarlijks op hun buitenlandse reizen twaalfduizend plaatsen aandben in meer dan zestig landen.Het is uitgegroeid tot een der grootste boomkwekerscentra ter we reld met een eigen proefstation, lager en middelbaar tuinbouwonderwijs als mede een opleiding voor tuinarchitect. De voornaamste exportlanden voor de boomkwekerijprodukten zijn Groot Brittannië met 9 miljoen per jaar, West Duitsland met f 7,5 miljoen, Ca nada en Zweden ieder met 4 mil joen, alsmede Zwitserland, Frankrijk en de V.S. Zeer snel neemt bovendien de export toe naar Italië, waarheen men verwacht dit jaar voor een be drag van ongeveer een miljoen gulden te kunnen leveren. De kwekers gaan op Flora Nova op een oppervlakte van vijftienhonderd vierkante meter met behulp van de bekende bloemenarrangeur J. J. M. Vogel tonen dat een kleine gemeente in staat is grote dingen te verrichten. Flora Nova 1961 in Florida zal van 13 april tot en met 22 april dagelijks zijn geopend van tien uur ’s ochtends tot tien uur ’s avonds. Op zondagen gaat de expositie ’s middags om één uur open. Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met de bouw van nabij de Juliana van Stolberglaan te Indeling: woonkamer, keuken met koelkast, kelderkast, w.c., gang. type A: 3 slaapkamers; type B: 4 slaapkamers; beide typen met douchecel en vliering; voor- en achtertuin met stenen schuur. Goede bus-, trein- en wegverbinding met Gouda, Rotterdam, Den Haag en Utrecht Indien gewenst is een ruime hypotheek beschikbaar. Bouw: FIRMA P. REHORST te WADDINXVEEN. Inlichtingen: se appelen genoemd. Verder was er aardbeienteelt, die het dorp soms wel 25.000 per jaar opleverde. Op het ogenblik beloopt de jaarlijkse export van boomkwekerijprodukten naar alle delen der wereld een bedrag van meer dan dertig miljoen gulden. Omstreeks 1861 was er echter al een bescheiden begin van sierteelt. Het eerste grote initiatief was de uitgifte van een standaardboekwerk getiteld ,,De Nederlandse Boomgaard” dat reeds in kleuren was gedrukt, maar dan ook de voor die tijd enorme som van 75 kostte. In 1875 werd een der gelijk werk onder de titel „Flora en Pomona” uitgegeven. Teneinde de Boskoopse produkten ook in het buitenland te verbreiden werd in 1869 voor het eerst aan een ten toonstelling in Hamburg deelgenomen. Tegenwoordig kennen de Boskoopse kwekers voor deelname aan buiten landse exposities een aparte organisa tie: Plant propaganda Holland. In de loop der jaren breidden de ta ken zich uit en bepaalde werkzaamhe den werden ondergebracht in nieuwe organisaties. De Vereniging voor Bos koopse Culturen heeft op het ogen blik ais voornaamste taak het keu- ringswerk van door kwekers nieuw ge wonnen planten. Zoals u in het verslag kunt lezen werd aan Prins Bernhard door de burge meester de gouden ere-medaille van de gemeente overhandigd. Wij prijzen ons gelukkig beslag te hebben kunnen leggen op de tekst van het desbetreffende raadsbesluit, wat wü hieronder afdrukken. Een aardige büzonderheid is nog, dat de Prins dit besluit, in de vorm van een fraai uitgevoerde oorkonde, werd aangeboden. Een tweetal exemplaren bestemd voor het gemeente-archief, werden door Z.K.H. van zijn handte kening voorzien. Voor Boskoop en de vereniging wordt hiermede de traditie in ere gehouden van de grote belangstelling van het Koninklijke Huis voor de boomkweke rij in deze gemeente. Twee grote standaardwerken op boomkwekerijge- bied verschenen in de vorige eeuw, werden opgedragen aan Koning Wil lem II en H.M. Koningin Wilhelmina bezocht de door de vereniging georga niseerde grote tentoonstellingen van 1911 en 1937. Op Flora Nova 1961 wordt de hoofd schotel gevormd door de specialiteiten van dit kwekerscentrum, azalea’s en rhodondendrons, alsmede door andere sierheesters, zoals clematis, coniferen enz. Een dertigtal kwekers zal met de nieuwste creaties wedijveren om die hiervoor uitgeloofde prijzen. De expo sitie zal in geen enkel opzicht het ka rakter vain een beurs dragen, zodat de vakman en de ware liefhebber on gestoord en in alle rust van de plan- tenpracht zullen kunnen genieten, ter wijl ook de amateur-kleurenfotograaf De raad der gemeente Waddinxveen; overwegende, dat Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden op 28 maart 1961 een werkbezoek zal brengen aan de gemeente Waddinx- veen; dat hij dit bezoek bijzondere aandacht geschonken zal worden aan het be drijfsleven, zoals zich dat in de ge meente heeft ontwikkeld; dat Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zich in hoge mate verdienstelijk heeft gemaakt voor het bedrijfsleven in Nederland en zich daardoor ook bij de Waddinx veense bedrijven grote waardering en erkentelijkheid heeft verworven; gelet op het reglement betreffende het toekennen van ere-penningen der ge meente Waddinxveen. BESLUIT aan Zijne Koninklijke Hoogheid Bernhard Prins der Nederlanden geboren te Jena op 29 juni 1911, als blijk van grote eerbied en dankbaar heid, bij zijn werkbezoek aan de ge meente Waddinxveen op 28 maart 1961, toe te kennen de ere-penning in goud van de gemeente Waddinxveen. Wat je met bloemen leert, leer je ook met jezelf. Op een plezierige manier kom je erachter, hoe je je uiterlijk het best kunt verzorgen en hoe je houding bij staan of lopen moet zijn. Zwemmen is er ook bij - het prachtige overdekte zwembad is onze overbuurman. »n dankbaar^ Pr»#’} <fer HedeHaiMteit zija werkbezoek aan Waddiftzimn 23 naart IWI

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 5