FRIVEIXITA koelkast oodenherdenmno op donderdag o mei I Lm J I w GEMEENTEBESTUUR BRACHT WERKBEZOEK AAN DE JUOLENBOÜW’ HERDENKINGSBIJEENKOMST H.M. Koningin Juliana verjaart I Erres-prijzen gevallen bij Fa Kranenburg de Bruin. Eerste eigen PTT-gebouw verrees 75 jaar geleden, maar was dertig jaar later alweer te klein Verschijnt elke vrijdag Adres redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 a. Wandelend Personeelstoename t Derde loket Gezond bedrijf 90 Wat een genot, zo'n vanaf f 498,-/125 1, tafelmodel >n I Bijdragen, verslagen, etc. ulterlijk 's woensdagsavonds inzenden !218 Altijd alles vers. Steeds koele dranken in huis. Eneen sieraad in Uw keuken. Voor al uw ROOKARTIKELEN naar ,,’t ROOKCENTRUM”. P. NOORDAM SPRAK OVER GEMEENTEZAKEN. In 4 x 124,50 zonder verhoging met czedietservice (118.vooruit) en 6 x 66,67 of 12 x 35,02 of 18 x 24,65 5 o ui ui S Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per man. Kontraktprljs op aanvraag. postkantoor Paradepaard VOOR DE DERTIENDE MAAL viert Nederland „Koninginne dag” op 30 april. Z.K.H. prins Bernhard zal deze dertiende maal ongetwijfeld als een geluksdag beschouwen, aangezien hij een speciale voorkeur heeft voor dit cijfer. Kortgeleden, maart, vierde ons land het feit, dat hare majesteit 12% jaar aan de regering was. Op die heug lijke dag werd weer eens volkomen duidelijk welke bizondere plaats onze koningin in de harten van haar landgenoten inneemt. Deze feestdag groeide uit tot een ware manifesta tie van trouw en aanhankelijkheid aan het huis van Oranje. Het is echter niet alleen in Nederland dat koningin Juliana zo gewaardeerd wordt. Voor ons Nederlanders moge het verheugend zijn te weten, dat men haar ook in het buitenland hoog acht en een bizondere sympathie voor deze innemende vorstin aan de dag legt. Ja, wij Nederlanders worden zelfs door vele buitenlanders benijd om het bezit van zo’n koningin en zo’n vorstenhuis als het huis van Oranje. Daarom zal de 30ste april „koninginnedag” weer een nationaal feest zijn in ons land, een dag waarop wij allen onze vorstin nog vele jaren in gezondheid en voorspoed temidden van haar volk toewensen. l n VRIJDAG 28 APRIL 1961. Nr. 826 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen n i) i I samenzang F (Foto Sjaak Noteboom) Waddinxveens postkantoor groeit mee met de snelle inwonerstljging 11. 12. voor- zal Aan dit wel zeer interessante be drijf heeft het gemeentebestuur van D. SONNEVELD, Kon. Wilh. pl. 5-6 Telefoon 3061 Donderdagavond 4 mei a.s. zal, even als elders in Nederland, de jaarlijkse dodenherdenking plaatsvinden, bij het monument op de hoek van heit Sta tionsplein en de Kerkweg. Evenals voorgaande jaren zullen zij, die deelnemen aan de stille tocht zich uiterlijk te 19.15 uur bij het gemeen tehuis dienen te verzamelen. Vandaar vertrekt de stoet, voor afge gaan door „Concordia”, naar het mo nument. Bij het monument zal passende koraal muziek ten gehore worden gebracht. Om 20.uur - dit tijdstip zal worden PRAATAVOND A.R. KIESVEREEN. 3. 4. 5. 6. 7. 1. 2. Ook huur is mogelijk met recht van koop: 16,25 per maand enz. .2 8. 9. 10. Tijdens het musiceren door „Concor dia” wordt gelegenheid gegeven tot het leggen van bloemen bij Z’zt mo nument. Na afloop van de plechtigheid wordt daarop aansluitend een korte herden kingsdienst gehouden in de Gerefor meerde kerk. Hiervoor treft u elders in dit blad nadere gegevens aan. Uiteraard wordt men Op een postkan toor geregeld geconfronteerd met de groei van een gemeente. In 1950 had men voldoende aan een directeur, twee loketambtenaren en zes bestel lers. In 1958, toen de trek van foren sen naar Waddinxveen op gang begon te komen was het aantal bestellers al gegroeid tot negen en zeer binnenkort zullen het er elf zijn geworden. Voor de loketdienst zijn tegenwoordig drie beambten beschikbaar. Wanneer Wad dinxveen eenmaal het eerder genoem de inwoneraantal zal hebben gekre gen zal het totale personeel van het kantoor waarschijnlijk zijn uitgebreid tot 23 man. Vorige week vrijdag had in de radio- en televisiezaak van de fa Kranenburg en de Bruin, alhier, een korte plech tigheid plaats, toen aan de winnaar van de Erres slagzinwedstrijd een prijs kon worden uitgereikt. De heer J. Verruit te Moerkapelle was de geluk kige winnaar. In tegenwoordigheid van een tweetal directieleden van de Erres fabrieken en de firmanten van genoemde firma Door de A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje” werd dinsdagavond een zg. Praatavond belegd, waar door de heer P. Noordam, lid van de ge meenteraad een inleiding werd ge houden over de belangrijkste gemeen tezaken. Dat zulk een praatavond ver helderend en nuttig kan werken is dit maal voldoende gebleken. Er zijn zo weinig gelegenheden waarin de raads leden in contact met de burgerij ko men en op een avond als deze kunnen door middel van vragen stellen ver schillende facetten van het gemeente lijk beleid nader worden belicht. In totaal heeft men in Waddinxveen de zorg over ruim 2800 zogenaamde ’besteladressen waar dagelijks post wordt rond bezorgd en de directeur van het postkantoor verwacht dat nog dit jaar de drieduizend adressen, zal worden bereikt. De industrie-tentoonstelling, die de vorige maand ter gelegenheid van het bezoek van Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan Waddinxveen georgani seerd werd, is voor velen een openbaring geweest. Zelfs vele Waddinx- veners bleken niet op de hoogte te zijn, met wat door de eigen industriën en bedrijven wordt geproduceerd. Zo heel erg verwonderlijk is dat nu ook weer niet, want het assortiment van de Waddinxveense industrie is in vele gevallen een bijzonder assortiment, dat ligt buiten de consumptieve sfeer, waarmede men in het algemeen te maken heeft. aangegeven door een trompetsignaal - zullen twee minuten stilte in acht wor_ den genomen. Direkt hierna zal de „Last Post” klin ken, terwijl de vlaggen gehesen zullen worden door de padvinders. Aan het einde van de plechtigheid zal „Concordia” nog enige koralen uit „Valerius Gedenckklank” laten horen. tien stuks en voortdurend wordt de uitbreiding in de gaten gehouden of plaatsing van nieuwe bussen nog niet noodzakelijk wordt. Wat 'betreft dit laatste zouden we willen suggereren de plaatsing van een brievenbus bij het station te overwegen, wat het toe nemende aantal treinreizigers, namelijk forensen, ongetwijfeld toejuichen. grip van de zogenaamde wandelende postkantoren. Dat zijn de bestellers, die in bepaalde te ver van het post kantoor liggende buitenwijken, b.v. boerderijen, e.d. 'behalve brieven be zorgen ook alle andere posthandelin- gen verrichten. Zij dragen op hun ronde een postkantoor in miniatuur met zich mede en zijn in staat giro- stortingen in ontvangst te nemen, postzegels te verkopen, pakketpost aan te nemen, binnengekomen postwissels uit te betalen, enz. Hoewel Waddinxveen slechts één kan toor kent (het is nog te klein voor een bijkantoor) kent men hier het in de grote steden meestal onbekende be- Het paradepaard van de productie van de fa. van den Berg is momen teel een snel-mengmachine, die een capaciteit heeft van een meng- nauwkeurigheid van 1100.000 in 3 minuten. Deze machine is een der gelijk succes, dat men daarvoor als gevolg van de grote vraag een le vertijd moet verlangen van ca. 6 maanden. Dit is b.v. het geval met de fa. J. van den Berg en Zn., die haar fabriek heeft aan de Henegouwer- weg en waar men machineriën voor molenbouw en bedrijfstransport- middelen vervaardigt. Dit bedrijf vestigde zich in 1917 in de gemeen te, komende uit Rotterdam en ver schaft werk aan ca. 75 man. Aan vankelijk maakte de fa. van den Berg datgene, waaraan men in de windmolen behoefte had. Met de voortschrijdende techniek onder ging het fabricage-programma van dit bedrijf een sterke uitbreiding. Wel is men de malerij trouw ge bleven, maar de productie- en hulp- machines, die men thans daarvoor vervaardigt, zijn van heel andere aard dan 30 a 40 jaar geleden. Verder worden nog gefabriceerd allerlei transportinstallaties voor verschillende soorten van bedrijven Op 20 januari jl. kwam opnieuw een modernisering van het huidige post kantoor, dat in het verleden meerma len aan de eisen des tijds werd aan gepast, tot stand. Met weinig vertoon is het vernieuwde kantoor toen in gebruik gesteld en uiterlijk is er ei genlijk ook maar weinig veranderd. Voor het publiek zijn alleen de rui mere hal en de drie moderne loket ten merkbare tekenen van vooruit gang. Niettemin was die verbouwing van verstrekkende betekenis, want de PTT heeft hierbij ver in de toekomst ge keken en de accomodatfie van het post kantoor is reeds nu berekend op de groei van Waddinxveen tot ongeveer twintigduizend inwoners. Vooral de niet voor het publiek toegankelijke bestellersruimite is erop berekend een dubbele hoeveelheid post te verwer ken, van wat er thans dagelijks door de handen van sorteerders en bestel lers gaat. Dit voorjaar is het 75 jaar geleden dat in Waddinxveen voor de eerste maal een gebouw werd gesticht, speciaal ten behoeve van het hulppost- en tele graafkantoor. Ruim 45 jaar geleden werd dat gebouw alweer verlaten en kwam het tot de bouw van een nieuw kantoor aan de Kerkweg, waar nu nog steeds het hoofdpostkantoor is gevestigd. Waddinxveen is gegroeid en bet postkantoor is meegegaan in die groei. Waddinxveen en enkele hoofdamb tenaren, in gezelschap van hun da mes, woensdagmiddag, een bezoek gebracht. Het gezelschap werd ontvangen door de firmanten en de pejsoneels- staf, waarbij de heer M. van den Berg een beknopt overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf in de loop der jaren. Dit bedrijf voorziet niet alleen Ne derlandse fabrieken, zoals b.v. vee voederfabrieken, oliefabrieken, des tructiebedrijven, graanmaalderijen en -opslagen van de benodigde ap paratuur, maar exporteert boven dien naar o.a. België, Duitsland, Frankrijk, Canada, Israël, Colum bia en verschillende Afrikaanse landen. Na de uiteenzetting van de heer van den Berg maakte het gezel schap een rondgang onder deskun dige leiding door de fabriek, o.a. door de onlangs gereedgekomen nieuwe fabriekshal. Verschillende in productie zijnde objecten, zoals de snel-mengmachine, een schroef- transporteur, elevatoren en een ketting-transporteur werden in ogenschouw genomen. Met de nieu we fabriekshal zijn echter alle pro ductie- en huisvestingsproblemen nog niet opgelost. Aan het einde van de rondgang wees burgemeester C. A. van der Hooft op de grote betekenis van bedrijven als deze, terwijl spreker bovendien o.a. de nadruk legde op een goede samenwerking, zowel tussen de verschillende bedrijven onderling als tussen overheid en bedrijfsleven. Wat uitdagend staan boven de nieuwe loketten de nummers één, twee en drie, maar slechts twee loketten zijn in gebruik. Ook dit derde loket is echter voor de toekomst bestemd. Bo vendien zou het met de huidige bezet ting van drie beambten met hun vroe ge en late diensten niet mogelijk zijn het derde loket in bedrijf te hebben. Rond de feestdagen eind vorig jaar is het loket op drukke uren wel af en toe ingeschakeld en de directeur van het kantoor, de heer H. H. A. Bou- wens, die hie<r sedert 1958 de scepter zwaait, is voornemens ook dit jaar op bijzonder drukke dagen zo mogelijk het loket open te stellen. In het aantal inkomende poststukken en het aantal geregistreerde handelin gen op het postkantoor is ook goed de groei van de gemeente terug te vin den, In twee jaar tijds is bijvoorbeeld het aantal inkomende poststukken met ongeveer 28 procent toegenomen en vorig jaar ging het totaal aantal al aardig in de richting van het miljoen. De hoeveelheid brievenbussen, ver spreid staande over de gehele gemeen te, is in de loop der jaren gegroeid tot werd de prijs, een fraaie platenspeler, aan de heer Verruit uitgereikt. Door de Erres fabrieken zijn een twaalftal prijzen beschikbaar gesteld, dus één per provincie. Opmerkelijk dat bij de fa Kranenburg en de Bruin, twee van deze twaalf prijzen gevallen zijn, één in Gouda en één in Waddinxveen. In drie van de acht postwijken, waar in de gemeente Waddinxveen is ver deeld, wordt deze bij vele stedelingen nog onbekende dienstverlening van de PTT gegeven. Naast deze landelijk bestaande regeling gaat de individuele dienstverlenging van het Waddinx- veense kantoor nog verder door in uitzonderingsgevallen, bijvoorbeeld bij ernstige ziekte van alleenwonen den, die niet op 'hulp van anderen kunnen rekenen, ook in de bebouwde kom het „postkantoor thuis te bren gen”. op DONDERDAG 4 MEI a.s. in het Geref. Kerkgebouw, alhier. Deze bijeenkomst sluit aan op de kranslegging bij het monument en vangt aan plm. 8.10 uur. Medewerking aan deze dienst verlenen: Jo Nobel, declamatie, Hilversum. Henk Wagenaar, solozang, Rotterdam. Teun Plomp, orgel. Gereformeerd Kerkkoor. Kerkkoor van de Herv. Noodgemeente „Wet en Evangelie”, o.l.v. H. van Nielen. De heer Noordam releveerde in zijn betoog allereerst de gemeentelijke uit breiding met al de aankleve hieraan, was in 1955 het inwonertal ruim 8500, vijf jaar later 10834 en nu 11157. Na de oorlog werden 1164 woningen gebouwd, in aanbouw thans 268 en in plan 346. In het plan Noord zijn 850 en in Groenswaard zijn 1000 woningen ge projecteerd, waarbij kerken en open bare gebouwen. De verbetering van de Noordkade zal binnenkort ter hand genomen worden. Een hele reeks van plannen somde spreker op en wel: aankoop straatveegmachine, tweede vuilnisauto, nieuwe begraafplaats, krotopruimdnig, 'bouw nieuw gemeente huis, 4e gymnastieklokaal, zwembad, muziekkiosk en een derde openbare school. Bovendien het dempen van di verse sloten en het rioleren van de gemeente, benevens stichting van nog twee rioolwaterzuiveringsinstallaties. Dat dit alles handen vol geld zal gaan kosten werd aan de vergadering vol doende duidelijk gemaakt, de kosten •hiervan bedragen ettelijke millioenen. In 1873 had de begroting een batig saldo van 1031,In 1938 een na delig slot van 50.000,—, maar in 1961 een nadelig saldo van 314.000,Dit cijfer is echter niet zorgwekkend, daar de gemeente een beroep kan doen op het gemeentefonds. Voor de water- en gasvoorziening, 'benevens voor de elec- triciteitsuitbreiding zullen in de toe komst grorte bedragen geïnvesteerd moeten worden. Maar, aldus spr. „re geren is vooruitzien”. Op deze causerie volgde een geani meerde discussie, welke Zich in hoofd zaak bewoog om de kwestie bejaar dencentrum, gemeentehuis, de woning bouw, verkeersproblemen, bruggen en banken in het Waraaarplanitsoen en tot slot 'het rioleringsplan rondom de brug. Het laatste punt kon beantwoord worden met: „een oplossing binnen enkele jaren”. PROGRAMMA Inleidend orgelspel Ontschoeit Uwe voeten (declamatie) Elisabeth van Maasdijk Boven de sterren (koor)Fr. Abt Het lied der achttien doden (declamatie) Jan Campert Ases Tot (orgel)Edw. Grieg Dank sei Dir Herr (solozang)G. F. Handel Fragment uit „De Vader des Vaderlands” (declamatie) Eduard Veterman Ecce, Quo modo moritus (koorzang) J. Handel Naastenliefde (solozang)L. F. Brands Buys a Nederland 1943 Elisabeth, van Maasdijk b Na het bevrijdingsfeest (declamatie) A. den Doolaard Land of Hope and Glorie (orgel) Wilhelmus 146 ■- 3 O cl ■J u

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1