I DAMESKAPSALON DOELEMAN Van één tot zes rr REISKOSTEN G E HET KEETMEISJE IN DE EUROPOORT VERPLEEGSTERSOPLEIDING die in mei zal aanvangen. SALON DOELEMAN „SPIEGEL VAN DE WEEK” r/ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 28 APRIL 1961 PAGINA 2 W WEE* PARFUMERIE COSMETICS voor de vrouw die zichzelf respecteert I De- kunst kttjt centen, de bloemen kMeu kieuceu 1 VAN BOEIENDE HAARTINTEN TOT TINTELENDE EAU DE COLOGNE I vervoer Bent u een verstan- dige moeder Resolutie vervolgverhaal door Jac. Booy, belasting con sulent te Boskoop. Vorm en kleur, wij brengen beiden I Uw kapper wèèt wat mooi staat en wat goed voor het haar is...-; Uw enige haartooi is een goede raad waard HET VAN ITERSON ZIEKENHUIS TE GOUDA OOGAFWIJKINGEN EN WEGVERKEER /A F MOGEN ZE WORDEN AFGETROKKEN? in de nieuwe Passage van Waddinxveen. Welke reiskosten EEN HAARKLEUR wil zeggen, dat een zachte natuurlijke tint de glans terugbrengt die ons Hollands klimaat teniet heeft gedaan Plaatselijk Het Veerse gat is gesloten; Soekarno op bezoek bij Kennedy; Wrijving in het koninkrijk; Parlementaire moeilijkheden; T egemoetkomingen „RUBRIEK VOOR DE VROUW" 11 dr A. B. door H.A.N.S. HOOFDSTUK 6, No. 22. De stilte tussen hen EINDE. „Is is Frans verliefd op jou?” tifcRi f" c Maar al te dikwijls blijven de moeders met kleintjes van één tot zes jaar van het voor deze kinderen ingeriohte con sultatiebureau weg onder het motto Ze zijn gezond en dan hoeven ze niet naar de dokter? In werkelijkheid worden ze hier juist verwacht als ze gezond zijn! Zieke kin deren horen op die bureaus niet thuis, die moeten vertoond worden op het WAT MOETEN ZE BIJ DE DOKTER DOEN ren, gecombineerd met hun gebrek aan ervaring. Betere kennis van de ouders omtrent de gevaren die jonge kinde ren bedreigen, zou een 'grote verbete ring kunnen brengen in deze treurige aangelegenheid. roept sollicitanten op voor de Gegadigden kunnen zich richten tot de Directrice van het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda. Telefoon 01820- 5045. spreekuur van de huisarts of specia list. Trouwens, -aan de gezondheids toestand van gezonde kleuters is ge woonlijk nog wel het een en ander te verbeteren. Daarvoor behoeft een kind helemaal niet aan een zeer bepaalde en uitgesproken ziekte te lijden. onbegrensde terrein van het belas tingrecht de aandacht richten op de (eventuele) aftrek van: reiskos ten. Overigens past de behandeling van dit onderwerp bij het ruimere begrip „kosten van verwerving”, waarover u in voorgaande publi caties méér hebt kunnen lezen. WIE IETS OP afbetaling koopt, zal over enige tijd tenminste één vijfde van de totale prijs moeten aanbetalen. Dat heeft de Tweede Kamer besloten tijdens de behan deling van het wetsontwerp op de afbetaling. De minister van economische za ken kan op ieder ogenblik het per centage van de aanbetaling verho gen - via amendementen en zelf ingediende wijzigingen kreeg hij voorts het recht een verplichte re gistratie in te stellen van de ver leende kredieten. Het verplicht in te vullen inlichtingenformulier is uit de wet verdwenen, wèl kan de minister het weer invoeren als hij wil. INENTING NOG MOGELIJK. Ook bescherming tegen infefctieziekten tenslotte behoort stellig op de kleu terleeftijd plaats te hebben. De inen ting tegen pokken, die liefst bij zui gelingen dient te geschieden, mag en kan desnoods nog worden verricht bij één tot tweejarigen. Het is gewenst dat hierop de aandacht wordt geves tigd bij de geregelde controle op het kleuterzorgbureau. Zo is het ook met de eerste of met de herhaalde vacci natie tegen difterie, kinkhoest en te tanus, die evenwel gedurende die ge hele kleuterleeftijd mogen geschieden. Op een aantal consultatiebureaus wordt bovendien op gezette tijden een controlereactie op tuberculose ge daan. DE MINISTER van o.k. en w., mr. Cals, heeft gezegd zijn portefeuille neer te leggen wanneer de Mam moetwet tot regeling van het voort gezet onderwijs zou worden ver worpen of daarin fundamentele wijzigingen door amendementen zouden worden aangebracht. Dit deelde de bewindsman mede bij de beantwoording der uitvoerige dis cussies over de begroting van o.k. en w. De minister verklaarde, dat het hem niet mogelijk is het onverzoen lijke te verzoenen en alle details wettelijk vast te leggen. Men zal moeten kiezen of delen. De Tweede Kamer hoopte overigens dat minister Cals van de mam moetwet een vrije kwestie zou ma ken, maar hij liet duidelijk uitko men, dat dit niet te zullen doen. Wel beloofde de minister een wel willende houding tegenover niet onaanvaardbare amendementen. Wzenden dmffeurs. diezichvandeoog- afwijkingen niet bewustzijn. zotfdéizichaaneenogenonder- j zoek moeien onderwerpen.-Heels ,.-■■**** ■namelijk niet alléén brawur.die r~ cbauffeurs tot het gewarijke f jnljden’verleidt. Hetsnijden’tsmulat het gevolg van een gebrek aan Biepte- WkJ waarneming hij de automobilist. Hij kan niet T J bepalen, hoever een tegenligger kan hem ver wijderd is.~ Dit is bijvoorbeeldbet getalHJmensen, die slechts over één werkend oog beschikken. Zj ontberen bet diepte beeld. 7ij zien alles vlak en plat.—Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat niet alleen de éénogige- chauffeurs zichzelf aan gevaren blootstellen. Een groot percentage van de chauffeurs lijdt aan oogafwijkingen, die de dieptewaarneming moeilijk of ónmogelijk maken. Het vermogen tot schatten van de afstand, waarop de tegenligger nadert en de snelheid, waarmee hij rijdt, faalt bij velen. - Afschuwelijke ongelukken en vele slachtoffers zijn daar het =s gevolg van.~ BJj de gezondheidszorg voor kleine kinderen verrichten de speciale con sultatiebureaus een buitengewoon nut tige arbeid. Voor zover het zuigelin gen betreft, wordt dit door de meeste moeders wel aangevoeld; de bureaus voor kleuterzorg zjjn tot nu toe helaas veel minder populair. Het wordt wer kelijk tijd, dat er meer begrip komt voor de zegen, die ook van deze vorm van kinderhygiëne kan uitgaan. Dit jaar bieden wij plaats aan een aantal meisjes van omstreeks 18 jaar. MULO-, Huishoudschool-, of INAS- opleiding is gewenst. De opleiding, die drie jaar duurt, om vat een theoretisch zowel als een practisch gedeelte, terwijl tevens aan dacht wordt besteed aan persoonlijke vorming. Het Ziekenhuis zorgt voor prettige huisvesting, verstrekt unifor men en betaalt tijdens de opleiding een behoorlijk salaris. In de loop van 1961 zal de 5-daagse werkweek worden ingevoerd. VOOR NEDERLAND en voor Zee land in het bizonder was deze week belangrijk door de overwinning die wij behaalden op onze erfvijand de zee. In het kader van het Deltaplan werd het Veerse gat gesloten. Niet minder dan zeven enorme beton nen gevaarten, caissons, elk met een waarde van anderhalf miljoen gulden, vormen nu een hechte ke ten voor het Veerse gat, waardoor Walcheren en Noord-Beveland met elkaar verbonden worden. Deze ge weldige dijk in het Veerse Gat is het begin van de uitvoering van het grootse project, het Deltaplan, waardoor Zeeland beschermd zal worden tegen de zee en waardoor dit gebied tevens betere verbindin gen zal krijgen, zowel onderling als met de rest van Nederland. Het is daarom niet te verwonderen, dat voor de sluiting van het gat, een historische gebeurtenis, niet minder dan dertigduizend mensen van heinde en ver gekomen waren om dit te aanschouwen. Ook H.M. koningin Juliana was aanwezig. Op de „Piet Hein” woonde zij de sluiting bij. Nadat de laatste, zevende caisson zijn ligplaats had gevonden, barstte een waar gejuich los begeleid door een fluitconcert van de vele aan wezige schepen. De Nederlandse ingenieurs hadden weer eens laten zien waartoe zij in staat zijn als het gaat om de strijd tegen het water. De afsluiting van het Veerse Gat is een nieuwe triomf in de reeks van grote waterstaatkundige werken. IN SURINAME is men boos over de stemonthouding door de konin- krijksdelegatie bij de U.N.O. in de kwestie zuidwest-Afrika. De Suri naamse staten hebben de regering daarom voor de keus gesteld: thans bij de Nederlandse regering te pro testeren tegen deze houding van de delegatie, of de kwestie ter sprake te brengen bij de ronde-tafelconfe- rentie in mei. De vijf fractieleiders in de Staten knoopten aan hun bezwaren tegen de stemonthouding, beschouwingen vast over de wenselijkheid om het koninkrijksstatuut op korte termijn te wijzigen. Volgens hen is het statuut verschil lende malen door Nederland ge schonden en het heeft zijn tijd uit gediend. Als Suriname zelfstandig in de U.N.O. optreedt zal dit het prestige van Nederland alleen maar ten goede komen. „Het rijk in Eu ropa heeft andere belangen dan Suriname”, betoogde men. In het kader van de serie artikelen welke speciaal ten behoeve van de werknemers in dit blad wordt ge publiceerd, willen wij thans in het PRESIDENT SOEKARNO van In donesië heeft een officieel bezoek gebracht aan president Kennedy van de Verenigde Staten. De Ame rikaanse pers heeft aan dit bezoek bizonder weinig aandacht geschon ken. Vooraf hadden enkele pro minente bladen minder vloeiende woorden over Soekarno geschreven en daarna volgden de grote be langrijke internationale gebeurte nissen elkaar snel op, zoals de mis lukte invasie op Cuba en de rebel lie der generaals in Algerije, die er oorzaak van werden, dat de cou ranten hun ruimte voor spectacu lairder stof gebruikten dat het be zoek van Soekarno. Dit alles neemt echter niet weg, dat Soekarno toch kans heeft ge zien beslag te leggen op veel tijd van de Amerikaanse president. Te zamen met zijn adviseurs heeft hij vele uren gesproken met president Kennedy en diens minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk. Het gehele bezoek van president Soekarno aan de V.S. had ten doel met de Amerikanen te spreken over de kwestie Nieuw-Guinea, en te trachten hun sympathie te win nen voor de Indonesische verlan gens ten aanzien van dit gebied. De Indonesische minister van de fensie, generaal Nasoetion, heeft het duidelijk gezegd. Wanneer Ne derland niet op de steun van de V.S. en Australië kan rekenen met betrekking tot Nieuw-Guinea, dan zal binnen enkele maanden dit ge bied Indonesisch zijn. Het politiek offensief is reeds ingezet en presi- weer moet opzoeken. Oh Roel, als je toen echt van me hield, dan kan dat toch zomaar niet voor bij zijn. Je hebt jezelf en mij aan je trots opgeofferd. Zie je dan niet hoe alleen en onbeschermd ik in de wereld sta Als Frans minder faire gevoelens had, dan had ik hier alleen nog maar een beleefd; heidsbezoek gebracht. Jij hebt mij een keer laten ondervinden, wat echte liefde is en ik zal blijven zoeken en telkens denken, dit is het”. Roel balde zijn vuisten en uit zijn ogen sprak een grote pijn. „Christa, Christa,” zei hij met schorre stem. „Jij moet toch weten hoe een keu terboertje zich voelt tegenover een grote boerendochter. Nu, zo voel ik mezelf op het ogenblik. Ik wil niet d eindruk wekken, dat ik achter geld aanjaag.” „Als wij samen het toch weten, hoe het is, dan is dat toch voldoende,” zei Christa smekend. Roel gaf geen antwoord en lag achterover naai de zoldering te staren, alsof hij bij de stevige donkere balken kracht zocht voor een nieuwe verdediging. Christa voelde, dat ze aan het einde van haar uithoudingsvermogen was. Ze kon hier onmogelijk langer blij ven. Ze voelde het bloed in haar polsen kloppen en zag de voorwer pen in d ekamer door een dichte het huwelijk (óók al: een persoon lijke omstandigheid) de veroorzaker van de reiskosten en niet de wo ningnood. „Hij hij kon niet slapen en misschien wilde hij daarom wat bezigheid.” Ze kon niet verhinderen, dat er een warme bloedgolf naar haar wangen steeg. Ze dacht aan d eblikken vol genegenheid, die Frans op haar ge worpen had en waardoor ze hem als toevlucht had verkozen, boven de afwijzende houding van Roel. De trouwe vriendschap van Frans had haar overhaast optreden een halt toegeroepen. Nu de ontmoeting ter sprake kwam, kreeg ze het warm als ze dacht aan al de woorden, die ze zonder terughouding tegen Frans had gezegd. Bijna schuldbewust keek ze naar Roel, die overeind was gevlogen, toen hij haar ver warring opmerkte. vergoedingen voor noodzakelijke kosten worden beschouwd. Dit geldt eveneens voor reiskostenvergoedin gen in verband met periodiek ge- zinsbezoek. Een bijtelling als „loon” behoeft dus niet plaats te vinden. Let wel, dat het bovenstaande al leen geldt voor reiskostenvergoe dingen en niet voor reiskosten, die de werknemer zelf moet betalen. Tenzij de aard van de werkzaam heden die vervoerskosten met zich mee brengt, mogen reiskosten „in de plaats” niet als kosten van ver werving worden beschouwd. Onder plaatselijk vervoer wordt ook be grepen het vervoer naar randge meenten, die met de werkgemeente één woonconglomeraat vormen. Deze kosten zijn dus niet aftrek baar voor wat betreft het vervoer in de gemeente en directe omgeving DE AVONTUREN VAN FREDDY FOX 55. Freddy, die een nieuwe ruzie voorzag, trachtte hen af te leiden. Laten we nou geen ruzie gaan maken, jongens, zei hij, het is ge beurd en er is niets meer aan te doen. We moeten proberen een an der middel te vinden om over zee te komen. Langzaam en zwaar peinzend he pen ze in de richting van huis. In de verte floot een trein. Kunnen we er daarmee niet komen, lachte Freddy, wijzend op de ver dwijnende trein, waarvan alleen een rookpluimpje nog zichtbaar was. Rein keek hem aan. Zijn ogen glinsterden, alsof hij een of ander plan had. Kerel, riep hij en sloeg Freddy op de schouder, daar zeg je me wat. We gaan met een locomotief. 56. Freddy en Dikkie keken hun vriend aan alsof ze dachten, dat die gek geworden was. Dikkie liet het niet bij denken, maar zei het ook. Je bent gek. Met een locomotief over de zee. En hatelijk liet hij er op volgen je wilt er zeker een vliegmachine van maken. Maar Rein liet zich niet van stuk brengen. We gaan met een loco motief, herhaalde hij langzaam en geheimzinnig. Maar we gaan niet over de zee, maar onder de zee. Nu lachte Freddy ook. Je wilt ze ker een tunnel graven onder zee. Nee, zei Dikkie, geen vliegmachine maakt hij er van, maar een onder zeeboot. Luister eens, zei Rein, en hij zette zich gemakkelijker neer op een gro te steen aan de kant van de weg en nodigde met een vorstelijk ge baar de beide anderen uit naast hem plaats te nemen. Een vlieg machine maak ik er niet van, geen onderzeeër en we gaan ook geen tunnel graven, want die is er al, evenals de locomotief. VERBORGEN KWALEN EN GEBREKEN. Rachitis vertoont zich dn lichte vor men nog dikwijls bij kinderen van twee en drie jaar. De verschijnselen daarvan gaan onervaren meestal on opgemerkt voorbij. Het voorkomen van deze toch altijd ongewenste stoornis sen hoort zeker tot de taak van de consuiltatiebureaudokter. De zoge naamd gezonde kinderen dienen daar toe op gezette tijden aan hem te wor den gepresenteerd. Toezicht op en correctie van de lichaamshouding en van de voetstand vereist bij kleuters voortdurende deskundige aandacht. Voorts zijn er op het punt van de voeding bij de ouders van jonge kin deren nlogal eens misverstanden op te ruimen. En dan is èr nog de kwes tie van het zindelijk worden. smeekte Roel met hese stem. „Ver geef me, oh schat, vergeef me, hoe kon ik dit toch volhouden tegen over jou Met gesloten ogen en innig geluk kig kuste Christa hem op de mond. Een grote rust daalde in haar hart. Ze wist nu, dat Roel met zichzelf ook een titanenstrijd had uitgevoch ten en dat zijn liefde voor haar had overwonnen. Wat heerlijk zou het zijn, hier met Roel en zijn moeder een nieuw leven te begin nen. Tegenover al het verlies, dat de Europoort haar had berokkend, stond nu het vinden van haar le vensgeluk. Lang vergaten ze de tijd „Heb je nu gevonden wat je zocht?” fluisterde Roel haar in het oor. En meer dan dat, glimlachte Chris ta in stil geluk. Het is mij boete tocht waard gebleken. Zacht ging de kamerdeur op een kier en toen weer dicht. „Ze schijnt niet alleen de boerderij het mooist en het aardigst te vin den, prevelde de moeder van Roel tevreden voor zich heen. „Het eten moet nog maar een poosje blijven sudderen. Ze kunnen nu toch geen aardappel van een kiezelsteen on derscheiden. In zo’n stadium is iedere maaltijd lekker. dent Kennedy werd op de korrel genomen. VERNIELZUCHT, ANGST EN JALOEZIE. Op dit laatste punt blijkt wel heel duidelijk, dat kleuterzorg voor een. •groot deel bestaat uit het zoeken van de juiste psychische behandeling en het treffen van de beste opvoedkundi ge maatregelen. Ditzelfde geldt voor de dikwijls optredende moeilijkheden met eten of slapen mat vernielzucht en angstigheid, met jaloezie op jonge re kinderen uit het gezin. Juist in de moderne tijd wordt ernaar gestreefd, de zo bitter nodige hulp bij de opvoe ding van de allerkleinsten mede te la ten uitgaan van de consultatiebureaus voor kleuterzorg. Het bezoek aan zo’n 'bureau zal daartoe in bepaalde geval len moeten worden aangevuld met huisbezoek door de wijkverpleegster. VERWONDING, VERBRANDING VERDRINKING. Naast de psychologische voorzorg moet op intensievere wijze dan nu nog ge beurt, de preventie van ongevallen bij kleuters ter hand worden genomen. Op deze 'leeftijd komt er nog heel wat sterfte voor door verbrandingen, ver wondingen, verkeersongelukken, ver- drinkingsgevallen en vergiftigingen. Dat 7-Ün allemaal dingen die peuters en kleuters zelf veroorzaken door hun natuurlijke neiging tot experimente- vroeg hij haastig. „Ik geloof wel, dat hij een beetje van me houdt,” zei Christa effen, maar haar hart begon snel te klop pen van vreugde, om de opwinding die zich nu op Roel’s gezicht afspie gelde. „En jij zei hij ruw. „Hou jij van Frans „Ik vind hem een fijne kerel,” zei Christa met echte warmte in haar stem. Roel sloot even de ogen. „Dat is ie ook, maar dat neemt niet weg, dat je echt van elkaar moet houden, om tot een huwelijk over te gaan.” „Zo dacht ik er ook over en daar om heb ik het aan hem gevraagd,” zei Christa roekeloos geworden door de intense belangstelling van Roel. „Wat heb je gevraagd?” vroeg Roel met een ongelovig en verbaasd gezicht. „Nou, gewoon, of hij van me hield. Tenslotte heb ik door één keer mijn volle vertrou wen aan iemand te onthouden al genoeg geleden. Ik wilde niet een tweede keer een grote liefde aan mij voorbij laten gaan. Misschien dat ik ook van hem kon gaan hou den Soms. weet je niet hoe raar je hart in beroering kan ra ken. Je hebt voordurend het gevoel, dat je iets bent kwijt geraakt en dat je het met eindeloos geduld Groot succes voor Nederlandse ingenieurs We willen hier niet schrijven over de reiskosten van een handelsreiziger en de kosten van degene, die in meerdere plaatsen een dienstbetrekking vervult; deze zijn zonder meer aftrekbaar, omdat die kosten naar hun aard noodzakelijk zijn. Neen, het gaat hier om de personen, die in een andere gemeente wonen dan waar zij werken. De belastingrechter zegt, dat de daaraan verbonden reiskosten niet „noodzakelijk” zijn, aangezien normaliter de werknemer woont in de gemeente, waar hij zijn dagelijkse arbeid verricht. Dit houdt dus in, dat deze reiskosten niet als „kosten van verwerving” in aanmer king kunnen komen, ingeval de werknemer deze reiskosten zelf moet betalen, en dat de reiskosten als „loon” moeten worden gezien, indien de werkgever de reiskosten vergoedt. De aan het bovenstaande ten grond slag liggende gedachte is dus deze, dat dergelijke uitgaven als van persoonlijke aard zijnde worden beschouwd. Een uitzondering geldt evenwel voor die reiskosten, welke hun oorzaak vinden in een „algemeen werkende omstandigheid” als de woningnood. In die gevallen n.l. is de werknemer verhinderd om te wonen in de gemeente, waar hij werkt (hij kan geen passende woonruimte vinden) en heeft de persoonlijke voorkeur geen rol ge speeld. Daaruit volgt, dat, in dit laatste verband gezien, de zelf be taalde reiskosten kunnen worden afgetrokken en dat een eventuele vergoeding van de werkgever geen loon vormt. De heersende woningnood kern er b.v. niet bij gehaald worden in het geval iemand, die voorheen woonde ter plaatse waar hij werkte, in het huwelijk treedt en, omdat hij ter plaatse geen woning kan krijgen, elders gaat wonen b.v. bij de ouders van zijn vrouw. Dan is uiteraard Om het gekibbel enigszins te be perken heeft de minister van Fi nanciën door middel van een re solutie een royaal gebaar gemaakt. Goedgekeurd is n.l. dat reiskosten vergoedingen aan werknemers, die onder de loongrens blijven (1961: bruto-jaarloon 8.000,steeds als nevel. Voor niets ter wereld mocht ze huilen. Roel zou medelijden met haar krijgen en medelijden was zo gemakkelijk te verwarren met lief de. Hij kon onmogelijk van haar houden, dan zou hij zich toch heel anders gedragen. Als ze niet onmid dellijk vertrok was ze in staat, hem al haar overwegingen in het gezicht te schreeuwen Dat mocht niet gebeuren. Ten koste van alles moest ze een dramatische scène ontlopen. Ze haalde diep adem. „Goed,” zei ze op flinke toon. „Liefde is iets dat je niet kimt dwingen. Als je niet van me houdt, zeg het dan. Ik heb nog wel zoveel eergevoel over, dat ik je heus niet voor de voeten zal lopen Na vandaag zul me nooit meer zien.” Bij de laatste woorden was ze opgestaan en deed enige stappen om de ka mer te verlaten. Haar opgekropte en vergeten zakdoekje rolde op de grond, vlak naast zijn bed. Auto matisch bukte zij zich om het doek je op te rapen. Dan hoorde ze een diepe zucht, die als een kreun zijn borst'ontsnapte en plotseling sloe gen zich twee sterke armen om haar heen en voelde ze zich wild en vurig gekust. Even wankelde ze en zakte dan neer op de rand van zijn bed. Willoos liet ze zich wegglijden in een roes van geluk. „Geef me een kus van jou, Christa,” vernrijyuaai wj was onhoud baar geworden en met zachte stem vertelde ze van het nachtelijk avontuur. „Frans is bewusteloos geslagen door de dieven, die de sieraden van mijn moeder hadden gestolen,” beëindig de ze het relaas. Roel was ineens een en al belang stelling. „Hoe maakt Frans het nu?’ „Uitstekend, hij had vanmorgen nergens hinder van. Ik zou het verschrikkelijk hebben gevonden, als hij ook al door mij ernstig was gewond. Denk je eens in, alleen omdat hij het toevallig in zijn hoofd kreeg, naar het vergeten kleding stuk te zoeken.” „Dat is toch ook een rare tijd, om naar een manteltje te gaan zoeken, zei Roel bevreemd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2