't Oranjezonnetje brak door „SPIEGEL VAN DE WEEK" p,as öpt. *neé [/wwenHtt* Verbond voor Veilig Verkeer ®aine,b(iap,latari DOELE SALON DOELEMAN Z«inerp«itzegel§ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 5 MEI 196L PAGINA 2 Dit jaar werd „koninginnedag" weer eens niet op de dag zelf ge vierd, doch omdat 30 april op zon dag viel, verschoven naar de maan dag 1 mei. Aanvankelijk begon de dag wat grauw, het weer werkte niet mee, maar dit heeft de vele duizenden er niet van kunnen weerhouden, reeds vroeg uit de veren te komen en uit alle delen van ons land de tocht naar Soest- dijk te ondernemen om daar mee te lopen in het grote defile, dat vol gens de goede traditie voor hare majesteit gehouden werd. Gelukkig is het weer goed geble ven en vertoonde zich in de loop van de dag verschillende malen het oranjezonnetje. Het defile te Soest dijk werd voor onze vorstin weer een grootse manifestatie van de liefde en waardering die haar volk voor haar koestert. Anderhalf uur lang trokken drommen door de pa leishekken om hun hulde aan ko ningin Juliana te brengen. Deze hulde werd onder andere gedemon streerd in zeer veel cadeaus en bij zonder veel bloemen. Na verloop van tijd lag het gehele bordes on der bloemen begraven. De defile- renden kwamen uit alle delen van ons land en zelfs van daarbuiten en vertegenwoordigden alle rangen en standen. Onder hen bevonden zich schoolkinderen, veteranen, stu denten, verpleegsters, burgers, boe ren en vissers, Nederlanders van over de grenzen, gymnasten, schut ters, en wat al niet meer. Door het gehele land waaide de gehele zon dag en maandag de driekleur, tot verbazing van de tienduizenden toeristen. Elke plaats in ons land vierde koninginnedag op zijn eigen veelal, traditionele wijze, met pa rades, muziek, kinderfeesten en vuurwerk. Het was weer koningin nedag als van ouds. NASOETION KREEG GEEN STEUN. De Indonesische minister van de fensie, generaal Nasoetion, heeft bij zijn bezoek aan Australië, Nieuw- Zeeland en de Filippijnen, minder succes gehad dan president Soe- karno bij zijn bezoek aan de Ver- enige Staten. Nasoetion ging op reis om te trachten begrip en me dewerking te krijgen voor de In donesische aanspraken op Neder lands Nieuw-Guinea. Doch Austra lië blijft de Nederlandse souverei- niteit over dit gebied erkennen en weigert zijn standpunt te herzien, ondanks de nauwkeurige uiteen zetting die Nasoetion heeft gege ven. De Australische regering maakte de Indonesische minister we] duidelijk dat er geen militaire overeenkomst bestaat met Neder land en dat Australië neutraal blijft wanneer door rechtstreekse onder handelingen deze kwestie zou wor den geregeld. Zoals gebruikelijk aan Indonesische zijde, verklaarde Nasoetion ook deze keer, dat N.- Guinea een explosieve kwestie is en dat de Nederlanders wanneer zij blijven vasthouden aan hun hui dige politiek, gelikwideerd zullen worden en het risico-lopen van de vijandschap van de grote meerder heid der Afro-Aziatische volken. WEL OF GEEN RECHT OP RECLAME Rondom de nota van de regering over de plannen voor een tweede televisieprogramma, te verzorgen door een commerciële maatschap pij, is een hevige pennenstrijd ont- if Blijde koninginnedag if Nasoetion kreeg geen steun if De strijd om de reclametelevisie if Weldra veerdienst op Noorwegen staan. Daarom meende staatsecre taris mr Y. Scholten een en ander eens nader te moeten toelichten. De tegenstanders van de door de regering voorgestelde reclametele visie lopen met een flinke boog om de principiële grondslag heen. Wanneer tijdens een debat de vraag wordt ontweken, op welke gronden de overheid het recht heeft een concessie voor reclame- televisie te weigeren, dan is dat veelbetekenend. Mr. Scholten meende, dat indien er eens een nieuw initiatief komt, waarbij niet eens aanspraak wordt gemaakt op de door de staat geheven retrebu- ties, de overheid niet kan zeggen, dat dit initiatief niet meer aan bod komt, omdat het hier een „closed shop" betreft, waarin geen plaats is voor nieuwelingen. Voorts zag de staatssecretaris juist een active rend element in de competitie tussen twee netten, waardoor beide ge noodzaakt zouden zijn de kwaliteit van hun programma's op een hoog peil te houden. VEERDIENST NOORWEGEN-DELFZIJL In Mandal (zuid-Noorwegen) is 'n comité gevormd, dat een veerdienst tot stand wil brengen tussen Delf zijl en deze havenplaats. Het ont werp voor een veerboot ligt ge reed. Het vaartuig zal 7000 bruto registerton meten en 1200 passa giers kunnen vervoeren. De over tocht kan in 18 uur worden ge maakt. Men kan al bij benadering de passageprijs noemen. Deze zou 50,per persoon enkele reis be dragen. De kosten voor een auto vervoeren bedragen naar grootte van de wagen 50 tot 75. Wan neer dit plan zou worden uitge voerd, betekent dit, dat Delfzijl een belangrijke plaats zou gaan in nemen in het verkeer met Scandi navië. RTC BEGINT 29 MEI IN DEN HAAG. De Ronde-tafelconferentie over het statuut van het Koninkrijk begint 29 mei in Den Haag. Wel had de Nederlandse regering destijds inge stemd met het voorstel van de An tilliaanse regering de eerste fase van de ronde-tafelconferentie in Paramaribo of in Willemstad te houden, maar Suriname had daar tegen bezwaar. Het geeft er de voorkeur aan, deze in Den Haag te houden. Om het begin van het ge sprek zoveel mogelijk te bevorde ren. gaat de Antilliaanse regering akkoord met het verzoek van Suri name. „RUBRIEK VOOR DE VROUW" Kort geleden bracht ik een bezoek bij een oude dame, een vroegere vriendin van mijn moeder, die ik in jaren niet gezien had. De ont vangst was werkelijk allerharte lijkst. Hebt u er een dochtertje bij? in formeerde ik lachend, toen bij mijn binnenkomst een klein meisje van vijf jaar met schattige blonde pij penkrullen op de grond bij de haard speelde. De oude dame glim lachte. Neen, niet mijn dochter, maar mijn kleindochter, verduide lijkte ze. Ineke, geef mevrouw eens een handje! Het kind speelde ver der met haar poppen en reageerde niet. Ineke toch, ik zei, geef me vrouw eens een handje! herhaalde oma. Het kind keek niet op, schud de alleen het blonde kopje en zei kortaf: Nee! Even raakte de groot moeder van haar stuk. Maar toen keek ze mij lachend aan: „Och laat haar maar, ze is zo druk aan het spelen," wimpelde ze af. Zullen we hier gaan zitten en heb je trek in een kopje koffie? EEN SCHEPJE ER OP. Verwonderd ging ik zitten en knikte. Zij ging koffie klaarmaken en ik bleef achter met het spelen de kind. Besefte deze vrouw wel, dat zij een enorme fout maakte? Haar zoon en schoondochter waren enkele dagen uit en het kind lo geerde bij oma. Voor de eenzame grootmoeder betekende dit een waar feest en ten koste van alles moest de verstandhouding tussen haar en het kind prettig en leuk blijven. Het kind, dat blijkbaar thuis ook verwend wordt, krijgt er hier nog een schepje bovenop, Afdeling Waddinxveen LEDENVERGADERING °P dinsdag 9 mei a.s. des avonds te 8 uur, in Hotel De Unie, Kerkweg 226. AGENDA 1. Verkiezing van vier bestuursleden. Aftredend en niet her kiesbaar zijn de heren: G. Karreman, B. Krins, H. C. Ooms en H. Posma (vertrokken). Door het bestuur voorgestelde candidaten: P. v. d. Eijk, H. P. Kater, P. de Lijster en D. Niezing. Door de vergadering kunnen ook eventuele andere candidaten worden gesteld. 2. Verkiezing van een voorzitter. De heer H. M. v. d. Dool, treedt af als voorzitter, blijft echter wel bestuurslid. 3. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. omdat oma niet van plan is het prettige logeerpartijtje te bederven door te proberen iets aan de ver keerde opvoeding die het kind krijgt, te veranderen. Alles werd goedgevonden zolang Ineke maar lief bleef. En het kind dat dit on middellijk aanvoelde, buitte de ge legenheid uit om precies te doen waar het zelf zin in had en liet zich gelden, bij het onbeschofte af. VORT MET JULLIE Kort na dit voorval bracht ik een bezoek aan mijn jeugdige overbuur vrouw. We installeerden ons in de erker, maar nauwelijks waren we daar gezeten, of vierjarig Toontje kondigde aan, dat hij daar tram metje wilde spelen, met de spag- nolet van het raam en hij verkoos de erker voor zich alleen, want een bestuurder staat immers ook alleen op het voorbalkon. Och, laat hem maar, verzocht de jonge vrouw, hij speelt zo lief. We verhuisden naar het zitje bij de haard. Na een tijd je, toen Toontje blijkbaar genoeg had van zijn trambalkon, verdween hij uit de kamer en kwam met een houten speelgoedtrcin terug, waar mee hij op de grond ging rijden. Het kind speelde er lief mee, maar na een poosje kwam hij steeds dichter bij onze stoelen en toen bleek, dat die hem in de weg ston den. Toontje, ga in de voorkamer spelen, gebood zijn moeder. Maar Toontje reageerde niet. Hij wurm de zijn trein tussen de stoelpoten en onze benen door. Vergoeilijkend lachend tegen mij, beval zijn moe der hem ten tweede male in de voorkamer te gaan spelen. Maar het kind hoorde niets, of wilde het niet horen. Even bleef hij uit onze buurt, toen kwam hij terug. De trein denderde tegen mijn schoe nen en van mij tegen die van zijn moeder. „Vort met jullie!" riep Toontje, ik moet er door. Zullen we maar weer voor het raam gaan zitten? stelde de vrouw des hui zes voor. Ineens had ik haast en nam afscheid. GEVAARLIJK ZAAD. Vermoedelijk zullen velen zeggen: nee hoor! Zo dwaas doen wij moe ders en grootmoeders tegenwoordig niet meer. Dat bestaat niet, ver beeld je! En toch zijn er zulke moeders en grootmoeders. Zelfs meer dan u zoudt denken. Het zijn hartelijke, lieve, goedbedoelende vrouwen, die alleen maar geen flauwe notie hebben van opvoeden en van het gevaarlijke zaad, dat zij strooien met haar slappe en ave- 't li, weer iwaA ïïlo-edeA PARFUMERIE COSMETICS ÏÏla-edeldag li, ÏÏloe d\ dag,! Als Moeder als extra geschenk niet eens extra gekapt mag worden, heeft onze PARFUMERIE altijd nog een UIT GELEZEN SORTERING van AL die prettige dingen (die ze zo graag heeft... I) if Heerlijk geurende Eau de Cologne if van die makkelijke haarborstels if van die leuke ruime vacantietassen if Van die beschaafde practische toileitassen (voor aan de kastdeur I) if en van die snoezige vlotte sieraden, die overal bij staan! Exclusief voor de hele om geving: bijzonder SIAM-zilver (in knopjes, broches, enz.) in populaire prijzen. Doeleman heeft de BESTE keus voor U (en voor Moeder) gedaan Geparfumeerde Eau de Cologne SOIR DE PARIS voor f 11, Roger et Gallet kost f 15,—, en Desert Flowers 14,80. Stuk voor stuk chique namen met een nog chiquere inhoud, zoals CHERAMY, voor 9- En de verrassing die het cadeau echt „extra" maakt alles in een prachtige luxe SPRAY FLACON I Voor Moe d'r dag eerst naar de PARFUMERIE van in de nieuwe Passage van Waddinxveen. rechtse uitwerkende toegeeflijk heid. Wie een kind toestaat een kleine tiran te worden, laat het opgroeien tot een immer ontevre den en veeleisende egoist, die in later jaren zijn omgeving terrori seert en verdriet en opstandigheid rondom zich schept. Het groot geworden kind zal zijn opvoeders echt niet dankbaar zijn .voor de onverstandige wijze waar op het werd opgevoed, maar dan is er niets meer aan te doen. Later lijkt zo ver weg, maar het is er altijd veel eerder dan we vermoe den, laten we dat niet vergeten! Elly Martins. to onze welvaartstaat zijn nieuwe vormen ontstaan van geld bijeenbrengen voor bijzondere doeleinden, zoals loterijen en toto. De deelnemers aan deze acties zijn zich vaak niet meer bewust van de vraag waarvoor die gelden zijn bestemd. Daarom is de zomerpostzegel van zulk een bijzonder grote be tekenis, omdat daarbij nog is behouden, dat de mens die wil geven, zich meer realiseert, waarom hij meer betaalt voor iets, wat minder kost. Onge veer deze woorden sprak onlangs de minister van maatschappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé bij de start van de jaarlijkse zomerpostzegelactie. De eerste series met de vogelafbeeldingen werden door de directeur poste rijen verkocht aan twee opzichters van het natuur- en vogelreservaat „De Naardermeer". In he+ Muiderslot verklaarde daaraajyMinister Klompé sprak de wens uit, minister Klompé, dat zij om drie re-JPdat de zomerpostzegeLs 1Ö61 een vlucht clenen de uitgifte van deze zegels bij-W zouden nemen zo hoog, als de yogels, zonder toejuicht. Ten eerste komen bij deze actie alle groepen uilt het volk van alle gezindten tesaanen en juist deze tijd en de daarmede gepaard gaande verschraling van de menselijke verhoudingen maar al te vaak worden sympathiek omdat het doel zo goed is. Er zijn zaken, die veel geld vergen, de minister zelf een groot voonstan- ster. Ten tweede acht zij de aictie van samenwerking op deze terreinen maar die bij het publiek niet altijd sprekend zijn ite maken. Daink zij de zomerzegels komt dat geld er. VRIJWILLIGE ACTIE Als laatste punt noemde de minister het feit, dat men zich nog bewust is iets te geven, indien men vrijwillig postzegels met toeslag koopt. Het vrijwillige van deze actie komt volgens de minister ook tot uitdruk king door het feit, dat volwassenen zich vrijwillig inspannen om de zegel verkoop te stimuleren. Minister Klom pé, die uit eigen ervaring wist hoe moeilijk dit werk is vond het echter verheugend dat nog zo'n 'groot aantal van die vrijwilligers zich bewust is van de noden van vele anderen, die door de materieede ontwikkeling van vergeten. VOOR VOGELLIEFHEBBERS EN VERZAMELAARS Reeds op de eerste dag van verkoop is de fraai serie vogelzegefls met de afbeeldingen van de zilvermeeuw, scholekster, wulp, kluut en kievit overal met groot enthousliame ontvan gen en werden in Waddinxveen in de eersite dagen al meer zegels verkocht dan ooit te voren tijdens de gehele actie. Tot 10 juni blijven deze zegels, waar van de geldigheid loopt tot eind 1962, in de verkoop. Postzegelverzamelaars, die zich op dieren hebben 'gespecialiseerd vinden in deze eerste vogel-zomerpostzegels die ooit in ons land werden uitgege ven, een welkome aanwinst voor hun verzameling. Vogelliefhebbers gaan deze zomer hun post met de vogel zegels frankeren. Niet alleen 0,111 het goede doel te diénen, maar tevens om de waarschuwing die deze vogelpost zegels inhouden voor het behoud van onze vogelstand, over het gehele land uit te dragen. „Meester van Gent", kreeg de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau door burgemeester van der Hooft opgespeld. Wij prijzen ons gelukkig in de gelegenheid te zijn ter ere van meester van Gent 'hierbij zijn „Boomplantlied" af te drukken, dat door de hoogste klassen van alle Waddinxveense lagere scholen werd gezongen op 20 maart 1937. BOOMPLANTLIED Haast is weer gevloden het barre seizoen; 't Is morgen 't begin van de lent'. Nu zijn wij gekomen inaar 'ft kleine plantsoen, Bij elk Waddiiinxvener bekend. Wat bracht er zo velen hier plechtig bijeen? 't Is 't feit, dat wij, kind'ren uit heel Waddinxveen Gaan planten een boom voor het vorstelijk paar, Een boom voor het vorstelijk paar. Op zeven van Louwmaand was 't feest in het land: De trouwdag vam prins en. prinses. Als blijvend symbool wondt deez' boom nu geplant Door ons, die zijn Nederlands „spes" En mogen we als grijsaards nog opzien .met schroom. Naar 't boompje van nu, dan een reus van een boom, Het beeld onzer liefde en aanhank'lijke trouw, Het beeld onzer liefde en trouw. Prinses Juiliana, ook met Uw gemaal, wij wensen U vreugde en geluk. Dat 't licht uit den Hoge Uw verbint'- nis bestraal' U schrage in lijden en druk! En wordt gij 't duur lang nog eens onze vorstin, Dan zijn wij bij alle venschil-één van last vön zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen C FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk le Hoofdstuk, no. 1. l. Bea van Laar keek een beetje be teuterd naar de haltechef van het station, toen deze haar lakoniek meedeelde, dat er geen fiets was meegekomen. Maar hoe kan datbegon ze aar zelend, desondanks wetende, dat haar verweer de fiets toch niet te voorschijn kon toveren. Ik was er zelf hij, dat men de fiets in de bagagewagen deed. De spoorman haalde zijn schouders op. „Waarschijnlijk vergeten over te laden, juffrouw," antwoordde hij rustig. U bent in Amersfoort toch ook overgestapt? Ze knikte. Nou, niets aan te doen. Geen fiets bij de hand en het dorp lag zeven kilometer van het station. Dat betekende op zijn minst vijf kwartier lopen. Tenminste, als ze haar bagage hier liet. Mistroostig keek ze naar haar weekendtas en de kleine koffer. De rest zou later komen met de bode. „Om hoe laat komt de volgende stoptrein?" Oyer twee uur. We hebben hier een permanente twee uurdienst. Ze had dus de keus tussen twee uur wachten, met het risico, dat de fiets er dan nog niet was, of lopen naar haar nieuwe standplaats Tenslotte besloot ze tot het laatste. Het was mooi voorjaarsweer, niet te warm, dus wat belette haar de benenwagen te nemen? „Moet u ver?" informeerde de spoorman, nadat hij een overweg had opengedraaid. Elshoven, antwoordde ze, en een busdienst is er niet van hier naar het dorp, wel? De man grinnikte. Jawel, maar die is net weg. De volgende gaat over twee uur. Nou, als die fiets komt, houdt hem dan maar vast. Ik kom het ding morgen of overmorgen wel halen. Komt voor elkaar, juffrouw. En toen zag hij, dat ze de tas en de koffer van de grond tilde en aanstalten maakte om het kleine perron te verlaten, voegde hij er aan toe: U kunt uw bagage des noods ook wel hier laten staan. Ze schudde haar hoofd. Welnee, waarom? Als ik onderweg moe word, ga ik wel een poosje uit rusten. Even later liep Bea op de smalle bosweg naar het dorp, waar ze de volgende dag als onderwijzeres zou beginnen. Wel, Bea van Laar, daar ga je dan, naar je nieuwe school. Van d estad naar het dorp En wat voor een dorp, had Vreeland, haar hoofd gezegd. Dat betekende immers een degradatie? Maar dat kon haar allemaal niets schelen. Ze had plotseling genoeg gekregen van de stad. Van haar onophoude lijke en ongelijke strijd met het verschrikkelijke stadsaccent in de klas, die aan haar zorgen was toe vertrouwd. Van haar pogingen, die altijd pogingen waren gebleven, om de kinderen van de eerste dag af behoorlijk Nederlands te leren spreken. Natuurlijk bleef dit niet zonder resultaat. Uit de boekjes werd netjes gelezen, welis waar mèt het accent, maar het dia lect bleef huiten de deur van de klas. Maar zodra de kinderen on der elkaar waren, begon het weer. En buiten, op de straat: nog er ger. Dat was hun blijkbaar met de paplepel ingegoten en geen on derwijzeres of onderwijzer zou het er uit krijgen. In een balorige hui had ze op een avond het krantje ter hand geno men, waarin de openstaande vaca tures vermeld stonden. Willekeurig had ze een advertentie uitgekozen, zonder eigenlijk ook maar op te letten, uit welke plaats de oproep kwam: „Driemansschool op een wel varend dorp in Gelderland vraagt een onderwijzeres voor de beide laagste klassen. Salaris volgens rijksregeling Bea had geschreven. Nog diezelfde avond had ze haar schrijfbloc ge nomen en had in haar keurige handschrift, waarop zelfs het hoofd in de stad jaloers was, haar solli citatiebrief opgesteld. Zes en twin tig jaar was ze en ze had ruim vijf jaar ervaring. Ze somde haar actes en bevoegdheden op en deel de tenslotte mede, dat ze gebon den was aan een opzegtermijn van twee maanden. Het antwoord had niet lang op zich laten wachten. Hoewel ze haar sollicitatie feitelijk alweer vergeten was - het zou toch wel niets worden - kreeg ze een oproep van het schoolhoofd om een proefles te geven. Bij voor keur op een woensdagmorgen. Ze pleegde overleg met haar baas en deze stond verstomd te kijken, toen hij zich realiseerde, dat zijn onderwijzeres van plan was om te vertrekken. „Maar waarom?" had hij gevraagd. „Waarom niet?" had ze lachend geantwoord. Hij schudde, nog steeds verbaasd zijn hoofd. Maar je hebt het hier toch goed? We gaan allemaal als goede collega's met elkaar om, en voor zover ik weet, zijn er nooit narigheden geweest. Je bent uit stekend geschikt voor onze. peuters en je hebt een behoorlijk salaris. Wat wil je nog meer? Ze had fijntjes geglimlacht. Ik wil niets meer. Maar ik wil eens iets anders, meneer. Het schoolhoofd had in wanhoop zijn handen ten hemel geheven. Maar, m'n beste juffrouw van Laar, wat ter wereld denkt u te vinden in een gat als Elshoven? We leren het de kinderen niet eens bij de behandeling van Gelderland, zo'n onbetekend plaatsje als het is. Weet u wel, dat dit voor u een degradatie betekent? Van de stad npar zo'n negorij? Als u nu nog gesolliciteerd had naar een stad als Rotterdam, of den Haag, of des noods Arnhem, maar Elshoven Wat is nu Elshoven Een welvarend dorp, stond er in de advertentie, antwoordde Bea, nog steeds lachend. Kletskoek, bromde de hoofdonder wijzer. Het is natuurlijk een ver schrikkelijk oord, maar dat zet je niet in een oproep als je 'n juffrouw nodig hebt. Want dan schrijft er geen kip op. Och, vervolgde Bea luchtig, we kunnen natuurlijk altijd gaan zien wat het is. We zijn immers weder zijds vrij? Als ik niet aan de ver wachtingen van het schoolbestuur en uw collega daar beantwoordt, dan word ik toch niet aangesteld. En als het dorp mij niet bevalt, wel wie belet me dan om te be danken? Hij spreidde zijn handen uit en keek haar hoofdschuddend' aan. Enfin, u moet het zelf weten. Na tuurlijk krijgt u een vrije dag. En maakt u zich niet zenyyachtig.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2