Weekblad voor Waddinxveen met bevolkingstoename Bezoekt de weekmarkt I Eerste paal voor 78 eengezinswoningen Aanleg speeltuin in Oranjewijk Plechtige kerkelijke sluiting jubileumfestiviteiten van St. Victorparochie Bouwactiviteit is momenteel groot in Waddinxveen G. van Es vijftig jaar bij Van Schaik en Berghuis foedvMHw&eeld Nr. 832 VRIJDAG 9 JUNI 1961. 17e JAARGANG Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Uitbreiding telefooninstallaties en aankoop van meer rollend materieel De uitbreiding van Waddinxveen manifesteert zich op velerlei wijzen. In de vorige week gehouden raadsvergadering werden zonder hoofdelijke stemming twee voorstellen aangenomen, die daar ook weer verband mee houden, namelijk een uitbreiding van de gemeentelijke telefoonaanslui tingen en de aankoop van meer rollend materieel, waarmede in totaal niet minder dan 160.600 zal zijn gemoeid. In het kader van een urgentiepro gramma dat loopt tot 1964 en dat in april 1960 door de gemeenteraad werd aangenomen, is het thans no dig over te gaan tot de uitbreiding van het gemeentelijk rollend ma terieel. Aangeschaft zullen worden een straatveegauto, een zg. kolken- zuiger, een tweede kipper-vracht auto en een tweede vuilnisauto. In verband met de toeneming van het wegennet binnen de gemeente en gebrek aan personeel om de straten schoon te houden zal een grote straatveegauto worden aan geschaft, waarvoor een bedrag van 54.000 moet worden uitgetrokken. De kolkenzuiger, waaraan dringend behoefte bestaat, gaat ongeveer zeventienduizend gulden kosten. Telefoonlijnen overbelast Zowel op het Gemeentehuis, als bij de Gemeentebedrijven geraken de telefoonlijnen dusdanig overbelast, dat dit moeilijkheden begint op te leveren zowel voor het publiek als voor de uitgaande gesprekken. De huidige centrale van het ge meentehuis omvat twee netlijnen met negen toestellen. Deze instal latie, die nu volledig is benut, kan niet worden uitgebreid. Door het toenemende telefoonverkeer en me de in verband met de ingebruik neming van het noodgebouw voor de afdeling Sociale Zaken is een derde netlijn noodzakelijk. Hiervoor komt thans in de plaats een auto matische centrale met drie netlij nen en een aansluitingsmogelijkheid voor achttien toestellen, met moge lijke uitbreiding tot zevenentwintig. Tevens kan dan een rechtstreekse huisaansluiting tot stand worden gebracht met de kantoren van de gemeentebedrijven en gemeente werken, waardoor de gesprekkosten tussen de kantoren onderling ko men te vervallen en tevens de net- Kosten 10.600\ S Het kantoor van de gemeentebe drijven krijgt de beschikking over een huistelefooninstallatie met een mogelijkheid tot aansluiting Van tien lijnkiezertoestellen. Gemeen tewerken heeft aan de thans be schikbare ene netlijn niet meer voldoende en krijgt een installatie met twee netlijnen waarop aange sloten zes toestellen. Tevens zal het woonhuis van' de gemeentebode op het telefoonnet worden aangesloten. Al deze telefonische voorzieningen die niet meer konden worden uit gesteld tot de gemeente te zijner tijd een nieuw gemeentehuis gaat betrekken, vragen een bedrag van 10.600. Donderdagmiddag 1 juni is in de Oranjewijk de eerste paal geslagen voor de 78 eengezinswoningen, die zullen verrijzen aan de Van Meck lenburg Schwerinlaan, Ernst Casi- mirlaan, Mauritslaan en Philips Willem straat. Het betreft hier veertien woningen met vijf kamers en 62 huizen met vier kamers, die worden gebouwd door de firma P. Rehorst onder architectuur van de architect B.N. A. L. Roggeveen uit Waddinxveen. Verwacht wordt, dat nog voor het einde van het jaar de eerste huizen van dit complex, waarvan reeds een groot aantal is verkocht, kunnen worden betrokken. Aan de Jan Willem Frisoweg zal binnenkort worden begonnen met de aanleg van een speeltuin, ten behoeve van de onlangs in de Oran jewijk opgerichte speeltuinvereni ging. Deze vereniging heeft reeds honderd leden en veertig donateurs. De nieuwe speeltuin zal een kleu terspeelterrein met zandbak omvat ten, alsmede een speelveld van 25 bij 100 meter. Tussen beide terrei nen wordt een speeltuinhuisje ge plaatst, voorzien van een toilet. De kosten van deze aanleg, inclusief drainage van het terrein, worden geraamd op 25.000. De kosten kan de gemeente bestrijden uit het fonds voor stadsuitleg. Aangezien dit een apparaat is, dat gemonteerd op een frame op een vrachtauto kan worden geplaatst, is ook de aanschaf van een tweede zg. drie-zij dige-kipper-vrachtauto gewenst, die ook voor tal van an dere doeleinden dringend nodig is. Op deze wagen die 20.000 gaat kosten zal een hydraulische kraan met grijper worden gemonteerd, die ook kan worden gebruikt voor con trole en onderhoud van de straat- verlichtingsmasten, enz. Deze kraan kost 7.500. Hoewel een tweede vuilnisauto op dit ogenblik nog niet direct nodig is, wordt het toch nodig geacht 45.500 uit te trekken voor de bestelling van een zg. roltrommel- vuilnisauto. De levertijd voor een dergelijke wagen is op het ogenblik bijzonder lang, zodat tegen de tijd, dat de gemeente behoefte krijgt aan deze wagen, de levering zal kunnen plaatsvinden. Lasf va n zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen De festiviteiten rondom het 300-jarig bestaan van de St. Victor parochie (liturgische tentoonstelling, kinder operette, restauratie van de kruiswegstaties enz. en als hoogtepunt de wijding van een nieuwei parochiezoon) werden zondag jl. besloten met een Ponti ficale Hoogmis, die werd opgedragen door Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam. Bij deze H. Mis, waarbij o.m. aanwe zig waren Waddinxveens loco-burge meester, wethouder S. Pilte en echt genote en tal van oud-kapelaans en eerwaarde zusters van de parochie, werd de bisschop geassisteerd door kapelaan J. P. Seijsener en kapelaan A. G. Krempel, bedden oud-kapelaan van St. Victor, resp. als diaken en subdiaken. De hoogeerwaarde heer deken G. P. Regeer uit Gouda fun geerde als presbyter-assistens en de zeereerwaarde heer pastoor H. C. A. P. van Drunen en de weleerwaarde pater Wiillibrord O.P. als troon- Tijdens de feestpredikatie, die Mgr. Jansen hield, noemde de bisschop het jubileumjaar van de parochie, een jaar vol bezinning. Men heeft ge tracht U de betekenis van de paro chie en de taak die ieder lid. van de H. Kerk heeft, te verduidelijken, al dus spreker. De parochianen moeten als deel van Christus opgaan naar het hoogtepunt van de verlossing, dat ge vonden wordt in het eeuwige heil van ons allen. Of we echte Christenen zijn zal blijken uit de liefde, want dit is één van de grondslagen van ons ge loof. Mgr. Jansen hoopte dat de bezin ning op het getoof in het afgelopen jaar vrucht zou mogen dragen. Over de liefde zei de bisschop ver der, dat deze niet vanzelf komt. Als steun daarvoor heeft God de mens de sacramenten gegeven. Ieder mens moet streven naar een christelijk le ven. Daarom moeten wij juist tij (tens de Eucharistische viering bidden om kracht en sterkte om als goed katho liek te kunnen leven. Op de bijeenkomst, die na de H. Mis in het r.k. verenigingsgebouw werd gehouden en waarbij aanwezig waren de leden van kerk- en armbestuur en tal van afgevaardigden vam plaatse lijke bewegingen en instellingen, werd o.a. het woord gevoerd dbor de heer S. Pdllle. Deze sprak zijn vreugde uit over de goede verstandhouding en samenwerking, die er bestaan tussen HET BESTUUR VAN DE RING ROTTERDAM VAN DE BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN IN NEDERLAND maakt bekend, dat de kantoren van zijn leden, gevestigd binnen de Kantons Rotterdam, Schiedam, Gouda, Brielle en Sommelsdijk, met ingang van de maand juni 1961: 's ZATERDAGS VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN ZULLEN ZIJN het kerkbestuur van St. Victor en het gemeentebestuur. Hij zeide dat B. en W. een open oog heeft voor de snelle groei en ontwikkeling die de gemeen te en ook katholiek Waddinxveen momenteel doormaakt. Hierna was het woord aan deken G. P. Regeer. Deze hoopte dat de geloofsbelevenis van de St. Victor-pa rochianen verstevigd mocht worden. Verder spoorde hij hen aan om de liefde te beoefenen en daardoor een voorbeeld te zijn voor de medemens. De dag werd besloten met een plechtige danklof, de predi katie werd gehouden door een oud priesterzoon van de parochie, de zeer eerwaarde heer W. van Stijn, thans te Heemskerk. Meubelfabriek Verhoeff heeft het uit breiden van de fabriek opgedragen aan Gebr. de Wit te Nieuwerkerk a.d. IJssel voor 68.000. Het bouwen van een fabriekshal namens de heer J de Jong is gegund aan de fa. Bonten bal te Reeuwijk voor 35.000. De fa. Sekeris kreeg opdracht voor het uit breiden van de fabriek van de fa C. Stolker Zn voor 45.000. Het bou wen van 14 garages voor eigen re kening, uitgevoerd door de fa Rehorst voor 21.000. Namens de r.k. woning bouwvereniging „St. Joseph" te Gou da is het bouwen van 12 woningwet woningen dn twee bouwlagen opgedra gen aan de fa. Gebr. v.d. Berg te Do- pik voor f 166.800. Aan de fa. de Graaf te Moerkapelle is gegund na mens de heer J. F. Hijkoop het bou wen van een bungalow aan de Twee de Bloksweg voor 25.000, namens de heer D. C. Kastelein te Gouda het bouwen van een bungalow voor 31.000, namen® de heer W. L. Sla- man het bouwen van een bungalow voor 85.000 en namens de heer D. Verwey het bouwen van een bunga low voor 34.000. Verder worden er 78 eengezinswoningen voor eiigen re kening gebouwd door de fa Rehorst voor 482.000. De fa van Dop te Monster bouwt 36 eengezinswoningen voor f 650.000. Het bestuur van de woningbouwvereniging „Waddinx veen" heeft het bouwen van 24 wo ningwetwoningen opgedragen aan de fa Gebr. v.d. Berg te Bopik voor 395.500 enhet bouwen van 24 be- jaardenwonirtgen aan de fa van Sfrten en van Baren te Polsbroek voor 273.600. Architectenbureau P. D. Stuurman, alhier, heeft namens timmerfabriek „De Concurrent" te Bergambacht, het bouwen van 5 arbeiderswoningen op gedragen aan de Gebr, v.d. Berg te Lopik. Verder heeft het architecten bureau namens D, Boot te Bodegra ven het bouwen vain een winkel en woning aan die Kerkstraat te Bode graven, gegund aan S. Bamgeveld, te Alphen a.d. Rijn voor ca. 80.000. Koninklijk onderscheiden De heer G. van Es uit de Dijsterbes- straat herdacht dezer dagen het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de Eerste Waddinxveense Stoom- meubelfabriek vJh. Van Schaik en Berghuis N.V. Dit heugelijke feit is hem niet onopgemerkt voorbijgegaan. De jubilaris werd o.m. toegesproken door wethouder S. Pille. Het een uitzondering tegenwoordig, aldus spr. dat men tegenwoordig een firma 50 jaar lang dient. Spr, sprak woorden van waardering voor de getoonde trouw terwijl de jubilaris de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver op de borst kreeg gespeld. De heer M. Berghuis, sprak namens de bedrijfsleiding een woord van dank tegen de heer van Es en bood een geschenk onder cou vert aan. De heer H. Kleijweg sprak namens het personeel van de firma, terwijl de heer Groen de jubilaris een personeeösfoto van de afdeling waar de heer van Es werkt, aanbood. Aan de Avondtechnische school te Gouda vond dezer dagen bevordering van de leerlingen en uitreiken van de diploma's plaats. Bevorderd werden onze plaatsgenoten: le klas gezedop- ledding vaktimmeren: J. C. van Eijk en J. Peters. le klas gezedopledding schilderen: P. V de Kloet. le klas 'B-cursus bankwerken: P. Struik. le klas sterkstroommonteur van elek trotechniek: W. Cederhout, M. van Dijk en H. D. van Arnhem. De volgende inwoner® uit onze ge meente ontvingen het getuigschrift: Bankwerken B-cursus: W. J. van der Plaat, N. C. de Rooy en W. H. v.d. Hoeven (theorie). Gebruik van het Oranjelaanschool- plein wordt beperkt Door minder prettige en ook soms kostbare - ervaringen opgedaan bij het in gebruik geven van het school plein, heeft het schoolbestuur van Chr. Nat. Onderwijs moeten besluiten, om in het vervolg niet zo maar - ver gunning te geven om dit plein, waar voor dan ook te gebruiken. Zij, die dit toch graag willen, wordt aangeraden, dit tijdig schriftelijk aan te vragen, e.w. aan het Schoolhoofd, de heer Ming. Het Bestuur zal elke aanvraag, af zonderlijk bezien en daarover een be slissing nemen. P. VAN ELSWIJK VERTEGENWOOR DIGD W.S.V. W.I.K. IN TWEEDAAGSE TE BERN. Van W.S.V. „Willen is Kunnen" ver nemen wij dat ©en lid, de heer P. van Elswijk, donderdag 8 juni jl. ver trokken is naar Zwitserland, om deel te nemen aan de tweedaagse te Bern. Wij vinden het buitengewoon plezie rig dat W.I.K. nu ook buiten de gren zen vertegenwoordigd is. En wij wen sen hem veel succes. DE WERELD IN UW HUISKAMER Televisie-centrum voor Waddinxveen Kranenburg gxfle pruin Passage 131 Telefoon 3003 A.C.V. VERWERFT AANDELEN PAKKET IN DE N.V. AUTO-INDUSTRIE VERHEUL. Ter verdere versterking van de geza menlijke belangen van A.E.C. Ltd. in Engeland en de N.V. Auto-Industrie Verheul te Waddinxveen, heeft de moedermaatschappij van A.E.C., te weten A.C.V. (Associated Commercial Vehicles) een pakket aandelen „Ver heul" overgenomen. A.C.V. is een der belangrijkste produ centen in de Britse industrie van foe- drïj fsautomotoieten. Onder andere ressorteren hieronder bekende merken ais A.E.C., Thomy- croft, Maudslay en de carrosseriefa- brieken Bark Royal en Charles Roe. Daarnaast 'bezit de A.C.V. groep een belangrijk aantal deelnemingen dn het buitenland. De reeds sinds 1 oktober 1960 bestaan de vertegenwoordiging voor Neder land van A.E.C. door Verheul en de gezamenlijke ontwikkeling van nieu we produkten voor de Europese markt zullen door deze transactie een nog hechtere basis krijgen. De aktiviteiten van bedde maatschap pijen op het gebied van de produktie en de verkoop van autobussen, vracht wagens, trekkers en carrosserieën, zullen verder worden gecoördineerd. Hiertoe zullen de Heren J. O. Bow- ley, Algemeen directeur van A.E.C. en J. D. Slater, Commeraieëel direc teur van A.E.C., toetreden tot de raad van commissarissen van de N.V. Au to-Industrie Verheul. E.H.B.O. KRING GOUDA. Plaatselijke afdeling E.H.B.O. behaalde tweede prijs De E.H.B.O.-kring Gouda hield in de cantine vein N.V. Auto-Industrie Ver heul wedstrijden, waaraan door acht ploegen werd deelgenomen, t.w. Moor drecht, Zevenhuizen, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Oudewater, Gouda, Waddinx veen, Hekendorp en de organiserende vereniging „Verheul" uit Apeldoorn, laatste niet te verwarren met de be- drijfsploeg van deze firma. Elk team, bestaande uit ©en leader en twee assistenten, werden voor de vol gende opdracht geplaatst. Bij het slopen van een oude fabriek waren twee personen naar beneden gevallen. Een van de slachtoffers was met zijn rug op een balk terecht ge komen en vervolgens op een uitste kend stuk 'betonijzer gevallen. De man was kortademig en gaf foloedsputuim op. De ander, die eveneens was ge vallen, kon niet opstaan. Bij het op heffen van het rechterbeen, had hij pijn in de 'lies. Verder had hij aan drang tot urineren. Aan de deelne mende ploegen was nu de taak deze slachtoffers op de juiste wijze medi sche hulp te verlenen. Aan de op dracht mocht een kwartier worden gewerkt. Er werd door de deelnemers met veel enthousiasme om de eer ge streden. Een deskundige jury, bestaan de uit de doktoren C. W. A. van der Dool uit Stolwijk, D. G. Struyk uit Gouda en C. A. de Geus uit Waddinx veen, beoordeelden het werk en le verden kritiek. Voorts was aanwezig de bedrijfsarts van N.V. Verheul, dokter Lamerus. Na een sportieve strijd kwam de E.H. B.O.-pïoeg uit Gouda als eerste uit de bus met 199 punten. Waddinxveen ein digde als tweede met 194 punten, ter wijl Moordrecht de derde plaats op eiste. (182), Nieuwerkerk werd vierde (156), Hekendorp vijfde (140) en Ze venhuizen zesde met 138 punten. De organiserende vereniging Verheul oeiandde op de zevende plaats, ter wijl Oudewater, de winnaar van de wisselbeker van vorig jaar, de rij sloot met 113J punt. Het maximaal aantal tebehalen punten toedroeg 485. Bij de leaders ging de eerste prijs naar Waddinxveen met 63 punten. Op de tweede plaats eindigde Gouda met 55 punten, terwijl Moordrecht zich als derde klasseerde met 50 punten. De prijzen aan de winnende ploegen werden uitgereikt door de heer C. Hoogerdijk, directeur van N.V. Auto- Industrie Verheul. Jaarlijkse inzameling voor Anjerfonds Traditiegetrouw zal ook dit jaar we derom op of omstreeks de verjaardag van Z.K.H. Prins Bomhard, een grote landelijke inzameling worden gehou den ten bate van het Prins Bernhard- fonds. Ook in onze gemeente zal het Anjercomité een inzameling houden op zaterdagmiddag 17 juni. Deze actie zal dit jaar in verband met de 50e verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, Regent van het Prins Bern- hardfonds, een bijzonder karakter dragen. Op bovengenoemde datum komen de collectanten, bijgestaan door de belde plaatselijke muziekver enigingen, een offer vragen om het landelijk werk ten bate van de cul turele verenigingen op onverminderde wijze te kunnen voortzetten. Reeds vele verenigingen op cultureel gebied, zowel plaatselijk als uit onze omgeving hebben ai belangrijke bij dragen mogen ontvangen. Het plaatselijk Anjerfondscomité doet dan ook een beroep op u, laat Wad dinxveen in de landelijke actie een goed figuur slaan. Inwoners van Wad dinxveen geeft met gulle hand ten bate van cultureel Nederland, Bij de vijftigste verjaardag van z.k.h. de prins der Nederlanden past een vorstelijk geschenk. Het kan niet anders of de roemrijke tradities van ons zeevarend volk moesten in dat geschenk op sym bolische wijze tot uiting worden gebracht. Voegen wij daarbij dan nog de sportieve figuur van de te huldigen koninklijke echt genoot en eerste vader in den lande, dan zal de keuze van een nieuw motorjacht wel allerwe gen worden toegejuicht. Hulde aan de gevende werkgevers. Hoeveel genoeglijke uren heb ben de leden van het koninklijk gezin reeds aan en op het water doorgebrachtNiet alleen ple- ziervaarten, maar ook werkbe zoeken en plechtigheden zijn op het zoete en het zilte nat afge daan. En onze prins, die ook graag de stuurknuppel van een vliegtuig hanteert, zal gaarne persoonlijk koers zetten naar bekende en onbekende dreven. Omdat zovele verjaardagen van prins Bernhard minder luidruch tig gevierd werden dan de meer in onze volksaard passende koninginnedagen, zou, het wél eens een enkele maal anders mo gen zijn. Misschien zullen bij dit kroonjaar meer Nederlanders ge neigd zijn de vlag uit te steken en zich te verheugen in het be zit van een prins, die zoveel goods-will kweekte voor ons klei ne landje en zoveel bereikte voor handel en industrie. Als dat tijdig beseft wordt, zou ook de gewone man nog iets kunnen doen aan de komende 50ste ge boortedag van zijn prins. Het ds een gelukkige gedachte van de 150 jaar bestaande ge meente Zaandam, aller aan dacht weer eens te vestigen op de 'historische Zaanstreek, waar in het verleden de Nederland se industrie opbloeide, scheeps werven en fabrieken ontston den en de wentelende molen wieken de plaats aangaven, waar thans gigantische indus triële complexen gevestigd zou den worden. De schoonheid van de groen geverfde houten buisjes temid den van de op schuren ge bouwde moten® is langzamer hand verloren gegaan temid den van de rokende schoorste nen en de betonnen silo's. Daarom is nu een plekje grond gereserveerd voor de herbouw van affierled historische bouw sels. Het wordt een reservaat zoals Nederland feitelijk 'in el ke gemeente zou moeten be zitten. Helaas wordt er met ons verleden vaak zeer onvoor zichtig omgesprongen en kan men hoogstens een enkel ge bouw, nooit de gehele omge ving dn de zelfde oorspronke lijke staat bewaren. Laat bet voorbeeld van de Zaanstreek een itip zijn voor andere streken. Vooral op de plaatsen, waar veel bewaard is gebleven van de rijke geschie denis, verdient het aanbeveling tijdig het oude te conserveren. Dat 'bespaart tater de grotere kosten van herbouw.Fabrieken en flats kunnen ook op enige afstand verrijzen, kostbare ou de gevelgroepen houde men (liever ongerept bijeen temidden van de ongeschonden omgeving

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1