Coöperatieve woningbouw in Oranje wijk komt op gang Echtpaar Kloet-v. d. Neut in het goud N.V. Nederlandsche Kabelfabriek koopt fabriek van Dobbelmann zien de grote vraag naar kwaliteits- materiaial, voortdurend cup .maximale capaciteit werkt. Er bestaan plannen om nabij de walserijen in Alblasser- dam een eigen ‘staalfabriek te bou wen. Burgemeester van der Hooft sloeg eerste paal voor dertig flats Kranenburg 8?eB ruin Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Adres redaktle en administratie: uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 1 645.- Comfortabele bouw i I I Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. DE WERELDBEKENDE PARIJSE HALLEN, WAAR ’S NACHTS OM 1 UUR HET LAWAAI REEDS BEGINT, ZIJN EEN EVENEMENT OP ZICHZELF. f- Openbare weg door nieuw tuinbouw centrum Bloksweg Voordelige bezitsvorming P 11 n fe" I - ^^<48 I VRIJDAG 14 JULI 1961. 17e JAARGANG Nr. 837 een Passage, 131 - telefoon 3003 i In Parus is het leven niet overal chique en modieus In een onbeheerd hoekje. Een vers beetje groen te is beter dan iets waar overheen gelopen of ge reden is. Dergelijke kleine diefstallen komen bij de Hallen vaak voor. speurend over In een korte toespraak uitte burge meester Van der Hooft zün waarde ring voor de samenwerking tussen de drie eerder genoemde instanties. Hij herinnerde er daarbij aan, dat pas vijf jaar geleden een aanvang werd ge maakt met het uitbreidingsplan Oran- jewijk en dat daar huizen z(jn ge bouwd, tegen voorwaarden, die zon der overheidssubsidie thans niet meer raogeiyk zouden zijn. van het 4 eet- is, Morgen, zaterdag 15 juli is het feest aan de Jan Dorrekenskade 76. Het echtpaar Kloet-v. d. Neut herdenkt op deze dag namelijk het waarljjk niet alledaagse feit, dat het 50 jaar gele den in de echt werd verbonden. De Tuanbouwstichting i.o. zal in sa menwerking met de Cultuur Techni sche Dienst en de Ned. Heidemaat schappij een 480 meter lange weg aan leggen lopende vanaf de Tweede Blöksweg tot nabij de spoorlijn. Aan deze weg tussen reeds enkele in aan bouw zijnde tuinbouwbedrijven door, komen In de toekomst negen wonin gen en bedrijven te liggen. Na aan leg van de vier meter brede weg zal deze om niet aan de gemeente Wad dinxveen worden ovengedragen. De nieuwe weg wordt dan bestemd tot openbare weg en komt ‘als zodanig in onderhoud bij de gemeente. De door het leven misdeelden, arme zoekers naar afval en verloren beetjes, schuifelen dan speurend over het terrein en langs de uitge strekte Hallen, te midden van de In het verleden zijn wij reeds uitvoe rig ingegaan op de wijze, waarop de ze coöperatieve woningbouw wordt gefinancierd. Door Slechts een zeer ge ringe financiële aan’loopbijdrage van de toekomstige bewoner 250 tot 400), een bijdrage van de betrokken werkgever en een toplening van het Bouwfonds komt het ‘benodigde aan- betallingsbedrag bijeen, terwijl voor de rest gebruik kan worden gemaakt van een ruime hypotheek met gemeente lijke garantie. In ‘de praktijk komen de maandelijkse 'lasten van de inwo ners neer op bedragen van maximaal 73 tot f 87, afhankelijk van het type woning, gedurende dertig jaar, waarna de bewoner zich volledig, ei genaar kan noemen. Het Waddinxveense project, een ont werp van het bouwkundig ingenieurs bureau P. D. Stuurman wordt uitge voerd in opdracht van de kort gele den opgerichte Coöperatieve Woon- vereniging voor personeel van handel en nijverheid „Waddinxveen”. Het werk wordt uitgevoerd door het aan- nemingsbeidrijf Van den Berg te Bergambacht. Het thans in aanfbouw Ongetwijfeld zal- hei dit sympathieke echtpaar op deze heugelijke dag niet aan 'belangstelling ontbreken. Wij willen evenmin achterblijven en wen sen de heer en mevrouw Kloet samen nog vele jaren in goede gezondheid toe. en achtergevel in donkere paarsachti ge steen gemetseld wordt. Alle vloe ren worden uitgevoerd in holte bak steen. De Vloeren van de balcons, loggia’s, begane 'grond, entrée en trapbordessen worden van gewapend beton. De huizen zullen zowel inwendig als uitwendig, in (lichte moderne kleuren Alblasserdam, Apeldoorn heeft men De heer Kloet werd geboren te Brou wershaven en is een zeeuw in hart en nieren. Niettemin voelde hij er weinig voor om de voetsporen van zijn vader te drukken en in het boe renbedrijf te gaan werken. Hij werd schilder en dit beroep heeft hij altijd met veej animo beoefend. Aanvanke lijk wenkte hij als knecht, maar ai spoedig begon hij een eigen bedrijfje. In het begin dreef de bruidegom de zaak geheel alleen, maar al spoedig moest er personeel in dienst worden genomen, tot 10 man itoe. Mevrouw Kloet aanschouwde in Waar den (bij Woerden) het eerste levens licht. Voor haar huwelijk hielp zij In verband met het toegenomen verkeer in de gemeente is het wenselijk vooral in het centrum enkele verkeersvoorzieningen te treffen, die een vei liger en soepeler verloop van het verkeer tot gevolg moeten hebben. B. en W. hebben hierover advies ingewonnen bij de ANWB. Thans is aan de raad voorgesteld het tot vele gevaarlijke situaties aanleiding gevende kruis punt Kerkweg-Oranjelaan-Julianastraat zodanig te wijzigen, dat aan een deel van de bestaande bezwaren kan worden tegemoet gekomen. keersgeleider geprojecteerd en zal ’n duidelijke wegmarkering worden aan gebracht. Bovendien heeft de ANWB geadviseerd dit kruispunt aan te wij zen als voorrangskirulispunt, waarbij aan het verkeer op de Kerkweg voorrang wordt verleend. Met het treffen van de verkeersvoorzieningen op beide kruispunten is een bedrag van ruim negenduizend gulden ge moeid. Er is nog nooit iemand op de ge dachte gekomen om uit te rekenen, hoeveel vrachtauto’s méér er nodig zouden zijn om het afval van de Parijse markthallen op te ruimen, als niet de uit het niets komende, en weer in het niets verdwijnende trieste schimmen der afvalruimers, der clochards, der bedelaars en ar men een handje meehielpen. Een chauffeur van de S.I.D.A.P., Parijse onderneming die in alle mogelijke overblijfselen doet, deel de ons mee, dat er toch wel ten minste tien volle vrachtauto’s bij elkaar „weggeraapt” werden tussen ’s morgens 4 en 12 uur Ja, wie de armoede van de „Ville Lumière” wil zien, treft bij de Hallen wel een triest en schrijnend beeld. De „marktratten”, zoals de Parijze naars hen noemen, worden vaak angstvallig in het oog gehouden. Misschien is dit te wijten aan het feit, dat er wel eens geraapt wordt op een plek, waar eigenlijk nog niet gemorst is. Begrijpelijkerwijs echter heeft een zoeker of zoekster naar eetbare restjes liever een vers preitje dan één, waar zojuist een lorrie overheen gereden is Het is erg genoeg, dat er zoveel doodarme tobbers zijn, die van „af val” moeten leven. Niemand, die het betalen kan, zal pogen in de Hallen zijn maaltijd bij elkaar te rapen, en wie het wel doet, doet het niet uit weelde. Het zijn vooral de kleinere stand- Zoekend en gaat zij over de markt.. Alles wat nog enigszins eet- of bruikbaar is, ver dwijnt in de oude tas. houders, die ook wel eens hebben moeten vechten voor hun broodje, die maar al te goed weten dat voor de meesten het resultaat van een ochtend zoeken een dag eten bete kent. De Parijse zwervers, die aan de verkeerde kant van het leven terecht kwamen, zijn hun vaste klanten, hun dagindeling bestaat buiten hun „business”, in bedelen of sjacheren, in het maaltijd ver zamelen rond de Hallen. Maar ook huismoeders, die het juk der ar moede meedragen, zeulen met ge ladderde en over-gestopte kousen, op scheefgetrapte schoenen, en op iedere arm een kind door de ber gen koolblaren, afgekeurde spinazie en rottend fruit. Oude lieden, die met weinig francs steeds het leven weer een week moeten rekken, zoeken wat eetbaars tussen de overgebleven delen van wat eens een vrachtauto vol was Er komen altijd veel toeristen naar de Hallen kijken. Zij verdwijnen helaas weer als de drukte voorbij is. Zij zouden moeten wachten tot de Hallen hun leveranties aan de arm- sten der armen beginnen. Dan zou den zij iets van „de zelfkant” kunnen zien in het leven van deze arme drommels, die dan pas gaan „mark ten”, en die leven bij de gratie van een kapotte kist en weggemikte uien, of beenderen die de slager de moei te niet waard vond. Die arme drom mels, die er de reinigingsdienst zelfs nog een heleboel werk mee besparen, want zij rapen en zoeken een enorm gewicht bij elkaar. Het gewicht van de ellende. Zo ongeveer tien vracht auto's vol, dacht die chauffeur Alhoewel de Hallen waarschijnlijk nog dit jaar zullen verdwijnen, leeft Parijs’ grootste rommelhoek (die er echter onvermijdelijk moet zijnnog steeds voort als een niet weg te denken stadsbeeld. Waar tienduizenden kilo’s vlees, tonnen groenten, fruit en vis en kaas binnen enkele uren van eigenaar verwisselen om straks een wereldstad te voeden, blijft altijd wel een kruimeltje liggen. Niet de vrachtauto’s met vis uit Dene marken, niet de slagersknechts, die hele varkens op hun rug sjouwen, of de rijke hotelier, die voor zijn honderd gasten knoflook, Gruyère-kaas en groente inkoopt, zijn zo tegen het ochtendgloren de uitsluitende beheersers van de markt. genomen blok zal tien driekamer-, tien Vierkamer-, vijf vijfkamer- en vijf zeskamerwondngen bevatten. De even tueel later nog te bouwen beide ande re blokken krijgen eenzelfde indeling. Rondom komt een gemeenschappelijke tuin Vanaf het trottoir naar de hoofd entrée komt een tegelpad met een breedte van circa drie meter, waar langs aan één zijde rijwieibhotóken komen te liggen. Bij de slaapkamers op de begane grond komt een tegel- terras. De gevels worden gemetseld van een geel genuanceerde 'gevelsteen, terwijl het ondergedeelte van de voor thuis op de boerderij, terwijl ook de buren vaak op haar hulp konden re kenen. Ook is zij nog enige tijd ver pleegster geweest. Zoweil bruid als bruidegom zijn nu 74 jaar en nog zeer vitaal. Beiden genieten een goe de gezondheid Mevrouw Kloet doet nog geheel haar eigen huishoudentje, terwijl men haar echtgenoot nog vrij wel dagelijks in de schilderswerk plaats achter het huis kan aantreffen. Alhoewel hij ongeveer 3 jaar geleden de verfkwast voorgoed heeft neerge legd, verricht hij regelmatig nog ad ministratieve werkzaamheden. Boven dien kan hij op deze manier een en ander in de gaten houden, zoals hij zelf gekscherend zegt Het bedrijf wordt momenteel gedreven door een zoon van de bruidegom, die een waar, 'dage opvolger is van zijn vader. Na het huwelijk, 50 jaar geleden dus, vestigde het echtpaar zich aanvanke lijk aan de Noortikade. Later ver huisde men naar de Jan Dorrekens- kade, waar men nu al 28 jaar woont. Mevrouw Kloet doet wat vitaliteit be treft voor haar man beslist niet on der. Een van haar grootste liefheb berijen is het tuintje achter de wo ning te verzorgen, iets wat haar nog heel goed af gaat. Uit het huwelijk van het gouden echtpaar werden 4 kinderen, drie zoons en een dochter geboren. Ver- der zijn er 8 kleinkinderen. Hlilllegom, en Delfzijl, belangen in De dochterondernemingen in Amster dam, Hillegom, Enkhuizen en Apel doorn houden zich bezig met de ont wikkeling en fabricage van diverse plasticprodukten. In Duitsland heeft de NKF belangen bij de in Wupper tal, Berlijn en Neumarkt gevestigde dra ad fabrieken van Kabelwerke Reinshagen. Voorts heeft men bedrij ven in Port Elizabeth en Edenvale in Zuid Afrika. In 1960 boekte de NKF een exploita tiesaldo van 25,5 miljoen, waarvan een bedrag van 10,8 ‘miljoen beschik baar kwam voor uitkering aan aan deelhouders, commissarissen, e.d. Het divident bedroeg in 1960 18 In de 'afgelopen jaren is de naam van de NKF meerdere malen genoemd als participant in het zg. Ro/enburg- staalp reject, dat zou voorzaten in de bouw van een tweede hoogovenbedrijf op ‘Rozenburg. De andere deelnemers in dit Plan waren de Staatsmijnen en de Hoogovens Weekblad voor Waddinxveen Hoewel nog niet met zekerheid is te zeggen, welk onderdeel van het om vangrijke bedrijf in Waddinxveen wordt gevestigd, zal waarschijnlijk een deel van de kabtelprodiuktie hier worden ondergebracht, terwijl moge lijk in de toekomst ook een gedeelte van de administratieve staf in Wad dinxveen zal worden geplaatst. Op 19 juli 1913 werd Koninklijke goedkeuring verkregen voor de op richting van de naamloze venootschap die thans, mede door oen fusie met de Draka te Amsterdam enige jaren geleden, is uitgegroeid tot een bedrijf van meer dan nationale 'betekenis. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt op het ogenblik 75 miljoen, waarvan begin dit jaar bijna 42 miljoen was verplaatst. De N.V. Nederlandsche Kabelfabrie- ken heeft vestigingen in Delft, Am- onbeschrijfelijke rommel, waarin zij altijd wel iets van hun gading vinden Verkeersverbeterinqen op drukke kruispunten in de Kerkweg De eerste paal voor een complex van dertig flatwoningen in coöperatief ver band, die gaan verrijzen aan de Willem de Rijkelaan, is maandagochtend fl. door burgemeester C. A. van der Hooft geslagen. Hiermede is een begin gemaakt met een voor het Waddinxveense bedrijfsleven en haar werknemers uitermate belangrijk project, dat mogelijk in de toekomst zal uitgroeien tot een totaal van negentig flats. Het betreft hier een coöperatieve woning bouw gerealiseerd door een samenwerking tussen gemeente, bedrijfsleven en het N.V. Bouwfonds Nederlandse gemeenten, waarbij de toekomstige bewo ners te zijner tijd volledig eigenaar van de flats kunnen worden. worden geverfd. Verder zullen de vloeren van -de tweede en derde woon laag worden voorzien van een zg. zwevende vloerconstructie, dit in ver band met de geluidshinder. Voorts zullen alle buitendeuren en ramen ’n speciale tochtsweringcoristructie krij gen, Om te voorkomen dat het con denswater de verf van de onderdor- pels der kozijnen aantast, worden alle vaste ruiten gevat in een alluminium condensstrip. In de keuken worden de wanden ten dele betegeld. Boven het aanrecht komt een wandkastje en een pannenplank Verder is er ’een geven tileerde provisiekast, een deur maar het balteon en de doucheceel. In de laatste ruimte komt een wastafel en een mengkraan voor koud en warm water. sterdam, Enkhuizen, Bovendien West-Duitsland en Zuid Afrika, als mede op Cuba, welk bedrijf echter door het bewind van Castro is gena tionaliseerd. De kabelfabrieken in Delft, Amster dam en Delfzijl zijn de afgelopen ja ren volbezet met orders, voornamelijk voor telecommuni'catiekabeis, waarvan te PTT o.m. een belangrijke afnemer is Grote opdrachten werden ontvan gen voor kabels voor spanningen van 30 tot 150 kilovolt, waaronder een be langrijk deel zg. 'Óliedrulckabels. De exportmogelijkheden van de bedrijven weirdten |enügszi|nis geremd door een groot personeelsgebrek in Nederland. In AJlblasserdiam, waar men reeds se dert 1937 werkt, heeft de kabelfabriek een omvangrijk staalbedrijf, dat ge- Van de zijde van de directie van de N.V. Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft is thans officieel medegedeeld, dat het onlangs leeggekomen gebou wencomplex van de firma Louis Dobbelmann N.V. aan de Noordkade door deze vennootschap is overgenomen. Vorige week berichtten wij, dat er plan nen in deze richting bestonden. Bevestiging kon echter toen nog niet wor den verkregen. De komst van de NKF naar Waddinxveen betekent een belangrijke versteviging van de industriële positie van deze gemeente. Het voorstel komt neer op een ver smalling van de Kerkweg, waardoor een beter wegverloop voor het ver keer wordt verkregen en de voetgan- gersoversteekplaats tegenover het Po litiebureau aanmerkelijk wordit inge kort. Ter wille van de noodzakelijke parkeerruimte zal aan de zuidzijde van de Kerkweg enige parkeerruimte blijven bestaan. Het wegverloop zal hier door een duidelijke markering worden aangegeven. Teneinde de onoverzichtelijke situatie bij de V-vormige kruising Kerkweg- Zui'dkade te verbeteren, zal een een richtingsverkeer worden ingesteld voor het gedeelte van de Zuidkade en het daarop aansluitende gededlte van de Kerkweg onderlangs de oprit ten van de hefbruig. Het inrij-verbod zal van kracht zijn voor het verkeer komende uit de richting van het ge meentehuis. Hierdoor wordt in ieder geval het uitrijden naar de Kerkweg door verkeer, dat vaak niet tijdig door het verkeer op de Kerkweg kan worden opgemerkt, voorkomen. Ook het verkeer komende uit de Juliana- straat zal door deze maatregel wor den gediend. Verder ligt het in het voornemen het wijde ‘kruispunt Kerkweg-Stations- plein-Prinses Beatrixlaan te verbete ren. Bij de uitmonding van het Sta tionsplein op de Kerkweg is een ver- Nadat de burgemeester de handelin gen had verricht, die het heiblok en- kele malen op de kop van de paal deden neerkomen, werd het werk overgenomen door het personeel van het Goudse belbedrijf Biesheuvel. De korte plechtigheid,- die later zijn voortzetting vond in restaurant Royai werd o.m. bijgewoond door diverse gemeentelijke autoriteiten, de heer C. Hoogendoom, commissaris van de coöperatieve woonverenilging, die heer U. Udetma, directeur van het Haagse kantoor van het Bouwfonds en de secretaris van de Kamer van Koop handel, drs. B W. Buenk. In Royal beDfichitten de heren Buenk en Udema nog enkele aspecten van deze vorm van bezitsvorming, waar bij de niteuwe belastingvrije spaarre geling voOr werknemers een betangrij ke rol kan gaan spelen. "'.A

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1