l/océ vnti de> föiuin FotoDeRooy De prijs uit de loterij SORTERING Van Eeuwen De avonturen van Freddy Fox „SPIEGEL VAN DE WEEK” I I Bea heeft het pleit gewonnen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 14 JULI 1961. PAGINA 2 Veilig Verkeer FEUILLETON door Henk van Heeswijk UW Telef. 3033 Telef. 6033 De overheidstombola; Prijzen onder f 1,000,belastingvrij; Treinen rijden iets beter; Zandvoorts lege kamers; Doctorandus Beatrix; Grootste infiltrantie. DAT IS GOED GEZIEN een GR 1T bril GOUDA Korte Tiendeweg 12 Kleiweg 108 me! en zonder zon l NESSE 2 TEL .2102 WADDINXVEEN en zond PIGMA-DERM Centraal Weekblad DOOR EEN ANDERE BRIL. INDELING NODIG. die komen ik biedt U 7e HOOFDSTUK, nr. 10 HOOFDSTUK VIII. f nog maar rondrijden S Nu moeten we daar aan de andere kant ook erg voorzichtig mee zijn, want al betekent zo’n tijdelijke job voor alle partijen een pracht oplos sing, toch schuilt er voor al te ac tieve jongelui een gevaar in. Er zijn nu eenmaal van die mensen, die wel bizonder op geld gesteld zijn en in verband met de aardige bijverdienste niet schromen om de hele vakantie in zo’n baantje te gaan werken. Oh zeker, ze verdie nen dan aardig, kunnen zelf een spaarpotje maken, maar dat is ten slotte de bedoeling van de vakan tie niet. met zoiets als een remweg te maken heeft. Het is duidelijk waarom fiet sers en bromfietsers dikwijls zo Slecht richting aangeven: ze zien er eenvou dig het nut niet van in. Zo u wilt: gebrek aan verkeersinzicht Men reali seert zich niet dat de ander onze te kens op de weg nodig heeft om zijn koers en vaart te bepalen. Hier speelt dus naast nonchalance een grote do sis onbegrip. Dat laatste in begrip voor de problemen van de medeweg gebruiker te veranderen is slechts mogelijik 'als wij allemaal van tijd tot tijd het verkeer leren zien door de bril van de ander. In dat opzicht zou voor alle (bromjfititsends vaderlan ders een ritje naast de autobestuur der, door het met tweewielers druk bevolkte stedelijke spitsuur, bepaald heilzaam kunnen werken. Verbond voor Veilig Verkeer. „U zult uw pogingen om uw kinderen ten voorbeeld te stellen aan de andere klassen, moeten staken, juffrouw van Laar.” Bea keek haar baas verwonderd aan. „Waarom Ik had uw toestemming.” Hij knikte en leunde gemakkelijk tegen een bank. „Die hebt u nog. Maar er zijn hogere machten. Sangelaar heeft bezwaren. Zijn dochtertje zit in de tweede klas en die brieft alles over van de school. U kent haar wel: Heintje. Ze zit op de voorste rij”. Het meisje schudde niet-begrijpend haar hoofd. „Maar wat voor bezwaren kan die boer hebben tegen het leren van orde en tucht „Hij heeft daar een andere naam voor: Kadaverdiscipline. En hij heeft ook een keer het woord „moffenmethoden” genoemd. Enfin, het is afge lopen. Bea was even verslagen. Na drie dagen kreeg ze een berisping. Niet rechtstreeks; dat deed meneer de voorzitter niet. Natuurlijk niet. Maar via het hoofd. En zij zou zich door hem lat enkisten Kun je net denken. Strijdlustig hief ze het hoofd op. „Ik kreeg uw toestemming meneer Hoogeboom. Is die bij deze ingetrokken Hij haalde zijn schouders op. „Ik heb u al gezegd: ik houd er liberale gedachten op na. Dat mag wel niet in dit dorp, maar gedachten zijn gelukkig nog tolvrij. Ik zelf vond het uitstekend en ik voelde er ook wel wat voor om het in mijn klassen toe te passen. Maar ja wat wilt zijne. Ze waren zo vaag, dat hij ze nauwelijks kon zien. Bijna was hij er dan ook voorbij gelopen. Freddy volgde nu het gevonden spoor. Hij was er eerst niet zeker van of hij wel in de goede richting liep, want aan de sporen kon hij nog niet zien, of ze naar ’t Noorden of liever naar het Noord-Oosten liepen, of dat de persoon uit die richting vandaan was gekomen. Na een half uurtje werden ze duidelijker en toen kon Freddy ook zien, dat de persoon naar het Noord-Oosten was gelopen dat wilde zeggen, ze kwamen pre cies uit de richting van het kamp van de drie vrienden. Freddy wist nu genoeg. Hij verliet de sporen en liep nu naar de plaats waar hij Rein en Dikkie zou ontmoeten. Onderweg kwam hij Dikkie al te gen. Deze had niets gevonden en gezamenlijk gingen ze nu verder. Toen ze de afgesproken plaats be reikten stond Rein daar al op hen te wachten. Ook hij had geen spo ren gevonden. Ze aten wat brood en gingen weer op weg naar het spoor, dat Freddy had gezien. Wat is de bedoeling. DAN ZIJN ER nog ettelijke be trekkingen te krijgen als tijdelijke kracht op kantoren, ateliers en fa brieken. Als je het geluk hebt zo’n tijdelijke betrekking op een klein bureau of in een kleine fabriek te krijgen, dan ben je meestal beter af, dan in een groot bedrijf, omdat de sfeer onder een klein aantal mensen meestal gemoedelijker is. En aangezien je in zo’n tijdelijke werkkring het toch wel leuk en gezellig wilt hebben, kun je dat beter kiezen. Veel jongelui ontdekten het reeds: ledigheid is des duivels oorkussen. Na verloop van tijd is de ellende niet te overzien. Je voelt jezelf naar en je bent meestal de schrik voor je omgeving en daarom is zo’n tijdelijk baantje een ware uitkomst. dat waarschijnlijk niet doen. Zij hoopt zich de eerste tijd vrij te makten en de mogelijkheid te hebben om iets van de wereld te gaan zien. De infiltratie van Indonesische com mando’s op het eiland Misooi, onge veer 100 kilometer van het oliecen trum Soronig in Nederlands Nieuw- Guinea, iis de grootste en omvangrijk- ste infiltratie tot nu toe. 'Een eenheid van een kleine honderd uitstekend bewapende en met radio uitgeruste Indonesische „junigle-fighters” heeft zich op tal van plaatsen in het on- EenTaantje inde vakantie VELEN VAN ONS zullen ongetwijfeld een zucht van verlichting slaken, wanneer de schooldeuren achter ons dichtvallen en de vakanties begin nen. Eindelijk gerechtigheid! Na al dat gezwoeg is het heerlijk eens rust te hebben en in zekere zin eigen baas te zijn. Maar velen zullen het al snel bemerken, terwijl anderen het reeds van tevoren bekeken; de vakantie duurt lang! Nu is er niets beroerders dan na een poosje uitgerust te hebben, tot de ontdekking te komen, dat je met je vrije tijd geen raad weet en je je stierlijk loopt te vervelen, want dan begint de ellende. Dan blijkt voor velen, dat de vakantie als het er op aan komt, nog veel ver velender is dan het volgen van lessen. Dat is ook de reden, dat er een heleboel jongelui zijn, die het slim bekijken en in de vakantie een tijdelijk baantje zoeken, om op die manier het mes aan twee kanten tegelijk te De volgende morgen voelde Bea met haar schoenen aan, dat min stens de helft van de kinderen al op de hoogte was gesteld van de banvloek van Sangelaar. Ze liet echter niets merken, maar hield nauw keurig de tijd in de gaten. Even voor de bel van het speelkwartier luiden zal u eens wat vertellen. Toen ik hier proefles gegeven had, zei u tegen me: Blijf uzelf, blijf een persoonlijkheid. Laat u niet intimideren, onder geen enkele omstandigheid en onder geen enkele voorwaarde. U hebt ook gezegd: Zorg ervoor, dat Sangelaar u niet klein krijgt. Weet u het nog? „Allicht. Ik had dadelijk bekeken, dat ik u hier moest hebben. U lijkt me iemand, die niet gauw in zijn schulp kruipt. Een mag ik het zeggen? Een katje, dat je niet zonder handschoenen kunt aanpakken Ze glimlachte. „Dank u wel, ik beschouw dit laatste als een com pliment, omdat het uit uw mond komt. Wel, ik zal me houden aan uw wijze raadgevingen. Ik zal mezelf blijven en me onder geen omstandig heden laten intimideren. En ook onder geen enkele voorwaarde. Aan mijn voorschrift: met z’n tweeën naar buiten, zal ik morgen gaan verbinden: met z’n tweeën naar binnen. Dat zal het antwoord zijn op het bevel van de heer Sangelaar. Alle respect voor meneer de voorzitter, doch in mijn klas ben ik een autoriteit, die alleen beslist wat er gebeurt en wat er niet gebeurt.” Hoogeboom keek haar aan en begon te grinniken. „Ik lach me een aap O pardon, dat klinkt niet erg netjes. Maar enfin, u moet het zelf weten. Ik zal Sangelaar wel vertellen, dat dergelijke dingetjes niet behoren tot mijn bevoegdheden volgens de nieuwe onderwijsmethoden. Dat is, tussen twee haakjes, een moorduitvinding. Kun je te pas en te onpas gebruiken. Mag ik u een tip geven De inspecteur is geen vriend van Sangelaar. Ach, wie is dat eigenlijk wel En u kunt u desnoods op de inspecteur beroepen. Maar denk erom, dat weet u niet van mij.” Bea knipoogde, liep op hem toe en greep zijn hand. „Meneer Hooge boom, u bent een hoofd uit duizenden. Als u me niet in de wielen rijdt, durf ik het wel aan met de grote boer Sangelaar te vechten.” KOETSIER (het wordt nu een soort blijmoedige éénakter) koetsier (meewarig): „Spijt me, meneer, u bent mijn éérste vrachie vanmorge, ’k heb niet terug”. Prins (incognito breed gebarend): „Maar m’n beste man, ik heb toch immers gezegd, dat het zo in orde is. De rest is voor de borrel. nou dan!” Koetsier (oprecht verbaasd grijpt naar de leidsels): „Geen spra ke van, meneer, dat neem ik niet, stapt u dan maar weer in, we gaan uur rondrijden. Wat kan mij die malle goudvink ook sche len. Vort met de geit!” 73. Nog vijf minuten, zei Freddy in zechzelf, toen hij ruim twee en een half uur had gelopen in de sneeuw, nog vijf minuten, dan sla ik links af. Het was wel een een zame wandeling geweest, niemand was hij tegengekomen. Eigenlijk een vreemd geval met die tent, prakkizeerde Freddy. Hoe komt zo iemand er nou bij om een tent te stelen? Een tent waar nog wel ie mand in slaapt. Afijn, we zullen wel zien, als we dien vent maar eerst hebben. Ik geloof, dat ik nu maar naar het Noorden ga. Ik heb al lang genoeg in deze richting gelopen. Ik moet nu wel goed op letten of ik geen sporen zie. Stel je voor, dat het een grote kerel is, die dief, en ik kom nu opeens voor hem te staan. Moet ik hem dan vragen, of we alsjeblieft de tent weer krijgen? Hij moest zelf lachen om dat rare idee. j|'< TOT ZOVER de kronieken, en vind het maar een zeer schoon ver haal dat met majesteitsschennis niets, maar wel alles laat ik het maar noemen plichtsbesef, of nog beter: vak-eer te maken heeft. Wel ja, echt zo’n verhaaltje uit de oude doos, uit die goeie ouwe tijd van goudeerlijke aapjeskoetsiers, pal freniers, dienstboden, gouvernante^ en dergelijke voorwereldlijke wezens. Maar daar moet je vandaag niet meer mee aankomen. Ik zeg maar (aldus mijn goedmoedige neef Nurks), van daag is het wachtwoord: hebben is hebben en krijgen is de kunst. „Ha, ha. meneerdat neem ik niet, we rijden nog een eindje om. vort met de geit’’Ik hoor het de taxichauffeur al vrolijk zeggen: „Man ben je nou helemaal”. Of de dames en de heren van de kolen-en-staal: „Foei toch, nee dat nemen we niet’’. Óf ons dividendje 1960.„Maar dat is toch zeker veel te erg O, ZO waarde neef Nurks, zou jij dus denken dat die koetsier, die fiere vrijgevochten kerel op zijn hoge bok (een koning, incognito!) onder ons niet meer pleegt rond te rijden Béste jongen, ik hoor nog elke dag het klappen van zijn zweep in de vroege morgen: tussen de inderdaad beangstigend aangroeiende horden persoon. En die wil het niet, dus dan is het afgelopen”. Bea liep naar het bord en leunde ertegen. „Meneer Hoogeboom, ik herbergzame kustgebied van het ei land verschanst Nederlandse marine. vaartuïigen en vüiegtuligen patrouille ren onafgebroken rondom en boven het pltm. 500 km2 grote eiland, waar bij enkele malen vulurcontact is ge weest met kleine groepen infiltranten, die alleen door operaties te land tot overgave kunnen worden gedwongen. Zoals reeds enkele malen bij voor gaande infiltraties is gebleken, zal het bestrijden ter van Vele weken, misschien wel maanden in beslag ne men. Slijterij en Wijnhandel Zuidkade 3, telefoon 2105 Vort met de geit! Dat was de vro lijke strijdkreet tegen de geest van makkelijk verdienen van een degelij ke koetsier anno 1910, een vurige Oranjeklant maar „als plicht me roept wat kan dan de prins mij sche len’ Vort met de geit! In modern Nederlands overgezet bij voorbeeld: „weg met het fooienstelsel’’. Maximaal 50.000,in contanten en belastingvrij, dat is de hoogst denk bare prijs in de Nederlandse voetbal- toto tot eind 1964, heeft de Tweede Kamer besloten Maar uit deze tom bola met overheidsprljzen kwam er nog een die zeker gewaardeerd zal worden. Prijzen onder 1.000,zul len belastingvrij zijn en dat geldt dan voor elke loterij! Boven de 1.000, (in goederen of contant) zai 15 pro cent loterijbelasting worden geheven. Een uitzondering wordt gemaakt, wanneer de maximumprijs in een lo terij f 1.000,is, of wanneer het om een buitenlandse loterij gaat en er elders al belasting over werd betaald. Die 15 procent heffing zal veel narig heid voorkomen, want in dat geval moet ieder zijn belasting bij het win nen van een prijs dadelijk voldoen en wordt de prijs later (als het geld al is uitgegeven!) niet bij loon, of in komstenbelasting gerekend. Tot verbazing van vele reizigers lie pen de tremen deze week weer wat beter Op tijd. Vele grote vertragingen konden worden vermeden Een aan tal forensen kwam zélfs tot de con clusie, dat het langzamerhand ver standiger werd niet meer dan tien minuten of een kwartier te laat naar het station te gaan, daar in dat geval hun trein wei eens weg kon zijn. Het is te hopen, dat met de verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor het personeel ook de dienstregeling weer kloppend gemaakt kan worden, al is het helaas noodzakelijk het dienstbe toon nog te beperken. Maar ook deze zomer komen we wel door! De win- tendienstregeOing zal aan de toestand worden aangepast. In verschillende plaatsen 'langs onze kust en wel in het bijzonder in Zand- voort gaat het niet zo best met de kamerverhuur van hotel® en particu lieren. De slechte vakantitespreiding, de schoolvakanties in Nederland, die volkomen 'gelijk lopen aan die in Duitsland en het feit, dat de Neder landers geen zin hebben de hoog op gelopen prijzen te betalen, spelen dit jaar vele pensionhouders en kamer verhuurders parten. 'Zandvoort heeft op het ogenblik meter hotel-, pension en kameraccomodatie ter beschikking dan alie andere Nederlandse badplaat sen aan- de Noordzee. Dat er over bet algemeen zo slecht besproken als voor het grote seizoen, ligt aan verschil lende factoren. Ten eerste liggen voor Nederlandse begrippen de prijzen te hoog, hetgeen het volg is geweest van de enorme trek van duitse 'bad gasten naar Zandvoort en onze kust in het algemeen in de de laatste zomers. Deze hoge prijzen en de stroom gegadigden in vorige jaren, hebben er nu toe geleid, dat velen niet in Zandvoort bespraken, omldat men meende, dat alles toch reeds volgeboekt zou zijn. Nu blijkt, dat de Duitse toeristen ook de klei nere, goedkope badplaatsen zoeken en Zandvoort blijft met zijn lege kamers zitten! Wanneer het weer wat mee zou werken, bestaat nog de mogelijk heid ,dat een groep badgasten die dan plotseling van het mooie weer willen genieten, een deel van de open plaat sen zal innemen. Blijft het weer min der gunstig deze zomer, dan kan men in Zandvoort en enkele andere plaat sen langs de kust op een debadle re kenen Prinses Beatrix mag zich „juris doc torandus” noemen, nadat zij met goed gevolg examen heeft 'gedaan in het staatsrecht en volkenrecht. Het was een bijzonder belangrijke dag voor de prinses en hit gehele koninklijke ge zin. Straltend gelukkig met het be haalde succes werd zij -allereerst ge feliciteerd door haar opgetogen moe der en daarna door haar drie zusjes de prinsessen Irene, Margriet en Ma rijke. Vervolgens waren daar natuur lijk haar vele vrienden en vriendin nen die haar bij de uitgang van het universiteitsgebouw met een luid „hoera” en een bloemenregen 'geluk wensten. Prinses Beatrix heeft haar studie binnen de normaal daarvoor gestelde tijd volbracht, hetgeen vol gens de professoren heel goed als, aan gezien men rekening moet houden met het feit, dat h.k.h. zeer veel in be slag werd' genomen door representa tieve plichten, die haar studie nadelig beïnvloedden. Hoewel de prinses het recht heeft om te promoveren, zal zij Onbegrip jegens onze medemens spruit dikwijls voort uit bet niet vol doende kennen (of willen kennen) van andermans problemen en moei lijkheden. Zo is het ook op de weg. Neem 'nu het veranderen van richting. Hoe vaak gebeurt het niet dat de au tomobilist van vandaag zich vóór en opzij ziet ongesloten door een zwerm fietsers en bromfietsers, waarvan hij zich verbijsterd afvraagt: waar willen ze eigenlijk heen? Rechtdoor? Naar links? Rechtsaf? In dat soort geval len pleegt dte tweewielige verkeers deelnemer zich weinig zorgen te ma ken over de problemen van de auto mobilist. Als het nog nét kan demon streert 'hij op kwieke (maar gevaar lijke) wijze hoe wendbaar zijn twee- wielig vervOermiddtei wel is zonder zich te realiseren dat een automobi list niet alleen minder kwitek „uit de voeten” kan om des fietsers capriolen te ontwijken malar bovendien ook nog Er moest eens volgens mijn kro nieken in Nijmegen een rozen tentoonstelling worden geopend. De ze hoge eer kwam als gebruikelijk toe aan: de Prins der Nederlanden. In die dagen we schrijven 1 mei 1910 dus bij lange na nog niet onze Prins Bernhard. 1 Mei anno 1910 des morgens 9 uur. Het is dan zover. De Prins der Ne derlanden is incognito ruim een uur te vroeg het station N.H.S.M. komen binnenrollen, kijkt op zijn uurwerk, het is nog ruim een uur voor de openingsplechtigheid. Wat moet hij met al die tijd beginnen, „incognito”? „Weet je wat”, peinst de prins, „we nemen een aapje (huurkoetsje) we gaan eerst eens wat rondrijden”Hij roept er een aan, springt sportief in de groene kussens van de victoria: „Een uurtje de stad door, koetsier” en daar rolt Z.K.H. lekker over de ronde keitjes van de keizer Karelstad. „Kostelijk weertje, koetsier”. „Zoals u zegt, meneer. Vort kwajongens, vort met de geit’’, en hij klapt met zijn lange zweep naar een paar belenden de knapen. „Lekker mis, knollebaas” Als het „uurtje om” bijna om is: „Ho peerd”! Het rijtuig gaat op de rem, de koetsier draait zich een kwart slag naar meneer beneden: „We moesten maar afrekenen, meneer neemt u me niet kwalijk, het is nog wel geen vol uur, maar ziet u, ik wou zo duvelsgraag naar de opening; de prins, weet u.die wil tfc beslist zien. dat moet toch z’on machtige vent zijndus e. nou ik krijg van u drie kwartier, dat is één gulden eneen half. De incog- nito-prins, opgekikkerd door het on gezochte complimentje na de minder complimenteuze keien\, overhandigt de brave man met een koninklijk gebaar een briefje van tien: „Zo is het wel in orde, vriend. VAKANTIE betekent vrijheid, on gedwongenheid en rust. Nu dat vind je echt niet in een betrekking., nog een paar Maar vakantie heeft ieder mens absoluut nodig om weer fut en ener gie op te doen voor een nieuwe periode van werken gaat. Dat is de reden dat we ern stig waarschuwen tegen overdrij ving van het werk in de vakantie. Gelukkig weten de meesten het spel handig te spelen. Ze hebben hun werk-, maar ook hun reis- of rustplannen en delen alles zorg vuldig in. Een bepaald deel van de vrije tijd besteden ze in een tijde lijke betrekking, waarbij al naar behoefte korte of lange tijd wordt overgehouden om er op uit te trek ken en om echt te luieren en uit te rusten. Op die manier koppelen we het nuttige aan het aangegame en hebben we een fijne vakantie, die eigenlijk geen cent kost. NORA VAN HEEMSTEDE. der inhalerende en fooienopstrijkende lieden zie ik ze voorbijtrekken, de mannen en vrouwen van het plichts besef en vakmanseer, mensen, mis schien laag in tel maar hóóg op de bok. die met plezier hun ple ziertjes laten lopen en liever een uurtje langer om een eerlijke boterham te verdie nen dan hun hand ophouden en dank u zeggen. laten snijden. Je verveelt je niet zo afgrijselijk, je hebt wat te doen en je verdient er wat mee en dat is meegenomen. JA, zo’n tijdelijk baantje in de va kantie is werkelijk leuk, dat zullen velen, die zoiets al eens bij de hand hadden, met me eens zijn. Je doet eigenlijk al bij voorbaat een stapje in de grote maatschappij, je kunt alvast eens zien hoe het daar is, zonder dat je er nu voorgoed in moet blijven. Je komt in een heel andere, nieuwe wereld, waar je echt wel even aan moet wennen, maar dat gaat gauw genoeg. Natuurlijk moet je met een heel eenvoudig werkje genoegen nemen, want tenslotte ben je maar een losse kracht die nog nergens ver stand van heeft en die nog wat ingewerkt moet worden, maar waarvoor de tijd dat je er werkt, meestal te kort is. Men zal je dus allerlei eenvoudige karweitjes op dragen. Maar och, het is best leuk en tenslotte verzoent geld de ar beid. Er zijn jongelui genoeg, die er op die manier hun hele vakantie- uiitstapjte mete verdienen. En boven dien: je doet er nog een goed werk mee, want in heel veel bedrijven in ons land zitten ze te springen om arbeidskrachten. Vooral in het zogenaamde seizoen werk kunnen velen goed terecht. We denken aan hulp bij de boeren op het land. Wie dit doet, geniet meteen volop van de natuur en leeft in die periode een gezond leven. Maar daarnaast zijn er nog meer van die typische zomerbaan- tjes, zoals gids voor het rondleiden van toeristen. Maar voor zoiets moet je wel je talen aardig onder de knie hebben. Het zijn daarom ook meestal studenten, die in hun vakanties dergelijke werkjes aanne men. 74. Toen Freddy bijna twee uur in Noordelijke richting had gewandeld stond hij eensklaps stil. Voor hem kruisten onduidelijke sporen de deur. En toen de bel ging, stoof de helft der kinderen als vanouds uit de banken. Eea stond echter als een rots bij de deur en er was geen door komen aan. Ze fronste haar wenkbrauwen en keek verstoord. „Wat betekent dit allemaal vroeg ze kwasi-verwonderd. „Zijn jullie vergeten, hoe wij naar buiten gaan Een meisje drong zich door de anderen heen en wilde met geweld de deur openrukken, maar Bea plaatste haar gehele lichaam voor het kind en greep haar bij de arm. „Wat betekent dat, Henintje „Laot mien erdeur,” beval het kind. „Ik wil naar buute, speulen. En ons vader het gezegd, dat het niet meer hoeft, met z’n twieé naost elkaor te lopen. Dat doen de kalvers, maar niet de kienders.” Bea was echter onverbiddelijk. Ze wees met haar vinger vooruit en zei: „Allemaal terug in je banken. En vlug. Wie niet binnen drie tellen in zijn bank zit, krijgt straf. Eén twee. Maar drie kwam er niet meer aan te pas. De volkomen veranderde stem van Bea boezemde de kinderen ontzag in. Ze zagen de twee ronde plekken op haar wangen en langzaam liep ze door de rijen naar voren. Ze boog zich over haar lessenaar en zei op rustige toon: „Jongens, jullie zijn me ontzettend tegengevallen. Ik dacht, dat we zo goed met elkaar overweg konden. En nu doen jullie dit Ze zweeg en schudde haar hoofd. „Dat was maar een grapje van Hientje, want Hientje’s vader is een hele beste man en een bizonder knappe boer. En Heintje kan later net zo knap worden, als haar vader nu is. Maar dan moet ze ook doen, wat de juffrouw zegt. Kijk eens, jongens, thuis is vader de baas, niet waar Samen met moeder. Daar heb ik niets, maar dan ook niets te vertellen. Ook niet over jullie. Maar hier in de klas ben ik de baas. Helemaal alleen. Denken jullie daar nu maar een goed over na en vertel dat thuis maar. En nu gaan we allemaal rustig met z’n tweeën naast elkaar staan.” De twee klassen waren nog nooit zo ordelijk naar buiten gelopen als die morgen, ’s Middags waren er geen incidenten meer en toen Bea mee deelde, dat de kinderen, als het niet regende, ’s morgens als de bel gmg voor het aangaan van de school en ’s middags eveneens, bij de deur zich met z’n tweeën moesten opstellen, knikte iedereen begrijpend. Maar Bea besefte, dat ze met Sangelaar nog niet klaar was en om hem de wind uit de zeilen te nemen, stapte ze ’s middags na schooltijd op haar fiets en reed naar de „Ruige Hoeve”, het domein van boer Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 bij Uw drogist

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2