Provincie strooit roet in de Waddinxveense plannen I UoorldmnöeactiMM van de agrarische beroegshevolhing EÏBfeBfS 1 Raadslid Raadhuis bestaat 1 H. C. Kooijman naar ziekenhuis Verontwaardiging vijftig jaar Treinverkeer nam sterk toe Vox Jubilans naar Katwijk 1 3 Exportsuccessen bij meubelindustrie Financiële Examens arbeidstekort Betaling abonnementen Per dag vertrekken ruim 560 reizigers uit Waddinxveen Verschijnt elke vrijdag Agrarische sector Optimistisch jaarverslag 1960 van Kamer van Koophandel Groeiend Hogere uitkering gemeentefonds problemen en betaalde krachten Goed gevulde orderportefeuilles Wet steunt gemeente Steeds minder arbeid van vrouwen Beroep bij Kroon tegen gedeeltelijke goedkeuring plan Groenswaard Oranjelaan 9 si X’ c.' ffl 1 I goh IE Mret redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds Inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.<- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. sS M og J W en zonder zon PIGMA-DERM r x 4' i s®i I Ld Jg< I' VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 Nr. 841 17e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen Gedeputeerde Staten f '-v' (Foto Sjaak Noteboom) de streken de t 1 i, mannelijke beroepsbevolking 1- E. 1 1 1 Het oudste raadslid de heer H. C. Kooijman, die voor de Staatkundig Gereformeerde Partij zitting heeft in de Waddinxveense gemeente raad is woensdag in het Diacones senhuis te Gouda opgenomen voor een nader medisch onderzoek. In de agrarische sector was het sei zoen Ivw -- - l, Ook het aantal personen in loon dienst liep aanzienlijk terug, name lijk van 234.000 tot 134.000. Voor het examen erkend assurantie agent slaagde mevrouw M. J. Wijs- muller-Hoogvliet te Waddinxveen. i i i. I- 1, serveringen van 7500 per bedrijf toe te staan. De raad dacht er echter anders over en verzocht B. en W. eenstemmig G.S. een brief te schrijven, waarin wordt mede gedeeld, dat Waddinxveen de voor gestelde bedragen van 10.000 wil handhaven. Gezonde economische ontwikkeling in Gouda en De economische situatie in het werkgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken is blijkens het dezer dagen verschenen jaarverslag 1960 van de kamer zonder meer gunstig te noemen. In vrijwel alle bedrijfstakken kan van een gezonde ontwikkeling worden gesproken, met name in de bouw- en metaalnijverheid, alsmede de chemische industrie. Het tekort aan werkkrachten deed zich in alle sec toren gevoelen en in het verslag wordt de verwachting uitgesproken, dat het tekort aan krachten in de loop van dit jaar nog verder zal toenemen. Tijdens dit onverwachte financiële debat kwamen ook nog enkele an dere financiële aspecten ter sprake, met name de uitkeringen uit het gemeentefonds. Volgens de burge meester is Waddinxveen hierbij al tijd te kort gedaan. Het inkomen van deze gemeente bedraagt 80,91 per hoofd van de bevolking, terwijl het gemiddelde voor Zuid-Holland 91,12 is. Het landelijk gemiddelde is zelfs 94,84. Uit de debatten bleek wel, dat het Waddinxveense gemeentebestuur de mening is toe gedaan, dat een optrekken tot het Zuidhollandse gemiddelde een alles zins gerechtvaardigde eis is. Helaas komt het meerdere malen voor, dat onze incas seerders met de kwitanties voor de kwartaalabonnemen ten op het Weekblad voor Waddinxveen wordt verzocht op een andere dag terug te komen. In bepaalde gevallen herhalen deze verzoeken zich vier tot zes maal. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 bij Uw drogi.t kerij niet gunstig door de weers omstandigheden, hoewel er een goe de vraag naar deze producten be stond. De export steeg met vier miljoen tot 36 miljoen gulden. Ook op de handel in zaden en de zaad- teelt had het slechte weer nadelige invloed, vooral wat betreft de kwa liteit. De witlofkwekerij ondervond veel minder last van het weer. Er was een goede vraag naar kwali- teitsprodukten. Bij de aardappel- handel bleven de prijzen beneden de verwachting. De groentehandel was over 1960 tevreden. Voor de handel in veevoeder was het prijs- verloop het afgelopen jaar niet gun stig. Aangezien de veehouders voor hun eindproducten ook lagere prij zen ontvingen, kan de prijsdaling van de krachtvoeders meewerken om de uitkomsten voor de veehou derij op hetzelfde peil te houden als in 1959. De omzetten in de kunstmesthandel hebben zich kun nen handhaven. Maar voor de wei degebieden begint zich volgens het verslag een neiging te ontwikkelen om de produktieverhoging door middel van kunstmest niet verder op te voeren, omdat een hogere produktie weer meer arbeidspro blemen tot gevolg heeft. Bij de handel ih vee bleef de prijs voor rundvee hoog. De consumptie stijgt nog steeds en in vele EEG- landen is er belangstelling voor het Nederlandse vlees. Te verwachten is dan ook dat de prijzen zich lang zamerhand zullen aanpassen bij die in andere landen. De detailhandel kon in alle sectoren van een gunstig jaar spreken met bevredigende omzetten. Blijkens het verslag bestaat in kringen van groente- en fruithandel bezwaar tegen de rechtstreekse verkoop door aardappel- en fruitkwekers aan het publiek, ten nadele van de geor ganiseerde handel. De burgemeester suggereerde G.S. voor te stellen toch tenminste re in 1960 heeft het treinverkeer naar en van onze gemeente een sterke uitbreiding ondergaan. Niet minder dan 36.000 reizigers meer dan in 1959 vertrokken per trein uit Wad dinxveen, waardoor het totaal kwam op 205.000 vertrokken rei zigers. Boskoop kwam aan 135.000 reizigers door een stijging van twaalfduizend. De stijging van de uit Gouda vertrokken reizigers be droeg 29.000 en kwam op 1.786.000. De cijfers werden gepubliceerd in het dezer dagen verschenen jaar verslag van de Kamer van Koop handel voor Gouda en Omstreken. Elders wordt in het verslag ten aanzien van het pendelen opge merkt, dat de toename van de uit gaande pendel in het gebied niet zozeer te wijten is aan het ergens anders gaan werken, maar meer als een gevolg moet worden gezien van elders werkenden, die in deze omgeving komen wonen. Rotterdam neemt een belangrijk deel van de uitgaande pendel voor zijn rekening Uit het westen van het gebied der kamer is het forensenverkeer meer gericht op Den Haag. De cijfers van het spoorwegvervoer voor Waddinxveen duiden erop, dat deze gemeente een belangrijk aan deel van dit nieuwe verkeer tot zich heeft getrokken. Het genoemde jaartotaal betekent een daggemid- delde van ruim 560 vertrekkende reizigers. Groenswaard bleek tijdens spoedzitting van de raad niet het enige wrijfpunt met G.S. De voor zitter bracht een brief van G.S. ter sprake, waarin dit college niet akkoord gaat met de beschikbaar stelling van 10.000 per bedrijf voor het reservefonds voor de gas-, licht en waterbedrijven in verband met de in de nabije toekomst noodzake lijke investeringen. G.S. achtten de ze reserveringen gezien de precaire financiële positie van de gemeente onverantwoord en wilde niet hoger gaan dan 2500 per bedrijf. De burgemeester herinnerde raad eraan, dat in de afgelopen tien jaren uit de winsten van de ga- noemde bedrijven niet minder dan 270.000 voor algemene diensten in de gemeentekas werd gestort. Voor al voor de gas- en lichtbedrijven, die in 1960 winsten van respectie velijk 10.620 en 39.235 maakten leek B. en W. de reservering van tienduizend gulden verantwoord. Voor het waterleidingbedrijf ligt dit anders, aahgezien het verlies nog 784,50 bedroeg, overigens aanzien lijk minder dan in de voorgaande jaren, toen het 9000 (1958) en 8000 (1959) bedroeg, voornamelijk als gevolg van moeilijk op te spo ren lekkages. Dat de reserveringen niet over bodig zijn onderstreepte de burge meester met de voorbeelden van de binnen enkele jaren te bouwen nieuwe gashouder, een vernieuwing van het gasnet, vernieuwingen van het waterleidingnet en tal van ver beteringen in de electriciteitsvoor- ziening, die op het ogenblik bijzon der veel storingen vertoont. Door het toenemende stroomverbruik wordt op bepaalde plaatsen de si tuatie zeer precair, o.a. bij een der overwegen, waar de stroom zo zwak is, dat de elektrische waarschu- wingsbel soms nauwelijks hoorbaar is. de heer P. Lips (P.v.d.A.) al opge merkt, dat het realiseren van Groenswaard-Zuid zonder tegelij kertijd Noord in uitvoering te kun nen nemen, onvoordelig zou zijn, omdat bepaalde lasten, o.a. van toe- voerwegen, die eigenlijk op het ge hele plan moeten drukken, 'dan alleen over het zuidelijke gedeelte zouden worden omgeslagen. Burgemeester Van der Hooft stelde de zaak nog scherper door op te merken, dat volgens de wet een gemeente met meer dan tienduizend inwoners verplicht is plannen voor de toekomst te maken en als zoda nig zag hij ook Groenswaard. „Aan de hand van die wet winnen wij het ongetwijfeld” zo zeide hij. arbeidstekort steeds groter zal worden. In de eerste plaats bij de metaalnijverheid, gevolgd door de houtbewerking. Het werkloosheids cijfer bedroeg in 1960 slechts een vierde van het landelijk gemiddelde Er blijft op het ogenblik slechts een zeer kleine arbeidsreserve over’ voornamelijk bestaande uit perso nen, die niet meer tot een redelijk arbeidsprestatie in staat zijn of die om bepaalde redenen niet meer door de bedrijven worden geaccep teerd. Het bijzonder goed verzorgde jaar verslag van de Kamer van Koop handel draagt op voor- en achter zijde een fraaie doorlopende avond- foto van de Passage te Waddinx veen. Helaas wordt nergens in het verslag vermeldt, dat het hier een nieuwe Waddinxveense winkelgale rij betreft en dat de unieke foto werd gemaakt door de fotograaf Sjaak Noteboom. In het verslag is verder nog een in memoriam opge nomen van de op 7 april van dit jaar overleden heer C. E. G. Ok- kerse uit Waddinxveen, die als onder-voorzitter deel uitmaakte van het bestuur der kamer. Zowel van achter de tafel van B. en W. als uit de monden van de raadsleden kon men geluiden ver nemen, dat Waddinxveen weinig gelukkig is met de door G-S- toe gepaste methode om de groei van deze gemeente kunstmatig af te remmen. Met een zekere verontwaardiging nam de raad kennis van het feit, dat in de beslissing van G.S. wordt opgemerkt, dat het Waddinxveense gemeentebestuur had toegezegd, dat de woningen in het plan Putte- Noord alleen zouden worden be stemd voor de huisvesting van eco nomisch aan Waddinxveen gebon den gezinnen. Burgemeester C. A. van der Hooft ontkende met klem ooit een dergelijke toezegging aan G.S. te hebben gedaan. In de debatten kwam tot uitdruk king, dat Waddinxveen ondanks de toevloed van forensen, toch niet zo royaal met zijn premiewoningen omspringt als G.S. willen doen ge loven en dat een zeer belangrijk percentage van de premiebouw au tomatisch wordt bestemd voor de aan de gemeente economisch ge bonden gezinnen. Bovendien wees de burgemeester erop, dat het juist gezond is voor de ontwikkeling van het dorp, indien er ook nieuw bloed van buiten komt, wat ongetwijfeld van gunstige invloed kan zijn. De raad was eenstemmig van oordeel, dat B. en W. Gedeputeerde Staten nadrukkelijk op de onjuistheid van dit deel van de bij het besluit be horende toelichting moesten wijzen. Ten aanzien van de gedeeltelijke goedkeuring van het plan Groens waard, alleen wat betreft het zui delijke deel, was de raad van oor deel dat bij de Kroon in beroep moest worden gegaan. Burgemees ter Van der Hooft merkte in dit verband op, dat van de twaalf pro- cedurens die de laatste jaren in dergelijke gevallen bij de Kroon aanhangig zijn gemaakt, er elf door de gemeenten zijn gewonnen. „G.S. moesten weten” zo zeide de voor zitter, „dat ze toch echt moeten ophouden met het binden van de gemeenten aan voorschriften, die door de Kroon en het overgrote deel van het volk worden afgewe zen”. Voorts deelde hij de raad mede, dat de heer H. Biesheuvel, die bij G.S. bezwaren tegen het uitbreidingsplan had ingediend en welke bezwaren voor G.S. mede aanleiding waren het noordelijke gedeelte van het plan niet goed te keuren, thans de betrokken gronden aan de gemeen te heeft aangeboden voor een ac ceptabele prijs. De orderportefeuilles bij de machi nebouw en metaalconstructie be vatten in 1960 meestal voor enkele maanden werk. Tal van investerin gen werden gedaan ter vernieuwing of uitbreiding van machineparken en bedrijfspanden. Ook de diverse metaalverwerkende industrieën werkten op topcapaciteit. Bij de voedings- en genotmiddelen sector was de situatie voor de meel- fabricage wat gunstiger dan in 1959, maai- de prijzen bleven scherp. Een toename was er in de veevoeder- fabricage. De suikerwerkindustrie en de bakkerijen moesten scherpe exportprijzen stellen, maar deson< danks is men over 1960 tevreden. Veel concurentie hadden de siroop- wafelbakkerijen en banketfabrie- ken, echter zonder nadelige gevol gen. Op 30 augustus bestaat het Wad dinxveense raadhuis vijftig jaar. Het pand aan de Zuidkade, dat ge durende die halve eeuw de ge meentelijke diensten huisvestte is thans echter te klein geworden en zal binnen afzienbare tijd plaats moeten maken voor een nieuwe ge meentehuis, dat gaat verrijzen bij de Petteplas. Verscheidene ontwer pen hiervoor zijn reeds gereed en worden op het ogenblik door des kundigen bestudeerd. Mevrouw F. T. van der Torren- Veendorp (V.V.D.) wees er op, dat het altijd de wens is van G.S. dat de gemeenten een plan in z’n ge heel moeten indienen. De beslissing van G.S. is hiermede dan wel in volledige tegenspraak. Eerder had De afname van de in de landbouw- werkende mannen met acht procent is het geringst in de klasse van 50 tot 64 jaar, gevolgd door de groepen 25-49 jaar met 23 procent en 65 jaar en ouder met 28 procent. Het grootst is echter de afname in de jongste leeftijdsklasse tot 25 jaar, namelijk 41 procent. Het is vooral de toenemende industriealisatie die bij voortduren een beroep doet op het agrarische bedrijf. In verband met de hoge aan het incasseren verbonden kosten zien wij ons in de toe komst genoodzaakt in deze gevallen de abonnementen als beëindigd te beschouwen. De betrokkenen kunnen zich dan pas opnieuw abonneren, in dien achterstallige betalingen zijn verrekend. In 110 jaar tijds is de in de landbouw werkzame beroepsbevolking in ons land met drie vierde deel verminderd. In 1849 was nog 43 procent van de beroepsbevolking werkzaam in de landbouw. In 1959 was dit percentage teruggelopen tot elf. In 1947 was nog negentien procent van de beroeps bevolking werkzaam in de agrarische sector. De achteruitgang van de mannelijke beroepsbevolking in de landbouw bedroeg de afgelopen twaalf jaren zeven procent en voor de vrouwen was dat niet minder dan dertien procent. Deze cijfers zijn ontleend aan een proeftelling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die vooraf ging aan de volkstelling van mei vorig jaar. De agrarische beroepsbevolking om vatte in 1947 nog 748.000 personen, waarvan 579.000 mannen. In 1959 waren deze cijfers respectievelijk 470.000 en 428.000. Opvallend is, dat het aantal meewerkende echtgeno ten in de bedrijven van 82.000 in 1947 daalde tot niet minder dan achtduizend in 1959. Het aantal me dewerkende kinderen verminderde in die periode van 171.000 tot 88.000 Ten aanzien van de werkgelegen heid komt het verslag van de Ka mer van koophandel tot de conclu sie, dat een vestigingsoverschot naast het geboorte-overschot, het aantal werkenden zal doen toe- 1959-1960 voor de boomkwe- nemen, maar dat desondanks het Vrijdag 18 augustus geeft de plaat selijk Hervormde gemengde zang vereniging „Vox Jubilans” o.l.v. Mar. Egberts op uitnodiging van de V.V.V. een concert in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. Vorig jaar werd een dergelijk concert, bij gewoond door 1300 belangstellen den, en ook nu weer blijkt er gro te belangstelling voor dit concert te bestaan. O.m. zal worden uitge voerd Ps. 150 van Cesar Franck en De Dag des Heeren, een compositie van de dirigent Mar. Egberts. Feike Asma zal het koor begeleiden. Als volgende concerten welke ge zamenlijk door Asma en Vox Jubi lans gegeven worden noemen wij: 6 september, St. Joriskerk te Amers foort met medewerking van de Harmonie Juliana; 5 oktober Grote of St. Janskerk te Gouda,, terwijl Vox Jubilans tevens een uitnodi ging aannam uit Oud-Beijerland om op 2 november een concert te ge ven met Feike Asma in de Grote Kerk. De Kerstzangavond is voor dit jaar vastgesteld op 21 december a.s. y-" 'z - Reeds geruime tijd bezit Waddinxveen aan de leplaan een fraaie Chris telijke Landbouwhuishoudschool. We kunnen ons voorstellen dat het voor de leerkrachten en meisjes plezierig werken is in dit lichte moderne gebouw. Het is alleen jammer, dat het schoolbestuur haar verantwoorde lijkheid alleen uitstrekt tot het gebouw en wat er binnen de muren gebeurt, maar dat men het met de verantwoordelijheid ten opzichte van de gemeenschap niet al te nauw neemt. We denken hierbij aan de treurige toestand, waarin het stuk rond de school liggende grond al maanden verkeert. Ondanks alle aandrang van gemeentelijke zijde heeft de Christelijke Boeren- en Tuindersbond,, die het initiatief nam tot het oprichten van de school, nog steeds geen kans gezien de tuinaanleg te realiseren. In de transportmiddelenindustrie en bij de carrosseriebedrijven was de bedrijvigheid in 1960 hoog, en er kon van een behoorlijke orderpor tefeuille worden gesproken. Bij de houtnijverheid meldde vooral de meubelindustrie hogere omzetten en enkele bedrijven boekten aanzien lijke exportsuccessen. Belangrijke uitbreidingen waren noodzakelijk bij de houtwaren, speelgoed en de sportartikelenbranche, die tot pro- duktierationalisatie en vergroting zullen leiden. De export kon aan merkelijk worden opgevoerd. Ón danks de stijgende houtprijzen en de grote concurrentie was het jaar 1960 voor de timmerfabrieken be vredigend. De verfindustrie slaagde erin over het algemeen de gunstige resultaten van 1959 ook vorig jaar te handhaven. De export werd weer opgevoerd. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Waddinxveense gemeenteraad tijdens een vorige week vrijdag gehouden spoedzitting besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland met betrekking tot het uitbreidingsplan Groenswaard. Zoals wij vorige week reeds berichtten onthielden G.S. hun goedkeuring aan het noordelijke deel van dit plan. si BMKïmï

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1