Bezoekt de weekmarkt I; Bumper aan bumper rijden veroorzaakt botsing Hyena, vuilnisman van de wildernis Waddinx veens Sportnieuws Een GRITbril in elke prijs de beste BURGERLIJKE STAND I Winkelmeisje Raadsvergadering nu op 23 augustus Opening Zuivelbedrijf ©Aaag. en Zonnig Drie sportvelden in Oranjewijk Hefbrug verwerkte 38.508 schepen De kerken nodigen Land nu bemesten voor komend jaar IF.S.E. nieuws Speurtocht in de natuur van WSV W.I.K. W.Z.C. De Gouwe De Lijnbanen Moordrecht „De Sperwer” HOUDTU OP IEN AFSTAND!! In M ij verwachting Zo heet dit toelichtend en gerustjtel- lend Dokteriboek.dat gratis i» in gesleten bij een Babyderm Set, weeHn oHet voor een voriteliike verzorging von Boby's Mr» huidje. Be Fair nieuws in de 19e eeuw PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961. 1 N.V. COMBI POSTDUIVENVERENIGING V.V. EN A.V. „WADDINXVEEN” START OEFENWEDSTRIJDEN - Sinister geluid Nuttig dier I Gouda uur Vep Korte Tiendeweg 12 - Tel. 3033 Kleiweg 108 - Tel. 6033 De Zondagsdienst wordt waargeno men door Dr. C. A. de Gens, Sta tionsstraat 6, telefoon 2676. I Competitieindeling 4e klas KNVB: Be Fair (Waddinxveen) Capelle (Capelle a.d. IJssel) DSO (Zoetermeer) HVO (Vlaardingen) Jodan Boys (Gouda) Melissant (Flakkee) MFB (Vlaardingen) Spirit (Ouderkerk a.d. IJssel) Sportlust (Woerden) Unicum (Rotterdam) I Uitslagen Gouwe IISleutelstad II 5-6 Gouwe IGZC comb. 2-1 Het 1ste en 2de elftal waren za terdag bij Maasdam op bezoek. Met enkele invallers moest het eerste de eer aan Maasdam laten, en wel met 5-2. Het was ’s avonds echt vacantie-voetbal. Het tweede ver loor eervol met 3-2 ondanks dat er een paar oudgedienden mee speel den. x Voor zaterdag was vastgesteld RVV H I en II. Dit werd echter door RV VH afgeschreven. Maar voor zater dag is alsnog een wedstrijd vast gesteld en wel: Be Fair IGDS I (Boskoop) aanvang 6.30 uur. Be Fair 2Be Fair 3, aanvang 3 uur. Voor direct gevraagd voor de afd. groenten en fruit. Supermarkt Nou, ze moest eens weten dat je Hier met een dik vest aan zit; Kijk eens aan, da’s een mooi kaartje: Ma uit Maarn zit in Madrid; Nichtje Mien blijkt aangekomen Uit haar Mierlo in Milaan, Waar de zon ook onbekommerd Aan de hemel blijkt te staan! Nu de vakanties beginnen af te lo pen hervat WSV W.I.K. haar acti viteiten. De eerstvolgende club avond is vastgesteld voor dinsdag avond 15 augustus om 19 uur. Voor de senioren is er om 20 uur leden vergadering. Tijdens de avond zal o.m. de deelname worden bespro ken aan de wandelmars te Ooster- beek op 9 september. Het inschrijf geld, zowel voor adspiranten als junioren bedraagt drie kwartjes en kan op de clubavond worden vol daan. Voorts komt ter sprake de op 31 augustus te houden Oranjemars. 12.15 uur GDS—Vep, Wedvlucht: Bordeaux. Afstand 889 km. In concours 101 duiven. Los: zat. 12 uur. Aankomst le duif zon. 13 35 20. A. van der Graaf 1 7 13, D. Heeren 2 10, J. C. den Riet 3, N. van Vliet 4, A. de Bruyn 5, W. van de Water 6, N. van der Zijden 8 9 15 17, C. van Ringelenstein 11 14 21, O. O. Spruit 12, H. van de Willik 16, N. Rupke 18 20, D. la Grand 19, W. van der Jagt 22, L. Verhoef 23, W. van Ringelenstein 24, L. P. Hoogerdijk 25. Wedvlucht Vilvoorden. Afstand 125 km. In concours 573 duiven. Los 9.30 uur. Aankomst le duif 12 01 01. H. van den Berg 1 45 46, N. van der Zijden 2 57 75 137 138 139, N. van Vliet 3 41, E. J. de Jong 4 5 8 19 60 136, P. Bonefaas 6 14 20 29 31 82 95 111, T. Twigt 7 38 87 98, A. Groenendijk 9 59, O. O. Spruit 10 26 63 66 78 88, Jac. de Jongh 11, L. den Ouden 12 28 35 43 47 91 92, H. v. d. Willik 13 121, H. Metse laar 15 17 54 67 69 101 126 135, P. Vink 16 21 25 39 40 44 97 114 127 142, A. Lam 18 108, D. Heeren 22 23 113 115, C. van Ringelenstein 24 52, Jac. de Beer 27 51 72 103 119 124 140 143, L. Verhoef 30 56 68 123, J. Degenkamp 32 80 85 118 125 130, J. de Riet 33 90, W. van der Jagt 34 65, F. Rip 37 42 76 105 108, Abr. de Graaf 36 50, J. Koren 48 104 112 116, J. de Kooter 49, S. van Harskamp 53 61 62 93 102 129, L. de Bruin 55, P. van Geloo- ven 58 81 84 117, L. Slootjes 64 77 131, Abr. de Bruin 70 89 94 110, W. van Ringelenstein 71, C. Hof man 74 122, H. van Dijk 73 99 120, A. van Doodewaard 79 100, J. Schinkel 83, W. v. d. Water 86 106 107 132 141, J. v.d. Kraats 96 134, Gebr. van Wageningen 128, A. Fase 133. De a.s. competitie staat weer voor de deur en dit weekend starten we weer met onze oefen-wedstrijden. Twee zondagselftallen gaan op be zoek bij „Groeneweg” te Zeven huizen, terwijl het zaterdagelftal de Amsterdamse 4e klasser „Eland” ontvangt. De voorbereidingen voor een goed lopende „Toto’ zijn in volle gang. Het bestuur en de toto-commissie doen alle moeite zoveel mogelijk deelnemers tot zich te trekken. De leden worden opgewekt zich een kleine inspanning te getroosten om ook zoveel mogelijk familieleden en kennissen op te wekken aan de „toto” deel te nemen en deze te .doen inleveren bij de vereniging „Waddinxveen”. Wedstrijdprogramma. W’veen ZIEland, 6.30 uur Groeneweg 1W’veen I, 3.00 u Groeneweg 2W’veen 2, 1 uur Zaterdagmiddag 4 uur wordt de jaarlijkse wedstrijd gespeeld om de Vriendschapsbeker, de eerste maal werd deze beker gewonnen door Verheul met 5-2, de tweede maal werd de wedstrijd af gelast, na de rust werd er niet meer gespeeld door de slechte weersomstandighe den toen was de stand 1-1. Zondagmiddag begint om 12 uur ’t N.K.S. tournooi, waaraan niet min der dan 14 elftallen meespelen, pro gramma is heel interessant, zie het onderstaande programma. Het ge heel zed een leuk cachet krijgen daar de velden gesierd worden met vlaggen van meespelende vereni gingen. Afdeling A: 12.00 uur UnioSoc. Boys; 12.25 uur DonkEsto, 12.50 uur WSE VEP, 1.15 uur Soc. BoysDonk, 1.40 uur VepUnio, 2.05 uur Esto WSE, 2.30 uur Soc. BoysVep, 2.55 uur UnioEsto, 3.20 uur WSE Donk, 3.45 uur EstoVep, 4.10 uur Soc. BoysWSE, 4.35 uur Donk Unio. 5.00 uur Soc. BoysEsto, 5.25 uur Unio—WSE, 5.50 Donk. Afdeling B: 12.00 uur Unio—RVO, DonkEsto, 12.30 uur 12.45 uur WSENic. Boys, 1.00 uur RVCGDS, 1.15 uur EstoUnio, 1.30 uur Nic. BoysDonk, 1.45 uur Vep—WSE, 2.00 uur GDS—Esto, 2.15 uur UnioNic. Boys, 2.30 uur WSERVC, 2.45 uur DonkVep, 3.00 uur EstoWSE, 3.15 uur Nic. Boys—GDS, 3.30 uur RVC—Vep, 3.45 uur UnioDonk, 4.00 uur WSE GDS, 4.15 uur VepUnio, 4.30 uur Nic. BoysEsto, 4.45 uur Donk —RVC, 5.00 uur Unio—WSE, 5.15 uur GDSDonk, 5.30 uur RVC Nic. Boys, 5.45 uur EstoVep, 6.10 uur WSEDonk, 6.10 uur WSE Donk, 6.10 uur GDSUnio, 6.20 uur VepNic. Boys, 6.20 uur Esto RVC. De aanvankelijke voor donderdag 24 augustus vastgestelde vergade ring van de gemeenteraad is een dag vervroegd en zal nu worden gehouden op woensdag 23 augustus ’s avonds om 8 uur. weg bepalen. Dus niet alleen met de „technische” remweg van onze auto, maar ook met onze eigen waarnemings- en reactiesnelheid. En óók met het feit dat wij bij voorkeur niet zo bruusk moeten stoppen dat wij een „achterligger” - die minder ver is dan wij in de rij- techniek - in moeilijkheden bren gen. En óók dat er voldoende ruim te is voor een achteropkomer om in te voegen. Daarom: houdt zo moge lijk zoveel meters vrij als u kilo meters per uur rijdt. Met deze „vuistregel voor de lange afstand” zit u - althans bij snelheden bene den de 90 km - altijd goed. Verdeling van het totaal aantal ongelukken, veroorzaakt door het achteropkomend verkeer. Helaas heeft het tweede zevental het niet kunnen bolwerken in de promotiewedstrijd tegen Sleutel stad. Aanvankelijk leek het een ge makkelijke overwinning voor de Gouwe te worden. En toen dan ook de ruststand 4-1 voor de Gouwe wees, dacht iedereen dat de strijd De heer P. van der Starre heeft in de Prins Hendrikstraat een geheel gemoderniseerd zuivelbedrijf ge opend in het pand, voorheen be woond door de heer J. Tol. De oude sombere winkel is omge toverd in een lichte omgeving, waar alle artikelen goed tot zijn recht komen. De heer van der Starre succes toe gewenst. Ansichtkaarten te ontvangen Is ons dagelijkse werk, Tante Piet uit Pieterburen Stuurt ons de Sint Pieterskerk; Toe-maar, die zit dus in Rome, Loopt nou daar haar voeten zeer, En ze schrijft nog: het is machtig Droog en zonnig zomerweer! Voor de aanleg van drie sportvel den in de Oranjewijk achter de waterzuiveringsinstallatie is goed keuring ontvangen van Gedepu teerde Staten. Hieraan is de voor waarde verbonden, dat de vereni gingen die deze velden gaan ge bruiken zelf voor de bouw van de nodige accomodatie zorgen. Met de aanleg van de drie velden is een bedrag van 149.000 gemoeid. Hoewel nog niet vaststaat aan wel ke verenigingen de velden zullen worden toegewezen is destijds ge suggereerd, dat de Voetbalvereni gingen Waddinxveen en Verheul op deze nieuwe velden zouden gaan spelen. Be Fair en WSE zouden dan de beschikking hebben over de vel den aan de Kanaaldijk. gestreden was. Maar Sleutelstad met een ploeg van oudgedienden, kwam terug. Telkens knabbelde ze wat van de voorsprong af. Toen het eenmaal 4-3 was geworden, zocht de Gouwe min of meer kapot ge speeld, zijn heil in tijd rekken, of althans in zulk' spel, dat zo door de scheidsrechter werd uitgelegd. Prompt kreeg Sleutelstad egn vrije worp te nemen, die door de mid- voor in een doelpunt werd omge zet 4-4. Direct daarna was het tijd, zodat de wedstrijd moest worden verlengd. Hierin bleek Sleutelstad tenslotte de grootste routine te be zitten en het won met 6-5. Programma: Zaterdag 12 aug.: Polotoumooi om 7.30 uur. Deelnemers: ZPB, Raket, Gouwe. i Maandag: Polotournooi voor meis jes, aanvang 7 uur. Deelnemers: LZC, OZV, Pinguins, WZC, Gouwe. Woensdag Gouwe I—R I - en polo tournooi voor jongens. Aanvang 7 uur. Deelnemers: DKD, GZC, LZC, AZC, Pinguins, WZC, SVH, Gouwe. Donderdag Tweekamp: Branden burgGouwe. Deze wordt gehou den in Bilthoven. De week daarop komt Brandenburg in Waddinx veen. De Waddinxveense hefbrug moest in 1960 voor het scheepvaartverkeer door de Gouwe 25.521 maal worden geopend, wat neerkomt op 85 maal per dag, rekening houdend met de zon- en feestdagen, waarop de brug niet wordt geopend. Globaal kan men stellen dat de brug gemiddeld iedere tien minuten een keer open gaat. In totaal passeerden 38.508 schepen de brug, honderd meer dan in 1959. Een merkwaardig toeval mag het worden genoemd, dat de hefbrug in 1960 precies hetzelfde aantal malen werd geopend als in 1959. „Afstand bewaren” is een zaak die niet iedereen ligt. Dat kunnen we dagelijks om ons heen constateren, vooral - en dan in de meest letter lijke zin des woords - op de weg. Natuurlijk, onze wegen worden steeds voller, maar dat mag voor de automobilist nog geen reden zijn om ook wanneer het niet nodig is zó dicht achter zijn „voorman” te gaan rijden dat er van een behoor- lijke tussenruimte nauwelijks spra ke is. Op zichzelf behoeft dat nog niet gevaarlijk te zijn mits de snelheid dan ook maar „navenant” is. En daar ontbreekt het nu juist meestal aan. Realiseren we ons bij dit „bum per aan bumper” rijden eigenlijk wel altijd dat we bij een snelheid van 50 km per uur per seconde 14 meters afleggen, d.w.z. dat een nor maal reagerende bestuurder op zijn minst 14 meter nodig heeft voordat de remmen hun werk gaan doen En dat die afstand bij 100 km per uur al is gegroeid tot 28 meters Waar dan nog eens de eigenlijke remweg bijkomt. Het is met het „afstand houden” minder een kwestie van altijd en overal tientallen mtrs tussenruimte bewaren (dat kan nu eenmaal niet altijd) en méér een kwestie van tij dig zijn snelheid aanpassen aan de afstand die de situatie van het ogen blik biedt. Dat is een kwestie van goed vakmanschap. Maar vooral ook van het steeds met volle aan dacht er „bij” zijn. In W.-Duitsland heeft men gezocht naar de oorzaken van 44.700 ver keersongelukken waarbij sprake was van kettingbotsingen, althans het op elkaar rijden van twee of meer auto’s. Daarbij kwam men tot de slotsom dat in niet minder dan 52.3 van de gevallen het ongeluk uitsluitend te wijten was aan onop lettendheid van de achteropkomer. 30.3 was een gevolg van het feit dat de aangehouden afstand niet in overeenstemming was met de ge reden snelheid. Bij het aanpassen van zijn snelheid aan de afstand of omgekeerd is het duidelijk dat de benodigde remweg de allesbepalende factor moet zijn. Daarbij spreekt óók de kwaliteit en de situatie van het wegdek een woordje mee. Dat bleek ook bij het bovengenoemde onderzoek. Bij 19.8 van de ongelukken was wel een zekere afstand aangehouden, maar daarbij had de bestuurder geen of onvoldoende rekening ge houden met een door ijzel, sneeuw, regen, natte bladeren, etc. glad weg dek en dus verlengde remweg. „Afstand houden” in het heden daagse verkeer betekent dat wij bij het regelen van onze snelheid met het oog op het vrije weggedeelte vóór ons rekening houden met alle factoren die onze werkelijke rem- Lucy drinkt na Lukaswolde Nu haar koffie in Luzern; Bert verdoet zijn kinderbijslag Niet in Berkel maar in Bern; Co uit Cothen sloeg zijn tent op Aan het (Perry) Comomeer, Hij is nikker bruin, zo schijf t-ie, ’t Regent er niet ene keer. Oma Gé uit Genemuiden Zegt „Si-si” in Genua; In Parijs (met echtgenote) Slentert Papendrechtse Pa; Zes en twintig ansichtkaarten Krijg je grif in ene week: Overal is ’t weer uitmuntend, Slechts bij ons is het van streek! Jaap Mijderwjjk. s I I I I Aangiften van 3 tot 9 augustus 1961 Geboren: Willem, zv T. Schouten en E. I. van Eden Petersman, A. van Solmsstraat 29; Johanna Maria Adriana, dv J. W. van Vuuren en H. J. C. den Brui nen, Bloemendaalseweg 46, Theo- door Rinze, zv R. Zijlstra en S. A. Veerman, Henegouwerweg 6, Adrianus Hubertus Franciscus, zv F. J. A. Vos en E. A. M. van Ber- kesteijn, Pr. Beatrixlaan 45, Nimrod, zv L. F. Nahafahik en M. J. T. Okkerse, leplaan 94, Marijke Adriana, dv J. Plakman en D. G. Vriesman, Lijsterbesstraat 57a Gehuwd: A. C. H. M. de Mol en G. J. F. van Stijn, A. M. van Zijl en B. A. de Lange. uangharige geelachtige-grijze pels, terwijl zijn familieleden licht bruin geel-donker gevlekt zijn. De laatste zijn trouwens iets forser dan de eerste. Beide soorten beschikken over enorme kaken en tanden, zo zelfs dat ze in staat zijn om oli- fants- en nijlpaardbeenderen die er toch echt wel wezen mogen totaal te vermorzelen. Als de hyena aan de maaltijd gaat, dan laat hij ook echt niets over en dat is juist dat gene waardoor hij zo nuttig lid van de dierengemeenschap is, want hij is een zeer goed en nauwgezet vuil nisman, die echt geen afval laat slingeren. Vooral in de tropische streken waar de hyena voorkomt en waar de dode dieren snel tot rotting overgaan, met als gevolg dat ze ernstige bacteriehaarden vor men, is de hyena een wel zeer nut tig dier. Hij zorgt met andere aas- eters voor dé hygiëne in het oer woud. Zo afschrikwekkend en antipathiek als volwassen hyena’s er uit zien, zo aardig zijn de jonge dieren, die na een dracht van 11-13 weken geworpen worden, meestal in het begin van de regentijd. Ze zijn donkerbruin tot zwart. Door men sen grootgebracht zijn ze buitenge woon aanhankelijk en leergierig. Maar tenslotte behoren deze dieren niet in menselijk gezelschap en dat bemerkt men later wanneer ze gro ter worden. De hyena behoort in de natuur, in het oerwoud, waar dit dier de taak kan vervullen, waar voor het geboren is. gpQ-Verb.v.Vei|ig) Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds L. Vroegindeweij, Delft. Nam. 6.30 uur de heer J. A. Kruit hof, Monster. Hervormd Wtfkgebouw, Esdoornlaan. V.m. 9.30 uur Ds Langhout, Leiderdorp. Nam. 6.30 uur de heer A. Twigt, Delft. Herv. Kring „Wet en Evangelie", Verenigingsgebouw, Stationsstraat. V.m. 9.30 uur Ds F. Brouwer, Hillegom. Nam. 7 uur Ds. J. J. H. van der Ree Amsterdam, Jeugddienst. Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds H. van Rhijn, Leeuwarden. Remonstrantse Kerk. Geen dienst. Chr. Algesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds Verloop. Woensdag 16 augustus, nam. 7 uur Ds. Verloop. Oud Ger. Gemeente, Zuidkade 158. Woensdag 16 aug, nam. 7 uur Ds. L. Gebraad, St. Philipsland KERKDIENSTEN. Parochie St Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C A. P van Drunen. Telefoon 24 52 Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis. Zaterdag- en zondagavond 7 uur lof. Biechtgelegenheid zaterdags van 5 tot 8 uur. Nu de oogst in volle gang is of reeds binnengehaald, is de tijd weer aangebroken om over de bemesting te gaan denken. Doordat de stoppel is bloot komen te liggen, gaat de landbouwer de zo noodzakelijke stoppelbewerkingen weer toepas sen. Juist voordat deze werkzaamheden beginnen, is het van groot belang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen welke zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stal mest, kalizouten en slakkenmeel. Deze meststoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze opper vlakkig door de grond worden ge werkt. Uit de laatste onderzoekingen van de laboratoria voor grondonderzoek is komen vast te staan, dat veel bouwlandpercelen op de zand- en rivierkleigronden een tekort aan kalk hebben. Hier is bemesting met slakkenmeel als fosforzuurmeststof het meest aan te raden. Met het oog op de drukke voor- jaarswerkzaamheden is het nood zakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is, om een goede oogst voor ihet volgend jaar veilig te stellen. De ervaring van de laatste jaren heeft wel geleerd dat het uitstellen van (de basisbemesting ernstige gevolgen kan hebben. Het boerenbedrijf is in velerlèi opzicht een riskant bedrijf. Door nu reeds de nodige aandacht aan de basis bemesting te schenken, vermindert men het bedrijfsrisico en wordt bovendien een betere arbeidsver deling verkregen. Thomasslakkenmeel spoelt niet uit en dit geldt ook voor kali op niet te lichte gronden. Het is raadzamer nu reeds deze meststoffen op het land te brengen dan te wachten tot het voorjaar wanneer er al zo veel te doen is. Bovendien kan men nu nog van de lage zomerprijzen dezer meststoffen profiteren. Velen van ons zullen de hyena wel kennen van een ontmoeting in de dierentuin. Het dier heeft de vorm van een flinke hond, doch krachti ger gebouwd met een meer ge drongen lichaam, een brede kop met korte snuit en een dikke hals. De voorpoten zijn langer en meer ontwikkeld dan de achterpoten, zo dat het lichaam naar achteren iets afloopt. Het is ruig en borstelig behaard en beschikt over een e- norm krachtig gebit met grote hoek en snijtanden. De machtige kauw en nekspieren zijn op de schedel aan zware beenbogen vestgehecht en hiermee is de hyena een dier met een buitengewoon sterke kop. Deze geeft hem weliswaar een on sympathiek voorkomen; maar hij heeft deze bouw nodig om zijn taak in de dierenwereld te kunnen ver vullen, want hij is. namelijk de vuil nisman van de wildernis. Samen met de gieren en andere aasvogels vormt hij de reinigingsdienst, waar bij de vogels de dagtaak voor hun rekening nemen, terwijl de hyena’s het nachtwerk doen. Overdag rusten deze aaseters in een schuilplaats, in natuurlijke hol ten en zelf gegraven gaten of tus sen rotsblokken en ruines. Het nach telijk voedselzoeken doen ze alleen of in kleine troepjes en ze zijn be rucht om het geluid dat ze dan voortbrengen en dat veel weg heeft van een gelach van een krankzin nige. Sinister en onheilspellend klinkt het door de zwoele tropen nacht en waarschuwt mens en dier, dat de rovers op pad zijn. Ja, waarschuwt, want u moet niet den ken dat deze aaseters zich verge noegen met dat wat de natuur voor hen laat liggen. Oh neen, vooral de grote gevlekte hyena schroomt niet om andere zoogdieren aan te vallen en laat in noodgevallen zelfs mensen niet met rust. De hyena is dus in de ware zin des woords een roofdier. Voor de mens is hij wel niet zo buitengewoon gevaarlijk, omdat het dier wel brutaal maar bovendien zeer laf is, doch dit neemt niet weg, dat in de ‘rimboe wel eens kleine kinderen door hy- gena’s worden geroofd. Moordrecht was omstreeks het mid den der 19e eeuw een der schoonst gelegen en aanzienlijke dorpen van Zuid-Holland, een gemeente van ruim 2000 zielen, die in de touw- slagerijen of lijnbanen een hoofd middel van bestaan vonden. Het garen dat men daar spint - aldus De Economist uit 1855, - wordt zo danig bewerkt dat ieder spinner een draayer behoeft, om het bij de arbeid benodigde wiel in beweging te brengen. Dat draaienwerk, meest in zittende houding, door kinderen verricht: ’s zomers van 5 uur ’s morgens tot 8 uur ’s avonds en ’s winters een uur later beginnen en een uur vroeger eindigen. Over de leeftijd der kinderen vertelt de Economist: Zo gij de werkplaatsen binnentreedt, zult gij er minder van vijfjarige leeftijd - wij zagen er welke die leeftijd nog niet hadden bereikt; en zo gij des zomers, bij het aanbreken van de dageraad, door de straten wandelt, zoudt gij er aantreffen, die nog half slapende naar de werkplaats worden gedra gen, om eerst daar door de ruwe stem des spinners, of door iets er- gers, wakker te worden. Het Rapport der commissie belast met het onderzoek naar de toestand der kinderen in fabrieken arbeiden de anno 1864 maakt er melding van dat op 398 arbeiders 180 jongens en meisjes werkten, waarvan 3 bene den 6 jaar en 23 van 6 tot 8 jaar. Zij noemde de navolgende kinde ren: Cornells Bakker (5), Petra Bakker (8), Cornelia Slobbe (4), Dina van Ei (7), Aart Rietveld (6), Elizabeth Bloot (7), David Bloot (4), Jannigje Rook (6), Agatha Jansen (7), Cornells van Tranen- burg (7), Jan van Vlaardingen 7 en Engelina de Knecht 6, die in de fabrieken werkten treurige toon beelden van lichamelijke schade en afstomping van de geest door die arbeid op jeugdige leeftijd. E. v. E. Er zijn twee soorten hyena’s, te weten de gestreepte en de gevlek te. De gestreepte heeft zwarte dwars strepen over de tamelijk o GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevondenbr. jongensportemon- naie met inh., kinderschoentje, wieldop, bruine herenschoen, wit baby sok je. Verloren: sjaal, 10 sleutels in etui, bruine damesportemonnaie m. inh., rode step, grijze portefeuille met inh., blauwe voetbalkousen, gouden ring met blauwe steen, zwarte da mesfiets. s'

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 5