Raadhuis vijftig jaar geleden geopend DAMF»O Spit, Spierpijn en reumatische ppnen wrijft U eveneens weg met des zaterdags voor het publiek gesloten zal zijn. Oranjelaan 9 F. H. Schutte 40 jaar in gemeentedienst Adres redaktie «n administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Nutsspaarbank te Waddinxveen Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per num. Kontraktprljs op aanvraag. Het bestuur der Coöp. Boerenleenbank Geen luxe Boven de begroting Verbreding Noordkade Te duur Jaarwedde van f 200 De ambtenaar is er voor het publiek Smidszoon uit Hekelingen begon zijn carrière in Zuidland J. L. KOOPMAN GEHULDIGD Erewijn verving feestvertoon bij ingebruikstelling Eerste paal in 1876 r’ VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 Nr. 842 17e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen ig van het gemeentelijk apparaat idhuis. De toenmalige sedert 1870 gunstige •nhuis' ttit vertelt de heer J. L. Koopman, hoofdcommies en foto Sjaak Noteboom De kas is dan geopend: l KANAALSTRAAT 9 ORANJELAAN 42 - WADDINXVEEN maakt bekend, dat met INGANG VAN 2 SEPTEMBER a.s., de bank op ZATERDAG GESLOTEN zal zijn. Een nieuwe kans kreeg de gemeen te op 1 maart 1909, toen een heren huis aan de Kerkweg van de overle den weduwe Molenaar werd aange boden. De koopsom, zeventiendui zend gulden en de overdrachtskos ten waren echter te hoog. Het aan bod van de familie Van der Torren bood gelukkig veel meer perspec tieven. In de raadszitting van 14 december 1910 werd het bouwplan goedgekeurd. Bij een openbare in schrijving kwam de heer G. den Hoed, timmerman te Waddinxveen met 10.600 als laagste inschrijver uit de bus. Dit bedrag ging de be groting verre te boven, maar de raad besloot het werk toch op te dragen. De toenmalige burgemeester van Waddinxveen, de heer Van Dort Kroon, opende op 30 augustus 1911 het tot raadhuis verbouwde pand aan de Zuidkade in aanwezigheid van tal van gemeentelijke autoritei ten en de familie van der Torren. Burgemeester Van Dort Kroon ver klaarde bij die gelegenheid dat er geen feestvertoon zou plaats heb ben. De enige luxe die men zich na zijn openingstoespraak veroorloofde was het schenken van een erewijn. De burgemeester moest zich in zijn in 25 jaar heel wat kan veranderen. de Puttepolder. In de Sniep waren toen alleen nog maar de Meidoorn en de Prunusstraat gereed, in de Puttepolder stond nog niets en ook de Stationsstraat moest z’n huidige vorm nog krijgen. Wel had Wad dinxveen toen nog een eigen gas fabriek. Op 1 april 1960 kreeg de heer Koop man de zware taak op de schouders gelegd de ziek geworden gemeente secretaris tijdelijk te vervangen. Dat tijdelijk werd overigens een peri ode van veertien maanden, waarop de heer Koopman met grote vol doening terugziet, omdat hij daar door de kans kreeg ook nog met anderen facetten van het gemeen telijke werk in aanraking te komen. foto Sjaak Noteboom „De Kuil wil een voetbalveld” dat was de leuze waarmede de jeugd van de Kuil vorige week aan het gemeentebestuur ken baar maakte, dat ze graag een terrein voor haar geliefd voet balspel wil hebben. De jongeren hadden de opening van het vernieuwde zuivelbedrijf van de heer P. van der Starre aan de Prins Hendrikstraat door burgemeester C. A. van der Hooft aangegrepen voor hun de monstratie, compleet met span doeken. De burgemeester sprak de demonstranten toe en verze kerde, dat het gemeentebestuur reeds al het mogelijke heeft ge daan en nog zal doen om de jongens aan een speelveld te helpen, zodat er niet meer zoals thans, op straat behoeft te wor den gevoetbald. In zijrl toespraak voorafgaande aan de opening van het zuivel bedrijf zeide de heer Van der Hooft, dat zijn aanwezigheid van verderstrekkende betekenis was dan de nieuwe winkel alleen. Hij zeide ook gekomen te zijn voor de bewoners van de Kuil, zodat ze weten, dat zij tot de Waddinxveense gemeenschap be horen en dat de Kuil geen buurt is, die wordt gemeden of achter aan komt. In dit verband wees hij op de nieuwe straatverlich ting, die in de afgelopen weken tot stand is gekomen. en met vrijdag van 9 tot 1 uur uur (was 2-4 uur). 1 uur. ieder jaar hogere onderhoudskos ten zal vorderen, dat de Raadska mer reeds voor die vergaderingen te klein is en voor andere bijeen komsten, huwelijken, geheel onge schikt, dat het uiterlijk aanzien van het gebouw en de plaats waar het staat geen van beide voldoen aan eischen voor een Raadhuis eener gemeente als Waddinxveen is”. Op vrijdag 25 augustus a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer F. H. Schutte, thans directeur van de gemeentebedrijven van Waddinxveen, in dienst trad van de gemeente. Ter gelegenheid van dit jubileum zal hij door het ge meentebestuur worden gehuldigd. huisvesting, forensisme, e.d. Verder wordt nader ingegaan op de bete kenis van de verschillende bronnen van bestaan. Daarbij krijgt naast het aspect van de werkgelegenheid, ook het vraagstuk van de wijze waarop o.a. de detailhandel, het verkeer en vervoer hun verzorgen de functie vervullen, de aandacht. Aan een beschouwing worden ver der onderworpen de sociale aspec ten van de lokale samenleving, de aanwezigheid van openbare voor zieningen, terwijl men hoopt even tuele lacunes in dit opzicht vast te stellen. Uitgaand van een samenvattend overzicht van de studie van de be staande toestanden, met inachtne ming van recente ontwikkelings- tendenzen zal men in een tweede deel de toekomstmogelijkheden van de gemeente verder onder ogen zien. Als besluit wil men een pro gramma voor het te voeren beleid in de komende jaren toevoegen. De kosten van het rapport en het daar aan verbonden onderzoek worden geraamd op 13.500. De Provinciale Waterstaat is voor nemens de Gouwekade langs de westelijke oever tussen de reeds vernieuwde kaden in Boskoop en Waddinxveen, eveneens te vernieu wen. In verband met de gemeen telijke plannen voor verbreding van de Noordkade is de provincie ver zocht bij haar werkzaamheden, waarbij ook de weg wordt betrok ken, het weglichaam in Waddinx veen zodanig te maken, dat in de toekomst de thans vier meter brede weg tot zes meter kan worden ver breed. De provincie is bereid deze werkzaamheden uit te voeren en de daarvoor benodigde grondaan kopen te doen, mits de gemeente Waddinxveen de meerkosten voor haar rekening neemt. B. W. stel len de raad voor het hiervoor be nodigde bedrag van ca. 81.000 be schikbaar te stellen. Er was toen echter pas een school voltooid en de raad achtte het niet verantwoord de aanzienlijke kosten van twintigduizend gulden, die met een nieuw raadhuis gemoeid zouden zijn, op zich te nemen. Men beperk- te zich tot een verbouwing in de Nesse en de aanschaf van wat nieuw meubilair tot een totaal be drag van 1400, In 1885 werden er opnieuw plannen gemaakt, waarin architect G. A. Oudijk te Gouda, het raadslid G. Spruijt Azn en de ingenieur H. Paul jr uit Zevenhuizen een aan deel hadden. Weer achtte de raad de kosten van twintig mille, goedko per kon het echt niet, te hoog. Als argumenten voor een nieuw raad huis voerde men toen nog aan, dat het bestaande een oud en dik werf vertimmerd huis is, dus met Op 1 januari 1938 was het met de onbetaalde arbeid als volontair af gelopen en werd hij aangesteld als agent voor de arbeidsbemiddeling tegen een jaarwedde van niet min der dan tweehonderd gulden. Twee jaar later volgde zijn aanstelling tot tweede ambtenaar, nog steeds bij de gemeente Zuidland. Tot 1946 bleef hij die gemeente trouw om toen als eerste ambtenaar over te gaan naar het wat grotere Krimpen aan de Lék. Van veel meer betekenis was zijn verhuizing naar Waddinxveen, waardoor de heer Koopman uit een gemeente met ongeveer 3300 inwo ners terecht kwam in een gemeente van ruim achtduizend zielen. „Dat was op 1 mei 1950” vertelt hij. In die jaren is de gemeente aanzien lijk gegroeid en daarmede hield de personeelssterkte op het gemeente secretarie gelijke tred. Slechts ze ven mensen zaten er toen hij er kwam, nu zijn het er achttien. „Er zijn trouwens nog andere tekenen van groei”, met name de Sniep en Klassieke muziek, orgel spelen tuinieren (op de vrije zaterdag) zijn de hobbies van de heer Koopman, die verder deel uitmaakt van het college van kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk en bestuurslid is van de Kunststichting Waddinxveen Tot 1961 vervulde hij de functie van penningmeester van de woning bouwvereniging Waddinxveen, ter wijl hij ook enige tijd voorzitter was van de afdeling Waddinxveen van de Anti-Revolutionaire Partij. En als men de heer Koopman naar zijn eigen oordeel vraagt over het gemeente-ambtenaar zijn zegt hij: „Een ambtenaar is niet altijd zo geliefd. Grotendeels is dat een ge volg van het feit dat hij vaak de spreekbuis is van de overheid. En die overheid vaardigt soms maat regelen uit, die ingrijpen in het le ven van de mens en niet altijd op een prettige wijze. De ambtenaar kan daar niets aan doen. Maar het is een belangrijke taak van de ambtenaar te trachten het publiek begrip bij te brengen voor de maat regelen en de achtergronden ervan te belichten. Ook moet hij er zich van bewust zijn, dat hij er is voor het publiek en niet omgekeerd. Een ambtenaar moet zich niet belang rijk willen voelen.” J. L. Koopman kwart eeuw gemeente-ambtenaar „Het was een gunst, toen ik op 15 augustus 1936 in gemeentedienst trad’’, vertelt de heer J. L. Koopman, hoofdcommies van de gemeente, die dinsdag j.l. zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar vierde. Met die enkele woorden illustreert hij meteen, dat er i Achttien jaar was hij, toen in de zomer van 1936 de schooldeuren van de Christelijke HBS op de linker Maasoever in Rotterdam achter hem dichtvielen en hij met het eind diploma op zak terug kon keren nao," de smidse van vader Koopman in Hekelingen op Voorne-Putten. Het stond al bij voorbaat vast, dat de jonge Koopman niet de voet sporen van zijn vader zou drukken. In de tweede helft van de toen heersende crisis was het echter geen eenvoudige zaak om aan de slag te komen. Het was zijn neef, de huidige bur gemeester van Nieuwerkerk, die destijds werkzaam was op het ge meentehuis van Spijkenisse, die de heer Koopman op het spoor van de gemeenteadministratie zette. Op 15 augustus deed volontair Koopman zijn intrede op het gemeentehuis van Zuidland. „Ik mocht blij zijn, dat ik nog geen geld toe behoefde te geven” zo zegt hij nu. Dinsdagochtend werd in de raad zaal van het gemeentehuis in be sloten kring de heer J. L. Koop man door gemeentebestuur en personeel van de gemeente ge huldigd in verband met zijn zilve ren jubileum als ambtenaar. Burgemeester C. A. van der Hooft roemde in zijn toespraak de tact, wijsheid en scherp ver stand van de heer Koopman, als mede zijn aandeel in het bewaren van de onderling? goede ver- standhouding. Zijn gelukwensen liet hij vergezeld gaan van de traditionele enveloppe met inhoud en een bos bloemen voor mevr. Koopman. Namens het personeel overhandig de gemeentesecretaris H. Jenné een lichtgewicht tuinstoel. Een grammofoonplaat was het ge schenk van de belastingdienst, dat werd aangeboden door de heet C. van der Klauw, bij af wezigheid van de ontvanger. Mej. van Drimmelen vertegenwoordig de het vrouwelijke personeel met een vrolijk, persoonlijk gedwht en bood een paar manchetknopen aan. Voorts werd het woord ge voerd door de heren A. C. Krane- veld, directeur gemeentewerken en W. F. Meijer, chef van de af deling algemene zaken. De heer Meijer sprak namens de reisclub van de ambtenaren en herinnerde aan een destijds door de raad af gewezen voorstel van B. en W. een gemeentelijk ereinsigne in te voeren. De reisclub had nog wat geld over en dat bestemd voor het ontwerp van een kartonnen eremedaille, die de heer Koopman werd omgehangen. De tekst op de medaule was in overeenstem ming met de toespraak van de heer Meijer, die sprak over de vele doornen en weinige rozen op het pad van een gemeenteamb tenaar. Verder spraken nog de heren W. Jongeneel namens de Nederlandse Bond van Gemeen teambtenaren, H. de Bode namens het college van kerkvoogden van de Hervormde Kerk, Reedijk en van Steijn. Deze laatste noemde zich vertegenwoordiger van de Bond van Waddinxveense Jubi larissen in oprichting. Onderzoek naar toekomst van Waddinxveen In verband met de toekomstige ont wikkeling van Waddinxveen achten B. ir Whet gewenst het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid- Holland te Rotterdam een rapport over verschillende aspecten van al gemeen belang met betrekking tot deze gemeente te laten opstellen. Uitgebrachte rapporten van dezelfde strekking in 1950 en 1956 hebben in de loop der jaren in verschillende omstandigheden en bij uiteenlopende gelegenheden bewezen van zeer veel nut te zijn. Door de ontwikkeling van de l aatste jaren zijn verschillende prognoses en conclusies uit die rap porten niet geheel juist meer. Boven dien vereisen bepaalde onderwerpen thans meer aandacht. Een nieuw rapport zou uiteenval len in drie delen. In het eerste deel worden de ontwikkeling sinds 1945 en de huidige situatie geanaliseerd. Daarbij zal een schets worden gege ven van de demografische ontwik keling, de sociale structuur, volks- toespraak nog teweer stellen tegen beweringen, dat het betrekken van het nieuwe pand een luxe daad was. „Neen, dat zij verre,”, zo zeide de heer Van Dort Kroon, „de gelden benodigd voor de stichting van het gebouw zijn daarentegen welbe steed. Waddinxveen, een der groot ste en dank zij hare zich steeds uit breidende industrie, zomede het grote landbouwbedrijf dat er wordt uitgeoefend, een der welvarendste plattelandsgemeenten in deze pro vincie behoort een barer waardig Raadhuis te bezitten, wat iedereen zal erkennen, die een open oog heeft voor de tegenwoordige tijds omstandigheden”. aldus Waddinx- veens’ burgemeester op 30 augus tus 1911. Wat dat betreft zijn de tijden nog niet veel, veranderd en wanneer Waddinxveen eenmaal zijn nieuwe raadhuis zal bezitten, aan de plan nen waarvoor thans wordt gewerkt, zal burgemeester Van der Hooft het met vrijwel dezelfde woorden als zijn voorganger kunnen openen. Alleen gaat het dan niet om een bedrag van tienduizend gulden, maar zullen we over tonnen en misschien wel over miljoenen gaan spreken. Hiermede wordt bekend gemaakt dat de Nutsspaarbank, INGAANDE 1 SEPTEMBER 1961, Het spreekt vanzelf dat de service aan het publiek geen vermindering kan en mag ondergaan. Vandaar dat de openingsuren op de dagen maandag tot en met vrijdag zijn uitgebreid en ingaande 1 september 1961, vastgesteld als volgt GEOPEND: maandag tot i en van 2 tot 5 Vrijdagavond van 7 tot 9 Vijftig jaar geleden vereiste de uitbreiding van het gemeentelijk apparaat van Waddinxveen dringend een nieuw raadhuis. De toenmalige sedert 1870 in de Nesse als gemeentehuis in gebruik zijnde woning voldeed al vele jaren niet meer. Financiële problemen waren er de oorzaak van dat Waddinxveen nog tot 1911 moest wachten voor eindelijk een als raadhuis ingericht pand kon worden betrokken. Het waren de erfgenamen van de op 9 augustus 1910 overleden heer K. van der Torren Kzn, die 28 jaar raadslid van Waddinxveen was geweest en 27 jaar daarvan de functie van wethouder vervulde, die de gemeente in september 1910 het jand aan de Zuidkade op zeer voorwaarden te koop aanboden, met de bedoeling dat ,Het Heere\ raadhuis zou worden ingericht. In de vergadering van 30 septem ber 1960 besloot de raad het aanbod onder beleefde dankbetuiging voor de offerte te accepteren. Een uit 1876 daterend plan kon eindelijk worden gerealiseerd en Waddinx veen zou zijn eerste echte raadhuis krijgen. Bij de combinatie van de voormali ge gemeenten Noord- en Zuid Wad dinxveen en Broek in 1870 vond het gemeentelijk apparaat onderdak in het eerder genoemd huis in de Nes se,. Uit de notulen van een raads vergadering blijkt dat de architect J. Paul te Zevenhuizen al opdracht had gekregen tot het „formeeren eener teekening en begrooting van kosten van een gebouw dienende tot Raadhuis, Post- en Telegraaf kantoor, woning voor den beambte, den concierge enz.” uur van en des middags van 2-4 uur. Bovendien op VRIJDAGAVOND van 7-9 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1