Weekblad voor Waddinxveen Verlegging i provinciale Het plan Groenswaard wordt voorlopig laatste grote uitbreiding Onafhankelijk nieuwsblad Waddinxveen op de jaarbeurs Nieuwe spoorbomen voor de Kerkweg Officieuze vuilnisbelt Overeenstemming bereikt voor eerste grondaankopen Vliegerwedstrijd liad 'V 5 deelnemers Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Boerenleenbank te Waddinxveen Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur 17e JAARGANG - n Verschijnt elke donderdag DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 De verlegging van de Provinciale weg Nr. 25 (Henegouwerweg) ter hoogte van de hefbrug gaat voor lopig niet door. De provincie maakt op het ogenblik studie van nieu we plannen, die mogelijk voorzien in de bouw van een tunnel, waar door het probleem van het gevaar lijke kruispunt Brugweg-Henegou- werweg zou kunnen worden opge lost. Zoals bekend ging de Waddinx- veense gemeenteraad in juli 1960 akkoord met een hierop betrekking hebbend uitbreidingsplan, waarbij besloten werd het tracé van de provinciale weg ongeveer tweehon derd meter naar het oosten te ver leggen om op deze wijze het ge vaarlijke kruispunt bij de brug op te heffen. Thans heeft het gemeentebestuur van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen, dat goedkeuring aan dit raadsbesluit wordt onthouden in verband met een nadere studie be trekking hebben op een andere op lossing van het probleem. Niet minder dan 37 bewoners dien den onlangs hun bezwaren in bij Gedeputeerde Staten tegen de voorgenomen wegverlegging die onteigening van tal van gronden tot gevolg zou hebben. De hoofd ingenieur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid, alsmede de di recteur van de provinciale plano logische dienst wezen de bezwaren van de bewoners van de hand. De reclamanten stelden in him be zwaarschrift, dat verbreding van de bestaande weg en de bouw van een tunnel onder de Brugweg ongetwij feld een minder schadelijke oplos sing zou betekenen. Indien inderdaad tot de bouw van een tunnel mocht worden besloten, zal de verbreding van de provin ciale weg nabij de hefbrug onge twijfeld wel ernstige gevolgen heb ben voor enkele woningen in de onmiddellijke omgeving. In Boskoop kampte men in het ver leden met eenzelfde verkeerspro bleem ter hoogte van de hefbrug. Hier is men nu reeds geruime tjjd doende met de aanleg van een tun nel, die aansluiting geeft op het nieuwe, nog steeds niet geheel vol tooide gedeelte van de provinciale weg nr. 25 tot aan Alphen. Bij een dezer dagen gehouden puzzelrit van de motor- en auto mobielclub The Skymasters uit Nieuwerkerk a.d. IJssel eindigde de heer Hofwegen uit Waddinxveen in de afdeling motoren als eerste. Hij had elf strafpunten. Examens Voor het Ulo-diploma slaagden Ad. Bruystens, Theo Compeer, John van Dijk, Corrie Mulder en Winnie Ernster, allen te Waddinxveen, die hun opleiding ontvingen aan de R.K. Ulo-school ;„Don Bosco" te Boskoop. Mej. Ernster behaalde te vens het diploma machineschrijven. Voor het examen gezel meubelma ker van de V.V.A., en hef vakexa men meubelmaken ingevolge de vestigingswet, die in Rotterdam werden afgenomen, slaagden res- pectivelijk de heren P. van Pinx- teren en P. Hogenelst. Beiden ont vingen hun opleiding aan de Tech nische School te Gouda. i. 1 Op de maandag jl. begonnen 77ste internationale Utrechtse jaarbeurs is het Waddinxveense bedrijfsleven vertegenwoordigd door twee indus trieën, die beiden al vele jaren tot de vaste exposanten van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs be horen. De N.V. G. Okkerse Speelgoederen en Houtwarenfabrieken hadden op de derde verdieping van het ge bouw Vredenburg weer hun om vangrijke collectie houten speelgoe deren uitgestald, waaraan nog en kele geheel metalen importartike len, zoals trapauto's, waren toege voegd. De N.V. Okkerse nam reeds voor de tweede wereldoorlog aan de jaarbeurzen deel. Eveneens houten speelgoederen ex poseerde de fa. W. A. Sliedrecht, die het echter minder zoekt in hou ten garages, poppenhuizen, winkel tjes, e.d., maar zich meer heeft toe gelegd op kindermeubelen, schom mels, tuinwippen, trekkarren, speel goederen van buismateriaal, sleden enz., en natuurlijk niet te vergeten de kampeerartikelen, waarbij de lichtgewicht vouwstoelen het mees te de aandacht vroegen. De fa. Sliedrecht is na de tweede wereld oorlog op de jaarbeurs verschenen en heeft sedertdien geen enkele voorj aars- of najaarsbeurs overge slagen. Het klinkt chauvinistisch, maar met enige trots konden we constateren, dat beide bedrijven een keurcollec- tie toonden, die wat betreft vorm geving en afwerking zich goed met de concurrentie kon meten. Pracht handen Tube95ct Hamea-Geleï Dezer dagen zijn op de spoorweg overgang Kerkweg vier nieuwe spoorbomen geplaatst, die de beide bestaande bomen moeten vervan gen. De nieuwe bomen worden elektrisch bediend, terwijl de be diening van de thans afgedankte overwegbomen met de hand vanaf het station moest worden uitge voerd. 'N interessante bijzonderheid is, dat de vier nieuwe spoorbomen die de overweg tevens een iets royaler doorgang zullen geven, afkomstig zijn van de overweg Blauwkapel in de weg Utrecht-Hilversum. Op de ze plaats hadden de spoorbomen de naam van „altijd dicht" te zijn, ge zien het zeer intensieve treinver keer op dat baanvak. Het verkeer moest daar dan ook meermalen tien tot twintig minuten wachten. Aan deze onhoudbare toestand is een einde gekomen door bij Blauwkapel de volautomatische halve-overweg- bomen te plaatsen. Het vertrouwen is gewettigd, dat de thans naar Waddinxveen verhuisde oude spoor bomen van Blauwkapel hun slechte naam daar hebben gelaten en in Waddinxveen niet opnieuw tot een ergenis wekkend verkeersobstakel, zullen vervallen. (Foto Sjaak Noteboom) TpJNIGE TIJD geleden luidden wij de alarmklok met betrek king tot de vervuiling van Wad dinxveen. Hoewel niet altijd voor alle problemen een onmiddellijke oplossing kan worden gevonden, beginnen wij ons thans ongerust te maken over het toenemende aan tal officieuze vuilstortplaatsen, dat niet alleen de gemeente ernstig ontsiert, maar tevens een bedreiging kan vormen voor de volksgezond heid. Met steeds groter frequentie wordt door particulieren afval en tuin- vuil gestort aan de uiteinden van de brandgangen achter de huizen o.a. aan de Irene- en Margrietstraat, alsmede op het terrein van het voormalige woonwagenkamp bij het viaduct aan de Sniepweg. Aanvan kelijk beperkte men zich tot het storten van overtollige tuinvuil, zo als gras, uitgebloeide planten, e.d., maar thans schijnt het'ook normaal te worden op deze plaatsen ander huisvuil te deponeren. Een treffend voorbeeld daarvan was de afge dankte fauteuil, die de vuilhoop aan de Sniepweg gedurende het afgelo pen weekeinde sierde. Wij menen, dat de algemene poli tieverordening verbiedt vuilnis, puin, oud papier, e.d. te storten op openbare straten en in openbare wateren, indien hiervoor geen toe stemming is verleend. Overtreding kan worden gestraft met een maxi mum boete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis. Men kan zich voorstellen, dat voor al in de zomermaanden tal van be woners moeilijkheden hebben met het lozen van het vaak omvangrijke tuinvuil. Nu echter ook ander afval z'n weg naar de verscheidene vuil stortplaatsen heeft gevonden vra gen we ons af of het geen tijd wordt hier van gemeentewege te gen op te treden. Wanneer een der gelijk euvel niet in de kiem wordt gesmoord, bestaat het gevaar dat het in de toekomst nog moeilijker zal zijn de betrokkenen van e en eenmaal ingewortelde gewoonte af te brengen. We zijn er niet met een verwij dering van het afval, zoals b.v. aan de Sniepweg geschiedt, door personeel van de gemeente, dat deze plaats overigens ook zelf gebruikt voor het storten van afval uit de plantsoenen, dat omwonen den activeert hetzelfde te doen met hun tuin- en ander vuil. Voor dit probleem zijn verschillen de oplossingen mogelijk. Hierbij denken we aan het beschikbaar stel len van een tweede vuilnisbak, maar dan tegen een wat lager tarief dan thans het geval is, zodat meer mensen er toe over zullen gaan een tweede bak aan te schaffen. Een an dere oplossing is de stichting van enkele officiële vuilstortplaatsen, echter op zodanige wijze, dat ze niet storend zijn en bovendien geen ge vaar opleveren voor de volksge zondheid. In verband met dit laat ste zal het een vereiste, zijn deze vuilstortplaats enkele malen per week leeg te halen. Elders in het land hebben enkele gemeenten ook zulke plaatsen in gericht. Onlangs zagen we een ge meente, waar een aanhangwagen in een kuil is geplaatst, zodat de be woners het vuil er gemakkelijk in kunnen storten. Op vaste tijden verschijnt een auto, die de vuilnis wagen uit de kuil trekt om de la ding op de officiële gemeentelijke vuilnisbelt te lossen. Nog grazen de koeien in Groenswaard, het weidegebied, begrensd door de spoorlijn, Kerkweg, Noordeinde en de gemeente Boskoop, waar in de toe komst tal van openbare gebouwen ten behoeve van de Waddinxveense samenleving zuil enverrijzen, terwijl er tevens plaats zal zijn voor ongeveer duizend woningen. Voorlopig wordt Groenswaard de laatste grote Waddinx veense uitbreiding na voltooiing van het plan Putte-Noord, waarmede het gehele uitbreidingsplan Puttepolder dan zal zijn uitgevoerd. Precies een honderdste deel van de totale gemeentelijke op pervlakte (3368 hectaren) be slaat Groenswaard, welke weidege bied waterstaatkundig een geheel vormt met de in 1872 drooggevallen Puttepolder. Het was de spoorlijn, die deze polder zes-en-twintig jaar geleden door midden deelde en die een blijvend obstakel zal vormen tussen de Oranjewijk en de in Groenswaard te realiseren uitbrei ding. Zodra de eerste werken in Groenswaard in uitvoering komen, zal ook spoedig de tunnel onder de spoorlijn in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan tot stand komen, zodat beide wijken dan via deze tunnel en via de Kerkweg verbindingen met elkaar hebben. Mogelijk zal in een wat verdere toekomst nog een tweede tunnel meer noordelijk worden gebouwd. Plan uit 1954 Zoals uit de publikaties van de laatste maanden is gebleken, heb ben Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zich niet kunnen vereni gen met het gehele plan Groens waard. Slechts goedkeuring werd verkregen voor het zuidelijke ge deelte van dit plan betreffende het gebied gelegen tussen de Kerkweg en het toekomstige verlengde van de Willem de Zwijgerlaan. G.S. zijn van mening, dat het noordelijk van deze weg gelegen gebied voorals nog zijn agrarische bestemming dient te behouden. B. W. zijn te gen deze beslissing inmiddels in be roep gegaan bij de Kroon, temeer omdat G.S. met hun beslissing zich in feite zelf tegenspreken. Behalve een bestaand voorschrift, dat ge meenten van meer dan tienduizend inwoners verplicht zijn uitbreidings plannen voor te bereiden, hebben G.S. in het verleden gesteld, dat uitbreidingsplannen zo mogelijk als een geheel moeten worden uitge werkt, omdat versnippering o.m. aanzienlijk kostenverhogend werkt. Met hun huidige goedkeuringspoli- tiek werken G.S. echter versnippe ring in de hand, waarbij in feite op het eerder uit te voeren zuidelijke deel van het plan ook kosten zou den gaan drukken, die anders over het totale plan konden worden omgeslagen. Over deze aangelegen heid is het laatste woord echter nog niet gesproken. Overigens heeft hetzelfde college reeds in december 1954 goedkeu ring gehecht aan het uitbreidings plan in hoofdzaak. Het gebied werd toen bestemd voor dorpsuitbreiding, met dien verstande, dat de gronden voorlopig nog hun agrarische be stemming zouden behouden, tot uitvoering van het plan wenselijk zou worden. Openbare Ulo-school Groenswaard, dat in z'n geheel door groenstroken zal worden omgeven, wordt te zijner tijd door twee hoofdverkeersaders, te weten het verlengde van de Willem de Zwij gerlaan en het verlengde van de Esdoornlaan in vier wijken ver deeld. Het is vooral het zuidelijke deel van het plan, dat een belang rijke rol moet gaan spelen bij de voorziening in openbare gebouwen voor deze gemeente. De aanvang met de uitvoering van de werk zaamheden houdt dan ook nauw verband met de wens van de be trokkenen om bestaande bouwplan nen te gaan realiseren. Vooral de rk parochie heeft haast met haar plan nen om hier een tweede kerk als mede een lagere school te doen verrijzen. Voorts heeft de Chr, Na tionale school het oog op Groens waard laten vallen voor een nieuw schpolgebouw. In totaal zullen vol gens de thans bekende gegevens in dit gebied tenminste drie nieuwe kerken, alsmede een viertal lagere scholen worden gesticht. Verder wordt rekening gehouden met het feit, dat in Waddinxveen langza merhand ook de behoefte aan een openbare Ulo-school van zodanige omvang zal zijn, dat de bouw van een dergelijke school verantwoord wordt. Hoewel er nog weinig resultaten bij het opstellen van de plannen zijn geboekt, ligt het wel in het voor nemen in Groenswaard gronden te reserveren voor de bouw van het zg. dorpshuis. Ondertussen vinden elders in de gemeente de saneringen voortgang en zal Groenswaard ook uitkomst moeten brengen voor de zakenlie den, die hun oude panden moeten verlaten. Minder urgent is op dit ogenblik nog de woningbouw, die zowel in hoog- als laagbouw zal worden uitgevoerd. Nieuwe indu strievestigingen, zoals onlangs van de Nederlandse Kabelfabriek, kun nen echter een bespoediging van de woningbouw ook in Groenswaard noodzakelijk maken. Grondaankopen De voor de toekomstige dorpsuit breiding bestemde gronden met een oppervlakte van bijna 34 hectaren behoren toe aan mevrouw C. Boo gaards-Bogaard te Den Haag, H. Biesheuvel, J. G. Herfst, P. J. Olie, L. Olie en A. W. J. van der Breg- gen, allen te Waddinxveen. Inmid dels heeft de gemeente met me vrouw Bogaards overeenstemming kunnen bereiken inzake de aankoop van een stuk grond ter grootte van 5,6 hectaren. De betrokken gronden die zijn verpacht aan de heren J. P. Zwart en B. van Meijeren, liggen in het door G.S. goedgekeurde ge deelte van het uitbreidingsplan. Met beide pachters zal de gemeen te zodra de gronden aan hun agra risch gebruik worden onttrokken, nog een nadere regeling met betrek king tot de door hun te lijden scha de moeten treffen. Ook in Groenswaard-Noord zal de gemeente reeds gronden in eigen dom kunnen verwerven als gevolg van een overeenkomst met de heer H. Biesheuvel voor een perceel wei land ter grootte van ruim vijf hec taren. Een gedeelte hiervan is in gebruik bij de voetbalvereniging „Waddinxveen", die te zijner tijd de beschikking zal krijgen over de nieuw aan te leggen sportvelden in de Oranjewijk. Zolang de ge meente de gronden nog niet nodig heeft voor de realisering van de uitbreidingsplanen, zal de heer Bies heuvel deze van de gemeente in bruikleen ontvangen. De opper vlakte van Groenswaard-zuid be draagt 16,3 hectaren en van Groens waard noord 17,6 hectaren. Voor dit nieuwe uitbreidingsplan zal vooral het Noordeinde een be langrijke toegangsweg gaan worden en het ligt dan ook in de lijn der verwachting, dat te zijner tijd aan deze weg de nodige voorzieningen zullen worden getroffen, teneinde het dan ongetwijfeld snel toene mende verkeer te kunnen opvangen De traditionele vliegerwedstrijd, die zaterdagmiddag op een bouwterrein langs de Willem de Zwijgerlaan werd gehouden is voor jong en oud weer een echt vliegerfestijn geworden. Helaas was het aantal deelne mers wat minder dan voorgaande jaren, maar voor de jury, bestaande uit de heren D. Buitelaar, Jac. Hoogendoorn en M. C. Kloet was het aantal van 75 deelnemers al voldoende om hun handen vol werk te bezorgen. Het zag er zaterdagmiddag naar uit, dat gezien de windstilte ook dit jaar weer tot uitstel van de wedstrijd zou moeten worden besloten, iets wat in het verleden meermalen het geval is geweest. Gelukkig kwam er echter toch nog wat wind opzetten, waardoor zelfs de grootste vlieger met een hoogte van 8| meter nog van de grond kwam. Dit exemplaar gebouwd door personeel van Kemp- kes Meubelfabrieken, had weinig last van concurrentie, want fabrieks ploegen, die andere jaren trouw aan de start verschenen, lieten thans verstek gaan. De eerste prijs voor de grootste vlieger was dan ook onbetwist voor het gevaarte met het opschrift Kempkes, waarvoor zelfs een verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid was afgeslo ten. H. van Gils verbaasde de aan wezigen met de kleinste vlieger, die met z'n hoogte van twee centimeter toch luchtwaardig bleek te zijn. De padvinders van de Pieter Ma- ritzgroep sleepten met hun grote groene vlieger met het opschrift „Weest Paraat" de groepsprijs in de wacht. Bij de groepsdeelname van de scholen kreeg de Theo Thijssen- school met zeshonderd punten de eerste prijs, gevolgd door de Konin gin Wilhelminaschool (371 pt), Eben Bij de traditionele vliegerwed strijd verschenen dit jaar 75 deelnemers met vliegers in groot en klein formaat en in velerlei uitvoering aan de start. (Foto Sjaak Noteboom) Haëzerschool (268 pt), St. Jozef school (256 pt), Jan Ligthartschool (232 pt), school Oranjelaan (223 pt) en Rehobothschool (69 pt). T. Sol verwierf ii> de klasse voor de individuele vliegers 96 punten en daarmede een eerste prijs. De twee de prijs was voor W. Gorissen (91 pt), gevolgd door J. Hofman (87 pt), A. Peters (79 pt) en F. Over- dam (76 pt). De vliegerwedstrijd, die werd georganiseerd door een comité, bestaande uit de heren A. C. van den Bosch, M. C. Kloet en Th. Kok trok een groot aantal be langstellenden, onder wie loco-bur gemeester S. Pille. De ruime collectie prijzen was spontaan beschikbaar gesteld door de plaatselijke middenstand. Een attractief punt van deze wedstrijd was het feit, dat naast de conven tionele vliegermodellen ook weer de meest vreemdsoortige bouwsels de lucht ingingen, die even beste vliegeigenschappen bleken te be zitten als de ons vertrouwde typen. Cursus voor jeugdige St. Victor parochianen Voor de parochianen van St. Vic tor, die geboren zijn in het kalen derjaar 1943 en dus dit jaar de leeftijd van 18 jaar bereiken of reeds bereikt hebben, begint zondag 17 september a.s. een cursus, die bestaat uit ongeveer twintig lessen. De cursus, wordt gegeven in een klaslokaal van de St. Jozefschool

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1