Weekblad voor Waddinxveen Overheidiomt in actie tegen Mtmntreiniging De Kunststichting start het nieuwe seizoen Onafhankelijk nieuwsblad Appel en Corneile Bloemenhulde voor gouden echtpaar Eerste flatwoningen aan de J. v. Stolberglaan gereed Voetpad langs deel van Kanaaldijk Meer vlaggen in Waddinxveen Redactie en administr.: Dukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxvfn, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Cdp. Raiffeissenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 847 Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 um: DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961. Abstracte kunstuit verzameling van kunstschiler Paul Citroen De Kunststichting Waddinxveerttart na de zomerrust het winterseizoen met een expositie over abstracteimst. Het bestuur vond de Haagse kunst schilder Paul Citroen bereid ui rijn privé-verzameling een aantal werken tijdelijk af te staan van twee jdendaagse beoefenaren van de abstracte schilderkunst Corneille (Corn, vaèeverloo) en Karei Appel. Op dinsdagavond 26 september wordt de exposje voor het publiek opengesteld. Bij de opening zal een boodschap vafPaul Citroen worden voorgelezen, waarin deze enkele gedachten over db vorm van schilderkunst zal Weergeven. Door familieomstandigheden islet de heer Citroen niet mogelijk zelf de opening van de expositie in hetjunstcentrum aan de Kerkweg bij te wonen. ken van Corneille alleen al waar dering kunnen opbrengen door hun uitmuntende kleurencomposities. In het Kunstcentrum wordt een omvangrijk olieverfportret van Karei Appel geëxposeerd, alsmede een groot aantal kleur en zwart-wit litho's van Appel en Corneille. Zowel Karei Appel als Codille zijn vrijwel leeftijd genoterires- pectievelijk 40 en 39 jarerpud. Beide hebben de laatste j ara vrij veel in binnen- en buitenlui ge ëxposeerd, in sommige gevallj zelf gezamenlijk. Karei Appel, e de naam heeft als de grootste eder- landse abstracte schilder, vivierf in 1959 in Sao Paulo tij dei een internationale expositie va}plas tische kunst een prijs vo zijn werken. Een belangrijke gracht voor hem was o.m. de decor:e van een deel van het Unesco-ptrum in Parijs. Liefhebbers van Appel kom voor al onder de indruk van deljkdom van zijn kleur, zijn kracht, jtaliteit en schilderdrift. Enkele aanden geleden schreef de Haagj kunst criticus J. M. Boersma, danen dit tien jaar geleden wel vj Appel kon zeggen. Volgens hertzijn de kleuren van Appel thansard en vals en niet zelden troel door ineensmeren van verf. Hoewel de naam Corneillëij velen misschien niet bekend iiie oren klinkt blijkt uit verschilde pu- blikaties, dat Cornelis Berloo, zo luidt zijn werkelijke nm, ook internationaal grote erk ling ge niet. Deskundigen noemepem een fenomenaal schilder, diejnap met kleuren weet om te gal Ook al is men geen liefhebber 1 de ab stracte kunst en kan n in de werkstukken moeilijk tdekken, wat de schilder er mee zeggen, toch zal men voor de sflderwer- Waardering De waardering van abstracte kunst, zoals wij deze tot en met 14 okto ber in Waddinxveen te zien krijgen is een moeilijk punt. Veelal berus ten de werken alleen op vormen en kleuren, zonder dat ze een be paalde voorstelling hebben. Niette min is het een gelukkige gedachte van het bestuur van de Kunststich ting ook deze kunstuiting ter ken nis van het Waddinxveense publiek te brengen, waarbij men van de bezoeker beslist niet zal verlangen dat hij het mooi vindt. Anderzins is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de sceptici na een bezoek aan het Kunstcentrum toch anders stemd huiswaarts zullen keren. De expositie van abstracte schilder werken, die Paul Citroen belange loos beschikbaar stelde, is dagelijks geopend en bovendien op dinsdag en vrijdagavonden van 7 tot 9 uur Subsidie bij aankopen Het bestuur van de Kunststichting heeft van het ministerie van onder- wijs, kunsten en wetenschappen bericht ontvangen, dat een subsidie tot een maximaal bedrag van 800 zal worden verleend ten be hoeve van particulieren, die via de Kunststichting Waddinxveen geëx poseerde kunstwerken aankopen. Deze regeling houdt in, dat een particulier, die een bepaald werk aankoopt, een deel van de aankoop prijs in de vorm van de rijkssub sidie zal terugontvangen. Van de zijde van het departement hoopt men met deze al langer bestaande regeling het aankopen van kunst werken door particulieren te kun nen bevorderen. Onrustige Zenuwen? Mijnhqrdt's Zenuwfobletten Vijandan volksgezondheid en ind- en tuinbouw Bij t ministerie van tóle zaken en volksgezondheid wos per 1 ja nuari a.s. een inspec voor de milieuhygiëne ingestel die zich o.m. zal bezighouden it het pro bleem van de luchtveitreiniging. Bovendien is tussen departemen ten overleg gaande mbetrekking tot de vorming van eeraad inzake de luchtverontreinigin Een en ander heeft dainister van sociale zaken, dr. V^amp mee gedeeld aan het Landbwschap, dat al eerder dit jaar eenires tot het departement richtte, aarin werd gewezen op het feitlat de ver vuiling van de atmosft niet alleen een ernstige bedreigiivormt voor de geestelijke en lichalijke volks gezondheid, maar d bovendien land- en tuinbouw tervan veel schade ondervinden. Tuinbouw slchtoffer en vervier Hoewel de hinder wi in bepaalde gevallen kan wordeijhanteerd bij de bestrijding van lijtverontreini ging, biedt deze vj echter niet voldoende zekerhej omdat zij slechts van toepassj is ten aan zien van inrichting Van over heidswege heeft melan ook inge zien, dat het bevorcjm van ande- r® wettelijke maatreten noodzake lijk is. In dit verba^acht men het gewenst bij de wet k permanente raad voor de lucl rontreiniging in te stellen. Bij d idvies-college zullen ook de anf bende departemen trokken. De taak van deze 1 in de ruim ste zin zou moeten den het voor komen en bestrijd van luchtver ontreiniging. Hiert 3 gedacht aan regelen, alsmede het geven van advies aan rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheden. Daarnaast dient deze raad zich ook te bewe gen op het terrein van controle op de voorschriften, organisatorische maatregelen van planologische aard, research, coördinatie van belangen en eventueel regeling van subsidies. De verontreiniging van de atmos feer wordt niet alleen veroorzaakt door de industrie, maar ook het gemotoriseerde verkeer heeft hierin een belangrijk aandeel, alsmede de particuliere stookinstallaties. Bij deze laatste categorie mogen de stookinstallaties van de tuinbouw bedrijven niet onvermeld blijven. Een stad als Den Haag bijvoorbeeld lijdt bij bepaalde winden niet alleen onder de kwalijke dampen van de olieraffinaderijen en chemische be drijven te Pernis, maar wordt bo vendien nog besprongen door de afvalstoffen, die door de schoor stenen van de stookinstallaties bij de Westlandse kassen in de lucht worden geblazen. Ook Waddinxveen Gezien de ontwikkeling van de tuinbouw in de omgeving van Wad dinxveen lijkt het ons reeds nu zaak van de gemeentelijke autori teiten aan het probleem van de luchtverontreiniging, veroorzaakt mede door deze bedrijven, die wat betreft de meest heersende wind richting, ongunstig komen te liggen ten opzichte van de gemeente, de nodige aandacht te schenken. Want niet alleen uit oogpunt van de volksgezondheid is deze luchtver vuiling een ernstig gevaar, maar bovendien speelt de psychologische zijde een belangrijke rol, wanneer men voortdurend wordt geplaagd door een stank, die zelfs bij geslo ten ramen en deuren moeilijk bui ten huis is te houden. Waddinxveen loopt niet achter Nu de laatste tijd in Waddinxveen met voortvarendheid wordt ge werkt aan de demping van ver- scheidene open riolen is het inte-i ressant op te merken, dat deze gemeente op dit gebied nog niet zo erg achter is. Nog onlangs moest de Haagse gemeenteraad besluiten een sloot, die in 1948 door de inspecteur van de volks gezondheid al een gevaar voor de gezondheid van de omwonenden werd genoemd, te dempen. Er vielen nog heel wat woorden, voordat de raad de benodigde vijftigduizend gulden voteerde. Het betrof hier een sloot lopende tussen de Jan van Nassaustraat en het terrein van de Haagse Dieren tuin. Sedert 1950 werd al over legd met de bewoners, voor wiens rekening het werk moest worden uitgevoerd. Gezien de véle pro- blemen die hierbij ontstonden besloot de gemeente tenslotte het1 werk zelf maar aan te pakken. Het Moordrechtse echtpaar P. Scha kel-W. Ravensberg dat vorige week de gouden bruiloft vierde, ontving een onverwachte bloemenhulde uit Waddinxveen, die door wethouder Pille in zijn functie van loco-bur gemeester persoonlijk werd aange boden. Zij hadden deze verrassing te danken aan het feit, dat zij vijf tig jaren geleden als eerste paar in het nieuwe Waddinxveense ge meentehuis in de echt werden ver bonden. Feestelijke overdracht van sleutels aan twee Citosa-gezinnen Van de 108 langs de Juliana van Stolberglaan in aanbouw zijnde flat woningen zijn vrijdag jl. de eerste flats door hun bewoners betrokken. Het betrof hier het westelijk van de Juliana van Stolberglaan vrijwel op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan gelegen blok, waarvan 28 wonin gen ter beschikking zijn gekomen van Citosa-personeel. Deze eerste samenwerking op het gebied van de woningbouw tussen het kort geleden naar Waddinxveen gekomen autobusbedrijf en de gemeente was aanleiding voor een korte plechtigheid, waarbij twee Citosa-chauffeurs uit handen van burgemeester C. A. van der Hooft de sleutels in ontvangst mochten Waddinxveens succes op Reeuwijkse veedag Op de in Reeuwijk gehouden jong veedag onder auspiciën van de con trolevereniging „Naar verbetering" heeft de heer J. H. van Teylingen met zijn vee enkele successen ge- boekt. In de afdeling zwartbont werd zijn zwartblaar pink Liza kampioen. Reservekampioen werd zijn zwartblaar pink Alida. In de afdeling zwartblaar klasse II ver wierven Liza en Alida een eerste la en een tweede lb prijs. Bij de kalv er enopf okwedstrij d eindigde Martha, eveneens van de heer Van Teylingen, bij groep II op de derde plaats. Examens In Utrecht slaagde Peter de Heer uit Waddinxveen voor het type- examen. Hij ontving zijn opleiding van mej. E. Hofman hier ter plaat- Zaterdag is de heer R. J. de Vries, die vorige week het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de Amandelspij sfabriek N.V. C. P. Broer, in een besloten bijeenkomst in het Gereformeerd Verenigingsge bouw aan de Stationsstraat in aan wezigheid van het voltallige perso neel gehuldigd. Tijdens deze bijeen komst kon burgemeester C. A. van der Hooft de jubilaris mededelen, dat H.M. de Koningin hem had onder scheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. In zijn toespraak herinnerde de heer Van der Hooft aan de acti viteiten van de heer De Vries bui ten het bedrijf, met name zijn pen ningmeesterschap van de Ned. Herv. kring Wet en Evangelie. Het feit, dat de heer De Vries in verband met zijn grote kennis van de bevolking van deze gemeente wél eens een wandelend bevolkingsregister wordt genoemd, haalde de burgemeester eveneens aan. Namens de directie werd het woord gevoerd door de directeur, de heer J. van Vliet, die de nauwgezetheid en bijzondere trouw van de jubilaris roemde. Een belangrijk stuk werk noemde hij de modernisering en me chanisering van de boekhouding, die door de heer De Vries tot stand ge bracht werd. Een geschenk onder couvert vergezelde deze woorden van lof. Sprekende namens het bestuur van Wet en Evangelie overhandigde ds. E. H. Kalkman hem een portefeuille, terwijl de heer J. Berghoef de jubi laris namens het personeel toesprak en hem een moderne klok, alsmede een boékenbon ter hand stelde. Voor mevrouw De Vries Waren er bloemen. (Foto Sjaak Noteboom) Na een kort welkomstwoord door de heer G. Rehorst van het bouwbe drijf Rehorst, dat de bouw had uitgevoerd, nam de burgemeester het woord, die de samenwerking met Citosa releveerde en wees op de goede kwaliteit van deze huizen. Bovendien complimenteerde hij ar chitect Roggeveen voor de juist gekozen kleuren en de praktische indeling. „Ondanks moeilijkheden uj,1?6 bomY een gunstig verloop gehad zo zeide de burgemeester. Vlaggestokken In het bijzonder besteedde spreker aandacht aan de rekken voor de vlaggestokken, die door de bouwer bij de woningen waren aan gebracht, zodat op feestelijke dagen de driekleur aan de gevels van deze blokken niet behoeft te ontbreken. Om deze bijeenkomst een feestelijk karakter te geven plaatsten de ge meentesecretaris Jenné en de ge meenteambtenaar Meijer de stokken met vlaggen in de houders, waarbij de heer Meijer zijn lengte niet mee- had en af en toe een sprongetje moest nemen om z'n taak te kun nen uitvoeren. Aan de bewoners van de eerste woningen, de chauffeurs A. v. d. Heuvel en J. Winters met hun echt genoten bood de burgemeester ten slotte de sleutels aan, die met een oranjestrik op een doos chocolade waren bevestigd. De heer J. Kok, directeur van Cito sa dankte zowel de firma Rehorst Ms het gemeentebestuur voor him activiteiten. Hierna bezichtigde het gezelschap, onder wie ook mr, A. H. Dupuis, secretaris van Citosa, de heer J. G. Hooftman, algemeen bedrijfsleider en de heer J. Zonne veld, personeelschef van het bedrijf, de woningen. Persoonlijk overhandigde burgemees ter Van der Hooft vrijdag de sleutels van de eerste flatwoningen aan de Juliana van Stolberglaan, bstemd voor personeel van de autobusonder neming Citosa. (Foto Sjaak Noteboom) Vorige week is een aanvang ge maakt met de aanleg van een voet pad langs de Kanaaldijk tussen de Burgemeester Trooststraat en het Warnaarplantsoen. Speciaal ten behoeve van de schoolgaande jeugd en wandelende moeders was hier een betrekkelijk breed tegelpad in de berm tussen rijweg en het ka naal ontworpen. Bij de Sniepweg kunnen de voetgangers oversteken naar het parallel met de Kanaaldijk lopende voetpad langs de sport velden en door het Warnaarplant soen. Kamer van Koophandel houdt- cursussen De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken organiseert deze winter een aantal cursussen. Er zijn cursussen over inkomstenbelasting, vestigingswet geving, de teruggave van verbruiks belasting en de EEG, winstdeling en spaarregeling, verzekeringen voor het bedrijfsleven. De eerste cursus duurt twintig avonden. De duur van de andere cursussen ligt tussen de twee en drie avonden. Werkende jeugd start ook Werkende Jeugd weer Nu de vakanties achter de rug zijn, haar clubavonden in het ver beterde clubgebouw aan de Dorp straat. Woensdagavond, 27 septem ber, de eerste clubavond, wordt de vraag behandeld: „Maakten onze ouders een fout en zullen wij, jeugd van vandaag, het beter doen?" Werkende Jeugd zal de bijeenkomst dit seizoen speciaal afstemmen op de jeugd en de ouders van deze tijd. Gemeenschappel i j ke tuin Het betreft hier drie- en vierkamer- woningen, waarbij opvalt dat alle kamers, ook de slaapkamers, royaal van afmeting zijn. In ieder huis is een aansluiting op de centrale radio en televisieantenne. Citosa is voornemens de tuin achter het blok flatwoningen te bestemmen tot gemeenschappelijke tuin voor de bewoners, waar ook de kinderen ruimschoots gelegenheid zullen kun nen vinden om te spelen. Na de bijeenkomst in de Juliana van Stolberglaan trok het gezel schap per bus naar het garagecom plex van Citosa voor het nuttigen van koffie met gebak en een drank je. Vervolgens keerde men terug naar het centrum van de gemeente waar Citosa in restaurant „Royal" de genodigden een lunch aanbood. Dezer dagen heeft de burgemees ter een schrijven gericht aan alle aannemers, architecten, woning bouwverenigingen, en andere be langhebbenden, die bjj de woning- bouw in deze gemeente zijn betrok- ken, met het verzoek in het ver volg op iedere nieuw te bouwen woning een vlaggenhouder voor een standaardvlag aan te brengen. In het schrijven wordt o.m. opge merkt: „Het is een groot voorrecht in een vrije samenleving te mogen wonen. Iets van de dankbaarheid daarvan kunnen wij uiten door op nationale feest- en herdenkingsda gen de driekleur uit te hangen. Helaas blijken velen daarin wel laks." Zoals elders in deze krant reeds is vermeld, heeft de firma Rehorst als eerste aan dit schrijven gehoor ge geven, door op het gereedgekomen blok flatwoningen aan de Juliana van Stolberglaan dergelijke vlagge- stokhouders aan te brengen. Op de tentoonstelling van hoen ders, sierduiven en konijnen van Jong Leven te Gouda behaalde de heer Bouman uit Waddinxveen de eerste prijs met zijn donkere Brah- in de afdeling grote hoenders.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1