'n Goede boekhouding betaalt zichzelf :Csso) PETROLEUM D. L I.U.I.IHIMHI Behaaglijk warm! ffivdHo Graanbestraling tegen insecten op en top op en top DE AVONTUREN VAN FREDDY FOX le b"prekcn w' "(iWSESS WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 Bewijsstukken kunnen bepalend zijn voor de belastingaanslag Men kan zich van tijd tot tijd afvragen hoe het mogelijk is, dat er in deze tijd nog zo veel belastingplichtigen zijn, die een boekhouding hebben waarop het één en ander valt aan te merken. De fiscus toont zich n.l. ook van de opvoedkundige kant en verleent diverse tegemoetkomingen aan personen, die op een „regelmatige boekhouding" kunnen bogen. De praktijk is, dat velen met opzet onvolledig of onjuist boekhouden, omdat ze „daar meer brood in zien". De lange en grijpgrage handen van de fiscus zweven echter altijd boven hun hoofd en als de belastingdienst eenmaal heeft toegeslagen is het veelal raak. Dan zijn er nog de ondernemers,, die uit zuinigheid niet of nauwelijks kosten willen maken voor een boekhouding, als ze zelf niet in staat zijn een boekhouding in te richten en bij te houden. Het is echter „zuinigheid", die de waarheid bedriegt Verplichting Het staat in artikel 6 van het Wet boek van Koophandel: op ieder die een bedrijf uitoefent rust de ver plichting tot boekhouden. Niemand schrijft een bepaald systeem van boekhouden voor; de ondernemer moet, zoals dat heet, „aantekening" houden van zijn vermogenstoestand en van alles wat zijn bedrijf be treft". Er zijn nog meer verplich tingen, zoals het opmaken van een balans (naar de eisen van het be drijf ingericht) en een bewaarplicht van bepaalde bescheiden. Indien men deze verplichtingen met een achteloos gebaar terzijde schuift dan staat daar, op zichzelf, geen straf op. Blijkt echter bij een fail lissement, dat de zaak niet in orde is, dan kan men vervolgd worden ter zake van „bankbreuk". Met mensen, die geen boekhouding kunnen tonen, weet de belasting dienst wel raad. Men legt een „ambtshalve aanslag" op, die zó hoog blijkt, dat meestal alsnog de toevlucht wordt gezocht tot een boekhouding, of wat daarvoor mag doorgaan. Bewijskracht De rechter kan aan iemands boek houding bewijskracht toekennen in het voordeel van betrokkene. Ook speelt de boekhouding een rol bij het verdelen van de bewijslast tus sen de inspecteur en de belasting plichtige. (Een redelijke bewijsre- geling zal in het algemeen mee brengen, dat de „aftrekposten" door de belastingplichtige worden bewe zen). De inspecteur moet aanneme lijk maken, dat de boekhouding on deugdelijk is om voor een juiste winstberekening te kunnen dienen. We willen geen opsomming geven van een lange reeks voorbeelden, maar blijkens de rechtspraak werd de gehouden boekhouding in vele gevallen vrij spoedig verworpen. Voordeel van bedrijven of beroepen te stimu leren. Die tegemoetkoming bestaat uit een aftrek op de winst, weDte extra mag worden toegepast, indien in één jaar voor meer dan 3.000, wordt aangeschaft. Bestelt u in 1961 een bedrijfsmiddel voor stel 5.000,dan mag u in dat jaar 5% van 5.000,— of 250,— extra aftrekken. In 1962 wordt dan een zelfde aftrek toegestaan. Over twee jaren mag dus in totaal Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER OLIEHANDEL N.H. UITMAN Turfmarkt 25 - GOUDA - Tel. 2217. Kielkade 21 - WADDINXVEEN 10% van het geïnvesteerde bedrag in mindering van de belastbare winst gebracht worden. Maar, en de fiscus heft vermanend de vinger omhoog, dit is alléén toegestaan indien men een „regelmatige boek houding" bezit. „Regelmatig boek houden" wil zeggen, dat er regel matig en aansluitend zodanige aan tekeningen worden gehouden, dat daaruit is op te maken, welke ont vangsten en uitgaven hebben plaats gehad. Reserves Een andere tegemoetkoming ge schiedt in de vorm van het mogen creëren van een reserve. Er mag dan - fiscaal althans - uit de bere kende winst een „fonds worden ge vormd, zodat een bepaald deel van de winst voorlopig onbelast blijft. In het bestek van dit artikel moe ten we volstaan met het opsommen van de fiscaal toegestane reserves: een „reserve assurantie eigen risi co" (een reserve tot dekking van risico's, welke plegen te worden verzekerd, maar niet verzekerd zijn; een „kostenreserve" (reserve om tot gelijkmatige verdeling van kos ten en lasten te komen); een „ver vangingsreserve" (reserve om de vergoeding van een verzekering maatschappij bij verloren gaan of beschadiging te reserveren, voorzo ver deze de boekwaarde overtreft. Alweer geldt als eis: een regelma tige boekhouding. Het is niet over dreven te zeggen, dat een goede boekhouding „zichzelf betaalt 1" JAC. BOOY (belasingconsulent te Boskoop) VOORSPOEDIG Moeder worden en juiste Baby- verzorging In een i Supefcdeduce BABYSET schoonheid is zichtbare gezondheid Cosmetica moeten berekend zijn op het klimaat waarin U leeft. Alle Dr. v. d. Hoog preparaten zijn speciaal af gestemd op het Nederlandse verkrijgbaar v Zuidhade.1 iel. 2135 VOORUITZICHT Per vierkante kilometer is ons kleine vaderland wel de volste plek op aarde, stond er onlangs in de krant; Want driehonderdveertig mensen wonen er op één zo'n stuk, zoeken er haast schoer aan schouder naar wat vreugde en geluk. Maar het zal nog erger worden: na een veer tig j aar s-termijn zullen het er rond 2000 ongeveer zeshonderd zijn; Dan is Nederland geworden tot één grote wereldstad, met alleen voor de bejaarden hier en daar een wandelpad. Wie nog wat groen gras wil vinden moet naar voetbalvelden gaan, want die blijven voor de toto nog wel honderd jaar bestaan; Koeien zijn nog slechts in Artis, 't buitenland geeft meel [voor brood, want genuttigd wordt in flatjes bij de buren op de schoot 't Eigen volk is emigrerend voor een kwart al weggegaan, doch Italië en Spanje vullen open gaatjes aan; Zelfs ons leger oefent elders in een woud of wildernis, omdat hier geen bos of heide meer om stuk te rijden is. JAAP MIJDERWIJK. In de Verenigde Staten wordt een speciaal bestralingsschip voor gra nen gebouwd. In weerwil- van de moderne chemische bestrij dingsmogelijkheden gaat er door de insekten veel graan verloren. Per jaar is dat bijvoorbeeeld in de V.S. niet minder dan 50%. Het in pak huizen opgeborgen graan, dat hier aan ten offer valt. De moeilijkheid is namelijk, dat de chemische be strijdingsmiddelen wel het insekt, maar niet de hierdoor gelegde eie ren vernietigen. Na verloop van enige tijd komen die eieren uit en kunnen de jonge larven zich volop te goed doen aan het graan. Boven dien moet het graan bij behande ling met chemische middelen regel matig gekeerd en gelucht worden, allemaal extra werk. Al deze nadelen vervallen, wanneer men het graan mert Cobalt-60 be straalt. De smaak en de kwaliteit worden er niet door aangetast. Deze bestraling doodt insekten en eieren, zodat het koren in beveiligde ver pakking zeer lang goed te houden is. Het Amerikaanse bestralingsschip wordt uitgerust met een Cobalt-60 bron van 100 kilocurie. Het schip zal naast een graantransportschip varen. Wanneer dit schip wordt ge lost, gaat het graan in zakken, die op een transportband worden afge voerd. Deze voert langs de Co-60 bron, waardoor de zakken tijdens het passeren worden bestraald. Ui teraard komt er heel wat kijken om die gevaarlijke bestralingsbron afdoende te beschermen, zodat het bedienend personeel geen gevaren loopt. Het bestralingsschip zal onge veer tien miljoen dollar gaan kos ten. PAGINA 2 is dit charmante pakje met' moderne losse ceintuur in deSug Prachtig soepel vallende Drald een verrassend mooi streepde Verkrijgbaar in de 2 gedekte k combinaties die deze herfst in I ijs zo gewild .zijn. De rok is ge ;el op taft gevoerd. Maten 38 t/m 44. tV. Eind vorige week gebeurde op de Rijksweg nr. 12 onder de ge meente Waddinxveen een verkeers ongeval, waarbij twee auto's zwaar werden beschadigd. De bestelwagen bestuurd door C. A. v. R. uit Rot terdam raakte tijdens het passeren een personenauto. De heer R. ver loor hierdoor de macht over het stuur en kwam op de parkeerstrook terecht, waarbij hij een stilstaande auto ramde. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Niet minder dan 23 bedrijven hadden ingeschreven bij de aanbe steding voor de bouw van een toe- gangsbrug met rioolduiker naar het uitbreidingsplan Putte-Noord. Laag ste inschrijver was de fa. van Rooij uit Boskoop met 32.435 en hoog ste inschrijver was de fa. Gebr. van Hees uit Utrecht met 64.000. Het werk was geraamd op 34.000. Tijdens het te Delft gehouden springconcours van Zuid-Holland en Brabant wist mej. A. van der Dreg gen uit Waddinxveen met haar paard Reinia de eerste plaats te bezetten in klasse L. is ook onze geheel gemoderniseerde zaal Wij hebben getracht ons bedrijf een m dern en gezellig aanzien te geven en v menen hierin volkomen te zijn geslaagi Ook onze kollektie is thans geheel kon pleet en.fraaier dan ooit 1 Gaarne nodigen wij U uit tot een bezoek UW MODEHUIS; TIENDEWEG - GOUDA 91 Bert was de volgende morgen het eerst wakker. Ze hadden in het kantoor geslapen, elk in een gemak kelijke stoel, de benen op een ge wone stoel, die ze uit het andere kantoor hadden gehaald. Denkend aan zijn belofte van de vorige avond om alles weer goed te maken, stond hij stilletjes op en zette water op voor de thee. Hij had goed afgeke- ken hoe Rein de primus aanstak, zodat hij het zonder ongelukken klaarspeelde. Terwijl het water op de primus stond, sneed hij vlug brood en toen de anderen wakker werden stond er een heerlijke brood tafel voor htm klaar. Na het eten pakten ze alles in de rugzakken en gingen op zoek naar de gang, die naar beneden voerde, waar de locomotief stond. Ergens achter in het gebouw moest die FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk HOOFDSTUK 14, nr. Hoogeboom wordt zichzelf steeds meer meester. Wat drommel, wie kan hem wat maken Laat hij zich nu eens een keer niet op z'n kop laten zitten. De loop der jaren in Elshoven heeft hem diplomatiek gemaakt. Dus antwoordt hij met zorgvuldig gekozen woorden: „Jawel, meneer de voorzitter. Mijn oren zijn nog steeds bizonder goed. Dat zoudt. u aan de jongens en meisjes van mijn klassen kunnen vragen. U had het over stoken tussen vader en zoon. Ik meen te moeten begrijpen, dat u het geval Maas Zijp bedoelt. De inspecteur zal in dit geval bewijzen vragen. Hoe wilt u, meneer Sangelaar, en u, meneer Zijp, die aanvoeren Het is alleen maar een vermoeden, meer niet. Punt twee: is er gesproken van revolutionaire ideeën. Wat zijn revolutionaire ideeën Volgens de ency clopedie is revolutie een min of meer geslaagde poging van één of meer personen om een wettig tot stand gekomen regering omver te werpen. Doet juffrouw van Laar zulks In het klein of in het groot Mijne heren, met alle respect voor uw functie als bestuursleden van onze school, die ons allen dierbaar is en na aan het hart ligt, maar de inspecteur zal u uitlachen Punt drie: is er gezegd, dat juffrouw van Laar een zoon het hoofd op hol brengt. Ik mag aannemen, dat hiermee Maas Zijp bedoeld wordt Zelfs al zou dit inderdaad het geval zjjn, dan is dit op zichzelf geen reden tot schorsing. Dat zou het pas zijn, wanneer juffrouw van Laar er een soort gewoonte van zou maken, om leden van de andere secte het hoofd op hol te brengen. Maar mij is hiervan tot op heden nog niets gebleken. Ik verzeker u, mijne heren, dat ik dan als schoolhoofd en als haar superieur opgetreden zou zijn. Zeer beslist. Ook dit punt kunnen we dus gevoeglijk terzijde stellen als niet deugdelijk. Punt vier: ze laat zich met een auto brengen naar het station. Mijne heren bestuursleden, wan neer is dit een onderwijzeres niet toegestaan De wagen is een huurauto en eigendom van onze ingezetene Piet Hansen, die auto's verhuren als een beroep uitoefent Het moge bekend zijn, dat Maas Zijp, Hansen enkele dagen geassisteerd heeft bij zijn werkzaamheden in en buiten de garage. Op zichzelf ook niets oneervols en dus ook niet laakbaar. Derhalve is punt vier evenmin steekhoudend. Punt vijf: de traditie. Tja, wat moet ik daarvan zeggen? Wij, die jaren in Elshoven wonen, hebben dat als vanzelfsprekend geaccepteerd, dat we op de eerste dag van het nieuwe jaar ons, als schoolpersoneel, gezamenlijk begeven naar de bestuursleden, in volgorde van de rangen, zoals het behoort en daar onze gelukwensen brengen voor het nieuwe jaar. Ik persoonlijk heb dit altijd een prettige taak gevonden en mijn collega Van Schagen eveneens. Maar, mijne heren wat wilt u? De tijd blijft niet stilstaan en Nieuwjaarsdag valt in de 'vakantie. Juffrouw van Laar is vóór Kerstmis vertrokken en komt morgen weer terug. Dat zij haar vakantie elders wil doorbrengen, is haar eoed recht dat niemand, ook u niet, mijne heren bestuursleden, zal kun nen betwisten. Ik persoonlijk betreur het, dat zij eergisteren met in ons midden was. Maar alle respect voor de oude Elshovense tradities, men kan een jonge onderwijzeres, de uit de stad komt, met dwingen op Nieuw jaarsdag in Elshoven te zijn om de bestuursleden een gelukkig nieuwjaar te wensen. Zelfs dit zou de inspecteur niet aanvaarden als motief. Alles tezamen genomen, kom ik tot de conclusie, meneer de voorzitter, mijne heren, dat u moeüijkheden krijgt met de inspecteur van het L.O., als ij juffrouw van Laar op deze gronden zou schorsen. Hoogeboom boog en ging weer zitten. Hij haalde een zakdoek uit zijn zak en wiste zich het zweet van het gezicht. Daar de Icht van geworden en hij had bij al deze escapades met gemerkt, dat de acht bestuursleden stom verwonderd, maar met een groeiend respect naar hun schoolhoofd hadden geluisterd en dat ze hem nu nog, vol bewondermg aankeken. Wat zij met z'n achten niet durfden zeggen, dorst Hoogeboom in zijn eentje. Man, man, waar haal je de moed vandaan. Datzelfde dacht ook Sangelaar, maar op een andere wijze. In zichzelf had hij al overwogen, dat Hoogeboom dit jaar maar met vervroegd pen sioen moest gaan. Brutaliteit, om er nog tegen in te gaan. Het hele relaas van Hoogeboom negerend, keek hij eens naar de leden, gang in, had Rein gezegd. Ze zou den Via duizend meter langs de laddel moeten dalen. De gang haddèze gauw gevonden en enig- zins as tig keken ze naar beneden, in e^ pikdonkere afgrond. Rein stak li van de beide lantaarns aan, i ze voor dit doel hadden meegamen, maar aarzelde om de eerstee zijn die de afdaling zou begin ui. Freddy greep de andere lantaistak die aan en ging, toen hij R« s aarzeling bemerkte, moe dig v<op. 92. E| ladder slingerde enigszins en Fr ly vroeg zich angstig af, of het hó niet verrot zou zijn. Toen Bert Iddy in de diepte zag ver- dwijnc greep hij de ladder en ging h met kloppend hart achter na. Hiia volgde Dikkie en Rein, met dareede lantaarn, sloot de rij. Het lit van de lantaarns wierp grote, "tiezelige schaduwen op de muur Dikkie huiverde telkens als hij jar die muur keek met die vreemcfcchaduwen. Hij greep zich stevig kt aan de ladder, doodsbe nauwd^ hij zou vallen. Na een poosje |ef Freddy staan. Ze ston den opkn klein platform, waarop een zijgg uitkwam. Naast hen liep de gangaar beneden weer verder. Zeg, vrg Freddy, we krijgen na tuurlij kjg meer van die gangen. Weet jijtein, waar die locomotief staat b staat helemaal onderaan. We dalelus net zolang, tot we niet verder knen, zei Rein en verdér gingen iweer, de ene ladder na de andeien de ene zijgang na de andere 3ter zich latende. nam de hamer in zijn hand en vroeg: „Nog iknd het woord over ons voorstel eens evenviei Nagel, I gepensioneerde school hoofd hem in de rede, nog voor hij de ham) had laten vallen, „wat Hoogeboom daar gezegd heeft, daarin schm veel waars. Als oud- Schoolhoofd weet ik ook wel zo'n beetje wat el kan en wat niet. Ik ben het in menig opzicht met Hoogeboom e. Als we juffrouw van Laar op deze gronden schorsen, dan slaan we s bestuur en figuur als modder En daar pas ik toch voor. Met alle beet overigens voor de canaciteiten van onze voorzitter, moet ik toch viseren: Doe het niet. Sangelaar wond zich op, maar hij beheerstfich Alleen het rood op ziin gezicht kwam wat meer naar voren. Nog eeds had hu de hamer inzifnhand en opnieuw vroeg hij: „Nog ren d anders het woord Ja" klonk opeens de basstem van Verwoe: de bakker, die zich hoe langer hoe meer nijdig had gemaakt. Hij had e Sangelaar en aangezien hij ongeveer de enige u onafhankelijk van hem was, durfde hij in dan de anderen. „Ja," herhaalde Verwoerd, en imAn v.omor* nnn maar es nt heftig aan zijn sigaar. die vermaledijde hamer nou maar es ne< want dat voorstel van Ve gaat niet door. Als je dan met alle geweld je l wilt doordrijven, dan J .,B J.. aan ons reglement en v ik stemming. En wel ik stemming. En wel mondeling en over ;oon, die ik zelf zeer kwijt raken om een wil ik je herinneren aan ons reglement en schriftelijk, zoals het reglement zegt: Over z ™nen schriftelijk. Het gaat hier over een hoog acht en ik wil met, dat we juffrouw van paar futuliteiten Futuliteiten viel Zijp hem in de rede e raaide zich naar hem toe "Noem jij dat maar een futuliteit, als je oi e zoon ooroer in huis maakt en financiële eisen gaat stellen. En als hi de deur uitloopt met een kwaaie kop. Noem jij Man, had die jongen dan de centen gegf heeft," baste Verwoerd en stak opnieuw zijn sif Zijp liep rood aan. „Man ben jij J°" aan de deur te komen met je brood, als je dat Nou," spotte Verwoerd, „daar zal ik vas KomUmensen|'egeei^persMiüljkheden0alsféblieft zÜn^Wer bij zoon oproer in huis zin niet kan krijgen dan een futuliteit waar hij recht op aan. eft bij mij niet meer weet lilliet aan gaan...." erde krachtig en zei:

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2