50ste Amerikaanse kunstmaan Esso) PETROLEUM F oto-onderschrif ten Behaaglijk warm! Belangrijke wetenschappelijke gegevens werden over de ruimte verkregen De geslaagde lancering van Amerika s 50-ste satelliet is niet meer de sensa tionele gebeurtenis van een paar-jaar geleden: men vindt er een berichtje over op een der binnenpagina's van de dagbladen. Dat wil niet zeggen dat een nieuwe satelliet als een onbelangrijke gebeurtenis moet worden be schouwd. Elke nieuwe satelliet vervult een bepaalde opdracht en brengt ons een stap nader tot de bemande ruimtevaart. Het is daarom dienstig in het kort project voor project - een overzicht te geven van wat is bereikt en welk doel met elke lancering werd nagestreefd. terste VS-kunstmaan Explorer I was de eerste Ameri kaanse satelliet. Hiermee werd het bestaan ontdekt van een stralings gordel rond de Aarde - een ont dekking die algemeen als de be langrijkste van het Internationale Geofysisch Jaar wordt beschouwd. De Explorerreeks was gericht op een verscheidenheid van geofysische experimenten. Behalve met detec tors voor kosmische stralen (waar mee de Van Allen stralingsgordel werd geconstateerd) .werden de elf Explorers voorzien van instrumen ten voor de meting van tempera turen, magnetische velden, micro meteorieten, de bovenste luchtlagen en van zonnewinden. Door de met behulp van de satel lieten verkregen gegevens konden geleerden de aanwezigheid vaststel len van een ringvormige elektrische stroom rond de Aarde boven de equator. Er werd geconstateerd dat het bovenste deel van de stralings gordel bij het opsteken van zonne stormen elektrisch geladen deeltjes afgeeft en daarmëe het noorder- en zuiderlicht doet ontstaan. Ook werd een samenhang ontdekt tussen luchtdruk en de hoeveelheid warm te die door de Aarde wordt afgege ven. Explorer X toonde aan dat magnetische velden zich nog tot op 179.000 km afstand uitstrekken en veel sterker zijn dan werd aange nomen. Het bestaan van zonnewin den, snelbewegende wolken van geladen deeltjes afkomstig van de zon, werd bevestigd en tegelijkertijd werd vastgesteld dat deze winden het magnetisch veld van de zon dichter bij de Aarde brengen. Dit zijn slechts enkele ontdekkingen die aan de Explorers te danken zijn. Drie Vanguards De drie satellieten van deze serfc J| hebben ook geofysische gegevens opgeleverd. Vanquard I was, met zijn gewicht van 1,46 kg., misschien wel de opmerkelijkste tot dusver gelanceerde satelliet. Het was de eerste, waarbij zonnecellen voor de opwekking van energie werden toegepast: de radio-uitzendingen kunnen nog voor onbepaalde tijd voortgaan. De baan is zo weinig aan veranderingen onderhevig, dat de levensduur wordt geraamd op tussen 200 en 1000 jaar. Geringe veranderingen in de beschreven baan leidden tot de ontdekking dat zonlicht een aanmerkelijke indruk uitoefent - een bevinding van grote wetenschappelijke betekenis en waarmee rekening moet worden gehouden bij de berekening van satellietbanen. Met behulp van deze kleine satel liet kon worden aangetoond dat de atmosfeer zich verder uitstrekt dan vroeger werd aangenonjen en dat zonne-activiteit veranderingen in de atmosfeer veroorzaakt, welke moge lijk van invloed zijn op het weer. Het onderzoek naar de veranderin gen in de omloopsbaan van Van quard I heeft er toe geleid dat op de bestaande landkaarten correc ties moesten worden aangebracht omdat de Aarde enigszins peervor mig is - in het zuiden iets verdikt en in het noorden iets toelopend. Daardoor moesten ook veranderin gen worden aangebracht in de ra ming van de uitzetting aan de equator. Vanquard II, die bestemd was om ruwe televisie-foto's van het aardse wolkendek te maken, schommelde te veel in zijn baan, waardoor het maken van foto's niet mogelijk was. Met Vanquard III werd een onder zoek ingesteld naar magnetische velden, de stralingsgordels en mi crometeorieten. Eerste Spoetnik De Russische Spoetnik I was de eerste kunstmaan. Hiermee werden gegevens verkregen over de dicht heid en temperatuur van de boven ste luchtlagen. Spoetnik II had het eerste levende wezen aan boord dat een tocht door de ruimte maakte - de hond Laika. Er werden talrijke gegevens verkregen over de reactie van de hond op de versnelling van de raket, gewichtloosheid en vol komen afzondering. De satelliet be vatte een installatie die Laika onge veer een week in leven hield, daar na was de zuurstofvoorraad uitge put. Met Spoetnik II werd voor het eerst de invloed van de zon op de dichtheid van de bovenste luchtla gen vastgesteld en werd een onder zoek ingesteld naar de kosmische straling en de ionen-concentratie. (Nadat de Amerikaanse geleerde James van Allen de ontdekking van de .stralingsgordel, die naar hem genoemd werd, bekend had ge maakt, maakten de Sowjets er aan spraak op de ontdekkers te zijn. Sommige geleerden zijn van mening dat de Russen deze ontdekking ge daan konden hebben, als zij niet zo zwijgzaam waren geweest. Toen de batterijen nog werkten beschreef de Spoetnik een te lage baan pver de Sowjet Unie om in de gordel door te dringen, maar boven het zuidelijke halfrond had hij genoeg hoogte. Indien de Sowjets de lan cering vooraf hadden aangekondigd zouden andere IGJ-landen MoSkou de opname van de boven het zuide lijk halfrond uitgezonden signalen hebben kunnen versterken en zou dit er misschien toe geleid hebben dat de Sowjets deze ontdekking op hun naam hadden kunnen boeken), Voor zover bekend was de op 15 mei 1953 gelanceerde Spoetnik III de laatste Sowjet aardsatelliet die bestemd was voor het verzamelen van geofysischegegevens. Met in strumenten werden druk en samen stelling van de atmosfeer, de mag netische velden, positieve ionen, kosmische straling en micromete orieten waargenomen. Het was de Spoetnik III die de Russen aanlei- ??f aansPraak te maken op de ontdekking van de stralingsgordel, niettegenstaande het feit dat Van Allen zijn ontdekking twee weken voor de lancering van Spoetnik III pubhceerde. Spoetnik III vloog door een gebied van ongewoon intense straling en dit leidde de Sowjet geleerden er toe te speculeren op het bestaan van een tweede, buitenste gordel. De Amerikaanse zonnesatelliet, Pi oneer III, bevestigde later dit ver moeden. Dit heeft er weer toe geleid dat er verschil van mening ontstond over de kwestie wie feite lijk de buitenste gordel heeft ont dekt. Bemande Spoetniks Met inbegrip van Spoetnik II die de hond Laika aan boord had, werden door de Sowjet Unie ter voorbe reiding van hun twee bemande ruimtevluehten zes satellieten ge lanceerd. De tweede was een zuiver technische proef. Een op te vangen capsule werd van de satelliet in de ruimte losgemaakt, maar sprong in een hogere baan in plaats van naar de Aarde terug te keren. Dij vjjf andere satellieten hadden honden en andere levende wezens aan boord. Een ervan kwam langs onvoorziene weg in de dampkring terug en ver brandde door wrijving met de lucht De overige vier landden in een vooraf bepaald gebied van de Sow jet Unie. Op 12 april 1961 lanceerde de Rus sen Majoor Yuri Gagarin in Wostok I voor het maken van de eerste be mande ruimtevaart. De satelliet leg de één baan om de Aarde af en landde daarna veilig in de Sowjet Unie. Vier maanden later bracht Majoor Gherman Titow een volle dag in de ruimte door en keerde naar de Aarde terug na 17 omlopen. (De Verenigde Staten hebben Ka pitein-Luitenant Alan Shepard en Kapitein Virgil Grissom de ruimte ingezonden, maar hun ruimtevaar tuigen beschreven geen baan om de Aarde, zodat deze prestaties niet in dit satellietenoverzicht kunnen worden opgenomen.) Discoverer voor defensie Het project Discoverer is in de eerste plaats bestemd om proeven ten aanzien van de defensie te ne men, ofschoon met deze satellieten ook tal van niet-militaire weten schappelijke proefnemingen zijn ge daan. Het voornaamste doel van deze reeks (tot dusver 19 lancerin gen) is het bergen van een capsule vanuit de beschreven baan. Op 11 augustus 1960 gelukte met Discove rer XIII het opvangen van een cap sule in zijn baan. Van de vijftien pogingen zijn er zes geslaagd. De Agena bovenste trap van de Discoverer serie werd de eerste ra ket waarmee het mogelijk was de motor in de ruimte af te zetten en weer te starten. Enkele van de satellieten bevatten micro-organis men, sporen, menselijke cellen, che mische stoffen en metalen teneinde de inwerking daarop door kosmische stralen en de Van Allen gordel na te gaan. Een pakket met lichtge voelig materiaal, dat meegegeven was met Discoverer XVII, belandde in een zonnestorm en bij de ont wikkeling bleek dat de zon kool stof-, zuurstof-, magnesium- en Ijzer atomen uitstoot Pioneer zonne-sateliiet Dit is de serie ruimtevaartuigen die worden gelanceerd om de omstan digheden te onderzoeken in het zon nestelsel, ver weg van de Aarde. Pioneer IV werd in een zonnebaan tussen de banen van de Aarde en Mars gebracht; hij kwam binnen een afstand van 59.700 km van de maan - een te grote afstand voor de uitvoering van enkele voorge nomen maan-experimenten. Wel werden gegevens over straling ver kregen. Pioneer V werd in een baan tussen Aarde en Venus ge bracht en vestigde een record voor communicatie op lange afstand. Over de gehele afstand van 3,6 mil joen km kwamen signalen door. Met de instrumenten van de Pio neer V werden plasma's ontdekt en gemeten, kosmische en zonnestra ling, magnetische velden, microme teorieten en temperaturen. De belangrijkste ontdekking van de Pioneer V was het resultaat van een zorgvuldig gecoördineerd experi ment met Explorer VII, stratosfeer- ballonnen en grondwaarnemingen. Toen de satelliet zich op ongeveer 4,8 miljoen km van de Aarde be vond, barstte er een enorme vlam los uit het zonne-oppervlak. Een omvangrijke wolk van elektrisch geladen {jassen baande zich een weg naar de Aarde en ontmoette Pioneer V op zijn weg. De instru menten ontdekten de wolk en regi streerden ook een vermindering van de kosmische straling zolang de satelliet zich in de wolk bevond. Toen de wolk de Aarde bereikte meldden de tellers in de ballon een zelfde vermindering van de kosmi sche straling en dit toont aan dat door het magnetisch veld van de wolk zwakke kosmische deeltjes worden afgebogen. Dit gaf de op lossing van het reeds lang bestaan de mysterie, waarom de kosmische straling plotseling vermindert tij dens een zonnestorm. Explorer VII vervolgde juist zijn weg door de buitenste Van Allen gordel toen hij door de elektrisch geladen wolk werd bereikt. De in strumenten gaven een scherpe .da ling aan van de straling in de gor del, welke na enkele omlopen werd gevolgd door een even scherpe stij ging en nog later door een geleide lijke daling tot het normale stra lingsniveau. Tegelijkertijd vertoon de zich boven de noordelijke en zuideljjke streken op Aarde uitge strekt poollicht. Voor het eerst had den geleerden nu een duidelijk inzicht van de onderlinge verhou ding tussen zonnestormen en pool licht. De wolk bracht de buitenste gordel in sterke beroering, waar door de meeste geladen deeltjes ervan in de bovenste luchtlagen werden gedrukt en hierdoor ont stond het bekende oplichten aan de polen. Deeltjes met laag energie niveau uit de wolk vulden de gor del weer aan. Ofschoon de Pioneer I en III de eerste instrumenten-capsules wa ren, die diep in de ruimte zijn door gedrongen, worden zij hier niet onder de geslaagde satellieten ge rangschikt, omdat ze, na een hoogte van ruim 100.000 km te hebben bereikt, naar -de Aarde terugvielen. Wel mag, de ontdekking van de buitenste Van Allen gordel, met behulp van Pioneer III genoemd worden en door Pioneer I van de dichtheid der meteorieten in de Vier Loeniks Door de Sowjet Unie zijn met suc ces vier ruimtevaartuigen tot diep in het heelal gelanceerd - op zich zelf opmerkelijke prestaties. Loenik I passeerde tussen Mars en de Aar de op zijn weg in een baan om de zon de maan binnen een afstand van 10.000 km. Met instrumenten werden gegevens verkregen over interplanetair gas, zonnestraling, magnetische velden, micrometeorie ten en kosmische straling. Sowjet geleerden maakten bekend dat de maan geen magnetisch veld heeft binnen het bereik van Loenik I: dit zou er op wijzen dat de maan niet zoals de Aarde in gesmolten toestand is ontstaan, wat tot dusver werd aangenomen. Loenik II werd rechtstreeks op het oppervlak van de maan afgevuurd en dit vestigt het vermoeden dat de Sowjets in het bezit zijn van een raketgeleidestelsel van grote nauw keurigheid. De instrumenten waren ongeveer dezelfde als van Loenik I. Op zeer grote hoogte werd een na- triumwolk in de ruimte gebracht, die van de Aarde af zichtbaar was. Met een van zijn instrumenten wer den gedurende de gehele vlucht stromen gemeten die veroorzaakt worden door geioniseerde deeltjes; deze stromen namen bij dichte be nadering van de maan toe. Als mo gelijke verklaring werd door de Sowjet geleerden de aanwezigheid van een ionosfeer aangenomen, zo als deze ook rond de Aarde voor komt. Aanvankelijk werd door de Sowjets geen magnetisch veld van de maan vermeld, later verklaarde zij dat een zeer zwak veld kon worden aangetoond. Loenik III maakte in een sterk gerekte baan een vlucht om de maan en kon de steeds van ons afgewende achterzijde van de maan op foto's vastleggen. Deze foto's werden aan boord van de Loenik automatisch ontwikkeld en bij na dering van de Aarde uitgezonden. Het was de bedoeling van Loenik IV in de nabijheid van Venus zou komen en van die enorme afstand gegevens naar de Aarde zou door seinen. Het was het eerste ruimte vaartuig dat werd gelanceerd vanaf een zogenaamde parkeerbaan of ruimtestation. Daartoe werd eerst een satelliet in een baan rond de Aarde gebracht en vervolgens op een nauwkeurig berekend ogenblik werd Loenik IV vanaf de Spoetnik raket gelanceerd. De Loenik scheen inderdaad met grote nauwkeurig heid op Venus af te stormen, maar op een afstand van 6,4 miljoen km van de Aarde werd de radio-com municatie verbroken. De Sowjets richtten aan het Britse observato rium Jodrell Bank, dat de sterkste radio-telescoop ter wereld bezit, het Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER OLIEHANDEL G. P. LAMMERS Noordeinde 70 - Waddinxveen verzoek het contact te herstellen (nadat zij eerder een Brits en Ame rikaans aanbod om het contact te onderhouden hadden afgewezen). Alle Britse pogingen bleven even wel vergeefs. Ranger naar de maan Dit project heeft de exploratie van de maan ten doel. De eerste (tech nische) lancering vond plaats op 23 augustus 1961. De satelliet be reikte een parkeerbaan, maar de tweede lancering vanaf dit ruimte station mislukte; de Ranger I be schrijft nu een baan rond de Aarde. Communicatie kunstmanen Het Amerikaanse streven nieuwe communicatiestelsels tot ontwikke ling te brengen heeft tot dusver ge leid tot de lancering van een aantal satellieten van verschillend type. Op 18 december 1958 werd met be hulp van een „Score" satelliet voor de eerste maal de. menselijke stem vanuit de ruimte overgebracht. Een boodschap van President Eisenho wer, opgenomen op een magnetische band, werd door de „Score" uitge zonden. Bovendien werden teletype boodschappen tussen grondstations ontvangen en gerelaveerd. Echo I, een opblaasbare ballon van 30 meter doorsnede, werkt nog steeds als een reflector van radio golven; hij beschrijft een baan op een hoogte van 1600 km. Geslaagde proeven zijn genomen met de over brenging van radio-uitzendingen en van foto's. Met de „Courier" I" satelliet was het mogelijk tegelijkertijd teletype boodschappen te ontvangen, door te zenden en op te slaan met een capaciteit van 68.000 woorden per minuut. (Er bestaan geen aanwij zingen dat de Sowjet-Unie commu nicatie of meteorologische proeven in de ruimte neemt). Ti ros-weersatel I ieten Van de Tiros serie zijn tot op heden drie experimentele meteorologische satellieten gelanceerd. (Eerder was een poging met Vanguard H een ruwe foto van het wolkendek op te nemen mislukt, maar Explorer VI heeft het eerste televisiebeeld van het aardse wolkendek opgenomen en uitgezonden). De Tiros-satellie- ten hebben reeds meer dan 50.000 foto's uitgezonden en daarmee de meteorologen geholpen verschillen de soorten stormen van elkaar te onderscheiden. Het werd zelfs enige malen mogelijk een storm met be hulp van de uitgezonden beelden met grote nauwkeurigheid te voor spellen. Door middel van instru menten voor infrarode straling aan boord van de Tiros II en III kon de warmtebalans van de Aarde nauw keurig worden bepaald. Met deze instrumenten was het mogelijk de temperatuur op Aarde te meten vanaf e enhoogte van 640 km. Navigatie-kunstmanen Van deze experimentele navigatie- satellieten zijn er reeds vier in een baan rond de Aarde gebracht. Het is de bedoeling hiermee een onder alle weersomstandigheden bruik baar navigatiestelsel te ontwikkelen Bovendien wordt het hiermee mo- gelijk de afstanden op onze planeet zeer nauwkeurig te meten en dus correcties op de landkaarten aan te brengen. Aan de Transit satellieten zijn ver. scheidene „primeurs" te danken. Zo was Transit Il-a de eerste satelliet, waarmee een experiment van een ander land (Canada) werd uitge voerd. Deze satelliet was ook de eerste die deel uitmaakte van een „tweeling" lancering met behulp van één aandrijfraket. Transit IV-a heeft de eerste door kernergie van elektrische stroom voorziene instal latie aan boord, die naar ver wachting verscheidene jaren kan blijven werken; energiebron is hier het niet-explosieve plutonium- 238. Deze vierde Transit maakte deel uit van een „drieling" lance ring: twee van de drie satellieten de Transits wordt ook een onder scheidden zich niet van elkaar. Met zoek naar de X-straling ingesteld, die afkomstig is van de zon, maar kosmische stralen en radiogolven. (Door de Sowjet Unie zijn geen navigatiesatellieten gelanceerd.) Satel I ieten voor defensie Van de Midasserie zijn twee expe rimentele satellieten voor de op sporing van geleide projectielen ge lanceerd. Zij bevatten instrumenten die gevoelig zijn voor infrarode stralen, waarmee dus de hete uit- I laatgassen van vijandelijke geleide projectielen en daarmee de lanceer- plaatsen gelocaliseerd kunnen wor den. Met een stelsel van dergelijke satellieten zou het mogelijk zijn de lancering van vijandelijke geleide projectielen te ontdekken en daar door het tijdstip van waarschu wing der bevolking aanmerkelijk te vervroegen. Er is ook een experimentele Samos satelliet in omloop - een voorloper van een surveillance stelsel dat dient om militaire voorbereidingen tijdig op het spoor te komen. Donderdag 31 augustus, werd we derom een Discoverer met succes gelanceerd. De capsule werd enkele dagen later uit zee opgevist in de buurt van Hawai. Afgezien van deze laatste, kortstondige satelliet zijn er thans dertig Amerikaanse satel lieten in omloop, waarvan ongeveer de helft nog steeds in radio-contact met de Aarde staat. Foto links bovenEen der Tiros weersatellieten tijdens de beproe ving in het laboratorium. Foto onderDe Russische Lunik. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 3