Veldwijk heeft pockets slechts 29 cm diep is de kast van het nieuwste PHILIPS televisietoestel 48 cm beeld Fa W. ROSKAM Pony trekken in het Schotse Hoogland NI£OW> 745. - (in teak 760.-) te (Ballerina Fa C. van der Linde Ervaren Dragline-Machinist C. NEDERH0FF KOLEN- EN OLIEHAARDEN SPRITS Syamese poesjes Kanaries M. en P. jonge Hennen Autoverhuur BOOY BOER Bescherming tegen kraaie vraat Waddinxveen's concert WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 PAGINA 4 "H" volautomatisch, waardoor eenvoudige bediening reeds voorzien van indicatieschaal voor zenders in band IV en V leverbaar in donker- en licht notenhout en in teak Dit elegant uitgevoerde toestel heeft een nagenoeg rechthoekige ;*jB| en vlakke beeldbuis, weegt maar 18 kg en heefttwee ingebouwde handgrepen. Een ideale superontvanger voor hen die veel willen zien en weinig ruimte hebben. Wilt u er meer van weten? Wilt u er meer van zien? Wij zullen graag voor u demonstreren. Erkende Philips Technische Dienst |if| Passage 131 te| Telef. 3003 (01828) BALLERINA'S VAN ENKALON... NU IN DRIE NIEUWE SOORTEN! tijdelijk voor extra lage introductieprijz< (Ballerina BLEU (BallerinaCOGNAC (Ballerina GOUD De naadloze nylon waar U lang a> gewacht heeft. Ballerina eu-merk is extra sterk, ge maakt voor school en kantoor. In de nieuwste herfsttinten. Normaal per paar 2.75 4 SO Een bijzonder mooie avondkous in ragfijn plnpointweefsel. Extra elastisch en kan practlsch niet ladderen. In tinten die dit seizoen mode zijn. Normaal per paar 3.50 Tijdelijk 2 paar voor Een kous die voldoet aan zéér hoge eisen. Modieus perfect aansluitend en 100*/. steun gevend. Ideaal voor dames die veel moeten lopen of staan. In de nieuwe modetinten. Normaal per paar 3.95 Tijdelijk per paar voorl»** Dorpsstraat 38—Telefoon 2373 GEVRAAGD Nieuwe Gouwe W.Z. 4 (bij Industrieterrein) Gouda Telefoon 51 68 Grote collectie DAVO; FOBRUX; E. M. JAARSMA CLAUDIUS, CEASAR, CLOVIS; BECKER; LINCO; CALMIX; ETNA; BOCAL; BRONCO PASJA; FABER; enz. enz. De meest vakkundige voorlichting - capaciteitsbere- kening en service geeft u: KERKWEG 197, TELEFOON 2004 Weekreclame 100 gram ROOKWORST 38 samen 100 gram PAARDEROOKVLEES 65 90 cent SOEPRECLAME 135 500 gram FIJNE RUNDERLAPPEN 280 500 gram PLAATLAPPEN220 500 gram FIJNE RIBLAPPEN 260 500 gram DOBBELSTEENTJES ROOKSPEK 110 SLAGERIJ W. en S. WEEKEND REKLAME van 85 ct voor 65 ct 250 gr. H. G. HUIZER Zuidkade 11 Telefoon 23 54 met stamboom Te bevragen Anna Paulow- nastraat 13, telef. 2624. TE KOOP zeer geschikt voor studie. Brugweg 30. wit en rood, 12 weken oud. Te bevr. C. HOOGENDOORN, Platteweg 44 Reeuwijk telef. 01820-5061 zonder ehauffeur W. Burger Eikenlaan 22 BELASTINGCONSULENT ir Belastingaangiften; if Belastingadviezen; Boekhoudingen; if Administratie. Julianastraat 87, Boskoop Adverteer telkens weer Waddinxveen in 1733 In het Groot Algemeen Historisch, geografisch, geneologisch en oor deelkundig Woordenboek, behel zende onder meer een beschrijving van aanmerkelijke plaatsen der oude en nieuwe wereldbeschrij ving onder het opzicht van David van Hoogstraten en van Jan Lo- dewijk Scheur, een uitgave van 1733, met privilege, wordt over Waddinxveen het volgende ver meldt: Waddings- of Waddinxveen een HoUandsch dorp onder het bal juwschap van Rhijnland, wordt verdeeld in noord- en zuid-Wad- dingsveen én heeft kerk en pre dikant staande onder de classis van Woerden en over Rhijnlandt. Na de afzwering van koning Phi lips II, werd in handen van de toenmalige baljuw van Rhijnland, de nieuwe eed gedaan en de Staten van Holland benevens de Prins van Oranje getrouwheid gezworen. E.v.E. In het najaar vliegen grote troepen kraaien rond op zoek naar voedsel. De natuur heeft hun dan niet veel te bieden. Zo komt het, dat het pas ingezaaide koren in de herfst en winter extra veel te lijden heeft van de vogels. De troepen kraaien storten zich op de akkers en pikken de zaden en kiemplairtjes op. Zij berokkenen de boer enorme schade en overlast. Geen wonder dus, dat ajle mogelijke middelen \vorden geprobeerd om de vogels te ver jagen. Vogelverschrikkers en lawaai hebben na korte tijd geen uitwer king meer. De vogels raken eraan gewend en laten zich niet meer storen. De moeilijkheid is om de vogels weg te krijgen zonder ze te doden. Want al pikken zij de zaden op, ze eten toch ook wel muizen, insekten en ander ongedierte en zijn dus nuttig. Daar vond men een middel uit dat de kraaien de. smaak voor de zaden beneemt. Dit middel heet Morkit Het is volkomen onschade lijk, ook voor andere dieren. Samen met het ontsmettingsmiddel of af zonderlijk als het zaad al ontsmet is, wordt Morkit door het zaad ge mengd. Als de kraaien het behan delde zaad oppikken, worden zij snel misselijk en spuwen alles weer uit. Zij komen niet gauw terug als zij eenmaal deze nare ervaring hebben opgedaan. Dinsdagmiddag zakte een nieu we auto weg in de berm langs de Bloemendaalseweg. Enkele scholie ren boden de helpende hand, maar de bestuurder was vergeten dat de versnelling nog in achteruit stond. De wagen kwam los, maar schoot meteen in het water naast de weg. De bestuurder kreeg een nat pak en de scholieren moesten hun werk aan een takelwagen overlaten. Voor het op 10 oktober a.s. in het Gereformeerd Verenigingsgebouw uit te voeren concert door het West Nederlands Symfonie Orkest heeft burgemeester Van der Hooft tot dusverre aan 525 inwoners van de gemeente persoonlijke uitnodi gingen gezonden het concert bij te wonen, zij het tegen betaling van drie gulden per persoon om de ho ge kosten van het concert te kun nen dekken. Tot op heden hebben slechts 105 van de aangeschrevenen de moeite genomen deze uitnodiging te be antwoorden. Treffend was het schrijven van een der genodigden, die in zijn brief stelde, dat noch hij, noch z'n echtgenote grote concert liefhebbers zijn. Niettemin wilde hij het belangrijke streven steunen en sloot daartoe zes gulden bij voor twee toegangskaarten door de ge meente ter beschikking te stellen van min-vermogende inwoners die toch graag1 het concert zouden wil len bijwonen. Vanaf 1 oktober zullen de toegangs kaarten, die op 't ogenblik alleen nog maar ten gemeentehuize verkrijg baar zijn, ook op enkele adressen in de gemeente in verkoop komen. Experiment werd in zeven jaar tijd populaire sport Behalve de naam was „pony trekken" eigenlijk niets nieuws toen Ewan Ormiston's ponies te Newtonmore in Schotland in 1952 als experiment werden gebruikt door de Scottish Council of Physical Recreation. De naam sloeg in van de ene dag op de andere en in heel Groot-Brittannië - speciaal in Schotland en Wales - werden de daaropvolgende jaren centra opgericht. Nu is pony trekken ook op het continent en in veel andere delen van de wereld een begrip geworden en je kunt geen tijdschrift over rijsport inkijken zonder iets te lezen over een nieuw aspect van deze fascinerende sport. rijtochten in het programma inge last; de cursussen zijn vooral voor gevorderde rijders, die zich verder in de rijkunst en het omgaan met paarden willen bekwamen, zeer waardevol maar ook beginners wacht een warm welkom - en een goede leerschool. Georgie Henschel te Aviemore heeft ponies van allerlei grootte, want nier is het sportcentrum speciaal op families ingesteld. Is het niet een heerlijk gezicht ze zo samen te zien in de weiden onder hun favo riete boom na een dag in dit won dere land van Rothiemurchus, waar pynbomen en zilverbomen de prach tige meren en rivieren aan het oog van de hoofdwegtrekker onttrekken Ze vormen een gezellige familie en er heerst die picnic-slëer, die een lange dag buiten in een ideale om geving kenmerkt Met uitzondering van de jachtpaar den zyn alle ponies van Schotse af komst. Vorig jaar echter heeft Stu art Mcintosh in Edinburgh een kud de IJslandse ponies ingevoerd en in zeer korté tijd heeft deze energieke jongeman in de stad een rijschool gevestigd, terwyl hy ook in Car- iraemili en Lauder „trail riding" scholen heeft geopend. Ook heeft ny plannen voor „postpaardenrei- zen tussen het Noorden van En geland en Edingburgh en bovendien voor een luxueus hotel-school voor bezoekers aan het MuziekfestivaL Sinds 1952 hebben zich in Schot land ieder jaar nieuwe ontwikkelin gen voorgedaan. Met vallen en op staan hebben de centra te Newton more en Aberfoyle langzamerhand hun programma's aan de natuur, het woeste en wondermooie land schap, aangepast en er wordt naar gestreefd het pony trekken in zijn eenvoudigste vorm speciaal onder de aandacht van de beginners te brengen. Ervaren klimmers kunnen met Cameron Ormiston te Newton more drie nachten in het Monad- hliath- en Cairngormgebergte bi vakkeren, een tocht, die tot de hoogtepunten van het programma mag worden gerekend. In Aberfoy le raakt men van het landschap al leen al geheel onder de indruk en Hugh McGregor heeft dikwijls op gemerkt, dat zelfs zeer ervaren trekkers graag met de nieuw ge- komenen gelijke tred houden. Snel ryden zou op de bos- en bergpaden in het Trossachsgebergte ook een gewisse dood betekenen i Strooptochten Aan de andere kant zijn er twee zeer populaire centra, die een repu tatie hebben verworven door het tempo, waarmee de ponies langs de oude, met gras bedekte kuddespo ren en pacten in het grensgebied trekken, in Biggar staan deze trips weliswaar bekend onder de naam pony trekken - de z.g. „Feil po- nies", afkomstig van de heidevlak ten in Noord-Engeland, worden hiervoor gebruikt-, maar de excur sies gaan snel, eisen veel energie en doen in vele opzichten meer denken aan de „Trail Riding"-toch- ten in Langholm. „Trail Riding" is alleen voor geoefende rijders en voor deze „strooptochten" in de van de bandieten uit vroeger da- heuvels - te vergelyken met die gen - rijdt men op jachtpaarden. In Glendevon, Blair Athoii en Glen Rothes en Forres kun je „meer op je gemak" pony trekken met een keuze uit vele trips: de een ge makkelijk de ander moeilijker.- Trekkers in Glendevon staan onder leiding van David Bell voor tochten in de Ochils-heuvels, eerst langs de paden dan verder naar de vooruit stekende punten, waar een prach tig panorama van midden-Schot land zich voor ons uitspreidt. Van Blair Atholl uit, rond het buiten goed van de hertog van Atholl, zien we in alle richtingen steile passen, die elke tocht tot een nieuw avon tuur maken in dit aan historie zo rijke landschap. De golvende heide velden, de heuvels en dalen aan de benedenloop van de river de Spey in de omgeving van Glen Rothes zijn ideaal terrein voor trekkers, die op verkenning willen gaan, want het sportcentrum hier staat nog „op stapel". Ook in Forres bestaan er plannen in die richting en in het programma wil men o.a. tochten naar Schotlands enige zandvlakte, de Culbin Sands, opnemen. Vacantie te paard Voor verschillende van de andere centra, die in de brochure van de S.C.P.R. worden genoemd - en dat zijn er nu al meer dan 20 - is pony trekken niet helemaal de juiste term om aan te geven wat ze te bieden hebben; „vacantie te paard" geeft een nauwkeuriger beeld, om dat vacantiegangers, die al jaren trekken, vaak een meer gevorderd onderricht willen ontvangen. Maar hoe vakkundig het onderricht ook is, het accent valt toch altijd meer op het instructie-element dan op echte training en de vreugde van vacantie gaat voor alles. In Stonehaven, Kirkcudbright, Castle Douglas en Largs vormen ry lessen het hoofdthema; dressuur en springen worden onderwezen door experts als Beatrice Findlater, W. Baird, Adam Barbour en Robert Young. Om de vacantiesfeer te la ten uitkomen worden excursies en Postpaard reizen Al sinds enkele jaren spoort de S. C.P.R. de eigenaren van pony-trek- centra aan dergelijke postpaarden- reizen te organiseren en enige tijd geleden is de Schotse Jeugdherberg centrale er toe overgegaan op die manier van jeugdherberg tot jeugd herberg te trekken, maar eerst dit jaar bestaat de mogelijkheid dit soort vacantie onder de aandacht van een groter publiek te brengen. In de meeste centra blijft men nog gedurende de hele vacantie in het; zelfde hotel en vandaaruit worden dan dagtochten gemaakt met steeds het hotel als begin- en eindpunt. Bij de postpaardtochten echter is het mogelijk van plaats tot plaats te rijden. Het idee is gebaseerd op de reismethode uit vroeger dagen toen men te paard afstanden afleg de, waarvoor wy nu een auto, vlieg tuig of trein nodig hebben, en waar bij vooral niet werd vergeten de langs de weg gelegen „inns" met een bezoek te vereren. De moderne bustours gaan volgens hetzelfde principe te werk, maar het vinden van hotels, die bereid waren paard rijders zo uit het zadel op te ne men, was niet zo'n gemakkelijke taak. Maandenlang is Stuart Mcin tosh bezig geweest zijn plannen tot uitvoering te brengen en een woord van lof voor zijn volharding en doorzettingsvermogen is beslist op zijn plaats. Hy heeft een aantal „inns" bereid gevonden die teza men een schakel vormen tussen Edinburgh en Stanhope, aan de En gelse zijde van de grens. De route gaat langs de oude kudde wegen - een historische route, die door de eeuwen heen door Saksen en Romeinen, in oorlogs- en vredes tijd, werd gevolgd. Onderweg pas seren we St. Mary's Loch, de Ro meinse legersteden te Bewcastle en Hadrian's Wall. De weg is oneffen, slechts begaanbaar voor stoutmoe dige rijders, maar het is er ook een, die nog steeds de sfeer ademt van avontuur en die niet nalaat je na afloop van de tocht een gevoel van overwinning te geven. Heuvelpaden en weggetjes zijn in Schotland in bijna even grote getale aanwezig als de talrijke bergen, meren en rivieren. De wegen zyn vrij en een goede rij kameraad is de toegangspoort tot het grootse pano rama, dat zich uitstrekt voor diege nen, die op hun zwerftochten in het zadel iets willen ontdekken van de schoonheid van het wonderland Schotland.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 4