Sportnieuws Confettislag op het jaarlijks wijnfeest in Neuchatel Mogelijk nog dit jaar grenswijzigingen Markt- en prijsbeleid blijft ongewijzigd (tsso) PETROLEUM Nèt als je 't niet gebruiken kunt!.. 2 'ASPRO's UlfaT£t<oee%fct/ Altijd liever I VOROL Expositie moderne schilderkunst Bronchi letten WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961. Confettikipivorst en wijn beheersen het komende weekeinde CONFETTI OFF1C1ELVeel kan er officieel zijn, maar officiële 'confetti, needat gaat toch al te ver. Ten minste dat dachten we, tot die zaterdagavond in oktober, dat we de oude Zwitserse universiteitsstad Neu chatel binnenreden. Confetti beheerste er het stadsbeeld en met de wijn was het 't belangrijkste artikel van de jaarlijkse Fête des Vendanges, het grote wijnoogstfeest, dat door tienduizenden Zwitsers, Fransen en Duitsers ieder jaar weer een grote trekpleister is. En ieder jaar verkopen de jongens met hun gele of rode armbanden de „Confetti officiel" a raison van een franc per zak, die bij duizenden over het stadscentrum worden uitgestrooid en de straten en pleinen bedekken met een dik kleurig papieren tapijt. ons te wachten staat, nade ren we de stad. Een wit gehelmde politieman verspert ons de weg. „Doorrijden,onmogelijk" zegt hij We nemen aan dat hij gelijk heeft, want in de verte is onder een grootse feestverlichting een krioe lende mensenmassa zichtbaar en er dringen tonen van vrolijke muziek tot ons door. Volgens het kaartje van de stad moet ons hotel zich ergens in het centrum bevinden. Met een boog rijden we om het centrum heen om ergens een gaatje te vinden. Na veel argumenteren weten we een vriendelijke politie man te overreden. „Probeert u het maar" zegt hij ten slotte. Ver ko men we met, maar net ver genoeg om met de zware koffers niet meer dan ruim honderd meter naar „Du Soleil" behoeven te sjouwen. Het is de vreemste eniree, die we ooit in een stad hebben gemaakt. Wat moe van de reis en volkomen onvoor bereid komen we midden m een i'oescgewoel terecht, dat wel enige geiijKenis met een carnaval ver- V toont. ue entree in ons hotel doet ons van de ene verbazing in de andere val len. De hal en trap liggen bezaaid met de officiële confetti. Aan lange houten tafels zitten zingende men sen met gekleurde feestmutsen op het hoofd, die met vergenoegde ge zichten aan gebraden kippetjes zit ten te kluiven of zich tegoed doen aan worstjes, waarbij niet op een flesje wijn wordt gekeken. Confetti-slagj ONDANKS alle reisvermoeie- nissen kunnen we niet na laten ons al gauw na aankomst mid den in 't feestgewoel te storten. Bij de eerste stap buiten de deur wor den we al met de gewoonten van dit feest der zotheid geconfronteerd. Er wordt iets in ons gezicht gesme ten. Verdwaasd kijken we elkaar aan. Haren en wenkbrauwen zitten vol met kleurige confetti-snippers. Ze kleven zelfs aan onze lippen en de schouders zijn feestelijk versierd. Vrijwel iedere feestganger, jong en oud, loopt rond met rood-wit-blau- we zakken met het opschrift Fêtes des Vendanges" en men tracht el kaar zoveel mogelijk confetti in het gezicht te gooien. Nu wordt het ons duidelijk. „Betail- le de confetti" stond in het feest programma. De confettislag is in volle gang. Duizenden lilo's worden over de stad uitgestrooid en binnen enkele uren lijkt het oude stads centrum onder een dikke laag kleurige sneeuw te zijn bedolven. De confetti-jongens komen handen tekort om nieuwe zakken aan te reiken. Geen mens denkt eraan een lege zak met de op straat liggende confetti te vullen. Grif worden de francs betaald en naar onze mening moet er die avond voor duizenden franken aan confetti zijn gestrooid. Men zingt, eet en drinkt, trekt van de kermis naar de versierde sche pen in de haven, waar wordt ge danst en een goed glas Boroli, Cha teau d' Auvernier of Porret wordt geschonken. Op iedere straathoek staan de kraampjes met warme worstjes of de tentjes, waar de kippetjes aan het spit worden ge braden. De terrassen zijn overvol en ook al loopt het tegen het mid dernachtelijk uur, niemand denkt nog aan huis. Om een uur 's nachts stromen feestgangers nog opgewekt de hal van ons hotel binnen om zich opnieuw tegoed te doen aan de kippetjes en worstjes. Flessen wijn kunnen niet genoeg worden aange dragen. Pas over drieën begint de rust weer te keren en doen we poging in ;!aap te komen, na ook de vloer i onze kamer met confetti te :i bestrooid afkomstig uit onze zakken, schoenen, zomen van de pantalon, ja zelfs tussen ons over hemd vinden we de papiersnipper tjes. Uitslapen is er de zondagochtend niet bij. Iedereen gaat vroeg ter kerke en de mensenmenigte komt opnieuw op de been, zij het wat rustiger dan de vorige avond. Van de confetti is niets meer te bespeu ren. Die is door de actieve gemeen- Ook de burgemeester ■»ER TREIN, autobus en auto stormen nog duizenden men sen die ochtend de stad binnen. Iedereen is in afwachting van het hoogtepunt van de dag, de optocht en net, bloemencorso, die een ge sloten circuit zal rondtrekken. Vier tot twaalf gulden hebben de be zoekers neergeteld voor een staan plaats of een zitplaats op de ere tribune. Een kleurig sprookje trekt een uur lang aan onze ogen voorbij. Fraaie praalwagens, muziekkorpsen uit de steden en dorpen, ruiters te paard, folkloristische groepen, dieren en komische voorstellingen boeien de toeschouwers. Precies om drie uur maakt de op tocht rechtsomkeert en komt terug. Maar op datzelfde tijdstip klinkt er een kanonschot. Ineens zijn ze er weer. die confetti verkopende jongens. De zakken gaan van hand tot hand. Iedereen voorziet zich van een goede voorraad. De autoriteiten met de burgemeester aan het hoofd stapelen de voorraden naast zich op. Maar verder blijft het rustig. We wachten op de dingen, die gaan ko men. Lang duurt dat niet Er valt een tweede kanonschot. Dan is het uit met de rust. Onze buurman smijt de eerste hand confetti al in het rond. De politieman, die zo keu rig voor de afzetting zorgde, heeft nu alleen nog maar aandacht voor zijn zak confetti. De burgemeester poogde een andere hoge gast met de kleurige papiersnippers te ver sieren. Ondertussen nadert de op tocht weer. Ook de deelnemers van het corso zijn met confetti gewa pend. Opnieuw is de „Bataille de confetti" aan de gang. De optocht is afgelopen, maar het feest gaat door. De kippetjes wor den weer geroosterd en de worstjes gebakken. De kurken van de wijn flessen knallen en de confettihan- del doet weer goede zaken. Zo ver lopen ieder jaar in Neuchatel de eerste zondag en de daaraan voor afgaande zaterdag in oktober. „Con fetti officiël Landbouwbegroting 1962 Verdieping van het inzicht in de te verwachten toekomstige ontwikkeling is van grote betekenis voor de landbouw, die voortdurend wordt geplaatst tegenover nieuwe veranderingen in technisch en economisch opzicht, ter wijl bovendien rekening moet worden gehouden met ingrijpende wijzi gingen, die de positie van het platteland in ons sterk industraliserende land ondergaat. Aldus een samenvatting van de zienswijze van de minister van landbouw en visserij, blijkens de memorie van toelichting bij de landbouwbegroting 1962, op de situatie van de Nederlandse landbouw. Minister Marijnen verheugt zich er over, dat het Landbouwschap met een discussie-rapport het initiatief heeft genomen voor een bezinning op de ontwikkeling van de land- en tuinbouw op langere termijn. Hy bevestigt zijn voornemen ook zijner" zijds aan deze discussie een bijdra ge te verlenen. Intussen zal het landbouwbeleid ten aanzien van onderwijs, onderzoek en voorlich ting en de bevordering en de ver betering van de externe produktie- omstandigheden worden voortgezet, J;eneinde de landbouw in staat te stellen zijn taak zo goed mogelijk te vervullen. Prioriteit onderwijs De vernieuwing van het lager en middelbaar land- en tuinbouwon- derwijs zal worden voortgezet. In 1962 zal daarnaast het hoger land bouwonderwijs bijzondere aandacht krijgen, mede nodig door de ver wachting, dat het aantal studenten aan de Landbouwhogeschool sterk zal toenemen. Voor het landbouw kundig onderzoek zal volstaan moe ten worden mét een bescheiden verdere uitbouw van enkele insti tuten, die nog in een beginstadium van opbouw verkeren. Voor de landbouwvoorlichting stelt de minis ter een verbetering van de uitrus ting van het apparaat in uitzicht. Markt- en prijsbeleid Het markt- en prijsbeleid zal er mede op gericht zijn een economisch klimaat tot stand te brengen, waar binnen de landbouw zich zal kun nen ontwikkelen, welk beleid geba seerd zal zijn op de opzet, waarover het vorig jaar met het georganiseer de bedrijfsleven in beginsel over- eenstempiing is bereikt. De begroting van het Landbouw- Egalisatiefonds 1962 sluit met een nadelig saldo van 320.800.000. De begroting is gebaseerd öp het, ten tijde van de samenstelling, verwach te verloop van de produktie en de verwachtingen omtrent de via de binnenlandse en buitenlandse mark ten te realiseren opbrengstprijzen. Er bestaat evenwel nog een groot aantal onzekere factoren met be trekking tot de feitelijke beleids maatregelen, die de werkelijke uit komsten zullen bepalen. De minis ter vertrouwt erop deze beleids maatregelen voor het begin van 1962 te kunnen vaststellen. Ten behoeve van de garantierege ling voor binnenlandse granen en de daaraan gekoppelde garantierege ling voor fabrieksaardappelen, ge teeld op de veenkoloniale gronden, is ook thans een bedrag ad 60 miljoen uitgetrokken. In de akker- bouwsector is voorts onder de in komsten een bedrag van f 10 mil joen opgenomen, dat vermoedelijk .n 1962 aan het saldo van de egali satieheffingen op ingevoerde granen c.a. kan worden onttrokken, met inachtneming van een verantwoor de reserve met het oog op toekom stige restitutieverplichtingen. Veehouderij en zuivel Aangenomen wordt dat ten behoe ve van het marktordenend beleid voor de varkenshouderij weer f 10 miljoen nodig zal zijn. Op grond van een nader vast te stellen garantieprijs voor melk en op basis van de verwachte markt situatie geraamde'opbrengst, wordt voor de melkprystoeslag 258 mil joen, uitgetrokken, vorig jaar f 230 miljoen, laatste raming voor 1961: 316 miljoen.) Vervreemding gronden Naar de minister in de memorie van toelichting op de landbouw begroting mededeelt, zijn de advie zen van de Sociaal-Economische Raad en van het Landbouwschap omtrent het vraagstuk van de ver vreemding van landbouwgronden, waarvoor in de loop van het par lementaire jaar voorstellen aan de Staten-Generaal zullen worden ge daan, momenteel in studie. De minister heeft op het terrein van de agrarische wetgeving ver der de voorbereiding voor een nieuwe Meststoffenwet, die aan de - nog bij de Tweede Kamer in be handeling zijnde - Bestrijdingsmid delenwet zal worden aangepast, ter hand genomen. Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaardgestookt met MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Vanmiddag naar de stad. Gezellig winkelen, even naar de marktDot juist nü zo'n akelige hoofdpijn komt opzetten Thuis blijven Die prettige middag laten bedervenOf JUISTI WatU nod'S hebt een veilige,veelzijdige pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO'helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijkesamenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koortsvlug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderèn (als U zich aan de juiste doseringen houdt). HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, Dan zekér van frisse mond en witte tanden Plan Wils veen is van de baan De minster van binnenlandse zaken streeft er op korte termijn naar een einde te maken aan de bestaande onzekerheid met betrekking tot de plannen voor de gemeentelijke her indeling of grenswijzigingen, met name ook van Gouda, Oudewater, Woerden, Boskoop en de tussenlig gende gemeenten. Dit is te lezen in de ontwerp begroting voor het dienstjaar 1962 van het departement van binnenlandse zaken. Zoals be kend is ook Waddinxveen bij deze plannen betrokken. Wat betreft de Haagse agglomeratie wordt in de begroting nog niets definitiefs gezegd. De minister vol staat met de opmerking, dat over het treffen van een regeling voor dit gebied nog overleg wordt ge pleegd met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de betrokken gemeentebesturen. Voor het Rotter damse en Nieuwe Waterweggebied verwacht de minister binnenkort een wetsontwerp te kunnen indie nen inzake de instelling van een openbaar lichaam voor de Rijnmond dat tevens een taak zal krijgen op het gebied van de ruimtelijke ver ordening. Inmiddels circuleren in Den Haag geruchten, dat het plan „Wilsveen" door de regering niet zal worden overgenomen. Het plan Wilsveen is een Haagse gedachte voor de stich ting van een satellietstad tussen Den Haag en Zoetermeer, teneinde een oplossing te zoeken voor de bevolkingsproblemen in de Haagse agglomeratie. Zoals bekend hebben tal van gemeentebesturen tegen dit plan bezwaren gemaakt, omdat zij Wilsveen een gevaar achtten voor de natuurlijke groei van de bestaan de kernen. De indruk bestaat, dat de regering voor de Haagse problemen eenzelf de oplossing wil zoeken als voor Rotterdam door te zijner tijd te ko men tot de stichting van een open baar bestuurslichaam voor het ge hele gebied, waarin alle betrokken gemeentebesturen zijn vertegen woordigd. OLIEHANDEL N. H. UITMAN Kielkade 21-WADDINXVEEN Turfmarkt 25 - GOUDA - Tel. 2217 Er komt weer een winkelweek Dinsdagavond kwamen de leden van de middenstandsvereniging bij een in Café-Restaurant Royal, ter bespreking van de te houden win kelweek met de a.s. St. Nicolaas. Na ampele bespreking werd besloten deze weer te houden, en een com missie werd benoemd teneinde deze zaak te regelen, bestaande uit de heren: H. Huizer, H. van der Loo, C. van Mourik, van Ringelenstein en T. Ververs. Tot lid van het be stuur van de middenstandsvereni ging werd in de vacature van de heer C. van der Linde, gekozen de heer T. Ververs. De waarnemend voorzitter van de Kunststichting Waddinxveen, de heer H. M. van den Dool, heeft dinsdagavond in het Kunstcentrum aan de Kerkweg een expositie ge opend van abstracte schilderwer ken van de kunstschilders Karei Appel en Corneille. Behalve een omvangrijk olieverf portret van Appel ter waarde van twaalfduizend gulden, dat vanwe ge z'n grootte in de etalage bene den staat opgesteld, omvat de ten toonstelling in het bovenzaaltje 'n groot aantal litho's van beide schilders. De gehele collectie is ei gendom van de Haagse kunstschil der Paul Citroen, die deze tijde lijk afstond aan de kunststichting. Verscheidene litho's zijn eventueel te koop. In zijn openingswoord merkte de heer Van den Dool op, dat het hier twee schilders betreft, die in het teken staan van de tegenspraak. Zij behoren tot de zg. Kobra-groep (Kopenhagen, Brussel, Amsterdam) gevormd door een aantal jeugdige Europese schilders, die het niet eens zijn met de wijze van schil deren van him oudere collega's. „Zij uiten zich anders dan de schilders vroeger" zo zeide spreker, die hun werken beschouwt als een protest tegen hetgeen is geweest. Ook wees hij op het verschil in de werkstuk ken van Appel en Corneille. Naar zijn mening werkt Corneille meer innerlijk, hij praat met het doek. Van Appel krijgt men meer de indruk, dat hij er maar wat kleur ingooit. Aan het slot van zijn toespraak liet hij de beslissing van mooi of niet mooi aan de bezoekers zelf open. „Men moet zelf uitma ken of men dit eigentijdse werk kan waarderen", zeide hij. Verlaat door een langdurige ver gadering kwamen na de opening ook nog burgemeester C. A. van der Hooft en de waarnemend ge meente-secretaris Koopman de ex positie bezoeken. De tentoonstelling is tot 14 oktober op werkdagen geopend tot zes uur en bovendien op de dinsdag- en vrijdagavonden nog van zeven tot negen uur. J. van Stolberglaan in zee van licht Sedert maandag de nieuwe straat verlichting in de Juliana van Stol berglaan voor de pas gereedgeko men flatwoningen werd geïnstal leerd, geeft deze laan bij avond de indruk van een grote boulevard, die baadt in een zee van licht. Op de groenstrook tussen de beide rij banen is een aantal lichtmasten ge plaatst met verlichtingsarmaturen aan weerszijden, die voor een wer kelijk grootse verlichting zorgdra gen. Dringend beroep Allen die zich bereid verklaard hebben op de Nationale Reclasse- ringsdag te collecteren worden ver zocht zich te melden op zaterdag a.s. bij de heer C. Graafland, Oran jelaan 9a. Bij deze nog eens een dringend beroep op alle leidingge vende personen van kerken, vereni gingen, organisaties te bewerken, dat enkele hunner leden zich be schikbaar stellen voor deze collec te. Hoe meer collectanten, des te sneller is het werk gebeurd, des te groter kans, dat deze collecte voor dit belangrijke doel slaagt. Wees mild. Geef mild. Het comité voor de Nationale Reclasseringsdag te Waddinxveen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct „Weer een taptoe in Waddinxveen Het fanfarecorps Concordia en de muziekvereniging Voorwaarts zijn weer hard aan het studeren voor het uitvoeren van een taptoe, welke gehouden wordt op zaterdag 7 ok tober, op het schoolplein aan de Oranjelaan. Aan de Economische Hoge school te Rotterdam, slaagde voor het propaedeutisch examen, onze plaatsgenoot de heer J. J. Kwaak. Be Fair-Sportlust 4-1 Het treffen tussen het uit de 3e klasse gedegradeerde Sportlust en het gepromoveerde Be Fair is in het voordeel van de wit-zwarten uitgevallen. Met als resultaat dat Be Fair haar plaats 111 de kopgroep heeft behouden en zelfs nog ver sterkt. Toen Hilgers in de 35e mi nuut de openingstreffer plaatste had de Waddmxveense aanhang te recht reden om de benen eens ex tra hoog van de begane grond te brengen, want hun xavorieten had den zich in deze periode niet van de beste kant laten zien. Het matte en onsamenhangend spel was voor Sportlust reden om de Be Fair-de- fensie zwaar onder druk te zetten. Het ontbreken van 'n vaardige schutter was voor de Woerdenaren dan ook een handicap. Het in de 15e minuut door Nooriander geno men penalty, wegens hands van spil de Graaf had dan ook beslist beter lot verdiend dan keihard naast geschoten te worden. Dit voor Be Fair onverwachte suc ces was aanleiding het spel wat in evenwicht te brengen. Wat ook aar dig gelukt, want de wit-zwarten do ken herhaalde malen op voor de Woerdense veste, met het als re sultaat het reeds omschreven coal van de deze keer weer zeer agres sieve Hilgers. Na de thee was het gedaan met de gasten en vormde de rood-witte verdediging hoegenaamd geen pro- blemen meer voor de Be Fair's aanvalskwintet. De drie treffers zijn dan ook 'n goede weergave van het spelverloop. Wel werd het nog 1-1, doordat één der Be Fair-verdedi- gers irf een corner worsteling de bal in eigen doel sloeg, maar daar mee was dan ook alle succes van Sportlust gezegd. Want kort hierna was het weer Hilgers die keeper Versteeg deed vissen (2-1). Daarna kopte Breedijk een scherp geno men cornerbal in de touwen, ter wijl tegen het einde Van Erk van zich deed spreken, door op gran dioze wijze de Woerdense keeper voor de vierde maai de droeve gang te laten maken. Uitslagen van zaterdag 23 sept.: Be Fair ISportlust 4-1 Jodan Boys 2Be Fair 2 2-1 Be Fair AVEP A 3-1 W'veen B IBe Fair B I 9-1 Be Fair B 2B'graven B 2 2-0 Boskoop C IBe Fair C I 2-1 Be Fair C 2—GDS C 2 9-2 Programma voor zaterdag 30 sept.: UnicumBe Fair, 4 uur Be Fair 2—RCV 2, 4.30 uur Moerkapelle IBe Fair 3, 4 uur B'graven ABe Fair A, 3.15 u. Be Fair B IMoerkap. B I, 3.15 Be Fair B 2—J. Boys B I, 2 u. Nieuwkoop C IBe Fair C I, 2,45 uur W'veen C IBe Fair 2 C, 3.15 W'veen C 2—Be Fair 3 C, 2 uur ATTENTIE AUTOBEZITTERS. Om alle belangstellenden gelegen heid te geven de wedstrijd tegen Unicum in Rotterdam bij te wonen, doen we een vriendelijk doch drin gend beroep op alle autobezitters, alvorens zij naar Rotterdam gaan, even langs de Sniepweg te rijden, om zo mogelijk enkele passagiers de gelegenheid te geven mee te rij den. Hartelijk dankVertrek van de auto's om 2.45 uur. W.S.E.-G.D.S. 8-1 Onder grote belangstelling won WSE ook haar derde wedstrijd en de WSE schutters schoten in deze wedstrijd behoorlijk raak. GDS werd na de rust van de kaart ge speeld. Het eerste kwartier zag het daar niet naar uit, want GDS ging hard van stapel en Berkesteijn moest een paar goede safe's ver richten om erger te voorkomen. Toch was het WSE die het eerste doelpunten, want het was C. van Rhijn die Blom van GDS geen kans gaf en op fraaie wijze het eerste doelpunt liet aantekenen. GDS niet ontmoedigd viel weer aan en uit een van deze aanvallen kreeg GDS Zie vervolg Sport op pag. 4)

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 3