Weekblad voor Waddinxveen KffiDampo Grenswijzigingen uiterlijk op 1 januari 1963 Onafhankelijk nieuwsblad Begin oktober weer koelhuisboter Meubelbeurs wordt enorme toonzaal CONCERT Bodegraafsestraat en Bloemendaal Sam Swaap brengt goede muziek in Waddinxveen Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 849. Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1,- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 5 OKTOBER 1961. ZWIJNDRECHT IJMÜIDEN GOUDA Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend kerkweg 215 telefoon 2960 bü t KUNSTCENTRUM Exclusief voor de vrouw Handdruk- en handweelstoffen (Doef en 't Paapje) Voor: Rokken Japonnen In Gouda gevestigd: Korte Tiendeweg 12, Telefoon 3033 Kleiweg iuö, leietoon oujj al zijn tijd op. Niet alleen in Den Haag, maar ook in de provincie kreeg dit orkest een grote bekend heid en beantwoordde in alle op zichten aan zijn doelstellingen, na melijk het optreden in plaatsen, die verstoken zijn van concerten door grote orkesten en het verlenen van een taak aan musici. Onderscheidingen Op 17 januari 1959 werd Sam Swaap in het Haagse Diligentia op grootste wijze gehuldigd, toen hij het feit herdacht zestig jaar als violist op te treden. De gemeente Den Haag bood de dirigent/violist toen voor zijn bijzondere verdien sten de gemeentelijke legpenning in zilver aan. Ook tal van andere on derscheidingen ontving hij in zijn nuzikale loopbaan. Hij is Ridder in de Kroonorde van Roemenië, ridder in de Belgische Kroonorde, ridder in de orde van Adolf van Nassau, ridder in de orde van Oranje Nas sau, terwijl de Franse regering hem benoemde tot officier de 1'Academie. Voor het komende seizoen staat een serie van vier abonnementsconcer ten van het orkest in Diligentia in Den Haag op het programma, waar aan medewerking wordt verleend door bekende solisten. Het eerste concert wordt gegeven op 6 novem ber. Programma voor Waddinxveen Op het programma van het op 10 oktober in het Geref. Verenigings gebouw aan de Stationsstraat te geven concert van het West-Neder lands Symphonie Orkest staat als eerste het Concerto grosso van de Italiaanse violist en componist An tonio Vivaldi. Vivaldi, die omstreeks 1675 in Venetië werd geboren en in 1741 te Wenen overleed, heeft een bijzonder werkzaam leven ge had. Niet minder dan 554 werken staan op zijn naam. Naast concerten voor viool, fluit en hobo schreef Vivaldi tevens een aantal opera's. De Oostenrijkse componist Joseph Haydn (1732-1809) staat als tweede op 't programma met de symphonie nr. 95, een van de 104 symphoniëen die hij heeft gecomponeerd. Daar naast schreef Haydn ook nog 77 strijkkwartetten, 65 klaviertrio's en -sonates, twintig opera's, veertien missen en 35 concerten voor piano, viool, cello, hoorn, fluit, hobo, als mede nog een aantal liederen. Na de pauze wordt uitgevoerd de ouverture „Die Italienerin in Alge- rie" van de Italiaan Gioacchino An tonio Rossini (1792-1868). Genoem de ouverture is nog steeds een ge liefd muziekstuk. Zijn grootste tri omf was de opera „De barbier van Sevilla". Ook de opera „Wilhelm Teil", zijn laatste, heeft nog steeds het repertoire behouden. Vervolgens worden Russische volks wijzen te gehore gebracht van de hier wat minder bekende Russische componist A. K. Ljadof (1855-1914), van wie Rimsky Korsakov de leer meester is geweest. Het programma van het West-Ne derlands Symphonie Orkest wordt besloten met de ouverture .Egmont' van een onzer grootste componisten, Ludwig van Beethoven, geboren omstreeks 1770 te Bonn. Beetho- vens' voorouders stamden echter uit het Vlaamse land, waardoor mede de enigszins Nederlands aan doende naam van Beethoven wordt verklaard. Naar het Ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt is besloten koelhuisboter uit de regeringsopslag van het Voedselvoorziening- en verkoopkantoor voor de handel be schikbaar te stellen. Deze koelhuis- boter zal na een proces van ont dooien, verpakken en distribueren in de loep van de eerste week van oktober bij de detailhandel verkrijg" baar zijn en zal op basis van een groothandelsprij s van 3,10 per kg af koelhuis, worden verkocht voor circa 0,90 per pakje van 250 gram. Het ligt in de bedoeling de prijs van de koelhuisboter voorshands op dit peil te handhaven. De achtste Internationale Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel, die van 6 tot en met 11 november a.s. te Utrecht zal worden gehouden wordt officiëel geopend door Drs. J. F. H. Wijsen, directeur-generaal voor de Middenstand en het Toeris me bij het Ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag. Deze beurs,- die in vier hallen op het Jaarbeursterrein aan de Croe- selaan zal manifesteren, zal de grootste zijn die op dit gebied ooit in Nederland is gehouden. Het aantal inzendingen voor deze beurs is inmiddels uitgegroeid tot 331 (twee jaar geleden: 308) terwijl het totale expositieoppervlak de 20.000 m2 zal overschrijden (vorige beurs: 17.500 m2). Er is ook een aanzienlijke stijging van de buitenlandse deelneming te verwachten, met name uit België en West-Duitsland, respectievelijk 22 en 12 inzendingen, terwijl voorts nog Groot-Brittannië met 2, Italië met 7, Zweden met 3, Hongarije en de U.S.A. met inzendingen aanwe zig zullen zijn. Dominerend in deze beurs zal de groep meubelen zijn, welke in to taal bijna 15.000 m2 oppervlak be slaat De groep woningtextiel neemt ongeveer 2500 m2 in beslag, de groep matrassen circa 2000 m2, ter wijl ruim 700 m2 wordt ingenomen door de groep fournituren. Deze Internationale Meubelbeurs, die het karakter draagt van een vakbeurs zal op zaterdag 11 novem ber geopend zijn voor het publiek, dat dan de grootste Nederlandse toonzaal die ooit op het gebied van Meubelen en Woningtextiel werd ingericht, in ogenschouw zal kunnen nemen. Voor zover ons bekend ne men in ieder geval drie Waddinx- veense bedrijven deel aan de meu belbeurs, t.w. de firma's Kempkes, Van Berkensteyn en Stolker. Sam Swaap (73) dirigeert nog al tijd vol vitaliteit zijn West-Ne derlands Symphonie Orkest. De belangstelling voor het op 10 oktober in het geref. Verenigings gebouw te geven concert door het West-Nederlands Symphonie Orkest onder leiding van Sam Swaap is groeiende en de verwachting is ge wettigd dat het Haagse orkest voor een volle zaal kan concerteren. Gezien de ervaringen van vorige jaren stelde de gemeenteraad dit jaar geen subsidie voor het concert beschikbaar. Burgemeester C. A. van der Hooft nam echter het initi atief deze voor Waddinxveen toch zo unieke gelegenheid een concert van formaat in eigen gemeente te kunnen beluisteren, niet verloren te laten gaan. Nu komt het concert er toch, zon der enige gemeentelijke subsidie. Weliswaar maakte dit de toegangs prijs iets hoger, maar wie het pro- grmma beziet zal tot de conclusie komen dat er een avond muziek genot voor weinig geld wordt ge boden. Een bijzonder fraai gebaar maakte vorige week de meubelfabriek C. Stolker N.V. door ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het bedrijf aan burgemeester Van der Hooft een bedrag van tweehonderd gulden te overhandigen, teneinde de financiële consequenties van het concert veilig te stellen. Ook stel den weer enkele inwoners door hen bestelde toegangskaarten ter be schikking van min-vermogende me deburgers. Belgische schilders bij Wed. Boonstoppel In twee groepen hebben vorige week Belgische schilderpatroons en verfwinkeliers, een aantal in gezel schap van hun dames, een bezoek gebracht aan de verffabriek van de N.V. Wed. Boonstoppel aan de Wilhelminakade. Het betrof hier de afnemers van Boonstoppel uit het Vlaamse deel van België, voorname lijk uit Deinze en omgeving. De groepen, in totaal ongeveer hon derd personen omvattend, bezich tigden in de ochtenduren de fabriek en hoorden enkele lezingen over het „vak" aan. Na een lunch in restaurant Royal vertrokken de gezelschappen naar Avifauna, waar later op de middag het diner werd gebruikt. Binnenkort opent de instuif van Werkende Jeugd weer zijn deuren. Teneinde de kas te ver sterken voor de aankoop van ma terialen ten behoeve van de vrije tijdsbesteding, wordt dezer dagen een loterij, waaraan fraaie prijzen zijn verbonden, gehouden. Werken de Jeugd werkt zonder subsidie. Waddinxveen verliest inwoners en grond aan huur gemeenten Het staat vast, dat Waddinxveen uiterlijk per 1 januari 1963 en mogelijk nog een half jaar eerder, ongeveer zevenhonderd inwoners^ en een oppervlakte van 355 hectaren van zijn grondgebied gaat ver liezen aan Gouda, Reeuwijk en Boskoop. Dezer dagen heeft de minister van binnenlandse zaken een wetsontwerp terzake de her ziening gemeentelijke indeling van het gebied van een aantal gemeen ten in het oostelijk deel der provincie Zuid-Holland aan de Staten- Generaal doen toekomen. Niet minder dan twintig gemeenten in deze omgeving zijn bij de herin deling betrokken. Voor Waddinx veen betekent de grenswijziging 'n ernstige aderlating, vooral ten be hoeve van Gouda en Reeuwijk, die beiden de thans nog tot Waddinx veen behorende gronden oostelijk van de Gouwe en ten zuiden van Rijksweg nr. 12 aan hun gemeen ten zien toegevoegd. Hierbij zijn inbegrepen de woonkernen Bloe mendaal en Bodegraafsestraatweg. Waddinxveen, dat op 1 januari van dit jaar 11.149 inwoners telde, zal ongeveer zevenhonderd inwoners gaan verliezen. Verwacht wordt echter, dat dit verlies spoedig zal kunnen worden gecompenseerd door de vrij snelle groei van de gemeente. Op de gemeentelijke gang van za ken zal de herindeling van weinig invloed zijn. Ten aanzien van de politieke verdeling zullen zowel het katholieke als het liberale volks deel door deze grenswijzigingen worden getroffen, respectievelijk door het verlies van Bloemendaal en de Bodegraafsestraatweg. Het grootste deel van het over te dragen Waddinxveense grondgebied namelijk 445 hectaren, gaat naar Gouda dat met inbegrip van te ver werven gronden van Moordrecht, Reeuwijk en Stolwijk zijn grond gebied van 899 hectaren ziet groei en tot 1538 hectaren. Reeuwijk krijgt zeven hectaren Waddinxveens gebied en wint ondanks afstand van grond aan Gouda toch een oppervlakte van ruim 440 hectaren mede door toevoeging van gronden van Hazerswoude, Hekendorp en Zwammerdam. Een derde grenswijziging, waarbij Waddinxveen is betrokken, vindt plaats bij Boskoop, waar drie hec taren Waddinxveense grond over gaan naar deze buurgemeente, voor namelijk betrekking hebbende op het kruispunt aan het eind van het Noordeinde, waardoor dit Jgehele kruispunt Boskoops bezit wordt en eventuele verkeersvoorzieningen onder de verantwoordelijkheid van één gemeente gaan resorteren. Na de grenswijziging zal het totale oppervlak van Waddinxveen 2913 hectaren bedragen. Waddinxveen vijfde Van de veertien zelfstandige ge meenten, die dan zullen overblijven met name Alphen, Bodegraven, Boskoop, Driebruggen, Gouda, Gou derak, Haastrecht, Hazerswoude, Moordrecht, Oudewater, Reeuwijk, Stolwijk, Waddinxveen en Woerden, neemt Waddinxveen op de ranglijst wat betreft oppervlakte de zesde plaats in na Alphen, Bodegraven, Reeuwijk, Hazerswoude en Drie bruggen. Het bevolkingscijfer in aanmerking nemend wordt Waddinxveen met ongeveer 10.800 inwoners de vierde of vijfde gemeente na Gouda, Al phen, Woerden en Bodegraven. Met deze laatste gemeente zal het verschil misschien maar enkele in woners bedragen. Driebruggen Geheel verdwijnen gaan de gemeen ten Zwammerdam, Barwoutswaar- der, Hekendorp, Lange Ruige Weide Papekop, Rietveld en Waarder. Zwammerdam wordt opgedeeld tussen Alphen, Bodegraven, Bos koop en Reeuwijk. Barwoutswaar- der en Rietveld vallen beiden ten offer aan Woerden en Bodegraven. Dé overblijvende dorpen Lange Ruige Weide, Papekop en Heken dorp en Waarder vormen samen een nieuwe gemeente onder de naam Driebruggen. Gouda groeit tot honderdduizend inw. In de toelichting opdit wetsont werp, waarover onze volksvertegen woordiging zich uiteraard nog moet uitspreken wordt o.m. opgemerkt, dat de ontwikkeling van Gouda zodanig is, dat spoedig alle voor woningbouw en industrievestiging geschikte gronden zijn benut. Ge zien de gunstige ontwikkeling en het opvangen van de aanwas van een deel van de Haagse agglome ratie moet op een groei tot rond honderdduizend inwoners worden gerekend. Ruimte voor een verant woorde uitbreiding is in verband met de geografische omstandighe den slechts te vinden ten noorden van Gouda op het gebied van de gemeente Waddinxveen. Met be trekking tot de Bodegraafsesstraat- weg wordt opgemerkt, dat de be woners van dit gebied meer op Reeuwijk dan op Gouda zijn geöri- enteerd, zodat overdracht aan Ree wijk wordt voorgesteld. Geen nieuwe gronden voor Waddinxveen Destijds heeft de Waddinxveense raad zich over de voorgestelde grenswijzigingen uitgesproken en daarbij erkend, dat Gouda uitbrei ding naar het noorden behoeft. Tegelijk is toen echter bezwaar gemaakt tegen het feit, dat een te groot deel van Waddinxveen naar Gouda over zou gaan. Voorts werd gevraagd een deel van Moordrecht ten noorden van de spoorlijn aan Waddinxveen toe te voegen, even als een stukje van Reeuwijk ten westen van de Middelburgse weg. In de toelichting op het wetsont werp zegt de minister naar aanlei ding van de Waddinxveense ver langens en bezwaren, dat Gouda inderdaad niet op korte termijn het gehele te annexeren gebied zal nodig hebben, maar dat voor de te verwachten expansie voldoende ruimte ter beschikking moet zijn. Hoewel voor de gebiedsoverdracht van Moordrecht redelijke motieven zijn aan te voeren acht de minister deze wijziging niet aantrekkelijk, omdat de Waddinxveense grens dan zeer dicht bij de kern van de ge meente Moordrecht zou komen te liggen. Een veranderd grensbeloop van Reeuwijk ten gunste van Wad dinxveen wordt niet noodzakelijk geacht, omdat de in bedoeld gebied wonende mensen overwegend op Reeuwijk zijn georienteerd. West-Nederlands Symphonie Orkest dient meerdere doelstellingen Slechts eenmaal per jaar kan Waddinxveen zich verheugen in een concert van een vooraanstaand symphonie orkest. Het West-Neder lands Symphonie Orkest heeft hier een goede naam gekregen. In niet geringe mate is dat (te danken aan de man, die nu al ruim der tien jaren de leiding van dit orkest in handen heeft, Sam Swaap. Op 10 oktober komt hij weer met zijn orkest naar Waddinxveen. Vol levenslust en humor zal deze bijzondere figuur zijn orkest weten te bezielen. En toch wordt de vitale Sam Swaap vijf dagen na zijn uit voering in Waddinxveen 73 jaar. Samuel Swaap is Amsterdammer van geboorte. Zijn leermeesters aan het hoofdstedelijke conservatorium waren Hendrik Willem Hofmeester en Carl Flesch. Hoewel hij in 1907 zijn diploma behaalde, stond Sam Swaap reeds als tienjarige jongen voor het eerst als solist met zijn viool op de planken. Met het diplo ma op zak gaf hij al spoedig con certen in binnen- en buitenland. Als eerste violist diende hij het Concertgebouworkest van 1909 tot 1913, waarbij hij vele malen als solist optrad. Internationale faam In 1913 volgde zijn benoeming tot eerste concertmeester en tweede dirigent van het stedelijk orkest in de Finse plaats Abo. Lang bleef hij daar echter niet en in het seizoen 1914-1915 maakte Swaap bij het Residentie-Orkest in Den Haag zijn intrede als eerste concertmeester. Niet minder dan 35 jaren heeft het Residentie-Orkest hem op deze plaats gezien, waarbij hij ook meer dere malen optrad als dirigent. In die jaren was hij ook leider van het in 1918 opgerichte Haagsch Strijk kwartet. Tal van tournees naar het buitenland werden gemaakt en voorts trad hij vele malen op met enkele andere violisten van naam, waardoor Sam Swaap ook buiten onze grenzen een grote bekendheid kreeg. In 1948 verliet hij het Residentie- Orkest met pensioen, maar van rus ten kwam er niet veel. Het Neder lands Kamer Symphonie Orkest, waaruit later het West-Nederlands Symphonie Orkest voortkwam, eiste

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1