(£sso) PETROLEUM H S&N Speurwerk nodig voor verdere ontwikkeling Behaaglijk warm! Bescherming tegen iitooniaau vallen Zo maar, midden onder je werk!...] iïr&ititfeefy fit. DE AVONTUREN VAN FREDDY FOX WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 PAGINA 2 Sommige industrieën doen te weinig aan wetenschappelijk onderzoek Laboratoria voor het verrichten van speurwerk hebben tegenwoordig veel meer wetenschappelijke onderzoekers en ingenieurs in dienst dan ooit tevoren in de geschiedenis. Daarbij zijn deze laboratoria thans uitge rust met een schat aan instrumenten, apparaten en hulpmiddelen teneinde een doelbewust werken mogelijk te manen. Hoeveel speurwerk nog nodig is voor de verdergaande ontwikkeling van techniek en wetenschap in de komende tien jaar werd ons in het begin van dit jaar duidelijk gemaakt door Dr. Guy Suits, die enkele voorbeelden aanhaalde van het onder zijn directie verrichte speurwerk. Energie Een omvangrijk en nog steeds ver der uitgegroeid project is het onder zoek met betrekking tot het opwek ken en omvormen van energie. Het zal een belangrijk studieobject blij ven, want de gehele wereld heeft steeds meer energie nodig. Voorts maakt dit onderwerp zeer belang rijke technische vorderingen nodig gedurende de komende vijf tot tien jaar. Elke nieuwe ontwikkeling in dit opzicht vormt echter geen op zichzelf staande technologische voor uitgang, want elke verbetering van de apparatuur zelf schept weer een veelvoud van gunstige mogelijkhe den op ander gebied. Belangrijk in dit verband is het probleem van de kernenergie. Het is bekend hoe de bij kernsplijting ontwikkelde hoeveelheid energie op laboratoriumschaal en in proefin stallaties kan worden omgezet in voor ons bruikbaar elektrische ener gie. Intussen is men begonnen met de bouw van kernenergie-centrales op deze basis. We dienen hierbij echter te beden ken dat de fusiereactie (samen smelting van kleine kernen) zelfs nog iets langer bekend is dan de splijtreactie en dat over de gehele wereld intensief wordt getracht de ze fusiereactie dienstbaar te maken aan het opwekken van energie. Gelukt dit, dan bestaat er praktisch geen gevaar meer voor een even tueel optredend energietekort. Dit project is echter gebleken ongemeen moeilijk te zijn, zodat het in zekere opzichten weer terug is verwezen naar het laboratorium. In de komen de tien jaar zullen we weten of we voldoende over de thermonucleaire reacties te weten zijn gekomen om deze methode te benutten voor een goedkope en veilige productie van een overvloed van energie. Magnetisch veld De bij dit onderzoek naar voren komende technische problemen zijn talrijk. De grootste moeilijkheid betreft het ontwerpen van een be perkte ruimte waarin een gas met een temperatuur van honderd mil joen graden gedurende minstens een seconde ingesloten kan blijven. Dit is geen gemakkelijke opgave omdat bij een dergelijke tempera tuur geen enkele bus of doos - van welk materiaal ook - aan deze voor waarde kan voldoen. Daarom tracht men thans het onvoorstelbare hete gas gevangen te houden binnen het een of ander type magnetisch veld. Hoewel in deze richting enige vor deringen zijn gemaakt valt er op dit punt nog heel veel te onder zoeken. Aardolie In het begin van dit jaar verklaarde M. J. Rathbone (president ESSO) dat „het nauwelijks mogelijk is het grote belang van speurwerk in de aardolieindustrie te overschatten. De chemici, fysici en ingenieurs, die voortdurend bezig zijn de grens palen van onze huidige kennis ver der weg te duwen, zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER OLIEHANDEL N.H. UITMAN Turfmarkt 25 - GOUDA - Tel. 2217. Kielkade 21 - WADDINXVEEN de welhaast verbijsterende reeks produkten die van of uit de ruwe olie geproduceerd worden. Deze produkten variëren van hoogwaar dige benzinekwaliteiten, raketbrand stoffen en smeeroliën tot slijtvaste wassen, niet-gierende autobanden en tegen praktisch alles bestand zijnde plastica". Onnodig te melden dat zijn maat schappij er niet aan denkt de kos ten voor research te verlagen, inte gendeel, het wordt steeds verder uitgebreid en geintensiveerd voor de jacht op nieuwe ideeën die ge schikt zijn voor aardolie-industrie. Een deel van het huidige onder zoekprogramma is gericht op het vinden en ontwikkeien van poten tieel nieuwe toepassingen voor aardolie. Hoewel deze richting in het onderzoek betrekkelijk nieuw is, heeft het reeds geleid tot enige veelbelovende mogelijkheden, w.o. het gebruik van asfalt in een zeer dunne laag voor bodemconservering tegen het verdampen van water. Vooral voor de landbouw in de zeer droge gebieden op aarde schijnt de ze methode van groot belang te kunnen worden. Een ander onder zoek betreft de vervanging van co kes door olie of gas in de metal lurgische industrie. Een derde groep speurwerkers houdt zich intensief bezig met het zoeken naar - en ontwikkelen van - diverse toepas singen voor het inderdaad veelzij dige polypropyleen. Andere industrieën Hoewel de grote industriële bedrij ven zich in sterke mate hebben moeten toeleggen op wetenschappe lijk speurwerk, zyn deskundigen nog altijd van mening, dat dit in vele gevallen nog versterkt zal dienen te worden. Vele industrieën hebben weliswaar het wetenschap pelijk onderzoek bevorderd tot een factor in de planning van hun be drijf, maar verscheidene onder hen hebben nog altijd niet begrepen dat het verruimen van de wetenschap pelijke kennis een dominerende factor zal worden bij de bepaling van de toekomst van him bedrijf, zo niet van de gehele bedrijfstak. Tot voor ongeveer vijf jaar deed de metallurgische industrie inci denteel of mets aan fundamenteel onderzoek, totdat plotseling grote behoefte en belangstelling hiervoor ontstond. Sedertdien werden dank zij nieuwe laboratoria, nieuwe or ganisaties en nieuwe onderzoekpro gramma's veelbelovende resultaten geboekt. Met uitzondering van een enkel bedrijf was in de textielindu strie daarentegen tot voor kort het fundamenteel onderzoek praktisch onbekend. Recente ontwikkelingen in deze industrie worden ontleend aan de chemische industrie die - evenals de farmaceutische industrie - zeer veel speurwerk verricht en laat verrichten. Taak van Hogeschool Momenteel wordt in ons land één procent van het nationale inkomen besteed aan wetenschappelijk on derzoek door en voor de industrie; dit percentage zal in de komende jaren zeker nog belangrijk toene men. Universiteit en Hogeschool zijn voor deze ontwikkeling van doorslag gevende betekenis geworden, niet in het minst voor de toekomst van onze industrie. De wijze nh waarop de industrie haar taak - vermeer dering van de stoffelijke welvaart van het mensdom - zal vervullen, wordt in belangrijke mate bepaald door het .vermogen' dat universi teit en hogeschool door middel van de intellectuele beroepen in de in dustrie kunnen injecteren. Zelfs de vraag „of de mensheid erin zal slagen de techniek geestelijk te blij ven beheersen binnen het kader van onze culturele normen", zal mede beantwoord moeten worden door de opleiding tot de intellectuele be roepen aan universiteit en hoge school. Uit de gegeven, gezaghebbende uitingen komt wel duidelijk naar voren dat speurwerk tot de essen tiële en levensbelangrijke taken van industrie en overheid behoort. In dit verband moge besloten wor den met een definitie van Dr. J. H. Hildebrand, die zegt: „de histori sche ontwikkeling van de weten schap kan grotendeels uitgedrukt worden in termen van beschikbare wetenschappelijke instrumentatie". r7 elfbescherming in oorlogstijd, ook tegen aanvallen met atoom- wapens, is mogelijk. Dat is het kernpunt van de thans aan i de gang zijnde actie van de Bescherming Bevolking, waarover we vorige week reeds schreven. In tegenstelling tot vaak gehoor- de meningen, dat één atoombom Nederland van de kaart zou kunnen vegen, kan gelukkig, voor zover men in dit verband van gelukkig kan spreken, het tegendeel worden gesteld. Er zyn inderdaad aanvallen met zeer zware atoomwapens denk baar, die voor ons land enorme gevolgen kunnen hebben. Zowel legerleiding als BB gaan echter van de veronderstelling uit, dat Nederland bij een eventuele oorlog geen doelwit zal zijn voor zware atoomwapens en slechts rekening moet houden met lich tere atoomaanvailen op enkele strategische punten, voornamelijk m westelijk Nederland. Niet alleen is Nederland voor een massale kernaanval ombelang- r jk, maar bovendien zyn die atoomwapens zo kostbaar, dat een tegenstander er toch wei enige zuinigheid mee moet betrachten. Een zware atoomaanvai op INeüeriand zou bovendien voor de vyand door de daaruit volgende radio-actieve straling ook van zeer nadelige invloed kunnen zyn by een eventuele opmars. Het is niet plezierig om over deze zaken te lezen, maar toch is het goed te weten, dat we ons tegen de lichtere kernwapens, die mogelijk zyn te verwachen, kunnen beschermen. Een bom, zoals desiyds boven Hiroshima tot ontploffing werd gebracht, ver nietigt alles binnen een straal van achthonderd meter en ver oorzaakt zware schade tot zestienhonderd meter. Het betreft dan een bom van twintig kiloton, waarvan de hittestraling tot drie kilometer afstand gevaar oplevert. By een bom van lüO kiloton wordt een gebied met een straal van 1600 meter vernietigd en reikt de hittestraling tot ruim zeven kilometer. Binnen het zg. „voltreffergebied" maken de inwoners minder kans er het leven af te brengen. Op grotere afstand kunnen we ons echter beschermen tegen de verschillende gevolgen, zoals luchtdruk, hittestraling en brandgevaar en de voor de gezond heid zeer gevaarlijke radio-actieve straling. Over de zelfbescher mingsmaatregelen hiervoor een volgende keer meer. Waar U het te pakken kreeg is voor U een raadsel! „Tocht", zeggen ze. Zo was U gezond en op- gewekt. Zo staat U te niezen dat er geen eind aan komt! ..Kostbare uren verloren laten gaan? Met een humeur zwaar onder peil. Of. JUIST t ^ot n°d'g hebt is een veilige,veelzijdige pijnstiller, met snelle, doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO' helpt direkt - U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet méér! 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelij ke samenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts vlug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP. 2ASPRO 95. Al harder en harder liet Rein de locomotief lopen, totdat hij op 't laatst met volle snelheid door de tunnel reed. Twee felle lampen verlichtten de weg ver voor hen uit De jongens sloegen elkaar op de schouders van plezier. Bochten kwamen er haast niet voor. Eén lange rechte tunnel scheen men te hebben gegraven naar het land van Prinses Lente. Opeens stootte Fred dy Rein aan. Pas op, joh, daar staat iets op de rails. Rein had het al gezien en wist de locomotief vlak voor de hindernis tot staan te bren gen. Ik geloof, dat het net zo'n lo comotief is, zei hij en daalde af, gevolgd door de anderen. En wer kelijk, het was een tweede locomo tief, precies zo een als die, waarmee zij gekomen waren. Rein stond er al weer op en probeerde de motor aan te zetten. Hij is in orde, hoor, jongens riep hij, haal de bagage maar, dan gaan we verder. Ze droe gen hun rugzakken naar de nieuwe locomotief. Reizigers voor Lenteland overstappen, riep Rein van boven. Even later gingen ze weer verder. 96. De locomotief, waarmee ze nu reden, bleek nieuwer te zijn dan de eerste en ging nog harder. Het werd Dikkie soms wei eens angstig te moede als hij zag met welk razende snelheid ze door de tunnel reden. Maar de anderen gaven daar niets om. Die vonden hoe harder ze re- den des te mooier was het. Aan alle plezier komt echter een einde en zo ook aan die reis. Na een uur of wat zagen ze voor zich een licht Spoedig waren ze er vlak bij en toen merkten ze dat het daglicht was. Even later reden ze in de open lucht, door een kaal, eenzaam landschap. Bij een groot, verlaten gebouw was het einde van de reis. Hier hielden de rails op. In de verte zagen ze een grote stad. Ik vind het hier erg koud, zei Dikkie huiverend, ik ga er nog een trui en mijn jas bij aantrekken. De anderen volgden het voorbeeld van Dikkie. Hu, klap perde Freddy, je hoeft niet te vra gen of de maarschalk hier in het land is. „Massa-jeugd of eenzamen" is het onderwerp dat op 11 oktober tijdens de clubavond van Werkende Jeugd in het clubhuis aan de Dorp straat 50a wordt besproken. Voorts staan er gezelschapsspelen op het programma. De N.K.J.B.-by eenkomsten op zondagavond voor r.k. jongens van 13 t.m. 17 jaar zijn weer begon nen. De avonden worden gehouden in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burg. Trooststraat Gedurende de maand augustus werd in onze gemeente één geval van varkenspest geconstateerd. Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk HOOFDSTUK 15, nr. 1 Maar het lot was Bea bizonder gunstig. Twee voorvallen in het dorpsleven waren er oorzaak van, dat Bea's ster, die op het punt had gestaan ten onder te gaan, weer ging rijzen. Daar was eerst dat geval met Heintje. Het stuurse kind bleek niet voor de liefde, die Bea voor haar gevoelde, vatbaar. Alles, wat ook maar leek op toenadering, bezag ze met wantrouwen en loerende blikken. En na de Kerstvacantie bemerkte Bea al dra, dat Heintje op al haar doen en laten letten. Ze was door Hoogeboom van de situatie op de hoogte gesteld en derhalve was ze op haar hoede. En het kind had natuurlijk instructies van haar lieve pa gekregen, dacht ze. Bea, kijk uit, kind. Pa gebruikt zijn oogappel als nieuwsbron van de school. Er was evenwel niet veel over te brieven. De januarimaand verliep voor wat de school betreft zo rustig als het maar kon en de vorderingen van de beide klassen waren zeer bevredigend. Iedereen mocht de nieuwe juf nu wel en ze had met geen kind moeilijkheden van enige betekenis. Straf hoefde ze practisch nooit te geven, terwijl Van Schagen iedere week minstens drie stokjes kapot sloeg op de achterwerken der recalcitrante jongens. Want slaan was, volgens Piet Van Schagen, een der meest doel matige opvoedingsmethoden. Hetgeen Bea bij iedere gelegenheid, als dit ter sprake kwam, in alle toonaarden tegensprak. En dan smaalde Van Schagen over de zogenaamde Montessori-methoden, die van de kinderen halfzachte dwingelanden maakte, die alles mochten, behalve te worden aangeraakt. Dan wees Bea rustig naar haar lokaal en zei: „Kom maar eens kijken in mijn klassen en zie maar eens, hoe ik het klaarspeel zonder lijfstraf Wat ik als jong ding van zes en twintig jaar klaarspeel, moet u als ouwe rot in het vak toch zeker kunnen." Je moet maar eens een maandje mijn beide klassen nemen, beste collega. Dan ben je aan het einde rijp voor een zenuwinrichting. Het zyn me nogal lieverdjes, die derde en vierde klassers. Praat me er niet van. Weinig vermoedde Van Schagen, dat zijn vrouwelyke collega binnen korte tijd inderdaad zijn beide klassen onder zich zou krijgen. Maar laten we niet afdwalen. Want Hemtje, het zure norsky kende kmrl, zou er oorzaak van worden, dat de verstandhouding tussen Bea en Sangelaar weer in orde kwam. Het was op een avond in februari en er lag al enige dagen sneeuw. Tot grote vreugde van de schooljeugd. Welke vreugde overigens met door de ouderen werd gedeeld. Bea had thee gedronken en wilde nog even het dorp door. En omdat het glad op de weg was, durfde ze met op de fiets te gaan, dus besloot ze een wandeling te maken. Even een frisse neus halen. Ze zat toch immers iedere dag binnen vier muren. Aan het einde van het dorp - het was inmiddels schemerig geworden hoorde ze gehuil van een kind. Onmiddellijk liep ze in de richting van het geluid en kwam ze tot de ontdekking, dat het van een zijweggetje kwam Het pad was slecht te begaan, zodat ze slechts langzaam liep om niet uit te glijden. Na enkele tientallen meters zag ze een kind ami de kant van de weg zitten. Het was een meisje, dat hartverscheurend zat te huilen.^ meteen bij haar> knielde neer en zag tot haar schrik, dat het Heintje Sangelaar was. Maar Heintje, waarom huil je zo? Wat is er gebeurd? „Ik ben uitgegleden, juf, en gevallen. En nu kan ik met meer lopen ,',Bea trok haar handschoenen uit en betastte een voet „Het is de ander, juf." De andere voet bleek dan ook erg pijnlijk te zijn, want als Bea maar even voelde, güde het kind het uit. Gebroken, was haar oordeel. Ze kwam overeind en keek even rond. Heintje was ongetwijfeld op weg naar huis geweest, want dit pad voerde naar de „Ruige Hoeve Het was vanuit het dorp een binnenweggetje. Bea kende het wel. Ze was er zelf in het afgelopen voorjaar ook eens over gefietst. Thuis brengen was misschien wel het beste. Hoewel.het was zeker nog twee kilometer, terwyl de dokter op nog geen drie minuten afstand woonde. Ze nam haar besluit en trok de handschoenen weer aan. Zonder verder een woord te zeggen, tilde ze het huilende kind voorzichtig van de grond en hield het in naar stevige armen. „Zo, Heintje, je hebt je voet een beetje bezeerd, maar dat komt wel weer in orde ,hoor. Het doet natuurlijk pijn en dat begryptde juf ook wel. Weet je wat we doen? We gaan eerst even naar de doKter.he? Die moet het eens bekyken. En dan brengen we je netjes met een auto wU»UehS dr«ind. het kind. „Ik wil neer vader. ".Dat doen we ook Maar het wordt met je voetje misschien erger, als we toet eerstal aar de dokter gaan." Ze liep voorzicntig naar de straatweg en zef op zacMe^toon: „De jiti kan best begrypen, hoor, dat het erg pyn doet Wemt weet je Hemtje, toen juf nog zo Klem was als jy, is de jut ook eSrmtgeg edén en heêtt ze ook haar voet bezeerd. Net als jy na Toen b^nte ofk door iemand naar de dokter gedragen. En weet je wat die dokier toen gedaan heeft? Die heeft er alleen maar even naar geKeken en w- toen een stukje verband omheen gedaan. En toen heb ik een poosje moetenden Tot het beter was. En kan ik nu met weer flink lopen xTrwul Bea vertelde, was het huilen minder geworden. Het kind had zich wat dieper genesteld in de harige wintermantel en had aandachtig eetoEtmL Ze keeK op het laatst naar naar gezicnt en toen Bea uitgespro ken was vroeg ze: „En deed die dokter geen zeer hoor helemaal niet," antwoordde Bea beslist. „En deze dokter i« toch ook een aardige man Jij kent hem toch wel Hoe heet hy ook weer, Hemtje? De juf is zyn naam helemaal vergeten. Wat een domme juf, hé "Achja, na tour dj k ^dokter Vermaat. Nou moet ik dat goed onthouden. En vind jy dokter Vermaat niet aardig „Hy heeft me eens een keer in de wangen geknepen, toen ik op straaWmigSaf^1 tocn'niet aardig. Dat valt me echt van 'm tegen. Doet hy dat óm je pyn te doen?" .Nee want hy lacht altyd tegen me '/i 'ie nu wei? Dat het toch een aardige dokter is? En zal ik jou eens wat vertellen? Ik ga met je mee naar dokter Vermaat. En wee zyn gebeente, als hy jou pyn doet, dan zal ik hem eens in zyn wang knypen Ondanks de pyn begon het kind even te lachten. „Dat durft u toch niet ..Help eens onthouden Maar bh de dokter, die gelukkig net thuis was gekomen, vergat Hein- tie alles weer. Ze begon opnieuw te huilen, maar de dokter trok voor zichtig de wollen kous van haar been en voet en bevoelde enkel en tenen. Toen keek hy de onderwyzeres aan, die Heintje's hand vasthield en lief koosde, en kn^e alleen maar. Bea begreep, dat het een breuk was.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2