Weekblad voor Waddinxveen De gemeenteraad besprak textielprohlemen RETSSPllRBM TE WlDDINXfEEJ WERELDSPAARDAG Geheimhouding Onafhankelijk f^| nieuwsblad WERELDSPAARDAG 30 oktober Hef brug in het zilver Schooljeugd dronk 107.000 liter melk Meubelfabriek werd uitgebreid bil 't kunstcentr Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 851. Verschijnt elke donderdag Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur DONDERDAG 19 OKTOBER 1961. Winkelsluiting voor deze branche lokte langdurige discussie uit De publieke tribune van de Waddinxveense raadszaal was vorige week donderdagavond goed bezet door een groot aantal plaatselijke winkeliers uit de textielbranche. Hun belangstelling goldt speciaal het zevende punt van de vrij lange agenda, die de gemeenteraad tot tegen het middernachtelijk uur in de raadszaal bijeen hield. Het betrof een verzoek van een elftal manufacturiers, die hun winkels op woensdagmiddag wilden sluiten inplaats van op maandagochtend. B. W. hadden de raad voorgesteld afwijzend op dit verzoek te beschikken. In hun voorstel wezen B. W. er op, dat niet alle winkeliers het standpunt van de verzoekers deel den. B. W. meende, dat in de toekomst ook voor de middenstand een lang weekeinde met vrije za terdagmiddag en een vrije maan dagochtend een feit zal worden. Bovendien wordt de woensdagmid dag een belangrijke koopmiddag geacht in verband met het vrij zijn van de meeste schoolkinderen. De heer J. P. van Oosten (kvp) noem de het voorstel een weinig gelukki ge zaak, omdat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat de raad een oordeel moest vellen over in terne problemen in de textielbran che, betrekking hebbend op de win kelsluiting. Hij zag de beste oplossing in terug name van het voorstel en de aan vragers te verzoeken op basis van vrijwilligheid zich te beraden over een sluiting op donderdagmiddag, om zo toch het beoogde doel van een rustpunt in het midden van de week te bereiken. Mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp (WD) kon zich hier niet mee verenigen, omdat hierdoor uiteenlopende zaken in Waddinxveen op verschillende middagen zouden zijn gesloten en men langzamerhand een kalender in huis moet hebben om na te kun nen zien welke winkels wel, en welke niet op een bepaalde middag zijn geopend. Zij wees op het feit, dat de verzoekers een overgrote meerderheid vertegenwoordigen en dat ook de Kamer van Koophandel gunstig op het verzoek had gead viseerd. De voorzitter, burgemeester C. A. van der Hooft had weinig goede woorden over voor het advies van de Kamer van Koophandel en noemde het zelfs tendentieus. Hij wees erop, dat naar zijn mening de raadsleden hadden verzuimd zelf polshoogte te gaan nemen over het belang van de woensdagmiddag als koopmiddag. B. W. hadden dit wel gedaan en met enkele cijfers werd geïllustreerd dat deze middag vooral voor moeders met kinderen van belang is. Met de stemmen van mevrouw Van der Torren en de heren Lips, Ver vers en Kooijman tegen namen B. W. het voorstel van de heer Van Oosten over, met dien verstande, dat het probleem zal worden voor gelegd aan de middenstandsvereni ging. Het eigen voorstel namen B. W. terug. Begrotingstekort In de aanvang van de vergadering verwelkomde de voorzitter de nes tor van de raad, de heer H. C. Kooijman (SGP), die door een ern stige ziekte geruime tijd afwezig was geweest. De heer Kooijman greep deze gelegenheid aan om zijn dank uit te spreken voor de vele blijken van waardering die hij tij dens zijn ziekte had ondervonden. Voorts deelde de burgemeester me de, dat de gemeentebegroting voor 1962 aan de raad kon worden aan geboden. Met een eindcijfer van 4.890.947,20 en een tekort van 357.492,15 sluit de gewone dienst. Dit tekort kan tot rond een kwart miljoen worden teruggebracht door een uitkering uit het gemeentefonds De inkomsten op de kapitaaldienst worden geraamd op 16.450.710 en de uitgaven op 20.374.777, waardoor een tekort van bijna vier miljoen gulden ontstaat. Onder dankzegging aanvaardde de raad de schenking van de heer P. D. Stuurman aan de gemeente ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van zijn architectenbureau. De gift van duizend gulden zal voor culturele doeleinden, aan te wijzen door B. W., worden bestemd. Cultuurpolitiek Mededeling werd gedaan van de benoeming van een viertal nieuwe gemeenteambtenaren. Tot tweede gemeentebode is aangesteld de heer T. de Kok. De heer C. Groenewoud is aangesteld als commies bij de afdeling financiën, terwijl bij ge meentewerken werden benoemd de heren L. Burger en H. Kobus, res pectievelijk als technisch ambtenaar en opzichter. Gebleken is, dat Gedeputeerde Sta ten weinig voelden voor de zomer- uitkering aan de door sociale zaken ondersteunden. B. W. stelden echter, dat deze uitgaven tot de competentie van de gemeente be hoort, waarmede de raad zich kan verenigen. Besloten werd niet mee te gaan met het verzoek van G.S. en de uitkering te doen geschieden uit de post „onvoorziene uitgaven". De heer P. Lips (PvdA) sprak zijn waardering uit over het West Ne derlands Symfonie Orkest. Hij hoop te dat het positieve resultaat van het laatste concert zou leiden tot een actieve cultuur politiek van de gemeente. Gemeente werken Hoewel het slechts een administra tieve aangelegenheid betrof waren verscheidene raadsleden niet gerust op het gemeentelijke voorstel om te komen tot invoering van een tak van dienst voor gemeentewerken en tot vaststelling van een beheers- verordening voor de gemeentebe drijven. Sprekende namens de fi nanciële commissie vroeg de heer W. C. Slob (CH) om een besloten vergadering. Dit achtte de voorzitter geenszins noodzakelijk. Verscheide ne raadsleden, onder wie mevrouw Van der Torren en de heer Lips zagen verband tussen dit voorstel en een ander agendapunt, betrek king hebbend op een organisatie rapport voor gemeentewerken. Volgens de voorzitter was het toe val, dat beide punten tegelijk op de agenda stonden. Zij hebben niets met elkaar te maken. Uitvoerig ging hij nogmaals in op de nood zaak een tak van dienst in te stel len, waarmede ook wordt tegemoet gekomen aan een wens van G.S. Alle handelingen en de werkwijze zullen dan veel beter zijn te over zien. Hoewel enkele leden meenden dat hierbij personen in het geding zouden komen, wees de burgemees ter erop, dat het voorstel hierop geen invloed heeft. Wel kan door het voorstel te zijner tijd de functie van directeur der bedrijven en die van gemeentewerken worden ge combineerd. De voorzitter schetste in dit verband echter de logische ontwikkeling van de centralisatie van de gemeentebedrijven in groter verband, waardoor de functie van directeur der gemeentebedrijven in de toekomst overbodig wordt. Na pensionering van de huidige func tionaris volgend jaar zal dan ook geen nieuwe directeur worden be noemd. Aan het slot van de vrij uitvoerige discussie ging de raad tenslotte met het voorstel akkoord, met de stem van mevrouw Van der Torren te gen. Bij de behandeling van dit agendapunt zegde de burgemeester nog de instelling toe van een com missie openbare werken. Geen loswal Het krediet van 52.000 gulden voor de aanleg van een tweede los wal nabij de Wilhelminakade kon geen genade vinden bij de finan ciële commissie en werd ook door de raad met algemene stemmen verworpen. Men achtte de tweede loswal geen noodzaak en bovendien zouden los- en laadgelden hierdoor drastisch moeten worden verhoogd. Bij het voorstel tot vaststelling van ie partiële herziening van het uit- Bijkantoor van de Stichting Nutsspaarbarik te Gouda, opgericht H857, de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. 35000 SPAARDERS met een gespaard kapitaal van meer dan 25 MILJOEN GULDEN POSTREKENING 458622 KANAALSTRAAT 9 TELEFOON 2468 Veiligheid - Service Openingsuren maandag t.e.m. vrijdag van 91 uur en van 25 uur vrijdagavond van 79 uur SPAART REGELMATIG KLEINE BEDRAGEN VOOR UW GROTE UITGAVEN. Begint er mede op maandag 30 oktober 1961 en gaat er trouw mee door Uw verstandige daad zal worden beloond met een FRAAIE KALENDER Sluit U aan bij onze OPHAALDIENST. Vraagt inlichtingen breidingsplan in hoofdzaak werd de polder Achterof uit het voorstel ge schrapt, waardoor daar in de toe komst wel glascultuur mogelijk zal zijn. Het voorstel inzake het samenstel len van een organisatie rapport van het bureau gemeentewerken kon geen genade vinden in de ogen van het vrouwelijk VVD-raadslid, dat nog teveel een verband bleef zien met het andere eerder aangehaalde voorstel. Trottoir langs Brugweg Zonder hoofdelijke stemming vo teerde de raad kredieten van 300.600 en 160.500 respectievelijk ■••r het dempen van de Kerkweg- vhtaiv. tussen de Prinses Beatrixlaan en Oranjelaan en voor de verbre ding van de Brugweg. Wat betreft het laatste kwamen B. W. met een gewijzigd voorstel, dat tevens voorziet in de aanleg van trottoirs. Met een groot aantal voorstellen ging de raad akkoord zonder hoof delijke stemming. Het betrof hier de nieuwe verordening voor de bur- gelijke stand, waardoor op zaterdag ochtend alleen nog maar tussen half negen en half tien kan worden getrouwd, de herbenoeming van de leden van de adviescommissie woon ruimtewet, de benzinepompenver ordening, een herziening van de vergoedingen voor het brandweer personeel, de vaststelling van de rekening 1960 van het gemeentelijk grondbedrijf, aanschaffingen ten behoeve van de openbare lagere Theo Thijssenschool, aanschaffing meubilair voor gemeentewerken, grondaankopen aan de Sniepweg ten behoeve van de verkeersvoor- zieningen bij de sportvelden (voor een strookje grond van slechts 75 vierkante meter moet de gemeente niet minder dan f 600 aan de pol der betalen), aanstelling van een concierge voor de openbare lagere scholen en de aankoop van gronden in de Oostpolder en in Groenswaard tot een totaal oppervlakte van bijna 6,5 hectaren. Sportvelden De raad had waardering voor het plan een boekje aan nieuwe kiezers uit te reiken over burgerschap en burgerzin. De voorzitter zeide het voornemen te hebben dit boekje te zijner tijd zoveel mogelijk persoon lijk uit te reiken in aanwezigheid van de raadsleden. Na een korte discussie ging men akkoord met het herstel van de brug nabij de Kanaalweg. Hoewel De drie hefb-ruggen over de Gouwe bij dié gemeenten Waddinx veen, Boskoop en Alphen aan den Rijn zijn voor dit deel van de provincie langzamerhand een begrip en markante herken ningspunten in het landschap geworden. De vreemdeling die Waddinxveen binnenkomt, moet de indruk hebben, dat er nooit anders dan een hefbrug hier is geweest. Toch is het dit jaar pas een kwart eeuw geleden dat het enorme gevaarte over het kanaal in gebruik werd genomen ter vervanging van de voormalige basculebrug. Overigens blijkt uit de archieven, dat het scheepvaartverkeer door de Gouwe in de loop der jaren aanzienlijk is teruggelopen. In 1931 passeerden 64.447 schepen de brug, in 1935 waren het er 48.497 en vorig jaar waren het er 38.508. Foto Sjaak Noteboom de raadsleden zich konden vereni gen met de voorgestelde huur van de sportvelden aan de Kanaaldijk wilde men wel iets meer weten over de vermindering van de totaal- kosten met 40.000 uit het fonds stadsuitleg. Men kreeg de indruk dat hierdoor nimmer een juist beeld van de exploitatie zou kunnen worden verkregen. De voorzitter wees er echter op, dat hem op hoog niveau was aangetoond, dat deze bij drage volkomen verantwoord was te noemen. De heer Kooijman wen ste aantekening bij dit voorstel te hebben tegengestemd, omdat hij het onjuist achtte 40.000 uit het fonds bij te dragen voor iets, waarvan een deel van de bevolking nimmer profiteert. V oetgangersregeling Bij de rondvraag kwamen bezwa ren naar voren van de heer Kooij man over het feit, dat bij werk zaamheden aan wegen soms zulke grote omwegen moeten worden gemaakt. De heer C. van Beek bracht hulde aan de vernieuwde verlichting in de gemeente en vroeg in dit verband om meer licht op de met slechts een lichtpunt wat misdeelde Stoofkade.. Voorts werd een beter onderhoud gevraagd van het zwarte pad en kwam de vraag of de gemeente wel aandacht schenkt aan de nieuwe voetgangersregeling per 1 novem ber. Inzake de bescherming bevol king wilde de heer Slob weten of er voorzieningen zouden worden getroffen voor het personeel werk zaam op het gemeentehuis in tij den van nood. De heer Noordam wees nog op de noodzaak vermake lijkheidsbelasting te heffen op de toegang tot de Boskoopse voetbal velden op Waddinxveens grondge bied nabij de Citosa-garage. Plaatselijke melkv er strekking weer in stijgende lijn de lager- en kleuterscholen nam 73,5 procent der kinderen van deze scholen deel aan de melkverstrek- king. Hierdoor heeft de dalende lijn die van 1955 tot 1958 merkbaar was, zich niet verder voortgezet. De prijs van vier flesjes van een kwart liter inhoud bedroeg in 1959 43 cent. Door twee verhogingen is deze prijs in april 1960 gekomen op 47 cent. De ouderbijdrage werd dóór deze verhogingen van dertig cent op 35 cent gebracht. Eind 1960 ontvingen 71 leerlingen melk tegen een verminderde bijdrage van een kwartje en werd aan drie leerlin gen gratis melk verstrekt. De verhoging van de ouderbijdrage heeft de deelname niet beinvloed. Het gebruik van schoolmelk is zelfs gestegen. Met waardering wordt in het verslag gesproken over het on derwijzend personeel, dat alle me dewerking verleent. In sommige gemeenten kan de schoolmelkver- strekking niet worden gerealiseerd als gevolg van de afwijzende hou ding van de leerkrachten. Verwacht wordt, dat in 1962 aan 1635 leerlingen schoolmelk zal wor den verstrekt. Hiermede zal een be drag zijn gemoeid van 32.296, De kosten worden bestreden uit de ouderbijdrage, terwijl voorts sub sidies worden verleend door het Rijk, de gemeente en het Centraal Schoolmelkcomité. De enige jaren geleden uit Rotter dam naar Waddinxveen verhuisde meubelfabriek Verhoeff-Broodman, gevestigd aan de Wilhelminakade heeft dezer dagen een grote uit breiding ondergaan. Niet minder dan twaalfhonderd vierkante meter vloeroppervlak is aan het bedrijf toegevoegd. In de nieuwbouw zijn o.m. ondergebracht een houtloods, de plakkerij, de machinale afmake- rij en het kantoor. In de toekomst heeft het bedrijf op omliggende gronden nog voldoende ruimte voor verdere uitbreidingsplannen. In de jaren 1959 en 1960 heeft de plaatselijke schooljeugd niet min der dan 107.000 liter melk tijdens de schooluren gedronken. Dit blijkt uit het verslag over de schoolmelk- verstrekking in beide jaren, dat het plaatselijk schoolmelkcomité dezer dagen aan burgemeester en wet houders uitbracht. Het totaal aantal verstrekte flesjes bedroeg in die jaren ruim 428.000. Zowel in 1959 als in 1960 werd de schoolmelk verstrekt gedurende 39 weken. Dit betekende in 1959 een gemiddeld weekgebruik van 1343 liter en in 1960 van 1403 liter. Met 1910 deelnemende leerlingen van Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend kerkweg 215 telefoon 2960 Stijlvol gedekte tafel j Gense roestvrijstalen tafelgerei (Zweeds) j Arzberg en Mosa I serviezen Leerdam kristal

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1