Tevredenheid over nieuwe voetgangersregeling A.u.d.HeideB DJ. Bezoekt de Bazar m ffivdffo Anti-honger actie aan het eind van deze maand op 2, 3 en 4 november a.s. in het Geref. Verenigingsgebouw Waterhuishouding: bij glastuinbouw Plattelandsvrouwen vergaderden jong zijn.- VAN YPEREN DE AVONTUREN VAN FREDDY FOX WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 PAGINA 2 Het NIPO heeft onlangs aan een groot aantal mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking, over heel Nederland verspreid, het volgende gevraagd: „Binnenkort zullen de voetgangers op alle oversteekplaatsen met witte strepen, zgn. zebrapaden, voorrang hebben bij het oversteken. (Tot nu toe was dat alleen bij de oranje knipperbollen het geval). Wat vindt u van deze nieuwe regeling; zullen de voetgangers dan volgens u voldoende, te weinig of te veel beschermd zijn Mannen Vrouwen Samen Voldoende beschermd Te weinig beschermd Te veel beschermd Geen antwoord De 28%, die vindt, dat de voetgan gers dan te weinig beschermd wor den, motiveert zijn antwoord als volgt: 11% is van oordeel, dat de automo bilisten geen rekening houden met de voetgangers; auto's rijden toch door. 5% Zebra's zijn op een afstand niet goed te zien; zebrapaden moe ten beter worden aangegeven, knipperbollen moeten blijven, want deze zijn goed te zien. 4% Automobilisten, brommers zijn geen „heer in 't verkeer", niet iedereen is gedisciplineerd. 2% Auto's rijden te hard. 1% Er moeten agenten komen bij oversteekplaatsen om voldoen de veiligheid te waarborgen. 1% Knipperbollen zijn nog niet voldoende, pas stoplichten zijn voldoende. 1% De politie moet strenger op treden tegen overtredingen. 1 Geen vertrouwen in de komen de regeling. 3% geeft diverse antwoorden. 3% motiveert zijn antwoord niet. De optelling van de percentages is meer dan 28, omdat sommige onder vraagden meer dan één antwoord gaven. De 9%, die van oordeel is, dat de voetgangers te veel beschermd zullen worden, noemt de volgende redenen op: 3% Het snelverkeer ondervindt te veel hinder van de voetgangers. Men komt de stad niet meer uit door te veel zebrapaden; voetganger kan het gehele ver keer stilleggen. 2% De voetgangers worden minder voorzichtig, minder oplettend in het verkeer. 1 De voetgangers zullen misbruik maken van de nieuwe regeling. 1% Stoplichten en knipperbollen zijn al voldoende, geven al veiligheid voor de voetgangers. 1% voetgangers moeten zelf uitkij ken, zijn zelf verantwoordelijk. 1% geeft diverse antwoorden. DE KWETSBARE VOETGANGER ■a.'.: :ei In van het QpQverb.Ve.1 ig Verkeer schoonheid is zichtbare gezondheid Cosmetica moeten berekend zijn op het klimaat waarin U leeft. Alle Dr. v. d. Hoog preparaten zijn speciaal af gestemd op het Nederlandse klimaat. dtapUtecif- Zuidkade 1 Tel. 2153 De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, is vorig jaar een internationale aktie begonnen om honger en ondervoeding, die nog grote delen van de mensheid in hun greep gevangen houden, uit te bannen. In deze Anti-Honger-Aktie levert ook ons volk zijn bijdrage. De NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, geeft onder auspiciën van het Neder lands Nationaal FAO-Comité en in samenwerking met het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF aan deze actie gestalte. De Nederlandse regering geeft zijn volle steun. Hare Majesteit de Koningin betuig de aan de Direkteur-Generaal van de FAO, Dr. Binaj Ranjan Sen, haar warme sympathie met déze wereld-campagne in het volgende telegram: „Gaarne wil ik mijn per soonlijke sympathie betuigen met deze wereldcampagne tegen de hon ger. Deze campagne zal van alle mensen van goede wil een grote inspanning vragen. Alleen door gezamenlijk optreden zal het moge lijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een wereld zonder gebrek." In 1960 bracht ons volk in totaal ruim 1 miljoen bijeen. Een be langrijk deel hiervan werd gebruikt voor de financiering van een FAO- projekt in het Midden-Oosten ter verbetering van kwaliteit en kwan titeit van de graanproductie. Tevens werden belangrijke bedragen aan het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF overgedragen om voedingsprojecten uit te voeren, en werd 50.000 ter beschikking gesteld voor de bestrij ding voor de hongersnood in Kongo. In de week van 23 tot 29 oktober, waarin de dag van de Verenigde Naties valt, zal de Anti-Honger- Aktie door middel van een nationa le inzameling een krachtig beroep op ons volk doen om opnieuw een royale bijdrage voor dit zo belang rijke doel te geven. Overal in het land zullen comités collecten orga niseren en via pers, radio en tele visie zal aandacht voor deze inza meling worden gevraagd en een dringend beroep op ons volk wor den gedaan. De opbrengst van de inzameling 1961 zal worden be steed voor de uitvoering van een programma in Centraal Afrika ter verbetering van de land- en tuin bouw, waardoor de kwaliteit van de voeding belangrijk kan worden verbeterd. van de Ned, Herv. Kerk Kring Wet en Evangelie99 De eisen voor de waterhuishouding kunnen nooit té hoog zijn. Voor de waterafvoer zijn goed onderhouden watergangen nodig, die voldoende kunnen worden beheerst. Al naar de grondsoort is een constant peil van 60-150 cm nodig, aldus de heer J.C. van Leeuwen van het Proef station voor de Groenten- en Fruit teelt onder Glas onlangs voor de radio. Kan hieraan niet worden vol daan, dan moet een volautomatische kelderpomp op een put worden ge plaatst, waarin het drainagesysteem De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Waddinxveen hield on langs in lunchroom van de Water haar jaarvergadering. Na een kort welkomstwoord van de presi dente, mevr. S. Ripping-van der Breggen, werden allereerst enkele notulen doorgenomen, waarna de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse volgden. Uit deze verslagen bleek wel dat de vereniging het afgelopen jaar weer heel wat activiteiten heeft ont plooid. We denken bijv. aan de huis houdquiz, lezingen over diverse in teressante onderwerpen en de bak en braadavond van de heer Eksteen uit Utrecht, welke laatste bijeen komst bii de dames in de smaak viel. Verder werd er een kook- en een pitrietcursus georganiseerd, waarvoor veel animo bestond. Voor de excursies naar de kwekerij van de fa. Edelman in Reeuwijk en het Cath. Gasthuis te Gouda bestond helaas maar weinig belangstelling. Het ledental van de vereniging be draagt momenteel 78. Het afgelo pen jaar bedankten 5 dames, terwijl er zich 7 nieuwe leden aanmeldden. De penningmeesteresse kon een op timistisch geluid laten horen. De boeken konden met een batig saldo van 102.14 worden afgesloten en werden door de kascommissie in orde bevonden. Inplaats van mevr. Verhoef, die had bedankt, werd in de kascommissie benoemd mevr. Vis. Mevr. Oudiik werd in het be stuur gekozen inplaats van mevr. Dort-Kroon die zich na 6 jaar niet meer beschikbaar stelde voor een bestuursfunctie. Mevr. van Leeu wen werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het schei dende bestuurslid, mevr. Dort Kroon werd door de presidente bedankt voor de vele werkzaamheden die zij vele jaren had verricht en bood haar als herinnering een fraai bondslepeltje aan. Ook werd voor gesteld om het oudste lid van de vereniging, mevr. van der Breg gen, die onlangs haar 80ste ver jaardag vierde, maar door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, de nieuwe bondsspeld, voorstellende een korenaar, te overhandigen als mede een aardige corsage, hetgeen met instemming werd begroet. Ten slotte lieten mevr. Verhoef en mevr. van Stralen nog een kort verslag horen van resp. de kookcursus, waaraan door 18 dames met veel geestdrift was deelgenomen en het zomerreisje dat ditmaal leidde naar Doorn, waar Huize Doorn werd be zocht en naar Veen endaal waar een kijkje werd genomen in de Hol- landia Tricotagefabrieken. Na de pauze werd het komend winterprogramma besproken. Het bestuur stelde voor dit jaar in ie der geval de kerstviering niet over te slaan. Deze zal voornamelijk be staan uit voordracht. Voorts werd besloten enkele discussieavonden te houden. De eerstvolgende bijeen komst belooft een bijzonder aan trekkelijke avond te worden. De heer v. d. Touw zal op 25 ok tober a.s. namelijk een en ander komen vertellen over de reis die hij per postkoets van Turkije naar de Floriade in Rotterdam maakte. Een lid stelde verder spontaan voor kleurendia's die zij had gemaakt tijdens een vakantie op Mallorca beschikbaar te stellen voor een avond, hetgeen door het bestuur onder dank werd aanvaard. Na al deze inspanning kwam er voor de aanwezigen ook nog wat ontspanning. Mevr. Vis vertoonde namelijk tot besluit van de avond kleurendia's uit het land van de bergsport bij uitstek, nl. Zwitser land. FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk HOOFDSTUK 15, nr. 24. In de bus nam Bea een retour en vroeg hoe laat de laatste vanuit Apeldoorn naar Elshoven ging. „Tien over half tien, juffrouw," antwoordde de chauffeur-conducteur. Dus kan ik in ieder geval nog thuis komen, dacht ze. Toen ze in Apel doorn uitstapte, stond ze meteen pal voor Maas Zijp. In een keurig chauffeursuniform. „Nee, maar. juffrouw van Laar. Ze glimlachte, toen ze hem erkende. „Hé, Maas, leuk, dat ik je hier ontmoet. Ze monsterde hem van top tot teen en knikte tevreden „Staat je uitstekend, Maas. Als gegoten." „Is ook op maat gemaakt. Ja, we moeten er altijd keurig uitzien dat is een van de voorschriften. Alles goed op school?" Ze knikte. „Prima. Hoe laat moet je rijden?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik heb net afgerekend, juf. Ik ben weer klaar tot morgenmiddag half één. Ik heb deze week middagreserve, 'n Makkie „Een wat „Makkie. Dat wil zeggen: een gemakkelijke dienst. Mag ik u uit nodigen voor een kop koffie Dat zal smaken met die kou meer'zakgeld, d£kikT hebt Wel een paar Centen Hij lachte. „Nou, en of. Wel voor honderd koppen koffie." j -7Vezï uter za,t®n,?e een hoekje van de wachtkamer. „Jammer dat ik m n burgerkleding hier niet heb, juf. Anders nodigde ik u vanavond uit voor een bioscoopje. Ze schoot in een lach „Die Maas. Ik ben niet zo bioscoop-minded. Het moet al een heel mooie film zijn, anders. Nee, dan heb ik er niets aan." „Jammer,zei hij spijtig. „In dit uniform gaat het natuurlijk niet „O, dat zou me niets kunnen schelen." „Maar mij wel. Stel je voor Nee, ik weet nu onderhand wel, hoe ik met een dame moet omgaan. Dat leer je op de bus wel „Vind je het prettig werk Hij knikte enthousiast. „Allicht. Wilt u wel geloven, juf, dat ik nu pas begin te leven „Ik wil het best aannemen, Maas." „U gaat zeker met de laatste bus naar huis Negen veertig „Ja, later gaat niet, he?" „Zeg, moet u er wat bij hebben Bij de koffie Meteen voelde Bea, dat ze sedert twaalf uur niet meer gegeten had Nou, ze zou best wat lusten. „Om je eerlijk de waarheid te zeggen- je kunt me een geweldig plezier doen, Maas." „Is bij voorbaat al beloofd, juf. Zeg maar, wat u hebben wilt." „Patates frites. En een paar croquetten. Veel he Hij was al weg om het te bestellen. Toen hij weer terug was zei ze- „Ik betaal het zelf, hoor. Het was maar eep grapje Maas fronste zijn wenkbrauwen. „Als u me boos wilt maken juf Ik zou u nog veel meer willen geven. U hebt me immers wakker geschud." Ze schudde haar hoofd. „Nu moet je niet gaan overdrijven, Maas." „Echt, juf. Ik ben blij, dat ik het nu gemakkelijk kan betalen Als het moet, wel tien porties patates en croquetten." „Laten we het voorlopig maar bij één portie houden, he Toen het bestelde gebracht was, at Bea met smaak. Maas keek naar haar en rookte onderhand zwijgend een sigaret. Op een gegeven moment zei hij: „Zeg, u krijgt bij de Van Schagens toch wel genoeg te eten?" Ze ging achterover zitten en dronk van de koffie. „Zie 'k er slecht uit? Hij haalde zijn schouder op. „Zo'n dikke mantel maakt natuurlijk wel dikker, maar Ze zette haar kopje neer en maakte de knopen los, waarna ze haar mantel uittrok. Hij nam hem van haar aan en hing het kledingstuk aan een kapstok. „En zo, Maas vroeg ze, gamuseerd. Hij keek naar haar figuur en antwoordde toen: „Het gaat tviw van het gehele bedrijf uitmondt. Het grondwater kan dan onafhan kelijk van het wisselende slootwater op het gewenste peil worden ge houden. In natte perioden geschiedt dit door bemaling; in droge periode door infiltratie. Het buitennet en de pomp moeten berekend zijn op een afvoer van 12 mm water per dag of 120 m3 water per ha. De meerkosten ten opzichte van drai nage rechtstreeks op de sloot zijn ongeveer 1.000, De aanvoer van het benodigde giet- water moet, waar mogelijk, geschei den blijven van het afvalwater. Hiermede wordt naast het drain- water ook het spoelwater van de bewoning bedoeld. De leidingen moeten zijn berekend op een ver bruik van 15 m3 per uur van elk normaal glasbedrijf van 1 ha. De aanvoerleiding kan bestaan uit een open watergang. Een buislei ding verdient echter aanbeveling. In beide gevallen kan de pomp ge plaatst worden op een put met een nuttige inhoud van omstreeks 1 m3. Het voordeel van een putaansluiting is, dat ook tijdens vorst water kan worden betrokken. Natuurlijk moe ten de nodige voorzieningen worden getroffen om het water vers en zui ver te houden. Voorts vraagt de afvoer van het oppervlaktewater extra aandacht. Als zich aan beide zijden van het perceel een sloot bevindt, geeft dit geen problemen. Anders wordt het wanneer het per ceel breder is dan 40 m en maar aan één zijde begrensd wordt door een sloot. In zo'n geval moet de helft van de oppervlakte lozen op een koker of betonnen goot. Deze lozing moet berekend zijn op een afvoer van 15 mm neerslag per uur. Wenselijk is het ook langs de bui tengevels van de kassen goten aan té brengen. Vooral als de zuid westelijke wind tijdens regen op de gevels staat komt er teveel water op het land of de paden. Oceaanbodem 25 mil joen jaren oud Kort geleden heeft men een onder zoek ingesteld naar de ouderdom van de bodem van de Atlantische Oceaan. Met boormachines bracht men bodemmonsters naar' boven, die nauwkeurig konden worden on derzocht. Volgens deskundigen ver tonen deze lagen een geologische ouderdom 'van 25 miljoen jaren. Fossielen die men in de bodem monsters aantrof, bewezen, dat on geveer zeven miljoen jaar geleden het zeeleven overvloedig was. Er is een Maidenform voor ieder figuur! Hoe ook éw persoonlijke eisen zijn. altijd is er een Maidenform- model, dat precies voldoet. De Maidenform, die voor u gemaakt is, vindt u bij: Markt 18 Gouda - Telefoon 2537 Extra ophaaldienst schoonmaakvuil Op woensdag 25 oktober rijd weer een speciale auto door Waddinx veen om schoonmaakvuil, dat ge bundeld langs de rand van de trot toirs is geplaatst op te halen. Er zal als volgt worden gereden: v.m. 8-10 uur. Het gebied ten wes ten van de spoorlijn, zoals Kerk- weg westzijde, Bomenwijk, Dorp straat enz. v.m. 10-12 uur. Het gehele gebied ten noorden van Kerkweg o.z., zo als Oranjewijk, Noordkade, Oranje laan enz. n.m. 1-3 uur. Het gehele gebied ten zuiden van Kerkweg o.z., zoals St. Victorkwartier, Wilhelminakade, Burg. Trooststraat, Zuidkade, Sta tionsstraat, Kerkweg o.z. enz. n.m. 3-5 uur. Het gehele gebied oostzijde Gouwe, Henegouwerweg, Brugweg, Prins Hendrikstraat enz. Met ingang van 16 oktober a.s. is benoemd tot plaatselijk bureauhou der van de Voedselcommissaris in district Alphen aan den Rijn, de heer T. Ververs. 99. Het was bijna ongelofelijk. De jongens wisten niet wat ze zagen, maar het was werkelijk waar, ze bedrogen zich niet: het was Reins vader. Hoe komt u hier, vroeg Rein stotterend. Dat kan ik wel aan jullie vragen, lachte oom Wit. Wij denken niet anders, dat jullie aan het kampe ren zijn in de bergen en nu kom ik je hier, in Ijsbergen tegen. Verbijsterend keken de vier jon gens elkaar aan. In Ijsbergen? vroeg Freddy eindelijk langzaam, zijn we dan niet in Lelieëndaal? Nu keek ook oom Wit verwonderd. Wat mankeerde de jongens? Kom maar eens mee, zei hij toen en ging hen voor naar een melksalon. En vertel nou maar eens wat je hebt beleefd en hoe je er bij komt te denken dat je in Lelieëndaal bent, zei oom, toen ze alle vijf zaten ach ter een groot glas chocolademelk. Rein vertelde van hun pogingen om maarschalk Oostenwind te vinden en hoe ze nu weer in Ijsbergen kwamen. 100. En toen we eindelijk weer in de open lucht waren en in de verte een stad zagen, dachten we, dat het Lelieëndaal was. En zo kwamen we hier, besloot Rein het relaas aan zijn vader. Deze schaterde van 't lachen. Daar is toch niks om te lachen, zei Rein een beetje boos. O, jongen, hou op, lachte zijn vader en wilde nog wat zeggen, maar kon niet van het lachen. O, wat zijn jullie toch een domme jongens. Dom, zei Rein, maar wij Ja, hou maar op, ik zal jullie ook eens wat vertellen, viel oom zijn zoon in de rede. In de eerste plaats als jullie mij hadden verteld wat je van plan was, dan had ik je direct wel kunnen zeggen, dat die tunnel helemaal niet naar Lelien- daal gaat, maar niet verder dan Ijsbergen. Het verhaal, dat die tun nel onder de zee doorloopt, is maar een bakersprookje. Ze knikte. „Dat klopt, Maas. Ik heb wel eens meer van die bevlie gingen dat ik dé hele dag kan eten. Gek he Hij kneep een oog dicht en schudde opnieuw zijn hoofd. „Mij kunt u niet voor de gek houden, juf. Maar u hoeft me niets te zeggen. Meteen stond hij op en ging naar het buffet. Bea keek hem na en begreep met, waarom hif eenfklfps, zonder uitleg te geven, wegging. Maar enkele minuten later, toen hij opnieuw met een portie patates en croquetten terugkwam en het zwijgend voor haar neerzette, kreeg ze een kleur. Ze had neiging om te protesteren, maar aan de andere kant, ze vond zijn bezorgdheid toch wel aardig. Hij was niet meer de stugge boerenzoon van enkele maanden geleden. Hij had bovendien wat mensenkennis opge daan. Ze besloot het luchtig op te vatten. „Wat ben je met me van plan, Maas Vet mesten Ik hoop, dat dit tweede portie net zo lekker zal smaken, juf Ze was uit het veld geslagen, Natuurlijk begreep hij, dat ze vanavond niet gegeten had bij de Van Schagens. Ze was immers naar Apeldoorn gegaan om daar eens rustig heerlijk te eten Ze keek hem even aan en fei toen zacht: Het spijt me, Maas, maar ik kan je geen uitleg geven. Dat hoeft "ook helemaal niet, juf. Eet u dit nu ook maar lekker op. Dan "roken we daarna samen een sigaret, Goed Een "poosjelaterrtoen "ze beiden zaten te roken, zei Bea: „Heintje Smgi!riSt® tekCi lSa!ïg r Fnkel gebroken. Ik vond het kind, huilend aan de weg. Ze was gevélleiT Ik ben met haar naar de dokter gegaan en die adviseerde ziekenhuis Nou, toen is Hansen met een auto gekomen en ben ik maar meegegaan. Zo'k kind alleen ze heeft toch al geen moeder.. „Wist Sangelaar ervan Van wat Van dat ongeluk Alles Ook die rit naar het ziekenhuis. "Daar was geen gelegenheid voor. Sangelaar heeft geen telefoon. Nadé?& H^jf had afgeleverd, ben ik naar de „Ruige Hoeve" gegaan en heb de vader op de hoogte gesteld." (Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2