Oude muziekinstrumenten in Geneefs museum Agrarische exploitatie van luchthaven Schiphol BEJAARDEN-VERKOOPMIDDAG Contactavond WSE Bezoekt de Vele attracties! Aantrekkelijke prijzen uit de gehele ivereld WZC De Gouwe JFSK W.I.K. WADDINXVEENS SPORTNIEUWS Schaakver. W.S.V. Komend iveekend belooft enkele HVO technisch beter C. Hondong dirigent Voorzvaarts Sport-varia Hoe zijn de standen Kostbare gronden tussen betonbanen voor landbouw- en veeteelt Historische en exotische collectie interessante ontmoetingen PAGINA 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 16 NOV. 1961 Blijde verrassingen Drie jubilarissen Theo Thijssenschool hield ouderavond Wachtverbod voor deel van de Brugweg Openloopstal Muziek- en filmavond Start in 1927 Agrarische exploitatie Zeldzame collectie ---0 Hoeve Schiphol' Waddinxveense inzending op meubelvakbeurs IS De steeds voortschrijdende ontwikkeling van en 2(1 er naar de 0-1 Meubelfabriek Bruwa bracht tafels in vele soorten en formaten, waarvan de bladen in hout of formica zijn uitge voerd. en te deze niet, over Van Denken de WSE-leden om de dins- dagavond-training. De tijden zijn als volgt: 6 tot 7 uur, 7.15 tot 8.15 uur senioren; van 8.30 tot 10 uur. Voor Be Fair-supporters rijdt er zaterdagmiddag weer een speciale bus naar Ouderkerk aan de IJssel. Vertrek 2.15 uur. 7 8 7 8 8 8 8 7 8 7 8 7 6 7 8 6 5 8 8 7 6 6 5 4 3 3 3 2 1 0 2 2 3 0 1 1 1 2 1 1 0 1 1 1 0 1 1 2 4 4 5 4 6 6 29-11 29-13 23-16 29-19 19-21 15-21 14-14 19-30 19-30 9-30 21- 9 20-14 13-12 17-10 16-17 15- 13 12-14 22- 23 16- 19 6-27 0-1 1-0 1-0 0-1 2 2 0 1 3 1 1 2 2 2 2 3 4 5 7 13 13 11 10 7 7 6 5 3 Zaterdagvoetbal Schoonhoven Waddinxveen Boskoop Bodegraven Gr. Ammers RCV Zwervers Zwammerdam Rijnstreek Bergambacht 0-1 0-1 1-0 1-0 Be Fair maakte heel slechte heart teijen HVO: 4-2 5 4 4 4 3 2 2 0 2 0 0 Genève, dat zich reeds onderscheidt door het bezit van één der beroemdste musea voor plantkunde ter wereld, en onder meer ook van een museum voor land- en volkenkunde met onvergetelijk rjjke verzamelingen, bezit ook een museum van oude muziekinstrumenten. Dit dankt het aan de onvermoeibare opsporingstalenten van M. Fritz Ernst, hartstochtelijk liefhebber van oude muziek, die daartoe zijn verzamelingen in een mooi, voor het publiek geopend herenhuis in het quartier des Tranchées heeft geïnstalleerd. den te bestemmen, doch om bovendien door gebruikmaking van de nieuwste inzichten met betrekking tot boerderij- bouw en bedrijfsopzet de toepassing en bestudering van nieuwe bedrijfssyste men en methodieken mogelijk te ma ken ten einde aldus een positieve bij drage te leveren tot de ontwikkeling van de Nederlandse landbouw in het algemeen. Zo werd het melkveebedrijf „Hoeve Schiphol” gesticht volgens het tot nu toe voor Nederland nog revolutionaire openloopstal-type. Zaterdag 18 november gaat de W.S.V. W.I.K. met drie groepen naar Schie dam, om deel te nemen aan de 14e St. Nicolaasmars, De bus vertrekt om kwart over één bij garage Buitelaar, gaat eerst over de Puttekade via Bos koop, en is dan om half twee weer bij de brug van Waddinxveen. Leden weest op tijd. Dus tot zaterdag middag a.s. 12 10 8 9 9 6 4 6 6 0 Na het overlijden van de heer C. van der Knaap is het Voorwaarts thans gelukt weer een bekwaam dirigent tot zich te trekken. Was het door zijn drukke werkzaamheden een tijd lang onzeker, nu is het zover dat de heer C. Hondong uit Den Haag de benoe ming als vaste dirigent heeft aanvaard. De heer Hondong is een zeer bekwaam dirigent met een grote reeks ervarin gen. Hij was eerst stafmuzikant, daar na maakte hij deel uit van de Kon. Militaire Kapel. Speelde in de opera, was kapelmeester bij de Limburgse jagers en was daarna in Suriname ka pelmeester van een beroepsorkest. De heer Hondong is een voorstander van de moderne harmonie en fanfare muziek en vooral de syneepisemuziek heeft zijn volle belangstelling. Voor waarts is er van overtuigd, dat zij met deze dirigent nog vele sucessen zal boeken. Afkomstig uit een vrouwenklooster, z;et men een .„trompette marine” uit de XVIIe eeuw, in Beieren of Oosten rijk vervaardigd. Dit instrument heeft e enlengte van bijna twee meter en is voorzien van één snaar, waaruit de Op donderdag 23 november zal bij de N.V. Kempkes meubelfabrieken, de huldiging plaats vinden van drie jubi larissen welke voor 25 jaar bij ge noemde firma in dienst traden, t.w. de heren W. van Ringelenstein, D. M. de Gelder en R. H. Bezoen. Dezer dagen hield de Theo Thijssen school een ouderavond. Tijdens de bij eenkomst hield mevrouw Karreman- Vermeer, psycho-therapeute uit Rot terdam, een interessante lezing over de juiste sexuele voorlichting aan het kind. Men moet het kind liefst voor het twaalfde levensjaar reeds hebben ingelicht, omdat het op latere leeftijd vaak niet meer zo benaderbaar is. Verder werden mevrouw van Dam- Schermerhorn, alsmede de heren Kloet en Rietveld in de oudercommissie her kozen. responderende loopruimten een zeer moaern hygiënisch ingerichte melkstal die aan beide zijden plaats biedt aan drie melkkoeien. De in de stal binnenkomende koeien kunnen deze niet meer langs dezelfde weg verlaten, maar worden via gelei- denekken naar een meikruimte ge voerd, waar een elektrische melkin richting slaat opgesteld, waarop de koeien woroen aangesloten. De melk wordt via leidingen naar een tank in een apart gedeelte van de mélkruim- te afgevoerd. Zo vaak zulks nodig is, wordt de zodanig verkregen prouuk- tie per meikiankwagen atgehaald en voor consumptie verkocht. Uitslagen Gouwe IEnschede I 1-1 Boskoop IGouwe I (dames) 2-5 Gouwe IIOZ V 1-2 Donk IIGouwe III 1-5 Donk IGouwe (comb.) 2-3 GouweSZ PC (meisjes) 3-0 DHD IGouwe I (dames) 0-6 GZC 4Gouwe II 1-2 HVO opende in een gelijk opgaande strijd na vijf minuten reeds de score door een fraai doelpunt van haar mid denvoor Snoey (1-0). Deze morele steun gaf de Vlaardingers moed en dat on dervond de Be Fair-verdediging ter dege. Toch werd het 1-1 door spil de Graaff die na twintig minuten, wegens hands van spil Michel, de bal feilloos vanaf de elf meter stip inschoot. Zelfs werd het vlak voor rust nog 1-2 door rechtsbinnen Haak die tegen de ver houding in onverwachts, goalie Vink vertastte. Na hervatting bleek HVO de moed lang niet opgegeven te hebben. Met technisch beter spel dwong zij haar gasten op de knieen om daarmee haar eerste zege te behalen. Het was En gelsman die uit een voorzet van Van Oosten gelijkmaakte, terwijl midden voor Snoey voor de tweede maal scoor de en zijn ploeg naar 3-2 schoot. Tien minuten voor tijd liet Verburg tenslot te tot overmaat van ramp goalie Zalm ook nog voor de vierde maal de droe ve gang maken. In een vooral van Be Fair-zijde slecht gespeelde wedstrijd, is het laagst ge klasseerde HVO gelukt een verdiende zege te behalen op de Waddinxveense ploeg die ovet alle linies faalde. Voor al de aanvalskracht is de laatste we ken belangrijk aan kracht ingeboet en mist die kracht welke nodig is om het ’n K.N.V.B.-defensie moeilijk te ma ken. TEN BATE VAN DE KAS VAN DE BEJAARDENSOCIETEIT op 21 november a.s. om 2 uur namiddags in het verenigingsgebouw, Stationsstraat. De heer Hondong is verder ook diri gent van de Volharding in Dordrecht, Forum Hadriani in Voorburg, War mond en de Pionier, Gouda. Er is thans volop gelegenheid zich op te ge ven als lid. Diegene die belangstelling hebben en zich op willen geven zijn hartelijk welkom op de repetitieavon- den, iedere woensdagavond in het gymnastieklokaal van de Theo Thijs senschool aan de Brug. De eerste avond van de reeks contact- avonden was een groot succes. Veel leden en donateurs hebben fel met pret gestreden om de prijzen. Er moesten tafels en stoelen bij geplaatst worden om de vele liefhebbers voor kruisjas sen en pandoeren een plaats te geven. De stilletjes bij het kruisjassen en de knallen van het pandoeren waren niet van de lucht. Na het prijskaarten werd er nog een uurtje doorgebracht met verschillende spelen, die ook de no dige spanning gaven. Van het kruis jassen waren de winnaars A. v.d. Berg, C. Droog, N. Droog, H. Oorschot, M. Gerts, J. Ouderijn, J. Driesen, H. Lui ten, K. Bos, F. Steenland, A. van Vliet en H. van Paassen. Met succes pondoerde J. Vaneman, D. van der Starre, J. Rodenburg, H. Rijm- beek, H. Gerts Jacz., G. Belt, J. Droog en M. de Lange. In verband met het steeds drukker wordende verkeer en het toegenomen aantal auto-bezitters aan de Brugweg stellen B. en W. de raad voor een wachtverbod vast te stellen voor de Zuidzijde van de Brugweg tussen de oprit naar de brug en perceel (84) be woond door de heer A. Brouwer.i. Reeds enkele jaren geleden was sprake van een wachtverbod, maar toen werd dit door de politie nog niet direct noodzakelijk geacht. Volgens dit systeem worden de koeien samengebracht in een loopruimte in de open lucht (een soort binnenplaats), die geheel omringd is door bedrijfsge bouwen. Deze bedrijfsruimten zijn, van af de loopruimte, op een enkele uit zondering na, alle steeds toegankelijk.. De koeien worden dus niet op stal ge zet, maar genieten zowel in de over dekte ligplaaten als buiten op de loop ruimte volledige bewegingsvrijheid, waardoor er een wezenlijk verschil is met het normale bedrijf in Nederland. De bedrijfsruimten zijn verdeeld in in twee ligplaatsen voor elk 49 koei en, twee ligplaatsen voor elk zestien stuks jongvee en twintig gro tere kalveren. In deze ligplaatsen wordt een laag stro aangebracht, die op gezette tijden wordt ververst. De aldus verkregen stalmest wordt één, zo nodig tweemaal per jaar verwij derd om over de door het bedrijf van Schiphol gepachte grasgronden te wor den uitgestrooid, waardoor een zeer gezonde grasmat wordt verkregen. Ten einde de veestapel in stand te kunnen houden is een speciale ruimte gereserveerd voor een stier, terwijl te vens de kraamkamer, plaats biedend aan een twaalftal hoogdi achtige koei en, niet is vergeten. Naast deze kraam kamer is een babykamer ingericht, waarin een negental kalveren kunnen worden ondergebracht. Ziekte komt in de beste (koeien-) families voor en hiermede is ook in dit weidebedrijf rekening gehouden door de bouw van een drietal ziekenboxen. Tussen de beide ligplaatsen voor melk vee bevindt zich, bereikbaar voor de koeien zowel vanuit deze ligplaatsen als vanuit de met de ligplaatsen cor- De aanleg van Schiphols nieuwste en langste baan 06-24 had opnieuw ernsti ge consequenties voor de agrarische structuur van dat gedeelte van ae Haarlemmermeer waarin Schiphol ligt. Deze 3300 meter lange baan aoorklief- de nl. diagonaalsgewijze een zeer goed verkaveld landbouwgebied bestaande uit elf bedrijven, terwijl van vier van deze bedrijven alle gebouwen dienden te worden geamoveerd. De directie van Schiphol meende in dit geval niet te mogen volstaan met een onteigening ter verkrijging van de in verband met de baanaanleg beno digde grondstrook doch heeft het ini tiatief genomen tot een ruilverkaveling van de versnipperde testgebieden aan weerszijden daarvan, ten einde door samenvoeging en hergroepering van de snippers tot acceptabele bedrijven de gevolgen van de doorsnijding zo min mogelijk nadelig te maken. Deze ruilverkaveling heeft onder de deskundige leiding van de Nederlandse Heidemaatschappij tot een zeer be vredigend resultaat geleid. Zes aan vaardbare nieuwe bedrijven konden uit de restanten van de oude worden sa mengesteld, waarvan er drie werden voorzien van door de eigenaren uit de hun wegens ondertoedeling uitgekeer de bedragen gefinancierde nieuwe be drijfsgebouwen met bijbehorende wo ningen voor de pachters en hun vaste arbeiders. Daarnevens werd door de luchthaven ter exploitatie van de 110 ha grond, liggende langs de nieuwe baan en gevoegd bij het luchtvaartterrein, een zeer modem akkerbouw-veeteelt- bedrijf gesticht, „Hoeve Evert van de Beek” geheten, dat in november 1960 officieel in gebruik werd gesteld. Hier op komen we in een volgend artikel terug. Een ieder die liefhebber is van mo derne muziek, en tevens een goede ontspanningsfilm kan waarderen, zou den wij aanraden om zaterdagavond 25 november naar de Stationsstraat te komen. Daar spelen voor u o.a. The Guitar Rockets en ook The Musical Friends, de muziek van deze tijd. Vertoond wordt die avond de zeer bekende komische film „Operatie Pet ticoat”. Al met al een avond om er echt eens helemaal uit te zijn. Deze gecombineerde avond wordt juist ge bracht om allen, jong en oud volle dige ontspanning te bezorgen. Daar er grote opkomst verwacht wordt, raden wij U aan, voorziet u tijdig van een plaatsbewijs 1,25 aan het vereni gingsgebouw of op leplaan 22. Zonder een even groot aantal instru menten te bevatten als bijvoorbeeld de collectie Heyer te Keulen of die van het museum van instrumenten van het Koninklijk Conservatorium te Brussel, bezit de verzameling Ernst, welker waarde en belangwekkendheid door de meest eminente musicologen worden erkend, de bewonderenswaardige ei genschap, dat alle instrumenten welke zij omvat, direct bespeelbaar zijn. Het gaat hier namelijk niet alleen om een prachtige verzameling van uitstekend bewaarde instrumenten, maar om stuk ken welke M. Ernst met zijn ensem ble „Ars antiqua” tijdens concerten van oude muziek door geheel Europa nog heden ten dage gebruiken. Het belang van de verzameling is daardoor nog vergroot; men kan zich geen bezoek aan deze mooie collectie indenken zonder dat M. Ernst of een van zijn instrumentbespelers een of an der zo bewonderenswaardig onderhou den instrument tevoorschijn haalt om er tonen van verbazingwekkende zui verheid aan te ontlokken. In 1927 verwierf M. Fritz Ernst zijn eerste viola. Sedertdien is zijn jacht buit van oude instrumenten aanzien lijk uitgebreid. Aangemoedigd door de gedane vondsten begon hij geleidelijk aan zijn opsporingen in Duitsland, waar hij toentertijd gevestigd was, en vervolgens ook in Oostenrijk, Frank rijk en Zwitserland, waar hij een groot aantal interessante ontdekkingen deed. De waarde van zulk een geheel te be cijferen (indien zulks enig belang zou hebben) is haast onmogelijk. In dit verband bedenke men. dat men hem uit Parijs nog slechts enkele maanden geleden een bas-viool voor driekwart millioen oude Franse francs te koop aanbood! Hij bezit er reeds een hele familie van, 20 tot 25 instrumenten, alle van onbetwistbare kwaliteit. Vóór het begin van de oorlog 1939- 1945 in Zwitserland teruggekeerd, zet te M. Ernst er zijn opsporingen voort en vermeerderde hij zijn aanwinsten, welke thans zijn mooie woning aan de Tranchées vullen. Als de familie der viola’s waarschijnlijk de meest voltal lige genoemd moet worden, dan zijn die der clarinetten en hobo’s zeker niet minder uitgebreid. Een merkwaardig stuk, een Arabische luit, voorvader van al onze luiten, troont er aan het midden van een wand. Het oudste stuk is een processie-orgel uit het einde der XVIe eeuw, van Italiaanse af komst en dat nog in een uitstekende staat, verrassende tonen geeft. Een an der zeldzaam instrument is een regis- terklavier, ongetwijfeld van de oudste, tijdgenoot van de eerst bekende piano uit het begin der XVIIIe eeuw; het is voorzien van verschillende registers, welke bespeeld, van toonhoogte veran deren met behulp van strikken van zijde of zeer fijne vliezen. Deze vorm van weidebedrijf is daar om voor Schiphol gekozen, omdat zij het voordeel heeft, aat de koeien zon der dat deze vrijelijk behoeven te wor den geweid op ae langs en tussen ae banen gelegen grasterreinen, hetgeen vanzelfsprekend uit overwegingen van veiligheid voor het luchtverkeer on- toeiaatoaar zou zijn, met dit systeem zomer en winter naar eigen believen binnen of buiten kunnen doorbrengen, hetgeen de gezondheid van de koeien sp Scnipnol een groot aantal koeien en het gehalte van de melk ten goede zal komen, tevens kunnen hieruoor woroen gehouden. De wedstrijd WSE IGroot Am mers I begint om kwart voor twee, dit in verband omdat Waddinxveen I ook een thuiswedstrijd moet spelen aan de Sniepweg. Dus non-stop voetbal van kwart voor twee tot kwart over vier. Twee belangrijke wedstrijden voor één geld, dat zal drukte geven op de ge- meentesportvelden. 4e klas C: KNVB (zat.) Jodan Boys Unicum Capelle Mellisant Be Fair MFB Spirit Sportlust ’46 HVO DSO Programma dinsdag: 8.25 uur GouweBZC (meisjes) 8.55 uur Gouwe 3GZC 5 9.25 uur AZC IGouwe II 16, 17 en 18 november Tentoonstelling 7 P. v.d. HoekC. J. Kien 8 H. W. Schildt—K. Roos 9 J. VisseW. Stolk 10 W. D. den HartogH. Oostendorp 1-0 In 1958, toen een viertal verharde start banen op het inmiddels tot een op pervlakte van 280 ha uiigebreide Schip hol was aangelegd, ontstond een rui mere mogelijkheid tot agrarische ex ploitatie. De stroken, onmiddellijk grenzend aan de banen, konden voor gras- en luzernebouw woroen gebruikt, terwijl elders op het luchtvaartterrein de verbouw van andere gewassen mo- gelijk was geworden. Vanaf 1939, werd het van de luchtha- ven komend gras verkocht aan éen in middels door particulieren bij Badhoe- vedorp gesticht grasdrogerijbedrijf dat het gedroogde en tot meel verwerkte gras ais veevoeder verder verhandelde. Na de tweede wereldoorlog kreeg de luchthaven tevens gelegenheid te to nen dat het haar ernst was met een zo goed mogelijke landbouwkundige exploitatie van die gebieden, welke niet voor verharding en bebouwing werden gebruikt. Eerdergenoemde grasdrogerij kreeg enkele terreinen ter exploitatie toege wezen, terwijl voorts aan een aantal landbouwers, die als gevolg van ont eigening het veld had-aen moeten rui men, tot de luchthaven behorende gronden in gebruik werden gegeven bij de exploitatie waarvan gebruik kon worden gemaakt van enige nog op Schiphol aanwezige oude boerderijen als bedrijfsgebouwen en voor bewo ning. In de 2e ronde voor de competitie van de N.R.S.B. behaalde het tweede tien tal in de thuiswedstrijd tegen Tediro 4 uit Rotterdam een 6-4 overwinning. De persoonlijke uitslagen luiden: Wad dinxveen 2Tediro 4 1 A. LittooijA. Karapanagiotis Vï-% 2 A. Brouwer jrP. den Breejen 1-0 3 J. KleijwegW. de Waard 1-0 4 van LatensteinJ. H. de Zwarte 0-1 5 W. A. den BoerN. W. den Breejen ‘/t-% 6 A. DoomheinJ. H. v. Mechelen voor meubelen vorige week speler een geluid haalt, dat veel op dat van de trompet lijkt; vandaar zijn naam. Maar M. Ernst veronderstelt dat de naam „de marine” een alteratie moet zijn en dat men oor spronkelijk van „trompette de Marie” heeft moeten spreken, gezien zijn ge bruik uitsluitend in nonnenkloosters. Uit hetzelfde tijdvak dateert een clavi chord, een instrument met betokkeld toetsenbord, voorloper van de piano; zijn toepassing gaat terug tot de XVe eeuw. De toon van de clavichord is zeer zacht, waarom, naar men zegt, organisten werd aanbevolen dit instru ment te gebruiken teneinde een regel matige aanslag te verkrijgen. In de zelfde serie bezit M. Ernst eveneens een regaal uit de XVIIe eeuw, voor loper van het harmonium. De musicus zal er op uit zijn alle stuk ken van deze mooie verzameling te ontdekken; de kunstminnaar en de liefhebber van oude instrumenten (zelfs als hij niet persoonlijk speelt) zullen er blijde verrassingen vinden. Het is niet alleen de zeldzaamheid wel ke deze instrumenten hun waarde geeft, maar ook de kwaliteit van hun vervaardiging en van hun onderhoud. Men bewondert het mooie inlegwerk, de bekleding met hout van verschillen de toonaard, de gravures en het beeld houwwerk; viola, luit, contrabas zijn versierd met gebeeldhouwde koppen, fijn bewerkte rozetten en gesneden mo tieven. De vormen zelf zijn van een verfijnde sierlijkheid, soms gewaagd van bouw, kostbaar in de keuze van het hout. Maar er zijn er ook in lan delijke stijl, zoals die charmante ci ters uit het Emmenthal, die Zwitserse boerenfagot en een bashoorn van Sumiswald. Naast al die rijkdom van drie vier eeuwen Europese snaarinstrumenten kunst moeten nog enkele exotische in strumenten worden genoemd: castag netten uit Korea, Afrikaanse hoorns vervaardigd van rhinoceroshoren, vreemde instrumenten .De bezoeker zal er ware ontdekkingen doen en met grote voldoening op zijn bezoek terug zien. HVO—Be Fair. Van deze Vlaardingse reis hebben de Waddinxveners aard weinig plezier gehad, want met een overtuigende en daarbij ook nog verdiende nederlaag werd men naar huis gestuurd. Een knap staaltje van de hekkesluiters maar ’n teleurstellend resultaat van Be Fair die het in de wellicht moeilijk gaat krijgen. Beter bracht KC De ingebruikstelling in 1957 van het melkveebedrijf „Hoeve Schiphol” gaf aan het agrarisch areaal van de lucht haven een nieuw aspect. Daar inmid dels de bestaande boerderijen alle een bestemming hadden, werd besloten ten behoeve van de agrarische benutting van de grondstroken, liggende langs baan 01-19 100 ha), een nieuwe boerderij te stichten, waarbij de keuze werd bepaald op een melkveebedrijf in de vorm van een zgn. openloopstal, waarin de dieren met het, van de des betreffende grondstroken langs baan 01-19 gemaaide gras, zouden worden gevoederd. Aan de opzet van dit nieuwe bedrijf heeft ten grondslag gelegen de ge dachte om niet alleen te trachten zo veel mogelijk luchthavengronden op nieuw voor landbouwkundige dcelein- Programma komend weekend: W’veenWoerden, 2.30 uur SpiritBe Fair 3.15 uur WSEGr. Amm., 1.45 uur RCVBergambacht, 3.15 uur W’veen zat.Bodegr., 3.15 uur Groeneweg 2—W’veen 2, 2.30 uur GDS 4—WSE 2, 12 uur Be Fair 2—Sportlust 2, 3.15 uur Spirit 2—RCV 2, 3.15 uur Programma juniorenwedstrijden: Afdeling A groep 2: WSEBe Fair, 1.15 uur Afdeling C, groep 4: •Be FairNieuwkoop, 3.15 uur Groep 6: GDS 2W’veen, 2 uur. Heren I heeft zaterdag tegen Ensche de niet verder kunnen komen dan een gelijk spel. Zo op het eerste gezicht geen geKke uitslag, maar de wedstrijd in ogenschouw genomen, had er toch wel een kleine overwinning in moeten zitten. We zullen maar hopen dat er de vol gende keer iets maar richting in de scho.en zit, zodat het latwerk het niet steens zo zwaar te verduren krijgt. Ook de unsiagen v<m de andere ze ventallen zijn niet slecht van de ze ven wedstrijden zes gewonnen en de verloren wedstrijd was nog Gouwe II- Oudewater I, wat op zichzelf met 1-2 ook niet slecht is. Totaal 6-4 Uitslagen 8e ronde onder, competitie. Groep I W. v. VuurenA. v.d. Starre A. VersluisTh. Verbree G. HeijkampJ. van Gort P. Perdijk jrW. Verstoep P. BroerA. Versluis Groep 3 J. C. AdriaansenG. v.d. Berg J. KraaijensteinW. D. den Hartog 0-1 tweede competitiehelft nu i Verheul het er af, die door het gelijke spel tegen Groot-Ammers twee sen op de ranglijst steeg en nu als zesde staat geklasseerd. Het mag dan ook geen verwondering wekken, dat van agrarische zijde - hoezeer men daar overigens ten volle begrip heeft voor de betekenis voor ons land van een zich aan de eisen van het immer groeiende internatio naal luchtverkeer aanpassende lucht haven - de ontwikkeling van de natio nale luchthaven met gemengde gevoe lens wordt gevolgd. De directie van de Luchthaven heeft, zich ook van haar kant bewust van de ernstige ingrepen die om wille van Schiphol in het landbouwgebied van de Haarlemmermeer moesten en ook in de nabije toekomst nog zullen moe ten worden gedaan, er steeds naar ge streefd de gevolgen daarvan zoveel mogelijk te verzachten. Dit streven heeft er toe mogen leiden, dat van het tnans 850 ha grote lucht vaartterrein ongeveer tweederde, 521 ha - zij het onder de beperkende con dities, waartoe de veiligheidsvoor schriften als gevolg van ae specifieke bestemming van een luchtvaartterrein nu eenmaal dwingen - wordt benut voor agrarische exploitatie. Leze om vatte 2aü ha bouwiana (vlas, bieten, tarwe, aaraappeien en gerst) ha gras en luzerne. Van de toekomstige 1250 ha die Schip hol bij voltooiing van het uitbreidings plan zal beslaan, zal minstens ook weer 2/3 of ca 8o0 ha agrarisch woroen gebruikt. Op de vakbeurs woningtextiel die Utrecht werd gehouden, was de" Goud se streek goed vertegenwoordigd. Ook de Waddinxveense firma’s kwamen bijzonder goed voor de dag. Kempkes’ Meubelfabrieken toonde een nieuwe wandset, bestaande uit maho nie- of teakhouten panelen op kamer- deurhoogte, waaraan op vernuftige wijze boekenplankjes en kastjes wor den opgehangen. Voorts waren er slaapkamers en zitmeubelen in nieu we uitvoeringen tentoongesteld. De firma H. A. van Berkesteijn expo seerde een grote collectie ameuble menten in moderne vormgeving, ter wijl meubelfabriek Stolker N.V. mo derne meubels al of niet bekleed met een frisse stoffering liet zien. Meubelfabriek A. Versluis presenteer de een nieuw bureau en enkele kast jes uitgevoerd in verscheidene kleu ren. O Van het toch al kleine programma werd zaterdag helaas ook nog de ont- Z^eysvers—Waddinxveen afgelast. Bleef dus over de inhaalwedstrijd uiter- nog De steeds voortschrijdende ontwikkeling en groei van Schiphol, gelegen in de no.-hoek van de agrarische Haarlemmermeerpolder, ging vanaf het mo ment dat in 1920 de burgerluchtvaart er haar intrede deed, gepaard met voortdurend inspannende arbeid en met harde strijd om de bereikte plaats als nationale luchthaven van Nederland voor internationaal en interconti nentaal luchtverkeer te behouden. Om haar plaats in Nederland en in West- Europa te handhaven en te trachten haar te verbeteren en de ontwikkeling van de luchthaven gelijke tred te doen blijven houden met de steeds toe nemende eisen van de KLM, en van het internationale luchtverkeer, moest meerdere malen tot uitbreiding van het luchthaventerrein worden overgegaan. Dit brengt met zich mede dat door de landbouw, telkens weer grote offers moeten worden gebracht. Voor het komend weekend staan weer enkele interessante ontmoetingen op ’t programma. Waddinxveen (zon.) ont vangt Woerden en zal alles in het werk moeten stellen om de bezoekers van repliek te dienen. Kans op winst is derhalve ook nu weer erg klein. Be Fair gaat naar Spirit en zal moe ten winnen om niet in de gevaren-zone terecht te komen. Maar juist in overwinning geloven we nu net WSE blijft in de running door Groot-Ammers baas te blijven, groot belang is ook de ontmoeting Waddinxveen (zat.)Bodegraven; één van beiden zal voorlopig uit de kop groep moeten terugvallen. Een span nende strijd is dus wel verzekerd. Een drawn is met onwaarschijnlijk. RCV Verheul blijft ook in opmars door Bergambacht nog wat vaster op de laatste plaats te drukken, al is een verrassing niet uitgesloten. Een kat in het nauw.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 7