PRISMA KIJKERS Feestelijke intocht van Sint in Waddinxveen Krediet aangevraagd voor bochtafsnijding Gouwe WADDINXVEEN TE STEDELIJK Oprichting neutrale tennisvereniging Positieve stap op iveg naar aanleg van drie banen Moeder Sn mode Onafhankelijk nieuwsblad Begrotingstekort 1961 te groot Zelfbescherming Pluimvee-expositie rTBABYDERMo^S in liet gezin Huisvrouw speelt belangrijke rol Verschijnt elke donderdag Honderden kinderen verwelkomden Voor St. Nicolaas: bi, KUNSTCENTRUM man Duitse merk-kijkers Dr. Beek 8x32 179,50 Zeiss 6 x 30 vanaf 435,00 Kijkers in paraattas 7 x 35 Spaanse bisschop aan Gouweoever Verbreding van Wilhelminakade tot zes meter en afbraak van huizen Kinderfeest Moeilijkheden voor St Nicolaas Onteigening huizen Ook verbetering van provinciale weg Voorlopig bestuur MR.OPTICIEN -x kGOUDA 7 UMUIDEN ^ZWUNDRECHT Baby-huidje Vicieuze cirkel F’ Al u h. >11 Weekblad voor Waddinxveen 17e JAARGANG - Nr. 856. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961. GROTE COLLECTIE: de ge- Modieuze cadeaus te door- deelnemer St. Nicolaas winkelactie Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend kerkweg 215 telefoon 2960 voerwaarde van de ioor de l| l| 7x35 7x50 8x30 8x40 8x50 10x50 120,00 150,00 114,75 123,75 87,50 105,00 93,00 99,75 118,50 120,00 ven en dat het meer zal gaan om de sport zelf én het gezellig kunnen spe len. Er kon overeenstemming worden bereikt over een lidmaatschapsbedrag per jaar, terwijl men tevens unaniem van mening was, dat ook de jeugd de gelegenheid moest krijgen tegen ge reduceerd tarief de tennissport te kunnen gaan beoefenen. Even kreeg men een visioen uit de film Fanfare voor ogen. Op de kade speel de Concordia „Zie ginds komt de stoomboot’. Een heel ander Sinterklaas lied klonk uit de boot, waar Voor waarts probeerde het lawaai op de ka de te overstemmen. Kinderen, sommi gen gezeten op de schouders van hun vader, juichten en wuifden de Sint een welkom toe, dat met statige armbewe gingen werd beantwoord. prima Japanse Coated, inclusief etui: Het ziet er naar uit, dat de werkzaamheden tot afsnijding van de bocht in de Gouwe ter hoogte van de Wilheminakade binnen niet al te lange tijd tot uit voering zullen komen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen aan de Staten der provincie thans voor een bedrag van 920.000 voor deze werkzaam heden uit te trekken. Ook in Waddinxveen is hij aangekomen. Luid toeterend kwam zaterdagmiddag de fraaie rondvaartboot de Gouwe stroomopwaarts met op de voorplecht de rfjzige figuur van St. Nicolaas, geflankeerd door vier zwarte knechten. Honder den kindersnoetjes op de kade en de brug begonnen te glimmen, enkelen met een slecht geweten keken wat angstig. Uit een luidspreker klonken Sint Nico- laasliedjes, wel gezongen, maar niet door de Waddinxveense jeugd. Langzaam voer de boot de aanlegplaats de Nesse voorbij, de hefbrug onderdoor, om en kele minuten later terug te keren. De kapitein koerste nu echter naar de wal. In juli 1957 werd reeds in beginsel be sloten over te gaan tot het afsnijden van de bocht in de Gouwe, even ten noorden van de brug in de rijksweg Den Haag-Utrecht, over een lengte van vierhonderd meter. Gedeputeerde Staten hebben de l meentebegroting 1961 voor Waddinx veen, welke in totaal een tekort ver toont van 357.000 in de huidige vorm niet willen goedkeuren, G.S. verzoeken het gemeentebestuur het tekort tot een aanvaardbaar bedrag terug te bren gen. Om dit plan te kunnen realiseren dient de provincie echter de beschikking te krijgen over een aantal huizen ter plaatse, dat moet worden gesloopt. En kele woningen zijn reeds aangekocht. Van de overige percelen is een taxatie opgemaakt en is onteigening aange vraagd. Het opstellen van een uitgewerkt plan heeft veel tijd gekost, omdat er vele onderzoekingen, berekeningen en besprekingen nodig waren o.a. met het laboratorium voor grondmechanica. Bovendien speelde op de achtergrond nog de ontwikkeling van de toekom stige Rijksweg 3, omdat de ligging van een nieuwe brug daarin over de Gou we gevolgen zou kunnen hebben voor de bochtafsnijding. Verwacht moet echter worden, dat de bouw van deze brug nog vele jaren op zich zal laten wachten en misschien zelfs geheel niet tot stand komt. Een groot deel van de middag klonk het roffelen der trommen en het ge luid van pittige marsen door Wad dinxveen op de enkele kilometers lan ge route, die Sint Nicolaas op zijn in tocht vrijwel door de gehele gemeen te rondvoerde. Zijn tocht werd tevens begeleid door het ronken van de mo tor van een Piper Cub vliegtuig, dat al cirkelend boven de gemeente een groot reclamedoek met het gebod „Koopt alleen in Waddinxveen” achter zich aan sleepte. Onderweg werd nog enkele malen halt gehouden om win keliers de gelegenheid te geven vrien delijke woorden tot de Sint te richten. Want zij zijn het, die deze weken re kenen op de gunsten van de Spaanse bisschop, niet om de geschenken in hun schoenen, maar wel voor zijn klandi zie. In deze snel groeiende gemeente behoeven zij zich echter geen zorg te maken. De winkels zijn welverzorgd en goed gevuld, zodat de Sint volop keuze heeft Veel moeilijker zal het voor de bejaarde bisschop zijn om al die geschenken persoonlijk rond te brengen in deze zich uitbreidende ge meente, waarbij opgebroken wegen en verrijzende blokken flatwoningen voor hem en zijn schimmel en de zwarte knechten lastige obstakels vormen. Daarom leek het G.S. niet wenselijk nog langer te wachten met de uitvoe ring van de bochtafsnijding. Met de aankoop van de benodigde materialen en de uitvoering van het werk zal een bedrag zijn gemoeid van 835.000 dat nog met ongeveer honderdduizend gul den wordt verhoogd. Hierop kan weer in mindering worden gebracht de Wad dinxveense bijdrage ter grootte van vijftienduizend gulden. -- Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen schimmel was reeds voorgeleid. Heren met grijze hoge hoeden, leden van het winkelweekcomité stonden gereed om de bisschop te verwelkomen. Flarden van stemmen klonken af en toe boven het geroezemoes uit de honderden kin derketen. Het was de welkomsttoe spraak tot de Sint van de heer De Wilde die in het feestgedruis ten onder ging. Op zichzelf ook niet zo erg, want in de eerste plaats is het toch een kinderfeest. Voor de jeugd was het grote ogenblik dan ook pas gekomen, toen de Sint zijn schimmel besteeg. Tromgeroffel weerklonk, Voorwaarts zette de pas er in, gevolgd door de Sint en z’n vier knechten, die onmiddellijk rijkelijk met grote pepernoten in het rond begon nen te strooien. Vier Gouwe-Ruiters, twee rijtuigen met officieel uitgedoste middenstanders en reclamewagens vormden het gevolg in de bischoppelij- ke stoet, terwijl Concordia voor een muzikale afsluiting zorgde. Tijdens de vanavond te houden raads-’ vergadering zal dit onderwerp aan de orde komen, waarbij B. en W. voorstal len doen om het tekort door wijzigin gen en tevens dank zij bepaalde uitke ringen uit het gemeentefonds voor bij zondere uitgaven, terug te brengen tot ongeveer 73.000. Toen was het moment daar, dat de goedheiligman de kade betrad. Zijn 7 x 50 6x30 8x30 Onze plaatsgenote, mevrouw F. Burggraaf behaalde tijdens een wed strijd bloemenschikken en -binden, die was uitgeschreven door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, af. deling Boskoop een vierde prijs met 22 punten. De reeds geruime tfjd bestaande plannen om in Waddinxveen te komen tot de oprichting van een neutrale tennisvereniging zjjn maandagavond gerealiseerd. Een actie-comité dat in verband met de gemeentelijke plannen om in het War- naarplantsoen drie tennisbanen aan te leggen, reeds enige voorbereidend werk had verricht, belegde maandagavond in café-restaurant Royal een bijeenkomst, die resulteerde in de oprichting van een nog naamloze tennisvereniging. DOOR de gedecentraliseerde groei van een groot aantal plattelandsker nen ontstaat het gevaar, dat langza merhand hele gebieden een voorstad- karakter gaan krijgen. De wijkjes, die bij deze tot voor kort nog agrarische dorpen verrijzen, dragen een halfstede- lijk karakter, soms zelfs weer met eta- gebouw. In het jaarverslag van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, waarin deze ontwikkeling wordt gesig naleerd, wordt met name Waddinxveen genoemd als een van de voorbeelden van deze verstedelijking. Een defenitieve naam is voor de ver enging nog niet gekozen, omdat mo- gelijk over enige tijd bij een groter ledental een goede suggestie hiervoor naar voren zou kunnen komen. Bij acclamatie werd het actie-comité tij dens de bijeenkomst omgezet in een voorlopig bestuur onder voorzitter schap van de heer E. Ch. P. Brants. Voorts maken van dit voorlopig be stuur deel uit mevrouw M. C. Krane- veld-van Houweöing, mevrouw E. Hel- leman-Nicolai en de heer C. E. G. Okkerse en D. de Wilde. Belangstellenden voor de tennisvereni ging kunnen zich voor nadere inlich tingen en opgave van het lidmaatschap wenden tot de heer D. de Wilde, Vij- verlaan 15, telefoon 2698. In Londen - dot weet U - leeft men overwegend in mistig, miezerig weer. Men heeft er zich in geschikt, zo goed en zo kwaad als dat gaat. En vaak gaat dat goed, want toen wevers en ontwerpers het koud kregen, zijn zij gaan we ven en ontwerpen tot zij er wereldberoemd door waren geworden. De Engelsman gaat dan ook comfortabel ge kleed. Zijn mode is vermaard, de stoffen su bliem. Wij hebben het als een voorrecht be schouwd, die verworvenheden ook binnen Uw bereik te kunnen brengen. Costuums in de zelfde klassieke lijn, uit stoffen van dezelfde allure FRANS VAN CAMP, Kleiweg 2-6, Gouda, Telefoon (01820) 2350 De Pluimvee- en konijnenfokkersver- eniging „Waddinxveen” organiseerde vorige week voor de vijfde maal in successie een tentoonstelling in het r.k. verenigingsgebouw aan de Burgem. Trooststraat. Een donkere Brahman hoen van de heer Koenen uit Monster kreeg het predikaat van de mooiste grote hoen. De tweede plaats was voor de heer J. Bakhuizen uit Boskoop met een Hol landse witkuif. Bij de krielen eiste de Nederlandse sa- belpootkriel van de heer W. van Wil ligen uit Waddinxveen de eerste prijs, op de voet gevolgd door de heer J. Buitelaar sr uit Reeuwijk met een Ja- va-zwart hen. Bij de konijnen ging de Papillion afgebeeld op Toto van de heer H. van Lunteren uit Oudewater heer en meester terwijl een witte Vlaamse reus, een grote ram, van de heer A. Blom uit Leiderdorp op de tweede plaats beslag legde. Bij de sierduiven verwierf de ekster- kropper I.Z.Z.G. van de heer J. J. Ka lishoek een fraaie eerste plaats. De verenigingsprijzen gingen naar J. Bakhuizen met withuifhoender I.Z.Z. G., Th. Boumans met Brahman donker hoender. Bij de konijnen naar H. Blom met witte Vlaamse reus I.Z.Z.G. en H. van Lunteren met I.Z.Z.G.V. Bij de krielen naar W. van Willigen met sa- belpoot I.Z.Z.G. en J. Buitelaar met javazwart I.Z.Z.G. Het totaal ingezon den dieren van deze tentoonstelling die ongetwijfeld weer geslaagd mag wor den genoemd, bedroeg 450 stuks, t.w. 210 konijnen, 102 hoenders, 118 sierdui ven en 20 cavia’s. Door de bochtafsnijding worden niet alleen de vaarweg verbeterd en de Wilhelminakade behoorlijk verbreed, maar bovendien is het mogelijk de scherpe bocht in de provinciale weg no, 25 van Gouda naar Boskoop be langrijk te verflauwen. Het is duidelijk, dat het jaarverslag vooral doelt op de flatbouw in de Oranjewijk aan de Juliana van Stol- berglaan en nabij de Willem de Zwij- gerlaan. Nu de complexen flatwonin gen aan de Juliana van Stolberglaan voor het merendeel zijn voltooid, kun nen we ons de noodkreet in het jaar verslag van de Rijksdienst voor het Nationale plan voorstellen. Met alle respect voor de goede bedoe lingen geloven we, dat hetgeen hier is verricht, stedebouwkundig gezien geen gelukkige greep kan worden genoemd. Enkele hoogbouwblokken, die wat be treft hun architectuur in een ruime groenstrook hadden moeten staan, zijn thans samengepropt op een betrekke lijk klein gebied. Het resultaat daar van kunnen we op het ogenblik aan schouwen en is een bron van ergernis voor tal van bewoners van deze wijk. Weliswaar is de Juliana van Stolberg laan ter plaatse voorzien van twee rij banen, maar zelfs de groenstrook in het midden zal niet kunnen voorko men, dat de onmiddellijk aan de trot toirs grenzende grauwe muren van de sous-terrains het geheel een weinig aantrekkelijk aanzien en een volledig stedelijk karakter geven. De op zich zelf fraaie verlichting verhoogt bij avond dit stedelijke element nog eens extra. In de toekomst wordt de Juliana van Stolberglaan, na de doortrekking tot aan de Kerkweg, ongetwijfeld een be langrijke doorgangsweg. Juist dergelij ke wegen dienen een uitblinker te zijn voor de stedebouwkundige mogelijkhe den van de betrokken gemeente. Er is misschien, zij het ten koste van veel geld, iets te redden, door een pro- fielswijziging, waarbij het systeem der gescheiden rijbanen gaat verdwijnen. Een brede rijbaan in het midden en plantsoenstroken direct langs de bouw blokken, waardoor de grauwe steen massa’s van de onderbouw enigszins worden gemarkeerd, zal deze laan on getwijfeld een veel aantrekkelijker aanblik gaan geven. Dat voetgangers van een behoorlijke lichaamslengte dan meteen zijn gevrijwaard voor de beton nen randen van de uitstekende balkon netjes van de eerste woonlaag, is een plezierige bijkomstigheid. Het is te hopen, dat de Juliana van Stolberglaan alle betrokkenen heeft doen inzien, dat het zo niet kan en dat er bij toekomstige flatbouw in de Oranjewijk en te zijnertijd ook in Groenswaard een gelukkiger koers wordt gevaren. Tijdens de opening van de Christelijke Landbouwhuishoud- school veertien dagen geleden zeide burgemeester Van der Hooft in zjjn openingstoespraak o.m., dat Waddinx veen een plattelandsgemeente is en dat ook zal moeten blijven. Moge deze uitspraak doordringen tot allen, die zijn betrokken bij de „stedebouwkun- dige ontwikkeling in landelijke sfeer” van deze gemeente. De oprichting van een dergelijke ver eniging was acuut geworden. Gedeputeerde Staten goedkeuring hechtten meenteraadsbesluit de banen over te g__ keuring was echter Zowel op de kade bij de Nesse als op de hefbrug hadden zich honderden jeugdige Waddinxveners verzameld om zaterdagmiddag jl. Sint Nicolaas en z,jn vier zwarte knechten te verwel komen, foto Sjaak Noteboom banen zou worden gedragen gebruikers. Dit betekend* in feite dat de gemeente pas tot de werkelijke aanleg zou kunnen overgaan, wanneer de aanwezigheid van een of meer ten nisclubs de exploitatie zou kunnen ga randeren. nadat onlangs hun aan het ge- om tot aanleg van gaan. Aan deze goed- de vei verbonden, dat de exploitatie In Gouda gevestigd: Korte Tiendeweg 12 tel. 01820-3033 Kleiweg 108 tel. 01820-6033 Daartoe moet de gemeentelijke weg langs de westelijke oever, de Wilhel minakade worden verlegd. Deze zal dan tegelijkertijd op een rijbreedte van zes meter worden gebracht. In deze kosten draagt Waddinxveen 15.000 bij. Handbedrukte sjaals Handbedrukte dames sjaals op zijde en batist van Boris van Wijk In het verenigingsgebouw aan Stationsstraat belegt de Federatie voor Vrouwelgke Vrijwillige Hulpverlening volgende week donderdag 30 november een voorlichtingsbijeenkomst over indi viduele zelfbescherming. Deze avond is vrij toegankelijk voor alle vrouwelijke Inwoners van Waddinxveen. In moeilijke tijden kan de individu ele bescherming van het gezin een be langrijke rol spelen, maar ook ter wille van een zo normaal mogelijke voort gang van het maatschappelijk leven. Nog te veel leeft de fatalistische ge dachte, dat bij een onverhoopt treffen tussen Oost en West de burgerbevol king in een positie komt te verkeren, waarbij de overlevingskansen zeer gering zijn. Alle alarmerende berichten over a- toomwapens en gevaarlijke stralingen ten spijt mag men toch niet passief blijven. Juist door een positieve hou ding zal het mogelijk zijn de gevolgen tot een minimum te beperken. Deze positieve houding is echter alleen mo gelijk, wanneer iedere inwoner weet, wat hem staat te doen en welke voor zorgsmaatregelen kunnen worden ge nomen. Reeds heeft de Bescherming Bevolking met haar voorlichtingsbro chures een aanvang gemaakt met het geven van wenken voor de zelfbescher ming. Gezien de belankrijke plaats van de huisvrouw in het gezin zal ook zij het zijn, die een positieve bijdrage kan le veren tot de bescherming van haar gezin. Een voorlichting op breder ba sis en de mogelijkheid tot het stellen van vragen is dan ook de bedoeling van de door de WH georganiseerde avond. Vooral voor iedere huisvrouw is het bijwonen van deze avond, zowel voor haarzelf als haar gezin van het allergrootste belang. Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Teneinde de vicieuze cirkel breken waren de talrijke aanwezigen op de bijeenkomst in Royal het er over eens, dat met praten weinig zou wor den bereikt en dat oprichting van een tennisvereniging een positieve stap zou zijn om de aanleg van de banen voor het volgende zomerseizoen even tueel mogelijk te maken. In eerste instantie zijn de oprichters van de gedachte uitgegaan, dat het wedstrijdelement in groter verband voorlopig op de achtergrond zal blij- .1 L# A- t dl Ut I 1 tl

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1