Bouwwerken naderen hun voltooiing De gemeentebegroting 1962 sluit met een tekort Vijftiende Kerstzangavond van Vox Jubilans nieuwsblad Onafhankelijk RAADSLEDEN NAAR EXPOSITIE OVER STADSUITBREIDING I Bronchi letten wegens afsluiting GESLOTEN zijn PUROL in huis! I Verschijnt elke donderdag bij t KUNSTCENTRUM §2 De spaarbank der Coöp. Raiffeisenbank Volgende week begrotingsdebat in de gemeenteraad Afsluiting van druk jaar met concerten in vele plaatsen Meevaller i r zal vanaf 20 DECEMBER t.e.m. 30 DECEMBER a.s- kV HET BESTUUR. I. „WADDINXVEEN" Kwaliteit Uniek Nuttig Stijlvol Treffend Hoestdrank in tabletvorm.95ct TV Vrachtauto verloor in donker reservewiel Uitslag trekking ,Onvermoeid Vooruit' Kostenverhoging 1 I Automobilist reed van weg af Kom kennismaken met een nieuwe Iznllplztip Kostuums in de niéuwe i\UI I CIxLI C coupe: de drooping Iznetl III m C Shoulder. Kostuums in de IxUa LU U lila nieuwe kleurenblauw, diepgrijs en bruin, Waddinxveen telt 660 elektrische lantaarns Schooltandverzorging in 1962 Feike Asma begeleidt X Voor alle andere bankzaken blijft de bank normaal geopend. f I Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 17e JAARGANG - Nr. 859. met slechts nog enkele uitzonderingen. Een gezellige kersttafel voor uw I kerkweg 215 telefoon 2960 Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen met kandelaars hout, kristal (inch kaars) [ie Kier gronden warenhuizen voor de ver- als laatste ko- 1 van j en kristal dranken Aan de Juliana van Stolberglaan zijn de door de fa. Rehorst gebouwde flat woningen thans zo goed als voltooid en een groot aantal van deze flats zijn al bewoond. Direct daar achter krijgt een plan van 78 eengezinswoningen thans vorm. Het ziet er naar uit, dat veertien woningen hiervan aan de van In het Amersfoortse tentoonstellingscentrum „Zonnehof” woidt op het ogenblik een aantrekkelijke expositie gehouden, waarop de Nederlandse plannenmakers wat betreft de stadsuitbreidingen laten zien, wat er in de toekomst staat te gebeuren. Twee dagen na St. Nicolaas zijn de Waddinxveense raadsleden onder leiding van burgemeester C. A. v. d. Hooft en vergezeld van hoofden van dienst enkele ambtenaren van de gemeente in een autobus gestapt om in Amers foort deze expositie te gaan bekijken. Door omstandigheden moesten beide wet houders, alsmede het raadslid de heer Slob verstek laten gaan. van en keramiek Op rijksweg 13 vond dezer dagen een eigenaardig ongeval plaats, dat echter nog goed is afgelopen. Uit een truck met oplegger, die bestuurd werd door A.v.W. uit Arnhem, rolde een reser vewiel. De bestuurder van een auto, die ach ter de truck kwam aanrijden kon in de duisternis het wiel niet meer ont wijken, ontdekte het wiel te laat door de duisternis. Het wiel kwam klem te zetten onder de vooras van de auto, terwijl bovendien door de schok de voorklep van de wagen losschoot en tegen het voorraam sloeg. De bestuur der wist al remmende op de weg te blijven, terwijl de file, die achter de auto reed de stoppende wagen wist te ontwijken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel liep de be treffende auto materiele schade op. Een onbekende heeft dinsdag de bejaarden in hun samenkomst verrast met een royale traktatie. Vele duizenden in den lande hebben Vox Jubilans kunnen horen, tijdens de concerten welke dit jaar door dit koor werden gegeven in de Nieuwe Kerk te Delft, de grote- of St. Janskerk te Gouda, in de Nieuwe Kerk te Katwijk San Zee, in de Herv. Kerk te Oud- Beijerland, in de grote- of St. Joris- kerk te Amersfoort enz. Ook voor volgend jaar is Vox Jubilans reeds meerdere malen gecontracteerd voor concerten in verschillende plaat sen. O.m. zal in de eerste week van september 1962 een concert worden gegeven in Amersfoort op uitnodiging van de V.V.V. gezamenlijk met het trompetterskorps van de Huzaren van Boreel. Tijdens de St. Nicolaaspuzzelrit van de Motor- en Automobielclub The Skymasters te Nieuwerkerk aan de IJssel, behaalde de heer Van Kooten uit Waddinxveen de derde plaats met 111 strafpunten. Het parcours liep door de gemeente Reeuwijk, het uitgestrek te plassengebied en Nieuwerkerk. Mejuffrouw C. Schellingerhout al hier, slaagde aan de rijksuniversiteit te Leiden voor het artsexamen. Een vertegenwoordiger van de dienst openbare werken van de gemeente Amersfoort wachtte het gezelschap op en toonde in Zonnehof iets van het Amersfoortse structuurplan. Om ook iets van de praktijk te zien werd deze uiteenzetting gevolgd door een rondrit door de nieuwe Amerfoortse wijken, waar de deelnemers aan deze excursie zelf konden uitmaken wat wel en wat niet geslaagd kon worden genoemd. Opvallend was, dat in Amersfoort bij een lagere grondprijs als in Waddinx veen en ondanks het feit, dat daar het kostbare heien achterwege kan blij ven, de woningbouw in de vrije sec tor over het algemeen hoger in prijs ligt dan in Waddinxveen. Bij de flat- bouw bleken de woningen over het algemeen voorzieningen te hebben, zo als boodschappenliftjes, vuilstortko- kers, centrale (stads)verwarming enz. die in de Waddinxveense flatbouw nog ontbreken. Na de rondrit keerde het Waddinx veense gezelschap terug naar Zonne hof om de rest van de expositie in ogenschouw te nemen. Uiteraard is ’n groot deel van hetgeen hier wordt ge ëxposeerd, niet van toepassing op Waddinxveen, omdat het plannen be treft van grote steden met hun spe cifieke problemen, zoals b.v. het ver keer. Dat de Nederlandse stedebouwkundi- Mecklenburg Schwerinlaan nog voor het einde van dit jaar zullen zijn be woond. Dit plan van de fa. Rehorst, waarmede de eerder genoemde laan, alsmede de Mauri tslaan (zuidzijde), Ernst Casimirlaan en Philips Willem- straat, mee wordt volgebouwd, wordt nog aangevuld met een complex door de fa. Stuurman te bouwen eengezins woningen aan de Koning Willem II straat, waarvoor dezer dagen de eerste paal werd geslagen. Aan de Prinses Beatrixlaan wordt door het aanhoudende natte weer het straten- en rioleringswerk sterk ver traagd, waardoor de westzijde van de ze laan nog steeds voor het verkeer is afgesloten. Zodra deze werkzaamheden zijn voltooid, kan een aanvang worden gemaakt met de bouw van 37 eenge zinswoningen. Aan de Willem de Zwijgeriaan nadert de bouw van de 24 woningen voor de Woningbouwvereniging Waddinxveen zijn voltooiing, terwijl ook het com plex flats op de hoek van de Willem de Zwijgeriaan en Mauritslaan vrijwel is voltooid. De onderbouw voor een complex van dertig coöperatieve flatwoningen voor werknemers van de Waddinxveense industrie aan de Willem de Rijkelaan begint thans ook behoorlijk op hoogte te komen. Goede vorderingen worden ook ge maakt met de woningen van Jansen’s Bouwbedrijf uit Arnhem aan de Ko ningin Wilhelminasingel. Wanneer dit bouwbedrijf ook de woningen aan de Amalia van Solmsstraat in uitvoering zal hebben genomen, omvat het com plex in totaal 35 woningen. De eerste van de 58 eengezinshuizen, die door Dop’s Bouwbedrijf aan de Nassaulaan worden gebouwd, zijn reeds bewoond. Ook in een geheel ander deel van de gemeente heerst grote activiteit, met name aan de Tweede Bloksweg en de daarop aansluitende dwarsweg. In de laatste maanden is hier een groot aan. tal warenhuizen verrezen van de ver scheidene tuinders, d hebben gekocht. Na’ volgende de ketelhui! warmingsinstallaties e. men dan de woningen, meestal het semi-bungalowtype aan de beurt. Een van deze woningen aan de Twee de Bloksweg nadert thans zijn vol tooiing. Hieronder volgen de nummers waarop de prijzen gevallen zijn: 9069, 6064, 6065 6300, 9125, 8892, 3662, 1391, 8290, 7771, 1733, 4266, 4615, 4616. De nog in ons bezit zijnde prijzen, zijn verkrijgbaar bij Joh. v. d. Hoek, Kiel kade 36. Het totaal van de inkomsten en uit gaven van de gewone dienst van deze begroting voor 1962 is bijna vijf miljoen gulden, wat ten op zichte van 1961 een stijging van ’n kleine acht ton betekent. De kapi taalsuitgaven voor het dienstjaar worden geraamd op 20,3 miljoen en de inkomsten op 16,4 miljoen, wat een nadelig saldo betekent van 3,9 miljoen. Dit laatste betekent ’n stijging van ruim twee miljoen gulden ten opzichte van de cijfers voor 1961. De algemene dienst van de ge meente sluit met een tekort van 366.638,51, ruim 52.000 hoger dan in 1961. Om de begroting slui tend te maken, moest een aan zienlijke bijdrage worden verleend van de kapitaaldienst aan de ge wone dienst. In een bij de begroting gevoegde nota schrijven B. en W. dit tekort in de eerste plaats toe aan een aanzienlijke stijging van de kapi- taalslasten. Dit werd o.m. veroor zaakt door enkele grote kapitaals uitgaven, waartoe in 1961 werd be sloten. In dit verband noemen B. en W. de bouw van een houten lo kaliteit voor sociale zaken; de aan schaffingen ten behoeve van de mechanisatie van de administratie; de rioleringsplannen aan de Noord- kade, Dorpsstraat, Kerkweg en de Stationsstraat; de aankoop van rol lend materieel voor gemeentewer ken; aankoop van diverse wonin gen; de aanleg van sportvelden in de Oranjewijk, enz. Daarnaast is een stijging te constateren in de personeelslasten. Deels is dit toe te schrijven aan de uitbreiding van het personeel van de gemeente secretarie en bij gemeentewerken, terwijl ook de doorwerking van de herziening der salarissen per 1 juli 1961 van invloed is geweest. Maar het zijn niet alleen de geste gen personeelskosten en andere kostenverhogingen die de meerdere uitgaven tot gevolg hebben, ook de groei van de gemeente manifesteert Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid» Ondanks regen en een groot gebrek aan bouwmaterialen gaat de bouw activiteit in Waddinxveen onverminderd door. Wie op ’t ogenblik een wandeling door de Puttepolder maakt zal tot de ontdekking komen dat daar in enkele maanden tijds weer veel is veranderd. Vrijwel alle, enige tijd geleden nog braak liggende gronden worden thans bebouwd, Een lijvig boekwerk, dat niet minder dan 313 pagina’s omvat, zal tijdens de op 20 december a.s. te houden raadsvergadering onderwerp zijn van ongetwijfeld ernstige beschouwingen. Het is de Waddinxveense ge meentebegroting die door B. en W. aan de raad werd aangeboden, en die nog net voor de aanvang van het nieuwe begrotingsjaar in behandeling kan komen. Het gemeentelijke huishoudboek voor een heel jaar, zou men deze be groting kunnen noemen. Voor de leek is het een bijzonder ingewikkeld werkstuk, waarin cijfers, soms met vele nullen, zijn aaneengerijd. Niettemin bevat dit dorre cijfermateriaal interessante gegevens over vele zaken, die Waddinxveen betreffen. zich in de kolommen met getallen van de gemeentebegroting. En ui teraard staat tegenover de ver- meerdere uitgaven ook een ver hoogd inkomen, hoewel dit niet het totale meer uit te geven bedrag dekt. Een typisch voorbeeld van gestegen kosten als gevolg van de uitbreiding van de gemeente is de post onderhoud en schoonhouden van het raadhuis met tuin. Dit jaar stond dit voor zesduizend gulden op de begroting. Door het toege nomen werk moest naast het raad huis een houten kantoorgebouw worden geplaatst, dat echter ook schoongehouden moet worden en ook het normale onderhoud vraagt. Mede hierdoor moest deze post met 1500 worden verhoogd. Hetzelfde geldt voor de post verwarming. De jaarlijkse begroting is voor de buitenstaander een nuttig doku- ment om eens na te gaan, welke lasten op de gemeenschap druk ken. Tal van posten, die men veel al niet zou verwachten, komt men tegen. In de bij de begroting gevoegde nota wijzen B. en W. erop, dat de Financiële verhoudingswet 1960, die bij de wet van 12 juli 1961 tot stand kwam, de gemeente volgens de thans bekende gegevens een voordeel geeft van 104.840,Aan rijksuitkeringen en door het ver vallen van bepaalde betalingen door gemeenten komt het voordeel op 1.167.461 miljoen terwijl het totaal der voor deze gemeente ver vallen uitkeringen kan worden ge steld op 1.062.621,Bovendien biedt deze wet de mogelijkheid de oude algemene uitkering uit het gemeentefonds te verhogen, speci aal voor in 1961 gedane kapitaals uitgaven, die de krachten van de gemeente te boven gaan Blijkens de ontwerpbegroting voor 1962 tel de Waddinxveen per 1 januari 1961 11.156 inwoners. Het aantal in ge meentelijke dienst zijnde personen bedraagt op het ogenblik 78, met uitzondering van het personeel der gemeentebedrijven, maar inclusief de aan het openbaar onderwijs ver bonden leerkrachten Een automobilist uit Waddinxveen reed in de nacht van zaterdag op zondag op de Hene- gouwerweg langs de Gouwe plotseling van de rijbaan af, doordat de wagen slipte. De au to kwam via het rij wielpad in de berm te recht en sloeg over de kop. De bestuurder liep geen verwondingen op. De auto liep lichte materiele schade op. Onder het motto: „Komt allen te samen” zal donderdag 21 december a.s. in het Herv. Kerkgebouw, voor de 15e achtereenvolgende maal, onder auspiciën van de plaatseljjke Herv. Gem. Zangver. „Vox Jubilans”, de jaarlijkse Kerstzang avond worden gegeven. Deze Kerstzangavond, die altjjd zeer vele belangstellen den zowel van buiten als uit de gemeente trekt, is in Waddinxveen tot een traditie geworden. Tevens betekent deze avond voor „Vox Jubilans” een afslui ting van een jaar van hard studeren en een mijlpaal in haar concertenreeks. i Kostuums in drie favoriete kwaliteiten: flanel, twisted en kamgaren. Kostuums in het dessin van Uw voorkeur: haarstreepjes vooral. Éen keurige, kleurige kollektie, die U zélf moet zien. En dat kdn. Want de mode van morgen is vandaag gearriveerd. T-ums van Camp Kleiweg 2-6, Gouda. Telefoon (01820) 2350 ren aanzienlijk bekort, om de belang stellenden van buiten de gemeente in de gelegenheid te stellen tijdig naar huis terug te keren. Ds. Joh. Verwe- lius, plaatselijk predikant zal de avond openen en sluiten en een korte medi tatie houden. De uitvoering die om half acht aan vangt, is voor een ieder vrij toeganke lijk. gen in staat zijn met hun tijd mee te gaan, blijkt wel uit de Zonnehof ex positie. Bij dit alles mag men echter de realiteit niet uit het oog verliezen. Op papier, in maquettevorm en op luchtfoto’s mogen de plannen een prachtig harmonisch geheel lijken. Meermalen is echter in de praktijk ge bleken, dat die mooie plannen minder voldoen dan men had gedacht. Voor een deel is dat waarschijnlijk te rug te voeren tot het feit dat een ste- debouwkundige zijn plan als geheel overziet, als zat hij in een vliegtuig, terwijl vaak minder wordt gekeken naar het uitzicht vanuit de stoel van de man, die in een van de vele flats komt te wonen. Nieuwe stadswijken zijn er tenslotte niet om ze uit de lucht te bekijken, maar dienen in de eerste plaats om er in te wonen en te leven. Dat de tentoonstelling bij het Wad- dinxveense gezelschap in de smaak was gevallen bleek uit de woorden van de nestor van de raad, de heer Kooijman, die op de terugweg namens de raad zijn erkentelijkheid uitsprak voor dit initiatief, dat zeker ook in andere gevallen navolging verdient. Waddinxveen telt op het ogenblik 660 elektrische straatlantaarns, waarvan er ’s nachts 401 blijven branden. Dit staat te lezen in de gemeentebegroting voor 1962. Het onderhoud van deze lantaarns en de verdere kosten der verlichting zal in 1962 een bedrag ver gen van vijftigduizend gulden. Blijkens de gemeentebegroting 1962 zal vermoedelijk komend jaar door de schoolartsendienst Boskoop de zo drin gend noodzakelijke schooltandverzor- ging ter hand worden genomen. In de praktijk worden de kosten hier van vrijwel altijd gedragen door zie kenfondsen en gemeenten. Het bedrag, dat door de ouders, die niet bij een ziekenfonds zijn aangesloten, moet worden bijgedragen, wordt door het bestuur dat met de uitvoering van de schooltandverzorging is belast, be paald. Het is de bedoeling in 1962 aan te vangen met uitsluitend de leerlingen van de eerste klassen, zodat na zes jaar de dienst vollledig werkt. De ten laste van de gemeente komende kos ten worden voor dit eerste jaar ge raamd op 3500. Hoort men veelal van een verminder, de belangstelling voor het koorleven, Vox Jubilans vormt met haar beide jeugdkoren altijd nog een zangersge- meenschap van 225 actief werkende leden. Medewerking aan de kerstzangavond zal worden verleend door de grote afd. van het knapen- en meisjeskoor „De Zangvogels” welke naast enkele kerstliederen ojn. ten gehore zal bren gen „Heer ik hoor van rijke zegen” en een tertzet uit „Elias” Heft Uw ogen op naar de bergen”. Feike Asma de vaste begeleider van Vox Jubilans, speelt variaties over be kende kerstliederen. Ook de samen zang welke veelvuldig op het pro gramma voorkomt zal evenals de koor zang door hem worden begeleid. Het programma wordt geopend door Vox Jubilans samen met het jeugd koor door in een bewerking van haar dirigent Mar. Egberts te zingen „Stille NaCht”. Dit wordt gevolgd door „Sehlaf wohl Du Himmelsknabe Du” en „een Seraphinse tonge”. Voorts brengt Vox Jubilans „Nog is het tijd” en „Bede des harten”, Ps. 75, „Hoort de Eng’len koren zingen”, „Dat ons loflied vrolijk rijze”. Aan het eind van de avond zullen Vox Jubilans, De Zangvogels en orgel samenklinken in het grootse werk van Piet Kiel „Ere zij God”. Het programma voor deze zangavond is in vergelijking met voorgaande ja- Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1