ijzel Nieuwjaarsrede: water uit Gouda, verhoging gastarief Citosa-bus rij dt op tij d door zij n mobilofoonverbinding OPEL KADETT Ondanks sneeuw en I 1 d Onafhankelijk nieuwsblad Geen risico de jong’s autohandel n.v. Onderwijs staat op hoog peil WWMIi VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Eigen sneeuwploeg de europese KING-SIZE compact met verwarming f5540,- Waddinxveense busonderneming pionierde met draadloze verbinding tussen kantoor en zestig tussen Den Haag en Utrecht rijdende bussen -x Duurder gas Tandarts-impasse Teleurstelling In een overvolle raadszaal heeft burgemeester C. A. van der Hooft donderdagavond j.l. zijn Nieuwjaarsrede gehouden. Hij besprak een aantal belangrijke zaken in de gemeente Waddinxveen, die het vorig jaar aan de orde zijn gekomen of dit jaar in de belangstelling zullen staan, en hij wees o.a. op de urgentie van de uitbreiding van de huisvesting voor het onderwijs, op de moei lijkheden die de schooltandverzorging meebrengt, op de mogelijkheid van een verhoging van het gastarief. Verder bleek uit zijn rede dat Waddinxveen waarschijnlijk in de toekomst het water van Gouda zal betrekken en dat de burgemeester een groot voorstander is van een vrije zater dagmiddag voor de middenstand. Urgentieverklaring Gonds water I li Weekblad voor Waddinxveen 18e JAARGANG - Nr. 917 (lees verder op pagina 3) De mobilofoon zend- (Advertentie) (lees verder op pagina 2) Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Eigenlijk zijn Citosa en de mobi lofoon onafscheidelijk met elkaar verbonden, want toen de heer Kok acht jaar geleden hiermee ging exoerimenteren, was het werkelijk pionierswerk. „Er zullen zeer grote investerin gen nodig zijn in het gasbedrijf", zo kondigde de burgemeester aan en hij bereidde de raad er op voor dat binnenkort een voorstel van B en W verwacht kan worden waarin zij aandringen op een ver hoging van het gastarief. die geluidsband bewijst, beter dan welke uitleg ook, wat de mobilofoon in deze sneeuw en ijstijd voor de Citosa betekent. complex annex brandweergarage aan de Noordkade. „Dat daar tegenover ons uitgebreid wagen park in weer en wind staat te ver worden en te verroesten is blijk baar van minder belang, aldus de burgemeester, die vertelde hoe ruim een week geleden de nevel- spuit van de brandweerauto was bevroren, waarop hij onmiddelijk opdracht had gegeven om de brand weergarage naast het gemeentehuis uit te breken zodat de brandweer auto er een plaats in kon vinden. „We hebben te maken met een z.g. „niet-openbaar net”, zo ver telt de heer Hooftman, „een ge sloten systeem, waarbij men zendt en ontvangt op een eigen door de PTT aangewezen kanaal. Wanneer een chauffeur meldt, dat een bepaald traject zó glad is, dat er geen rijden meer aan is, dan zegt dat wel iets. Want voor dat een beroepschauffeur zoals de Citosa die in dienst heeft, het op geeft, moet het werkelijk bar en boos zijn. Deze winter is dat zelfs nog niet één maal gebeurd. Wel heeft de Citosa op het hoogtepunt van de sneeuwstorm, die de weg geheel versperde, n.l. op 4 januari, ’s morgens enige tiid niet gereden. Zó lang, tot de eigen sneeuwploeg, waarover het bedrijf tegenwoordig beschikt, de weg had vrijgemaakt. Niet dat de wegbeheerders het niet goed doen, maar in noodgevallen is die eigen ploeg toch heel bruik baar. en ontvanginstallatie, die de buschauffeur op zijn vaak eenzame tochten verbindt met het bedrijf in Waddinx veen. Wat het onderwijs betreft, uit verschillende rapporten blijkt dat dit in Waddinxveen op een hoog peil staat, aldus de burgemeester. Er is rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van twee leslokalen bij de Chr. ULO-school. Wanneer de restauratie en de uitbouw van het gymnastieklokaal van de Theo Thijssenschool gereed zijn, zal Wad dinxveen over vier goede gymnas tieklokalen beschikken. Bedrijfsleider van dit bedrijf, dat anderhalf jaar geleden een prach tig, nieuw pand betrok aan de Hogeveenseweg, is de heer J. G. Hooftman. Aangezien directeur J. Kok ziek was, ontving de heer Hooftman ons in de kamer, die ge rust het centrum van het bedrijf genoemd mag worden: de kamer waarin de mobilofoon-apparatuur staat waarmee voortdurend contact wordt onderhouden met de zestig autobussen, die ergens tussen Den Haag en Utrecht - het gebied van de Citosa - onderweg zim. Wij troffen het, want door de voortdurende gladheid was er juist druk contact met de chauffeurs, die allemaal tegelijk het consigne kregen, zo voorzichtig mogelijk te rijden, aangezien door de invallen de dooi de weg nóg gladder zou worden. Enkele bussen, die al on derweg naar Waddinxveen waren, kregen opdracht om te keren, om passagiers, die door vertraging van hun eigen bus te lang bij een halte zouden moeten staan, op te halen. „Neem geen enkel risico,” zo klonk het in de microfoon, en via de zen der op de watertoren van Boskoop, ook in alle groen-grijze bussen, „want het tijdschema is nu minder belangrijk.” Een gewaarschuwd man geldt voor tweeen zo reden de Citosa-bussen, nadat deze mededeling in de chauffeurs-cabine had geklonken, nóg voorzichtiger hun route af. al jonge gezinnen van 2 a 3 per sonen naar Waddinxveen komen, vanuit de agglomeratie Rotterdam komen grotere en wat oudere gezin nen van vaak 5, 6 en 7 personen. Wat de woningbouw betreft, er kwamen in 1962 295 woningen ge reed. In 1962 werden 12 krotten afgebroken en 12 krotten werden aan de bewoning onttrokken. 1962 nam toe met 24,4o/0 of 1.144.903 K.Wh meer dan in 1961. Door een meningsverschil tussen de inspectie voor volksgezondheid en de sociale tandheelkunde ener zijds en de Waddinxveense en Boskoopse tandartsen anderzijds is de schooltandverzorging in een im passe geraakt. De tandartsen zijn voorstanders van het zig. verwij zingssysteem en zij voelen niet voor het klassieke systeem, waarbij de tandarts de scholen bezoekt. De burgemeester betreurde deze gang van zaken, waardoor de zo noodzakelijke schooltandverzorging nog steeds niet tot stand is ge komen en hij wees op een ander punt van de gezondheidszorg, n.l. de open riolering. De raad stelde het afgelopen jaar een baggerver- ordening vast, die bij gedeputeerde en binnenlandse zaken vele be zwaren, op louter formele gronden ontmoet. „Hieruit blijkt weer eens”, zo zei de burgemeester, „dat men niet kan regeren vanachter een buro, maar dat men geconfronteerd moet worden met de problemen voor er een goede en deskundige Wij verwachten U gaarne voor een proefrit. Gouda Telefoon (01820)-7122 „Hoewel wij ons geen illusies hadden gemaakt dat de minister een grenscorrectie zou hebben toe gepast voor wat betreft Akkeroord T|E BURGEMEESTER begon zijn toespraak met het uitspreken van zijn zijn dank aan allen, die als raadslid of in gemeentedienst werk hadden verzet ten behoeve van Waddinxveen. Een bijzonder woord van lof had hij voor de gladheidsbestrijders en sneeuwruimers, die soms meer dan twintig uren achtereen hun arbeid verrichten. De dienst van open bare werken en bedrijven, die in 1962 gestart is, blijkt goed aan haar doel te voldoen en een verlichting te betekenen voor het overige werk. De burgemeester wees op de nationale herdenking van 1813 die dit jaar zal plaats vinden en hij wekte de scholen en verenigingen op hier aan dacht aan te besteden. Wat de sport betreft, wees de bur gemeester op: de drie tennisbanen, die gereed kwamen en die intensief ge bruikt werden; de aanleg van drie voetbal velden in de Oranjewijk, die men in het voorjaar 1964 hoopt te kunnen bespelen; de rolschaatsbaan, die zo goed als gereed is; het defintieve plan voor het nieuwe zwembad dat deze maand tegemoet kan worden gezien; Verder zal nog deze maand de akte van oprichting van het dorps huis bij notaris van der Most wor den gepasseerd. In 1962 werd geen gas meer be trokken uit Boskoop doch alleen uit Gouda, wat een ver betering betekende van de c.alo rische waarde. Wat de elektriciteit betreft, hier voor zullen in de naaste toekomst belangrijke voorzieningen moeten worden getroffen. De afname is de laatste tien jaar zo toegenomen, dat de meeste kabels niet zwaar genoeg meer zijn om voldoende stroom te leveren. In het uitbrei dingsplan Putte Noord zullen dit jaar reeds twee transformator- stations moeten worden gebouwd. Het verbruik van elektriciteit in "i t Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur De gemeente heeft voor een aan tal te bouwen scholen en kleuter scholen aanvragen om rijksgoed keuring ingediend. De burgemees ter verwacht in het begin van dit jaar minstens één urgentieverkla ring van de officiële instanties voor uitbreiding van het aantal les lokalen. Het inwoneraantal bedroeg op 1 januari 12.485 en is met 808 in woners gestegen. Er kwamen 278 nieuwe gezinnen binnen en de burgemeester wees op het feit dat uit de agglomeratie Den Haag voor- rpOEN WIJ DEZER DAGEN onderweg in Hazerswoude bij iemand aan- 1 belden, om even met de Citosa te mogen telefoneren, zei de man die ons binnenliet: „Met de Citosa? Moet u daarover schrijven? Nou zegt u dan maar, dat de Citosa een van de weinige busondernemingen is, die met de ergste gladheid toch is blijven doorrijden en.... op tijd! Dat komt door die mobilofoons, waardoor de chauffeurs altijd met het hoofd kantoor in verbinding staan." Nu waren wij toch al van plan eens iets over dit mooie Waddinxveense bedrijf voor het Weekblad te schrijven. De gladheid en de lovende wijze, waarop in de wijde omtrek over Citosa wordt gesproken, maakten dat wij haast kregen, dit voornemen ten uitvoer te brengen. J Op het hoofdkantoor heeft men, behalve de mobilofoon-installatie (met een extra apparaat dat in springt als er iets kapot gaat) ook een bandrecorder staan, die alle inkomende en uitgaande mo- bïlofoon-g esprokken vastlegt. En en de Henegouwerweg, was het toch een bittere teleurstelling dat de minister tegen beter weten in en meermalen door ons goed inge licht en voorgelicht-onjuiste bewe ringen deed aan het parlement. Deze onjuiste uitlatingen hebben ons een gevoel van onbehagen ge geven. Wij hadden van deze sterke figuur andere verwachtingen ge had” zo uitte de burgemeester zijn gevoelens over de jongste grens wijzigingen. In verband met de moeilijke financiële positie van de gemeente - -o- hebben gedeputeerde staten bezwa- beslissing kan worden genomen.” ren tegen de bouw van een garage- De burgemeester is, met de beide wethouders, van mening dat Wad dinxveen zich in de nabije toe komst van de Boskoopse water- levering moet losmaken en dat aansluiting moet worden gezocht bij Gouda. Reeds vier jaar geleden is er een bespreking geweest tussen de gemeentebesturen, die drink water van Boskoop betrokken in verband met het vermoeden dat Boskoop in de toekomst aan de steeds groter wordende vraag naar water niet kon voldoen, zodat er een andere winplaats voor water moest worden gezocht. In Waddinxveen wordt gemid deld 85 liter water per persoon per dag gebruikt. Hoogst waarschijnlijk zal ook in de naaste toekomst het tarief voor het water verhoogd worden. I DONDERDAG 31 JANUARI 1963 «4. V.l.n.r. de heren J. Kroon, J. J. Groenendijk en A. v. d. Heuvel, die in dit artikel aan het woord ko men. I ISpSi - - -

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1