na 753 handen geschud Ravage Oxforö Grote chaos op Gouwebrug ontsporing van trein Honderden patiënten bij jubileum van „zilveren arts'* E.M.L. Hemminga BUSSEN NAMEN VERBINDING OVER Uitstapje ii Onafhankelijk nieuwsblad I t en DAMPO Grote schade Zware klap Gouden insigne, concurrentie^ nóóit op zondag VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Treinverkeer Waddinxveen-Gouda autobus BROUWER Snuif en wrijf over tien dagen iveer normaal rijdt op dezelfde tijden als trein NESSE 40 1 het nieuwste op het gebied van herenmode wordt u gepresenteerd door: - V S >1 Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 7 MAART 1963 18e JAARGANG - Nr. 922 i Advertentie zei- (Foto Sjaak Noteboom) Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen De ravage op de brug was ver schrikkelijk. Vele wagons waren totaal in elkaar geschoven. Tank wagens en vrachtwagons schoven links en rechts voorbij de ont spoorde locomotief uit Gouda. Het leek alsof beide treinen met reuzehand door elkaar waren ge kwakt. van- Wad- op en waarom jullie niet?” Vele honderden zijn er zondag op uitgetrokken om iets van de enor- me ravage te zien. Men ken over het ijs tot vlak bij de brug komen. In de bermen stonden honderden auto’s geparkeerd, en de politie had handen vol werk, om het verkeer in goede banen te leiden. Velen maakten er een soort uitstapje van, waarbij het fototoestel niet werd vergeten En terwijl honderden nieuwsgierigen laat in de middag toekeken, trok een zware spoor- kraanwagen langzaam maar zeker de omlaag gestortte tankwagen van de weg af. De wagon, die in het ijs lag, wilde men via het water ver wijderen, zodra er een drijvende bok door kon komen. TJet gebeurde op één van die stralende zondagen 3 Mevrouw J. C. Kers- T bergen-Bezoen was vijf en T twintig jaar geleden de eerste baby, die door dokter Hemminga ter wereld werd geholpen. Zij feliciteerde de jubilerende huisarts zater dag hartelijk, samen met circa 750 andere patiënten, I Slechts de dichtsbij wonende Waddinxveners hebben in de nacht van zaterdag op zondag iets be merkt van de verschrikkelijke ra vage, die door de ontsporende trein werd aangericht. Het ongeluk ge beurde om kwart over twee. Van een lange goederentrein, die uit Rotterdam kwam, raakte één platte wagon plotseling uit de rails. Over een afstand van ongeveer 150 meter bleef de wagon nog mee rijden, toen plotseling deze wagon dokter en mevrouw Hemminga aan. Mevrouw Hemminga ontving, „als kracht achter de schermen, wer kend voor het forum van vele in gezetenen” een prachtige orchidee. De heer Jenné noemde de jubile rende arts een dokter in hart en nieren. Herinneringen uit de druk ke praktijk heeft de heer Jenné niet opgehaald. Wel herinnerde hij er aan, dat dokter Hemminga se- a De dokter met zijn echt genote en beide zoons bij het geschenk van zijn pati ënten: een zilveren thee servies. (Foto Sjaak Noteboom) met Rotterdam en Den Haag. De rails op de brug zijn vernield en pas na een dag had men een deel van de bovenleiding weer gereed. Nog eerder dan men verwachtte, kon het treinverkeer op Den Haag en Rotterdam weer doorgang vinden. De baan naar Waddinxveen zal het meeste tijd voor reparatie vergen. „Maar schaatsen daar dan vroegen wij. l In zijn dankwoord tot de vele patiënten, die deze huldiging niet wilden missen, zei dokter Hemmin ga tenslotte: „Ik ben gewoon een beetje ontroerd door deze grote en spontane reactie. Ik hoop nog lang te kunnen doorgaan met dit werk, dat mijn liefde heeft.” Gelukkig kreeg door kortsluiting het station Gouda meteen een mel ding, dat de baan niet vrij meer was, zodat een volgende trein, die achter de verongelukte trein zou aan rijden, kon worden tegenge houden. Zo snel mogelijk begon de N.S. al met de opruimingswerkzaam heden, waarbij al gauw bleek, dat de schade zó enorm was, dat het al de hele zondag zou kosten, om één van de drie sporen op de brug vrij te'krijgen. De verbinding naar Waddinxveen was geheel verbroken, evenals die dert de bezettingsjaren geen jaar ouder is gewordenDe dokter had toen - op papier tenminste - dezelfde leeftijd als hij nu heeft. Hoewel de leden van het comité wel vermoedden, dat de patiënten iets voor hun dokter over zouden hebben, stond men toch versteld van de spontaniteit, waarmee de patiënten er voor zorgden, dat een geschenk van blijvende waarde kon worden gegeven. Namens alle pati ënten sprak de heer Jenné de hoop uit, dat dokter Hemminga „onze dokter zal mogen blijven.” Namens het gemeentebestuur van Waddinxveen sprak de burgemees ter. Hij stelde het kort en bondig zó: „Ik kan me nog voorstellen, dat een dorp zonder burgemeester en wethouders komt te zitten en rustig voortleeft, maar zonder dokter gaat het niet Burgemeester Van der Hooft bood de dokter een boek werk aan. Verder spraken onder meer nog: de heer J. v. Rhoon, landel. be stuurslid van de EHBO, waaraan dokter Hemminga ook daadwerke lijk deel neemt, en de heer R. H. Bezoen, voorzitter van de plaatse- Met een geweldige klap boorde de locomotief zich in de platte, midden op de rails staande wagon. De hele locomotief werd hierbij uit de rails gedrukt. Vele wagons volg den het spoor van de slingerende kolos. Twee wagons vielen van de spoorbrug omlaag: een wagon smakte dreunend op het ijs, en een tankwagen kwam op straat terecht. Deze beide wagons waren afkom stig van de trein uit Rotterdam, die gedeeltelijk met de uit de rails ge raakte trein uit Gouda in scham pende botsing was gekomen. De wagon, die met een punt op het ijs terecht kwam, boorde zich pas later op de dag, toen de zon het ijs verwarmde, wat dieper omlaag, maar het was toch verbazend orn te zien, hoe het één meter dikke ijs deze duizenden kilo’s zware kolos ondersteunde. Ier sprong hij door de noodgang naar achteren. lijke afdeling van de EHBO. De heer Bezoen herinnerde dok ter Hemminga aan de eerste dagen, dat hij hier praktijk uitoefende. Hij hielp toen zijn eerste Waddinxveen- se baby ter wereld, in 1938. Deze „baby” kwam de dokter nu even eens feliciteren. Het was mevrouw J. C. Kersbergen-Bezoen, die zich, zoals ook de foto laat zien, nóg dankbaar toonde voor die mede werking van de dokter, 25 jaar geleden. die deze ijselijke tijden weer een beetje goed maak ten. Op de Pette- plas beklaagden ’n paar schaatsers zich over de slech te toestand van het ijs en wezen ver drietig op die scheuren en bob bels. „Bij ons in Bos koop is de baan veel mooier” den ze. in de dankbetuiging van de familie de Vries en in ’t stuk je van burgemeester Van der Hooft, naar aanleiding van de actie voor genoemde familie gevoerd. Zo als wij vorige week op de reeds „Ach, ’t is zon dag, hè,” was het aritwoord dat pas na enige tijd tot ons ietwat ver baasde brein door drong. Wij wisten niets beters op te merken dan dat ’t toch wel jammer was dat het mooie Boskoopse ijs deze hele dag onbenut bleef waarop zij zeiden: Dit geschenk symboliseerde te vens het feit, dat mevrouw Hem minga in dezelfde mate als haar man in de viering van dit zilveren jubileum werd betrokken. Zij was het, die vijf en twintig jaar lang in de apotheek altijd klaar heeft gestaan, om de medicijnen die haar man voorschreef, klaar te maken, hetgeen vaak op de moeilijkste tijd stippen snel en secuur moest ge beuren. Samen met dokter Hem minga heeft mevrouw Hemminga altijd voor de patiënten klaar ge staan, op zo’n manier, dat zelfs een oud-Waddinxvener, die nu in Doom woont, weigert een andere huis arts te accepteren dan dokter Hem minga. „Je komt maar naar me toe, want jij weet alles van me af heeft deze man gezegd en de dok ter is zo goed niet, of hij trekt zo nu en dan naar Doorn, om deze oud-Waddinxvener te onderzoeken. Gemeentesecretaris de heer H. Jenné bood namens het comité het geschenk van de patiënten aan Zo zagen de honderden nieuwsgierigen de van de brug gestortte wagons: de goederen-wagon steunde eerst met een punt op het één meter dikke ijs van de Gouwe. Later, toen de zon het ijs verwarmde, zakte de duizenden kilo’s wegende zware spoorwagon dieper in het ijs weg. Op straat kwam een tankwagen te recht, die evenals de wagon leeg was. (Foto Sjaak Noteboom) Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met een halve slag maakte, en zich uit de rij losrukte. De platte wagon stond toen juist midden op de spoorbrug. Op dat moment kwam van de andere kant een lange goederen trein uit Gouda, rijdend in de rich ting Rotterdam. Deze trein reed met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer. De machinist van deze trein, de heer J. van Kuyk, zag plotseling in het duister, op een afstand van enkele tientallen meters een grijze schim voor zich opdoemen: de uit de koers geraakte wagon. Snel ruk te hij aan de noodrem en nog snel- voorpagina vermeldden, werd de overtocht, voor dochter de Vries voor een deel bekostigd door „Weerzien Overzee” het orgaan van de Chr. Emigratie Cen trale; en niet, zoals in de ingezonden stukjes abusievelijk werd vermeld, door „Wij Komen”. „Het is niet pret tig als men goed doet en een concur rent wordt daarvoor hulde gebracht”, zo schreef de heer Warnaar en wij wil len dit zeker be amen. Daarom nog maals: niet „Wij Komen”, maar „Weerzien Overzee” „Welnee, want daar schaatst daag heel dinxveen” Abonnement per kwartaal f 1.— bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Het zal naar schatting nog minst<*ns tien dagen duren, voordat de zwaar beschadigde spoorbrug over de Gouwe zó ver zal zijn hersteld, dat de normale treinverbinding tussen ons dorp en Gouda weer mogelijk zal zijn Tot zo lang zal het vervoer tussen Waddinxveen en Gouda door speciale NS-bussen worden overgenomen. De bussen rijden op precies dezelfde tijden als de treinen reden, en vertrekken van de beide stations. Onderweg wordt uiteraard niet gestopt. De Citosa-busonderneming rijdt zijn normale route, en is als zodanig dus niet bij het speciale vervoer ingeschakeld. De treinenloop tussen Gouda, Rotterdam en Den Haag is inmiddels al weer op de oude voet voortgezet, zij het dat de treinen op het traject vlak bij Gouda nog zeer langzaam rijden. 17 en feestelijke £1 bijeenkomst vond dinsdag plaats in het Geref V erenigingsgebouw waar de heer N. Bontenbal zijn 40- jarig jubileum bij de Rotterdamse Verzékerings So ciëteit vierde. De jubilaris, zeer bekend in de ver- zekerings- en de sportwereld, kreeg vele handen te schudden, die dik wijls goed gevuld bleken. Hij ont ving van de direc tie van de RVS ’n lederen portefeuil le mét inhoud, van relaties en beken den vele bloem stukken en als hul deblijk voor zijn! 40 jaren trouwe dienst het gouden RVS-insigne. Honderden patiënten van de jubilerende dokter E. M. L. Hemminga verdrongen elkaar zaterdagmiddag bijna bij de ingang van het vereni gingsgebouw aan de Esdoornlaan, waar de dokter recipieerde, samen met zijn echtgenote en beide zoons. Toen de drukke receptie was afgelopen, had dokter Hemminga vele honderden handen geschud; om precies te zijn: 753. Van zijn vele patiënten kreeg hij niet alleen deze hartverwar mende receptie aangeboden, maar tevens een zilveren theeservies. I7an de oud-burge- meester van Waddinxveen, de heer A. Warnaar Jz., ontvingen wij een brief waarin hij wees op een onjuist heid die voorkwam v'A

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1