Glasbeek betrok fabriek in het Drentse Beilen r Fanfarecorps „Concordia viert 65-jarig bestaan Emmy Verhey (14 jaar) vierde al vele triomfen I Na een .dorstig' begin kwamen lauwertakken f IS I nieuwsblad Onafhankelijk f" ■fu VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG z k Wonderkind” naar Waddinxveen de vol- Dorst Jeugdorkest Uitbreiding P. Th. Bunjes naar Sassenheim I Eén kind „Den heer C. C. Regt opent de vergadering des avonds te acht uren en heet de aanwezigen har telijk. welkom. Hij hoopte, dat de Vereniging „Concordia" die zich zulk een schoon doel ten taak stelt, moge bloeien, dat zij in ledental moge toenemen en dat de leden gedachtig aan den naam der Vereeniging voortdurend zouden toonen door eendracht saam te werken, om het beoogde doel te bereiken'. Meubelen Kroningsconcert Dank zij giften van gegoede mu- lickliefhebbers was men al spoe- tóig in staat enige instrumenten En te schaffen en niet lang daarna kon Concordia, hoewel nog wat larzelend, haar partijtje als fanfa recorps meeblazen. Meester de Regt Iwas niet alleen voorzitter maar hanteerde ook de dirigeerstok. Het eelfde jaar waagde men zich reeds tan een openbare uitvoering, die pe 13e september plaats vond. Ter gelegenheid van de kroningfeesten Prinses Wilhelmina werd tot ko ningin gekroond - begeleidde het corps de zang van de schoolkinde ren en hoewel secretaris Van Rin- gelenstein nu ietwat skeptisch ge- Etemd is wat betreft de kwaliteit van dit eerste optreden, schreef secretaris Van Dool toen voldaan on zijn grote boek: Strubbelingen Sr Mi eekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 14 MAART 1963 18e JAARGANG - Nr. 923 ITW 99 De veertienjarige Emmy Verhey, die als vioolspe lend wonderkind bekend staat.. verste uitstapjes van Concor- eken zoveel dorst te wekken blazers en de tamboers dat deze eretekenen die op fes- ■a concoursen geoogst wer- teren uit latere tijden. Er is een jeugdorkest gevormd, in de evolutie van het bedrijf was de levering in 1947 - van de eerste waterschermcabine aan de AKU in Ede. Nog weer een schrede vooruit werd gezet in 1949 door de levering van de eerste moffeloven aan Ver heul. UJ N c <u <p UJ x UJ c <0 u <L> Zo ziet de tweede fabriek van Glasbeek, in de Drent se plaats Beilen eruit. Men hoopt hier snel de nodige arbeidskrachten te kunnen aantrekken en opleiden. (Foto Sjaak Noteboom) c <v on IL '<u m c I Dit schreef secretaris W. Th. van Dool vijfenzestig jaar geleden in II sierlijke lettertjes met een kroontjespen in het nu vergeelde boek, dat II de verslagen van de eerste vergaderingen van de muziekvereniging II „Concordia bevat. I Het boek is onder de hoede van de huidige secretaris W. van Ringe- II lenstein ,die dezer dagen druk doende is met de voorbereidingen van de 11 viering van het 65-jarig bestaan. Op 16 maart 1898 kwam een veertiental Waddinxveners bijeen in het s van „meester” C. C. Regt, hoofdonderwijzer van de openbare school. 1 was van mening dat muziekminnend Waddinxveen te lang van riek verstoken was geweest en er werd besloten tot de oprichting de muziekvereniging „Concordia”. Er werd een bestuur gekozen, men >aalde een contributie, er werden reglementen vastgesteld. in herbergen geschieden, wel in de schoollokalen. De direk- teur vindt dit punt het be langrijkst. Volgens hem geeft een uitvoering in een herberg Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Door al deze nieuwe activiteiten onderging het bedrijf uiteraard enige uitbreiding. Dit, en de eisen van modern ondernemerschap in de moderne tijd, deden mijn va der - toen nog altijd de éénhoof dige leiding plus eigenaar! - beslo ten de bedrijfsvorm om te zetten in een N.V. Als directeuren traden op mijn vader en ikzelf, als commissarissen werden benoemd de heren F. A. Hoogendijk en H. Verheul. Helaas heeft mijn vader de ver dere ontwikkeling van de N.V. slechts korte tijd mogen meema ken: hij overleed een 1% jaar na de oprichting op 16 oktober 1951. De jonge N.V. ging voort op de weg die het oude bedrijf al had ingeslagen. De apparaten die ont worpen en gebouwd moesten wor den, kregen een steeds meer ge specialiseerd karakter en werden groter. En het bedrijf groeide mee”. Nadat ook de heer F. A. Hoo gendijk, als commissaris het woord had gevoerd, maakte het gezel schap een rondgang door de nieu we fabriek. Ook in Waddinxveen werd deze dag een receptie door Glasbeek ge houden, in de nieuwe toonkamer van de fabriek. Burgemeester Van der Hooft hield hier een korte toespraak, waarin hij hulde bracht aan de ondernemers Glasbeek, die hun zaak zo’n grote vlucht hebben doen maken. Dit is een van de oudste foto’s, waarop een trots Concordia verenigd is. De uniformen van tegenwoor dig geven wel iets meer be wegingsvrijheid dan zo’n zestig jaar geleden en voor al de hoge stijve boordjes lijken ons niet aangenaam bij het blazen. aanleiding tot minder aange- naame zaken. Het Corps moet zich verheffen boven de klein geestige meening, dat herber gen bepaaldelijk tot muziek uitvoeringen geschikt zijn. Niet in zijn belang, maar in ’t waarachtig, welbegrepen be langt van het Fanfarekorps acht hij uitvoeringen in her bergen in hoge mate verder felijk.” gen tijd zoo armzalig bedeeld, wat betreft de oefening der mu ziek, met recht trotsch mag zijn.” ■l o De heer P. Th. Bunjes (25), .ad- junct-commies-A bij de afdeling Algemene Zaken aan de gemeente secretarie, gaat Waddinxveen ver laten. Hij is benoemd tot commies te Sassenheim, waar hij eveneens aan de afdeling Algemene Zaken gaat werken. De heer Bunjes ver trekt 1 mei a.s. Hij was op het Waddinxveense gemeentehuis gespecialiseerd in de uitvoering van de administratieve wetten. Ook aan het tot stand ko men van de nu ver doorgevoerde mechanisatie heeft hij meegewerkt. In Sassenheim zal de heer Bunjes meer worden betrokken bij de uit voering van de woningwet en wor den ingeschakeld bij de Sassenheim- se uitbreidingsplannen. Op de voorgrond van l. naar rts: van Os, v.d. Baar se, Kwaak, Bolderdijk, di rigent, van der Starre, de Botter, J. Hofman, van der Laarse, J. Hogendoorn. Vertier o.a. Klopper, v. Ringelenstein, 2x Riede- man, A. v.d. Berg, v. Pelt, T. v.d. Berg, van Os, Both, Baars, Stolk, v.d. Water, v.d. Starre, Hogedoom. U1J uc het maar een enkeling lukte nuch ter zijn partij te spelen en na af loop moesten diegenen, die nog enigszins vast ter been waren, hard optreden om de groep weer in de richting van Waddnixveen te diri geren. In tegenstelling tot 't korps, bleef het vaandel dus bij ieder con cours brandschoon en het bestuur besloot aan deze toestand een einde te maken. Straffen werden inge steld en zo kon het bijvoorbeeld gebeuren dat vaandrig B. in 1902 zijn congé kreeg. „Genoemden Heer”, zo ver meldt het oude notulenboek, „had zich op de uitvoering niet gedragen zoals dit een lid der Vereeniging betaamt en maakte het eenige bezoekers zoo lastig dat dezen politiege- leide aanvraagden naar huis, redenen waarom het Bestuur voorstelde hem te royeren als Vaandrig hetwelk met alge mene stemmen wordt aange nomen.” Bovendien nam men gende regeling aan: „De uitvoeringen mogen nooit Op zekere dag komt voor de ou de smederij een woonwagen tot stilstand. Oorzaak: een gebroken as. Op verzoek van het hoofd van het zeer talrijke zigeunergezin, re pareert mijn vader de as boven het smidse-vuur. De rekening voor dit karwei bedroeg zo ongeveer 0,25. Helaas was de woonwagenbewo ner niet zo kapitaalkrachtig dat hij dit bedrag kon betalen. Hij bood toen betaling in natura aan, d.w.z. mijn vader mocht in de wa gen één kind uitzoeken uit de grote voorraad. Aan een boom zo volge laden niet waar? Onverstoor baar deed mijn vader dit en nam een zeer aanvallig jongetje van 3 jaren mee naar zijn kantoortje. Vervolgens waarschuwde hij, toen nog vrijgezel, zijn zusters, teneinde deze gezinsuitbreiding te kunnen voederen. Gevolg was dat het hele oude dorp dit fenomeen kwam be kijken! Helaas heb ik aan deze af faire toch geen broertje overgehou den, want de moeder van het kind - die onkundig was gebleven van de transactie - kwam er onderweg kennelijk achter dat er gezinsver- mindering was opgetreden! In ie der geval stond enkele uren later de woonwagen weer voor de sme derij, werd het levende betaalmid del in beslag genomen en werd de somma van 0,25 alsnog overhan digd! Onder grote belangstelling is vorige week in Beilen de nieuwe fabriek van de N.V. Glasbeek geopend. In het moderne gebouw sprak de heer H. Glasbeek jr. een woord van welkom tot de genodigden, waarin hij herinneringen uit het verleden ophaalde, die wij graag in zijn eigen woorden weergeven. „Het begin van de affaire was dan op 2 november 1909,” aldus de heer Glasbeek. „Mijn vader begon op die dag een smederij op het oude dorp te Waddinxveen. En zoals alle smeden in die dagen begon ook hij met het beslaan van paarden, het repareren van kachels, fornuizen, enz. De volgende belangrijke datum was 1 januari 1918, toen werd opge richt de Vennootschap onder Firma „H. Glasbeek en Zonen”. De middel ste zoon, mijn vader, was de firmant die de smederij dreef. „Echter: de vrijheidsdrang van deze tak der Glasbeeks, manifes teerde zich al vrij snelOp 1 april 1927 trad mijn vader uit de firma en vestigde zich weer als zelfstan dig smid, als eigen baas. Inmiddels was in Waddinxveen de meubelindustrie tot bloei geko men en waren er veel reparaties te verrichten aan de in onze ogen nu ouderwetse houtbewerkingsmachi- nes. Er werd daarnaast toen ook veel constructiewerk verricht, zo als ankers, bouten voor Waterstaat, hooibergen; stalen ramen e.d. Hoe wel dit voor dit bedrijf eigenlijk het begin was van de industriële revolutie, was toen de sfeer toch noch echt plattelands - gemoede lijk. De volgende annecdote kan dit illustreren: Abonnement per kwartaal f 1.- bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag. Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur vereniging bleef hecht verbonden, en de kwaliteit van de muziek steeg. Dit bleek het afgelopen jaar overduidelijk in Amersfoort, waar op het concours de eerste prijs werd gewonnen. Ook de vaandels, die in het Ver enigingsgebouw aan de Stations straat, met ruim honderd medailles en ruim twintig lauwerkransen en -takken trots worden getoond, ge tuigen ervan. In 1935 werd begonnen met het fabriceren van stalen meubelen voor de N.V. Kempkes en de N.V. Verheul. Langzamerhand ging het karakter van de oude dorpssmede- rij veranderen. Uiteraard is deze ontwikkeling geleidelijk verlopen en valt het moeilijk een exact punt te bepalen, waarvan gezegd kan worden: dat was het einde van de oude smidse en het begin van een moderne industrie. Wanneer ik dit toch wil proberen te doen, dan lijkt mij als markant punt toch wel ge noemd te kunnen worden de op dracht van de N.V. Berghuis te Waddinxveen in november 1941. Deze opdracht hield in het ont werpen en ontwikkelen van een lak-bezuinigings-apparaat. Een volgende belangrijke stap Maandag 25 maart zal Waddinx veen een unieke gebeurtenis mee maken. Dan komt het veertienjarig ’wonderkind’ Emmy Verhey con certeren in het Geref. Verenigings gebouw, samen met onze plaatsge- note, de pianiste Ria Broer, en met de pianist Bernhard Tabbemal. Emmy Verhey werd op 13 maart 1949 te Amsterdam geboren. Toen zij zeven jaar was begon zij haar eerte vioollessen bij haar vader, zelf violist. Opmerkelijk waren di rect haar enorme muzikale begaafd heid en de dispositie voor haar - toen nog halve viooltje. Na een jaar onderricht van haar vader speelde zij de beroemde peda goog Oskar Back voor, die haar direct als leerlinge accepteerde. Nu, na vijf jaar bij Oskar Back ge studeerd te hebben beheerst zij alle concerten van de grote meesters, zoals: Beethoven, Brahms, Mozart, Mendelssohn, Paganini etc. etc. In december 1961 maakte zij haar debuut in Leeuwarden en voor het westen in september van het vorig jaar, toen zij met het U.S.O. het vioolconcert van Tschaikowsky ver tolkte in het Kurhaus te Schevenin- gen. Nadien trad zij regelmatig met verschillende orkesten op: Rotterd. Philh. Orkest, Noordh. Philh. Orkest en Gelders Orkest. Na het overlijden van haar peda goog Oskar Back, studeert Emmy bij Herman Krebbers. Het programma ziet er als volgt uit: W. A. Mozart (1756-1791) Sona te K.V. 281; L. van Beethoven (1770- 1827) Sonate No. VIII; Fr. Schubert (1797-1828) Impromptu op. 90 no. 2; Frans Liszt (1811-1886) Hongaarse Rapsodie no. 8; C. Saint Saëns (1835- 1921) Introduction et Rondo Capri- cioso; Fr. Liszt (1811-1886) Polonai se II; M. Ravel (1875-1937) Tzigane. dat samen met de „groten” een keer per week trouw oefent in het Verenigingsgebouw. En dat alle maal zónder de 25 cent boete, die vroeger was ingesteld om verzuim tegen te gaan Zaterdagmiddag, van drie tot vijf, zal het bestuur onder leiding van voorzitter G. L. de Knegt en met dirigent P. C. v. Uffelen recepiëren in ditzelfde verenigingsgebouw. Ongetwijfeld zal dan het oudste lid, de ere-voorzitter P. van der Laarse aanwezig zijn die 53 jaar lang lief en leed met de vereniging gedeeld heeft. Volgende week woensdag vindt er een feestelijk concert plaats, dat besloten wordt met het toneelstuk „Ruwe stormen”. Want Concordia heeft ook een toneelgroep, waarin de vrouwen en de kinderen van de korpsleden hun talenten kunnen tonen. Wij geloven wel, dat de allereer ste voorzitter C. Regt tevreden zou kunnen zijn. In 1898 liet hij door zijn secretaris immers optekenen: „Wij spreken bij dezen nogmaals den wensch uit, dat „Concordia” in bloei moge toenemen en eene Vereeniging moge worden, waar op Waddingsveen, nog voor eeni- i „Zeker is ons optreden van zoodanigen aard geweest, dat de Voorzitter den 24e Septem ber daaropvolgende de Ver- mniging kon mededeélen, dat ook volgens getuigenis van sici, groote eer van haar •rk heeft gehad.” .cordia begon veel populari- e winnen en na de eeuwwis- was het in het bezit van een antal muziekinstrumenten illerlei noodzakelijke bijkom- eden, zoals lessenaars, een lbord partituren en een vaan- Dit laatste bleek in de loop jaren een noodzakelijk bezit te n en op den duur waren er meer q G om de medailles, lauwertak- i m -kransen op kwijt te kun- X x- u Concordia groeide, en met die groei werden haar klanken steeds welluidender. Vele dirigenten en vele voorzitters volgden elkaar op en het fanfarekorps werd een sympathiek begrip in Waddinxveen ondanks het feit, dat ook deze ver eniging interne strubbelingen niet bespaard bleven. Omstreeks de dertiger jaren bijvoorbeeld scheid de een groep zich af en vormde de arbeidersmuziekvereniging „Voor waarts”. Het pleit voor de kracht van Concordia dat alle moeilijkhe den steeds werden opgevangen, de Naast dit soort pogingen tot com binatie van ambacht en adoptie, verrichte mijn vader toen echter ook veel normaal smidswerk voor de Wagenmakerij van oom Dirk Verheul. Het is dan ook voor mij bijzonder verheugend dat deze sa menwerking tot op vandaag is voortgezet, in de vorm van het commissariaat, dat mijn neef Henk Verheul in de huidige N.V., be kleedt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1