Aan de J. W. Frisoweg: De Zwaluw” in eigen nest SPEELTUIN EINDELIJK ECHT OPEN 'J 9 ft Ongerustheid onder postduivenhouders I i cP S IVANHOE 1 nieuwsblad Onafhankelijk voor I F! Zaterdag skelteren op rolsehaatsbaan Duwwagentje de post Pipo komt Sa ill Kopziekte dreigt weer VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Voor de trein geen zomer- en winterdienst I L oedselcommissaris voor Zuid Holland Alle liefhebbers van postduiven droegen hun steentje bij Orgelconcert in Gouda Bazar voor gebouw „De Paddestoel” had veel succes Ir 5. i c - 3 TA Landbouwschap i 1 r F I pT Veel voeren Giftige erwten H» r'- fel - w Moederklok i r v F' In de praktijk In mooie tuin Gummiring Jehovah’s getuigen A Weekblad voor Waddinxveen VRIJDAG 24 MEI 1963 19e JAARGANG - Nr. 933 ■H HBMH de I t, 'V? Hi t&3 I i gelegd op het vergroten A kWj ■9^ Redactie en administr.: Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9, Waddinxveen, Telefoon 2238 Postgiro: 47062; Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen Het hoogtepunt van het program ma wordt gevormd door de open bare lezing welke 2 juni om drie uur door de heer A. D. de Kruyff zal worden uitgesproken en geti teld is: „Wie zal de strijd om de Wereldheerschappij winnen Zo zien de nieuwe wagentjes van de PTT er uit, waarmee enkele bestellers j.l. dinsdag op stap gingen. (foto Sj. Noteboom) Eindelijk is dan toch de speeltuin aan de Jan Willem Frisoweg officieel voor de kinderen opengesteld. Vorig jaar speelden de kinderen al in de toen nog niet complete tuin. Nu heeft de speel tuinvereniging „Oranjewijk”, o.l.v. voorzitter Visser, de tuin ten slotte echt in gebruik genomen. Voor de kinderen in de Oranje wijk een prachtige ontspanningsgelegenheid, met schommels, een zweefmolen, wippen en een echte glijbaan. De kleuters hebben een eigen afdeling en een speelveldje. De jongens kunnen naar hartelust voetballen, op een veld met stevige doelpalen. Na anderhalf jaar Ljd is een speeltuin uit de grond gestampt, zoals wij er in Waddinxveen nog hard een nodig hadden. (foto Sj. Noteboom) Wij vernamen, dat men zich van de zijde van de gemeente tot het landbouwschap zal wenden, om in lichtingen in te winnen over de wijze, waarop de boeren de duiven van hun land mogen weren. Na tuurlijk zijn het vooral de wilde duiven, die de boer veel schade kunnen berokkenen. Véél zelf voeren, zo veel, dat de duif buiten niets meer lust,»is vol gens de heer Versluis voor de dui venliefhebber de enige oplossing, om geen kostbare vliegers te ver liezen. ff .’AXtV I I L Bij de dienstregeling voor reizi gerstreinen zal de NS breken met een jarenlang bestaande traditie: inplaats van voor het zomer- en winterseizoen aparte dienstregelin gen zal met ingang van 26 mei a.s. een regeling van kracht worden met een geldigheidsduur van een jaar. Zo zal de dienstregeling van 26 mei a.s. af geldig zijn tot en met 30 mei 1964. Ten aanzien van het binnenland se treinverkeer zijn tussen de hui dige en de nieuwe dienstregeling geen principiële verschillen; in gro te lijnen is de komende dienst een voortzetting van de bestaande. Wel zijn in gevallen waar dit mogelijk bleek verbeteringen aangebracht. L-Si Si Er heerst onder de Waddinxveense postduivenhouders ernstige onge rustheid. Herhaaldelijk komt het voor, dat in de hokken dode duiven worden aangetroffen, waarbij vaak bijzonder kostbare dieren. Deze on- schuldige vogels, die hun eigenaars zo onnoemelijk veel vreugde verschaf fen, worden naar het schijnt door boeren vergiftigd. Deze strooien op hun velden vele ponden giftige erwten, die vooral door de duivinnen met jongen met graagte worden gegeten. Enkele minuten na het eten van zo’n giftige erwt sterft de duif, meestal even nadat hij van een vlucht is teruggekeerd. van de poot. Dit ringetje gaat in ’n koker, die weer in de duivenklok wordt gestoken, waardoor de vlieg- tijd kan worden vastgesteld. SPORTWEEK-NIEUWS Zaterdag 25 mei gaat het gebeuren. Voor het eerst komen er in Wad dinxveen skelter-races. Het Sportweek-bestuur zal in sa menwerking met het Bureau Orga nisatie Karting Breda, deze wed strijden organiseren op de nieuwe rolschaatsbaan aan de Willem de Zwijgerlaan. Burgemeester C. A. van der Hooft zal deze rolschaatsbaan officeel openen om 2 uur namiddag. Voor deze eerste skelterwedstrij- den bestaat zowel van de zijde van de jeugd als van de ouderen grote belangstelling. Op het moment dat wij dit schrijven is de deelname van 20 bedrijfsgroepen reeds bekend. De negen winnaars van deze races kunnen meedingen naar het kam pioenschap van Nederland, waar voor de hoofdprijzen bestaan uit drie skelters. De deelname staat open voor de jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar en voor dames en heren vanaf 16 jaar. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ1,per deelnemer. In de etalage van Van der Linde aan de Dorpsstraat staat een skelter te bezichtigen. WJ mg» Deze duif, een kostbare vlie ger, at van de vergiftige erw ten en werd door een van de leden van „De Zwaluw” dood in het hok gevonden. Vier andere duiven van deze lief hebber stierven eveneens na het eten van giftige erwten, (foto Sj. Nofeboom) Weldra vijf stuks in gebruik Drie Waddinxveense postbestel- lers zijn j.l. dinsdag met een handig duwwagentje opstap gegaan, dat als de proef ook in ons dorp gelukt, weldra een vertrouwd beeld op straat zal worden. Er zullen dan nog twee wagentjes bijkomen, zo dat dan vijf van de negen in functie zijnde bestellers niet meer met de zware zwart leren tassen zullen be hoeven te sjouwen. Op routes, die deze bestellers voor hun rekening nemen, - voorlopig alleen in de Sniep en de Oranje wijk, later ook in Putte Noord - zal de fiets dus gaan verdwijnen. Wel blijft de PTT de fiets gebruiken op routes als de Noord- en Zuidkade, en de Henegouwerweg, omdat hier de afstanden te groot zijn om deze lopend te kunnen .afwerken. Dat de PTT het in Waddinxveen steeds drukker krijgt blijkt wel uit de poststukken, die per dag moeten worden verwerkt. Gemiddeld brengt de PTT tegenwoordig dagelijks ca. 6000 a 7000 stukken rond. Ook in andere steden in ons land zijn deze lichte aluminium wagen tjes in gebruik bij de P.T.T. -’.V. Wij spraken over deze onaange name kwestie met een der be stuursleden van de Waddinxveense postduivenvereniging „De Zwaluw” de heer Versluis. Deze vertelde ons, dat hij zelf nog nooit een dode duif in zijn hok had gezien. „Het is de kwestie” aldus de heer Versluis, „dat de duiven thuis zo veel en zo goed mogelijk gevoerd dienen te worden, zodat zij, als zij naar buiten gaan, geen trek meer hebben in de giftige erwten, die de boeren uitstrooien. De boeren doen dit, omdat vooral in het voorjaar, de duiven azen op de juist ontkiemende erwten. Het zijn, zoals gezegd, voor dé duivin nen met jongen, die deze jonge plantjes met graagte verorberen. Zaterdagmiddag a.s. zal voor de leerlingen van de openbare scholen en de kleuterscholen voor Volkson derwijs een zeer bijzondere en at tractieve middag worden, als de door de T.V. zo overbekende Pipo met zijn medewerkster Mammelou, zal optreden. Deze grappenmaker is wel zodanig onder de jeugd be kend, dat het niet nodig is hiervoor nog reclame te maken. Reeds 500 toegangskaarten werden aange vraagd. Deze middag wordt georga niseerd door de afdeling Volkson derwijs te Waddinxveen. WALTER SCOTT in pocketuitgave 1,50 BOEKHANDEL „VELDWIJK” s Het nieuwe „inkorfhuis” van de Waddinxveense postdui- venhoudersvereniging „De Zwaluw”, met op het trapje, v.l.n.r. de burgemeester, de heer Van Haren, de heer W. Boon en de heer C. Smit. (foto Sj. Noteboom) KSK A. Het ligt in het voornemen tot provinciaal voedselcommissaris voor Noord- en Zuid-Holland te benoe men de heer ir. P. ter Hofstede te Voorburg. Ir. P. ter Hofstede bekleedde na beëindiging van zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen achtereenvolgens functies in dienst van de overheid, en bij het georganiseerde bedrijfsleven op het gebied van de land- en tuinbouw. Hij vervulde laatstelijk bij het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland de functie van hoofd van de Sectie Fruit. De heer ter Hofstede is een des kundige op het gebied van de af- zetvraagstukken van agrarische produkten. Als ’marketing’-specia- list verleende hij gedurende enkele jaren medewerking aan projecten ter verbetering van de marktstruc tuur in ontwikkelingslanden onder auspiciën van de Food and Agricul ture Organisation van de Verenigde Naties. Ir. Hofstede zal zijn nieuwe func- tie per 1 juli a.s. aanvaarden. De klokken worden natuurlijk herhaaldelijk gelijkgesteld met de „moederklok” van de vereniging, en terwijl de duiven vliegen, gaat men ook nog na, hoeveel de klok van een duivenliefhebber voor of achter loopt, zodat de werkelijk exacte vliegtijd van de duif kan worden vastgesteld. Het verzenden van de duiven ge beurt natuurlijk door vele postdui venverenigingen gezamenlijk. Er rijden zelfs speciale postduiventrei- nen, die de vogels rechtstreeks naar de plaats van besteming bren gen. De samenwerking tussen vele honderden verenigingen van post duivenliefhebbers in ons land is hierdoor in de loop der jaren bij zonder hecht geworden. Waddinx- J De voorzitter van de vereniging, de heer H. N. van Haren, vertelde de vele aanwezigen (behalve alle leden van de club waren er ook vele ondeskundigen op duivenge- bied) hoe het werken met de post duif in de praktijk gebeurt. De liefhebbers brengen de dui ven, die voor een vlucht in aan merking komen, in manden naar het clubgebouw. Iedere duif draagt een aluminium voetring met num mer. De duiven zijn landelijk ge registreerd, zodat een vermoeide duif, die elders neerstrijkt altijd weer bij zijn eigenaar terug kan komen. Aan de Jan Willem Frisoweg heeft vorige donderdag de Waddinx veense postduivenvereniging „De Zwaluw” (zaterdagvliegers) een eigen gebouwtje in gebruik genomen. Hier zullen voortaan de zes en twintig leden van de snel groeiende vereniging bij elkaar kunnen komen. Niet alleen om over de problemen van de postduif te spreken (en die proble men zijn er vele), maar ook om hier centraal de duiven te „korven” en gereed te maken voor verzending over de grens, wanneer er lange vluch ten worden gehouden. Alle leden van deze actieve ver eniging hebben hun steentje bijge dragen, om dit eigen gebouwtje, waarvoor de gemeente de grond ter beschikking stelde, te kunnen verwezenlijken. Het is een mooi geheel geworden, dat met zijn af meting van tien bij vijf meter een flinke ruimte voor de duiven en hun eigenaars biedt, en dat in een aantrekkelijke tuin komt te lig gen, waarvoor reeds meer dan 160 bomen en planten de grond in gin gen. Het gebouwtje, dat geheel ge prefabriceerd op de bouwplaats verscheen, werd door de leden zelf uit schotten opgetrokken. Men ver wacht dat de leden van „De Zwa luw” hier vele vele jaren hun lief hebberij zullen kunnen uitoefenen. Onder auspiciën van het Goudse Orgel-comité zal Johan van Dom- mele, organist van de Eusebiuskerk te Arnhem, op maandag 27 mei a.s. ’s avonds om 8 uur een orgelconcert geven in de St. Janskerk te Gouda. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, Fr. Couperin, César Franck, Samuël Scheidt, Joh. Nep. David, Marcel Dupré en de concert- gever zelf. veen heeft nog een vereniging, die op zondag vliegt. „De Sperwer”. Het nieuwe gebouwtje van zaterdagclub „De Zwaluw” werd door de burgemeester opengesteld die daartoe de eerste duif in een mand stopte. Voor een vlucht krijgen de dui ven bovendien nog een gummi rin getje om de poot, dat eveneens een nummer draagt. Onder dit nummer doet de duif aan de wedstrijd mee. Zodra een duif weer op zijn hok terugkeert, pakt de eigenaar het beestje en haalt de gummi ring f Daarbij zal het accent worden gelegd op het vergroten van de kwaliteiten die nodig zijn om an deren te helpen de bijbel beter te leren kennen, terwijl voorts grote I aandacht zal worden besteed aan de mogelijkheden om mede-christe- nen te helpen bijbelse beginselen in het dagelijkse leven in toepas sing te brengen. Abonnement per kwartaal f 1.35 bij vooruit betaling. Advertentietarief 10 ct per mm-regel. Tarief contract en tekstadv. op aanvraag J Inzenden bijdragen en advertenties dinsdag voor 12 uur Van de heer K. Zweere, opziener van Jehovah’s getuigen alhier, ver namen wij dat van vrijdag 31 mei tot en met zondag 2 juni a.s. in de Houtrusthallen te Den Haag een vergadering van de getuigen woon achtig in Den Haag, Leiden en om geving zal worden gehouden. On geveer 70 getuigen uit onze ge meente zullen eveneens aanwezig zijn. Deze vergadering voorziet in een onderwijsprogramma dat tot doel heeft de getuigen door lezingen, demonstraties en besprekingen op te bouwen met betrekking tot het oefenen van geloof. De tijd is weer aangebroken dat de veehouders enkele keren per dag hun melkveestapel inspecteren of er ook dieren zijn die tekenen van kopziekte, de acute vorm van mag- nesiumtekort, vertonen. Aangezien deze ziekte een zeer snel dodelijk verloop kan hebben is snel ingrij pen van de dierenarts geboden. De omstandigheden zijn er momenteel naar dat deze ziekte die in het voorjaar 1961 voor meer dan 10 miljoen gulden schade toebracht i onze veehouderij, zeker kan l'otslaan. Bij het snel-kopziekteonderzoek van het-Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos- terbeek waarbij het weidegras on derzocht wordt op ruw eiwit, kali en magnesium van de laatste weken komt dit duidelijk naar voren. De ruw-eiwitgehalten waren zeer hoog. De gehalten schommelden nl. rond de 30%; er was zelfs een gras monster bij dat 38% ruw-eiwit be vatte. Ook de kaligehalten waren dikwijls erg hoog; terwijl de mag- nesiumgehalten aan de lage kant worden. Het nemen van extra voor zorgen in verband met het optreden van kopziekte in de vorm van het bij voeren met magnesiumkoek en hooi of stro, of ’s nachts opstallen verdienen in zijn algemeenheid sterk de aandacht. Ten bate van een eigen clubge bouw heeft de speeltuinvereniging De Paddestoel (de oudste speeltuin- club van Waddinxveen) een bazar georganiseerd in het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Stations straat. Wethouder Pille opende deze bazar. De vereniging, die haar werkterrein heeft in de Bomenwijk, heeft met deze bazar wel bijzonder veel succes gehad. Er werd een op brengst geboekt van meer dan twee duizend gulden, terwijl de oud- papier-actie al een bedrag van dik drie honderd gulden opleverde. Het ziet er dus wel naar uit, dat het clubgebouw voor de speeltuinver eniging er binnen afzienbare tijd komen gaat. öüUsSKf

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1