dienstregeling Wijkindeling N.H. Kerk Kan Waddinxveense woningbouw efficiënter worden aangepakt Citosa verandert Coöp. Raiffeisenbank Waddinxveen Swiebertje trad op «SB 2000 nieuwsblad Onafhankelijk Bogaers bouwnota in de praktijk m voorns Voorbeeld EHBO-cursus woningen Samenwerking - r- Vijfhonderd pond en brasem in Petteplas Meer bouwen Utopie? Hoe bouwt Eurowoningen? is begonnen Gecompliceerd Delft bouwt wijk van de halve tijd VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG RAIFFEISEN-SPAARWEEK 14-19 OKTOBER Spreekuur voor woningzoekenden Door nieuwe weg langs Gouwe: Pauze voor lijn 4 Op de helling Eenmansbediening Halfuurdienst s. f Goed nieuws voor ieder die in de Raiffeisen-Spaarweek een bezoek aan onze bank brengt: SPAARCIJFEBS - js -JÜ»- Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 19e JAARGANG - Nr. 953 i AANGESLQTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT I Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijverlaan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Vijftig procent arbeidsbesparing leveren aannemers, architecten en opdrachtgevers bij de bouw van een complete woonwijk in Delft, van ruim tweeduizend woningen. De nieuwe minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, die bij het begin van de bouw aanwezig was, noemde deze werkwijze een illustratie van zijn bouw nota, die aandringt op meer bouwen, beter bouwen en sneller bouwen. Aangezien ook Waddinxveen voor de bouw van enkele belangrijke nieuwe wijken zit - Putte Noord oftewel de Vondelwijk, en later de wijk Groenswaard, vragen wij ons af, of ook hier een studie van efficiënte bouw door werkelijk diepgaande samenwerking en grootse opzet, de woningen niet aanzienlijk sneller gereed, een stuk goedkoper en wellicht zelfs beter zou maken. „Het is duidelijk, dat de aanne- warmte niet zo snel verloren doen gaan. zal een aantal smalle en drukke straten worden gemeden. Op de Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand september ingelegd f 43.855,55 en opgenomen 52.830,51. ■I Het eerstvolgende spreekuur voor woningzoekenden zal worden ge houden op woensdag 16 oktober ’63 van 7 tot 8 uur n.m. in het gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (achter het gemeente huis) Wat de rijtijden op lijn 4 betreft kan worden medegedeeld, dat deze in verband met de éénmansbedie- ning aanzienlijk zullen worden ver ruimd, waarbij de bussen na aan komst in Leiden uit beide richtin gen een voor de chauffeur geriefe lijke stilstand zullen hebben. De gewijzigde tijden op lijn 4 maakten het noodzakelijk om in Bodegraven ook een wijziging te brengen in de tijden van lijn 5. Het gevolg hiervan is geweest, dat de bussen uit Utrecht 5 minuten eer der gaan vertrekken en de bussen uit Bodegraven 4 minuten eerder. Tevens werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de tussentij den enigszins te wijzigen. georganiseerd. Deze bouw is nog altijd te veel versnipperd over te veel bouwplaatsen, over te veel be drijven, over te kleine projecten en over te veel wonigtypen, hoe weinig deze ook uiterlijk van elkaar af wijken,” aldus deze woordvoerder. dagelijks; 21.58 Zoetermeer - Rotterdam - Bos koop wordt dagelijks; 22.50 Rotterdam-Zoetermeer vervalt en wordt vervangen door een dienst 22.10 Rotterdam - Zoetermeer, die dagelijks rijdt. Als het tijdstip van ingaan van deze wijzigingen geldt de datum, waarop de eerder genoemde Pro vinciale Weg voor het verkeer zal worden opengesteld. Gerekend werd dat dit eind oktober zou zijn. Zo juist hebben wij echter inlichtingen gekregen die er op wijzen, dat dit wel wat later zal worden. mer in het algemeen niet is inge steld op het organiseren van de samenwerking tussen al deze par tijen. De gemiddelde aannemer is veelal op een enkele gemeente ge oriënteerd. Voor continu- en serie- produktie dient men evenwel over bouwterrein in zoveel mogelijk, bij voorkeur aan elkaar grenzende ge meenten te kunnen beschikken. Overigens is men daarbij nog te weinig gebaat als niet de nodige vergunningen en rij ksbij dragen op tijd worden verkregen. De finan ciering van de bouw moet tevens tijdig verzekerd zijn; derhalve moe ten de institutionele beleggers bij voorkeur van te voren worden in geschakeld. Tenslotte mag het pro- duktieproces niet stagneren, omdat de materialen te laat worden aan gevoerd,” aldus onze zegsman. Uit de praktijk te Delft blijkt wel, dat een gecentraliseerde orga nisatie - ook voor de verkoop - in deze tijd onontbeerlijk is om snel tot behoorlijke bouw-resultaten te komen. Kantoren: Oranjelaan 42 en Willem de Zwijgerlaan 57 Tenslotte is tegemoet gekomen aan de wens van de chauffeurs om de rijtijden van lijn 3 voor wat betreft het gedeelte te Zoetermeer- Delft-Nootdorp (viaduct) v.v. te herzien en in te korten. Van de gelegenheid, dat de dienst regeling op de helling komt is te vens gebruik gemaakt om nog enige andere wijzigingen in te voeren op lijn 2. Deze zijn: 17.17 Rotterdam-Bleiswijk (ma t/m vr) gaat door tot Boskoop; 20.02 Boskoop - Rotterdam wordt dagelijks; 22.02 Boskoop - Rotterdam - Zoeter meer wordt dagelijks; 20.47 Rotterdam - Boskoop wordt Gedurende deze week ontvangt iedere nieuwe spaarder een premie van 2,50; iedere 10e spaarder een premie van 2,50; iedere 25e spaarder een premie van 5,—; en voor ieder een aantrekkelijke verrassing! Minister Bogaers noemde dit ini tiatief een voorbeeld voor het ge hele land. „Deze samenwerking is noodzakelijk om tot een werkelijke bouwindustrie te komen,” zo stelde de minister vast. Wij gaan nog even verder op dit Delftse plan in, omdat men ook aan de kwaliteit van de woningen strenge eisen heeft gesteld. Er komen ruime eengezinswonin gen en mooie flats, die allemaal per lift bereikbaar zijn. Woningblokken in drie en vier woonlagen, die veel trappenlopen vereisen komen in dit moderne plan niet meer voor Verder zijn in de flats zwevende vloeren toegepast, voor de geluids isolatie en dubbele ramen, die de Abonnement: f 1,35 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: f 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. Twee andere wijzigingen op lijn 4 zijn: het geheel uitvoeren van deze dienst als éénmansbediening - noodzakelijk omdat de gelederen van het conducteurskorps steeds dunner worden en aanvulling niet mogelijk is en voorts het rijden van een geheel nieuwe route in de gemeente Alphen a.d. Rijn. In ver band met de snelle en grote uit breidingen in deze gemeente werd een herziening van de huidige route noodzakelijk geacht. Met de nieuwe bovendien vrijdagsavond! van 7 tot 9 uur. Het leek wel alsof het water van de Petteplas afgelopen zaterdag enkele centimeters omhoog kwam, toen meer dan vijf honderd pond voorns en brasems spartelend onder de oppervlakte verdwenen. De vissen werden ’uitgezet’ door de Hengelsport Vereniging Waddinxveen (HSW)), waarvan de leden volgend seizoen menig visje weer hopen terug te zien, zij het dan ben gelend aan een buigzame hengeltop. Ondanks de massale vissterfte van vorige winter lukte het de jonge Waddinxveense visclub toch, deze grote hoeveelheid vis aan te kopen, waarmee zij de Petteplas weer tot een «goed stekkie” heeft gemaakt. HSW telt nu reeds honderd twintig leden, waaronder veertig bejaarden. Deze leden mogen niet alleen gebruik maken van de Petteplas, maar binnenkort ook hun simmen uitgooien in andere wateren rondom Waddinxveen. De vereniging is hard bezig, méér visplekken te vinden. Zo is het water- en looprecht van de heren De Zwart en de Jong aan de Kanaaldijk reed in het bezit van HSW. Ook in dit water zal de vereniging nog deze maand een hoeveelheid vis uitzetten. Met de gemeente is de vereniging momenteel nog in onder- handeling over gemeentelijk viswater, dat de ijverige bestuurs leden van HSW eveneens in exploitatie willen nemen. Dat de jonge vereniging met dit al nog heel wat leden kan gebruiken is duidelijk. Visliefhebbers kunnen zich wenden tot de heer G. Oskam, Prinses Irenestraat 17. Men is welkom. De minister stelde aan opdracht gevers en aannemers, die werkelijk arbeidsbesparende bouw toepassen in het vooruitzicht, een premie van extra toewijzingen te verdienen. Nu kunnen wedeWaddinxveense bouw natuurlijk niet vergelijken met een zo groots opgezet project als dat van Delft. Maar toch vraagt men zich onwillekeurig af, of de bouw in Waddinxveen niet sneller (en misschien beter) zou kunnen verlopen, wanneer ook op een der gelijke manier zou kunnen worden gewerkt als nu in Delft gebeurt. Enige tijd geleden hadden wij een gesprek met een woordvoerder van de N.V. Eurowoningen, die in Wad dinxveen een aantal eengezinswo ningen bouwt. Deze huizen zien er nu - onaf gebouwd - al bijzonder aantrekkelijk uit. Ze zijn dan ook snel verkocht, en - zoals wij meld den - er wordt door particulieren zelfs een niet te tolereren handel in gevoerd. Gelijktijdig met de invoering van deze dienst zal de frequentie op het traject Alphen a.d. Rijn-Leiden via Hoge Zijde worden verhoogd tot een halfuurdienst op werkdagen. Deze uitbreiding op lijn 4 zal wor den verzorgd met de bussen van lijn 2, die rijden op het trajectge- deelte Boskoop-Alphen a.d. Rijn v.v. Een andere wijziging betreft lijn 2 op het trajectgedeelte Deiden- Alphen a.d. Rijn (Lage Zijde). Hier zal de route niet meer lopen via de drukke en smalle hoofdstraat met zijn vele verkeersobstakels, doch rijden via de gehele Lijsterlaan en de ongeveer in het verlengde hier van liggende Ruysdaelstraat. Te vens zal het eindpunt van deze dienst weer worden gevestigd bij het station. Bij de nieuwe wijkindeling is de Ned. HerVormde Kerk in drie wijkgemeenten verdeeld, alle drie met een eigen zelfstandigheid. De kerkeraad heeft dit niet alleen gedaan ten gerieve van de kerk gangers, zoals wij de vorige week meldden, maar ook om de bearbei ding van Waddinxveen beter moge lijk te maken. De wijkgemeenten Oost en West waren er al. Daar komt nu de wijkgemeente Oranje- wijk bij. Velen zien, wat momenteel in de Delftse nieuwe woonwijk gebeurt als een utopie. Hier zijn tal van plannen tot een groot project sa mengebundeld, waardoor men j aren achtereen zonder onderbreking kan blijven doorwerken. In één bouw plan komen hier zowel woningwet woningen, vrije sectorwoningen en particuliere huizen gereed. Waar dat maar even mogelijk was, heeft men industrialisatie in de bouw toegepast, zoals seriebouw en geprefabriceerde bouwelementen. Door deze en andere maatregelen is men tot een arbeidsbesparing van vijftig procent gekomen, van wat als landelijk gemiddelde voor de bouw van een woning nodig is. Zeven opdrachtgevers, vier archi tecten, een stedebouwer, twee aan nemers, een verwarmingsdeskun- dige en een organisatiebureau heb ben hier samengewerkt, bij de opzet van de plannen. „De produktie van betaalbare en comfortabele woningen bereiken wij door repetitie van enkele effi ciënt en goed bevonden woning typen in zo groot mogelijke getale. Continu- en serieproduktie achten wij hierbij onontbeerlijk. In de hui dige omstandigheden is daarvan uitsluitend bij de systeembouw en de industriële bouw sprake. Het overgrote deel van de Neder landse woningbouw, t.w. de tradi tionele bouw, die nog altijd phn. 90% van onze totale produktie uit maakt, is slecht of zo goed als niet In het laatste nummer van „Citosa Nieuws”, dat deze keer wel bijzonder actueel is, maakt de directie bekend, dat binnenkort enkele belangrijke veranderingen in de dienstregeling worden aangebracht. Deze verande ringen vinden hun oorzaak onder andere in het binnenkort gereed komen van de provinciale weg langs de Gouwe van Boskoop naar Gouwsluis, waardoor lijn 2 van de Citosa kan worden doorgetrokken naar Alphen aan den Rijn. Deze dienst, die met een uurfre- quentie wordt gereden, zal Alphen a.d. Rijn via de Lage Zijde (dus langs de Martha Stichting) binnen komen en zijn eindpunt vinden aan het station. Kasuren: maandag t.e.m. vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 4 uur- De jonge personeelsvereniging van de N.V. Auto-Industrie Verheul organiseerde vrijdagavond j.l. in de Nieuwe Schouwburg te Gouda een feestavond. Niemand minder dan Joop (Swiebertje) Doderer en een omringend gezelschap verzorgden het programma. Onder de titel „Het is carnaval” werd er een revue op de planken gezet, die er zijn mocht. Naast Joop Doderer, die wie malen voor een komische noot zorgde, traden voorts voor het voetlicht het acrobaten duo „Los Albanos”, de zangeres Sacha Denisent (bekend van radio en televisie), goochelaar Eddy Schuyer, pianist Leslie Davis, Wim Scholten en Carla Lahnstein met haar sprekende poppen. Na afloop volgde een geanimeerd bal waarbij de Ostinata’s uit Den Haag muzi kale medewerking verleenden. De algemeen directeur van N.V. Auto- Industrie Verheul, mr. G. W. Dwars memoreerde deze avond de vele activiteiten van de personeelsver eniging, die pas ongeveer een jaar bestaat. De EHBO, die in deze gemeente een grote plaats inneemt is gister avond weer begonnen. De start werd gehouden in de Theo Thijssen- school, terwijl van de winter de oefeningen zullen worden gehou den in de Koningin Julianaschool aan de Kerkweg. Voorlopig hebben zich 11 nieuwe leden aangemeld. De voorzitter, de heer Bezoen, gaf een uiteenzetting van het deze winter te verrichten werk en in de volgende winter, omdat de cursus twee jaar zal duren. De leiding van de cursus berust bij dokter Hemminga. Gedurende de wintermaanden zal twee maal een winteroefening worden gehouden met verschillende verenigingen uit de omtrek. Een dringend beroep werd op de cur sisten gedaan om vol te houden en niet te versagen, hetgeen nogal eens gebeuren wil. „Daarbij komt, dat de aannemer in de huidige situatie niet alleen als bouwer moet optreden. Behalve een goed organisator van en op het bouwwerk moet de aannemer te genwoordig deskundig zijn op het terrein van de financiering en de subsidiëring van de woningbouw. Mede vanwege de toenemende gecompliceerdheid van onze samen leving vereisen deze financierings problemen veel tijd en energie. Het komt er vooral op aan, dat de nodige aktiviteiten gecoördineerd worden. Knelpunten in de woning bouw zijn het tekort aan planning en het gemis aan synchronisatie; tijdig bundelen van alle partijen, die bij de woningproduktie betrok ken zijn, is de gebiedende eis geble ken om tot resultaten te komen. Deze partijen zijn: a. de gemeente, die de grond be schikbaar moet stellen; b. de provincie en het rijk, die het woningcontingent en de subsidie moeten toewijzen; c. de geldgevers, veelal de institu tionele beleggers, die de bouw moeten financieren; d. het toeleveringsbedrijf, dat de bouwmaterialen moet leveren. Al deze partijen werken tot nu toe onafhankelijk van elkaar.” ‘r

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1