Door rationele bouw eengezinswoningen en Mevrouw van der Torren bedankt als raadslid BLAUPUNKT Waddinxveen wordt volgebouwd met flats Waddinxveen huldigde jubilerende wethouder Groot plan Onafhankelijk nieuwsblad S. Pille geridderd HERV. GEMEENTE BOUWT KERK IN ORANJEWIJK Vanavond weer Raadsvergadering Slechts twee punten vermeldt de agenda van de spoedeisende raads vergadering, die vanavond in het gemeentehuis wordt gehouden en die om zeven uur begint. Minister keurde plan goed voor rationele woning bouw in V ondelwijk en Groenswaard, waar twee duizend huizen in 5 jaar tijd worden neergezet VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Hoe kenschetst men wethouder Pille en Bescheiden F rije tijd Vergeet klok Ivranenburq gdejgrum Opvolger Jafiani Aanrijding opHefbrug I Ruim comfort Hecht team Ook in 1936 Centrale verwarming j DONDERDAG 14 NOVEMBER 1963 I Televisie Radio ’n klasse apart Passage 133 Telefoon 3003 'I I Kleiweg 2 - 6 Gouda Weekblad voor Waddinxveen 19e JAARGANG - Nr. 958 I Exclusief voor Waddinxveen Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijverlaan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Vorige week reed een Citosa- bus door de Julianastraat, toen de voorwielen plotseling wegzakten in het afbrokke lend plaveisel. Waarschijnlijk is door de aanhoudende re genval het zand onder de klinkers voor een deel weg gespoeld, zodat de zware bus opeens scheef kwam te han gen. Gelukkig was de schade maar gering. (foto Sjaak Noteboom) Burgemeester C. A. van der Hooft speldde zaterdag j.l. de medaille, behorende bij de onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau op de revers van wethouder S. Pille, die zijn dertig-jarig raadslidmaatschap vierde, en die in die dertig jaar niet alleen een bekende, maar ook een onmisbare figuur is ge worden in de Waddinxveense gemeenschap. (foto Sjaak Noteboom) Waddinxveen draagt zijn steentje bij voor het oplossen van de woning nood. Een nogal gróót steentje, want voor wij vijf jaar verder zijn, zullen de nu nog maagdelijk groene weilanden ten westen van de spoorlijn veranderd zijn in een huizenzee, waarin ruim acht duizend nieuwe W'addinxveners zullen wonen. De raadsvergadering, die vanavond wordt gehouden, staat dan ook geheel in het teken van de bouw. Het plan Groenswaard in onderdelen zal worden vastgesteld, het plan Zuidkade zal voor een herziening in de raad komen en het plan Oranjewijk zal voor een gedeeltelijke herziening door de raadsleden worden besproken. De heer S. Pille, wethouder van onderwijs en sociale zaken en tevens loco-burgemeester van Waddinxveen, is zaterdag op voor hem onver getelijke wijze in het gemeentehuis gehuldigd wegens zijn dertig-jarig raadslidmaatschap. Het hoogtepunt voor de heer Pille was wel, toen de burgemeester hem mededeelde, dat H.M. de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en hem hierna de medaille, behorende bij deze onderscheiding op de revers speldde. ben,” zegt hij, „maar ik voelde, dat die straat niet de juiste plaats was. Gelukkig heb ik de meerderheid toen weten te overtuigen en de plannen van nu bewijzen wel, dat ik gelijk had, in 1956.” Over de successen, die hij als raadslid en als wethouder toch zeker heeft geboekt, praat de heer Pille, bescheiden als hij is, maar heel moeilijk. Wel heeft hij nog steeds plezier in de Kerkweg, waar nu de winkelgalerij floreert, die - ■als S. Pille daar in 1956 niet tegen had geageerd - waarschijnlijk nu in de Stationsstraat zou hebben ge staan. „B. en W. wilden die win kels toen in de Stationsstraat heb- Een man ook, die al dat drukke werk voor de gemeente werkelijk geheel in,zijn vrije tijd doet. Die, ook al is het ’s avonds heel laat ge worden, de volgende ochtend stipt op tijd bij Verheul binnenstapt, waar hij als eindcontroleur werk zaam is. Vandaar dan ook, dat ze bij Verheul zeggen: „Pille? Een beste vent, een goed kameraad!” verkregen, door het vormen van een hecht samenwerkend team. Ge meente, opdrachtgever, architect en aannemer zullen voortdurend sa menwerken, om een efficiënt wer kende organisatie te waarborgen. Technisch hoopt men de rationali satie te verkrijgen door de bouw van grote series gelijke woningen, waarvan veel onderdelen in serie tevoren kunnen worden gemaakt. Verder is het vooral de constructie van de woningen zelf, die arbeid- besparend werkt. Als stedebouwkundige treedt op het Rottterdamse Instituut Stad en Landschap. De woningen zullen worden gebouwd door de Waddinx veense firma P. Rehorst en Zn. in samenwerking met de stichting Ratiobouw te Rotterdam. zich bereid verklaard, de plaats van mevrouw Van der Torren in de raad te willen innemen. Hij heeft het gemeentebestuur hiervan in kennis gesteld en het is wel waar schijnlijk, dat tijdens de raadsver gadering van heden avond een commissie zal worden benoemd, die zich over het raadslidmaatschap van de heer Kroes gaat beraden. Denk niet, dat wethouder Pille het na die dertig jaar wat kalmer aan gaat doen. Er gaat bijna geen avond voorbij, of hij trekt wel naar de één of andere belangrijke verga dering. Twee-en-veertig jaar is hij nu vakbondslid - bij de metaalbe drijf sbond - en van de oprichting af als penningmeester. Een man, die als hij in de late namiddag ergens voor bezig is, vergeet dat er nog zoiets als een klok bestaat. Die, samen met een vergadering, rustig tot diep in de nacht blijft doorpra ten, om een probleem rond te krij gen en zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. In verband met haar gezondheidstoestand heeft mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp bedankt als raadslid van Waddinxveen. Eerder reeds besloot zij om dezelfde reden haar zetel bij de Provinciale Staten van Zuid-Holland ter beschikking te stellen. Sinds 1951 had mevrouw Van der Torren voor de V.V.D. zitting in de raad. Vele jaren had de V.V.D. in de persoon van mevrouw Van der Torren één vertegenwoordiger in de raad. Al die jaren heeft ze pal gestaan voor de principes van haar partij. Bij de laatste verkiezing kreeg de V.V.D. twee zetels, waarvan de nieuwe werd ingenomen door de heer J. H. Mol. De Waddinxveense landbouwer Ph. Kroes, 43 jaar oud en wonende aan het Noordeinde 130 stond als eerste opvolger van mevrouw Van der Torren op de lijst vermeld. Inmiddels heeft de heer Kroes tv-antennesysteem en waarschijn lijk een vuilstortkoker. De com plexen zijn uiteraard met liften uitgerust, goed voor vijf personen. Deze galerij woningen zullen acht meter breed en tien meter diep worden. Over de volle breedte van de woningen is een balkon van 120 cm breedte geprojecteerd. Ook deze flats zijn geschikt voor bewoning door zeven personen. Zowel de eengezinshuizen, als de galerijwoningen zullen in niet te lange rijen worden neergezet. Men denkt aan blokjes van zes tot acht woningen hoogstens. De indeling in de uitbreidings plannen is als volgt: Vondelwijk 324 eengezinswoningen en 326 galerijwoningen. Groenswaard: 488 eengezinswoningen en 626 flat woningen. Wethouder Pille kan wel terug zien op een veelbewogen tijd. „Ik kwam dus in 1933 in de raad,” zegt hij. „Als opvolger van de illustere C. Fafiani, die al in 1919 lid van de Waddinxveense gemeenteraad was geworden. Er stapten dat jaar twee SDAP- ers uit de raad, Fafiani en Arden nen. En, om u eerlijk de waarheid te zeggen: voelde ik mij eigenlijk helemaal niet in staat, zó maar in hun voetstappen te treden. Ik begon dan ook met het volgen van een cursus bij Drees en De Mi randa, die er op gericht was, mijn bestuurstaak als gemeenteraadslid goed te kunnen uitvoeren. In die tijd volgden meer jongeren een scholing voor de gemeentepolitiek. Ik wilde wel, dat dat tegenwoordig nóg zo was.” de sociale beginselen op voor treffelijke wijze uit.” a De heer Slob: „Een strijd bare figuur. Ik misgun hem zijn wethouderschap niet, maar zie hem toch liever als raadslid.” De heer J, P. van Oosten: „Een kerel van formaat.” H De heer Noorlander, oud- raadslid: „Het gemeentebe lang gaat vóór dat van zijn nuriii Zaterdag reed plotseling met een luide klap een personenwagen te gen het hek bij de hefbrug aan. De bestuurder, J.P.v.d.H. uit Den Haag, verklaarde dat hij de bocht te groot had moeten nemen, omdat hij moest uitwijken voor enkele fietsers, die op de rijbaan stonden te praten. Zij stonden op de hoek van de Henegouwerweg en de brug en brachten de bestuurder van de auto daardoor uit de goede richting. Nu de plaatselijke Herv. Gemeen te in drie aparte wijkgemeenten is ondergebracht - waaruit de nieuw gestichtte Oranjewijk is ontstaan en waarvoor inmiddels ook een kerke- raad is gekozen - heeft de Herv. Kerkvoogdij besloten in deze wijk een semi-pemanent kerkgebouw te stichten. Vooral de laatste tijd is door de vestiging van de vele nieuwe in woners, de behoefte naar een eigen kerkelijk centrum steeds urgenter geworden. De kerk, waarin de kerkeraad haar activiteiten zal gaan ontplooien, zal wanneer de bouw vergunning binnen is, een plaats krijgen aan de Jan Willem Friso- weg en zal aan 250 kerkgangers plaats bieden. Zoals bekend zal in Groenswaard het permanente kerk gebouw van de Herv. Gemeente zo spoedig mogelijk verrijzen. partij.” B En tenslotte de heer Pille zelf: „Ik heb veel ellende meegemaakt. Daarom ben ik wellicht sociaal voelend. Ik doe niets liever, dan nood en ellende helpen lenigen. Maar ze moeten niet proberen, me te beduvelen.” 1 i Punt één is het voorstel tot het aangaan van een geldlening van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten, ten bedrage van 29.000. Deze geldlening is noodzakelijk wegens de overschrijding van de oorspron kelijk geraamde kosten voor de verbetering van de Sniepweg. Hier voor werd door de raad reeds een aanvullend krediet verleend in augustus van dit jaar. Punt twéé is de vaststelling van uitbreidingsplannen in onderdelen: het plan Groenswaard - waarover elders in dit nummer uitvoerig wordt geschreven -; het plan Zuid kade, dat gedeeltelijk herzien wordt en het plan Oranjewijk, waarin ook een partiële herziening is aange bracht. ook de eengezinswoningen van cen trale verwarming te voorzien. Welk systeem zal worden toegepast is nog niet bekend. De eengezinswoningen, die door architectenbureau P. D. Stuurman zijn ontworpen, zijn ruim zes meter breed en ongeveer zeven en een halve meter lang. De beide woon kamers beneden kunnen door het wegschuiven van een schuifwand tot één ’Engelse’ kamer worden ge- maa'’t. Op de verdieping komen drie slaapkamers, van zo’n afme ting, dat de woning voor zeven per sonen geschikt is. De flats zullen galerijwoningen worden. Deze zijn, zoals bekend, ontworpen door architectenbureau Fledderus en Roggeveen. Eveneens uit Trouw citeren wij, dat deze wo ningen zijn geprojecteerd in vier, vijf en zes woonlagen. Behalve cen trale verwarming, krijgen deze flats de beschikking over een centraal Die haast koortsachtige bouw activiteit is het gevolg van het feit, dat de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid goedkeu ring heeft verleend aan een groots opgezet plan voor rationele woning bouw. Bijna achttien honderd wo ningen zullen op rationele wijze worden gebouwd in de Vondelwijk en de Groenswaard. Deze woningen bestaan uit galerijflats en eenge zinswoningen. Het ontwerp voor de flats werd gemaakt door het Waddinxveense architectenbureau Fledderus en Roggeveen. De eengezinswoningen zijn ontworpen door het architec tenbureau P. D. Stuurman. Nog dit jaar gaat de eerste paal voor deze grootse uitbreiding van Waddinxveen de grond in. Zoals bekend zijn in de Vondelwijk reeds tweehonderd woningen in aanbouw. Deze ook in Delft toegepaste ra tionele bouw, wordt onder meer Het was niet de eerste keer dat deze socialist in hart en nieren een onderscheiding van het Koninklijk Huis ontving. Het was in 1936, toen Prinses Juliana de heer Pille een onder scheiding gaf voor het vele werk, dat hij in de crisisjaren voor de werklozen had verricht. In de zeer moeilijke tijd tussen november 1931 en mei 1936 maakte de heer Pille deel uit van het crisis-comité, en voor zijn steun in deze dagen aan de arbeiders, zijn zorg voor behoor lijke kindervoeding ontving hij toen de ergste nood gelenigd was een legpenning ter herinnering van Prinses Juliana. Op deze onderscheiding is de heer Pille net zo trots als op zijn ridderschap, dat hem zaterdag ten deel viel. Uit de vele toespraken van men sen, die in al die jaren van samen werking eigenlijk allemaal persoon lijke vrienden van de heer Pille zijn geworden, bleek wel, dat hier een sociaal voelend mens werd ge huldigd. Een lange rij sprekers heeft zaterdag j.l. het jubilerende raadslid S. Pille vele woor den van lof toegezwaaid, de dagbladen schreven daar al uitvoerig over. Uit die zee van woorden hebben wij een aantal korte kenschetsen ge kozen, die met elkaar een goed beeld geven van de wijze, waarop men in Wad dinxveen over wethouder Pille denkt. Burgemeester C. A. van der Hooft: „Een eerlijk man, rechtvaardig en met ’n grote sociale bewogenheid.” a Wethouder Venema: „Hij hoort bij de groep „Vier maal Z plus N. Zij Zoeken ZichZelf Niet.” De heer Lips: „Hij droeg Abonnement: 1,35 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietariej: j 0,10 per mm regel. Tarieven by contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. Uit een beschrijving in het dag blad Trouw blijkt reeds, dat de woningen in het plan Groenswaard van alle comfort zullen zijn voor zien. De flatwoningen zullen cen trale verwarming krijgen en de ontwerpers denken er zelfs over, h üw draagbare toevluchtsoord

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1