twintig minuten Begrotingslag van ruim dorp van ons over precaire Installatie Ph. Kroes Gemeenteraad van Waddinxveen maakte zich bezorgd financiële situatie Geef de raad regelmatig deskundige informatie vijf uren en nieuwsblad Onafhankelijk Subsidie Hum. Thuisfront At Aanvullende bijdragen, blijven uit At Begroting 1963 nog steeds niet goedgekeurd At Kostbare werken in W addinxveen eisen veel geld Snelle groei Waddinxveen niet meer te stuiten VERSCHIJNT ELKE DONDERDAG Algemene beschouwing P.v.d.A.: CHEVROÏ Niets nieuws onder de zon DE JONG’s AUTOHANDEL N.V. Voorstel met vier stemmen tegen aangenomen r 1 i Lees verder op pag. j 1964 De nieuwe Onlustgevoel ROLSCHAATSBAAN is gearriveerd Vraag vrijblijvend proefrit. GOUDA - TELEFOON 01820-7122 KABEL PLASWEG VRAGEN KWEEKKAS TENNISBAAN VEERTIG TUINDERS HOOFDMOOT Vorig jaar afgestemd i Bk Weekblad voor Waddinxveen DONDERDAG 5 DECEMBER 1963. 19e JAARGANG - Nr. 961 (foto Sjaak Noteboom) Advertenties: Drukkerij Veldwijk, Oranje- laan 9, tel. 2238. Inzenden van advertenties tot dinsdag 12 uur. Redaktie: Vijverlaan 7, tel. 2827 Bijdragen voor de redaktie tot dinsdag 20 uur. Hij stelde voor de uitkomsten van de kas nog even rustig aan te zien. Onwillekeurig wordt men bij het zien van dit nadelig saldo aange tast door zekere onlust gevoelens. Over de tennisbanen zei de heer Huizer, dat deze toch nog steeds geld kosten. Ook het onderhoud van de gymlokalen leek hem veel te kosten, er rekening mee houdend, dat TOOS al zo’n hoge subsidie krijgt. De voorzitter antwoordde de heer Mol, dat zolang er nog geen andere bestemming is voor de rolschaats baan, deze gewoon in onderhoud blijft bij de gemeente. Over de kweekkas zei hij: „Ver geet u niet, dat hierin de gemeente werklieden in de winter een schuil plaats kunnen vinden. Binnenshuis is er anders in die tijd geen werk. Gaat de kas, weg, dan bent u ver plicht een ander gebouw neer te zeten voor de werklieden. Hier duurt dat veel en veel langer. De voorzitter stelde in het voor uitzicht, dat het werk nu zal wor den uitbesteed, om te zien, of het dan sneller en goedkoper kan. De rekening voor de tak van dienst van openbare werken, waar aan nog enkele punten waren toe gevoegd, werd z.h.s. door de raad aangenomen. Wel maakte de woord voerder van de financiële commis sie nog de opmerking, dat destijds de stroomkabel in de Piasweg voor rekening van twee tuinders is aan gelegd. Wanneer deze kabel wordt opgegraven, doorkruist men de af spraak, dat bij vestiging van andere tuinders, de aanlegkosten met de beide eerste zouden kunnen wor den verrekend. De financiële com missie vond het redelijk indien de ze beide tuinders een vergoeding zouden ontvangen voor de indertijd gemaakte kosten. De voorzitter be loofde, dat hiervoor zal worden ge zorgd. De heer J. v. d. Roovaart ver klaarde nog, dat hij van mening was. dat de subsidie gegeven moest worden. „Zeventig pct van de Ned. Hervormde Kerk deelt mijn me ning,” aldus de heer v. d. Roovaart, „en zeventig pct. van de Gerefor meerde Kerk eveneens”. Wethouder Venema, aanvankelijk moeizaam sprekend, verklaarde dat hij met veel moeite zijn oude stand punt had verlaten. „Het heeft me slapeloze nachten gekost, maar ik ben er nu over heen gekomen”, zo zei hij. „Ik zal stemmen vóór de subsidie. Dat is een eis van recht vaardigheid. De overheid moet zon der aanziens des persoons hande len. De Humanisten betalen ook een deel van de belasting. Als christen wil ik niet discrimineren. Het is voor de verantwoording van deze Humanisten, hoe het geld besteed wordt.” De heer Kooyman interumpeerde weer: „Dit is discriminatie van God zelf. helpt een vereniging die zegt dat God niet bestaat. Het be droeft mij, dat er onder christenen mensen zijn, die zulk een stand punt innemen. De heer Mol verklaarde namens zijn fractie te zullen voorstemmen. De heer Noordam deed hetzelfde voor zijn fractie. Met vier tegen elf stemmen werd het voorstel tot het verlenen van subsidie aan het Humanistisch Thuisfront tenslotte aangenomen. Tegen stemden: W. C. Slob (CHU), H. C. Kooyman (SGP), H. Huizer (Herv.) en D. Uitbeyerse (Herv). De P.v.d.A.-fractie kwam met de degelijkste „algemene beschouwing” voor de dag, een werkstuk, waaraan reeds maanden geleden moet zijn begonnen. De voorzitter had dan ook de meeste moeite met de beantwoor ding van dit stuk. Geen eenvoudige taak, waarvan hij zich niet alleen slagvaardig, maar ook goed gedocumenteerd kweet. De andere „algemene beschouwingen” waren meer algemeen dan be schouwend, waarbij wij in de eerste plaats het stuk van de heer Kooyman noemen, die zich als „de laatste der Mohicanen” zoals iemand opmerkte, op de bres stelde voor de oude en rechtlijnige idealen van zijn partij, de Staatkundig Gereformeerde Partij. klankverwantschap aan de jaren 1813, maar daar houdt dan ook al les mee op. Ook meende de voorzitter, dat de planten uit de eigen kas nu precies in de goede tijd geplant kunnen worden, onafhankelijk van traag leverende leveranciers. Ook in de 'toekomst, als wij 24.000 inwoners hebben zult u de kas hard nodig hebben, zo meende de voorzitter. De begroting over 1964 voor de dienst voor Sociale Zaken werd ook z.h.s. aanvaard, evenals de begro ting voor de bedrijven voor gas, water en electriciteit. Over de be groting voor de dienst openbare werken maakte de financiële com missie nog enkele opmerkingen: De raming voor lonen en tractie leek te hoog. Voor het schoonmaken van het zwembad was 400 man-uren uit getrokken. Vroeger deed de bad meester dat samen met een assis tent. Een vervoer gedurende tach tig uren leek ook hoog, gezien de hoeveelheid zand en grint die ver voerd moet worden. De heer J. H. Mol vroeg zich af, of de kweekkas van de gemeente niet beter naar het particuliere be drijfsleven over kan gaan. Ook vroeg hij, of het nog wel nodig is, geld ter beschikking te stellen voor het onderhoud van de rolschaats baan. Deze speelt toch geen rol meer voor de jeugd in Waddinx veen. De heer Huizer deelde mede, wat betreft de kweekkas de me ning van de VVD te delen. „Morgen is het 150 jaar geleden dat bij besluit d.d. 29 november 1813 van het Algemeen Bestuur, op genomen in het eerste nummer van de Staatscourant, werd bekend ge maakt de instituering van het eer ste departement waarvan alle ge meenten in ons goede vaderland ook thans nog in grote mate af hankelijk zijn. Groot was in die dagen de finan ciële nood, want in de openbare kassen van november 1813 was al les bij elkaar, niet meer dan drie ton voorhanden. Toch slaagde Ko- ning Willem I er in de rekening over 1814 met een niet onbelangrijk saldo af te sluiten. Het financiële beleid van de regerende vorst werd in die jaren door de criticie niet gunstig beoordeeld. De uitgaven waren te hoog en de kosten van de gemeentebesturen gingen volgens het oordeel van de Tweede Kamer alle perken te buiten. Hiermede wil ik deze .historische’ inleiding besluiten en opmerken: „Er is blijkbaar niets nieuws onder de zon”. Tekorten, nadelige saldo’s en lege kassen is het probleem waar nagenoeg ieder gemeentebestuur mee te kampen heeft. En daarmede staan we ineens weer geconfronteerd met onze eigen begroting voor de dienst van 1964. Met het constateren van het be grotingstekort van ruim drie en halve ton, hoor ik alleen een zekere Over de tennisbaan deelde de voorzitter mede, dat deze in 1963 al een batig saldo heeft opgeleverd van dik duizend gulden. Gaat dit zo door, dan zal in de toekomst het verlies helemaal kunnen worden weggewerkt. Er zijn voor het vol gend seizoen trouwens al weer meer banen verhuurd dan het afgelopen seizoen. De banen worden dus nu steeds meer rendabel. Ook uit de omtrek bestaat er grote belangstel ling voor, aldus de voorzitter. Ook deze begroting werd na de toelichting van de voorzitter z.h.s. aangenomen. Abonnement: f 1,35 per kwartaal bij voor uitbetaling. Advertentietarief: 0,10 per mm regel. Tarieven bij contract en voor tekst advertenties op aanvraag. Postgiro: 47062 ten name van Drukkerij Veldwijk. Bank: Coöp. Raiffaisenbank te Waddinxveen. Met betrekking tot het tuinbouw gebied, dat hier zal worden geves tigd, deelde de voorzitter mede, dat op de grond van de boerderij van Kroes zeker veertig tuinders een bedrijf zullen kunnen vestigen. De andere eigenaren van grond in de ze buurt willen deze (nog?) niet verkopen. De heer Huizer wees nog eens op de hoge kosten voor het opruimen van het marktterrein, dat volgens hem veel goedkoper door derden kan worden gedaan. In Alphen is men al om zeven uur klaar, terwijl de markt om zes uur is afgelopen. De hoofdmoot van deze vergade ring werd aangesneden, toen de Ge meentebegroting voor 1964 aan de orde kwam. Hierbij hielden de ver schillende fracties eerst hun alge mene beschouwingen, die wij elders op deze pagina en in dit nummer hebben afgedrukt. Lees verder op pag. 3 In recordsnelheid heeft de gemeenteraad vorige week donderdag de begrotingsslag geleverd. Om twee uur in de middag kwam men bijeen in de raadszaal, vijf uren en twintig minuten later kwam men er - niet eens zó vermoeid - weer uit, na ontelbare woorden gesproken en vele kopjes koffie gedronken te hebben. Er kwam, toen tegen het eind van de vergadering de vermoeidheid zich toch deed gelden, zelf iets sterkers aan te pas, dat de vroede vaderen over de laatste hindernissen heen hielp. Twee „partijen’ hebben zich tijdens deze begrotingsvergadering op bewonderenswaar- dige wijze geweerd. Zowel de voorzitter van de raad, als de woordvoerder van de P.v.d.A..-fractie hebben gedurende die vijf uren vorige week donderdag een stuk werk geleverd dat er zijn mag. Voor de P.v.d.A. was het de heer P. Lips, die als woordvoerder optrad met een algemene beschou wing, die klonk als een klok, en die de voorzitter in zijn beantwoording de meeste moeite gaf. Diep ging de P.v.d.A.-fractie op allerlei problemen in, en de voorstellen, die in het stuk zijn vervat, wer den met grote belangstelling, zowel door het col lege, als door de raad aangehoord. De gehele frac tie heeft gedurende lange tijd aan deze algemene beschouwing meegetimmerd, waardoor een diep gravend, waardevol stuk werd verkregen. De heer Lips begon met aan te knopen bij de herdenking van de Franse overheersing: De verkoopactie van de Waddinxveense middenstand, uit de baten waarvan komende zomer weer de tocht van de bejaarden zal wor den gefinancierd, loopt goed. Drie prijswinnaars ontvingen reeds een waardebon van 300,terwijl vele tientallen deelnemers aan de wedstrijd kleinere prijzen wonnen. De winnaars van de drie hon derd gulden-prijs zijn: F. Olie, Stationsstraat 28; G. Oosterom, Brug weg 64 en C. Buurman, Pr. Beatrixlaan 62. Morgenavond wordt voor de vierde maal de trekking gehouden. Bovendien zullen dan alle „nieten” nog eens tevoorschijn komen. Uit deze berg loten zullen dan nog eens enkele waardevolle prijzen worden tevoorschijn gehaald, n.l. vijf prijzen van 100,en een prijs van 500, Het was een indrukwekkend moment, toen tijdens de begrotingsbehandeling wethouder Venema onder doodse stilte zijn persoonlijke verklaring aflegde over de subsidie aan het Humanistisch Thuisfront, een subsidie, die hij als trouw A.R.-aanhanger jarenlang mede heeft tegengehouden. Des te indrukwekkend was zijn menselijk betoog, na het betoog van de heer H. C. Kooyman, die het confessionele bolwerk namens de SGP met hand en tand verdedigde. En toen was het voorbij. Met slechts vier stemmen tegen kreeg het Humanistisch Thuis front haar symbolische subsidie. Wethouder Ir. <1. P. Venema legde over zijn veranderde zienswijze verklaring af Al tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen had de voorzitter aangekondigd, dat hij een voorstel van de raad verwachtte in zake de subsidie aan het Humanis tisch Thuisfront. Vorig jaar werd deze subsidie, zoals onze lezers zich zullen herinneren, op het nippertje afgestemd, toen de VVD tegen ging stemmen, omdat zij de voorgestelde subsidie te laag vond. Nu was het de voorzitter, die be gon met de opmerking, dat de over heid nóóit discriminerend mag wer ken. Gevolgd door de heer Kooyman, die opmerkte, dat men God óók niet mag discrimineren. De voorzitter: „Laat u hier niet overkomen wat in Emmeloord ge beurde, waar een Christelijke Tech nische School werd weggestemd”. Of het nu Christelijk is, of huma nistisch, dat Thuisfront moet er voor onze jongens tóch zijn.” Even was er nog verwarring, of men nu 25 moest geven of 5, maar tenslotte kwam het voorstel van B. en W., om 5,te subsidi ëren in stemming. „Het gaat om het principe,” aldus de voorzitter, het gaat om een zakelijke subsidie.” Hij becijferde, dat de Rooms Katholie ken vijftig militaire tehuizen heb ben, de Protestanten 54 tehuizen en de Humanisten vier tehuizen. Op die basis is een subsidie voor Hu- manitas van 5,gerechtvaardigd, wetende dat de beide andere 50, krijgen. De vergadering begon met het officieel binnenleiden van de heer Ph. Kroes, die in de plaats van mevr. Van der Torren zitting nam in de raad. Hij werd de zaal bin nengeleid door de heren J. H. Mol en Uitbeyerse, als commissie van ontvangst. Nadat de heer Kroes de zuiveringseed had afgelegd, begon de raadsvergadering snel met de ingekomen stukken. ’n kostuum markeert uw persoonlijkheid

Weekblad voor Waddinxveen | 1963 | | pagina 1