e m hart van Holland Delft na e Oliebollen voor zwembad Waddinxveense Rolstoel woning tweede in Nederland NKF-woonoord biedt plaats aan 200 lurken WADDINXVEEN Als een enclave op Nederlands grondgebied ligt aan de Noordkade het nieuwe woonoord voor de tweehonderd Turkse werkne mers van de Nederlandse Kabelfabriek, dat verleden week door de Turkse ambassadeur in ons land, Zijne Excellentie Resat Erhan, en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, werd geopend. Dit kleine stukje Turkije in het hart van Holland, dat genoemd is naar de landstreek in de buurt van Ankara, Anatolië (Anadolu), doet overigens geheel niet Turks aan, maar de Turken voelen zich er best thuis en dat is de hoofdzaak. SUCCES VOOR meer Jongetje door auto overreden Voor de Haagse Politierechter CONCORDIA- OLIEBOLLEN voor het Verkoopmiddag bejaarden PTT-PLOEG Kinderboekenweek Lezing over het politiewerk Opening nieuwe tuinbouwschool Waddinxveen Mevrouw Klaasesz„Veel en veel vaker J. Hogerbrug 35 jaar in gemeentedienst WADDINXVEEN Maandag 18 oktober a.s. is het 35 jaar geleden dat de gemeentebode de heer J. Hoge- brug bij de gemeente in dienst trad. Tijdens een intieme bijeenkomst in de raadzaal zal dit feit maandagoch tend worden herdacht. Dik Trom was in Jonge zwarte zwaan dood Eén zwembadcent voor iedere liter benzine nieuwe zwembad Zaterdag Oliebollendag Waddinxvener wil gestolen brommer in Gouda verkopen KLOKKEN Bioscopen te Gouda IRI Pagina 3 Weekblad voor Waddinxveen - 14 oktober 1965 Moskee Ook anderen A G E N A r WELKE UW INTERIEUR VERFRAAIEN Vrijspraak Eerst Italianen Indeling Geen drempels Mevrouw Bakker nu volwaardig huisvrouw JUNEL1ERHORLOGER KERKWEG 207 TEL018Z8-Z495 - WADDINXVEEN L I f KLASSIEK) MODERN of WADDINXVEEN Concordia tracteert voor het nieuwe zwembad (Ingezonden mededeling) de de (Ingezonden mededeling) strijkplank ingebouwd. WADDINXVEEN Op zaterdag middag 30 oktober a.s. wordt in het Hervormd Wijkgebouw aan de Es doornlaan een verkoopmiddag gehou den, waarvan de opbrengst is be stemd voor de bejaardenclub. De eerstvolgende bejaardenmiddag wordt op woensdag 20 oktober a.s. gehouden, eveneens in he Hervormd Wijkgebouw, aanvang half drie. Vrijdag 5 november: Koppensnellers en de kunst (lezing met dia’s), Culturele Kring, in Geref. Verenigingsgebouw, aanv. 20.30 uur. REEUWIJK tot 1 november: Expositie leerlingen van Rie Bouters, atelier ’s-Gravenbroekseweg 108. Zaterdag 16 oktober: Trekking verloting „Uit en thuis”, daarna dansen, Verenigingsgebouw (brug), aanvang 20.00 uur. Zondag 17 oktober: Kerkelijke viering 75-jarig jubileum R.-Katholieke Kerk Reeuwijk-Dorp. Woensdag 20 oktober: Lezing voor Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Reeuwijk door echtpaar Olff, in de Ichthuskerk, aanvang 20.00 uur. WADDINXVEEN Een ploeg van het Waddinxveense postkantoor is tijdens de zaterdag in Hilversum ge houden jaarlijkse reddingsdienstwed- strijden van de Bedrijfszelfbescher- mingsploegen van de PTT eerste ge worden. De ploeg bestond uit de he ren E. J. van Beek en D. Immerzeel. alleenverkoop bij CORSE.TRY markt 18, gouda alasiris om zelf haar taak als huisvrouw te verrichten. Nu zal zij daar wel toe in staat zijn. Ook voor het verdere ge zin, de heer P. Bakker, die postbe- steller is bij de PTT, een dochter van twintig en een zoon van achttien j aar is het nieuwe huis een grote opluch ting. WADDINXVEEN Met ie dere liter benzine, die vanaf morgen bij het BP benzinesta tion van de heer P. Rupke aan de Sniepweg wordt getankt, komt de bouw van het nieuwe zwembad één cent dichterbij. Een maand lang gaat de heer Rupke voor iedere liter benzine die er bij zijn tankstation wordt gekocht, één cent reserveren voor het bouwfonds van het nieuwe zwembad. Als behalve de vaste klanten van de heer Rupke deze maand alle andere Waddinxveense automobilisten daar tenminste éénmaal tanken worden dat heel wat centen voor het nieuwe zwembad. Ook aan de geestelijke behoeften van de Turken is ruimschoots aan dacht geschonken. In het complex is een zogenaamde ’moskee’, in feite een gewone bidkamer, waar voort durend gebruik van wordt gemaakt. De Turken komen hun religieuze ver plichtingen uitermate serieus na. Zij leggen zich ook hier in Nederland gedurende daartoe bestemde perioden onthoudingen op, waarvoor een Eu ropeaan ten enenmale zou passen. Men vindt in het complex ook een talenpracticum, waar met behulp van bandrecorder en koptelefoons les in Nederlands wordt gegeven. De Tur ken worden voorts uitgebreid onder wezen in de Nederlandse omgangs vormen en leefgewoonten, die voor hen volkomen vreemd zijn. De fa briek doet alle mogelijke moeite de aanpassing zo vlot mogelijk te laten verlopen. Behalve het onderwijs aan de Tur ken worden ook de Nederlandse werknemers voorgelicht over de leef wijze der Turken. De resultaen zijn over het algemeen gunstig te noemen. De directie van de Nederlandse Ka- belfabriek verdient alle lof voor het werk dat zij voor haar buitenlandse werknemers verricht. De Kinderboekenweek zal dit jaar gehouden worden van 27 oktober tot en met 6 november a.s. Het onder werp van deze Kinderboekenweek wordt het Kind en de Dierenwereld. De officiële opening zal plaatsvinden op woensdagavond 27 oktober in het Aquarium van Aris te Amsterdam. Tijdens deze opening zal de Prijs voor het Kinderboek van het Jaar uitgereikt worden. De architecten hebben er op gere kend dat de woning ook door andere gehandicapten zal kunnen worden gebruikt. Het is uiteraard zo dat men geval voor geval bekijkt, maar er blijft altijd een bepaalde speling om de woning na het vertrek (bijvoor beeld door verhuizing) van de gehan dicapte, die er het eerst van gebruik heeft gemaakt niet onbruikbaar te laten zijn voor een evenutele volgen de gegadigde. WADDINXVEEN De heer Van Wijngaarden, commissaris van politie te Rotterdam spreekt zaterdagavond 16 oktober in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan over het onder werp „Zo werkt de politie” tijdens een Hervormde jeugdmëeting, die toegankelijk is voor alle jongens en meisjes vanaf 15 jaar. Deze bijeen komst begint om kwart voor acht. WADDINXVEEN Tegen de 21- jarige kabelleger uit Waddinxveen is vorige week door de Goudse politie proces-verbaal opgemaakt. De jonge man trachtte in Gouda een brommer aan de man te brengen, terwijl hij wist dat het voertuig door twee Al- phense jongens, respectievelijk veer tien en zeventien jaar oud, in Ou de water was gestolen. De twee jongens zijn in Alphen aan den Rijn in arrest genomen nadat zij hadden bekend niet minder dan tien bromfietsen te hebben gestolen en doorverkocht. WADDINXVEEN Vrijdag, aan het eind van de middag is 7-jarige Louwrens van der Heijden uit de Oranjelaan het slachtoffer geworden van een tragisch ongeval. Het jonge tje speelde in het gedeelte van de Oranjelaan dat loopt naar het toe komstige bungalowpark. Hij kwam bij zijn spel onder de wielen terecht van een achteruit rij dende vrachtauto en werd daarbij op slag gedood. Dinsdagmiddag is onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld op de algemene be graafplaats te Waddinxveen. Onder de zeer vele aanwezigen bevonden zich ook de personeelsleden van het aannemersbedrijf Bos, dat in de Oranjelaan werkzaamheden uitvoert. In de keuken kan mevrouw Bak ker zich als een volwaardig huis vrouw bewegen. Alle paden zijn ruim en laten haar voldoende mogelijkhe den tot het wenden of keren van haar rolstoel. Zij zal met haar wagen onder het aanrecht kunnen rijden, waardoor de afwas, of het snijden van groente haar geen moeilijkheden meer zal opleveren. De ijskast staat op een verhoging zodat bukken ook overbodig is geworden. Voor de vuilnisbak is een bijzonder handig systeem uitgedacht. Mevrouw Bakker zal er van binnenuit haar huisvuil in kwijt kunnen, terwijl de ophaaldienst door middel van een in de pui weggewerkt deurtje de bak er uit kan halen om hem te ledigen. Ook op het toilet en in de badkamer zijn speciale voorzieningen aange bracht. De kamers van de huisgeno ten zijn vanzelfsprekend van nor male grootte en verschillen verder dan ook niet van een normale wo ning. In de ruime hal is een speciale Ook beschuldigd van te zijn door gereden na een aanrijding werd een andere automobilist uit Waddinxveen die eveneens voor de Haagse politie rechter verantwoording van zjjn da den moest afleggen, ’s Mans verkla ringen bleken voor zowel de rechter als voor de officier aannemelijk ge noeg om voor het tenlastegelegde doorijden vrijspraak te laten volgen. Bij het met zijn wagen achteruit rijden, op een parkeerterrein veroor zaakte de Waddinxvener een lichte botsing met een andere geparkeerd staande auto. De verdachte zei niets van de aanrijding te hebben gemerkt en pas de volgende dag van zijn moeder, die haar zoon vanuit het raam nakeek, te hebben gehoord dat hij de auto had geraakt. „Ik was echt van plan naar de politie te gaan,” zei de bestuurder, „maar die had het al van getuigen gehoord.” De politie veroordeelde de Waddinxvener tot een boete van 100,- voor het ver oorzaken van een aanrijding. GOUDA Nu de bouw van Christelijke Lagere Land- en Tuin bouwschool voltooid is, zal op dins dag 19 oktober het nieuwe gebouw aan de Sportlaan festelijk in gebruik worden genomen. De opening zal ge scheiden door de voorzitter van de Nederlandse CBTB, drs. R. Zijlstra. Aan de ingebruikneming gaat een feestelijke bijeenkomst in zaal Kunst min aan de Boelekade vooraf. het corset mei steun gevende constructie; de oplossing bij alle moei lijkheden met uw figuur, onontbeerlijk bij corpu lentie, verslapte spieren, rugpijn, na operaties, etc. komt u eens vrijblijvend passen. Uitknippen en ingevuld bij één der onderstaande adressen in de brievenbus stoppen voor vrijdagavond (morgenavond) acht uur. Wilt u ons zaterdagochtend zakje(s) oliebollen bezorgen a 1,- Naam: WADDINXVEEN De Haagse politierechter heeft een beroepschauf feur uit Waddinxveen twee geldboe tes van 30,- en 75,- opgelegd om dat hij met zijn vrachtwagen met oplegger tegen een lantaarnpaal was aangereden en vervolgens gewoon zijn weg had vervolgd. De chauffeur was niet op de zitting aanwezig. De getuige-die het voorval had ga degeslagen verklaarde dat het voor de bestuurder van de vrachtwagen een bijzonder zware opgaaf zou zijn geweest met de zwaar met palen be laden auto de lantaarnpaal te ont wijken. De openbare aanklager re- quireerde voor de aanrijding een boete van 50,- en voor het doorrij- den een boete van 100,- plus de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. De politierechter hield bij de bepaling van de strafmaat reke ning met het de moeilijke situatie ter plaatse, waardoor de chauffeur bijzonder weinig manoeuvreerruimte had gehad. WADDINXVEEN In het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stations straat hebben zaterdagmiddag jl. 420 jeugdige Waddinxveners genoten van een toneeluitvoering van de nog steeds bij de jeugd geliefde Dik Trom. Deze onsterfelijke figuur werd ten tonele gevoerd door het Haagse jeugdtoneel van Martin Vinjee. ZEVENHUIZEN Zaterdag 16 oktober: Contactavond. Jong Volksonderwijs, Hotel Vos, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 19 oktober: Bijeenkomst afdeling Zevenhuizen van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, Hotel Vos, 20.00 uur. Vrjjdag 22 oktober: Ledenvergadering van deLandbouw- jongeren van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, Hotel Vos, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 23 oktober: Uitvoering dameskoor ’Vox Jubilans’ in Hotel Vos, aanvang 20.00 uur. Ten gevolge van de voortdurende uitbreiding van de Ned. Kabelfabriek werd men in 1964 verplicht het aan tal buitenlanders nog te vergroten. Gezien de niet zo gelukkige ervarin gen met de Italianen besloot men nu Turkse arbeidskrachten over te laten komen. In juni 1964 kwamen 96 Tur ken naar Nederland. Dit aantal was te groot om bij particulieren onder te kunnen brengen en men besloot hen te huisvesten in het woonoord „Het Grote Weergors” in Hellevoet- sluis. In 1962 betrok de NKF de gebou wen van de N.V. Louis Dobbelmann aan de Noordkade. Aangezien men nog een aanzienlijk personeelstekort had besloot de directie in Waddin- veen een eigen woonoord te laten bouwen omdat daar grote voordelen aan waren verbonden. Ten eerste had men op het fabrieksterrein voldoende ruimte en bovendien kon de reisduur van de Turken naar Delft tot op de helft worden teruggebracht. Het grootste gedeelte van de arbeiders werkt in Delft. Met de bouw van het woonoord werd in januari van dit jaar een aan vang genomen. Aan het begin van de zomer werd het gereedgekomen ge-’ deelte reeds betrokken (92). In au gustus kwamen nog eens honderd Turken naar Nederland en ook zij konden direct worden ondergebracht. De Turkse bezetting van de Kabel fabriek is thans 176 man; over enige maanden hoopt de directie de (voor lopig) laatste groep van 24 te kunnen verwelkomen. De houten barakken zijn gegroe peerd rondom een grasveld. De groot te der afzonderlijke ruimten in de barakken is gebaseerd op acht perso nen. Elke groep van acht heeft,be halve de woonkamer, de beschikking over een aparte ruime slaapzaal, was gelegenheid en toilet. Elke bewoner heeft een eigen kleedkast. Algemene voorzieningen zijn de centrale wasgelegenheid, waar men met behulp van een wasmachine de eigen was kan verzorgen, een grote kantine, een recreatieruimte en een modem ingerichte keuken, waar drie koks in ploegendienst zoveel mogelijk op de Turkse smaak aangepaste maaltijden verzorgen. De laatste drie zalen (kantine, keuken en recreatie zaal) vormen een apart reeds langer bestaand stenen gebouw in het ver der geheel uit hout opgetrokken com- MOERKAPELLE Zaterdag 16 oktober: Oliebollen-verkoping ten bate van „Zang en Vriendschap”, ’s avonds fancy-fair in Dorpshuis. Dinsdag 19 oktober: Lezing voor Plattelandsvrouwen, door mej. dr. M. E. Kortenoever, (Verantwoorde gezinsvorming), in Dorpshuis, aanvang 20.00 uur. BIOSCOPEN TE GOUDA Do. 20.15 uur: „Gevaarlijk blond” (18 jaar). Vr. 20.15 uur, za. 15, 19 en 21.15 uur, zo. 15 en 17 uur: „Barbaren in de aanval” (14 jaar). Zo. 19.00 en 21.15 uur, ma., di., wo. 14.30 en 20.15 uur: „Erotiek” (18 jaar). Om zich ongehinderd naar alle hoeken van het (grote) huis te kun nen begeven vindt men er geen drempels. De deuren zijn bijzonder breed en voorzien van geleidestangen die voor mevrouw Bakker gemakke lijk hanteerbaar zijn. Op diverse punten zijn telefoonhoorns aange bracht, die het mogelijk maken bij voorbeeld vanuit slaap- of huiskamer een gesprek te voeren met iemand aan de buitendeur. Door middel van een elektrische knop kan de deur dan worden geopend. Adres: s.v.p. in blokletters invullen Postadressen voor dit formulier: Oranje- en Vondelwijk: Van Mourik’s Drogisterijen, Kon. Wilhel- minaplein 9; L. D. Labohm, Da Costaweg 2; Den Oudsten, Anna Paulownastraat 5; J. B. Mol, Philips Willemstraat 1. Brugweg-Henegouwerweg: W. Oosterom, Brugweg 105; mej.D. Hey, Henegouwerweg 67. Centrum: A. P. de Graaff, Stationsstraat 21; Van Ringelenstein, Jan Dorrekenskade (oost) 49; A. J. Troost, Kerkweg 69. Zuidkade e.o.: mej. N. Rietveld, Zuidkade 90b; C. L. de Knegt, Burg. Trooststraat 26. Bomenwijk: Van Mourik’s Drogisterijen, leplaan 67; J. H. Mol, Vij- verlaan 6. Dorpsstraat: firma C. v.d. Linde, Dorpsstraat 38. WADDINXVEEN „Het openstellen van dit soort woningen zou eigenlijk helemaal niet met zoveel officieel vertoon moeten hoeven plaats vinden,” zei vorige week mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruijne, echtgenote van de Com missaris der koningin in Zuid-Holland, tijdens haar openingstoespraak ter gelegenheid van de ingebruikneming door het echtpaar Bakker van de eerste rolstoelwoning van Waddinxveen. Dat mevrouw Klaasesz gelijk had lijdt geen twijfel, maar om begrijpelijke redenen dacht het gemeentebestuur van Waddinxveen er anders over. Zeer terecht is men trots op deze woning, die de tweede in Nederlnnd (na Delft) is in zijn soort. Het huis staat aan de Vondellaan en is gebouwd onder de niéuwe flats, waar nu de laatste hand aan wordt gelegd. Over enige maanden hoopt men de volgende rolstoelwoning in de tweede flat voor bewoning ge reed te kunnen krijgen. Er zijn de afgelopen jaren al wel reeds bestaande woningen omge bouwd tot ze enigszins bruikbaar werden voor gehandicapten, maar de rolstoelwoning is speciaal berekend op ernstig invaliden. Het ontwerp van de bouw is van het architecten bureau Treffers n.v. uit Waddinx veen, in nauwe samenwerking met de Stichting Revalidatie Zuid-Hol land, die ruime ervaring heeft in dit soort van objecten. De woning werd gebouwd door de aannemer P. Re- horst n.v. Beide firma’s hebben zich zware offers getroost om deze wo ning te kunnen bouwen. Mevrouw C. H. Bakker-de Bruin, die het huis met haar gezin gaat be wonen is tot aan haar middel ver lamd. Zij moet zich onafgebroken in een rolstoel verplaatsen. Tot nu toe was zij aangewezen op de hulp van haar jongste dochter, omdat zij in het oude huis geen mogelijkheden had Vrjjdag 15 oktober: Wijkavond Gereformeerde Kerk. Oranjewijk-Vondelwijk, in het Geref. Verenigingsgebouw, aanvang 20 uur. Zaterdag 16 oktober: Concours van Hengelsportvereniging ’Waddinxveen’. Breevaart (Reeuwijk) Oliebollen-verkoping van ’Concordia’ ten bate van het Nieuwe Zwembad. Lezing voor Hervormde jeugd door de heer Van Wijngaarden, commis saris van politie in Rotterdam (Zo werkt de politie), Hervormd Wijkge bouw Esdoornlaan, aanvang 19.45 uur Maandag 18 oktober: Het Stoelmanseiland (lezing) Geref. Gespreksgroep ’E. en O.’, Geref. Ver enigingsgebouw, aanvang 20.00 uur. Woensdag 20 oktober: Bejaardenmiddag, Hervormd Wijkge bouw Esdoornlaan, aanvang 14.30 uur Donderdag 21 oktober: Opening verkoopbeurs, in Hervormd wijkgebouw Esdoornlaan, 19.30 uur. Vrjjdag 22 oktober: Verkoopbeurs, in Hervormd Wijkge bouw Esdoornlaan, aanv. 15.00 uur. Zaterdag 23 oktober: Verkoopbeurs, in Hervormd Wijkge bouw Esdoornlaan, aanv. 14.30 uur. Dinsdag 26 oktober: Herdenkingsbijeenkomst Kerkher vorming. in Ned. Hervormde Kerk, aanvang 20.00 uur. Donderdag 28 oktober: Start bromfietscursus, in clubgebouw „De Paddestoel”, Lijsterbesstraat, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 29 oktober: Fancy-fair ten bate van jeugdclubs Immanuëlkerk, Geref. Verenigings gebouw Stationsstraat. Zaterdag 30 oktober: Verkoopmiddag ten bate van de be jaardenvereniging in Hervormd wijk gebouw, Esdoornlaan. Fancy-fair ten bate van jeugdclubs Immanuëlkerk, Geref. Verenigings gebouw Stationsstraat. WADDINXVEEN Eén van zes jonge zwarte zwanen, waarmede Waddinxveen vorige week werd ver rast, is dood aangetroffen. Vermoe delijk hebben ratten de dood van de zwaan op hun geweten. De Nederlandse Kabelfabriek n.v. was in 1959 reeds verplicht buitenlandse werknemers in dienst te nemen vanwege de krappe arbeidsmarkt in het bin nenland. Omdat de Staatsmijnen ten gëvolge van produktiebeperking met een ’overschot’ aan buitenlandse werknemers, hoofdzakelijk Italianen, kwam te zitten, nam de Kabelfabriek een veertigtal Italianen van de Staatsmijnen over en stelde hen in de vestiging te Delft te werk. Later trok men nog eens 150 Italianen (rechtstreeks uit Italië) aan. Al deze arbeiders werden in Delft in particuliere kosthuizen ondergebracht. plex. Verder zün er kantoorruimten voor de beheerder, die zelf in een bungalow op het terrein woont en de tolk/ culturele begeleider. Er bestaat ook de. gelegenheid tot het beoefenen van sport. In de recre atiezaal staan een biljart en een goe de tafeltennistafel. Op het terrein is een volleybalveld te vinden. Voor voetbal hebben de Turken over het algemeen weinig belangstelling.

Weekblad voor Waddinxveen | 1965 | | pagina 3