nieuwe Krak Lezers schrijven. FQ!lj< Objectief beeld mogelijk door herplaatsing van centrum naar wijken wenselijk prijsvraag b ng WaNIWBINBICHTINBI Kleiweg 27 Gouüa lel. 32121 Wij stemmen allen op nr. 7 lijst 1, dus opWethouder Pille Dus lijst 6i Gemeente Bei De Zwaluw s 44 Gedachten over de toekomst van Waddinxveen NatuurlijkI AX: l xi verver •I Kandidaatstelling 2 Oburgerlijke stand i i i V I 3,8 ©o Kandidaatstelling 3 WéEWlad voor wat 1 9 A VERVERS Zevenhuizen 430© - 3 j X- -j VERVERS E KERKE DOKTERSDIENSTEN GESPECIALISEERD in STIJLMEUBELEN Waddinxveen l\ 1 GEMEENTE BELANG achter uw belang! "xl- ,Xs V e f -.' Moerkapelle Leefbaarheid Reeuwijk Nieuw centrum Speelterreinen i --rt- j 7 MO© - X - TOTAAL AAÏ1TAL IrtWOrtERS 25800 PrQsvraag; I x ..x IN 1980 SF-WI EN HOLLANDS HART 26 mei 1966. (Ingezonden Mededeling) I aire tijdschrift KRAK ’65 w>r- ■l le en 2e Pinksterdag: 6 A Ml A. H. van Gent, voorzitter P.v.d.A.-afdeling. (Ingez. meded.) Goede gemeenschappelijke voorzieningen. VVD Lijst 5 J. H. MOL (zie ook pagina 1) en behoeft gean if te leggen om REEUWIJK: dokter J. P. Hoeneveld, tel. (01829) 2227 (Ingez. meded.) Goede gemeenschappelijke voorzieningen. VVD Lijst 5 J. H. MOL (zie ook pagina 1) Remonstrantse Kerk: le Pinksterdag v.m. 10.00 uur: de heer J. R. Nienhuis Chr. Afgescheiden Gemeente: le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. A. P. Verloop n.m. 5.00 uur: ds. A. P. Verloop 2e Pinksterdag v.m. 10.00 uur: ds. A. P. Verloop woensdag 1 juni: geen dienst i WADDINXVEEN: dokter P. van der Linde, Kerkweg 214, telfeoon (01828) 2250. ZEVENHUIZEN: W. H. Verduyn den Boer, arts, Koord einde 21, telefoon (01802) 409. (Ingezonden mededting) Pinksteren (29 en 30 mei 1966) Nederlands Hervormde Kerk: le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. Joh. Verwelius n.m. 6.30 uur: ds. J. R. Cuperus 2e Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus Hervormd Wjjkgebouw, Esdoornlaan: le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. J. R. Cuperus n.m. 6.30 uur: ds. M. v.d. Velden van Renkum y X (Ingezonden mededeling) De in deze rubriek gepubli ceerde brieven van lezers val len buiten verantwoordelijk heid van de redaktie. De re- daktie behoudt zich evenwel het recht voor brieven te e- korten. Brieven die buiten de normen v,an het algemeen fat soen vallen worden geweigerd. Hoewel de ondertekening in deze rubriek desgewenst met initialen kan geschieden, dient de redaktie op de hoogte te zijn met de volledige naam en het adres van de afzender. Anonieme brieven worden zonder meer terzijde gelegd. Ned. Hervormde Kerk: le Pinksterdag v.m. 10.00 uur: ds. W. F. van der Staat 2e Pinksterdag: geen dienst Kapel aan de Rotte: le Pinksterdag v.m. 10.00 uur: eerw. heer J. de Vries van Heemstede 2e Pinksterdag: geen dienst Gereformeerde Kerk: le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. J. Bos n.m. 6.30 uur: ds. J. Bos 2e Pinksterdag: geen dienst Veren. Vrijzinnig Hervormden: le Pinksterdag v.m. 10.30 uur: ds. H. Elderkamp van Voorburg 2e Pinksterdag: geen dienst Ned. Hervormde Kerk: le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. A. Boertje n.m. 18.30 uur: ds. H. Koudstaal van Oudshoorn 2e Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. A. Boertje Geref. Gemeente: le Pinksterdag v.m .9.30 uur: ds. C. Molenaar n.m. 6.30 uur: ds. C. Molenaar 2e Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. C. Molenaar i 1 Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66: conderdag D.30 uur Bedieningsschool 20.30 uur Dienstvergadering zendag 1530 uur Openbare toespraak 1630 uur Wachttorenstudie WADDINXVEEN Is Waddinxveen met de stedebouwkundige ontwikkeling wel op de goede weg of moeten er nu nog, voor het te laat is, andere plan nen worden gemaakt, die de leefbaarheid in deze gemeente nog verder zul len verhogen dan nu al het geval is? De al verscheidene jaren in Waddinxveen woonachtige heer G. A. van Wijngaarden, student aan de Rotterdamse Academie voor Bouwkunst heeft zich de laatste tijd met deze vraag beziggehouden. De door hem ontwikkelde globale gedachten heeft hij thans aan het papier toevertrouwd. De heer Van Wijngaarden heeft zijn ideeën geenszins bedoeld als kritiek op de be staande plannen, maar ziet ze veel meer als een bijdrage in een gezamelijk denken en praten over de toekomst van Waddinxveen. Het volgende valt hierna waar te nemen: Naast het ongetwijfeld vooruit strevende woningbouwprogramma ontstaat de indruk, dat de algemene voorzieningen, die juist die LEEF BAARHEID moeten bewerkstelligen steeds meer achter raken op de woon-ontwikkeling, waarvan het zwaartepunt c.q. centrum langza merhand duidelijk komt te liggen bij het Kon. Wilhelminaplein. In de toekomst zal het grootste deel van de bevolking rondom dit punt ge huisvest zijn, hierbij uitgaande van R.K. KERK Kerkdiensten op zondag: St. Victorkerk, Zuidkade: H. Missen om 7.15, 9.00 en 11.00 uur St. Petruskapel, J. W. Frisoweg: H. Missen om 8.30, 11.15 en 17.30 uur Kerkdiensten in de week: St. Victorkerk: iedere dag een H. Mis om 7.45 uur, woensdag 20.00 uur en vrijdag 7.00 uur St. Petruskapel: een H. Mis dinsdag 7.45 uur, donderdag 20.00 uur en zaterdag 9.00 uur. (kindercrèche in de kleuterschool aan het Koningin Wilhelminaplein tijdens de H. Mis van 8.30 uur). DE ZWALUW WADDINXVEEN Aan de wed vlucht vanuit Noyons (afstand 298 km) is door de postduivenhouders- vereniging „De Zwaluw” deelgeno men met oude duiven. Aantal duiven: 204. De dieren werden om half zeven gelost met noordenwind. Aankomst eerste duif 10.16.07 uur, aankomst laatste duif 10.34.33 uur. De uitslag was: H. N. van Haren 1, 4, 45, 46, 50; G. Versloot 2; D. Boere 3, 7, 8, 9, 11, 27, 51; M. Twigt 5, 48; L. W. Versluis 6, 22; Gebr. Mulder 10, 19, 23, 41, 42, 49; A. J. van Essen 12, 24, 30, 39, 40; Joh. Brans 13, 15, 16, 18, 44; G. van ’t Slot 14; W. Tamerus 17, 21, 31, 34, 36, 43; K. van Veen 20; C. de Lang 25, 26, 28, 29, 37; J. van Soest 32; J. v. Kempeen 33; Th. Colla 35; C. Hofman 38; W. Pijper 47. (Ingezonden Mededeling) GEMEENTE BELANG verdedigt uw belang! ix De heer Zweistra - geen lid van de P.v.d.A. - gaat in het Weekblad van vorige week nog even in op het geen in een P.v.d.A.-ledenvergade- ring door mij is gezegd over de kan didaatstelling voor de gemeente raadsverkiezing (waarvan verslag in het Weekblad van 21 april jl.) Men kan het de heer Zweistra niet kwalijk nemen, dat hij met de zaken, die met de kandidaatstelling verband houden, niet op de hoogte is Als hij dan toch vraagtekens plaatst kan hij welhaast niet anders dan vervallen in het maken van onjuiste opmerkingen. De heer Zweistra stelt één vraag, nl. over de opstelling van onze groslijst. Antwoord: De gros lijst werd vastgesteld door de leden - 39 in getal - in een vergadering op 17 februari 1966. Voorts wil ik - on gevraagd - niet onvermeld laten, dat ook de definitieve kandidaten lijst bij referendum door de leden werd vastgesteld, in dit geval door 120; dat het feit van de leeftijds grens geen nieuwtje is in de P.v.d.A. en vóór de kandidaatstelling (nl. eind november 1965) met de in aan merking komende fractieleden werd besproken, zodat er van ’’toen in eens” geen sprake is; dat elk lid van de P.v.d.A. een ander lid kan kandi daat stellen zonder enige restrictie, dus ook familieleden elkaar; dat al gemeen aanvaarde regels ook zon der dat deze ’’ergens” zijn geschreven kunnen worden toegepast; dat de heer Zweistra geen onzer bestuurle den kent en wel heel erg bevooroor deeld een door ondergetekende uit gesproken mening als ’’bewering” aanduidt en tenslotte, dat herlezing van het betreffende verslag in het weekblad van 21 april jl. beslist geen kwaad kan. Rooms Katholieke Kerk: Parochiekerk H. Petrus en Paulus, Reeuwjjk-dorp Zondag 7.30-9.00- 10.30 u.: H. Mis. In de week 8.15 en 19.30 uur (behalve dinsdagavond) R.K. Kerk Reeuwijk-brug, Onbevlekt Hart van Maria: In de week: dinsdag en vrijdag om 7.45 en 19.30 uur. WADDINXVEEN week van 17 t/m 23 mei 1966 Geboren: Angeline Ingrid, d.v. C. Ba zen en J. Maaskant; Maartje Alida, d.v. D. van Solkema en S. Heegsma; Michel, z.v. A. de Reus en M. A. Knol; Pieternella, d.v. L. H. J. de Mik en E. W. Oosterom; Johanna Andrea Cornelia, d.v. J. M. Moons en M. E. T. van Wijk; Cornelis Jacobus Maria, z.v. C. J. M. Verkleij en M. C. Broeke; Harmtien Catharina, d.v. J. Datema en B. Dijkstra; Petronella, d.v. R. Meijer en J. J. A. Buis; Peter Erik, z.v. J. J. Kling en I. Zalm. D. Frontino en M. C. C. Toor. Ondertrouwd: A. Scholten en H. W. Ketting. Gehuwd: P. P. Blijleven en F. M. van Erk. Overleden: geen. Gebouw ’Rehoboth’ in de Tempel: donderdag 26 mei, n.m. 7.30 uur: ds. de Jong, van Houten Ned. Hervormde Dorpskerk: le Pinksterdag v.m. 10.30 uur: ds. J. Kooien n.m. 6.45 uur: ds. Meindert van Woudenberg Ned. Hervormde Ichthuskerk: v.m. 9.00 uur: ds. J. Kooien n.m. 5.00 uur: ds. Meindert van Woudenberg 2e Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. Tukker van Zwolle Hervormde Kerk van Sluipwijk: le Pinksterdag v.m. 10.00 uur: ds. J. Enkelaar n.m. 6.30 uur: ds. J. Enkelaar Gereformeerde Kerk aan de Brug: le Pinksterdag v.m. 10.00 uur: ds. J. Kapteijn n.m. 6.30 uur: ds. J. Kapteijn X S Hervormd wijkcentrum Bethel: (Jan Willem Frisoweg) le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: ds. L. Roetman van Gouda n.m. 5.00 uur: ds. Joh. Verwelius Evangelisch Molukse Kerk: (in Bethel, J. W. Frisoweg) n.m. 7.00 uur: ds. P. Fader Maleise dienst van Schoonhoven Gereformeerde Kerk: le Pinksterdag v.m. 9 en 10.30 uur: ds. B. Koekkoek n.m. 6.30 uur: ds. J. Snoey Hervormde Immanuëlkerk: le Pinksterdag v.m. 9.30 uur: dr. A. van Haarlem n.m. 7.00 uur: dr. A. van Haarlem GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: zwarte damesfiets; ket tinkje; doublé dameshorloge; witte trommel; zilver kettinkje met han gertje; schepnet; sleutelbos; rode step; groene regenmantel. Verloren: voetbalbroek met -shirt; polshorloge; sleutelbos; muntbiljet; zwart lakschoentje; dameshorloge; bedelkettinkje; bruine jongensregen- jas; pop; blauwe ceintuur. werk van r* Ratten, Mei Leefsma. Op deze avond zal getracht den tot een aanvaardbaar samn- gaan te komen van beatmuziek (Yac Yac 5) met enerzijds de Acton Painting, welke op een doek vin ±3x4 meter uitgevoerd zal wordm, en anderzijds de hedendaagse poëie Simon Vinkenoog zal ’s middags reeds vanaf 17.00 uur bij boekhai- del ’de Ven’ aanwezigzijn, om pei- soonlijk zijn boeken te verkopen ei te signeren. Iedereen is ’s middags en ’s avonds van harte welkom. REEUWIJK Geboren: Erik Paulus, z.v. J. L. Jas pers en M. J. E. Herfst. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN REEUWIJK Gevonden: 1 blauw grijze parkiet; rode portemonnaie; verzekeringsplaat HNQ-379; 2 sleu tels aan ring; kinderfietsje; grijze houten roeiboot; hoofddoek. Verloren: damespolshorloge met zwart lederen bandje; grijze regen- broek; verzekeringsplaat PNv-413; zwarte trainingsblouse; bruine heren han dschoen; herenpolshorloge merk Olma; oude bromfiets merk Bianchi. Inlichtingen dagelijks aan het post bureau der rijkspolitie te Reeuwijk, van 8.30 tot 18.00 uur. ZEVENHUIZEN Gehuwd: A. P. Molenaar en D. J. Knoop; J. A. Vleeming en M. Schouten. Overleden: Levina Jacoba van Dam, w.v. Arie Ooms, oud 75 jaren; vj. va,, ijugaaiucu, oLvivicijL, Arie Johan Bakker, e.v. Catharina Academie v. Bouwkunst Rotterdam. Heemsbergen, oud 66 jaren. Op zaterdag 28 mei organieren de samenstellers van het Gouds liter aire tijdschrift KRAK ’65 eei avond in zaal Kunstmin te Gouda. E? voor- naamste programmapunten zijl wel: Simon Vinkenoog Een jazz-impressie door ballet studio Elly Pijpers De meest bekende beatgroip uit Gouda en omstreken Yac ’ac 5 Een Action Painting Tevens is er een expositie van mevr. Leefsma, Cor ±1 Marée en ?im WADDINXVEEN De postduiven - houdersvereniging „De Zwaluw” heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Neufvilles (afstand 173 km) met 284 oude duiven. De dieren Wer den om negen uur met zuidenwind gelost. Aankomst eerste duif om 10.58.52 uur, aankomst laatste duif 11.08.16 uur. H. N. van Haaren won dit concours, evenals twee voorgaan de. De uitslag luidde als volgt: H. N. v. Haaren 1, 29, 55, 56, 70; C. de Lang 2, 40; W. Tamerus 3, 5, 19, 31, 36, 43, 49, 71; Th. Colla 4, 9, 15, 64, 65; D. Oskam 6, 50; M. Twigt 7, 13, 20, 47, 53, 58, 62; W. Pijpers 8, 57, 66; A. J. van Essen 10, 17, 22, 32, 60, 69; D. Boere 11, 12, 18, 27, 34, 46, 52; Gebr. Mulder 14, 23, 42, 44; C. J. Smith 16; A. Poot 21, 61, 68; G. A. van ’t Slot 24, 26, 28, 39; Joh. Brans 25, 30, 38; P. Noorlander 33; M. Tollenaar 35, 67; P. Loenderslo ot37; L. W. Versluis 41, 45, 59; L. C. 't Hart 48; C. G. Hofman 51; A. J. Sytzema 54; J. G. van Kem pen 63. Door deze combinatie ontstaan meer ledige bestemmingsmogelijk- heden, en kan o.a. de bouwprijs la ger worden, de exploitatie gunsti ger, het grondgebruik efficiënter. De bewoner als voetganger vindt in dit centrum alles bijeen enorme afstanden a: van het één naar het ander te komen In enkele satelietplaatsen rond de grote steden (zoals ook Waddin- veen) ontstonden reeds van dergelij ke centra. Als men in 1966 bedenkt wat bij voorbeeld zo’n centrum zou kunnen of moeten bevatten, dan zijn dat in de eerste plaats een aantal winkels, inclusief een grootwinkelbedrijf, verder al die zaken, waarvoor thans afzonderlijke - typisch gemeenschap pelijke - initiatieven zijn of kunnen worden genomen bijvoorbeeld: Het dorpshuis, het gemeentehuis, een oeukomenische kerk. Dit rond een marktplein voor de weekmarkt met kleine kiosken, eethuisjes of winkeltjes welke ook ’s avonds open zijn, verder veel zit banken en beplanting, ook een kin dercrèche en een sportzaal. De plan nen voor een nieuw postkantoor, station en zwembad zouden ook in deze omgeving een plaats kunnen vinden. Voor de thans geplande permanente school en een reeds gebouwd woon huis zal dan een andere plaats ge vonden moeten worden. Een speelterrein zal er echter moeten zijn en het is denkbaar dat ,v' x BH i 'x. 1 XX 1 ^4. i x X X I - Z X j -x j L z Hij is ook van mening, dat men zich in deze eeuw van snelle ont wikkeling niet altijd moet vasthou den aan eerder vastgestelde plan nen, maar dat er ook bij de stede bouwkundige planning een souples se en flexibiliteit moet zjjn, die het mogeljjk maakt op redelijk korte termijn andere inzichten en veran derde eisen te laten doorwerken in bestaande plannen. Zijn ’’Gedachten over de toekomst van Waddinxveen” vonden we zo interessant, dat we hebben gemeend deze onverkort in onze krant te moeten publiceren. (Red.) Als men 3 jaar woont in ”het hart van de randstad”, zoals Waddinxveen soms genoemd wordt en men tracht zich een beeld te vormen van de plaatselijke omstandigheden, dan blijkt, dat hier eenplattelandsge- meente met als bestaansmogelijk heid o.a. in hoofdzaak industrie, met de daaraan economisch gebonden bevolking, bezig is aan een snelle structuurverandering door een zich vrije vestigende forensende stadsbe volking. In „De officiële gids voor Wad dinxveen” wordt over de toekomst o.a. het volgende gezegd: „IN 1980 ZAL DE BEVOLKING ZIJN UIT GEBREID TOT 24 a 25.000”. Dit betekent dus dat in de komende 14 jaar bijna een verdubbeling van de bevolking is te verwachten. Ver der wordt vermeld, dat Waddinxveen ”EEN LEEFBAAR GEHEEL MOET ZIJN” en ook: ”DE TIJD VOORUIT BLIJ VEN BLIJFT EEN KUNST”. Vervolgens wordt vermeld: „Plannen maken en werken om het onze kinderen mogelijk te maken in deze maatschappij hun toe komst op te bouwen is onze taak! Wij kunnen voor elkaar het wer ken en het leven in ons dorp tot een feest maken als wij samen willen werken en samen willen leven”. de tunnel onder de spoorbaan naar Groenswaard. Volgens de laatste ge meentelijke opgaven komen er in totaal in deze wijken 15 a 16.000 mensen, te wonen (zie bijgaande kaart.) Het inwonersaantal heden is 14.500. Het gebied rond deze spoortunnel langs de Willem de Zwijgerlaan tot het Wilhelminaplein lijkt de aange wezen plaats tot vestiging van die algemene voorzieningen in een soort ’’ontmoetings-centrum”, waar in dus alle dingen een plaats vinden die van gemeenschappelijk belang zijn en voor een goed leefklimaat even noodzakelijk zijn als alleen maar woningen. De hedendaagse opvattingen over stedebouw wijzen steeds meer op een concentratie van gebouwen en voor zieningen voor algemeen gebruik op éénzelfde plaats. Waarom moet alleen bij de opzet van een rioolgemaal een centraal punt worden gekozen? X- X één sportveld en de prachtige water plas achter het rioolgemaal tezamen met het zwembad, liefst overdekt, tot één algemeen recreatiegebied worden gemaakt met veel beplan ting, vis- en vaargelegenheid. In een dergelijk ontmoetings-cen trum kan het mogelijk worden, dat bijvoorbeeld de sterk verzelfstandi gende gedragingen van de jeugd en de wellicht groeiende - behoefte tot meer onderling contact tussen de bewoners hier een antwoord vinden ener daardoor misschien op ’n van zelfsprekende wijze interessante ge beurtenissen zijn en niet alleen een krampachtig feestje op Koninginne dag. De activiteiten van de culturele kring worden tot op heden met te ruglopende belangstelling beloond, evenals de Kunststichting, zou deze toch veel beter kunnen ontplooien als zij beschikte over een goede acco modatie op de juiste plaats, in de woongemeenschap. Door de toene mende vrije tijd zal juist de cultu rele en recreactieve ontwikkeling in de toekomst steeds meer ruimte voor zich opeisen. Door de toenmende verkeers dichtheid zal de behoefte om zich in de naaste woonomgeving te recreë ren toenemen wellicht ook behoefte aan werkgelegenheid in eigen woon plaats. Ook bestaat de mogelijkheid dat bij een verruiming van de woning voorraad bewoners met ouder wor dende kinderen verhuizen naar een meer stedelijker woonomgeving. In enkele plaatsen in andere de len van het land worden soms op initiatief van het Gemeentebestuur bussen gecharterd om de bevolking de gelegenheid te geven in de nabije stad bepaalde film, toneel of concert uitvoeringen te kunnen meemaken. Bij een ontmoetings-centrum zoals hierboven gesuggereerd zullen der gelijke activiteiten steeds meer in eigen gemeente kunnen ontstaan. Op dit moment lijkt het nog moge lijk het stedebouwkundige plan zo danig te herzien dat voor bovenver meld plan ruimte wordt gelaten door het genoemde gebied tot een nieuw dorpscentrum te bestemmen. De realisering zou o.a. een kwestie zijn van bundeling van thans ver brokkelde initiatieven. Een objectief beeld van de moge lijkheden hiertoe zal men kunnen krijgen door Het uitschrijven van een prijsvraag onder architekten en stedebouwkundigen in Nederland, eventueel voorafgegaan door een sociologisch onderzoek. Wellicht is dit een bijdrage in de problemen van Gemeenteraadzo- als in het begin geciteerd: ”DE TIJD VOORUITBLIJVEN BLIJFT EEN KUNST”. G. A. van Wijngaarden, student, Met groot misnoegen het ingezon den stuk van de heer Zweistra in uw blad gelezen. Ondergetekende vraagt zich met vele anderen af wat dit touwtrekken om de persoon van de heer Pille betekent. Wij hadden liever gezien dat onze wethouder daar zelf een eind aan had gemaakt, maar nu krijgen we het gevoel alsof er een groepje personen in Wad dinxveen woont dat door dik en door dun wethouder Pille op zijn plaats wil houden. Daar moet natuurlijk iets achtersteken, want men bewie rookt niet iemand zo maar. Nee, mijnheer Zweistra, u wordt naar mijn vermoeden bewust of onbe wust voor een karretje gespanne of u praat gewoon in de ruimte. Misschien woont u nog niet zal lang in Waddinxveen. Als dat zo is dan kan men het u niet kwalijk nemen. U schrijft ook nog van ’voorop lo pen in de moeilijkste jaren’. Mijn heer Zweistra, laat me alstublieft niet lachten. U moest beter weten en zeker diegenen die zich zo voor de heer Pille interesseren. Daarom meende ondergetekende het maar te wagen op 1 juni door niet op no. 7 van lijst 1 te stemmen maar op Piet Lips, no 1 van lijst 1. C. Treffers, Lijsterbesstraat 25. y 4 ■I 1(6)400 i

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 4