Duizend kinderen naar Polderlandschappen van Dirk Breed Tilburgs dierenpark met koopcentrum Brug Talloze veiligheidsmaatregelen 2,7 miljoen winst bij Goudse Verz. Mij. Reeks tentoonstellingen vrijwel afgewerkt 40.200 voor het zwembad Plotseling linksaf Aanrijding tussen brommer en auto Weg te smal Zwembad doelwit van inbrekers Geslaagd Open beenbreuk bij kruispunt-botsing Hoe laat en wat meenemen? r Onder invloed Dierenpark Kapellevliegers Tilburg’ Gouwenieuws „Welkom in Voor vrij? Achter vrij? Dan pas inhalen Inhaalongevallen krijgen ’zilver’ op statistiek Bij twijfel nooit Botsingen tijdens wachten voor open Gouwe rijks)brug rag iff a n- Snelheid minderen Carriere Aanpassen Geld Zes ton omzet Gevestigd Devies Sfieawe stappen in industrie en woningbouw Wellicht behandeling begroting in Moerkapelse raad op 11 augustus CL Ij- j WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART donderdag 4 augustus 1966 V\ naar B V ZEVENHUIZEN De Zevenhuizen- se rijkspolitie heeft vorige week twee mannen aangehouden die zich in de kom van de gemeente wanordelijk gedroegen. Omdat zij kennelijk wat diep in een flink aantal glazen had den gekeken werden zij door de agen ten ter ontnuchtering ingesloten. De politie maakte ook proces-verbaal op. als garantie voor veilig inhalen wor den beschouwd. I A I I I l N V N N E V K I c F Een goede rijder zal ook, waneer hij ingehaald wordt, naar rechts uit wijken en zeker zijn snelheid niet opvoeren. Het getuigt van verkeers- inzicht wanneer men snelheid ver mindert (indien dat mogeljjk is zon der achteropkomend verkeer te hin deren), als daardoor snijden van de inhaler of erger nog, een frontale botsing met een snel naderende te genligger kan worden voorkomen. Als de weg voor of achter niet vrij is, er twijfel bestaat over de snelheid van andere voertuigen of de wegsi- tuatie onoverzichtelijk is, geldt maar één gedragslijn: bij twijfel nooit in halen. WADDINXVEEN Voor de derde maal in successie organiseert het Koopcentrum „Brug” dit jaar voor de Waddinxveense jeugd het jaarlijkse kinderreisje. Aaanstaande woendsag is voor ruim duizend kinderen het grote moment aangebroken waarop zij en hun moeders maandenlang heb ben gewacht en waarvoor maandenlang is gespaard. kelijk zonder geleide kunnen ver maken, maar bijvoorbeeld bij de uitgangen en bij de kooien zullen zich bij voortduring enkele mensen bevinden die de kinderen in» de gaten houden. Dinsdagavond werd in het gereformeerd verenigingsge bouw een instructie-avond gehou den. ZEVENHUIZEN —Op de Noordelijke Dwarsweg had vorige week een aan rijding plaats tussen twee bromfiet sers, waarvan er een in de naast ge legen baggersloot verdween. Oor zaak van het ongeluk was de uit Ze venhuizen afkomstige bestuurder van de brommer die plotseling linksaf sloeg, terwijl hij juist werd ingehaald door een Steenwijkse bromfietsberij der. De schade was vrij ernstig. MOERKAPELLE 262 duiven na men zaterdag deel aan de wedvlucht Sint Quentin over een afstand van eenzelfde kilometers. De duiven werden om 9.05 uur gelost. De eerste arriveerde om 11.50 uur, de laatste om 12.27 uur. Gemiddelde snelheden resp. 1565 en 1291 m. per minuut. De uitslag luidde: Q Zweere 1 5 45; H. Smaal 2 7 8 9 14 48 54 55 59; Jac. Duivensteijn 3 39; D. Verbeek 4; C. I. de Wilde 6 51 52; Brouwer/Huisman 10 18 20 21 24 43 44; W. de Knegt 11 19 27; W. Visser 12 42; W. Meijer 13 15 25 26 30 33 40; Bebr. Huurman 16 62; C. Koole 17 28 36 37 61; J. v.d. Linde 22; T. Lamens 23 50 53; P. Boe- vée 29; C. Geijzen 31 41; H. Strijd- horst 32; Joh. Breedijk 34 58; L. J. Beider 35 49 57; D. Huurman 46 47 56; Mevr. Verbeek 60. De carrière van Dirk Breed be gon als huisschilder. Door ziekte moest hij dat werk opgeven en kwam op een kantoor terecht. Dat was in de oorlog. In diezelfde jaren krijgt hij wat lessen van de Schoorlese kun stenaar Thijs Sterk. Direct na de oor log ging het veelbelovende talent Breed op veler advies naar de Rijks- droeg 63 miljoen tegen 57 mil joen in 1964. De premie-ontvangsten gingen een half miljoeji omhoog; nu 4,5 miljoen. De expansie van de maatschappij lag aanmerkelijk hoger dan het gemiddelde percentage van het Nederlandse levensverzekerings- bedrijf (gem. bijna 2O°/o, Gouda bij na 21,5%). Het verzekerde bedrag vermeerderde met 33 miljoen tot 328 miljoen gulden. Ook wanneer binnenkort ver plicht wordt gesteld om richting aan te geven bij het inhalen (wat een be langrijke zijdelingse verplaatsing betekent), dan blijft voor en achter uitkijken geboden: het gebruik van de clignoteur mag nooit op zichzelf Bij druk vakantie- en weekend verkeer verliezen autosnelwegen hun eigenlijke karakter en lenen de ze zich niet meer voor snel rijden. De verstandige automobilist zal zijn snelheid en de afstand tot de voor ligger dan aanpassen aan de ver hoogde verkeersintensiteit, wat hem vaak ten onrechte tot ’zondagsrij der’ bestempelt. In dergelijke situaties is snel rijden op te geringe afstand op de linker- strook - in feite dus een onjuist in halen - de hoofdoorzaak van ket tingbotsingen. Aangetoond is zelfs dat de capaciteit van de rijstrook toeneemt bij vermindering van snel heid tot 48 km per uur. Domweg inhalen is dan het tegen gestelde van defensief rijden. Voor vrjj? Achter vrij? Dan pas inhalen! ZEVENHUIZEN Doordat hij plot seling de weg overstak veroorzaakte de heer J.v.L. vorige week vrijdag avond op de Burgemeester Klinkha- merweg met zijn brommer een aan rijding, waarbij de hem achteropko mende personenauto van de heer A. L. van Orsouw uit Zevenhuizen werd beschadigd. De heer Van L. liep een kraakfractuur en enkele ver wondingen op en werd nadat hij door dokter Ensing was behandeld naar het Rotterdamse Dijkzichtziekenhuis vervoerd. Op gezette tijden worden de kin deren bijeen geroepen voor het nutti gen van een consumptie, of voor het (meegebrachte) lunchpakket. Of schoon ze niet tekort zullen komen zullen veel ouders dochter- of zoon lief toch wat geld mee willen geven. Dat mag, maar het Brugcentrum zou het op prijs stellen als het bedrag de twee gulden niet te boven zou gaan. Omstreeks zeven uur verwacht men terug te zijn in Waddinxveen. Het ge zelschap wordt ingehaald door de muziekvereniging Voorwaarts, die dit jaar aan de beurt is en na een korte „ereronde” over de Beatrixlaan en de Juliana van Stolberglaan is de tijd gekomen voor het afscheid. En nu maar hopen op goed weer. De reis zou aanvankelijk op 3 au gustus gehouden zjjn, maar omdat de schoolvakanties dit jaar ook een week langer duurden besloot men, om zoveel mogeljjk kinderen gelegen heid te geven de reis mee te maken, nog een week te wachten. Vorig jaar gingen 990 kinderen naar Ouwehands dierenpark in Rhenen en het jaar daarvoor ruim duizend naar de Efte- ling. Toen gingen ze in 19 bussen. Het Koopcentrum Brug heeft voor deze actie ruim 600.000 omgezet. De 46-jarige schilder Dirk Breed is waarschijnlijk de meest gevestigde van alle artiesten die in deze reeks bij Veldwijk hebben geëxposerd. Breed is een meester „in” en een groot liefhebber van het Noordhol- landse polderlandschap temidden waarvan hij werd geboren en een groot deel van zijn leven doorbracht. Zijn geboorteplaats Kolhom neemt op zijn doeken een grote plaats in, maar verreweg het belangrijkst zijn Het wordt weer een heel spektakel en van de zijde van het Brugcentrum heeft men niets nagelaten om de kin deren een fijne dag te bezorgen en ze ook weer veilig aan hun ouders af te leveren. Het Dierenpark Tilburg is het reis doel. Daar zullen de kinderen toe vertrouwd aan de zorg van niet min der dan zestig leiders de hele dag naar hartelust en in zo groot moge lijke vrijheid mogen ronddartelen. De Tilburgse dierentuin staat bekend om zijn uitgestrektheid, om de fraaie bossen temidden waarvan het is ge legen en de grote speeltuin. De leiders zullen er op toezien dat de kinderen niets zal overkomen en hebben het devies dat men hen van het Brugcentrum heeft ingeprent steeds voor ogen: Samen uit, samen thuis. Woensdagmorgen om negen uur vertrekken de zestien bussen die het grote gezelschap zullen vervoeren vanaf de Beatrixlaan. De kinderen moeten er vanwege de afwikkeling van de noodzakelijke formaliteit al om half negen zijn. Zij krijgen allen een nummertje opgespeld en worden verdeeld in groepjes van ongeveer twintig. Naast de bussen gaan een aantal personenauto’s mee, die bij eventualiteiten als kleine ongelukjes of wanneer een kind ziek wordt voor onmiddellijk vervoer naar dokter, zie kenhuis of huis kan zorgdragen. Er gaan ook een aantal EHBO-mensen mee. De leiders zullen eenmaal aangeko men in de dierentuin op „strategi sche” punten worden opgesteld. De kinderen zullen zich hier betrek- ZEVENHUIZEN Op de smalle On derweg in Zevenhuizen had jl. maan dag een aanrijding plaats tussen de vuilniswagen van de gemeente-reini- gingsdienst en een personenauto. De bestuurder van de personenauto kwam met de zijkant van zijn wagen tegen de vuilniswagen toen hij wilde passeren. De vuilnisauto kwam uit tegenovergestelde richting. De scha de was gering. WADDINXVEEN De stand van het bouwfonds voor het nieuwe zwembad is ondanks de vakanties opgelopen tot 40.201,32. In de afgelopen we ken werden weer tal van giro- stortingen ontvangen P.W.K. 5; Pr. Wilhelmina Ulo school 25; J.O. 2,50; Ch.v. H. 5; J.H.H. 5; C.V. 5; T.B. 2,50; L. de B. 2,50; M. A. t. H. 1,; P.v.d.L. 10; A.B. 2,50; E.K. 3; A.J. 10; K.H. 2,50; P.B. 2,50; C.v.d.H. 10; P.W.K. 5; P.B. 2,50. Bijdragen aan de Stichting Vrienden van het Zwembad kunnen worden overgemaakt op girorekening 706760 ten na me van genoemde stichting of worden gestort op de rekening van de Stichting bij de Coöp. Raiffeisenbank en Algemene Bank Nederland. academie in Amsterdam, waar Cam- pendonk toen les gaf. Al in ’52 kwam Breed in aanmerking voor een ko ninklijke subsidie voor de schilder kunst. Nadien zijn er nog vele subsidies geweest. De tentoonstelling volgden elkaar in regelmatig tempo op, waar bij naast de bekende zalen in Rot terdam, Amsterdam, Utrecht, Haar lem, enz. ook veel in Noordholland in de kleinere gemeenten werd ge ëxposerd. Recensies, en zonder uitzondering allemaal positieve, verschenen in bla den als Het Parool, Het Vrije Volk, de Haagsche Courant, het Rotter- damsch Nieuwsblad, het Algemeen Handelsblad, de Volkskrant, het Haar lems Dagblad, de Rotterdammer, het Binnenhof, Het Vaderland, de Tele graaf, enz. Waarderende brieven van talloze instanties, o.a. van Koningin Juliana en enkele ministeries. Wer ken van Dirk Breed hangen in vele openbare gebouwen in Noord- en Zuid-Holland en bij een groot aantal particulieren. Breed’s impressies van het „zijn” polderlijnen en sombere, maar war me kleuren terug op zijn doeken. Aanvankelijk waren het weerga ven van bestaande landschappen, maar de laatste tijd legt hij zich ook toe op het maken van imagi naire doeken. Het blijven polder landschappen. Wie zo’n werk ziet zegt onmiddellijk: „Dat is Holland,” maar niemand zal kunnen zeggen waar het is geschilderd. De plaats waar deze polderlandschappen be staan en ontstaan is het hoofd van. Dirk Breed. Inhaalongelukken nemen procentueel gezien een belangrijke plaats in. Uit Zwitserse en Duitse statistieken blijkt dit type ongevallen 12% te bedragen op een totaal van 375.979 ongelukken en als zodanig de tweede plaats in te ne men bij ongevallen, die te wijten zijn aan fouten van bestuurders. Aan hen is niet minder dan 74,2% van het totaal onderzochte ongelukken te wijten! Uit detailonderzoekingen in het buitenland en op grond van politie- ervaringen in ons land is komen vast te staan, dat twee onderdelen van de inhaalmanoeuvre speciale aandacht verdienn: het inhalen op een onjuist tijdstip en foutief gedrag tijdens de inhaalmanoeuvre. Botsingen met tegenliggers zijn bijna altijd het gevolg van misre kening bij het gaan inhalen. Men vergist zich in de snelheid van de naderende tegenligger of van de in te halen auto, terwijl er ’gesneden’ gaat worden als men z’n eigen snel heid (en daardoor de afstand die op de linkerweghelft moet worden ge reden) onderschat. Het snelheidsverschil tussen inha ler en voorligger dient op z’n minst 20 km per uur te zijn, wil de lengte van de inhaal weg redelijk blijven. Is de weg voor vrij, dan blijft het kij ken in binnen- en buitenspiegel van groot belang i.v.m. met achteropko mend verkeer (let op de ’dode hoek’ door over de linker schouder te kij ken). Plotseling links uit de file breken zonder rekening te houden met achteropkomers is letterlijk le vensgevaarlijk. Dit is de belang rijkste ongevalsfactor bij vroegtij dig inhalen (22,1), aldus een Duits onderzoek. Rijden met te geringe afstand (16%) en een gezien de om standigheden te hoge snelheid (15,5%) zijn de daaropvolgende kri tieke punten. Een vuistregel voor afstandhouden is: de veilige afstand in meters is ge lijk aan de helft van uw snelheid. Bij 80 km dus 40 meter vrij houden. Juist voor het invoegen van inha lende auto’s en om een ’ruimtekus- sen’ voor zich te hebben voor de stopweg (langer dan u denkt door de zgn. schrikseconde of reactieweg) is voldoende afstand van belang. WADDINXVEEN Een klein ket- tingbotsinkje dat niettemin grote ma teriële schade veroorzaakte, had vo rige week plaats voor de neergelaten hefbomen van de rjjksbrug over de Gouwe. De Amerfoortse bestuurder van een personenauto reed tegen ’n voor de brug stilhoudende andere au to aan. Achter hem kwamen nog twee auto’s waarvan de laatste, bestuurd door een inwoner van Maassluis, ten gevolge van de gladheid tegen zijn voorligger opbotste. Deze schoof vooruit en botste op de wagen van de Amersfoortenaar. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Voor diezelfde hefbomen moest la ter op de dag ook een autobestuur der van Zwitserse nationaliteit wach ten. Een achteropkomende wagen van een inwoner van Numansdorp deed een poging tot remmen maar slipte tengevolge van de gladheid en reed tegen de Zwitser aan. De schade was hier vrij beperkt. WADDINXVEEN Voor het prak- tijkdiploma boekhouden (Nederland se associatie) is in Rotterdam ge slaagd René Zoethoutmaar. De Goudse Verzekering Maat schappij NV in Gouda heeft in 1965, het 42e boekjaar van het bestaan der maatschappij, 2.770.000,- winst ge maakt, hetgeen ruim anderhalf mil joen meer is dan in 1964. 1965 was trouwens op veel fronten een gunstig jaar voor de Goudse, want het marktaandeel gemeten aan het tota le premie-inkomen steeg eveneens. De premie-ontvangsten gingen met zeven miljoen ofwel 23,6% (64 19%) omhoog naar 37 miljoen gulden. Een deel van de winst zal aan de reser ves worden toegevoegd. Het divi dend is ongewijzigd vastgesteld op 8%. De Goudse zal in de loop van 1967 daartoe genoodzaakt door verdere automatisering een computer in ge bruik nemen. De Goudse Levensverzekering Maatschappij boekte tengevolge van de salarisstijgingen en andere kosten in 1965 ongever 15 mille minder winst dan het jaar daarvoor. De winst bedroeg 400.000,-. Ook hier van zal een deel worden bestemd voor verruiming van de reserves. Het dividend steeg van 5 naar 6%. Het totaal bedrag der belegde midde len steeg naar 34 miljoen. De to tale produktie van de Goudse be- WADDINXVEEN Ondanks moe dige pogingen van de Waddinxveen se brandweer, die met drie stralen in actie kwam brandde zaterdag op rijksweg 12 het volkswagenbusje van de heer J. W. Scheer uit Den Haag, door nog onbekende oorzaak geheel uit. De bestuurder en zijn vijf mede- inzittenden constaterden al rijdende plotseling een brandlucht. De heer Scheer stapte onmiddellijk uit en be merkte dat de auto, waaraan ook n aanhangwagen was gekoppeld, aan de achterzijde in brand stond. De in zittenden konden de auto op tijd ver laten. Ook de aanhangwagen bleef behouden. Aan de volkswagen zelf viel weinig meer te redden. De ver zekering dekt de schade. MOERKAPELLE De gemeenteraad van Moerkapelle zal op donderdag 11 augustus vermoedelijk voor de laatste maal in de huidige bezetting bijeenkomen. Naar verluidt zal in deze vergadering, die voor het eerst in het Dorpshuis wordt gehouden, naast een aantal belangrijke zaken met betrekking tot de woningbouw en de industrievestiging de begroting voor het dienstjaar 1966 aan bod ko men. ZEVENHUIZEN Ernstig gewond werd vorige week donderdag de heer J. H.’s Molenaars uit Oud-Verlaat het ziekenhuis vervoerd nadat hij op het kruispunt Noordelijke Dwarsweg-Dorpsstraat in Zevenhui zen met zijn brommer tegen een per sonenauto was opgereden. De Nieu- werkerkse bestuurster van de auto wilde juist via de linkerweghelft het kruispunt oprijden toen de heer ’s Mo lenaars om de hoek reed. De brom fietser liep een open gecompliceerde fractuur aan het linkerbeen op. WADDINXVEEN Het tweede herenzevental van De Gouwe zal maandag 8 augustus in het Woerden se zwembad voor de tweede maal in een beslissingswedstrijd om het kam pioenschap uitkomen tegen 't Gooi 2. De wedstrijden beginnen om kwart over zeven. Spelers en supporters vertrekken om half zeven van de hef- brug. A.s. Zaterdag wordt een jeugdvier- kamp gehouden die om vier uur be gint. De vierkamp bevat zwem- en polowedstrijden. In het zwembad aan de Kanaaldijk houdt De Gouwe volgende week donderdag onderlinge wedstrijden; aanvang 19.00 uur. Dinsdag 9 augustus wordt ten bate van het nieuwe zwembad een polo- avond gehouden. Daarbij zal het eer ste team van de heren uitkomen te gen GZC I (kwart over acht). Voorts zal de jeugd een' wedstrijd spelen te gen het sterke ZIOS juniorenteam en ook de veteranen komen aan bod. Vele oude bekenden zullen ongetwij feld voor een goed en aantrekkelijk waterpolo zorgen. Aanvang van het programma: 19.15 uur. WADDINXVEEN Enkele hon derden guldens, een draagbare radio en een filmcamera vormden de buit van inbrekers, die zich in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week toegang wisten te verschaffen tot het zwembad aan de Kanaaldijk. Via de schutting klommen zij naar binnen. Toen zij daardoor niet meer van de openbare weg af zichtbaar waren, konden ze in alle rust hun werk doen en wisten zich via het in drukken van een ruitje toegang te verschaffen tot de kassaruimte. Zij ontzagen zich niet het complete spaarvarken, waarin naar schatting een bedrag van 150 voor de bouw- actie van het nieuwe zwembad, bij hun buit te voegen, die verder be stond uit een bedrag van ca. 50 aan entreegelden, die nog in kas waren, een bedrag van ongeveer 75 van badmeester A. Troost, alsmede zijn draagbare radio, een filmcamera van plaatsvervangend badmeester J. Alblas en nog een klein bedragje aan geld uit de zgn. telefoonpot. Een bedrag van ongeveer 150 van de zwem- en poloclub „De Gou we”, ontsnapte aan de aandacht van de inbrekers en bleef ongemoeid. De politie heeft inmiddels een uit gebreid onderzoek ingesteld om te trachten de daders van deze misse lijke inbraak spoedig te grijpen. Voor het gemak geven we hieronder wat tijden en infor matie voor de reis naar Til burg. 8.30 uur: bussen staan gereed op de Beatrixlaan. Al le kinderen moeten aanwezig zjjn voor controle e.d. 9.00 uur: vertrek (aankomst in Tilburg tussen half twaalf en twaalf uur) 19.00 uur: terugkeer in Wad dinxveen, ereronde m.m.v. Voorwaarts. Meenemen: lunchpakket regenkleding wat geld (liefst niet meer dan 2, De late datum van aanbieding is een gevolg van de administratieve achterstand die men op het gemeen tesecretarie door gebrek aan perso neel en onvoorziene ontwikkelingen heeft opgelopen. Of de begroting sluit is nog een open vraag. In 1964 was er een tekort van ongeveer 35.000 gulden. Andere voorstellen zullen betrek king hebben op de verdere ontwik keling van het bedrijfsterrein Zuid- plasstraat en nieuwe mogelijkheden openen ter realisering van de wo ningbouw in het nieuwe bestem mingsplan Noord. De raad krijgt waarschijnlijk ook de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden voor de komende zittings periode voorgelegd. WADDINXVEEN Met de tentoon stelling van de bekende Waverveen- se kunstschilder Dirk Breed (van 16 augustus tot 2 september bij Boek handel Veldwjjk) is de expositiekoek van de Kunststichting Waddinxveen voor dit seizoen bijna op. De rij van voortreffelijke tentoonstellingen die we de afgelopen maanden te zien hebben gekregen wordt eind septem ber gesloten door de Hagenaar Piet de Vries.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 4