tijd Ir. J. P. II. V enema heeft nu maar voor Studie Prins Claus 40 van Voorstellen G.E.B. raad IKieiweg27 6oudaiei.32l2l andere zaken „Ik zal mijn werk missen” ft ■WONINGINRICHTING! P. de Lijster nu KNVB-fluitist Afscheid van leden Rijnstreek-bestuur Tijdens de vanmiddag te houden vergadering van het algemeen be stuur van het waterleidingbedrijf De Rijnstreek zal afscheid worden ge nomen van de leden die niet in de nieuwe gemeenteraden (uit vertegen woordigers waarvan het Rijnstreek- bestuur is vastgesteld) zullen terug keren. Verder staan voor deze ver gadering, die om 16.00 uur in het Boskoopse gemeentehuis begint, geen belangrijke punten op de agenda. Weekblad voor Waddinxveen Consultatiebureau tb.c. in gebruik 4 Muziekcorpsen houden taptoe op 17 september WADDINXVEEN Vier gereno- meerde muziekcorpsen uit Waddinx veen en omgeving zullen op zaterdag 17 september op het plein van de Willem van Oranjeschool aan de Oranjelaan voor een kleur- en klank rijk spektakel zorgen in de vorm van een groots opgezette taptoe. Behalve uiteraard Voorwaarts en Concordia werken mee de Harmonie De Vriend schap uit Woerden en de KVT-Har- monie uit Moordrecht. 1 I wet houder Bescheiden, maar kundig- 20 jaar geleden Automatisch bellen naar buitenland Rehorst werkt in vijf gemeenten Betrokken bij bouw elfhonderd woningen Pagina 3 J D A Politiek SOA Zoetermeer Veel in Waddinxveen Functies I i I I donderdag 1 september 1966 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART WADDINXVEEN Ka- ZEVENHUIZEN MOERKAPELLE EXPOSITIES BIOSCOPEN IN GOUDA DIVERSEN I Vonk GESPECIALISEERD IN STIJLMEUBELEN In de korte tijd dat Prins Claus zich nu in onze samenleving be weegt heeft hij zich doen kennen Donderdag 1 september: Aanvang wintercompetitie schaak club WSV, ger. ver. geb., aanvang 20.00 uur. Zondag 4 september: Groeneweg-Voorwaarts (Rotterdam), aanvang 14.30 uur. Dinsdag 6 september: Installatievergadering gemeenteraad, gemeentehuis, aan vang 19.30 uur. Zaterdag 24 september: Opening garage Van den Akerboom aanvang 14.00 uur. Zaterdag 3 september Aanvang voetbalcompetitie junioren. Zondag 4 september Aanvang voetbalcompetitie le en res. Ie klas KNVB afd. Gouda. De politieke carrière van ir. Vene- ma begon in 1934 als secretaris-pen- ningmeester van de Anti Revolutio naire kiesvereniging. Die werd al kort na de bezetting van ons land opge heven en de kas in beslag genomen (’’Veel geld hebben ze niet gekre gen, want toen ze alle bescheiden op een dag kwamen halen heb ik met behulp van een of andere uitvlucht snel nog wat uitgaven kunnen boe ken die nooit waren gedaan. Ze heb ben deze gelukkig nooit gecontro leerd.”). Bij de eerste verkiezingen na de oorlog in ’46 kwam ir. Venema in de raad. Hij gaf toen zijn bestuurs lidmaatschap op. ”Die jaren in de raad zijn een bij zonder prettige tijd geweest. Toen ik eenmaal wethouder was heb ik er wel soms eens naar terug verlangd. Ik vind namelijk dat een wethouder wat moeer zou moeten zeggen in de raad. In ons college is daar nooit veel van gekomen omdat de burge meester een andere mening is toege daan. Van 13 tot 30 september: Waddinxveen - Schilderijen van Piet de Vries (Den Haag), Boekhan del Veldwijk (te bezichtigen tijdens de winkeluren). Tot en met 2 oktober: Gouda Collectie Van Baaren, Catharina Gasthuis (te bezichtigen op werkdagen van 10.00 tot 17.00 en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur). Tot en met 31 oktober: Waddinxveen Beeldententoon stelling in het Wamaarplantsoen. Gouda, valt, de in Ir. Venema kwam toen naar Wad dinxveen, dat hij al kende van zijn jongensjaren toen hij er enkele malen was geweest met zijn va der die bevriend was met Notaris Vos, die de oudere Waddinxveners zich ongetwijfeld nog herinneren. Vader Venema was later trouwens nog twee jaar directeur van het Waddinxveense postkantoor, voor dat hij naar Boskoop vertrok. Er kwam niets ’beters’ en ir. Ve- nema bleef bij Verheul als algemeen procuratiehouder. In 1962 ging hij in het kader van de reorganisatie van het bedrijf met vervroegd pensioen. Er zijn bij Verheul heel wat mensen die ir. Venema nu nog kennen. Zijn academische titel bracht hem veel voordelen bij de keuring van bussen die toendertijd onder nogal chaotische toestanden plaats had. De heer J. Verheul nam het initiatief tot bundeling van allerlei instanties in de SAO (Samenwerkende Organisa ties op Autobusgebied), die in ’33 werd opgericht en die vier jaar la ter na veel strijd de oprichting van een rijksinspectie voor autobussen had weten te bewerkstelligen. Ir. Venema was tot 1962 secretaris van SAO. De technische kennis van de heer Venema stelde hem in staat verkeerde opvattingen van de con troleurs te weerleggen. In de oorlogsjaren scharrelde het bedrijf zo maar een beetje van het ene werk in het andere. Ir. Venema de enige die Duits sprak, was de contactman met de bezetter en kreeg op een dag te horen dat Verheul uit andere bezette gebieden afkomstige gasgenerators aan de Duitse leger voertuigen zou moeten bevestigen. ”Ik wist dat ons personeel zou weg lopen als het hoorde dat het voor de Dinsdag 6 september: i Installatievergadering gemeenteraad Dorpshuis, aanvang 19.00 uur. Jan Pieter Haije Venema kwam in 1901 in het Gelderse Ede ter wereld. Vader was ambtenaar bij de PTT en werd het jaar daarop overgeplaatst naar Den Haag waar het uit vier personen bestaande gezin zich uitbreidde tot zes (een dochter, drie zoons). Den Haag bleef tot 1928 de woonplaats van ir. Venema, die in het laatste oorlogsjaar eindexamen deed. Jan Venema had technische ambi ties en ging dus naar de Delftse technische hogeschool. De studie moest in ’24 voor enkele jaren wor den onderbroken wegens een ern stige ziekte, maar in 1931 was de latere wethouder toch civiel ingeni eur (weg- en waterbouwkunde). De hoge kosten van deze langdurige stu die werden deels gedragen door een studiebeurs. Zelfs voor ingenieurs lagen in ’31 ondanks goede relaties bij de Zuider zeewerken de baantjes niet opge schept. De nieuwbakken ir. accep teerde toen het aanbod van de heer J. Verheul, oprichter van de nog kort bestaande gelijknamige carros- seriefabriek, die inmiddels met zijn zuster was getrouwd, om bij hem in dienst te treden „zolang er niets be ters kwam.” WADDINXVEEN ”Het wethouderschap heeft me altijd veel* plezier ge geven. Het is een veel interessanter vak dan ik als raadslid ooit zou hebben vermoed. De verhoudingen in het college zijn altijd bijzonder goed geweest, hoewel we ’t lang niet altijd met elkaar eens waren. Ik zal dit werk nu mis sen en dat vind ik erg jammer.” Samen met drie andere raadsleden nam gistermiddag ir. J. P. H. Venema afscheid van de raad, van burgemeester Van der Hooft en van zijn functie, die hij gedurende acht jaar had bekleed. Voor hem en zijn vrouw is nu een rustige tijd aangebroken waarin hij zich geheel zal kunnen wijden aan zaken die al die jaren door dat tijdrovende wethouderschap zijn blijven liggen. Van de veranderingen die het Gouwe-dorp in deze stormachtige tjjden on dergaat kan hij zich nu niet meer rechtstreeks op de hoogte houden. ”Ik zal nu in het Weekblad voor Waddinxveen moeten lezen wat hier allemaal gaan de is,” zegt hjj zelf. We spraken met de oud-wethouder in de smaakvol inge richte huiskamer van zijn woning aan de Henegouwerweg. Vrjjdag 2 september: Huldiging G. Koppelaar (hfd. Jan Ligthartschool), ger. ver. geb., aan vang 19.30 uur. In de vergadering van de algemene raad van het Gemeenschappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken, die morgenochtend in het Goudse stadhuis wordt gehouden, zullen de navolgende voorstellen van het col lege van beheer ter sprake komen: het aangaan van vaste geldlenin gen tot een bedrag van zeven mil joen gulden voor de financiering van kapitaalsuitgaven. Van dit geld zul len onder meer projecten als de uit breiding van het Goudse gasnet wor den gefinancieerd. De algemene raad zal hiervoor een bedrag groot 900.000 beschikbaar stellen. Eer der werd al 565.000 uitgetrokken; ten behoeve van het stichten van enige regulateurstations voor de gas voorziening en enkele transformator- stations voor de elektriciteitslevering vraagt het college van beheer mach tiging van de algemene raad tot het kopen van daartoe geschikte perce len grond; het college vraagt de algemene raad voorts toestemming de bouw van een 50/10 kV-station in Woerden op het industrieterrein Honthorst al daar onderhands aan te besteden en het benodigde perceel grond van de gemeente Woerden aan te kopen; omdat het gemeenschappelijk ener giebedrijf thans dertien meteropne- mers-geldophalers in dienst heeft acht het college het wenselijk een overeenkomst aan te gaan met de zg. Frauderisico-Onderlinge van Ge meenten voor 200.000. De voorschot premie bedraagt 1200 per jaar. Jonkheer Claus von Arnsberg Prins der Nederlanden, ge maal van Neerlands toekomsti ge koningin wordt dinsdag 6 sep tember veertig jaar. Het zal een rustige verjaardag zijn. Claus is niet langer de omstreden en be streden aanstaande echtgenoot van een zo mogelijk nog omstre dener Prinses Beatrix. De aan dacht van hen die zich provo’s noemen en ieder die met hen mee loopt, imiteerd, meedenkt of sympathiseert is nu gericht op belangrijker zaken. Omdat het de politie was die hen verhinder de de trouwdag van het prinse lijk paar tot een mislukking te maken, moet die het nu eerst ont gelden. Duitsers zou moeten werken. Ik vroeg daarom aan de Ortskomman- dant van Waddinxveen, overigens een van de weinige goede Duitsers, om Ausweise voor ons personeel. Daar trapte hij in. Ons personeel kwam nu niet meer in aanmerking voor de arbeidsinzet in Duitsland. Toen in Gouda toch zes van onze mensen werden opgepakt om per trein naar Duitsland te worden vervoerd, heb ik heel wat keren heen en weer moe ten fietsen om de zaak op te helde ren. Op ’t laatste nippertje kwamen allen vrij. Die gasgeneratoren zijn er nooit gekomen Ir. Venema’s taak als contactman tussen Verheul en de Duitse over heid beviel hem helemaal niet, te meer daar hij zich ook actief bezig hield met de verspreiding van het illegale blad Trouw. WADDINXVEEN De heer P. de Lijster uit de Waddinxveense Sta tionsstraat, scheidsrechter in de za- terdagcompetitie van de Afdeling Gouda KNVB, is met ingang van de competitie ’66/’67 aangesteld als ar biter in de ’grote Bond’. Hoewel als gevolg van de krapte op de kapitaalmarkt ennige afrem ming in de bouwsector valt te voor zien, verwacht de directie van het Waddinxveense bedrijf, dat er voor lopig nog voldoende werk blijft uit te voeren. In opdracht van de gemeente Zoetermeer werd dit jaar in de Pa- lensteinse polder te Zoetermeer als onderdeel van het Groot-Zoeter- meer een aanvang gemaakt met de bouw van 120 eengezinswoningen ten bedrage van 3,5 miljoen. Ook kreeg men de opdracht voor de uit breiding van het Zoetermeerse raadhuis, met welk project bijna een kwart miljoen gulden is ge moeid. In Boskoop werd begonnen met de bouw van een nieuw kantoor voor de Coöp. Raiffeisenbank, waar mede een bedrag van ca. 440.000 zal zijn gemoeid, terwijl in Wad dinxveen een aanvang werd ge maakt met de bouw van zestien be jaardenwoningen in de Vondelwijk waarvoor de aanneemsom bijna 300.000 bedroeg. In een vergevorderd stadium van voorbereiding verkerende plannen voor de bouw door Rehorst N.V. van woningen in Boskoop en Pijn- acker. Receptie ir. J. P. H. Venema, ger.ver geb., aanvang 17.00 uur. Zaterdag 3 september: Gouwe-zwemfeest, zwembad naaldijk, aanvang 19.00 uur. Dinsdag 6 september: Installatie nieuwe gemeenteraad, ge meentehuis, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 10 september De Soete Inval, ger.ver.geb., aan vang 13.30 uur (14.00 uur inschrijven puzzelrit, 14.30 uur start puzzelrit). Zaterdag 10 september: Beatmarathon, veilinghal, Bredeweg aanvang 18.00 uur. Schouwburg: do. 20.15 uur, za. 15.00, 19.00 en 21.15, zo 15.00 en 17.00 uur: Eddie gooit met bommen (14); zo. 10.00, en 21.15 uur, ma., di., en wo. 14.30 en 20.15 uur: Wonder van het leven (14). Thalia: do. en vr. 19.30 uur, za. 14.30 en 19.00 uur, zo. 15.00 en 19.00 uur, ma., di. en wo. 14.30 en 19.30 uur: How the West was won (14). Reünie: do. en vr. 20.15 uur, za 15.00 19.00 en 21.00 uur, zo. 15.00 en 17.00 uur: De danseres van de duivel (18); zo. 19.00 en 21.00 uur, di. en wo. 20.15 uur: Bruut, maar... onweerstaan baar (18). Wethouder In 1957 werd ir. Venema tijdelijk wethouder als opvolger van de tus sentijds af getreden heer Buitelaar. Na de verkiezingen van ’58 die een ommekeer bracht in de verdeling van de raadszetels ten nadele van de ’rechtse’ partijen, was er een wet- houderszetel minder te verdelen en ofschoon de CH-fractie eigenlijk niet voor prolongatie van de wethouders- zetel in aanmerking kwam, werd toch de heer Oudijk weer wethouder. Vlak na de komst van burgemeester C. A. van der Hooft overleed deze en werd ir. Venema als AR-fractielei- der wethouder. Acht jaar en één maand is de heer Venema nu wethouder geweest. .Een be scheiden, nauwelijks aan de weg tim merende gemeentebestuurderdie dan in, de raad als wethouder weinig mag hebben gezegd, maar die in de college vergaderingen nooit afliet zijn eigen opinie over bepaalde zaken naar voren te brengen. Als wethouder heeft hij een enorme steen bijgedragen tot dat wat het snelgroeiende Waddinxveen aan worden is. Daar kan iedere bewoner van het Gouwe-dorp hem oprecht dank baar voor zijn. Het besturen van Wad dinxveen was deze laatste acht jaar ook ir. Venema’s verdienste. Maandag 5 september Jaarvergadering KNVB afd. Gouda, Kunstmin Gouda, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 10 september Opening tbc-districtscunsultatiebu- reau, Thorbeckelaan Gouda, aan vang 10.30 uur. Donderdag 1 september: Vergadering waterleidingbedrijf De Rijnstreek, gemeentehuis Boskoop, aanvang 16.00 uur. Vrjjdag 2 september: Vergadering streekenergiebedrijf Gouda en Omstreken, stadhuis Gou da, aanvang 9.30 uur. WETHOUDERS VERKIEZIN G Op onze prijsvraag ”Wet- houdersverkiezing” was onder de ingekomen uitzendingen niet één die juist geraden had. Wij kunnen dus tot onzen spijt niet de toegezegde prijs toe kennen. Omdat hier geen spra ke is van ’dichtsbij’ geraden, kunnen we ook niet een troost prijs uitreiken. Ondertussen dank aan de inzenders. Te ge legener tijd hopen we weer eens iets dergelijks op te zet ten. Vrijdag 6 september: INGEZONDEN Geachte Redacteur, Ik heb hier voor mij liggen de uitslag der jongste gemeen teraadsverkiezingen en daarna vernomen de uitslag der Wet- houdersverkiezing, en mijzelf afgevraagd waak ik of droom ik. Wat toch is het geval? Als ik zie de verkiezing van 2 wet houders, gekozen door 983 kie zers, dan heeft toch zeker één partij, die 1037 stemmen op zich vereenigd heeft wel recht op 1 (één) Wethouderszetel? Of moet er geen recht meer be staan. Waar blijft de Christe lijke rechtvaardigheid? Wij zijn toch geen bezet gebied meer, waar ’t recht struikelt op de straten? -Ook kunnen wij niet meer zeggen, bevel is be vel, of in dit geval overeen komst is overeenkomst, want ieder lid draagt de volle ver antwoordelijkheid. Ons is al tijd geleerd, je moet deelen, als de Christenen deelen, doch hier is geen sprake van ver- deeling. Eerst ik en dan nog eens ik. Wat een figuur slaan wij als Waddinxveners toch. Is dit onrecht alsnog te verhel pen? U nogmaals dankend ver blijf ik Hoogachtend, Een opmerker. Van de 963 in uitvoering zijnde woningen op 1 januari 1966 staan er 639 in Waddinxveen. Het betreft 108 flatwoningen en 250 eengezins woningen in de Vondelwijk, die in middels zijn opgeleverd, alsmede 141 flatwoningen en veertig een gezinswoningen in Vondelwijk, waarvan de bouw in een vergevor derd stadium verkeert. In Groens- waard heeft men nog honderd een gezinswoningen onder handen. Ook de uitbreiding van de spijsfabriek van de fa. C. P. Broer aan de Kerk- weg wordt door Rehorst N.V. uit gevoerd. In Hellevoetsluis wordt nog ge werkt aan een complex van 324 eengezinswoningen. Van de in 1965 voltooide wonin gen stonden er 96 in Zoetermeer, n.l. 24 eengezinswoningen en 72 flatwoningen. In Nijmegen kwamen 201 woningen gereed en in Helle voetsluis werden 21 eengezinswo ningen voltooid. In Waddinxveen Samen met een groot aantal ande re gemeenten in het zuidelijk deel van Zuid-Holland zullen de tele foonabonnees van de netten Oud- Verlaat en Zevenhuizen per 1 sep tember (vandaag) hun gesprekken met Zwitserland en Liechtenstein automatisch tot stand kunnen bren gen. Tot het automatisch telefoonver keer met België, geheel Wst-Duits- land, Zwitserland en Liechtenstein worden naar het zich thans laat aan zien over enkele maanden toegelaten de abonnees in de sector waaronder ook Waddinxveen Automatisch telefoneren met automatisch bereikbare netten Groot-Brittannië en Noord-Ierland wordt in de eerste helft van 1967 mogelijk voor Zevenhuizen, Oud- Verlaat en Waddinxveen. Aan auto matisch telefoonverkeer met Frank rijk is men pas veel later in het jaar toe. Zaterdag 3 september: Afscheidsvergadering gemeenteraad Dorpshuis, aanvang 14.30 uur. Maandag 5 september: Eerste steenlegging Raiffeisenbank filiaal Moerkapelle, aanvang 11.00 uur. Het kort geleden gereedgekomen districtsconsultatiebureau van de Provinciale Zuidhollandse Vereni ging tot Bestrijding van Tuberculose aan de Thorbeckelaan, ”In ’t veld huis” genaamd, zal op zaterdag 10 september officieel in gebruik wor den genomen. De feestelijke bijeen komst begint om 10.30 uur. Oud-wethouder Venema heeft zich de laatste jaren uit tal van openbare functies teruggetrokken. In ’62 nam hij afscheid van de reeds genoemde SOA. In hetzelfde jaar bedankte hij als lid van werkgeversvoorzitter van de commissie ex. artikel 22 van de wet op de ondernemingszaken in de kleine metaalnijverheid. Van deze commissie maakte de heer Venema, als procuratiehouder voor Verheul verscheidene jaren deel uit. Op kerkelijk gebied was hij lid van de commissie van beheer van de Gereformeerde kerk en van de bouwcommissie die het verenigings gebouw aan de Stationsstraat heeft gebouwd. Later was hij ouderling van de kerkeraad, maar moest hier voor om gezondheidsredenen bedan ken. Eerverleden jaar verliet hij het bestuur van het christelijk lyceum in Gouda, dat in 1948 werd opge richt. In het huis aan de Henegou werweg werden de eerste besprekin gen voor de totstandkoming van deze nu bloeiende school gehouden. Ir. Ve nema was eerste secretaris, later voorzitter van het schoolbestuur. Het fraaie nieuwe schoolgebouw is me de dank bij zijn activiteiten verwe zenlijkt. In de oorlog was hij plaatsver vangend hoofd van de luchtbescher mingsdienst. Van latere datum is zijn bestuurslidmaatschap (secretaris) van het begin dit jaar opgerichte streekwaterleidingbedrijf De Rijn streek. Ir. Venema blijft voorlopig nog bestuurslid van de AR-Statencen- trale Gouda, bestuurslid van de Ka mercentrale Leiden, lid van het AR- partijconvent en afgevaardigde naar de Deputatenvergadering. Aan het eind van zijn twintigja rig raadslidmaatschap krijgt de heer Venema tijd voor andere zaken. Het programma voor de eerste tijd is voorlopig nog flink gevuld. ”Ik heb nu eindelijk tijd om m’n rommel op te ruimen en een enorme achterstand in mijn correspondentie weg te wer ken. We gaan nu ook meer op be zoek bij vrienden en familie en ik ga ook meer samen met mijn vrouw uit. En lezen, veel lezen. Kortom we gaan een rustig leven leiden.” WADDINXVEEN De Waddinxveense Bouw- en Aannemingsmaat- schappij P. Rehorst N.V. heeft in 1965 niet minder dan 318 woningen op geleverd. Bovendien had men op 1 januari in totaal nog 963 woningen in aanbouw en werden er in de loop van dit jaar nog met de bouw van 136 woningen een aanvang gemaakt. Behalve in Waddinxveen was en is Re horst ook actief in Nijmegen, Hellevoetsluis, Zoetermeer en Boskoop. kon de kleuterschool „Pinkeltje” van Volksonderwijs aan de Juliana van Stolberglaan worden opgele verd. De vier corpsen zullen eerst af zonderlijk hun partijtje blazen ge volgd door slotapothese in de vorm van een gezamenlijk optreden der 250 muzikanten. De besturen der muziek verenigingen hebben het plan opge vat een dergelijk optreden ook in Woerden en Moordrecht te doen plaatshebben en wel op resp. 10 en 24 september. Aanvang van de taptoe in Waddinxveen: half negen ’s mor gens. Zaterdag 17 september: Gouwerit MABC Gouwerijders. Zaterdag 17 september: Taptoe Voorwaarts, Concordia, KVT en Vriendschap, schoolplein Oranje laan, aanvang 8.30 uur. Vrtfdag 23 september: Prijsuitreiking jubileumvlucht De Sperwer, ger. ver. geb., aanvang 20.00 uur. als een intelligent, opgewekt en ambitieus mens, die de Neder landse zaak tot de zijn heeft ge maakt. Ofschoon zijn kennis van onze taal al op een hoog peil staat veroorlooft die hem nog niet er in zijn eentje op uit te trekken om land en volk goed te leren kennen Prinses Beatrix blijft voorlopig nog trouw aan zijn zijde. Opiniepeilingen hebben uitge wezen dat Claus’ populariteit na zijn huwelijk weer met sprongen is vooruit gegaan. Daaraan heeft het vraaggesprek voor de tele visie met Prins Bemhard in niet geringe mate toe bijgedragen. De tijd is niet ver meer dat Prins Claus zich een waardig opvolger zal tonen van Prins Bemhard.Als afgestudeerd jurist en ervaren diplomaat lijkt een ’loopbaan’ als goodwill-ambassadeur als juist voor hem geschapen. Viswedstrijd hsv ’Waddinxveen’ voor clubkampioenschap. Zaterdag 10 september: Diploma-zwemmen (A t.m. F), zwem bad Kanaaldijk. Dinsdag 13 september: Opening expositie Piet de Vries, Boekhandel Veldwijk, aanvang 20.15 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 3