Verkeersprognose, Schoolraad, documentatie Sint bedacht Zwembad Bronchiletten sas Begrotingstekort zal in komende jaren wel toenemen voor het aan Verkoop grond niet alleen Bouwteam Groe zwaard Vrijdag 16 en zaterdag 17 december in het Geref. Vereniginsgebouw aan de Stationsstraat H. Huizer (SGP-Herv. Groepering) Veel interessante 1® A. H. van Gent (Partij van de Arbeid) en waardevolle prijzen: s Pagina 8 o.a. speelgoed, gebruiksvoorwerpen, enz. schiettent ballengooien rad van avontuur vogelprik tollenbak verkoopstand kaas eten, enz. ^BURGERLIJKE STAND Verontreiniging - Hoestdrank in tabletvarm.95ct DOKTERSDIENSTEN gezellige attrakties: e e Brug Openbare Werken Cijfers if Consultatie bureau Onderwijs Markt Lichtpunten Verkeer WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART donderdag 8 december 1966 W De grote Fancy Fair HIEUIDE HMD I de heer Huizer de inleiding van zijn ZEVENHUIZEN Week van 29 nov. tot 5 dec. 1966. REEUWIJK z.v. en M. Ook de neer Van Gent was veront- WADDINXVEEN: De zondagsdienst zal worden waar genomen door Dr. J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, telefoon 2979. ”Wij zien de noodzakelijk gewor den verhoging van salarissen en de hoge kosten van de dienst sociale zorg en maatschappelijk werk, vooral met de uitvoering van de bijstands wet, die door de opening van het Bejaardentehuis grote financiële las ten met zich meebrengen voor onze ”HET IS gelukkig voor B. en W. dat de KVP-fractie in deze raad maar klein is,” zo zei de heer A. H. van Gent, leider van de grootste frac tie in de Waddinxveense gemeente raad, de PvdA. De heer Van Gent doelde daarbij op het sterk gestegen tekort op de begroting en noemde - parlementair gesproken - de dekking voor 1967 onvoldoende. Er is, volgens de PvdA-woordvoerder een gat van circa 9^%. De heer Van Gent zei dat een maand geleden een regering naar huis werd gestuurd voor een onge dekt tekort van ongeveer anderhalf procent. De zondagsdienst wordt waargeno men door Dr. J. Tol, Dorpstraat 12, Bleiswijk (tel. 01892-500). rust over eventuele verontreiniging van de lucht: De heer Van Gent besloot zijn be toog met een opmerking over de sub- m d< cl m b< li; te REEUWIJK De medische dienst wordt voor zon dag 11 dec. 1966 waargenomen door J. van der Goot, arts, tel. (01829)- 2254. Cl di hi bi ri G W S< dj aj k< te zi. n: m v: st al st w ki le cl ”c h( Pi si d( in W tu di le H w zi tr W de st de in da R P’ v< o. G nc w< te hc H h< ki v< de g« sidie aan de Culturele Kring. ”Met de verhoging van de subsidie aan de ze instelling gaan we volledig ak koord. De goede programma’s van de Culturele Kring smaken naar meer.” De PvdA’er verzocht het gemeen tebestuur om meer cijfermateriaal en toelichtingen op de onderlinge sa menhang van de verschillende plan nen van het vijfjarenplan. ’’Door recente aankopen in het centrum van de gemeente zijn de eerste stappen gezet op een weg vol ingrijpende ver anderingen,” aldus de heer Van Gent, ’’binnen afzienbare tijd zullen meer dere belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Dit zal alleen mo gelijk zijn als de raad over voldoen de documentatie beschikt.” Zaterdag 17 december om 22 uur trekking GROTE ZWEMBAD-VERLOTING met 1000 aan prijzen (o.a. bandrecorder, draagbare radio, platenspeler, mixer en transistorradio). Nog een beperkt aantal loten 1,— verkrijgbaar bij A. C. v. d. Bosch, leplaan 39, Waddihx- veen, telefoon 2136. WADDINXVEEN - Sinterklaas heeft het bouwfonds voor ’t nieuwe zwem bad niet vergeten. Op de vijfde de cember werd het fonds 2500 rijker door een gift van de N.V. Bouw- en Aannemingsmaatschappij P. Rehorst, welk bedrag werd aangeboden ter gelegenheid van het feit dat de 2500- ste na 1945 in Waddinxveen gebouw de woning was voltooid. Behalve deze grote Sint-Nicolaas- gift kwamen er de afgelopen week ook weer tal van kleinere bedragen binnen waardoor de stand werd ge bracht op 45.817,78. De bedragen kwamen van K. de V. 2. 50;A.B. 2; J.H.M. 5; J.O. 2.50; Ch.v.H. 5; C.V. 5; M.v.d.B. 2.50; T.B. 2,50; W.v.B. 2; M.t.H. 1; J.A. 2.50; P.v.d.L. 10; A.B. 2.50; E.B. 2.50; A.J. 10; K.H. 2.50; P.B. 2.50; C.v.d.H. 10; J.L. 2.50; J.B. 1.50 en A.Z. 5. In de kantine van de Nederlandse Kabelfabrieken aan de Noordkade wordt vanavond een grote bridgedri ve gehouden, waarvan de baten zijn bestemd voor het zwembad. begroting. Natuurlijk zijn wij dank baar dat wij hebben mogen meewer ken aan de totstandkoming van het rusthuis en dat de raad zo goed ver tegenwoordigd was bij de opening. Verder willen wij over deze begro ting niet te veel zeggen. Bij de be handeling op 15 december zal de ge hele begroting uitvoerig worden be sproken. De vraag is, hoe kunnen wij een sluitende begroting krijgen? De enige mogelijkheid lijkt ons een aanvullend bedrag proberen te krij gen uit het Gemeentefonds. Wij zijn overtuigd van de noodzaak en hopen dat er nu eens een definitieve be slissing zal worden genomen. Het is zeer begrijpelijk dat er in de nabije toekomst weer belangrijke investe ringen zullen moeten worden ge daan, wij denken bijv, aan de be graafplaats, scholenbouw, zwembad, de reconstructie van de Tweede Bloks weg etc. Dit zal zeer zeker nog meer lasten met zich brengen, en het te kort op de begroting nog doen toe nemen”, zo besloot de heer Huizer. Een andere vraag van de heer Van Gent ging over de geplande brug over de ringvaart langs de Kanaal dijk, ten noorden van de bestaande ”Het vijfjarenplan heeft ons nog slechts kort geleden gelegenheid ge boden, op vrij uitvoerige wijze over diverse aspecten, waarmee de ge meente wordt geconfronteerd, van gedachten te wisselen. Toch gaan wij graag ook nu op enkele aspecten na der in. De post openbare werken op de begroting was naar de mening van de heer Huizer zeer hoog. Hij vroeg zich af of het niet wat minder kon, al had hij respect voor het goede on derhoud van de plantsoenen. De heer Huizer zei: ”In de bijgevoegde nota worden enige oorzaken genoemd om trent de stijgende kosten bij openbare werken” en wel zeer aanvaardbare oorzaken zoals de salarissen en de prijsstijgingen, het garagecomplex etc. Maar bij de afstoting van de nutsbedrijven is altijd beweerd dat dit geen geld zou kosten. Wij hebben hierin steeds kostenverhoging gezien en aan afstoting dan ook niet mee gewerkt. Nu lezen wij in de nota dat het toch wel kostenverhogend heeft gewerkt. Voor de buitendienst is één perso neelslid meer geraamd. Wij willen in overweging geven om geen personeel meer aan te trekken, maar ondanks de uitbreiding van onze gemeente het werk met het huidige personeel te blijven doen en het zo efficiënt mo gelijk te organiseren. Hoe staan de zaken met de uitgifte van bouwgrond? Wij denken hierbij in het bijzonder aan de industrie. De grondprijzen worden door het uitblij ven van kopers steeds hoger. Daarom is ons inziens uitgifte van bouw- brug naar de Trooststraat in ver band met provinciale plannen niet door zal gaan komt ook de bouw van een nieuwe brug op losse schroeven te staan, aldus het socialistische raadslid. ’’Over de woningbouw is al veel gesproken en wij kennen eikaars standpunten. Maar welke soort van woningen onze voorkeur uitgaat, is dan ook voldoende bekend. Wij wil len nu alleen de aandacht vragen van het college voor de te saneren Kerk weg-westzijde en voor de gevolgen daarvan voor de bewoners van de te verwijderen huizen. Wij verzoeken u al het mogelijke te doen, voor die be woners tijdig passende woonruimte te creëeren. Zou ons voorts wat de wo ningbouw betreft kunnen worden meegedeeld, of het college op dit ogenblik nog plannen heeft voor de bouw van woningen ten behoeve van minder-validen”. Van de woningbouw zei de afge vaardigde van de SGP/Herv. Groep: B(j de vorige beschouwingen heb ben wij gevraagd de bouw van goed kopere woningen te bevorderen, om dat wij dachten dat de prijzen van de woningen te duur waren. De tijd heeft ons gelijk gegeven en wij gelo ven dat het beter is om alles maar weer te gaan aanbesteden, omdat verschillende werken die werden aanbesteed over het algemeen lager in prijs waren dan was begroot. Dan zal men natuurlijk bouwgrond moe ten gaan verkopen, niet alleen aan de N.V. Groenswaard, maar aan meerdere eventuele kopers. Dan komt vanzelf de vraag: Heeft het bouw team nog reden van bestaan? Bij aan besteding gaat ook het concurrentie- element weer meespreken en dat is zeker in het belang van eventuele kopers. De heer Van Gent noemde voorts het verkeersprobleem nijpend en vooral in de toekomst. Maar alle be sluiten op verkeersgebied hangen vol gens de PvdA-woordvoerder af van de toekomstige, uiterlijke grootte van de gemeente. Daarom was hij voor stander van een door deskundigen opgestelde prognose van de te ver wachten verkeersstromen in Wad dinxveen. De heer Van Gent vroeg het college een opdracht in die rich ting te verstrekken. Hij vroeg hoe of er in 1967 fondsen beschikbaar zou den zijn voor de realisering van het plan-Brugweg dat reeds vele jaren in voorbereiding is. Verder informeerde de heer Van Gent of de aansluiting van de Brugweg op de nieuwe pro vinciale weg al geregeld is. Uit wat ons via de pers is medege deeld over het streekplan ’’Rijn en Gouwe” blijkt, dat een groot deel van de gemeente - aan de westkant - is voorbestemd tot kassengebied. Op zichzelf hebben wij er weinig be zwaar tegen, op het grondgebied van Waddinxveen daarvoor plaats in te ruimen. Dat is trouwens al enkele keren gebeurd. Wat stroever in onze beoordeling worden wij echter, als men vele honderden hectaren kassen pal tegen ons bebouwd gebied wil aanplakken. Luchtverontreiniging zal - welke soort van verwarming ook wordt toegepast - steeds een van de minder aangename gevolgen zijn. En bovendien vinden wij (uit ervaring) dat een gemeente door de kassen bouw beslist geen fraaier aanzien verkrijgt. Het is goed, het toekomsti ge kassengebied in de polder Achter- of zo ver mogelijk van onze bebou wing verwijderd te houden.” ZEVENHUIZEN Ondertrouwd: Adriaan de Jong en Jannetje van den Berg; Pieter Pau lus de Jong en Neeltje van der Spek; Johannes Verschoor en Cornelia Jo hanna van den Berge; Hendrik Jan Poortermans en Adriana Biemond. Een vorige keer hebben wij gespro ken over de verlichting van de Hene- gouwerweg vanaf het poldergemaal tot aan de rijksweg. Er is toegezegd hiernaar te zullen informeren. Heeft het college al iets naders vernomen? Deze zaak is toch wel zeer urgent en een spoedige oplossing zeer noodza kelijk.” De heer Huizer zette zijn vragen- vuur voort met het informeren naar plannen voor de vestiging van een tweede consultatiebureau in de Von- delwijk. ”De noodzaak is wel be kend,” zei hij, ”de moeders moeten ruim een half uur lopen om in de Stationsstraat te komen en vooral bij minder goed weer is dit funest. Er is ook wel eens gesproken over een kraamcentrum. Is het bij een gesprek gebleven of zijn er definitieve plan nen? Over een ambulance-auto zeg ik maar niet te veel. Toch zijn wij voor stander van een ambulance in onze eigen gemeente.” Vervolgens ging de heer Huizer in op enkele posten op de begroting. Hij kon zich per traditie niet ’vereni gen’ met de subsidie van vijf gulden aan het Humanistische Thuisfront, omdat de overheid als ’dienaresse Gods, die regeert bij de gratie Gods’ nooit haar medewerking mag geven aan hen die met woord en daad belij den dat er geen God bestaat. Ook en kele andere posten konden niet de goedkeuring van de SGP en Her vormde Groep wegdragen. Het onderwijs kreeg ruime aan dacht in de beschouwing van de heer Van Gent. Hij pleitte voor de instel ling van een schoolraad waarin naast ouders en leerkrachten ook gemeen telijke functionarissen, andere des kundigen en belangstellenden zitting zouden moeten hébben. ’’Zo’n school raad,” verklaarde de heer Van Gent, ”zou een wezenlijke bijdrage kunnen leveren aan het algemeen beleid met betrekking tot het onderwijs.” De schoolraad zou bevoegdheden moeten krijgen en als zodanig aan kunnen sluiten bij de huidige opvat tingen over de plaats die de school in het leven inneemt. De heer Van Gent wenste ook antwoord van het college op zijn vragen over de be hoefte aan schoollokalen voor kleu ter-, lager en uitgebreid lager onder wijs (in de eerstvolgende vijf jaar) en over het rapport over het middelbaar onderwijs in Waddinxveen. De ver deling van de schoollokalen noemde de heer Van Gent een zaak die nog lang niet tot ieders tevredenheid is geregeld. In zijn beschouwing sprak de heer Van Gent ook over de maatschappe lijke zorg en de volksgezondheid. Hij pleitte voor een dienstencentrum en bleek ook voorstander van de vesti ging van een dependance van Het Groene Kruis in een van de nieuwe wijken. De heer Van Gent zei voorts: ’’Minder verheugd is de fractie over de mislukking van de schooltandver- zorging. Wij vertrouwen, dat het col lege zijn pogingen onverminderd zal voortzetten, zo nodig in combinatie met andere gemeenten dan tot nu toe, een regeling tot stand te bren gen.” Het zg. bosplan tussen Boskoop en Waddinxveen zal, volgens de PvdA, in de eerste plaats een rekreatiege- bied moeten worden voor groot en klein uit de direkte omgeving. Geboren: Wijnandus Arnoldus, W. Sluijs en C. E. Vermeulen. Anton Roelof, z.v. J. P. Bosboom en J. M. Batenburg. Gehuwd: Bernardus Scholten Manja Dolores van Aalten. Jacob de Lange en Gerritje Monster. De heer Huizer betreurde het dat de weekmarkt ook op de nieuwe be groting nog voor 2.000 aan de uit gavenkant staat genoteerd. Hij zei: ”Bij de besprekingen die we hebben gehouden kregen we de indruk dat de inkomsten uit de weekmarkt de uitgaven zouden dekken. Wij hebben nog niet de beschikking over de laat ste cijfers, maar misschien kunnen we hierover worden ingelicht.” Het raadslid vond de financiële positie niet bijster rooskleurig en vond het tekort van 684.000 erg veel. Voorts worden deze week de laat ste loten verkocht van de speciale zwembadloterij met fraaie prijzen, waarvoor de trekking zal plaatsvin den op de laatste avond van de op 16 en 17 december a.s. te houden gro te fancy fair, eveneens voor het Zwembad, in het Geref. Verenigings gebouw. Maar ook de PvdA vond het tekort niet gering. ’’Toch willen wij niet wéér onze wenkbrauwen fronsen en klagend roepen, dat het zo niet kan doorgaan. Het zal immers nog ge ruime tijd zo gaan. Zelfs een ruimere uitkering aan de gemeente zal onze financiële armslag niet zo groot doen zijn, dat wij royaal de grote werken, die in een reeks van jaren moeten worden uitgevoerd, zullen kunnen verwezenlijken. Dat staat wel vast. Maar er zijn toch ook een paar licht punten. De verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds, die niet ten eerste onbelangrijk is. Dan is er de kapitaal-bijdrage van de over heid in de kosten van bepaalde in vesteringen. In de derde plaats staan ons nog steeds aanvullende uitkerin gen uit het gemeentefonds te wach ten. Wat dit laatste betreft valt het ons op, dat het College in zijn nota juist nu van ”een voorzichtig opti misme” blijk geeft, terwijl het zich in voorgaande jaren aanzienlijk zelf verzekerder heeft opgesteld. Als de ze uitkering mede zal afhangen van het peil van onze plaatselijke belas tingen en rechten, hebben wij een beste kans. Onze plaatselijke belas tingen en tarieven liggen bepaald niet achter. Een ander belangrijk punt, dat ten aanzien van het begro tingstekort kan worden opgemerkt is, dat dit voor een groot deel mede wordt veroorzaakt door de hogere kosten voor maatschappelijk werk en sociale zorg. Wij mogen verwach ten, dat deze sprongsgewijze verho ging in 1967 zich daarna niet elk jaar opnieuw op een dergelijke manier voordoet.” grond hard nodig. Meerdere malen hebben wij betoogd de industriegron- den niet vast te houden voor een denkbeeldige koper, maar juist uit te geven. Want nu men eindelijk wil gaan verkopen valt keer op keer de zaak in duigen omdat verschillende bedrijven waaraan nu wordt ver kocht, de zaak financieel niet rond kunnen krijgen. Voorwaar toch wel een teken aan de wand.” De heer Huizer informeerde voorts naar de financiële gang van zaken bij de wijkverwarming. Het raadslid was zeer nieuwsgierig naar de resultaten, vooral nu een ’goed bekend staand weekblad’ over de zaak had geschre ven en niet zo gunstig. De heer Hui zer hoopte dat het college zijn pessi misme zou kunnen wegnemen. Daarna besprak hij enkele ver keerssituaties: Hij sprak de hoop uit dat de verkeerscommissie nuttig werk zou doen en wachtte met graag te het eerste rapport van de commis sie af. Een rapport dat de heer Hui zer op het moment van zijn toespraak al enige tijd in huis had. Over het verkeer zei hij: ”We vragen bijzon dere aandacht voor de situatie bij de Kerkweg, Kanaalstraat en Juliana v. Stolberglaan. Op dit punt zijn in kor te tijd verschillende ongelukken voor gekomen. Hier moet op korte termijn een oplossing komen. Bestaat voorts de mogelijkheid het trottoir op de Brugweg door te trekken? Ook de Kerkweg vraagt een snelle oplossing.’ De heer Huizer vroeg ook hoe lang de sanering van de Nesse nog zal duren en in verband daarmee of de mogelijkheid bestaat de oprit naar de hefbrug aan het eind van de Zuid- kade af te breken om zodoende een brede doorgang te kunnen maken naar de Nesse. Verder werd het col lege gevraagd om nadere gegevens over de aanleg van de tweede ver keersweg, die langs de Winterdijk zou moeten lopen. ’’Vanzelf gaan ook onze gedachten uit naar de brug over de Gouwe. Deze brug kost aan de indus trie en de middenstand veel geld voor het lange wachten. Is het college al nader geïnformeerd aangaande de tweede brug over de Gouwe? Het is ons bekend, dat de uitvalsweg via het Tweede Blok naar de Rijksweg enige verlichting zal geven aan de hefbrug, maar desondanks is een tweede brug wel zeer noodzakelijk. WADDINXVEEN Ondertrouwd: A. A. M. Straver en A. J. van der Hoorn. W. J. van Oeveren en C. van der Eijk. Geboren: Marloes Helena Elisabeth, d.v. P. J. A. Hogenelst en W. K. Lui ten; Jolanda Jacqueline, d.v. J. Kers bergen en B. E. Jongeneel; Antoinet te, d.v. A. van Nielen en C. N. van Leeuwen; Wobbe Frans, z.v. D. F. Koning en I. van der Staaij; Maria Catharina, d.v. W. T. Hidding en N. J. van Tol; Leonardus Adrianus, z.v. J. J. G. Romijn en W. M. Luiten; Alexandra Johanna Huberta Maria, d.v. W. H. J. M. Wientjes en M. C. van der Velden; Margueritte There sia, d.v. A. J. P. Venema en M. F. Cowan; Herman, z.v. G. Cohen en M. Goedhart. Gehuwd: J. H. van Reeuwijk en 15. G. van Wijk. Overleden: J. Qualm, oud 85 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: groene jongensshawl; br. herenhandschoenen, zijden dames- shawl, rode step, bankbiljet, zilve ren armbandje, schuurplank voor metselwerk, groen-zwarte want. Verloren: bruine portefeuille met inh. donkergrijze plastic regenjas, sleutel ring met 3 sleutels, rode step met rem, witte portemonnaie met inh.; gele step, bruine aktetas met brood trommel, loden damesmantel, kinder- portemonnaie met inh.; hoes van pa raplu, dubbele bergkristallenketting; blauwe kinderportemonnaie met inh. ALVORENS TOT ZIJN BESCHOUWING op de begroting voor 1967 over te gaan waarschuwde de heer H. Huizer van de gecombineerde tweemans- fractie SGP/Hervormde Groepering voor de ontzaglijke zonden en onge rechtigheden die zich ook in het afgelopen jaar weer vermenigvuldigden. ”Wat voorheen nauwelijks werd genoemd, propageert men nu onbeschaamd,” aldus de heer Huizer, die het bijna een wonder vond dat nog niet opnieuw - twintig jaar na de laatste - een vreselijke oorlog was ontbrand. ’’Maar dat nog immer de verwoesting op grote schaal uitblijft is uitsluitend te danken aan Gods lankmoedigheid. Maar als land en volk - het schijnt met blindheid geslagen - niet terugkeren naar de oude beproefde paden dan ziet het er voor ons en ook voor onze gemeente slecht uit en zullen de oor delen niet uitblijven,” aldus besloot beschouwing.

Weekblad voor Waddinxveen | 1966 | | pagina 10