7 Met de Zilveren lepel ui m<~ni en stralend weer Dank voor Geslaagd De fiets van Juffrouw Ooievaar II v I t vaat bij Sportweek 1969 I organisatie „Flitsende start” WIPPEROEN EN DE DUINENDIEF Vakantieregeling groente-handel Oplossing puzzel van 14 mei FRANS VAN CAMP Iwf ii K Pagina 2 DOKTERSDIENSTEN Uitslagen aS» -JE e <4^ 4-6 Z WEI door Tom Lodewijk I c 0-1; het eens 4;,‘ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART donderdag 12 juni 1969 16 tot en met 28 juni: K. Sekeris, Kerk weg 203. 14 tot en met 26 juli: G. Bonefaas, Sint Victorplein 4 4 tot en met 16 augustus: P. van Beek, Piet Heinstraat 8. Heel kort maar heeft dinsdagavond de openingsceremonie van de Sport week Waddinxveen 1969 op het sportcomplex in het Warnaarplantsoen ge duurd. Maar het begin was veelbelovend. Schitterend zomeravondweer was de verrassing die de weergoden de Sportweek-organisatoren bereidden. Vandaar korte toespraken door burgemeester C. A. van der Hooft en co- mité-voorzitter C. Kool om vervolgens maar zoveel mogelijk van de gun stige omstandigheden te profiteren om de eerste ronde van het bedrijfs- voetbaltoernooi (met 21 deelnemende teams dit jaar) vlekkeloos tot een goed einde te brengen. C. E. Schook, C. Olieman en G. van Straalen uit Waddinxveen en B. A. C. Cammeraat uit Moerkapelle be- haalden het einddiploma B van de Rijks HBS in Gouda. Waddinxveen - C. A. de Geus, arts, Pr. Beatrixlaan 6, telefoon 2676. Moerkapelle - Dr. W. Vroegindewey, Moerhageplantsoen 1, tel. 687. Wijk zuster: A. J. Kapteijn, Dorpsstraat 16, telef. 530. 21 juli tot en met 2 augustus: Chr. Zwijgers, Koningin Wilhelmi- naplein 3; A. Verbree, leplaan 75. 30 juni tot en met 12 juli: W. Sekeris, Dorpsstraat 23; J. van Tri et, Brederolaan 15. Van Bolder paars gemaakt? Nou, en toen was het Beukenootjesbos van jou. Ik heb precies hetzelfde gedaan met jouw hol; dat is dus van mij en je beu- kenootjes ook”. ”Ik zal je!” brulde Holder Bol der laaiend van drift. Hij probeer de zich uit alle macht tussen de planken door te wringen, maar zijn grote hoofd was nog groter dan hij had gedacht en daarom kwam hij helemaal klem te zitten. ’’Help! Help!” schreeuwdie Hol der Bolder in paniek!! di< br O dan nen spo naa mo; Zevenhuizen: J. A. Ensing, Dorps straat 196, Zevenhuizen (tel. 01802- 204). V blo< ten gen aa aa eii lij on br. m( tO( da ac C kof see het das led om par VO€ f ste] kw de nei C sto Ho OPA VO( KLEIWEG 2-61 GOUDA TELEFOON 23W WIJ HEBBEN ZE AU STRANDKLEDING IN... HOOFDSTUK IV Waarin Reindert Stok piekert over de plaats van de vrouw in het vak. „Zo juffrouw”, zei Reindert Stok „en tik dit nou met een paar doorslagjes, hè, want straks komen die lui van de vakpers en dan heb ik graag dat het er net zo in staat als ik het heb gezegd. Het zal wel geduvel geven en dan moeten ze me niet verkeerd citeren-” Mieke van der Pluim, die de openingsrede die haar baas als voorzitter van de afdeling van „Bloembollen cultuur” zou houden had gestenografeerd, knikte. Ze zou het geval wel niet precies zo overnemen als Rein dert, heen en weer ijsberend door zijn kantoor, het haar gedikteerd had, want dat ging zó: Vakgenoten, wat hebben wij aan die smoezen, nou ja daar maakt u maar iets behoorlijks van, we heb ben helemaal niks aan die zogenaamde toezeggingen. Voor het mulo-b diploma slaagde de heer W. Buitelaar uit Waddinx veen. gers/v.d. Loo-Bakkers/Broer 0-4; Agrariërs-Uniekaas 0-0; comb. Noordkade-Melk/Groente 0-0. De Waardt-Slagers/v.d. Loo 2-0 Poule B: Berghuis/Verhoef-Reym 0-0; Broer v.d. Starre-Tokion 0-0; Rehorst- Mulleman 0-0; Albert Heijn-Broer/ v.d. Starre 0-0; Tokion-Berghuis/ Verhoef 1-0; Reym-Rehorst 0-0; Mulleman-Albert Heijn 2-0. Poule C: NKF-Kempkes 2-0; Molenbouw-Baas 0-2; Boeren/ banken/tuinders-Alblas/Baan 2-2Veldwijk/Boonstoppel-Molen- bouw 2-0; Baas-NKF 0-3; Kempkes Boeren/Banken/Tuinders 0-1; Alblas/Baan-Veldwijk/Boonstop- pel 1-0. In die tijd was het, dat Rein de armoe was gaat ha ten en vastbesloten was, daarboven uit te komen. Hij moest natuurlijk op zijn dertiende jaar naar een baas, maar ’s avonds ging hij naar avondschool. Hij kwam terecht in de bollenstreek, waar een scherpziend zaken man al gauw ontdekte dat Rein Stok niet alleen „geen luie draad aan z’n lijf had” maar ook goed uit z’n dop pen keek, z’n praatje wist te maken en beschikte over een goede neus voor zakendoen. Rein spaarde gierig el- kie cent, rookt zondag’s één sigaar, deed in z’n vrije tijd nog klusjes en alles ging in’t potje. Toen ging hij (ook al in z’n vrije tijd) voor zichzelf wat bolletjes telen, scherp speculerend, maar met geluk. Met groot lef be gon hij voor zichzelf, leefde zo gevaarlijk dicht langs de rand van het minimum, dat alleen zijn ijzersterk ge stel hem er bovenop hield, en door zijn opvallend scherpe kijk op de markt stond zijn bescheiden zaak stevig op dje benen toen de crisisjaren begonnen. Ook daar kwam hij door heen, en toen dr. Heckenrath stierf, kon Magda door haar erfdeel hem een financiële steun in de rug geven. Hij kon dat te meer aanvaarden, omdat hij wist, dat enige gedachte daaraan hem vreemd geweest was, toen hij Magda vroeg. Hij kon zijn vrouw alles geven wat haar hart begeerde, en al hield ze van mooie dingen, verkwistend was ze zeker niet. Ze mocht dan geen bollenvrouw zijn, maar van haar vader erfde ze het zakenmansinstinkt van diens ras, en Rein was er van overtuigd, in haar ook de deugdelijke huisvrouw te hebben gevonden waarvan, zoals zijn moeder placht te zeggen „de waardij kostelijker was dan die van ro bijnen”. Vader en moeder Stok hadden ondanks alle noden en zorgen kans gezien hun kinderen „met God en met ere” groot te brengen, ze waren allemaal ’’knap” gietrouwd. Vader Hannes was overleden en moeder Janna bleef in haar eigen kleine huisje vol herinneringen, met de buurtjes van zovele jaren, haar leveranciers die goeie kennissen van zovele jaren waren geworden. Af en toe haalde Rein haar af, om eens een dagje in zijn grote huis door te brengen. De kinderen vonden het altijd leuk als oma kwam, want ze was goed bij de tijd en vol humor, ze kende nog allerlei heerlijke liedjjes van vroeger, en ze zong ze met haar al een beetje gekraak te stem. „Toen ik op neer langs bergje stond” en „Er staat een slot met muur en toren” of dat tragische „Snijdend valt de hagel neder, door een felle storm ge jaagd” en kleine Hans stonden de tranden in de ogen, als oma dan zo samertelijk zong „Arme wees, ver scheurd, versleten, dekken u uw lompen niet, heeft dan zelfs u God vergeten, dat zijn oog op u niet ziet?” Maar dan stapte ze gauw over op „Tineken van Heulen, ons ken „van wie de kinderen iets hebben”, waarbij men dan meestal bij de aangetrouwde familie terecht komt. Rein vertrok zijn mond, ’t Zou wel in die duistere, on bekende familie van Magda zitten, natuurlijk... en hij dacht aan doctor Heckenrath, te vroeg gestorven omdat hij zich helemaal opoffierde aan praktijk en zie kenhuis. Waarom moest een kind bepaalde eigenschap pen altijd erven? Dan was je er meteen gemakkelijk van af, kon je het voorgeslacht de schuld geven! Ieder moest de verantwoordelijkheid maar dragen voor zijn eigen karakterfouten! „Van wie ie het heeft doet niet terzake”, zei hij kort. „Ik ben hem er in ieder geval niet in voorgegaan.” „Nee”, stemde Janna toe ,maar ik denk wel es Rein misschien heeft de jongen het te gemakkelijk. Een va der die hard werkt en genoeg verdient, zulke jongjens worden met een zilveren lepel in d’r mond geboren. Jij hebt er zelf hard voor moeten werken, je hebt iedere steen als het ware met je eigen handen gelegd. Hij komt in een opgemaakt bed”. Reindert lachte vreugdeloos, dat opgemaakte bed kwam hem tegenwoordig nogal eens voor de voeten. „Ja”, zei hij, „Herman wou er niet in, Hans wil er niet in, en ik ben bang dat Bas er alleen in wil om lek ker te maffen”. ,Daar is een bed tenslotte voor”, vond zijn moeder. „Da’s ’t gevaar van beeldspraak! Als u nog een oud bakkie koffie hebt staan, dan graag, want ik moet dóór naar de beurs”. „Je krijgt bij je moeder nooit ouwe bakkies”, zei Jan na overbodig, en ze was al op weg naar de keuken. „Kom niet aan de deur, anders vat u kou”, vermaan- De vakantieregeling 1969 voor de Waddinxveense groente- en fruit handelaren ziet er als volgt uit: De uitslagen van één avond be drijfsvoetbal luiden als volgt: Poule A: Uniekaas-comb. Noordkade Bakkers/Broer-Agrariërs 1-1; Melk/Groente-De Waardt 2-0; Sla- Hooft in zijn toespraak. Met een trap tegen de bal aan het begin van de wedstrijd van het team van de Nederlandse Kabel Fabrie ken tegen dat van Kempkes’ Meu belfabrieken ging de Sportweek 1969 van start. Van de Jan Ligthartschool wer den tot de Rijks HBS te Gouda toe gelaten: Jan Jagtenberg, Gina Schippers, Marianne Trouwborst, Koen Veenhuizen en Rien eenhui- zen terwijl Mieke Obbeek werd toe gelaten tot het St. Anthoniuscollege te Gouda. maart jen, of op de moord van Raamsdonk met al die schrikwekkende gebeurtenissen, „het jongste kind, de lop nog dreef in zijn bloed gelijk een aal”. Magda, die zo vroeg haar moeder had moeten ver liezen, hield haar hoog in ere. Maar Janna was toch altijd maar blij wanneer ze weer in haar eigen huis te rug was. Ze misgunde Rein zijn weelde niet, maar ze at met minstens evenveel genoegen ’s morgens haar eenzaam boterhammetje met „suikerdepoeier” suiker met wat chocolapoeder er doorheen gemengd. „Moet je niet een sneetje brood bij je koffie?” vroeg Janna die als zovele moeders van getrouwde kinderen, altijd scheen te menen dat deze kinderen thuis niet ge noeg kregen. „Met oranjebovenkaas?” Ze lachte. Ze kende Reins voorliefde voor die lekkere ronde kaasjes. „En een beetje dik met de korst eraan?” zei ze verlei dend. „Welja”, zei Rein, eigenlijk om haar een plezier te doen, maar ook om de sfeer niet te doorbreken van weer als kind bij moeder thuis te zijn. En een warme genegenheid welde in hem op voor de vrouw, die dat toch altijd maar klaargespeeld had: het huis een thuis te maken voor alle kinderen zolang God haak het le ven spaarde. Hij zag hoe ze in die la rommelde naar een mes en vork, ze wist hoe zorgvuldig Magda altijd dek te, maar hij wuifde het weg. „Leg ze maar op elkaar hoor, net als vroeger” en net als vroeger stak hij eerst een hap in z’n mond voor hij begon te praten. Bij Mag da zou hij ’em dat niet meer lappen, en gelijk had ze, maar nu was hij weer jongen bij moeder thuis. „Kijk es”, zei hij, „je werkt maar dag op dag en jaar op jaar en je hoopt straks dat alles niet aan vreemden te moeten overlaten”. „Ja jongen” knikte zijn moeder „het is zoals de Schrift zegt: dan heb je alle dagen in de wind gearbeid, en dat is ijdelheid en een kwade smart”. „nou, dat niet Herman, dat vond ik al niet zo leuk, maar ik dacht allé, ik heb er nóg twee. Nou gaat Hans ook al de verkeerde kant op”. ,anou, nou”, bestrafte Janna, „dat mocht je niet willen jongen dat dêt waar is. En dan Johan, zo’n lief kind! En Bas?” „Bas wil weg”. „Nou dan zit het toch goed?” „Moeder, weet u wat Bas wil? Pas wil de weg op! Bas wil wel in een auto naar het buitenland, naar Amerika, naar Zweden. Maar werken, en orders opha len, dat is dan bijzaak, ’t Is nodig en het moet gebeu ren, maar het werken is voor hem niet de hoofdzaak. Voor Bas begint het léven pas als het werken gedaan is, dat merk je nu al”. „Dat heeft ie dan niet van jou”, zei Janna en haar toon verried die merkwaardige voorliefde om uit te zoe- de Rein bij het weggaan. „Ik ga niet vóór m’n tijd”, zei z’n moeder en keek hem na, tot de grote wagen om de bocht verdwenen was. Rein dacht aan de onderhandeling die zijn moeder een uurtje tevoren op de openbare weg met de groente boer had gevoerd. Ze was nooit bang geweest voor kouvatten! En toen kon hij zijn aandacht niet langer bepalen bij zijn moeder, noch bij zijn artistieke, onwillige, noch bij zijn gewillige doch gemakzuchtige zoon, want hij was de Haarlemse binnenstad ingereden en zuchtte bij het vooruitzicht, dat het weer heerlijk zoeken zou zijn naar een plekje voor dje wagen... Nadat de heer Kool de vele be langstellenden via een geluidsinstal latie had welkom geheten, voerde Waddinxveen’s burgemeester het woord. Hij dankte uit naam van al le Waddinxveniers de organisatoren voor hun vele werk en sprak er zijn blijdschap over uit dat er nog altijd zoveel mannen te vinden zijn die be reid zijn dit werk te doen. „Ik wens de ’doeners’ en de kijker veel plezier, veel succes en een spor tieve Sportweek toe die door veel zon zal worden begenadigd. Zet ’em ■op,” zo besloot de heer Van der Felle, boeiende kleuren. Dat Is de strandkleding nu. Korte shorts met brede ceinturen. Witte shorts met zwarte, rode shorts met witte cein tuur. Lage, strak zittende zwembroekjes. Heel sportief. Badslips in een feest van kleuren. Dit is de zomer van de shocking colours. Vier de zomer nü al bij onsl in de lucht heeft ook mijn mededieren,” heeft gedwongen voertuig aan schaffen. En ja hoor, daar stond Juffrouw Ooievaar’s éi gen voertuig deze week werkelijk Horizontaal: 1. impasse; 6. charter; 12. Ne; 13 rat; 15. ark; 16. zo; 17. vlo; 19. Sumatra; 22. vel; 23. loop; 25. ko ket; 26. volt; 27. oeros; 29. til; 30. na dir; 31 en; 32. stro; 34. edel; 36. na; 37. steur; 38. xeres; 40. spel; 41. gros 43. alles; 46. steil; 49. eb; 51. Eire; 52. Lena; 53. Ra; 54. nijdig; 56. dia; 58. salon; 60. elan; 61. radar; 63. neet; 64 vak; 65. hanekam; 67. K.M.A.; 68. eg; 69. peg; 70. aap; 72. es; 73. reptiel; 74. biljart. Verticaal: 1. invloed; 2. meloen; 3. ar; 4. sas; 5. stuk; 7. hart; 8. ara; 9. r.k.; 10. ezelin; 11. roltrap; 14. maki 18. oor; 20. motor; 21. telex; 22. vod; 24. postelein; 26. valeriaan; 28. stel lig; 30. nergens; 33. Ru; 35. de; 37. Spa; 39. sol; 42. jenever; 44. er; 45. Sedan; 46. slaak; 47. te; 48. fantast; 50. bijlage; 53. roemer; 55. dak; 57. idee; 59. lek; 61. rage; 62. raai; 65. hei 66. mal; 69. Pt; 71. p.j. Na loting werden de boeken bon nen toegekend aan de heer J. F. v.d. Klauw, Oltmanstraat 12, Waddinx veen 7,50) en mevrouw H. C. v.d. Berg-Vente, Noordeinde 17, Zeven huizen 5,-). 28 juli tot en met 9 augustus: T. de Vos, Stationsstraat 57; H. die Vos, Stationsstraat 59; J. Tol, Klei- kade 51. 46. ”Ga weg jij!” riep Holder Bolder bevend van woede en Wip- peroen ruw opzij duwend. ”Een hek om mijn hol...! Wat een bruta liteit!” Hij stak zijn grote borstelige hoofd door de opening van het hek en keek midden in het verbouwe reerde gezicht van Snipper. ”Heb JIJ dat hek om mijn hol gemaakt!” riep Holdjer Bolder on gelovig. ’’Goed geraden Holder Bolder”, zei Snipper met een bange bibber of niet, kinderen, maar ons een behoorlijk voer- het gehele tuig kenne bestelle te pralen en te pronken Dierenbos is opgetogen Tot slot lieve kijk- op het dak van haar va- over dit Witte Plan. buiskinderen, lees ik kantieverblijf, de ge- Maar wat liees ik nu? hier ook nog dat Juf- heel Nederlands vormde kerk in dinxveen, jawel. Ie-der-een mag in zijn stem, want hij had moeite om zó dapper te zijn. Het hol is nu niet van JOU, maar van MIJ!” ’’Van JOU-? Van JOU!?” schreeuwde Holder Bolder met overslaande stem en paars van woede. ”Ja, van mij”, zei Snipper met knipperende ogen. ’’Eerst was het van jou, maar nu is het van mij; ik heb er toch een hek omheen ge maakt? En omdat het hek van mij is, is je hol ook van mij. Jij hebt toch een hek om de beukenootjies - ‘PW'" Zfii Jawel, lieve kijkbuis- gebruiken, ja ja. Want van Juffrouw Ooievaar kinderen, ook Juffrouw het is een werkelijk ”De Willem Bever deel- Ooievaar moet er nu prachtige Witte Fiets, de ons mee: ”Dat ding aan geloven. De toene- ”Wij moeten wat voor daar, daar kom-ie geen mende drukte van het elkander over hebben, steek mee vooruit. Dat verkeer ter zee, ter land Ik breng dit offer voor is een nep-voertuig. Als en in de lucht heeft ook mijn mededieren,” heeft ze maar niet bij ons haar gedwongen zich Juffrouw Ooievaar ge- komt om dat geval te één voertuig aan te gezegd, zo lees ik hier in laten maken, want ama- de Fabeltjeskrant. teurswerk daar doen En je kunt het geloven we niet an. Ze had bij Tot slot 1 over dit Witte Plan. buiskinderen, Maar wat lees ik nu? hier ook nog Her- Hier staat dat de Ge- frouw Ooievaars lever- Wad- broeders E. en W. Be- ancier het geheel met ver niet zo bie zijn te Willem Bever eens is hem spreken over het Plan Jawel. ~"'.'sxas^x« ï***^XX’ OlwBi (foto Sjaak Noteboom

Weekblad voor Waddinxveen | 1969 | | pagina 2